Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Marathon/Halvmarathon utomlands 2014

21.12 PISA, ITA (Maratona da Pisa) | Resultat
M: 18) Johannes Erixon Studenterna 2:42:56.

7.12 MÁLAGA, ESP (Maratón de Málaga) | Resultat
M: 7) Sebastian Sjöholm Solvikingarna 2:45:00, 27) Ermias Tekie Solvikingarna 2:48:51, 37) Jonas Carlsson Solvikingarna 2:50:21.
K: 5) Jaana Jobe Solvikingarna 3:15:32, 10) Gabriella Wågström Solvikingarna 3:23:33, 23) Annie Hermansson 3:32:00, 31) Lotta Mattsson Solvikingarna 3:35:23.

6.12 NEGRIL, JAM (Reggae Marathon) | Resultat
M: 4) Patrik Eklund Studenterna 2:50:02.

30.11 FIRENZE, ITA (Firenze Marathon) | Resultat
M: 38) Marc Lövgren Karlsson Heleneholm 2:38:30, 49) Patrik Verme 2:40:33.
K: ... Helena Alexanderson 3:29:19.

16.11 ISTANBUL, TUR (Istanbul Marathon) | Resultat
M: 28) Johannes Erixon Studenterna 2:38:23, 48) Mikael Honauer 2:50:55, 49) Håkan Andersson 2:51:30, 50) Marcus Svensson 2:51:48, 53) Per-Johan Svensson Växjö 2:52:48.
K: 29) Lisa Franzén 3:30:10, 42) Ida Lindgren 3:33:45.

16.11 TORINO, ITA (Turin Marathon) | Resultat
M: 13) Magnus Hansson Trelleborg 2:28:08 (halvmarathon 1:13:12).

16.11 VALENCIA, ESP (Maratón Valencia) | Resultat
M 10 km väg: 3) Fredrik Uhrbom Spårvägen 30:43.
M: 33) Jonas Olsson Akele 2:34:51, 37) Jens Nielsen Spårvägen 2:35:07, 55) Martin Stjernlöf Eskilstuna 2:37:30, 71) Björn Morén Akele 2:38:40, 149) Edvin Karlsson Akele 2:45:34, 162) Karl Andersson Akele 2:46:30, 222) Daniel Franco Cereceda 2:49:51, 241) Jonas Schedin Akele 2:50:35, 247) BG Nilensjö IS Göta 2:50:58, 265) Erik Åström Akele 2:51:44, 274) Jonas Lundkvist Akele 2:52:14.
K: 11) Sofia Linder Studenterna 2:59:24 (halvmarathon 1:28:09), 18) Helena Edling Studenterna 3:02:42 (1:29:43), 41) Christin Bergkvist Studenterna 3:14:45, 99) Anette Wallertz 3:31:20.

16.11 HELSINGÖR, DEN (HSOK Halvmarathon) | Resultat
K: 1) Anna Burman IS Göta 1:28:50.

16.11 JESSHEIM, NOR (Jesshiem Vintermaraton) | Resultat
M: 2) Henrik Lidman 2:44:40.

9.11 TANGER, MAR (Tanger Marathon) | Resultat
K: 3) Frida Södermark Tjalve 3:10:10.

9.11 NICE - CANNES, FRA (Marathon des Alpes-Maritimes) | Resultat
M:... Thomas Josefsson 2:52:26.
K:... Jennie Sandberg 3:31:20.

9.11 MARATHON - ATHINA, GRE (Athens Authentic Marathon) | Resultat
K: ... Jenny Lyck Uppsala LK 3:25:45, Therese Turpin 3:28:58.

2.11 NEW YORK, NY (New York City Marathon) | Resultat
M: 43) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 2:30:58 (halvmarathon 1:14:34), 46) Claes Bengtsson 2:31:57 (1:14:34), ... Magnus Mattsson 2:44:30, Patrik Nyström Ullevi 2:44:33, Lars Emanuelsson 2:48:19, Anders Marcusson Rånäs 2:48:39, Rickard Pell Hammarby 2:49:13, Markus Gustafsson 2:49:31, Nils Wetterberg 2:49:36, Linus Eriksson 2:51:01, Anders Szalkai 2:51:02, Johan Jafner 2:53:17, Stefan Carlsson 2:53:20, Andreas Djurberg 2:53:37.
K: 35) Karin Schön Kville 2:57:22 (1:27:12), 44) Johanna Nilsson Morjärv 2:59:43 (1:26:54), ... Malin Klintefjord Enhörna 3:04:25 (1:30:02), Malin Fyhr Uppsala LJ 3:07:41, Kajsa Eriksson 3:12:28, Gunilla Cedergren Västerås LK 3:16:55, Jaana Jehez IS Göta 3:20:48, Maria Lyckmark 3:24:09, Ulrika Ramberg 3:25:26, Ia Wierup 3:26:08, Marielouise Stenström 3:27:38, Annika Szalkai 3:28:34, Maria Lundgren Rånäs 3:29:39, Emma Lindblom 3:30:05, Annica Wernersson Kvänum 3:30:56, Marie Dasler Start 3:31:07.

2.11 SHANGHAI, CHN (Shanghai Marathon) | Resultat
13) Linus Holmsäter Fredrikshof 2:34:20.

27.10 DUBLIN, IRL (Dublin Marathon) | Resultat
K: 4) Annelie Johansson Ymer 2:41:09 (10 km 38:15, halvmarathon 1:20:37).

26.10 VENEZIA, ITA (Venice Marathon) | Resultat
M: 41) Magnus Magnusson 2:48:20

26.10 PARIS, FRA (Sémi-Marathon du Bois de Vincennes) | Resultat
K: 2) Ulrika Orrhult Studenterna 1:26:55.

26.10 LAUSANNE, SUI (Lausanne Marathon) | Resultat

26.10 FRANKFURT, GER (Frankfurt Marathon) | Resultat
M: 54) Mattias Karlsson Stockholm LDK 2:33:33, 75) Per Lif Hemlingby 2:37:50, 91) Pontus Svensson 2:39:05, ... Mikael Kälebo Halmstad 2:40:33, Fredrik Lans Halmstad 2:43:54, Fredrik Robertsson Studenterna 2:45:05, Andreas Bergstedt Enhörna 2:46:21, Johan Skugge Tureberg 2:46:35, Sören Forsberg Start 2:46:35, Jimmy Jacobsson 2:46:40, Mathias Ösmark 2:47:18, Oskar Grip 2:47:59, Jakob Skott 2:48:00, Jakob Jansson Fredrikshof 2:49:30, Martin Alfredsson Solvikingarna 2:50:07, Johan Sandberg IFK Umeå 2:50:27, Göran Kero IFK Umeå 2:50:44.
K: 18) Mikaela Kemppi Örebro AIK 2:45:57 (halvmarathon 1:22:56), 19) Josefin Gerdevåg KFUM Örebro 2:46:03 (1:22:58), 28) Johanna Eriksson Motala 2:54:41 (1:26:55), 45) Lona Justesen Linnéa 3:01:49, 58) Erica Lech Örebro AIK 3:05:35, ... Katarina Johnsson Linnéa 3:14:57, Patricia Hägglund IFK Umeå 3:15:22, Ella Ollonen Mantra Sport 3:17:59, Sophie Heine Linnéa 3:22:33.

19.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 27) Anders Dahlman Trasten 2:30:53, 58) Paul Krochak Studenterna 2:39:08, 86) Johannes Erixon Studenterna 2:45:53, 110) Andreas Kemi Rehnborg Hässelby 2:48:49.
K: ... Madeleine Hedberg 3:16:14.

19.10 PALMA DE MALLORCA, ESP (Marathon Palma de Mallorca) | Resultat
K: 9) Hanna Nordqvist 3:28:11.

19.10 VERBANIA - STRESA, ITA (Lago Maggioro Marathon) | Resultat
K½: 3) Caroline Lindquist Team Blekinge 1:27:28.

19.10 EXETER, GBR (Great West Run) | Resultat
M½: 2) Anders Grahl Enhörna 1:10:27.

12.10 MELBOURNE, AUS (Melbourne Marathon) | Resultat
M: 14) Peter Hallgren 2:26:17.

12.10 MÜNCHEN, GER (München Marathon) | Resultat

12.10 EINDHOVEN, NED (Marathon Eindhoven) | Resultat
M: 46) Andreas Magnusson Mariestad 2:32:06, 85) Jesper Malmsjö 2:43:55, 92) Lars-Olof Gäfvert Set Sail 2:45:50.
K: 18) Elisabet Hökerberg 3:04:40, 26) Maria Jansson Team Ultrasweden 3:12:10, 40) Emma Bratt 3:24:18.

12.10 CHICAGO, IL (Chicago Marathon) | Resultat
M: ... Fredrik Arthursson 2:44:58, Lennart Töyrä 2:45:30.
K: ... Karin Arthusson Hässelby 3:02:15, Karima Makrof Majorna 3:04:32, Julia Grönkvist 3:18:38, Maria René Solvikingarna 3:20:08, Maria Jonsson 3:20:10, Frida Falk 3:25:25, Vanja Sabanac 3:33:13, Ulrika Moström Ågren 3:35:22.

12.10 MELBOURNE, AUS (Melbourne Marathon) | Resultat
M: 14) Peter Hallgren 2:26:17.
K: 16) Erika Jordan 2:58:41.

11.10 BUDAPEST, HUN (Budapest Marathon) | Resultat
M: 9) Kennet Boman Lulekamraterna 2:39:55.

5.10 BRUSSEL, BEL (Brussels Marathon) | Resultat
M½: 2) Marcus Åberg Hässelby 1:10:25.

5.10 LISBOA, POR (Rock'n'Roll Maratona de Lisboa) | Resultat

4.10 CENTRAL - ST. GEORGE, UT (St. George Marathon) | Resultat
M: 5) Jacob Gustafsson Ullevi 2:23:46 (10 km 32:59, halvmarathon 1:11:44).
Anm: Banan startar 1598 m ö h och har sitt mål 816 m ö h.

28.9 BERLIN, GER (Berlin Marathon) | Resultat
M: 61) Thomas Edström Jalles 2:29:46 (halvmarathon 1:13:28), 85) Patrik Eklund Studenterna 2:32:08 (1:13:28) ... Pelle Sigbrandt 2:40:19, Jonas Rosengren Örebro 2:41:29, Joakim Bäckström 2:43:23, Mikael Hanauer 2:43:35, Lars Ynner 2:43:57, Nicklas Andersson Wedevåg 2:44:29, Rickard Westergren Wilske 2:45:15, Linus Brohult 2:47:40, Anders Ericson Fredrikshof 2:48:52, Göran Nilsson Studenterna 2:49:15, Filip Alderin 2:49:40, Jan Ottosson 2:49:54, Johan Ingemarsson 2:52:22, Erik Eng 2:52:25.
K: 23) Mikaela Larsson Linnéa 2:53:47 (1:27:09), 34) Anna Salaneck Lidköpings VSK 2:58:01 (1:28:54), 41) Tove Langseth Spårvägen 2:59:44, 91) Li Lindsjö 3:11:40, ... Annika Hagfjärd Linnéa 3:15:04, Annelie Florin 3:18:32, Elin Ceder 3:18:41, Jessica Blomberg 3:28:11, Sara Grenmark Hässelby 3:30:37.

28.9 WARSZAWA, POL (Maraton Warszawski) | Resultat
K: 15) Susanne Gullberg Sävedalen 3:09:54, 24) Helena Sandin TV-88 3:22:47, 28) Minna Laine 3:26:09.

20.9 OSLO, NOR (Oslo Marathon) | Resultat
M: 8) Kristoffer Österlund IFK Umeå 2:33:55 (halvmarathon 1:13:21), 31) Jonas Högvall 2:51:19.
K½: 5) Jessica Gunnarsson 1:20:55.
K: 30) Linda Karlsson Kjäll Strömstad LK 3:24:31, 40) Kerstin Thiele 3:27:35.

14.9 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Half Marathon) | Resultat

7.9 BURNLEY, AUS (Burnley Half Marathon) | Resultat
M: 9) Peter Hallgren 1:10:35.

7.9 DRAMMEN, NOR (Drammensmaraton) | Resultat
K½: 4) Gloria Vinstedt Studenterna 1:27:47.

6.9 TRONDHEIM, NOR (Trondheim Maraton) | Resultat
M½: 5) Andreas Bergstedt Enhörna 1:12:49.

23.8 REYKJAVIK, ISL (Reykjavikur Marathon) | Resultat
M: 7) Kristoffer Sideby Ullevi 2:44:33.

27.7 PATTAYA, THA (Pattaya Marathon) | Resultat
M: 9) Henrik Jannborg Västerås 2:52:01.

6.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
M: 20) Peter Hallgren 2:32:07.

21.6 TROMSÖ, NOR (Midnight Sun Marathon) | Resultat
M 10 km väg: 2) Emil Lerdahl Hammarby 31:31.
M: 1) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 2:28:54, 2) Kristoffer Österlund IFK Umeå 2:28:54.
K: 12) Maria Nordfjell 3:19:07.

21.6 OSLO, NOR (Nordmarka Skogsmaraton) | Resultat
K: 1) Gloria Vinstedt Studenterna 3:04:30.

21.6 DULUTH, MN (Grandma's Marathon) | Resultat
M: 88) Hugo Hultqvist Sundbyberg 2:40:45.

1.6 CALGARY, CAN (Calgary Marathon) | Resultat
K: 16) Malin Holmberg 3:23:26.

18.5 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon) | Resultat
M: 10) Magnus Hansson Trelleborg 2:32:44 (halvmarathon 1:12:58), ... Love Berzell 2:49:06, Erik Andersson 2:49:20, Henrik Bratt Trelleborg 2:49:32, Erik Dahl 2:50:45, Marcus Waller Ran 2:52:50, Simon Wikstrand 2:53:32.
K: 8) Marina Stoltz Heleneholm 3:03:33 (1:28:21), 23) Emma Berg Heleneholm 3:12:19, ... Jaana Nehez IS Göta 3:19:00, Jaana Jobe Solvikingarna 3:20:33, Kajsa Hammarström 3:34:16, Liselott Håkansson Ryssberget 3:35:32

18.5 SYDNEY, AUS (SMH Half Marathon) | Resultat
K: 14) Erika Jordan 1:24:04.

11.5 MAINZ, GER (Gutenberg Marathon) | Resultat
K½: 2) Josephine Ambjörnsson Hässelby 1:19:47.

11.5 PRAHA, CZE (Maraton Praha) | Resultat

10.5 HELSINKI, FIN (Helsinki City Run) | Resultat
M½: 3) Niklas Sydow Fredrikshof 1:12:56 (10 km 33:59).

4.5 HAMBURG, GER (Marathon Hamburg) | Resultat
M: 63) Patrik Nyström Ullevi 2:37:39, 79) Anders Marcusson Rånäs 2:40:14, ... Christer Gustavsson 2:52:56, Adrian Nilsson Solvikingarna 2:54:31, Robert Forsling Solvikingarna 2:55:08.
K: 14) Hanna Lindholm Hammarby 2:45:42 (10 km 39:12, halvmarathon 1:23:02), ... Karin Ahlstedt 3:21:55.

4.5 GENÈVE, SUI (Genève Marathon) | Resultat
: 1) Adil Bouafif Hässelby 1:05:07.
M: 30) Pehr Lodhammar 2:53:27.

4.5 VANCOUVER, CAN (Vancouver Marathon) | Resultat
M: 3) David Nilsson Högby 2:27:46 (halvmarathon 1:10:29).

27.4 MADRID, ESP (Maratón de Madrid) | Resultat
M 10 km väg: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 31:09.
K: ... Annika Öberg 3:36:26.

27.4 LYNGBY, DEN (BT Halvmarathon) | Resultat
K: 2) Nora Falaki Malmö 1:18:49 (10 km 37:01).

27.4 ANTWERPEN, BEL (Antwerp Marathon) | Resultat
M: 39) Tomas Bjurström Örebro 2:51:25.

27.4 DÜSSELDORF, GER (Marathon Düsseldorf) | Resultat
M: 16) Anders Österlund Västerås SOK 2:25:29 (10 km 33:52, halvmarathon 1:11:49).

21.4 HOPKINTON - BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat
M: ... Mattias Hagen 2:49:30, Johan Steene 2:50:19, Stefan Carlsson IS Göta 2:51:12, Erik Jansson Spring Åmål 2:53:55, Patrik Larsson 2:54:56, ... David Nilsson Högby bröt (10 km 32:08, halvmarathon 1:09:06.
K: ... Amanda-Sofi Eriksson Växjö LK 3:17:42, Lona Justesen Linnéa 3:32:30.

13.4 WIEN, AUT (Vienna City Marathon) | Resultat
M: 22) Johan Nordström Runday 2:36:16, ... Fredrik Nordström IF Göta 2:46:08.
K: ... Annika Hagfjärd Linnéa 3:18:24, Katarina Rönngren Öbacka 3:26:53.
K½: 9) Karin Arthursson Hässelby 1:25:39, ... Eleonore Gåvsten Linnéa 1:29:40.

13.4 ROTTERDAM, NED (Marathon Rotterdam) | Resultat
M: 23) Fredrik Johansson Ullevi 2:20:53 (10 km 33:09, halvmarathon 1:10:18), 52) Niklas Andersson Hässelby 2:31:45 (1:14:45), 63) Henry Gross Hässelby 2:33:40 (33:50, 1:11:41), 93) Anders Szalkai Spårvägen 2:38:31 (1:14:48), 136) Axel Lönnqvist Hässelby 2:44:12, 170) Mikael Johansson Hammarby 2:47:05, 192) Jonas Lund Studenterna 2:48:45, ... Fredrik Hallsten 2:53:13, Göran Nilsson Studenterna 2:53:36.
K: 20) Sofia Linder Studenterna 2:56:51 (1:28:48), 22) Karima Makrof Majorna 2:57:25 (1:25:49).

13.4 GREENWICH - LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: ... Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 2:27:37 (10 km 33:48, halvmarathon 1:12:33), Anders Bagewitz 2:53:52.
K: ... Christin Bergkvist Studenterna 3:12:51, Maria Ionice Jonsson 3:20:40, Marie Alenäs 3:35:36.

13.4 BUDAPEST, HUN (Városvédő Futás Félmaraton) | Resultat
M: 2) Elias Björnson Spring Åmål 1:10:11.
K: 6) Anette Kroon Simlångsdalen 1:29:08.

6.4 BRIGHTON, GBR (Brighton Marathon) | Resultat
M: 10) Mats Gedin 2:40:16.

6.4 MILANO, ITA (Milano City Marathon) | Resultat
M: 48) Christofer Salmén 2:46:33.
K: 5) Charlotte Karlsson Hässelby 2:42:48 (10 km 38:19, halvmarathon 1:21:35.

6.4 PARIS, FRA (Marathon de Paris) | Resultat
M: 23) Jonas Buud Mora 2:28:22 (10 km 33:12, halvmarathon 1:12:03), 60) Patrik Eklund Studenterna 2:36:25 (1:14:57), ... Mathias Ösmark 2:49:14, Martin Skogar 2:53:33, Kristofer Forsell 2:54:22.

6.4 ZÜRICH, SUI (Zürich Marathon) | Resultat
K: 8) Frida Lundén Studenterna 2:43:37 (halvmarathon 1:20:49), 17) Åsa Wiklund Sportsgym 3:01:39 (1:27:24).

6.4 FREDRIKSTAD, NOR (Fredrikstadlöpet) | Resultat
K½: 1) Josephine Ambjörnsson Hässelby 1:21:37.

6.4 MANCHESTER, GBR (Greater Manchester Marathon) | Resultat
M: 58) Göran Edenro Kvarnbyn 2:48:11.
Anm: Vid en kontrollmätning inför 2016 års lopp framkom det att den bana som använts 2013-2015 var ca 380 m för kort.

5.4 PRAHA, CZE (½Maraton Praha) | Resultat
K: 16) Petra Kindlund Runacademy 1:19:28 (10 km 37:28).

30.3 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon) | Resultat
M: 30) Marcus Åberg Hässelby 1:09:47 (10 km 33:03), ... Andreas Magnusson Solvikingarna 1:12:20, Andreas Hoberg Team Blekinge 1:14:05.
K: 16) Linnea Winberg 1:24:01 (38:38), Anna Bjurman IS Göta 1:27:56.

30.3 VENLO, NED (Venloop) | Resultat
M: 24) Daniel Lundgren Tureberg 1:12:17 (10 km 32:51), 27) Martin Stjernlöf Eskilstuna 1:12:27 (33:47), 32) Robin Leandersson Spårvägen 1:13:05 (33:14).
K: 5) Frida Aspnäs Spårvägen 1:21:58 (37:18).

23.3 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
M: 27) Paul Krochak Studenterna 2:41:24.
K: 14) Karin Axelsson Solvikingarna 3:05:51, 51) Anneli Janson Ymer 3:24:16.

21.3 JERUSALEM, ISR (Jerusalem Marathon) | Resultat
K: 7) Frida Södermark Tjalve 3:07:30

16.3 BARCELONA, ESP (Marató de Barcelona) | Resultat
M: 37) Jens Jonasson Studenterna 2:38:39, ... Erik Drotz Nocout.se 2:46:52.
K: ... Karin Magnusson Nocout.se 3:26.39, Lisa Elowson Bullaren 3:32:07, Anette Eckervig 3:35:06.

16.3 LISBOA, POR (Meia Maratona de Lisboa) | Resultat
M: 26) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:08:16, ... Daniel Berggren Trollhättans IF 1:14:02.
K: 8) Emilia Ohlin Trollhättans IF 1:27:03.

16.3 NEW YORK, NY (NYC Half) | Resultat
M: 52) Andreas Bergstedt Enhörna 1:11:09 (10 km 34:00), 82) Albert Mollén Sävedalen 1:14:11.

9.3 DEN HAAG, NED (CPC Loop) | Resultat
M½: 28) Patrik Engström Studenterna 1:07:40 (10 km 31:52), 29) John Purvis Hässelby 1:07:42 (31:39), 34) Anders Grahl Enhörna 1:08:49 (32:19), 45) Claes Bengtsson 1:10:42, 51) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 1:11:20, 58) Erik Martinsson Akele 1:11:50, 61) Henrik Orre Björnstorp 1:12:38, 63) Martin Öhman Hässelby 1:12:39, 75) Niklas Andersson Hässelby 1:13:27, 81) Brian Nielsen Fredrikshof 1:14:34, 87) Peter Aronsson Akele 1:14:59.

9.3 ORVAULT, FRA (Semi-Marathon d'Orvault) | Resultat
M: 2) Adil Bouafif Hässelby 1:06:41 (10 km 31:06).

2.3 NEW TAIPEI CITY, TPE (Wan Jin Shi Marathon) | Resultat
M: 9) Henrik Jannborg 2:36:03.

2.3 ROMA - OSTIA, ITA (Mezzo Marathona Roma Ostia | Resultat
M: 30) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:07:53 (10 km 32:09).

2.3 CONEGLIANO - TREVISO, ITA (Treviso Marathon) | Resultat
M: 6) Linus Nilsson Enhörna 2:28:16 (halvmarathon 1:12.46).

2.3 PARIS, FRA (Sémi-Marathon de Paris) | Resultat
M: ... Linus Rosdal Örebro 1:09:57, Gustav Milesson Högby 1:12:59,
K: ... Karima Makrof Majorna 1:27:39,

23.2 SEVILLA, ESP (Maratón de Sevilla) | Resultat
M: 12) Emil Lerdahl Hammarby 2:20:14 (10 km 32:54, halvmarathon 1:10:46), -) Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt (32:54, 1:10:46).
K: 6) Tove Langseth Spårvägen 2:54:50 (1:26:59).

23.2 TORREVIEJA, ESP (Media Maratón de Torrevieja) | Resultat
K: 1) Petra Skiöld Ryssberget 1:22:58.

22.2 KIEL, GER (Kiel Marathon) | Resultat
M: 1) Erik Anfält Örebro AIK 2:28:19, 5) Jonas Lundström Varberg 2:52:32.
K: 1) Sophia Sundberg Väsby 2:53:16, 2) Jenny Jansson IFK Umeå 3:03:16, 3) Yudith Hernandez Melgar Varberg 3:09:15, 6) Linda Karlsson Kjäll Strömstad LK 3:23:34.

16.2 BARCELONA, ESP (Mitja Marató de Barcelona) | Resultat
M: 20) Paul Krochak Studenterna 1:10:55.
K: 4) Charlotte Karlsson Hässelby 1:17:13 (10 km 36:33), ... Johanna Nilsson Morjärv 1:25:53, Karin Arthursson Hässelby 1:27:10.

2.2 ALMERÍA, ESP (Medio Maratón de Almería) | Resultat
M: 14) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 1:11:56.

2.2 MIAMI, FL (Miami Marathon) | Resultat
M: 4) Anders Fransson Rånäs 2:35:07.

26.1 MARRAKECH, MAR (Marathon de Marrakech) | Resultat
M: 40) Markus Grönroos Tjalve 2:39:55, 59) Mikael Zetterberg Tjalve 2:51:14.

26.1 KHON KAEN, THA (Khon Kaen Marathon) | Resultat
M½: 10) Henrik Jannborg 1:09:58.

24.1 DUBAI (Dubai Marathon) | Resultat
M: 45) Martin Lundqvist IK Sisu 2:41:38, 52) Anders Szalkai Spårvägen 2:46:11, 54) Johannes Erixon Studenterna 2:47:15, ... Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt (halvmarathon 1:10:31).
K: 20) Lena Eliasson Hässelby 2:41:38 (1:20:54), 21) Louise Wiker Hässelby 2:46:11 (1:22:05), 25) Karima Makrof Majorna 2:59:03 (1:28:36).

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>