Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2014

14-15.3 ALBUQUERQUE, NM (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 1 mile h1:
8) Elmar Engholm Hässelby 4:05.04. Vikt: 7) Elias Håkansson Spårvägen 2154.
K Vikt: 2) Ida Storm Hässelby 2190.
Dag 1-2
M Sjukamp:
8) Marcus Nilsson Högby 5.760 (7.24 685 1597 191 8.31 485 2:42.94).

14-15.3 WINSTON-SALEM, NC (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
M 800m h3:
3) Henrik Hansson Strömstad LK 1:53.25.

7-8.3 NEW YORK, NY (NJCAA) | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Simon Gyllensten Kville 495.
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) S Gyllensten 5.366 (7.22 680 987 202 8.76 480 2:42.71).

7-9.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
M 1000m h1:
2) Mikael Röjerås Västerås 2:24.00.
K Höjd: 2) Ida Virdebrant Växjö 175.
Dag 3
M 1000m f:
1) M Röjerås 2:25.44.
K Kula: 20) Lina Bengtson Öresund 1169.

28.2-1.3 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K 5000m:
3) Agnes Sjöström Hässelby 16:54.75.
Dag 2
K 1 mile:
7) Tova Eurén Göteborgs KIK 4:58.66. 3000m: 2) A Sjöström 9:40.51, 5) T Eurén 9:46.07.

28.2-1.3 KENT, OH | Resultat
OBS: Överlång bana.
M Sjukamp: 8) Björn Johansson Västerås 5.140 (7.42 619 1404 179 8.66 495 2:55.85).

28.2-1.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
M 60mH h1:
1) Martin Kallur Falun 8.18.
K 60mH h2: 8) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.64.
Dag 2
M 60mH s2:
2) M Kallur 8.11, f: 6) M Kallur 8.08.
K 1 mile A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:46.72. Tresteg: 19) J Czerapowicz 1088.

28.2-1.3 BEMIDJI, MN | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
2) Henrik Hansson Strömstad LK 1:58.60. 1 mile h1: 2) H Hansson 4:26.64.
Dag 2
M 800m f:
3) H Hansson 1:53.73. 1 mile f: 3) H Hansson 4:20.17.

28.2-1.3 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Vikt:
3) Ida Storm Hässelby 2010.
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Marcus Nilsson Högby 5.665 (7.27 644 1541 191 8.37 495 2:40.53).
Dag 2
M 3000m B:
20) Jonas Legernes Ullevi 8:31.60.
K 3000m A: 3) Maria Larsson Örgryte 9:15.04. Höjd: -) Caroline Gyllenbern Tureberg X.

28.2-1.3 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
M Vikt:
4) David Johansson Åhus 1694.
Dag 2
M Kula:
11) D Johansson 1267.

28.2-1.3 BLOOMINGTON, IL | Resultat
Dag 2
M 60m h4:
7) Adam Axelsson Finspång 7.42. 200m D: 2) A Axelsson 23.66.

27.2-1.3 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 2
M Vikt:
17) Micael Ljungberg Nyköping 1583.
Dag 3
M Kula:
11) M Ljungberg 1500.
K 1 mile B: 4) Caroline Högardh Halmstad 5:09.14.

27.2-1.3 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
-) Therese Jernbeck Lidingö bröt (9.24 X).
Dag 2
M Vikt:
2) Elias Håkansson Spårvägen 2148, 19) Alexander Larsson Upsala 1707.
K Stav: 8) Petra Olsen Malmö 412.
Dag 3
M Stav:
8=) Andreas Duplantis Stål 498.

27.2-1.3 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 800m h2:
4) Elmar Engholm Hässelby 1:55.86.
K Stav:; 6) Nathalie Busk Malmö 372.
Dag 3
M 1 mile:
3) E Engholm 4:21.27. 3000m: 22) E Engholm 9:10.66.
K Höjd: 10) Sabina Sandberg Spårvägen 165.

27.2-1.3 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 2
K 800m h3:
7) Malin Trollsås Danderyd 2:18.12.

26-27.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
2) Sofia Johnsson Hässelby 3.678 (8.70 153 1067 546 2:22.67), 3) Farydah Inoussa Hässelby 3.593 (8.98 156 1085 565 2:32.58).
Dag 2
K Höjd:
23=) F Inoussa 153, 23=) S Johnsson 153.

24-25.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
M 3000m:
1) Emil Blomberg Hässelby 8:12.31.
K 800m h1: 3) Hannah Nilsson Malmö 2:14.55. 3000m: 6) Emma Dahl Örgryte 9:49.13, 11) Tilda Helgesson Åhus 10:14.03.
Dag 2
M 1 mile A:
1) E Blomberg 4:16.02. 5000m: 2) E Blomberg 14:45.80 (8:56.96).
K 800m f: 6) H Nilsson 2:15.98. 1 mile A: 1) H Nilsson 4:54.33, 10) T Helgesson 5:09.69. 5000m: 7) E Dahl 17:22.81 (3000m 10:20.42), 11) T Helgesson 18:00.01 (10:46.67)

23-24.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M 60mH h1:
1) Martin Kallur Falun 8.34, Stav: 5) M Kallur 465.
Dag 2
M 60mH f:
2) M Kallur 8.19.
K 800m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:11.57. 1 mile A: 2) Y Ngarambe 4:47.35.

22.2 CHICAGO, IL | Resultat
M 55m h7: 3) Adam Axelsson Finspång 6.98. 200m D: 1) A Axelsson 23.71.

22-23.2 KINGSTON, RI | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
10) Jennifer Czerapowicz Ullevi 3.209 (9.40 146 891 502 2:23.19).
Dag 2
K Tresteg:
11) J Czerapowicz 1129.

21-22.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Stav:
2) Petra Olsen Malmö 423.

21.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 1) Andreas Duplantis Stål 523.
K 60mH h2: 2) Sofia Johnsson Hässelby 8.84, 3) Therese Jernbeck Lidingö 9.36, h3: 4) Farydah Inoussa Hässelby 8.89, f: 6) S Johnsson 8.74. Höjd: 6) T Jernbeck 159. Längd: 3) F Inoussa 555.

21-22.2 GOLDEN, CO | Resultat
Dag 1
K Vikt:
-) Kajsa Bank X.
Dag 2
K Kula:
7) K Bank 1182.

21.2 LARAMIE, WY | Resultat
K Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 165.

21.2 CHARLESTON, IL | Resultat
M Stav: 5) Simon Gyllensten Kville 490. Kula: 12) David Johansson Åhus 1269. Vikt: 6) D Johansson 1750.

21.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m A: 8) Mikael Röjerås Västerås 1:56.44. 1 mile A: 5) M Röjerås 4:12.65. 60mH h1: 3) Dennis Eriksson Falun 8.66, f: 7) D Eriksson 8.64. Tresteg: 6) D Eriksson 1386. Vikt: 6) Lowe Litzell Östersund 1647.
K Höjd: 1) Ida Virdebrant Växjö 175. Kula: 2) Lina Bengtson Öresund 1352.

21.2 AKRON, OH | Resultat
M 60mH B: 2) Björn Johansson Västerås 8.50. Höjd: 7) B Johansson 180.

15.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
M Kula: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1838.
K Höjd: 8=) Sabina Sandberg Spårvägen 160. Kula: 13) Kajsa Bank 1170. Vikt: 18) K Bank 1318.

15.2 MANKATO, MN | Resultat
M 800m A: 5) Henrik Hansson Strömstad LK 1:57.96.

15.2 ALAMOSA, CO | Resultat
K 800m B: 6) Josefin Edwall Danderyd 2:31.41.

15.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M Vikt: 9) Alexander Larsson Upsala 1737.

15.2 RIVERDALE, NY | Resultat
M 60mH: 1) Dennis Eriksson Falun 8.72. Längd: 4) D Eriksson 643. Vikt: 4) Lowe Litzell Östersund 1537.
K Höjd: 1) Ida Virdebrant Växjö 180. Kula: 2) Lina Bengtson Öresund 1358.

14.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 400m Å: 2) Sara Jernfelt Örebro 63.57. 800m C: 5) Malin Trollsås Danderyd 2:19.65.

14-15.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K 5000m B:
2) Agnes Sjöström Hässelby 16:31.05.
Dag 2
K 1 mile A:
11) Tova Eurén Göteborgs KIK 5:00.97. 3000m B: 2) A Sjöström 9:33.86.

14-15.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M 800m H:
4) Erik Petersson 1:59.83. Vikt: 3) Elias Håkansson Spårvägen 2121.
Dag 2
M Stav A:
9=) Andreas Duplantis Stål 501.

14-15.2 ALLENDALE, MI | Resultat
Dag 1
M Stav:
5) Simon Gyllensten Kville 482. Kula B: 9) David Johansson Åhus 1199. Vikt: 5) D Johansson 1717.

14-15.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K 5000m B:
9) Sanna Mustonen Hässelby 16:40.85.
Dag 2
M 3000m C:
20) Jonas Legernes Ullevi 8:21.51.

14-15.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Vikt:
19) Micael Ljungberg Nyköping 1600.
K Höjd: 7=) Caroline Gyllenbern Tureberg 173. Vikt: 1) Ida Storm Hässelby 2137.
Dag 2
M 1 mile:
1) Elmar Engholm Hässelby 4:04.22. Kula: 25) M Ljungberg 1497.

14.2 NEW YORK, NY | Resultat
K Vikt: 10) Heidi Danielsson 1093.

8.2 CHICAGO, IL | Resultat
M 55m F: 1) Adam Axelsson Finspång 7.04.

8.2 MANKATO, MN | Resultat
M 800m A: 2) Henrik Hansson Strömstad LK 1:53.00. 1 mile A: -) H Hansson X.

7-8.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 400m P:
3) Jannice Sundqvist 60.31. 60mH F: 6) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.72. Längd: 25) J Czerapowicz 510. Tresteg: 13) J Czerapowicz 1129.

7-8.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
6) Sofia Johnsson Hässelby 3.543 (8.82 153 924 546 2:23.88), 7) Farydah Inoussa Hässelby 3.397 (8.97 150 1098 553 2:41.40).
Dag 2
K 800m B:
6) Malin Trollsås Danderyd 2:19.54. 3000m A: 5) Emma Dahl Örgryte 9:55.34.

7-8.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M 3000m B:
2) Emil Blomberg Hässelby 8:25.87.
K 800m B: 2) Hannah Nilsson Malmö 2.16.25. 3000m B: 5) Tilda Helgesson Åhus 10:10.83.

7-8.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M 60mH A h4:
3) Martin Kallur Falun 8.16, s3: 8) M Kallur 8.17.
K Kula: 12) Lina Bengtson Öresund 1423.
Dag 2
M 800m C:
8) Mikael Röjerås Västerås 1:56.08.
K 1mile B: 5) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:49.13. 3000m A: -) Maria Larsson Örgryte X.

7-8.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 2
M 60mH h1:
2) Dennis Eriksson Falun 8.89, f: 3) D Eriksson 8.73.

7-8.2 AKRON, OH | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
-) Björn Johansson Västerås bröt (7.34 628 1390 178 -).
Dag 2
M Kula B:
8) B Johansson 1419.

7-8.2 WARRENSBURG, MO | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
1) Erika Wiklund Trångsviken 1236. Femkamp: 1) E Wiklund 3.814 (9.19 183 902 572 2:29.66).

7-8.2 INDIANAPOLIS, IN | Resultat
M Sjukamp: 1) Simon Gyllensten Kville 4.682 (7.21 643 995 200 10.00 415 2:55.89)

7-8.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
Dag 1
M Vikt:
1) David Johansson Åhus 1793.

7-8.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
2) Therese Jernbeck Lidingö 3.858 (9.13 162 1272 534 2:17.87).
Dag 1-2
M Sjukamp:
-) Marcus Nilsson Högby bröt (7.38 652 1357 178 -).
Dag 2
M Stav:
6) Andreas Duplantis Stål 508.
K Höjd: 1) Caroline Gyllenbern Tureberg 171. Vikt: 3) Ida Storm Hässelby 1974.

7-8.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
M Vikt:
6) Alexander Larsson Upsala 1846.

7-8.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K Stav:
6) Nathalie Busk Malmö 382.

7-8.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M Vikt:
6) Micael Ljungberg Nyköping 1596.
K Kula: 12) Julia Wiberg Spårvägen 1291.
Dag 2
M Kula:
10) M Ljungberg 1516.
K 800m B: 7) Caroline Högardh Halmstad 2:21.88.

1.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 1 mile A: 5) Elmar Engholm Hässelby 4:07.36. 60mH h3: 4) Marcus Nilsson Högby 8.54. Stav: 10) Andreas Duplantis Stål 505. Längd: 15) M Nilsson 667. Kula: 10) M Nilsson 1542.
K Höjd: 6) Caroline Gyllenbern Tureberg 168. Stav: 14) Nathalie Busk Malmö 357. Längd: 22) Therese Jernbeck Lidingö 529. Kula: 13) T Jernbeck 1300. Vikt: 1) Ida Storm Hässelby 2085.

1.2 HANOVER, NH | Resultat
M 60mH h2: 1) Martin Kallur Falun 8.33, f: 1) M Kallur 8.17.
K 200m A: 4) Jannice Sundqvist 27.63. 800m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:12.90.

1.2 KINGSTRON, RI | Resultat
K 60mH h1: 6) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.65. Längd: 8) J Czerapowicz 511. Tresteg: 5) J Czerapowicz 1113.

31.1-1.2 JOPLIN, MO | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Erika Wiklund Trångsviken 188. Tresteg: 1) E Wiklund 1225.

31.1 GILLETTE, WY | Resultat
M Höjd: 3) Sabina Sandberg Spårvägen 160.

31.1-1.2 CEDAR FALLS, IA | Resultat
Dag 1
M Vikt:
8) David Johansson Åhus 1689.

31.1-1.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K 1000m A:
3) Agnes Sjöström Hässelby 3:00.62.
Dag 2
K 1 mile A:
1) A Sjöström 5:04.77.

31.1-1.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 3000m B:
9) Jonas Legernes Ullevi 8:27.30, 14) Alexander Söderberg Spårvägen 8:36.29.
K 60m h4: 2) Fatima Dedrickson Hammarby 7.86. 3000m A: 10) Maria Larsson Ullevi 9:23.21. 60mH h2: 2) F Dedrickson 8.72, B: 3) F Dedrickson 8.75.

31.1-1.2 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
K 1 mile C:
2) Tilda Helgesson Åhus 5:07.30.
Dag 2
M Stav:
4) Simon Gyllensten Kville 515.

30-31.1 RIVERDALE/NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1 (Riverdale)
M Vikt:
6) Lowe Litzell Östersund 1456.
K Vikt: 15) Lina Bengtson Öresund 1049.
Dag 2 (New York)
M 1000m A:
1) Mikael Röjerås Västgerås 2:28.39. 60mH H2: 5) Dennis Eriksson Falun 8.81, f: 6) D Eriksson 8.81. Tresteg: 9) D Eriksson 1335.

30.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
M 800m A: 4) Erik Petersson 1:59.27.

25.1 INDIANAPOLIS, IN | Resultat
M Stav: 1) Simon Gyllensten Kville 505. Längd: 2) S Gyllensten 711.

25.1 LINCOLN, NE | Resultat
K 1 mile: 2) Hannah Nilsson Malmö 5:07.53.

25.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M Stav: -) Andreas Duplantis Stål X.
K 200m E: 3) Therese Jernbeck Lidingö 26.21. 60mH B: 5) T Jernbeck 9.59. Längd: 9) T Jernbeck 535.

25.1 CHARLESTON, IL | Resultat
M Kula: 6) David Johansson Åhus 1296. Vikt: 2) D Johansson 1727.

24-25.1 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
Dag 2
M 800m A:
5) Henrik Hansson Strömstad LK 1:55.73. 1 mile A: 7) H Hansson 4:15.34.

24-25.1 NASHVILLE, TN | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 5000m:
6) Agnes Sjöström Hässelby 17:15.23.
Dag 2
K 800m C:
4) Malin Trollsås Danderyd 2:18.25. 1 mile A: 9) A Sjöström 4:58.27. 3000m A: 6) Tova Eurén Göteborgs KIK 9:43.94.

24-25.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 200m S:
5) Jannice Sundqvist 27.18. 60mH h4: 6) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.62. Tresteg: 8) J Czerapowicz 1148.

24.1 ROXBURY, MA | Resultat
M 60mH h1: 1) Martin Kallur Falun 8.13, f: 1) M Kallur 8.09. Stgav: 1) M Kallur 485.

24.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 60mH h1: 4) Dennis Eriksson Falun 8.75, f: 9) D Eriksson 8.81. Tresteg: 5) D Eriksson 1386. Vikt: 7) Lowe Litzell Östersund 1575.
K Höjd: 3) Ida Virdebrant Växjö 165. Kula: 1) Lina Bengtson Öresund 1411. Vikt: 18) L Bengtson 1156.

24.1 JONESBORO, AR | Resultat
K 3000m A: 3) Emma Dahl Örgryte 10:05.35, 5) Tilda Helgesson Åhus 10:14.76. 55mH h2: 2) Sofia Johnsson Hässelby 8.48, h3: 2) Farydah Inoussa Hässelby 8.64, B: 2) S Johnsson 8.38, -) F Inoussa ej start. Höjd: -) S Johnsson X.

24-25.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Vikt:
8) Alexander Larsson Upsala 1749.
Dag 2
M 1 mile A:
-) Elmar Engholm Hässelby bröt.
K Stav: 3) Petra Olsen Malmö 417, 32) Nathalie Busk Malmö 342. Tresteg: 4) Izehi Ileso Ullevi 1274.

24-25.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
Dag 1
M Stav:
2) Marcus Nilsson Högby 477. Vikt: -) Micael Ljungberg Nyköping X.
K Kula: 13) Julia Wiberg Spårvägen 1292.
Dag 2
M 1 mile:
10) Alexander Söderberg Spårvägen 4:31.28. 60mH A: 2) M Nilsson 8.53. Höjd: 11) M Nilsson 185. Kula: 14) M Nilsson 1507, 17=) M Ljungberg 1366.
K Höjd: 1=) Caroline Gyllenbern Tureberg 178. Vikt: 2) Ida Storm Hässelby 1946.

24-25.1 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
K Höjd:
18=) Karin Kjellenberg 150.

23-25.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m A:
6) Josefin Edwall Danderyd 2:30.25. Höjd: 3) Sabina Sandberg Spårvägen 165.
Dag 3
K 60m h2:
2) Fatima Dedrickson Hammarby 7.69, B: 1) F Dedrickson 7.63. 60mH h1: 5) F Dedrickson 8.67, A: 2) F Dedrickson 8.61.

22.1 PROVO, UT | Resultat
M Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1910, 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1874.

19.1 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K 60mh5: 2) Jannice Sundqvist 8.31, f: 6) J Sundqvist 8.40. 200m A: 5) J Sundqvist 27.98.

18.1 CRAWFORDSVILLE, IN | Resultat
M Stav: 1) Simon Gyllensten Kville 515.

18.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 800m C: 2) Erik Petersson 1:57.17. 1 mile A: 3) Emil Blomberg Hässelby 4:16.20.
K 1 mile: 2) Tova Eurén Göteborgs KIK 4:51.96, 7) Hannah Nilsson Malmö 4:57.41. 3000m: 5) Agnes Sjöström Hässelby 10:04.36.

18.1 KINGSTON, RI | Resultat
K 60mH h2: 5) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.69. Höjd: 6) J Czerapowicz 155. Längd: 10=) J Czerapowicz 476. Kula: 13) J Czerapowicz 880.

18.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 1000m A: 4) Maria Jangsten Sävedalen 3:00.07.

18.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 60m h2: 3) Amanda Odesjö Alingsås 8.50. 200m C: 3) A Odesjö 28.14.

18.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
M Stav: 3) Andreas Duplantis Stål 505. Vikt: 1) Elias Håkansson Spårvägen 2067.
K 200m K: 2) Therese Jernbeck Lidingö 26.53. 400m H: 2I Malin trollsås Danderyd 60.31. 60mH Bh2: 4) T Jernbeck 9.59. Längd: 17) T Jernbeck 513.

18.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 800m B: -1) Elmar Engholm Hässelby X.
K 200m B: 4) Fatima Dedrickson Hammarby 25.18. 60mH h1: 2) F Dedrickson 8.74, f: 7) F Dedrickson 8.65. Stav: -) Nathalie Busk Malmö X.

18.1 SIOUX CENTER, IA | Resultat
M 600m A: 1) Henrik Hansson Strömsatd LK 1:22.50. 1000m A: 2) H Hansson 2:33.04.

18.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 3000m A: 9) Sanna Mustonen Hässelby 9:46.49. Höjd B: 7=) Karin Kjellenberg 150.

18.1 GILLETTE, WY | Resultat
K 60mH h2: 4) Sabina Sandberg Spårvägen 10.02. Höjd: 5) S Sandberg 155.

17-18.1 BOULDER, CO | Resultat
Dag 2
K Kula:
2) Kajsa Bank 1203.

17.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 60m h3: 7) Amanda Odesjö Alingsås 8.42.

17.1 KENT, OH | Resultat
M Kula: 4) Björn Johansson Västerås 1536.

17.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M Kula: 12) Micael Ljungberg Nyköping 1539. Vikt: 7) M Ljungberg 1593.

17-18.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
P18 Stav C:
5) Armand Duplantis 99 Stål 452.

17-18.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Stav:
2) Petra Olsen Malmö 415.

17.1 NEW YORK, NY | Resultat
M Vikt: 16) Lowe Litzell Östersund 1434.
K Kula: 7) Lina Bengtson Öresund 1341.

17-18.1 KENOSHA, WI | Resultat
Dag 2
M 55m h5:
4) Adam Axelsson Finspång 7.04. 200m C: 1) A Axelsson 24.23.

17.1 BURLINGTON, VT | Resultat
M 55mH h3: 1) Martin Kallur Falun 7.66, f: 1) M Kallur 7.59.
K 1000m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:55.10.

17.1 LAKE CHARLES, LA | Resultat
K 600m: 2) Sofia Johnsson Hässelby 1:41.41. 55mH h3: 2) Farydah Inoussa Hässelby 8.41, A: 3) F Inoussa 8.39. Längd: 4) F Inoussa 539, 7=) S Johnsson 521. Kula: 9) F Inoussa 1063, 11) S Johnsson 1019.

11.1 CLEMSON, SC | Resultat
K 800m B: 3) Malin Trollsås Danderyd 2:24.66.

11.1 COLUMBIA, SC | Resultat
K Stav: -) Petra Olsen Malmö X.

11.1 WEST POINT, NY | Resultat
M 1 mile: 8) Mikael Röjerås Västerås 4:26.40. 60mH B: 1) Dennis Eriksson Falun 8.79. Tresteg: 7) D Eriksson 1344. Vikt: 11) Lowe Litzell Östersund 1377.
K Kula: -) Lina Bengtson Öresund X.

10.1 AKRON, OH | Resultat
M Kula: 4) Björn Johansson Västerås 1553.

10-11.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 60m A h7:
6) Amanda Odesjö Alingsås 8.47. 300m T: 6) A Odesjö 45.35.

10.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 500m F: 2) Maria Jangsten Sävedalen 1:21.09.

9-11.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5884, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5746.
Dag 2
M Kula:
2) L Arrhenius 1936, 3) N Arrhenius 1879.
Dag 3
K 60mH h2:
1) Fatima Dedrickson Hammarby 8.78, A: 1) F Dedrickson 8.75.

4-5.1 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
K Stav A:
1=) Petra Olsen Malmö 397.

14.12 ROXBURY, MA | Resultat
K 200m D: 3) Jannice Sundqvist 27.48.

13.12 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 500m B: 3) Josefin Edwall Danderyd 1:24.92.

13-15.12 RIVERDALE, NY | Resultat
Dag 1
M Vikt:
7) Lowe Litzell 94 Östersund 1487.
Dag 3
K Höjd:
1) Ida Virdebrant 94 Växjö 179.

7.12 MANKATO, MN | Resultat
M 3000m: -) Henrik Hansson Strömstad LK bröt.

7.12 BURLINGTON, VT | Resultat
M Stav: 1) Martin Kallur Falun 455.

6.12 LARAMIE, WY | Resultat
K Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 158. Längd: 5) S Sandberg 521. Kula: 6) S Sandberg 1023.

6.12 CHARLESTON, IL | Resultat
M Vikt: 8) David Johansson Åhus 1556.

6.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M Vikt: 5) Lowe Litzell 94 Östersund 1518.
K Höjd: 1) Ida Virdebrant 94 Växjö 170.

6.12 KINGSTON, RI | Resultat
K Femkamp: 5) Jennifer Czerapowicz Ullevi 3.127 (9.69 146 854 509 2:24.72).

6.12 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 400m D: 5) Sara Jernfält Örebro 61.62.

1.12 JONESBORO, AR | Resultat
K 3000m: 2) Tilda Helgesson Åhus 10:17.25.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>