Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2014

1.6 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
OBS: Inomhus p g a snötäcke på utomhusarenan!
M Höjd: 5) Ola Carlsson Örgryte 195. Längd A: 2) Alexander Wittlock Spårvägen 724, 3) Thobias Nilsson Montler 96 Malmö 717, 4) Johan Taléus Eskilstuna 707, 5) Adam Chiguer Spårvägen 695, 6) Adam Denguir Lund 692, 7) Vuk Djekic Hässelby 670. Tresteg: 5) Fredrik Löfgren Lund 1372, -) Mattias Karlsson X.
K Längd: 2) Jasmin Sabir Hammarby 586, 3) Thilda Särnevång 96 Udd 585, 4) Emilia Hammarström 96 Wärnamo 564, -) Julia Wigren Gefle X. Tresteg: 1) J Sabir 1272, 2) Anna Holmin 95 Upsala 1061, -) Madeleine Nilsson Gefle X.

15-16.3 NANTES, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K22 Stav:
1) Angelica Bengtsson Hässelby 440.

9.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

8.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

7-9.3 BAERUM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
P17 800m A:
2) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:53.41.
Dag 3
P17 1500m A:
3) A Kramer 3:59.82.

1.3 TAMPERE, FIN (Finska hallmästerskapen) | Resultat
P17 Spjut X: 1) Simon Litzell 97 Hässelby 6366, 2) Marcus Jaurell 97 Hässelby 4368.
F19 Spjut X: 1) Karolina Ander 96 Hässelby 4167, 2) Ronja Eriksson 95 Hässelby 2867.

1.3 ANTEQUERA, ESP | Resultat
P13 Höjd: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 161. Längd: 2) K Karlström 537.

28.2-2.3 REIMS, FRA (INAS) | Resultat
Dag 2
M Längd:
5) Jonathan Johansson Söderhamn 613. Kula: 1) Jeffrey Ige Huddinge 1486.
Dag 3
M Höjd:
1) Joakim Södling Eskilstuna 188.

27.2 DESSAU, GER | Resultat
M Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 571.
K Höjd: 6) Sofie Skoog IF Göta 180.

27.2-1.3 BAD OEYNHAUSEN, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
6) Malin Dahlström Ullevi 433.
Dag 3
M Stav:
2=) Melker Svärd Jacobsson Malmö 554, -) Alhaji Jeng Örgryte X.

25.2 PRAHA, CZE | Resultat
M Stav: 4) Melker Svärd Jacobsson Malmö 554.

23.2 NANTES, FRA | Resultat
F15 Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 361. Längd: 1) L Gunnarsson 514.

22-23.2 MAGGLINGEN (Schweiziska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
P17 60m h1:
5) Felix Svensson 97 Mölndal 7.30, A: 7) F Svensson 7.29. 200m h1: 1) F Svensson 23.24, A: -) F Svensson ej start.

21-23.2 SHEFFIELD, GBR | Resultat
Dag 3
K Stav:
2) Emma Andersson Spårvägen 370.

15.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
P13 Femkamp (60, längd, kula, höjd, 60m häck): 1) Kiran Karlström 01 Hellas 2.270 (8.01 545 1028 156 11.41).

15.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 4) Ola Carlsson Örgryte 203.

15.2 FLORÖ, NOR | Resultat
M 60m A: 3) Tom Kling-Baptiste Huddinge 6.77, X: 2) T Kling-Baptiste 6.78.

15.2 NANTES, FRA | Resultat
K Stav A: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 347.

15-16.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
F17 200m G:
1) Anna Larsson 97 Varberg 28.99. 60mH h2: 3) A Larsson 9.55. Stav: 1) A Larsson 330.

13-15.12 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 3
M Stav:
1) Alhaji Jeng Örgryte 565, 3) Melker Svärd Jacobsson Malmö 565.

13-15.12 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
4) Malin Dahlström Ullevi 431, 11) Madeleine Nilsson Kvarnsveden 381.

11.2 EAUBONNE, FRA | Resultat
K Stav: 5) Angelica Bengtsson Hässelby 436.

11.2 TARTU, EST | Resultat
M Kula: 3) Daniel Ståhl Spårvägen 1732.

9.2 TORONTO, CAN | Resultat
K Stav: 1) Anna Larsson 97 Varberg 340.

8.2 ARNSTADT, GER | Resultat
K Höjd: 3=) Emma Green Tregaro Örgryte 194.

8-9.2 BAERUM, NOR | Resultat
Dag 1
K 60m h1:
1) Caroline Lundahl KA2 7.63, f: 1) C Lundahl 7.63.
P14 200m A: 1) Gustaf Zetterlund 00 Örebro 25.31.
Dag 2
K Längd:
1) Ida Hansen IF Göta 581.
F19 Längd: 2) Kaiza Karlén 98 Arvika 579.
Anm: Även fler ungdomar från Arvika och Örebro.

8-9.2 ANCONA, ITA (ITA-mästerskap) | Resultat
Dag 2
K22 800m:
5) Greta Graziani Täby 2:19.46.

8.2 NICE, FRA | Resultat
K Stav A: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 462.

8.2 MAYENNE, FRA | Resultat
F15 50mH A: 2) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 8.27. Stav: 1) L Gunnarsson 356. Längd: 1) L Gunnarsson 495.

1-2.2 STANGE, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K 60mH h2:
1) Caroline Lundahl KA2 8.71, f: 2) C Lundahl 8.62.

1.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60m h1: 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 6.83, h4: 1) Odain Rose IFK Umeå 6.73, A: 1) O Rose 6.68, B: 1) T Kling-Baptiste 6.82. Höjd: 1) Emil Svensson Örgryte 218, 4) Mehdi Alkhatib Hammarby 212. Stav: 3) Carl Sténson Hellas 510.
K 400m B: 1) Isabelle Eriksson Lidingö 58.73. 800m: 5) Jessica Edlund Umedalen 2:15.66. 60mH: 5) Emma Tuvesson Helsingborg 8.61, X: 4) E Tuvesson 8.51. Höjd: 5) Vendela von Corswant Örgryte 174. Tresteg: 5) Jasmin Sabir Hammarby 1286.

1.2 CARDIFF, GBR | Resultat
K Stav: 5=) Emma Andersson Spårvägen 365.

1.2 TORONTO, CA | Resultat
M Stav: 8) Emil Larsson Varberg 422.

31.1 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M Stav; 7) Alhaji Jeng Örgryte 550.

30.1 LINZ, AUT | Resultat
M Stav: -) Melker Svärd Jacobsson Malmö X.
K Längd: 2) Erica Jarder Spårvägen 651.

30.1 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 60mH h1: 5) Philip Nossmy Malmö 7.80.

29.1 VENDRYNE, CZE | Resultat
K Höjd: 1) Emma Green Tregaro Örgryte 197.

28.1 ÅSANE, NOR | Resultat
K 60m: 1) Lena Berntsson Ullevi 7.83, X: 1) L Berntsson 7.82.

28.1 WIEN, AUT | Resultat
K 1500m: 7) Linn Nilsson Hälle 4:18.59.

26.1 BRATISLAVA, SVK | Resultat
K 800m A: 3) Linn Nilsson Hälle 2:08.81.

25.1 MAYENNE, FRA | Resultat
F15 Trekamp: 1) Lisa Gunnarsson 99 (Längd 496, Stav 310, 50mH 8.36).

25-26.1 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
Dag 1
K 800m A:
2) Greta Graziani Täby 2:16.53.
Dag 2
M 60m h11:
2) Felix Svensson 97 Mölndal 7.22, B: 5) F Svensson 7.28.
K 400m B: 1) G Graziani 58.81.

25.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 200.

25.1 JABLONEC, CZE | Resultat
M Kula: 8) Daniel Ståhl Spårvägen 1808.

22.1 COTTBUS, GER | Resultat
M Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 550.
K Höjd: 6=) Emma Green Tregaro Örgryte 188.

18.1 ORLÉANS, FRA | Resultat
K Stav: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 445.

18-19.1 KARLSRUHE, GER | Resultat
Dag 2
M Höjd:
3) Philip Frifelt Lundqvist IF Göta 211.

18-19.1 KALBACH, GER | Resultat
Dag 1
F19 1500m:
2) Amélie Svensson 96 4:48.95.
Dag 2
F19 800m A:
3) A Svensson 2:21.34.

17.1 MOUILLERON-LE-CAPTIF, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 345.

11.1 AUBIÈRE, FRA | Resultat
M Stav C: 8) Magnus Jomyr 95 Örgryte 479, D: 6=) David Kappelin 95 Örgryte 464, 9) Esa Hiltunen 96 Ullevi 434.
K Stav A: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 451, 6) Malin Dahlström Ullevi 424, B: 6) Anna Borg Göteborgs KIK 374, 9) Sara Eriksson Ullevi 374, -) Thea Nyberg Örgryte X.

11.1 BAERUM, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

20-21.12 AULNAY-SOUS-BOIS, FRA | Resultat
Dag 2
K Stav A:
1) Angelica Bengtsson Hässelby 449, C: 6) Lisa Gunnarsson 99 303.

15.12 SAUMUR, FRA | Resultat
F15 Trekamp: 1) Lisa Gunnarsson 99 (stav 3.10, längd 4.84, 50mH 8.36).

13-14.12 VILLEURBANNE, FRA | Resultat
Dag 2
K Stav A:
2) Angelica Bengtsson Hässelby 441.

7.12 AUBIÈRE, FRA | Resultat
K 60m h2: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 8.19, f: 5) A Bengtsson 8.32. Längd: 2) A Bengtsson 522.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>