Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2014

31.12 FAIRFAX, VA | Resultat
M 6.4 km väg: 2) John Kingstedt Huddinge 19:31, 7) Otto Kingstedt Huddinge 21:33.

6.12 SAN DIEGO, CA | Resultat
K Diskus: 6) Freja Liljedahl Gefle 3520. Spjut: 3) F Liljedahl 2889.

22.11 NEW MARKET, AL | Resultat
K 6 km terräng: 90) Therese Moberg Sundsvall 27:22.

22.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA-mästerskapen) | Resultat
M 10 km terräng: 78) Elmar Engholm Hässelby 31:21.
K 6 km terräng: 101) Agnes Sjöström Hässelby 21:13.

14.11 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 10 km terräng: 30) Elmar Engholm Hässelby 30:45.

14.11 BRONX, NY | Resultat
M 10 km terräng: 218) Mikael Röjerås Västerås 34:09.

14.11 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 6 km terräng: 3) Agnes Sjöström Hässelby 20:11, 36) Emma Dahl Örgryte 21:34, 42) Hannah Nilsson Malmö 21:39, 49) Tilda Helgesson Åhus 21:46.

14.11 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 52) Sanna Mustonen Hässelby 21:26.

8.11 DOVER, FL | Resultat
K 6 km terräng: 40) Therese Moberg Sundsvall 26:00.

2.11 MOBILE, AL | Resultat
M 8 km terräng: 51) Emil Blomberg Hässelby 27:34.
K 5 km terräng: 11) Hannah Nilsson Malmö 17:36, 13) Emma Dahl Örgryte 17:38, 14) Tilda Helgesson Åhus 17:38.

1.11 NEW YORK, NY | Resultat
M 5 km väg: 21) Fredrik Uhrbom Spårvägen 15:15.

1.11 GRAND FORKS, ND | Resultat
K 5 km terräng: 74) Caroline Högardh Halmstad 19:00.

1.11 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 6 km terräng: 13) Sanna Mustonen Hässelby 20:36.

1.11 DEBARY, FL | Resultat
K 5 km terräng: 57) Evelina Beramand Mölndal 20:52.

31.10 HOLMDEL, NJ | Resultat
M 8 km terräng: 83) Mikael Röjerås Västerås 27:37.

31.10 TULSA, OK | Resultat
K 6 km terräng: 4) Agnes Sjöström Hässelby 20:48.

31.10 FRESNO, CA | Resultat
M 8 km terräng: 13) Elmar Engholm Hässelby 24:08.

31.10 OAKLAND, CA | Resultat
M 8 km terräng: 73) Jonas Legernes Ullevi 26:08.

25.10 LAUDERDALE LAKES, FL | Resultat
K 5 km terräng: 27) Therese Moberg Sundsvall 23:42.

23.10 TEMPE, AZ | Resultat
M 6.4 km terräng: 13) Jonas Legernes Ullevi 21:28.
K 4.8 km terräng: 5) Caroline Högardh Halmstad 18:29.

18.10 ALBANY, NY | Resultat
M 8 km terräng: 76) Mikael Röjerås Västerås 28:05.

18.10 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 1) Emma Dahl Örgryte 17:15.

18.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
K 6 km terräng A: 129) Hannah Nilsson Malmö 22:18, 197) Tilda Helgesson Åhus 22:45.

17.10 MADISON, WI | Resultat
K 6 km terräng A: 33) Agnes Sjöström Hässelby 20:29.

17.10 MADISON, WI | Resultat
M 8 km terräng A: 100) Elmar Engholm Hässelby 24:37.

10.10 TALLAHASSEE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 124) Therese Moberg Sundsvall 22:03.

10.10 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 36) Mikael Röjerås Västerås 27:59.

4.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 45 km terräng: 40) Tilda Helgesson Åhus 17:34.

4.10 SEATTLE, WA | Resultat
K 6 km terräng: 22) Sanna Mustonen Hässelby 20:59, 83) Caroline Högardh Halmstad 21:53.

4.10 LOUISVILLE, KY | Resultat
K 5 km terräng C: 194) Therese Moberg Sundsvall 21:23.

3.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
K 5 km terräng A: 2) Agnes Sjöström Hässelby 16:18.

27.9 DENTON, TX | Resultat
K 5 km terräng: 6) Agnes Sjöström Hässelby 18:01.

27.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 6 km terräng: 1) Emma Dahl Örgryte 21:05, 8) Tilda Helgesson Åhus 22:42.

26.9 EARLYSVILLE, VA | Resultat
M 8 km terräng: 71) Jonas Legernes Ullevi 26:03.

20.9 HOLMDEL, NJ | Resultat
M 8 km terräng: 72) Mikael Röjerås Västerås 28:42.

20.9 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 56) Evelina Beramand Mölndal 18:40.

17.9 PROVO, UT
M Slägga: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6362.

13.9 GRAND PRAIRIE, TX | Resultat
M 5 km terräng: 2) Emil Blomberg Hässelby 14:58.
K 5 km terräng: 2) Agnes Sjöström Hässelby 17:13, 3) Hannah Nilsson Malmö 17:16.

12.9 ST. LOUIS, MO | Resultat
K 5 km terräng: 15) Tilda Helgesson Åhus 18:29.

12.9 DOVER, FL | Resultat
K 5 km terräng: 48) Therese Moberg Sundsvall 21:45.

6.9 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M 7.2 km terräng: 16) Jonas Legernes Ullevi 24:11.
K 4.2 km terräng: 8) Caroline Högardh Halmstad 15:48.

6.9 WASHINGTON, DC | Resultat
M 5 km väg: 3) Otto Kingstedt Huddinge 15:00.

5.9 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km terräng: 70) Therese Moberg Sundsvall 20:53.

30.8 MEMPHIS, TN | Resultat
K 5 km terräng: 6) Emma Dahl Örgryte 18:08, 15) Tilda Helgesson Åhus 18:47.

30.8 SENECA, SC | Resultat
K 5 km terräng: 13) Evelina Beramand Mölndal 18:50.

29.8 WACO, TX | Resultat
K 4 km terräng: 4) Hannah Nilsson Malmö 14:01, 6) Agnes Sjöström Hässelby 14:11, 28) Amanda Lönnqvist Malmö 15:09.

21-27.7 HUMBLE, TX | Resultat
Dag 6
P16 Stav:
1) Armand Duplantis 99 Stål 460.
Dag 7
P16 Spjut:
3) William Petersson 98 5602.

16.7 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1963.
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6198, 2) L Arrhenius 6006.

10.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6129, 2) Leif Arrhenius 6019, 3) 4) Daniel Arrhenius Spårvägen 4294.

10-13.7 HOMEWOOD, AL | Resultat
Dag 4
P16 Stav:
1) Armand Duplantis 99 Stål 443.

9-12.7 SAN MARCOS, TX | Resultat
P16 Diskus (1.61 kg): 3) William Petersson 98 4156. Spjut (800g!): 1) W Petersson 5292.

30.6 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6283.

21-22.6 McCOMB, MS | Resultat
Dag 2
P16 Stav:
1) Armand Duplantis 99 Stål 443.

20-21.6 CEDAR CITY, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5814.

14.6 ASHLAND, OH
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1672.

14.6 RANDALL'S ISLAND, NY (DL) | Resultat
M Längd: 6) Michel Tornéus Hammarby 778/+1.3.
K 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammrby 4:00.13. Spjut: 7) Sofi Flink 95 Västerås 5599.

14.6 QUINTANA, TX | Resultat
OBS: Uppbyggd provisorisk bana.
P18 Stav A: 1=) Armand Duplantis 99 Stål 449.
F13 Stav A: 2) Johanna Duplantis 02 Stål 282.

11-14.6 EUGENE, OR (NCAA-mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 3000mH h2:
6) Tova Eurén Göteborgs KIK 10:07.98.
Dag 2
M 3000mH h1:
-) Emil Blomberg Hässelby bröt. Slägga: 12) Alexander Larsson Upsala 6415, -) Elias Håkansson Spårvägen ej start.
Dag 3
K 3000mH f:
12) T Eurén 10:33.59. Stav: 12) Petra Olsen Malmö 405.

7.6 WESTWOOD, CA | Resultat
K Slägga: 3) Ida Storm Hässelby 6725.

5-7.6 PROVO, UT
Dag 3
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 6031, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5900.

31.5 PARK CITY, UT | Resultat
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6119.

30-31.5 EUGENE, OR (DL) | Resultat
Dag 2
M Spjut:
6) Kim Amb Bålsta 7736.
K 1500m:2) Abeba Aregawi Hammarby 3:57.57.

29-31.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
6) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:06.43.
Dag 2
M Slägga Q:
6) Elias Håkansson Spårvägen 6533, 7) Alexander Larsson Upsala 6528, 22) Lowe Litzell Östersund 6101.
K 800m q1: 7) Y Ngarambe 2:07.97. Stav Q2: 4) Petra Olsen Malmö 420.
Dag 3
M Stav Q1:
11=) Andreas Duplantis Stål 517.

29-31.5 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K 10000m:
-) Sanna Mustonen Hässelby bröt.
Dag 2
M 3000mH h1:
3) Emil Blomberg Hässelby 8:44.78, 5) Elmar Engholm Hässelby 8:50.26.
K 3000mH h1: 2) Tova Eurén Göteborgs KIK 10:10.06, h3: -) Emma Dahl Örgryte bröt. Diskus Q: 21) Julia Wiberg Spårvägen 4985.
Dag 3
M Diskus Q:
20) Micael Ljungberg Nyköping 5393.
K 5000m h2: 13) Agnes Sjöström Hässelby 16:41.64 (3000m 9:52.9m).

24.5 OREM, UT | Resultat
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6023, 2) Niklas Arrhenius 5796.

22-24.5 ALLENDALE, MI (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
M 1500m h2:
7) Henrik Hansson Strömstad LK 3:52.86.
Dag 3
M 1500m f:
11) H Hansson 3:58.17.

17-18.5 PULLMAN, WA | Resultat
Dag 1
K Höjd:
7) Caroline Gyllenbern Tureberg 166. Spjut: 18) Kajsa Bank 3354.

16.5 LOUISVILLE, KY | Resultat
M Spjut: 2) David Johansson Åhus 5941.
K Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1563. Slägga: 9) F Åkerström 5131.

16-17.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m D:
5) Malin Trollsås Danderyd 2:13.88.

16-18.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH h3
(-1.2): 3) Martin Kallur Falun 14.68, s2 (-0.6): 5) M Kallur 14.66. Slägga: 1) Lowe Litzell Östersund 6475.
K Diskus: 23) Lina Bengtson Öresund 4080.
Dag 3
K Kula:
5) L Bengtson 1462.

15.5 SALEM, OR | Resultat
K 5000m: 5) Sanna Mustonen Hässelby 16:29.64.

15.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 800m A: 4) Johan Rogestedt Stenungsund 1:46.64.

15-17.5 MESA, AZ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Simon Gyllensten Kville 6.912 (11.17/0.0 673/+1.5 982 197 51.53 15.46/-0.3 3335 475 4917 4:51.89).

15-18.5 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
-) Therese Jernbeck Lidingö bröt (15.30/+0.8 154 1302 26.24/+0.5 527/+1.1 3295 X).
Dag 2
M Slägga:
2) Elias Håkansson Spårvägen 6631, 4) Alexander Larsson Upsala 6383.
Dag 3
K Stav:
7=) Petra Olsen Malmö 400.
Dag 4
M Stav:
9) Andreas Duplantis Stål 500.

14-17.5 LARAMIE, WY | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
11) Sabina Sandberg Spårvägen 4.366 (15.27/+1.9 155 978 27.87/+0.9 512w/+3.1 (481/+0.8) 3424 2:39.65).
Dag 3
M 3000mH:
-) Elmar Engholm Hässelby X.
K Stav: 7) Nathalie Busk Malmö 367.
Dag 4
M 1500m:
4) E Engholm 4:00.08. 5000m: 18) E Engholm 15:41.50.
K Höjd: 11=) S Sandberg 165.

14-17.5 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
Dag 3
M Kula:
-) Micael Ljungberg Nyköping X.
K Diskus: 1) Julia Wiberg Spårvägen 5193.
Dag 4
M Diskus:
1) M Ljungberg 5442.

14.5 LOYSBURG, PA | Resultat
P18 Stav: 3) Gustav Kullman 96 365.

11.5 CLAREMONT, CA | Resultat
K Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6898.

10.5 ATHENS, GA | Resultat
M Slägga: 3) Alexander Larsson Upsala 6390.
K 800m A: 3) Malin Trollsås Danderyd 2:13.59. Stav: -) Petra Olsen Malmö X.

10.5 CHARLESTON, IL | Resultat
M Spjut: 1) David Johansson Åhus 5622.

10.5 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
K 100m A (+3.2): 5) Amanda Odesjö Alingsås 12.18w. 1500m B: 6) Rebecka Öberg Lidingö 4:40.48.

10.5 HIGHLAND, UT | Resultat
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5908, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5773.

9-11.5 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
M 3000mH:
1) Emil Blomberg Hässelby 9:22.81.
K 800m h1: 2) Hannah Nilsson Malmö 2:11.82. 3000mH: 6) Emma Dahl Örgryte 10:59.59, 13) Tilda Helgesson Åhus 12:21.50.
Dag 3
M 1500m B:
1) E Blomberg 3:51.30.
K 800m f: 8) H Nilsson 2:37.58. 1500m A: 9) H Nilsson 4.46.03, B: 5) T Helgesson 5:25.72. 5000m: -) T Helgesson X.

9-10.5 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
M Kula:
9) Björn Johansson Västerås 1381. Diskus: 8) B Johansson 4747.

9.5 EUGENE, OR | Resultat
M 800m B: 2) Johan Rogestedt Stenungsund 1:49.03.
K 1500m A: 12) Sanna Mustonen Hässelby 4:30.34.

9.5 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Stav: -) Nathalie Busk Malmö X. Spjut: -) Kajsa Bank X.

9.5 TALLAHASSEE, FL | Resultat
K Tresteg: 7) Izehi Ileso Ullevi 1213/+1.4.

9-11.5 CONWAY, AR | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
2) Sofia Johnsson Hässelby 4.926 (13.86/+1.2 153 981 25.35/-0.1 566/+1.3 2163 2:19.13), -) Farydah Inoussa Hässelby bröt (X/+2.1 150 1108 25.18/-0.1 -).
Dag 3
K 100mH h2
(+2.0): 2) S Johnsson 14.08. Längd: 4) F Inoussa 578/0.0.

9-10.5 WINONA, MN | Resultat
Dag 1
M 800m h3:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:56.66. 1500m h1: 3) H Hansson 3:59.90.
Dag 2
M 800m f:
8) H Hansson 2:07.21. 1500m f: 1) H Hansson 3:50.12.

8-10.5 WESTFIELD, MA | Resultat
Dag 2
M 110mH h5
(-0.5): 1) Martin Kallur Falun 14.61.
K 400m h1: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 57.86. 100mH h3 (-0.6): 6) Jennifer Czerapowicz 15.68.
Dag 3
M 110mH f
(-0.2): 6) M Kallur 14.56. Stav: 7) M Kallur 470.
Tresteg: 12) J Czerapowicz 1148/-0.3.

4.5 WESTWOOD, CA | Resultat
K Höjd: 3) Caroline Gyllenbern Tureberg 171.

4.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 1500m D: 1) Johan Rogestedt Stenungsund 3:42.19. -) Elmar Engholm Hässelby bröt (hare). 10000m B: 5) Mikael Ekvall Strömstad LK 28:48.01, 22) Alexander Söderberg Spårvägen 29:43.57.
K 5000m A: 2) Meraf Bahta Hälle 14:59.49 Svenskt rekord.

4-6.5 ALAMOSA, CO | Resultat
Dag 2
K 400mH h1:
4) Josefin Edwall Danderyd 70.29.

3.5 LARAMIE, WY | Resultat
K 100mH B (-1.0); 3) Sabina Sandberg Spårvägen 15.96. Längd: -) S Sandberg X.

3.5 TUCSON, AZ | Resultat
M 400mH: 6) Jonas Legernes Ullevi 66.12. Kula: 7) Micael Ljungberg Nyköping 1588. Diskus: 3) M Ljungberg 5435.
K Diskus: 1) Julia Wiberg Spårvägen 5613.

3.5 BLOOMINGTON, IN | Resultat
M Spjut: 11) Simon Gyllensten Kville 4690.

3-4.5 BURLINGTON, VT | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(+0.4): 1) Martin Kallur Falun 14.44. Stav: 4) M Kallur 465.
K 800m h3: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:08.16. Spjut: 12) Heidi Danielsson 3248.
Dag 2
M 110mH f
(+2.0): 2) M Kallur 14.57.
K 800m f: 1) Y Ngarambe 2:07.02.

3-4.5 AMHERST, MA | Resultat
Dag 1
K 400mH h3:
4) Jennifer Czerapowicz Ullevi 66.05. Längd: 13) J Czerapowicz 523/+0.1.
Dag 2
K Tresteg:
8) J Czerapowicz 1131/-0.2.

3-4.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M 110mH
(+1.2): 3) Dennis Eriksson Falun 15.68. Slägga: 1) L Litzell Östersund 5750. Spjut: 7) L Litzell 5363.
Dag 2
M 110mH f
(0.0): 6) D Eriksson 15.22, Tresteg: 5) D Eriksson 1408w/+3.3 (ok?).
K Höjd: 1) Ida Virdebrant Växjö 173, Kula: 2) Lina Bengtson Öresund 1462. Diskus: 2) L Bengtson 4767.

3.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 4) Andreas Duplantis Stål 508.
K 100mH B (+3.8): 6) Therese Jernbeck Lidingö 14.98w. Längd: 13) T Jernbeck 535/+0.5.

2.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K Stav: 3=) Nathalie Busk Malmö 375.

2-4.5 TAMPA, FL | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
1) Tova Eurén Göteborgs KIK 10:17.84.
Dag 2
K 1500m h2:
4) Agnes Sjöström Hässelby 4:38.83. 5000m: 1) A Sjöström 16:09.28, 5) T Eurén 16:46.27.
Dag 3
K 1500m f:
2) A Sjöström 4:28.36.

2-3.5 SIOUX FALLS, SD | Resultat
Dag 1
M 800m A:
6) Henrik Hansson Strömstad LK 1:52.87,

2-3.5 EDWARDSVILLE, IL | Resultat
Dag 1
M Spjut:
3) David Johansson Åhus 5873.
Dag 2
M Slägga:
5) D Johansson 5261.

2-3.5 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 1
M 100m h3
(-0.1): 4) Adam Axelsson Finspång 11.48.
Dag 2
M Höjd:
6) Kevin Vaseghi Gefle 192.

2-3.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 2
M 200m D
(+1.1): 6) Tresor Bayibsa 22.97. Kula: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1906. Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6689, 4) Leif Arrhenius Spårvägen 6061, 5) N Arrhenius 5992, 13) Simon Pettersson Upsala 5132.
K 800m C: 2) Charlotte Johansson Lidingö 2:14.97.

1-3.5 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 3
K Höjd:
8=) Karin Kjellenberg 158.

26.4 HATTIESBURG, MS | Resultat
K 100mH (-1.7): -) Farydah Inoussa Hässelby X. Längd: 2) F Inoussa 539/+0.4. Kula: 4) F Inoussa 1066.

26.4 CLERMONT, FL | Resultat
M 200m A (+1.4): 4) Johan Wissman Hässelby 20.77. 110mH h2 (+0.9): 3) Philip Nossmy Malmö 13.84, 5) Anton Levin Malmö 14.59, f (+2.0): 7) A Levin 14.27, -) P Nossmy ej start.
K 100m h1 (+0.6): 5) Linnea Killander Malmö 12.02, h4 (+1.5): Pernilla Nilsson Malmö 11.84. 200m C (+0.8): 5) P Nilsson 24.54, D (+0.4): 1) L Killander 24.71.

26.4 NEWARK, DE | Resultat
K Slägga: 14) Heidi Danielsson 3137. Spjut: 7) H Danielsson 3048.

25-26.4 FRESNO, CA | Resultat
Dag 1
K 100m h2
(-0.9): 2) Amanda Odesjö Alingsås 12.44. 200m h2 (+2.3): 1) A Odesjö 26.17w.
Dag 2
K 100m f
(+1.1): 5) A Odesjö 12.61. 200m f (+0.7): 6) A Odesjö 25.85.

25-26.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m C:
3) Rebecka Öberg Lidingö 4:51.76.
Dag 2
K Stav:
6=) Nathalie Busk Malmö 338,

25-26.4 TROY, AL | Resultat
Dag 2
K 400m B:
6) Sara Jernfält Örebro 61.29.

25.4 EASTON, MA | Resultat
K 100mH B (+1.3): 5) Jennifer Czerapowicz Ullevi 16.04/+1.3. 400mH A: 5) J Czerapowicz 66.89. Längd: 5) J Czerapowicz 508/+0.5.

25-26.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 2
K 100mH C
(+0.7): 5) Sabina Sandberg Spårvägen 16.09. Höjd: 11?=) S Sandberg 160. Spjut: 4) S Sandberg 3450, 5) Kajsa Bank 3434.

25-26.4 BELOIT, WI | Resultat
Dag 2
M 100m A
(+1.1): 5) Adam Axelsson Finspång 11.30. Höjd: 3) Kevin Vaseghi Gefle 198.

25-26.4 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
-) Emma Dahl Örgryte bröt.

25-26.4 EWING, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH B
(vind?): 3) Dennis Eriksson Falun 15.73. Tresteg (vind?): 8=) D Eriksson 1319,

25.4 LANCASTER, CA | Resultat
K 100m (vind?): 9) Samantha Wikmark Danderyd 12.83.

25-27.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
24) Freja Liljedahl Gefle 5076.
Dag 3
M 100m A
(+0.8): 2) Odain Rose Umeå 10.68. Diskus A: 3) Daniel Ståhl Spårvägen 6309, 12) Leif Arrhenius Spårvägen 5961, B: 13) Simon Pettersson Upsala 5331.
K Höjd: -) Karin Kjellenberg X.

24.4 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Diskus A: 3) Daniel Ståhl Spårvägen 6430, 10) Leif Arrhenius Spårvägen 5728, B: 6) Simon Pettersson Upsala 5335.
K Slägga: 6) Freja Liljedahl Gefle 5064.

24-25.4 INDIANOLA, IN | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:51.97.

24-26.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
K Stav A:
4) Petra Olsen Malmö 420. Kula C: 2) Lina Bengtson Öresund 1405. Diskus: 4) L Bengtson 4881.
Dag 3
M Stav:
6) Andreas Duplantis Stål 505. Slägga A: 6) Lowe Litzell Östersund 6326.

24-25.4 HILLSDALE, MI | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Simon Gyllensten Kville 6.556 (11.24/+0.8 644/-.1.0 945 189 51.04 16.36w? 2917 475 4092 4:35.43).

23-26.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 3
M Spjut B:
13) David Johansson Åhus 5669.
Dag 4
K Höjd:
6=) Erika Wiklund Trångsviken 183.

23-26.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
K 200m h3
(+2.6): 2) Fatima Dedrickson Hammarby 24.25w. 100mH h2 (0.0): 1) F Dedrickson 13.88.
Dag 4
K 200m f:
inställd. 100mH f (0.0): 1) F Dedrickson 14.48.

22.4 CHARLESTON, IL | Resultat
M Diskus: 6) David Johansson Åhus 3930. Slägga: 1) D Johansson 5146.

21-22.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 2
M 5000m:
3) Jacob Asplund 15:51.40.

19.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
K Slägga: 2) Linnea Jönsson 95 Upsala 5473, 7) Annika Larsson 96 Upsala 4932.

19.4 WACO, TX | Resultat
K 1500m A: 2) Hannah Nilsson Malmö 4:29.01, 3) Agnes Sjöström Hässelby 4:32.05. 5000m: 2) A Sjöström 16:51.66, 3) Tova Eurén Göteborgs KIK 17:03.48.

19.4 EDWARDSVILLE, IL | Resultat
M Kula: 15) David Johansson Åhus 1229. Slägga: 5) D Johansson 5304. Spjut: 2) D Johansson 5990.

19.4 LEXINGTON, KY | Resultat
K Kula: 5) Frida Åkerström Huddinge 1466. Slägga: 12) F Åkerström 5047.

18-19.4 GUNNISON, CO | Resultat
Dag 2
K 400mH:
5) Josefin Edwall Danderyd 71.57.

18-19.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Lowe Litzell Östersund 6300.

18.4 SANTA CLARITA, CA | Resultat
K 100m h1 (vind?): 3) Samantha Wikmark Danderyd 12.95. 200m h3 (vind?): 7) S Wikmark 27.49.

18-19.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m E:
20) Tilda Helgesson Åhus 4:53.08. 5000m B: 13) T Helgesson 18:17.23.

17-19.4 CHAPEL HILL, NC | Resultat
Dag 2
K 800m h2:
5) Malin Trollsås Danderyd 2:16.07.
Dag 3
K Tresteg:
13) Izehi Ileso Ullevi 1184/0.0.

17-19.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
3) Sofia Johnsson Hässelby 5.041 (13.97/-0.6 153 1040 25.04/+1.3 579w/+3.1 (564/+1.0) 2226 2:18.27, 4) Therese Jernbeck Lidingö 4.729 (15.04/-0.6 162 1348 25.56/+1.3 X 3849 2:14.45), 5) Farydah Inoussa Hässelby 4.712 (14.53/-0.6 147 1087 25.62/+1.3 571w/+3.8 (540/+0.8) 3010 2:41.16).
Dag 3
M Stav:
7) Andreas Duplantis Stål 496.

17-18.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
13) Elmar Engholm 3:53.99.
K 100m B (+1.6): 6) Amanda Odesjö Alingsås 12.43. 200m G (+1.9): 4) A Odesjö 25.62. Spjut: 25) Kajsa Bank 3348.

17-19.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 10000m A:
10) Hanna Bartholomew Hässelby 34:41.06. 3000mH B: 20) Tilda Helgesson Åhus 11:20.34.
Dag 2
M 100m C
(+2.2): 3) Odain Rose IFK Umeå 10.43w. 1500m B: 2) Johan Rogestedt Stenungsund 3:44.87. 3000mH A: 10) Emil Blomberg Hässelby 8:53.86. 110mH C (+0.7): 9) Martin Kallur Falun 15.04. Diskus: 18) Micael Ljungberg Nyköping 5429. Slägga: 2) Alexander Larsson Upsala 6535.
K 800m B: 6) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:08.12. 1500m A: 12) Linn Nilsson Hälle 4:15.94, D: 1) Y Ngarambe 4:24.02, L: 2) Emma Dahl Örgryte 4:34.32. 5000m A: 1) Meraf Bahta Hälle 15:30.37, B: -) Sanna Mustonen Hässelby bröt. Höjd: 5=) Caroline Gyllenbern Tureberg 170. Stav C: -) Nathalie Busk Malmö X. Diskus: 9) Julia Wiberg Spårvägen 5263.
Dag 3
M Slägga:
7) Elias Håkansson Spårvägen 6737.

17.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
K Höjd: 11) Karin Kjellenberg 145.

16-17.4 CARROLLTON, TX | Resultat
Dag 1
P18 Diskus
(1.61 kg): 3) William Petersson 98 4826.

16-17.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp A: -) Marcus Nilsson Högby bröt (11.30w/+3.1 699/-1.0 1560 181 52.86 -).

16-19.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 4
M 1500m:
-) Henrik Hansson Strömstad LK bröt.

12.4 CHAMPAIGN, IL | Resultat
M Slägga: 7) David Johansson Åhus 4776. Spjut: 1) D Johansson 5929.

12.4 CLAREMONT, CA | Resultat
K Höjd: 20) Karin Kjellenberg 150.

12.4 AUSTIN, TX | Resultat
M 1500m A: 4) Emil Blomberg Hässelby 3:59.79.

12.4 WEST POINT, NY | Resultat
M 110mH A (+1.8): 3) Dennis Eriksson Falun 15.18. Längd: 11) D Eriksson 610/+1.0. Tresteg: 2) D Eriksson 1357/+1.8. Slägga: 1) Lowe Litzell Östersund 6227.
K Kula: 1) Lina Bengtson Öresund 1433. Diskus: 2) L Bengtson 4882.

12.4 PRINCETON, NJ | Resultat
M 110mH h1 (-0.4): -) Martin Kallur Falun diskv. Stav: 2) M Kallur 450.
K 800m A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:11.23.

12.4 CORAL GABLES, FL | Resultat
M Stav: 5) Andreas Duplantis Stål 490.
K 100mH C (+2.1): 4) Therese Jernbeck Lidingö 15.05w. Längd: 9) T Jernbeck 528/-0.2. Spjut: 4) T Jernbeck 3868.

12.4 LAKE CHARLES, LA | Resultat
K 100m F (+1.5): 1) Farydah Inoussa Hässelby 12.13. 100mH D (+2.1): 1) Sofia Johnsson Hässelby 14.15w. Längd: 10) S Johnsson 549/+1.5. Spjut: 6) F Inoussa 3130, 9) S Johnsson 2321.

12.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M Längd: 8) Marcus Nilsson Högby 690/+1.5. Spjut: 3) M Nilsson 5294.
K 800m: 6) Charlotte Johansson Lidingö 2:15.29 (400m 63.0). 100mH B (-0.3): 3) Fatima Dedrickson Hammarby 14.04. Höjd: 3=) Caroline Gyllenbern Tureberg 177. Diskus: 7) Ida Storm Hässelby 4249.

12.4 PROVIDENCE, RI | Resultat
K 200m D (-1.4): 5) Jennifer Czerapowicz Ullevi 27.71. 100mH h3 (+1.4): 2) J Czerapowicz 15.73, f (+1.2): -) J Czerapowicz ej start. Höjd: 5) J Czerapowicz 150. Tresteg: 6) J Czerapowicz 1106/+0.1. Spjut: 12) J Czerapowicz 2211.

11-12.4 MOBILE, AL | Resultat
Dag 2
K 200m A
(+4.3): 8) Sara Jernfält Örebro 28.13w. 400m A: 6) S Jernfält 62.94.

11-12.4 MARION, IN | Resultat
Dag 1
M 200m h2
(vind?): 4) Simon Gyllensten Kville 22.75. Stav: 1) S Gyllensten 473.
Dag 2
M Längd
(vind?): 4) S Gyllensten 701.

11-12.4 SIOUX CITY, IA | Resultat
Dag 1
M 800m A:
10) Henrik Hansson Stömstad LK 1:55.55.

11-12.4 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Spjut:
8) Kajsa Bank 3317.

11-12.4 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Erika Wiklund Trångsviken 188. Tresteg: 1) E Wiklund 1296w/+4.2 (-).

11-12.4 GREENVILLE, NC | Resultat
Dag 2
K Stav:
1) Petra Olsen Malmö 403.

11-12.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M Kula B:
8) Micael Ljungberg Nyköping 1587. Diskus A: 6) M Ljungberg 5290.
K 100m D (-1.1): 5) Amanda Odesjö Alingsås 12.73. 200m E (+1.2): 6) A Odesjö 26.05. Kula B: -) Julia Wiberg Spårvägen X. Diskus A: 5) J Wiberg 5423.

10-12.4 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 3
M 3000m:
5) Jonas Legernes Ullevi 8:54.72.
K Stav: 7) Nathalie Busk Malmö 347.

10.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P14 100mH A (vind?): 1) Armand Duplantis 99 Stål 14.94. Stav: 1) A Duplantis 457. Tresteg (vind?): 1) A Duplantis 1106.

10-12.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 2
M Slägga:
3) Alexander Larsson Upsala 6545.

9-10.4 LITTLE ELM, TX | Resultat
Dag 1
P18 Diskus (1.61 kg):
2) William Petersson 98 4897.

6.4 WHITEWATER, WI | Resultat
M 100m h1 (+2.5): 1) Adam Axelsson Finspång 11.25w, f (+2.3): 7) A Axelsson 11.31w. 200m D (+3.1): 1) A Axelsson 22.95w. Höjd: 3) Kevin Vaseghi Gefle 192.

5.4 LUBBOCK, TX | Resultat
K Stav A: 9) Nathalie Busk Malmö 356.

5.4 SPRINGFIELD, MA | Resultat
M 110mH A (-1.4): 2) Martin Kallur Falun 14.71.
K 400m A: 3) Yolanda Ngarambe Tureberg 59.02.

5.4 STORRS, CT | Resultat
K 100mH B (+1.3): 3) Jennifer Czerapowicz Ullevi 15.71. Tresteg: 3) J Czerapowicz 1124/+1.5. Spjut: 14) J Czerapowicz 1919.

5.4 GREENCASTLE, IN | Resultat
M 200m A (+1.0); 4) Simon Gyllensten Kville 22.34. Längd: 1) S Gyllensten 684/+0.9. Spjut: 19) S Gyllensten 3991.

5.4 EUGENE, OR | Resultat
M 3000mH: 6) Jonas Legernes Ullevi 9:29.25.

5.4 TUSCALOOSA, AL | Resultat
K 1500m: 3) Hannah Nilsson Malmö 4:27.48. Tresteg: 7) Izehi Ileso Ullevi 1141/-0.7.

5.4 EMPORIA, KS | Resultat
K 100mH h5 (0.0): 1) Erika Wiklund Trångsviken 14.96, f (+2.6): 8) E Wiklund 15.07w. Tresteg: 1) E Wiklund 1270/+1.5.

5.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 5) Andreas Duplantis Stål 513.
K 100mH B (+2.4): 4) Therese Jernbeck Lidingö 15.07w. Höjd: 8) Caroline Gyllenbern Tureberg 166, 10=) T Jernbeck 156. Spjut: 7) T Jernbeck 3438.

4-5.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Lowe Litzell Östersund 6262.
K Diskus: 4) Lina Bengtson Öresund 4342.
Dag 2
M 110mH E
(-0.5): 3) Dennis Eriksson Falun 15.39. Tresteg: 9) D Eriksson 1342/+1.1.
K Kula: 4) L Bengtson 1475.

4-5.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 2
K 400m E:
4) Sara Jernfält Örebro 62.65. 1500m A: 6) Tilda Helgesson Åhus 4:46.84. 3000mH: 3) T Helgesson 11:08.64.

4-5.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A:
7) Elmar Engholm Hässelby 8:50.35.
K 5000m C: 17) Agnes Sjöström Hässelby 16:38.60. 10000m B: 11) Sanna Mustonen Hässelby 34:18.12. 3000mH A: 8) Emma Dahl Örgryte 10:15.20, C: 4) Tova Eurén Göteborgs KIK 10:23.85.

4.4 GREELEY, CO | Resultat
K Höjd: 9=) Sabina Sandberg Spårvägen 158. Längd: -) S Sandberg X. Spjut: 2) Kajsa Bank 3910, 8) S Sandberg 2958.

4-5.4 SAN FRANCISO, CA | Resultat
Dag 2
K 100m B
(+2.2): 1) Amanda Odesjö Alingsås 12.26w. 200m C (+2.3): 2) A Odesjö 25.77w.

4-5.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
K Slägga:
10) Freja Liljedahl Gefle 4733.

3-5.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
M Slägga A:
7) Alexander Larsson Upsala 6456.
K Stav: 3) Petra Olsen Malmö 415.

3-5.4 CHARLESTON, IL | Resultat
Dag 2
M Slägga:
10) David Johansson Åhus 5131.
Dag 2
M Diskus:
-) D Johansson X. Spjut: 1) D Johansson 5845.

29.3 MEDFORD, MA | Resultat
K 400m A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 60.35. 1500m A: 1) Y Ngarambe 4:36.62.

29.3 GOLDEN, CO | Resultat
K 400mH: 6) Josefin Edwall Danderyd 70.11.

29.3 CHICAGO, IL | Resultat
M 100m B (-2.5): 2) Adam Axelsson Finspång 12.01. 200m B (-3.3): 4) AAxelsson 24.00, Höjd: 2) Kevin Vaseghi Gefle 190,

29.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Höjd: 8) Sabina Sandberg Spårvägen 155. Längd: 4) S Sandberg 499/-0.1. Spjut: 3) Kajsa Bank 3589.

28-29.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Malin Trollsås Danderyd 2:18.72.

28-29.3 WAYNE, NE | Resultat
Dag 2
M 400m C:
4) Henrik Hansson Strömstad LK 51.52.

28.3 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 100m (-2.2): 4) Samantha Wikmark Danderyd 13.28. 200m (-2.3): 7) S Wikmark 28.57. 100mH (-0.5): 3) S Wikmark 17.45.

28-29.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Lowe Litzell Östersund 6249.
Dag 2
M 800m B:
2) Mikael Röjerås Västerås 1:51.49.
K 1500m A: 6) Maria Larsson Örgryte 4:26.92. Höjd: 8) Ida Virdebrant Växjö 166. Kula: 6) Lina Bengtson Heleneholm 1453, Diskus: 6) L Bengtson 4736.

28-29.3 CINCINNATI, OH | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Frida Åkerström Huddinge 5398.
Dag 2
K Kula:
1) F Åkerström 1510.

28-29.3 COLUMBIA, SC | Resultat
Dag 2
K Stav:
1) Petra Olsen Malmö 426.

28-29.3 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
Dag 2
K Höjd:
4) Caroline Gyllenbern Tureberg 171.

28-29.3 ORLANDO. FL | Resultat
Dag 2
K Längd:
8) Jennifer Czerapowicz Ullevi 511w/+3.9 (494/+1.2).

27-29.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
K 100m C
(+0.4): 2) Amanda Odesjö Alingsås 12.57. 200m C (+2.5): 3) A Odesjö 25.79w. Höjd: 18) Karin Kjellenberg 142.

26-29.3 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
M Stav:
6=) Andreas Duplantis Stål 520.
K 400mH h2: 7) Sofia Johnsson Hässelby 62.98.
Dag 3
M Diskus:
11) Micael Ljungberg Nyköping 5038.
K 100mH h7 (+2.5): 7) Farydah Inoussa Hässelby 14.37w.
Dag 4
K 1500m:
14) Hannah Nilsson Malmö 4:42.36.

22.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 100m B (+1.0): 3) Amanda Odesjö Alingsås 12.51. 200m C (-0.3): 2) A Odesjö 25.84.

22.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 110mH (+0.3): 3) Marcus Nilsson Högby 14.91. Stav: 3) M Nilsson 455. Kula: 5) M Nilsson 1508. Diskus: 5) M Nilsson 4479.
K Höjd: 4) Caroline Gyllenbern Tureberg 170.

22.3 RENSSELAER, IN | Resultat
M 100m (+1.5): 7) Adam Axelsson Finspång 12.57. 400m: 6) A Axelsson 54.28. Höjd: 2) Kevin Vaseghi Gefle 190.

22.3 OXFORD, MS | Resultat
K 400m A: 3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.87. 1500m A: 8) Tilda Helgesson Åhus 4:49.00. 3000mH: 2) T Helgesson 11:09.41.

22.3 RUSTON, LA | Resultat
M 800m B: 2) Erik Petersson 1:56.91.

21-22.3 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Spjut:
3) Kajsa Bank 3510, 9) Sabina Sandberg Spårvägen 2995.

21-22.3 LOS ANGELES, CA
K Höjd: -) Karin Kjellenberg X.

21-22.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
3) Alexander Larsson Upsala 6254.

21.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 100m B (vind?): 3) Samantha Wikmark Danderyd 12.94.

20-22.3 MYRTLE BEACH, SC | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Lowe Litzell Östersund 6118.
Dag 2
M 110mH h3
(+0.4): 5) Dennis Eriksson Falun 15.84.
K 100m h14 (+0.6): 6) Ida Virdebrant Växjö 13.27.
Dag 3
M 1 mile A:
6) Mikael Röjerås Västerås 4:18.56. Tresteg: 18) D Eriksson 1358/+1.5.
K Kula: 6) Lina Bengtson Öresund 1392. Diskus: 4) L Bengtson 4447.

20-22.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
7) Jonas Legernes Ullevi 4:03.10. Diskus: 3) Micael Ljungberg Nyköping 5295.
Dag 3
K Diskus:
1) Julia Wiberg Spårvägen 5305.

20-21.3 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Tova Eurén Göteborgs KIK 2:18.74, C: 5) Elin Andersson Lund 2:27.39. 1500m A: 13) Agnes Sjöström Hässelby 4:53.55. 3000m A: 2) T Eurén 9:53.03, 5) A Sjöström 10:10.18.

20-22.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Elias Håkansson Spårvägen 7138.
Dag 3
K 800m B:
2) Malin Trollsås Danderyd 2:15.04.

15.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K Diskus: 10) Freja Liljedahl Gefle 3479. Slägga: 2) F Liljedahl 4893. Spjut: -) F Liljedahl X.

15.3 MEMPHIS, TN | Resultat
M 3000mH: 1) Emma Dahl Örgryte 10:16.66.

15.3 MOBILE, AL | Resultat
K 400m: 5) Sara Jernfält Örebro 61.73.

15.3 LAKE CHARLES, LA | Resultat
K 100mH B (+0.8): 2) Farydah Inoussa Hässelby 15.39. 400mH B: 1) Sofia Johnsson Hässelby 62.91. Längd: 10) F Inoussa 534/+0.9.

14.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 1500m A: 11) Charlotte Johansson Lidingö 4:50.92. 5000m A: 10) Lisa Öhberg Hälle 17:22.74.

14-15.3 FULLERTON, CA | Resultat
Dag 2
M 200m I
(+2.5): 1) Tresor Bayibsa 22.92w.
K 100m E (+1.0): 7) Samantha Wikmark Danderyd 13.25. 200m F (+2.29): 7) S Wikmark 27.81w.

8.3 TURLOCK, CA | Resultat
K 200m D (-2.7): 1) Amanda Odesjö Alingsås 26.27. 400m B: 2) A Odesjö 60.03.

7-8.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
M 200m H
(+1.0): 1) Tresor Bayibsa 22.80.
K 3000m A: 6) Lisa Öhberg Hälle 10:05.64. Höjd: 4) Karin Kjellenberg 152. Tresteg (vind?): 9) K Kjellenberg 966

7.3 MOBILE, AL | Resultat
K 300m: ... Sara Jernfält Örebro 43.84.

1.3 TURLOCK, CA | Resultat
K 400m B: 6) Amanda Odesjö Alingsås 63.20.

28.2 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 100m A (vind?): 5) Samantha Wikmark Danderyd 13.17.

22.2 CLAREMONT, CA | Resultat
K Höjd: -) Karin Kjellenberg X. Tresteg: 21) K Kjellenberg 958/+1.7.

15.2 CLAREMONT, CA | Resultat
M 100m C (+0.9): 1) Tresor Bayibsa 11.67. 200m C (-0.1): 1) T Bayibsa 22.77.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>