Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2014

29-31.8 HELSINKI, FIN (Finnkampen) | Resultat
Dag 1
K Stav
(på en uppbyggd specialbana på torget Narinken): 2) Michaela Meijer 4.20, 3) Elienor Werner 98 400, 6) Sara Cannmo 96 380.

16-17.8 KRISTIANSAND, NOR (Nordiska 19-årslandskampen) | Resultat
F19 Totalt: 1) FIN 197½, 2) Sverige 192½, 3) NOR 168, 4) DEN/ISL 97.
Dag 1
100m
(+1.6): 2) Karolina Nikamo 95 12.02, 3) Sandra Törnros 95 12.11. 400m: 1) Elise Malmberg 95 54.67, 7) Klara Helander 95 58.05. 1500m: 6) Jessica Edlund 95 4:38.26, 8) Moa Rothman 96 4:45.01. 100mH (+2.3): 2) Adriana Janic 96 13.84w, 3) Emma Stenlöf 96 13.89w. Stav: 2) Sara Cannmo 96 376, 4=) Annika Jönsson 96 350. Längd: 1) S Törnros 614w/+4.5 (598/+1.7), 5) Moa Ullgren 96 576/+1.8. Diskus: 3) Nadia Shirafkan Nejad 95 4696, 5) Fanny Roos 95 4576. Slägga: 3) Marinda Petersson 95 5713, 4) Alessandra Wall 95 5667. 4x100m: 1) Sverige (K Nikamo, A Janic, Tove Ågren 96, S Törnros) 45.66.
Dag 2
200m
(-0.2): 2) T Ågren 24.89, 4) K Nikamo 25.28. 800m: 5) J Edlund 2:14.17, 6) Madeleine Björlin-Delmar 2:14.93. 3000m: 3) Felicia Hellberg 95 9:53.51, 5) Kristina Häggström Wedding 96 10:06.23. 3000mH: 2) Carolina Johnson 96 10.37.99, 3) M Rothman 11:04.27. 400mH: 2) Johanna Holmén Svensson 96 60.43, 3) Sofia Linde 95 60.74. Höjd: 2) E Stenlöf 177, 5=) Ellen Ekholm 96 174. Tresteg: 5) Elvira Richardsson 96 1185/+1.7, 6) Malin Citess 95 1156/+1.1. Kula: 1) F Roos 1583, 3) Julia Svärd Axelsson 96 1297. Spjut: 5) Sofie Hammar 96 4165, 7) Linn Riddarström 96 4115. 4x400m: 2) Sverige (E Malmberg, K Helander, Frida Grindheim 96, M Björlin-Delmar) 3:46.90.

16-17.8 KRISTIANSAND, NOR (Nordiska 19-årslandskampen) | Resultat
P19 Totalt: 1) Sverige 197½, 2) NOR 178, 3) FIN 169, 4) DEN/ISL 109½.
Dag 1
100m
(+2.7): 5) Jean-Christian Zirignon 95 10.74w, 8) Emil von Barth 96 10.80w. 400m: 1) Dennis Forsman 95 48.39, 3) Erik Martinssn 96 48.59. 1500m: 1) Kalle Berglund 96 3:55.98, 4) Alexander Nilsson 95 4:00.23. 5000m: 1) Gustaf Stensjö 96 14:48.63, 2) Andreas Jansson 96 14:52.73. 3000mH: 1) Vidar Johansson 96 9:19.20, 2) Johan Lindgren 96 9:20.28. 110mH (+3.1): 3) Andreas Almlöf 95 14.33w, 4) Philip Ngwe 95 14.72w. Höjd: 1) Andreas Carlsson 95 208, 3) Fabian Delryd 96 204. Tresteg: 2) Isak Persson 95 1493/+1.1, 5) Antonios Dinopoulos 95 1470w/+2.5 (1450/+1.3). Kula: 4) Gabriel Heen 95 1704, 6) Alexander Persson 95 1624. Spjut: 2) Quincy Andersson 95 6582, 8) Joar Husmark 96 5799. 4x100m: 2) Sverige (E von Baerth, Johan Lilja 95, Jacob Ewertzh 96, J-C Zirignon) 40.95.
Dag 2
200m
(-1.8): 2) J Lilja 21.69, 5) J Ewertzh 21.97. 800m: 1) William Levay 96 1:52.79, 4) Johan Sandsten 95 1:54.71. 400mH: 3) Isak Andersson 96 53.80, 5) Fredrik Samuelsson 95 54.45. Stav: 6=) Carl Ivarsson 96 442, -) Magnus Jomyr 95 X. Längd: 1) Thobias Nilsson Montler 96 767/+0.6, 3) Max Andersson 95 723/+1.6. Diskus: 4) Albin Lager 96 5292, 7) Gustav Liberg 95 5172. Slägga: 4) Tim Söderqvist 95 5929, 7) Anton Andersson 96 5824. 4x400m: 1) Sverige (E Martinsson, Marlin Selin 95, K Berglund, D Forsman) 3:12.28.

5-6.7 RIBEIRA BRAVA, POR (Europacup mångkamp) | Resultat
Lag: 1) CZE 40.384, 2) UKR 40.056, 3) SVERIGE 39.753, 4) ESP 38.962, 5) NOR 38.777, 6) ITA 38.032, 7) FIN 37.845, 8) POR 36.686.
M Tiokamp
Individuellt:
3) Fabian Rosenquist 7.844 (11.01/+1.7 735/+0.5 1229 201 49.20 14.94/+1.5 4090 480 5234 4:23.63), 5) Petter Olson 7.801 (10.70/+1.9 719/+0.4 1335 195 48.50 14.39/-1.5 3336 500 4984 4:32.40), 8) Marcus Nilsson 7.656 (11.18w/+2.5 667/+1.0 1390 192 50.09 14.90/-1.3 4351 460 5544 4:24.79), 14) Fredrick Ekholm 7.451 (10.89w/+2.5 702/+1.1 1192 192 49.44 14.45/-1.3 3597 470 5175 4:46.42).
K Sjukamp
Individuellt:
6) Lisa Linnell 5.818 (14.07/+1.7 178 1166 25.03/-1.6 601/+2.0 3723 2:13.99), 9) Victoria Joäng 5.562 (14.53w/+2.3 169 1252 25.26/-1.0 582/+1.3 3675 2:17.62), 26) Andrea Nybäck 5.072 (14.78/+2.0 163 1164 26.21/-1.5 567/+0.7 3307 2:27.19), -) Malin Skogström bröt (14.20/+1.9 166 989 -).

21-22.6 BRAUNSCHWEIG, GER (Lag-EM) | Resultat
Total: 1) GER 371, 2) RUS 359½, 3) FRA 295, 4) POL 293, 5) GBR 281½, 6) UKR 273, 7) ITA 239½, 8) ESP 220½, 9) SVERIGE 213, 10) NED 209, 11) CZE 208½, 12) TUR 138½.
Dag 1
M 100m B
(-0.3): 6) Odain Rose 10.56. 400m B: 4) Axel Bergrahm 47.39. 1500m: 9) Johan Rogestedt 3:45.22. 5000m: 9) Mikael Ekvall 14:07.24. 400mH B: 4) Oliwer Åstrand 52.60. Höjd: 8) Emil Svensson 215. Längd: 5) Michel Tornéus 788w/+3.3 (769/+1.2). Kula: 5) Leif Arrhenius 1963. Slägga: 6) Markus Johansson 7270. 4x100m B: 4) Sverige (Tom Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud, Alexander Brorsson, Patrik Andersson) 39.33.
K 100m B (-2.9): 2) Daniella Busk 11.83. 400m B: 5) Josefin Magnusson 54.42. 800m: 9) Lovisa Lindh 2:04.19. 3000m: 11) Linn Nilsson 9:22.34. 3000mH: 1) Charlotta Fougberg 9:35.92. 400mH B: 4) Frida Persson 58.82. Stav: 6) Michaela Meijer 425. Tresteg: 5) Angelica Ström 1343/+0.6. Diskus: 9) Sofia Larsson 5162. Spjut: 5) Sofi Flink 5651. 4x100m B: 4) Sverige (Irene Ekelund, Linnea Killander, Daniella Busk, Pernilla Nilsson) 44.66.
Dag 2
M 200m B
(+1.2): 2) Alexander Brorsson 21.15. 800m: 8) J Rogestedt 1:48.72. 3000m: 12) Elmar Engholm 8:34.40. 3000mH: 8) Daniel Lundgren 8:38.80. 110mH B (-1.1): 1) Philip Nossmy 13.77. Stav: -) Melker Svärd Jacobsson X. Tresteg: 7) Mathias Ström 1613/+1.9. Diskus: 11) Daniel Ståhl 5724. Spjut: 5) Kim Amb 8014. 4x400m B: 4) Sverige (Felix Francois, A Bergrahm, O Åstrand, Erik Martinsson 96) 3:10.12.
K 200m A (+1.2): 5) Irene Ekelund 97 23.55. 1500m: 1) Abeba Aregawi 4:14.20. 5000m: 1) Meraf Bahta 15:36.36. 100mH B (-0.4): 4) Elin Westerlund 13.60. Höjd: 10) My Nordström 183. Längd: 3) Erica Jarder 667/+0.9. Kula: 10) Fanny Roos 95 1568. Slägga: 6) Tracey Andersson 6788. 4x400m A: 7) Sverige (Elin Moraiti, J Magnusson, L Lindh, Sofia Hellberg Jonsén) 3:38.21.

14-15.6 TAMPERE, FIN (FIN-SWE-EST) | Resultat
M Tiokamp
Lag:
1) FIN 29.369, 2) EST 27.831, 3) SVERIGE 15.158.
Individuellt: 2) Fabian Rosenquist 7.687 (11.10w/+2.1 761w/+2.1 (745/+0.3) 1256 200 49.24 15.17/0.0 4007 463 4783 4:30.29), 3) Petter Olson 7.471 (10.93w/+3.0 682/+1.3 1366 197 49.37 14.52/0.0 3539 483 4702 4:51.14), -) Simon Gyllensten bröt (11.33w/+2.1 634w/+2.1 (597/-0.3) -), -) Rasmus Carlsson bröt (11.20w/+2.1 597/+1.8 -).
K Sjukamp
Lag:
1) SVERIGE 16.236, 2) FIN 15.426, 3) EST 12.982.
Individuellt: 1) Emma Stenlöf 96 5.795 (13.98/+1.2 176 1277 25.12/+1.0 587/0.0 4156 2:22.45), 4) Victoria Joäng 5.369 (14.57/+0.7 152 1270 25.52w/+2.3 590/+1.6 3825 2:19.78), 5) Andrea Nybäck 5.072 (14.84/+0.7 164 1126 26.17/+1.0 572/+1.2 3327 2:27.22), -) Lisa Linnell ej start.
Utom landskampen
P19 Tiokamp:
1) Kevin Fankl Ullevi 6.605 (11.26/+1.7 693/+1.6 1245 182 53.31 15.10/0.0 3282 393 5390 5:18.88).

8.2 TAMPERE, FIN (Nordenkampen) | Resultat
OBS: Överlång bana.
M Totalt: 1) SVERIGE 113, 2) Finland 95, 3) Norge 68.
60m: 3) Odain Rose 6.87, 5) David Sennung 6.98. 200m A: 1) Alexander Brorsson 21.45, B: 1) Joel Groth 21.55. 400m A: 1) Dennis Forsman 95 47.80, B: 1) Felix Francois 47.74. 800m: 2) Rickard Gunnarsson 1:50.41, 4) Johan Svensson 1:50.95. 1500m: 1) Johan Rogestedt 3.56.69, 3) Kalle Berglund 3:58.59. 3000m: 2) Adilf Bouafif 8:26.18, 3) Daniel Lundgren 8:27.55. 60mH: 1) Philip Nossmy 7.83, 4) Marvin Tay 8.01. Höjd: 3) Emil Svensson 214, 5) Mehdi Alkhatib 205. Stav: 1) Melker Svärd jacobsson 555, 2) Alhaji Jeng 550. Längd: 6) Johan Taleus 732, 8) Thobias Nilsson Montler 96 704. Tresteg: 2) Mathias Ström 1614, 3) Daniel Lennartsson 1580. Kula: 2) Leif Arrhenius 1918, 6) Daniel Ståhl 1699. 4x300m: 2) Sverige (J Groth, F Francois, A Brorsson, J Svensson) 2:16.88.
K Totalt: 1) Finland 102 (6 grensegrar), 2) SVERIGE 102 (5 grensegrar), 3) Norge 70.
60m: 3) Erica Jarder 7.53, 4) Emilia Kjellberg 96 7.65. 200m A: 2) Irene Ekelund 97 23.89, B: 1) Pernilla Nilsson 24.10. 400m A: 1) Josefin Magnusson 54.85, B: 1) Frida Persson 54.94. 800m: 1) Anna Silvander 2:07.56, 4) Nathalie Rohlén 2:12.03. 1500m: 1) Meraf Bahta 4:23.49, 3) Sarah Lahti 95 4:26.12. 3000m: 2) Linn Nilsson 9.26.92, 6) Cecilia Kleist 9:49.58. 60mH: 2) Ellinore Hallin 8.27, 4) Maja Rogemyr 8.38. Höjd: 1) Sofie Skoog 183, 5) Victoria Dronsfield 177. Stav: 5) Madeleine Nilsson 400, -) Hanna Jansson 95 X. Längd: 1) E Jarder 626, 2) Elise Malmberg 95 624. Tresteg: 3) Angelica Ström 1292, 6) Jasmin Sabir 1264. Kula: 4) Fanny Roos 95 1531, 5) E Hallin 1519. 4x300m: 3) Sverige (P Nilsson, J Magnusson, E Kjellberg, E Malmberg) 2:38.35.
Utom landskampen
M Diskus:
1) D Ståhl 6009.
K Diskus: 3) F Roos 4797.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>