Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 18 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2014

31.12 KÖBENHAVN, DEN (Nytårsløb) | Resultat
M 10 km väg: 1) Staffan Ek Björnstorp 30:43.

31.12 ROMA, ITA
M 10 km väg: 1) Fredrik Uhrbom Spårvägen 30:57, 4) Lars Södergård Vallentuna 31:02.

29.11 MÁLAGA, ESP | Resultat
P15 Längd: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 573/+0.8.

22-23.11 TILBURG, NED | Resultat
Dag 2
M 10.0 km terräng:
29) John Kingstedt Huddinge 32:00, 60) Linus Rosdal Örebro 33:40. 2.5 km terräng: 21) Marcus Gustafsson Spårvägen 7:22.
K 8.1 km terräng: 22) Lisa Öhberg Hälle 30:04. 2.5 km terräng: 4) Linn Nilsson Hälle 8:06, 21) Elina Johansson Spårvägen 8:55.
F19 4.3 km terräng: 9) Klara Henriksson 97 Hässelby 16:14, 14) Astrid Rosvall 97 Hässelby 16:41.

19.11 EXETER, GBR | Resultat
M 800m: 2) Anders Grahl Enhörna 2:04.3m. 1500m: 4) A Grahl 4:26.1m. 3000m: 3) A Grahl 9:09.2m.

16.11 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 15 km väg: 15) Mikael Ekvall Strömstad LK 44:43 (10 km 30:06).

1.11 SYDNEY/Lane Cove, AUS | Resultat
K 10 km väg: 3) Erika Jordan 40:33.

25.10 STAVANGER, NOR
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1177. Diskus: 1) D Korhonen 3558. Slägga: 1) D Korhonen 4631. Vikt: 1) D Korhonen 1496.

18.10 RÖYSE, NOR | Resultat
M 10 km väg: 8) Yared Admasu Hälle 30:24, 29) Nuray Yassin Hälle 32:54, 32) Karl Borgö Hälle 33:04, 47) Fredrik Björklund Hälle 33:42.
K 10 km väg: 7) Jessica Gunnarsson 36:01, 13) Gloria Vinstedt Studenterna 38:19.

18.10 BERGEN, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
M 10 km terräng: 21) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 34:16.

5.10 LONDON, GBR | Resultat
M 10 km väg: 1) Anders Grahl Enhörna 31:54.
K 10 km väg: 1) Louise Wiker Hässelby 36:19.

5.10 TAARBAEK, DEN (Eremitagelöbet) | Resultat
M 13.3 km väg: 1) Johan Larsson Strömstad LK 39:54, 13) Pär-Johan Lif 44:25.

30.9 EXETER, GBR | Resultat
M 3000m A: 1) Anders Grahl Enhorna 8:34.26.

21.9 KöBENHAVN, DEN | Resultat
M 10 km väg: 2) Johan Larsson Strömstad LK 29:48, 6) Pär-Johan Lif 34:23.

19.9 MILANO, ITA | Resultat
K 800m A: 4) Greta Graziani Täby 2:14.48.

7.9 RIETI, ITA | Resultat
M 800m B: 1) Johan Rogestedt Stenungsund 1:45.89. Stav: 8) Melker Svärd Jacobsson Malmö 515.

6.9 AABENRAA, DEN | Resultat
K Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 615/0.0. Tresteg: 1) E Jarder 1290/0.0.

6-7.9 CHIARI, ITA | Resultat
Dag 1
K22 1500m:
3) Greta Graziani Täby 4:48.88.
Dag 2
K22 800m A:
2) G Graziani 2:15.08.

2.9 ZAGREB, CRO | Resultat
M Stav: -) Melker Svärd Jacobsson Malmö X.
K Längd: 3) Erica Jarder Spårvägen 636/-0.2

30.8 WIJCHEN, NED | Resultat
K 5 km väg: 4) Sarah Lahti Hässelby 17:15.

28.8 ZÜRICH, SUI (DL) | Resultat
K 1500m: 5) Meraf Bahta Hälle 4:01.34, 8) Abeba Aregawi Hammarby 4:03.40. 3000mH: 12) Charlotta Fougberg Ullevi 9:47.70. Längd: 6) Erica Jarder Spårvägen 661/+0.6.

26-27.8 TALLINN, EST | Resultat
Dag 2
P19 110mH
(+1.3): 1) u.t. Fredrick Ekholm Huddinge 14.60 (106.7 cm), 2) Fredrik Samuelsson 95 Hässelby 14.75. Diskus: 1) u.t Simon Pettersson Upsala 5485 (2.0 kg)
P17 400m A: 1) u.t. Dennis Forsman 95 Ullevi 47.48. Längd: 1) u.t. Johan Taléus Eskilstuna 718/+0.8.
F19 100mH (+1.5): 1) u.t. Khaddi Sagnia Ullevi 14.15.

24.8 BIRMINGHAM, GBR (DL) | Resultat
M Längd: 7) Michel Tornéus Hammarby 779/+0.9. Diskus: 7) Daniel Ståhl Spårvägen 6096.

24.8 TAMPERE, FIN | Resultat
M 1500m A: 4) Jonas Leandersson Malmö 3:42.76. 400mH B: 1) Anton Nilsson Huddinge 53.21. Höjd: 2) Emil Svensson Örgryte 213, 3) Mehdi Alkhatib Hammarby 209.
K 400mH A: 6) Ewa Marcinkiewicz Västerås 64.85. Längd: 10) Malin Olsson Lidingö 578w/+2.4 (508/-1.6).

23.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 1500m A: 4) Johan Rogestedt Stenungsund 3:41.94. Stav: 1) Simon Assarsson Växjö 530, 2) Erik Thorstensson Spårvägen & Filip Gyllensten Kville 511, 5) David Kappelin 95 Örgryte 491, 6) Dennis Fransson Bergetoft Örebro 491, 7) Rasmus Carlsson Örebro 481, 8) Esa Hiltunen 96 Ullevi 471, 10) Jonathan Nordh 96 Örgryte 421.
K Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 415, 2) Sara Eriksson Ullevi 386, 4) Thea Nyberg Örgryte 376, 5) Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 346.

23.8 KÖBENHAVN, DEN
M Slägga: 1) Daniel Nyman Växjö 6073.

22-24.8 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 3
K Höjd:
8) Emma Green Örgryte 188.

22.8 AMSTERDAM, NED | Resultat
M 400m B: 3) Dennis Forsman 95 Ullevi 48.17, 6) Felix Francois Örgryte 48.44.

21.8 OORDEGEM, BEL | Resultat
M Stav: 1) Simon Assarsson Växjö 520, 2) Erik Thorstensson Spårvägen 480, 3) David Kappelin 95 Örgryte 480, 4) Esa Hiltunen 96 Ullevi 460, 8) Jonathan Nordh 96 Örgryte 410, -) Filip Gyllensten Kville X.
K Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 390, 3) Thea Nyberg Örgryte 370, , 5) Sara Eriksson Ullevi & Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 350.

19-23.8 SWANSEA, GBR (IPC) | Resultat
Dag 1
M F20 Kula:
1) Jeffrey Ige Huddinge 1549.
Dag 2
M T13 100m h1
(+0.1): 3) Tobias Jonsson 96 Orient 11.82, h2 (-2.8): 3) Per Jonsson Bollnäs 11.83, f (+0.5): 5) T Jonsson 11.75, 6) P Jonsson 11.78.
Dag 3
M T13 200m h1
(-0.6); 3) T Jonsson 23.67, f (-2.9): 6) T Jonsson 23.95.
Dag 4
M T13 Längd:
1) P Jonsson 691/-1.2, 3) T Jonsson 96 639/-0.4.

17.8 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
M 800m A: 4) Robin Rohlén IFK Umeå 1:48.90.

16.8 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 1500m A: 6) Johan Walldén Spårvägen 3:44.40. 5000m A: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:19.34.

16-17.8 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Games) | Resultat
Svenskar från Malmö, Öresund, Lund, Helsingborg, Örgryte, Åhus, Örebro, Kil, Norrköping, Lund, Tureberg, Eslöv, Ymer och Ängelholm.

16-17.8 MARIEHAMN, FIN (B7 Games) | Resultat
Ungdomar från Gotland och Öland.
Dag 2: http://ifaland.net/B7-Games/lpresults.pdf

15-17.8 OSLO, NOR | Resultat
Svenskar från Brattås, Strömstad, Orient, Bergaström, Ullevi, Örgryte, Kil, Trollhättan och Kville.

6.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m h2 (0.0): 3) Sulayman Bah Ullevi 10.65, B (+0.1): 1) S Bah 10.55. 400m B: 4) Dennis Karanda Öresund 49.92. 800m B: 3) Mattias Ohlsson Öresund 1:53.46, C: 5) Håkan Carlberg Malmö 1:58.91, 6) Sebastian Persson Öresund 2:00.10. 110mH h1 (-2.0): 3) Alexander Brorsson Atleticum 14.20, f (0.0): -) A Brorsson ej start. 400mH: 7) Erik Lindahl Ullevi 53.00. Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1923, 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1911.
K 400mH B: 1) Sara Bley Tjalve 61.78, 3) Hanna Palmqvist 96 Mölndal 63.00. Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 659/+1.0, 6) Lisa Linnell Atleticum 596/+0.9. Kula: 2) Fanny Roos 95 Ljungby 1616.

2.8 OSLO, NOR | Resultat
M 1500m B: 1) Gustaf Stensjö 96 Sävedalen 3:57.04.

31.7 TÖNSBERG, NOR | Resultat
M 3000m: 2) Mattias Karlsson 8:47.68.

26-27.7 BRUSSEL, BEL (Belgiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 400m h2:
2) Johan Wissman Hässelby 45.93.
Dag 2
K Kula:
3) Jessica Samuelsson Hässelby 1455.

26.7 TRONDHEIM, NOR | Resultat
K Höjd: 1) Erika Wiklund Trångsviken 184.

24.7 SPIKKESTAD, NOR | Resultat
K Diskus: 3) Elinor Forssander Ullevi 4585.

24.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M 3000mH: 7) Daniel Lundgren Tureberg 8:39.88. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 785/+1.2. Spjut: 8) Jiannis Smalios Örebro 7514.
K 800m: 5) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:07.10. Höjd: 1=) Sofie Skoog IF Göta 187, -) Erika Wiklund Trångsviken X.

22.7 TÖNSBERG, NOR | Resultat
K Kula: 2) Elinor Forssander Ullevi 1166. Diskus: 2) E Forssander 4918.

21-25.7 BORNHOLM, DEN (Etape Bornholm) | Resultat
M: 7) Pär-Johan Lif 2:27:15.
K: 9) Jessica Österberg Fredrikshof 2:57:29.

20.7 LONDON, GBR | Resultat
K Höjd: 4) Emma Green Örgryte 193.

20.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 800m A: 3) Joni Jaako Hammarby 1:49.22. 1500m: 11) Staffan Ek Björnstorp 3:47.79.
K 1500m: 5) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 4:18.84.

20.7 SOPOT, POL | Resultat
M Höjd: 6) Emil Svensson Örgryte 216, 7) Mehdi Alkhatib Hammarby 216. Stav: 2=) Alhaji Jeng Örgryte 550.

19.7 RIIHIMÄKI; FIN | Resultat
M 1500m: 1) Alexander Nilsson 95 Mölndal 4:01.27, 9) Sebastian Nilsson 98 Mölndal 4:21.54.

19.7 OXFORD, GBR | Resultat
M 1 mile C: 13) John Kingstedt 92 Huddinge 4:36.70, D: 3) Gunnar Durén 63 Hässelby 4:34.32.
K 5000m: 6) Hanna Bartholomew Hässelby 16:31.45.

19.7 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 400m C: 4) Felix Francois Örgryte 47.94. 400mH B: 5) Oliwer Åstrand Örgryte 53.41.
K Höjd: 1) Victoria Dronsfield IF Göta 176.

19.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m B: 9) Johan Rogestedt Stenungsund 1:48.27, C: 3) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:48.04, D: 1) Johan Svensson Spårvägen 1:48.73, F: 8) Mattias Ohlsson Öresund 1:58.85. 1500m C: 7) Johan Walldén Spårvägen 3:41.79, D: 11) Elmar Engholm Hässelby 4:10.64, E: 7) Joel Durén Hässelby 3:50.62, F: 1) Tim Sundström Örebro 3:51.27, 3) Martin Nilsson Malmö 3:52.26, 6) Albin Sjöblom Tureberg 3:55.08, 8) Daniel Gleimar Tureberg 3:55.76. 5000m C: 5) Ababa Lama Hälle 13:45.07, -) Olle Walleräng Spårvägen bröt, D: 5) Andreas Åhwall Hässelby 14.20.05, -) Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt.
K 800m A: 14) Lovisa Lindh Ullevi 2:07.19, 1500m A: 1) Meraf Bahta Hälle 4:03.88, B: 7) Linn Nilsson Hälle 4.15.46, C: 7) Hannah Nilsson Malmö 4:29.51.
Anm: Johan Rogestedt och Daniel Gleimar har annorlunda tider och placeringar i resultatlistan men där har de blivit förväxlade med andra löpare..

18.7 MONACO, MON (DL) | Resultat
M Längd: 8) Michel Tornéus Hammarby 783/+0.1. Diskus: 7) Daniel Ståhl Spårvägen 6160.

18-20.7 ROVERETO, ITA (Italienska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
10) Greta Graziani Täby 2:16.23.

17.7 OSLO, NOR
K 400m A: 3) Ebba Svantesson 97 Sävedalen 57.61, 4) Alice Svantesson 97 Sävedalen 58.08, 5) Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 58.14.

16.7 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M Slägga: 1) Daniel Nyman Växjö 6158.
K Slägga: 2) Maja Eklund Växjö 4585.

16.7 LIÈGE, BEL | Resultat
M 300m A: 6) Johan Wissman Hässelby 32.77. Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 545.

16.7 HELSINKI, FIN | Resultat
M Höjd: 1) Erik Liberg Ullevi 190.

16.7 WIESBADEN, GER | Resultat
K 1500m A (mix): 3) Amélie Svensson 96 4:56.58.

15-16.7 ALMERE, NED (Vänortsmatch) | Resultat
Ungdomar från Växjö.

15.7 HÄMEENLINNA, FIN | Resultat
M 800m: 1) Alexander Nilsson 95 Mölndal 1:58.09, 2) Sebastian Nilsson 98 Mölndal 2:06.22.

15.7 MATARÓ, ESP | Resultat
M 800m B: 1) Warsame Hassan 98 Malmö 1:51.53.

13.7 DONNAS, ITA | Resultat
M 100m h1 (+0.2): 2) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.85, h5 (+0.5): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.63, h6 (+0.4): 2) Erik Hagberg Upsala 10.73, B (+2.2): 2) T Kling-Baptiste 10.49w, C (+0.4): 1) E Hagberg 10.64. 200m A (+4.6): 3) Alexander Brorsson Atleticum 20.83w, 5) T Kling-Baptiste 21.13w. 110mH (+0.5): 3) A Brorsson 13.98.
K 100m h2 (+1.2): 2) Karolina Nikamo 95 Upsala 12.12, h3 (+0.8): 1) Daniella Busk Malmö 11.76, A (+0.8): 5) D Busk 11.81, B (+1.1): 2) K Nikamo 12.12.

13.7 HILVERSUM, NED | Resultat
M 110mH (-2.4): 2) Marvin Tay Spårvägen 14.33.
K 800m: 2) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:06.21.

13.7 KUORTANE, FIN | Resultat
M Stav: 3) Carl Sténson Hellas 500. Tresteg: 4) Mathias Ström Örgryte 1583/+1.3.
K Höjd: 10) Vendela von Corswant Örgryte 174. Tresteg: 5) Angelica Ström Spårvägen 1294/+1.8. Spjut: 5) Sofi Flink 95 Västerås 5449.

12.7 BULLE, SUI | Resultat
M 100m h3 (+1.8): 4) Felix Svensson 97 Mölndal 10.95, C (+0.7): 1) F Svensson 10.89. 200m C (+1.6): 1) F Svensson 21.84.

12.7 STRETFORD, GBR | Resultat
M 1500m D: 1) Tim Sundström Örebro 3:50.71, 8) Albin Sjöblom Tureberg 3:53.58.

12.7 KORTRIJK, BEL | Resultat
M 1500m A: 11) Johan Walldén Spårvägen 3:43.19, B: 14) Johan Hydén Hammarby 3:48.47. 3000mH: 1) Daniel Lundgren Tureberg 8:38.75, 4) Napoleon Solomon Fredrikshof 8:42.89.

11-13.7 REIMS, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K Stav:
5) Angelica Bengtsson Hässelby 425.

11.7 UTRECHT, NED | Resultat
K 3000m B (mixlopp): 2) Sarah Lahti 95 Hässelby 9:36.10.
Anm: Sarah var 8:a totalt.

11.7 RHEDE, GER | Resultat
M 800m: 5) Mattias Ohlsson Öresund 1:52.98.
K Slägga: 2) Karolina Pedersen Ullevi 6252.

11-12.7 GLASGOW, GBR (DL) | Resultat
Dag 1
K 1500m:
2) Abeba Aregawi Hammarby 4:00.94, 6) Meraf Bahta Hälle 4:04.23. Längd: 7) Erica Jarder Spårvägen 657/+1.1.
Dag 2
K 3000mH:
4) Charlotta Fougberg Ullevi 9:23.96 Nordiskt rekord.

11.7 OSLO, NOR | Resultat
M 800m: 5) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:51.59.
Anm: I resultatlistan står 1:51.57, men i originalprotokollet 1:51.59.

11.7 DUBLIN, IRL | Resultat
M 400m A: 6) Johan Wissman Hässelby 46.31. 3000m: 8) Olle Walleräng Spårvägen 7:59.37. Stav: 4) Simon Assarsson Växjö ? (listan "Full results" har bara placeringar, inga resultat!).
K 800m A: 7) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.84.

11.7 NEMBRO, ITA | Resultat
K 800m B: 4) Greta Graziani Täby 2:13.28.

9.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Emil Svensson Örgryte 218, 6) Ola Carlsson Örgryte 196, 8) Gabriel Padilla Bergstrand 97 184.

9.7 KORSÖR, DEN (Vänortsmatch) | Resultat

8.7 CERNUSCO SUL NAVIGLIO, ITA | Resultat
K 400m A: 5) Greta Graziani Täby 59.63.

8.7 CORK, IRL | Resultat
M 3000m: 8) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:17.60.

6.7 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
M 100m h3 (-2.9): 6) Erik Hagberg 95 Upsala 10.90, h6 (+0.1): 5) Felix Svensson 97 Mölndal 10.99. 200m F (-1.4): 6) F Svensson 22.29.
K 100m h1 (-3.3): 5) Daniella Busk Malmö 12.08, h3 (-1.7): 1) Linnea Killander Malmö 12.25, A (0.0): 5) D Busk 11.79, B (+1.1): 2) L Killander 11.93. 400m A: 4) Josefin Magnusson Malmö 54.25. 400mH A: 4) L Killander 63.28.

5.7 SAINT RENAN, FRA | Resultat
F15 Trekamp: 13) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 121 p (Stav 3.70, Längd 5.05/0.0, 80mH 12.53/+0.4).

5.7 XIWUQI, CHN | Resultat
M 42.5 km terräng: 1) Linus Holmsäter Fredrikshof 2:43:35.

5.7 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 1500m D: 12) Martin Nilson Malmö 3:53.86, E: 1) Staffan Ek Björnstorp 3:49.09, G: 4) Henrik Petersson Malmö 3:58.37.
K 800m C: 3) Patricia Striner 97 Malmö 2:08.97. 1500m B: 9) Hannah Nilsson Malmö 4:34.33. 5000m (mix): 3) Louise Nilsson Malmö 17:15.92.

5-6.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 400m A:
6) Andreas Gustafsson 97 Falun 49.74. 1500m: 9) Andreas Kramer 97 Sävedalen 3:51.81. 110mH h2 (+1.6); 4) A Gustafsson 14.21. Diskus: -) Jakob Gardenkrans 97 Malmö X. Slägga: -) Chris Arnoldsson 96 Huddinge X.
F19 1500m: 6) Linn Söderholm 96 Sävedalen 4:30.37. 100mH h1 (+1.6): 2) Adriana Janic 96 Malmö 13.78, h3 (+3.3): 3) Sofia Mossberg 95 Falun 14.03w, A (+3.0): 5) A Janic 13.76w, B (+1.9): 5) S Mossberg 14.11. Stav: 9) Hanna Jansson 95 Falun 360. Kula: 8) Agnes Larsson 97 IF Göta 1391, 9) Sara Lennman 96 Katrineholm 1320, 10) Julia Svärd Axelsson 96 Helsingborg 1283.
Dag 2
P19 800m B:
4) A Kramer 1:52.45. 400mH A: 4) Isak Andersson 96 Upsala 53.51. Längd A: 1) Thobias Nilsson Montler 96 Malmö 758/+1.7.
F19 200m A (+2.5): 3) Tove Ågren 96 Falun 24.23w. 800m: 8) L Söderholm 2:10.29. Höjd: 6) Lovisa Östervall 97 Tumba 179. Längd: 4) Johanna Dyremark 97 Tumba 600/+0.3, 6) L Östervall 586/+1.7.

5.7 SAINT DENIS, FRA (DL) | Resultat
M Spjut: -) Kim Amb Bålsta X.
K 1500m: 10) Abeba Aregawi Hammarby 4:03.46 (800m 2:08.0m).

5-6.7 STRANDEBARM, NOR
Dag 1
M Tresteg:
2) Mathias Ström Örgryte 1552w/+2.8 (1550/-0.9), 4) Daniel Lennartsson Örgryte 1486w/+5.0 (1463/+1.5).

4-5.7 ROTTACH-EGERN, GER | Resultat
Dag 2
M Stav:
5) Alhaji Jeng Örgryte 530.
Anm: Tävling på en provisorisk uppbyggd bana.

3.7 LAUSANNE, SUI (DL) | Resultat
M 100m C (+0.2): 5) Felix Svensson 97 Mölndal 10.99. Längd: 4) Michel Tornéus Hammarby 807/+1.3. Diskus: 5) Daniel Ståhl Spårvägen 6460.
K 3000m: 9) Meraf Bahta Hälle 8:57.06 (1500m 4:40.1m, 2000m 6:08.0m).

2.7 SAINT LAURENT SUR SÈVRE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 383.

2.7 ROVELLASCA, ITA | Resultat
K 1500m A: 1) Greta Graziani Täby 4:50.53.

2.7 OSLO, NOR | Resultat
M 100m A (+2.3): 1) David Sennung Ullevi 10.56w. 200m A (+3.9): 1) D Sennung 21.93w. 400m B: 3) Melker Karlsson 96 Ullevi 51.84. 400mH: 3) Erik Lindahl Ullevi 53.27.

1.7 VILJANDI, EST | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1921. Diskus: 5) L Arrhenius 5737.

30.6 DURHAM, GBR | Resultat
M 800m F: 3) Otto Kingstedt Huddinge 2:05.0m.

29.6 BASEL, SUI | Resultat
P17 100m A (-0.9): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 11.18. 200m A (-2.2): 1) F Svensson 22.23.

29.6 LA ROCHE-SUR-YON, FRA | Resultat
F15 80mH A (+2.0): 3) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 12.55. Stav: 1) L Gunnarsson 330. Längd: 1) L Gunnarsson 523/+2.0.

28-29.6 MILANO, ITA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
4) Greta Graziani Täby 2:12.27.

28-29.6 RATINGEN, GER | Resultat
K Sjukamp: 5) Jessica Samuelsson Hässelby 5.981 (14.36/+1.0 172 1427 25.07/+0.5 610/+1.0 3995 2:11.98)

28.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 100m B (-2.9): 2) Andreas Engwall Hammarby 11.22, Y (-0.4): 1) A Engwall 11.06. 1500m: 4) Johan Rogestedt Stenungsund 3:42.83.

28-29.6 RIETI, ITA | Resultat
Dag 1
M 100m A
(+1.0): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.44, 5) Carl Armfelt Spårvägen 10.84.
Dag 2
M 200m A
(-0.1): 3) T Kling-Baptiste 21.35, 6) C Armfelt 21.92.

28.6 BURGOS, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 195.

26-29.6 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 4
K Spjut A:
1) Sofi Flink 95 Västerås 5844, 10) Malin Haglund Ullevi 4600.

26.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M Höjd: 2) Philip Frifelt Lundqvist IF Göta 206, 3) Jakob Thorvaldsson Lidingö 203. Tresteg: 1) Simon Karlén 94 IF Göta 1517/+0.4.
K Höjd: 1) Sofie Skoog IF Göta 182, 2=) Victoria Dronsfield IF Göta 176, 4) Ellen Björklund Lund 173.

26-29.6 KAUSTINEN, FIN | Resultat
Dag 1
F17 Slägga:
4) Emma Thor 97 Tureberg 5975.

25.6 TURKU, FIN | Resultat
M 100m h2 (0.0): 2) Odain Rose IFK Umeå 10.57, f (+1.0): 4) O Rose 10.48. 3000mH: 3) Napoleon Solomon Fredrikshof 8:48.24. Höjd: 6) Emil Svensson Örgryte 217. Slägga: 7) Markus Johansson IF Göta 7361.
K 400mH: 3) Frida Persson Hammarby 58.38. Diskus: 6) Sofia Larsson Ullevi 5223.

21.6 SAARIJÄRVI, FIN | Resultat
M Spjut: 4) Gabriel Wallin Södertälje 7788.

21.6 SAN FERNANDO, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 205, 6) Gabriel Padilla Bergstrand 97 179.

20.6 POSIO, FIN | Resultat
M 100m h2 (-0.2): 1) Hjalmar Sundvall Riviera 11.77, f (-2.0): 2) H Sundvall 11.65, 4) Fredrik Wall 97 Riviera 12.11. Tresteg: 3) Johan Sundkvist 97 Riviera 1135w/+2.9 (ok?).

19.6 PUDASJÄRVI, FIN | Resultat
M 100m A (-1.2): 2) Hjalmar Sundvall Riviera 11.53, B (-1.4): 5) Fredrik Wall 97 Riviera 11.73. 200m A (0.0): 2) H Sundvall 22.95. Stav: -) Elias Palo Haparanda X. Längd: 3) Johan Sundkvist 97 Riviera 609/-0.5.

19.6 INGOLSTADT, GER | Resultat
M 400m A: 3) Erik Martinsson 96 Gefle 48.59.
K Längd: 1) Sandra Törnros 95 Gefle 602/+0.7.

19.6 CERNUSCO SUL NAVIGLIO, ITA | Resultat
K 800m A: 2) Greta Graziani 94 Täby 2:13.76.

19-22.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 4
F19 800m:
4) Emelie Svensson 95 Mora 2:21.58, 6) Nicole Sörensen 96 Falun 2:25.08.

17.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M Stav: 8) Melker Svärd Jacobsson Malmö 543, 9) Alhaji Jeng Örgryte 543.

15.6 SAN FERNANDO, ESP | Resultat
M22 Höjd: 6) Gabriel Padilla Bergstrand 97 187.

15.6 VENTSPILS, LAT (Ventspils Parka Pusmaratons) | Resultat
K Kvartsmarathon: 1) Dace Landström Vallentuna 39:26.

14.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson 194, 2) Gabriel Padilla Bergstrand 97 181. Kula: 3) Marcus Johansson Brattås 1210. Diskus: 1) M Johansson 3881.

14.6 OSLO, NOR | Resultat
M 10000m A: 1) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:21.7m.
K 10000m A: 3) Malin Klintefjord Enhörna 40:13.1m.

14-15.6 HVIDOVRE, DEN | Resultat
Dag 1
M 400m A:
6) Abdiaziz Warsame 95 Malmö 52.05, B: 2) Adrian Mehic Öresund 51.57, 5) Håkan Carlberg Malmö 53.38. Stav: 1) Per Drageryd Örebro 472, -) Dennis Fransson Bergetoft Örebro X.
P17 100m h2 (-1.8): 2) Jonathan Åsman 98 Öresund 11.79, f (-3.1): 3) J Åsman 11.82. Längd: 3) J Åsman 622/+1.3, 4) Marcus Tornée 98 Helsingborg 620/+0.1.
K Stav: 1) Annika Jönsson 96 Helsingborg 342.
Dag 2
M 800m A:
1) Ahmed Tahir Malmö 1:56.32, 5) Salman Said 96 Malmö 1:59.83, 7) Sebastian Persson Öresund 2:00.52. 400mH: 3) Tobias Nilsson Växjö 55.90.
P17 200m A (0.0): 3) J Åsman 23.31, 4) Eric Mårtensson 97 Trelleborg 23.80.
K 400mH: 1) Jessica Bloodworth Växjö 62.32.
Anm: Dessutom ungdomar från Helsingborg, Malmö, Lidingö, Ängelholm, Åhus, Kristianstad, Öresund, Eslöv och Ystad.

14.6 COGNAC, FRA | Resultat
F15 Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 375.

14.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 100m G (+1.1): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 11.00. 200m D (-1.1): 5) Carl Armfelt Spårvägen 21.76, E (-0.2): 3) F Svensson 22.20. 400m B: 3) Johan Wissman Hässelby 46.19. 400mH E: 2) Anton Nilsson Huddinge 53.47. Stav: 2) Melker Svärd Jacobson Malmö 551.
K 100m B (+1.8): 4) Daniella Busk Malmö 11.58, C (-0.4): 4=) Pernilla Nilsson Malmö 11.97. 200m B (+1.6): 2) D Busk 23.80, 4) P Nilsson 24.05. 400m B: 5) Josefin Magnusson Malmö 53.90. 400mH B: 5) Frida Persson Hammarby 58.15.

14.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 10000m B: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:41.43, 6) Fredrik Johansson Ullevi 30:23.08.

12-15.6 BERGEN OP ZOOM, NED (INAS Europa) | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Jeffrey Ige Huddinge 1522.
Dag 2
M Längd:
7) Jonathan Johansson Söderhamn 604/+1.2
Dag 4
M Höjd:
2) Joakim Södling Eskilstuna 189.

12-15.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 2
P16 Spjut:
2) Rasmus Eriksson 98 Kil 6243.
Dag 4
P15 Tresteg:
2) Erik Andersson 99 Sävedalen 1199/-1.4.
Fler ungdomar från Lerum, Ängelholm och Norrköping.

12.6 HUELVA, ESP | Resultat
M Diskus: 3) Daniel Ståhl Spårvägen 6262.

11-12.6 MOSKVA, RUS | Resultat
Dag 1
K Slägga:
10) Tracey Andersson Ullevi 6711.

11.6 OSLO, NOR (DL) | Resultat
M 100m B (+1.6): 4) David Sennung Ullevi 10.64. 200m (-1.9): 1) Johan Wissman Hässelby 20.82. 400m: 3) Felix Francois Örgryte 47.55. 800m A: 2) Johan Rogestedt Stenungsund 1:46.68, 6) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:47.80, B: 4) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:53.30, -) Albin Johansson Hässelby bröt. 1500m: 4) Jonas Leandersson Malmö 3:39.37, 13) Johan Hydén Hammarby 3:50.48. Spjut: 6) Kim Amb Bålsta 8078.
K 200m A (-0.6): 8) Irene Ekelund 97 Malmö 23.74. 400m B: 3) Elin Moraiti Hässelby 54.56. 800m B: 4) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.89, 6) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:05.88, 10) Linn Söderholm 95 Sävedalen 2:10.23. 1500m: 1) Charlotta Fougberg Ullevi 4:13.58, 4) Linn Nilsson Hälle 4:19.557, 7) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 4:21.75, -) Sofie Näslund Vingarna bröt. Längd: 7) Erica Jarder Spårvägen 644w/+2.1 (631/+0.6).

11.6 DESSAU, GER | Resultat
K 1500m: 1) Meraf Bahta Hälle 4:09.28.

11.6 NIJMEGEN, NED | Resultat
K 5000m: 6) Sarah Lahti 95 Hässelby 16:19.58.

8.6 HENGELO, NED | Resultat
M Stav: 3) Alhai Jeng Örgryte 555, 9) Melker Svärd Jacobsson Malmö 535.
K 1500m: 3) Meraf Bahta Hälle 4:03.16.

8.6 COULAINES, FRA | Resultat
F15 80mH h1 (-1.2); 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 12.74, f (vind?): 3) L Gunnarsson 12.5m. Längd: 3) L Gunnarsson 499/0.0.

7.6 ALMUNECAR, ESP | Resultat
P13 Höjd: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 160. Längd: 1) K Karlström 562w/+4.4 (-).

7.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M Slägga: 2) Markus Johansson IF Göta 7391.

7.6 BEAUPREAU, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 391.

7.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Gabriel Padilla Bergstrand 97 182.

7-8.6 RANDERS, DEN | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(+0.7): 1) Erica Jarder Spårvägen 11.80, f (+1.0): 1) E Jarder 11.78. Stav: 5) Thea Nyberg Örgryte 365, 9) Johanna Greger Örgryte 335, 10) Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 325.

7.6 REGENSBURG, GER | Resultat
K 1500m: 2) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:20.67.

7.6 SKOPJE, MKD (Europacup 10000m) | Resultat
K 10000m B: 4) Hanna Bartholomew 34:20.78.

7.6 BAUNATAL, GER | Resultat
F19 2000mH: 1) Amélie Svensson 96 7:20.06.

6-8.6 TORINO, ITA | Resultat
Dag 2
K22 800m:
7) Greta Graziani Täby 2:14.14.

5-7.6 MISSISSAUGA, CAN | Resultat
Dag 2
F18 Stav:
2) Anna Larsson 97 Varberg 345.

5.6 ROMA, ITA (DL) | Resultat
M Diskus: 8) Daniel Ståhl Spårvägen 6205.

5.6 JESSHEIM, NOR | Resultat
M 1500m A: 7) Rickard Gunnarsson Hässelby 3:46.78, B: 6) Vidar Johansson 96 Sävedalen 3:55.49, 12) Erik Laggren Alingsås 4:12.78.
K 1500m: 1) Linn Söderholm 96 Sävedalen 4:28.76.

4.6 NERJA, ESP | Resultat
M Längd: 1) Johan Taléus Eskilstuna 739/0.0, 2) Thobias Nilsson Montler 96 738/0.0, 3) Adam Chiguer Spårvägen 738/+0.1, 4) Adam Denguir Lund 693/0.0, 7) Kiran Karlström 01 Hellas 575/0.0. Tresteg: 1) Fredrik Löfgren Lund 1385/+2.0.
K Stav: 1) Emma Häggström 96 Kvarnsveden 360, Längd: 1) Thilda Särnevång 96 Udd 564/+1.7. Treseteg: 1) Jasmin Sabir Hammarby 1300/+1.6, 2) Madeleine Nilsson Gefle 1258/+1.2, 3) Anna Holmin 95 Upsla 1084/+1.3.

2.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
K 800m: 9) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:05.38. Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 656/+0.9.

1.6 PIETERMARITZBURG - DURBAN, RSA (Comrades) | Resultat
M 89.3 km: 7) Jonas Buud Mora 5:38:17.
K 89.3 km: 8) Frida Södermark Tjalve 6:57:33, 12) Sophia Sundberg Väsby 7:06:12.

31.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
P19 Höjd: 3) Gabriel Padilla Bergstrand 97 187.

31.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 800m A: 6) Johan Svensson Spårvägen 1:51.03, D: 1) Kalle Berglund 96 Spårvägen 1:51.01. 1500m C: 1) William Levay 96 Spårvägen 3:45.46. 3000mH: 1) Daniel Lundgren Tureberg 8:50.54.

31.5 SOEST, GER | Resultat
M Stav: 1) Melker Svärd Jacobsson Malmö 560.

31.5-1.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
P13 Sexkamp: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 2.828 (bl a längd 5.84/-1.2).

31.5 WEINHEIM, GER | Resultat
M 100m h4 (0.0): 4) Sulayman Bah Ullevi 10.78, h10 (+0.8): 4) Carl Armfelt Spårvägen 10.82, h11 (+0.8): 4) Patrik Andersson Ullevi 10.64, A (+1.5): -) P Andersson ej start, C (+0.1): 2) S Bah 10.69, -) C Armfelt ej start. 200m C (+0.1): 1) Johan Wissman Hässelby 21.14, E (0.0): 1) Emil von Barth 96 Ullevi 21.72, H (0.0): 1) P Andersson 21.60, I (+2.6): 3) C Armfelt 21.92w.
P19 110mH (+2.5): 3) Philip Ngwe 96 Mölndal 14.72w, X (+0.5): 4) P Ngwe 14.59.

31.5-1.6 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 25) Sofia Linde 95 Täby 5.701 (14.37/-1.4 178 1379 25.74/+1.4 570/0.0 3700 2:17.93).

31.5 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 800m C: 9) Robin Rohlén IFK Umeå 1:49.95. 1500m B: 2) Johan Rogestedt Stenungsund 3:40.78. 5000m A: 14) Mikael Ekvall Strömstad LK 13:51.70, 25) Abdiokadir Abdi Ullevi 14:13.90, B: 8) Robin Lindgren Örgryte 14:32.29. Spjut: 5) Adam Petersson Wärnamo 6177.
K 800m A: 7) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.60. 1500m A: 6) Linn Nilsson Hälle 4:19.78. 3000mH: 1) Charlotta Fougberg Ullevi 9:34.61 Svenskt rekord, 11) Carolina Johnsson 96 Linköping 10:16.04.

30-31.5 WINDSOR, CAN | Resultat
Dag 2
F18 Stav:
1) Anna Larsson 97 Varberg 335.

28.5 KOBLENZ, GER | Resultat
K 1500m A: 7) Amélie Svensson 96 4:51.12.

24-25.5 VILA REAL DE SANTO ANTÓNIO, POR | Resultat
Dag 2
K Längd:
1) Erica Jarder Spårvägen 657w/+3.1 (-).

24.5 ANGER, FRA | Resultat
F15 Trekamp: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 118 p (Längd 494/+1.2, 80mH 12.64/+0.5, stav/375).

24-25.5 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
Dag 2
P16 Spjut:
1) Rasmus Eriksson 98 Kil 6089, 2) Jakob Eriksson 98 IF Göta 5817.
F16 Längd: 1) Kaiza Karlén 98 Arvika 565/-0.3.
F15 Längd: 1) Fanny Jansson 01 Sunne 495/-0.1.
F13 200m A (0.0): 1) F Jansson 27.11. Höjd: 2) F Jansson 150.
Anm: Fler ungdomar från Värmland.

24.5 BERN, SUI | Resultat
P17 100m A (+0.9): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 11.06. 200m A (+1.8): 1) F Svensson 22.07.

24.5 TÖNSBERG, NOR | Resultat
M 100m h1 (+1.1): 1) Odain Rose IFK Umeå 10.54, h2 (+1.1): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.62, A (-0.9): 1) O Rose 10.49, 2) T Kling-Baptiste 10.55. 200m A (-0.6): 1) T Kling-Baptiste 21.19, 2) Alexander Brorsson Växjö 21.21. 110mH (+1.4): 1) A Brorsson 14.11.

24.5 LOKEREN, BEL | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6260.

24-25.5 ARONA, ESP | Resultat
P19 Tiokamp: 2) Kevin Fankl Ullevi 7.002 (11.17/+0.9 701/-0.8 1324 183 51.45 15.30/+0.5 3492 420 5297 4:53.55).

24.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Emil Svensson Örgryte 207, 5) Gabriel Padilla Bergstrand 87 181, Stav: 1) Simon Assarsson Växjö 494, 2) Magnus Jomyr 95 Örgryte 485, 3) David Kappelin 95 Örgryte 475, 4) Anton Evertsson 95 Habo 425, -) Alhaji Jeng Örgryte X. Längd: 2) Ola Carlsson Örgryte 600/-1.0. Tresteg: 1) Mathias Ström Örgryte 1567/-0.1.
K Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 405, 4) Johanna Greger Örgryte 335, 5) Emma Kuutti 98 Örgryte 275, -) Thea Nyberg Örgryte X.

22.5 OSLO, NOR (inkl Nordic Challenge 10000m) | Resultat
M 100m h2 (+1.7): -) Odain Rose IFK Umeå diskv. 400m A: 1) Felix Francois Örgryte 47.80, 3) Elias Amado Hässelby 49.19. 800m A: 10) Johan Svensson Spårvägen 1:52.46, B: -) Albin Johansson Hässelby bröt. 3000m B: 2) Abdikadir Abdi Ullevi 8:21.22. 10000m (Nordic Challenge): 4) Fredrik Uhrbom 29:52.00, 7) Lars Södergård 30:35.58. Utom NCh: Andreas Åhwall Hässelby 30:20.20, Patrik Engström Studenterna bröt. Höjd: 6) Henrik Thoms 96 Hanviken 200.
K 800m A: 3) Viktoria Tegenfeldt IFK Umeå 2:06.18, 5) Linn Nilsson Hälle 2:07.57, 6) Lovisa Lindh Ullevi 2:09.81. 3000m: 1) Charlotta Fougberg Ullevi 8:58.56. 10000m (Nordic Challenge): 1) Frida Lundén 34:11.21, 2) Madeleine Larsson 34:19.61, -) Louise Wiker & Cecilia Kleist bröt. Utom NCh: Louise Nilsson Malmö 36:40.02. Längd: 1) Ida Hansen IF Göta 586w/+2.6 (585/+0.7). Tresteg: 4) Angelica Ström Spårvägen 1274/+0.8. Spjut: 1) Sofi Flink 95 Västerås 5700, 7) Malin Haglund Ullevi 4918, 9) Matilda Elfgaard Habo 4732.

22.5 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Gabriel Padilla Bergstrand 97 182, 6) Kiran Karlström 01 Hellas 159. Stav: 1) Simon Assarsson Växjö 495, 2) Magnus Jomyr 95 Örgryte 495, 3) Anton Evertsson 95 Habo 460, -) Carl Ivarsson 96 Lerum X.
K Stav: 1) Johanna Greger Örgryte 320, 2) Emma Kuutti 98 Örgryte 270.

21.5 BEIJING, CHN | Resultat
K Längd: 2) Erica Jarder Spårvägen 649/-0.1.

21-22.5 CAMBRIDGE, CAN | Resultat
F18 Stav: 1) Anna Larsson 97 Varberg 310.

18.5 NIORT, FRA | Resultat
K 1500m: 5) Ulrika Gunnarsson 5:14.41.

18.5 LENS, FRA | Resultat
K Stav: -) Angelica Bengtsson Hässelby X. Spjut: 7) A Bengtsson 3467.

18.5 SHANGHAI, CHN (DL) | Resultat
M Spjut: 2) Kim Amb Bålsta 8414.
K 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 3:58.72 (800m 2:07.8m). Längd: 4) Erica Jarder Spårvägen 666/+0.3.

18.5 GAVARDO, ITA | Resultat
K 800m C: 1) Greta Graziani Täby 2:13.87.

17.5 ANDÚJAR, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 204.

17.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
Ungdom från Hellas.

17.5 WATFORD, GBR | Resultat
K 5000m: 4) Hanna Bartholomew Hässelby 16:14.96.

17-18.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
2) Axel Härstedt Malmö 6243. Slägga: 6) Markus Johansson IF Göta 7576. Spjut: 7) Jiannis Smalios Örebro 7475.
P19 Kula: 5) Viktor Gardenkrans 95 Malmö 1781. Diskus: 12) V Gardenkrans 5276, 14) Albin Lager 96 Örebro 5047. Slägga: 6) Chris Arnoldsson 96 Huddinge 6137, Spjut: 5) Quincy Andersson 95 Malmö 6519,
P15 Kula: 1) Patrik Lindstedt 99 Hässelby 1788.
K Slägga A: 7) Tracey Andersson Ullevi 6910, B: 6) Emma Johannesson Ullevi 6038.
F19 Kula: 1) Fanny Roos 95 Ljungby 1592, 10) Sara Lennman 96 Katrineholm 1299. Diskus: 5) F Roos 4787. Slägga: 2) Marinda Petersson 95 Malmö 6140, 5) Linnea Jönsson 95 Upsala 5413.
Dag 2
M22 Diskus:
2) Daniel Ståhl Spårvägen 5934, 11) Simon Pettersson Upsala 4811.
P17 Kula: 1) Wictor Petersson 98 Malmö 1959. Diskus: 2) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 5446, 7) W Petersson 5192.
P15 Diskus: 1) P Lindstedt 5363. Slägga: 3) P Lindstedt 6132.
F17 Slägga: 3) Grete Ahlberg 98 Hammarby 5946, 12) Emily Berghäll 98 Hammarby 4846.

17.5 HOORN, NED | Resultat
M 800m A: 5) Robin Rohlén IFK Umeå 1:51.78.

15.5 STAVANGER, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Daniel Korhonen Kville 4820.

11.5 ROMEDAL, NOR | Resultat
P17 Spjut: 1) Rasmus Eriksson 98 Kil 6588, 3) Alexander Nilsson 98 IF Göta 4421.

10.5 ANGERS, FRA | Resultat
F15 Trekamp: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby (stav 3.00, längd 4.96 (vind?), 80mH 12.88/+0.1).

10.5 GENÈVE, SUI | Resultat
P17 100m (-0.6): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 11.37, X (+1.0): 1) F Svensson 11.07. 400m B: 1) F Svensson 49.89.

10.5 MARBURG, GER | Resultat
K 5000m (mix): 1) Amélie Svensson 96 18:56.02.

10-11.5 LODI, ITA | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
2) Greta Graziani Täby 4:52.03.
Dag 2
K 800m B:
1) G Graziani 2:15.30.

10.5 NERJA, ESP | Resultat
M 100m A (+0.4): 3) Joakim Djuvfeldt IF Göta 11.22. Höjd: 2) Gabriel Padilla Bergstrand 97 180.
K 100m A (-1.4): 1) Caroline Sandsjoe IF Göta 12.46.
(Kvinnor: http://www.fedatletismoandaluz.net/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=6909&Itemid=97)

10.5 PARLIAMENT HILL, GBR | Resultat
K 10000m: -) Louise Wiker Hässelby bröt.

10.5 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6068. Slägga: 1) Stefan Kvist Alvesta 6294, 4) Mattias Grundström Ängelholm 4673. Spjut: 4) Lukas Kvist Helsingborg 5791.
P19 Slägga: 1) Tim Söderqvist 95 Dals Södra 6137, 3) André Nyman 95 Ymer 5108.
P17 Kula: 1) Wictor Petersson 98 Malmö 1989, 6) Tor Boethius 98 Öresund 1133. Diskus: 1) W Petersson 5577.
K Diskus: 1) Heidi Schmidt Täby 5184. Slägga: 1) Tracey Andersson Ullevi 6620, 2) Marinda Petersson 95 Malmö 5939, 3) Eleni Larsson Huddinge 5884, 4) Rebecka Kvist Alvesta 5501, 7) Grete Ahlberg 98 Hammarby 4720. Spjut: 1) Martina Elfgaard Habo 4912.
F17 Slägga: 1) G Ahlberg 6057, 5) Ida Lindberg 97 Öresund 3741. Spjut: 1) Isabella Kvist 98 Helsingborg 4588.
F15 Diskus: 4) Mia Lindberg 00 Öresund 3047. Slägga: 4) M Lindberg 2903.

10.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 3) Spårvägen 50:57.

9.5 DOHA, QAT (DL) | Resultat
K Spjut: 7) Sofi Flink Västerås 5834.

4.5 ELANCOURT, FRA | Resultat
K Stav: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 440. Spjut: 4) A Bengtsson 3185.

3-4.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
M 100m h2
(+3.6): 4) Isak Lindbom Halmstad 11.58w.
K Höjd: 1) Ellen Björklund Lund 169, 2) Victoria Joäng Lund 163. Spjut: 2) V Joäng 3903, 3) Linda Åkerman Halmstad 3641.
Dag 2
M 300m D:
1) I Lindbom 36.79. Slägga: 2) Mattias Grundström Ängelholm 4497.
P17 200m A (+0.1): 3) Jonathan Åsman 98 Öresund 23.68. Längd: 2) Pontus Quick 97 Lund 623/+0.9.
K Längd: 1) V Joäng 606/+1.6. Kula: 2) V Joäng 1180. Slägga: 4) Felicia Hast Lund 4344.
F19 Slägga: 1) Malin Jönsson 95 Lund 4698.
F15 Slägga: 3) Jenifer Quick 00 Lund 3562.
Anm: Även ungdomar från Halmstad, Eslöv, Malmö, Öresund, Lomma och Kristianstad.

3.5 SAINT MARTIN, FRA | Resultat
M 400m: 3) Johan Wissman Hässelby 46.62.

3.5 ANDÚJAR, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 204.

3-4.5 SULZBACH, GER | Resultat
Dag 1
K 800m:
1) Amélie Svensson 96 2:20.92. 3000m (mix): 1) A Svensson 10:55.21.
Dag 2
K 1500m:
1) A Svensson 4:56.57.

3.5 SYDNEY, AUS (Sydney:10) | Resultat
K 10 km väg: 26) Erika Jordan 38:02.

2-3.5 FIRENZE, ITA | Resultat
M Tiokamp: 7) Fredrick Ekholm Huddinge 7.020 (11.16/+0.2 669/-1.1 1187 192 52.57 14.93/+0.1 3154 455 5418 4:45.69).

1.5 BAR, MNE | Resultat
M Höjd: 2) Fabian Delryd 98 Täby 200. Tresteg: 5) Gabriel Lundvall 98 Täby 1212/-0.5.
K Diskus; 2) Heidi Schmidt Täby 4705.
F17 Kula: 1) Bianca Salming 98 Täby 1428. Spjut: 1) B Salming 4076.
Anm: Fler ungdomar från Täby,

1.5 RIGA, LAT | Resultat
K 7 km väg: 2) Dace Landström Vallentuna 26:48.

26.4 OSLO, NOR | Resultat
M 10 km väg: 42) Patrik Wrigfeldt Knallen 33:45.
K 10 km väg: 9) Jessica Gunnarsson 36:55, 18) Gloria Vinstedt Studenterna 38:43.

26.4 MÁLAGA, ESP | Resultat
Ungdom från Hellas.

26.4 KÓS, GRE | Resultat
M Spjut: 1) Jiannis Smalios Örebro 7330.

25.4 LEIRIA, POR
K Kula: 1) Frida Johansson 95 IF Göta 1119. Diskus: 2) Maria Wennlund IF Göta 4298, 3) Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta 4008. Spjut: 1) Julia Marklund 97 IF Göta 3875, 2) F Johansson 2927.
F17 Slägga: 1) Lina Hallberger 97 Ymer 5505. Spjut: 1) Melinda Hedstig 97 Luleå 3833.

24.4 MILANO, ITA | Resultat
K 1000m: 4) Greta Graziani Täby 2:56.09.

19.4 SAINT-DENIS (Réunion), FRA | Resultat
K Stav: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 411.

18.4 CAGLIARI, ITA | Resultat
M Höjd: 1) Henrik Thoms 96 Hanviken 200.
K Spjut: 1) Frida Carlsson 96 Hanviken 3137.
Anm: Fler ungdomar från Hanviken.

12.4 CESANO MADERNO, ITA | Resultat
K 1000m: 1) Greta Graziani Täby 2:56.8m.

12.4 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Längd: 2) Ola Carlsson Örgryte 611/+2.0.
Även ungdomar från Hellas.

6.4 KORSCHENBROICH, GER | Resultat
M 10 km väg: 40) Marcus Gustafsson Spårvägen 33:06.
K 5 km väg: 16) Elina Johansson Spårvägen 17:51.

5.4 BEAUFORT-EN-VALLÉE, FRA | Resultat
K 1000m: 1) Ulrika Gunnarsson 3:17.1m.

3-6.4 MELBOURNE, AUS (Öppna australiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Stav Q1:
5) Alissa Söderberg Spårvägen 380.
Dag 3
K Stav f:
7) A Söderberg 370.
Dag 4
M Kula:
6) Robert Melin Bottnaryd 1614.

29.3 LISBOA, POR (Öppna portugisiska mästerskapen) | Resultat
M 10000m A: 9) Adil Bouafif Hässelby 28:53.18.

29.3 BRISBANE, AUS | Resultat
K Stav: 7) Alissa Söderberg Spårvägen 360.

22.3 MELBOURNE, AUS | Resultat
M Diskus: 5) Robert Melin Bottnaryd 5143.

15-16.3 LEIRIA, POR (Europacup Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M22 Diskus:
2) Daniel Ståhl 5770. Slägga: 9) Alexander Larsson 6352.
K22 Spjut: 14) Matilda Elfgaard 4903.
Dag 2
M22 Kula:
9) D Ståhl 1777. Spjut: 10) Sebastian Thörngren 6390.
K Diskus: 13) Sofia Larsson 5205. Slägga A: 5) Tracey Andersson 6845.
K22 Diskus: 8) Heidi Schmidt 4825. Slägga: 9) Eleni Larsson 6134.

9.3 KÖBENHAVN, DEN (Vinterturnering 6) | Resultat
M 10 km väg: 4) Johan Larsson Strömstad LK 30:00, 26) Magnus Hansson Trelleborg 31:49, 59) Pär-Johan Lif 33:13.

9.3 PARTINGTON, GBR | Resultat
K 10 km väg: 7) Louise Wiker Hässelby 35:02.

1.3 LEIRIA, POR | Resultat
K Slägga: 2) Amanda Rydberg Västerås 5807.
F19 Slägga: 1) Matilda Åström 95 Gefle 5518.

1.3 SYDNEY/North Head, AUS | Resultat
K 10 km väg: 4) Erika Jordan 38:58.

28.2-1.3 MELBOURNE, AUS | Resultat
Dag 1
M Diskus:
2) Robert Melin Bottnaryd 5074.

22.2 MELBOURNE, AUS | Resultat
M Kula A: 1) Robert Melin Bottnaryd 1673.

16.2 HOBART, AUS | Resultat
M 10 km väg; 4) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:23.

9.2 SCHOORL, NED | Resultat
K 10 km väg: 3) Charlotta Fougberg Ullevi 33:42.

2.2 ALBUFEIRA, POR (Europacupen klubblag terräng) | Resultat
M 9.9 km terräng: 27) Haben Idris 30:41, 50) Andreas Jansson 96 31:55, 66) Henry Gross 32:37, 72) Joel Durén 32:58, 92) Adam Lindström 36:28. Lag: 13) Hässelby 215.
P19 6.2 km terräng: 16) Gustaf Stensjö 96 19:42, 25) Vidar Johansson 96 20:14, 26) Leo Magnusson 98 20:14, 27) Andreas Kramer 97 20:15, 36) Daniel Bucht 96 20:29. Lag: 4) Sävedalen 94.
K 6.2 km terräng: 34) Hanna Bartholomew 22:18, 48) Gabriella Samuelsson 23:38, 55) Emma Jansson 24:19, 59) Jenny Nilsson 24:53. Lag: 11) Hässelby 190.
F19 3.8 km terräng: 1) Sarah Lahti 95 13:05, 6) Isabelle Brauer 96 13:39, 7) Astrid Rosvall 97 13:49, 21) Klara Henriksson 97 14:25, 29) Hilda Hardell 97 15:32, 34) Maja Sjöblom 97 16:13. Lag: 2) Hässelby 35.

1.2 MÁLAGA, ESP | Resultat
P13 60m B (vind?): 1) Kiran Karlström 01 Hellas 8.06. Höjd: 1) K Karlström 160. Längd: 2) K Karlström 526/0.0.

1.2 HOBART, AUS | Resultat
M 5000m: 6) Olle Walleräng Spårvägen 14:02.47, 9) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:09.62.

18.1 ADELAIDE, AUS | Resultat
F17 100m A (+1.7): 2) Moa Engström 96 KA2 12.47.

12.1 ARBOUANS, FRA | Resultat
M 9.15 km terräng: 1) Lars Södergård Vallentuna 30:44, 5) Cédric Schwartzler Enhörna 33:41.

1.1 TAURANGA, NZL | Resultat
M 800m: 3) Rasmus Bengtsson 95 1:58.55.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>