Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2014

31.12 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

30.12 VÄSTERÅS/Ap (Sista chansen 1) | Resultat

29.12 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

21.12 GÄVLE (Fjärde Adventkastet) | Resultat

30.11 SÄTRA/K (Adventskastet) | Resultat

25.10 GÄVLE (KM 5000m) | Resultat

15.10 UPPSALA (Uppsalakastet 10) | Resultat

12.10 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

12.10 TINGSTÄDE (Kasttävling inkl VDM) | Resultat

12.10 SOLLENTUNA (Höstkastet 3) | Resultat

12.10 SKARA (DM 1 mile, slägga, spjut) | Resultat

12.10 SKARA (KM) | Resultat

11-12.10 HÖGBY (Sista Chansen) | Resultat

11.10 GÄVLE (KM 10000m) | Resultat

11.10 UPPSALA (Uppsalakastet 9) | Resultat

5.10 UPPSALA (VDM kast) | Resultat

4.10 ÖREBRO (Kasttävling) | Resultat

4.10 UPPSALA (Uppsalakastet 8) | Resultat

4.10 SPÅNGA (Spånga 6-timmars) | Resultat

2.10 LJUNGBY (Öppen klubbtävling) | Resultat

1.10 LIDINGÖ (Veckans gren 9) | Resultat
Diskus: http://www6.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_640206/cf_69694/resultat.PDF

30.9 UDDEVALLA (Skol-DM) | Resultat

27.9 ALUNDA (Marmaspelen) | Resultat
Invigning av renoverad idrottsplats.

27.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

27-28.9 TROLLBÄCKEN (Trollbäckens mångkamp) | Resultat

27.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

27.9 SOLLENTUNA (Höstkastet 2) | Resultat

25.9 UPPSALA (DM 10000m) | Resultat

23.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling 13) | Resultat

23.9 UMEÅ (Kommunmästerskap + UDM) | Resultat

23.9 FALUN (Kasttävling) | Resultat

22.9 FINSPÅNG (KM) | Resultat

21.9 VÄRNAMO (Lag-UDM) | Resultat

21.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling 12) | Resultat

21.9 TROLLHÄTTAN (Lilla McDonaldsspelen) | Resultat

21.9 SPÅNGA (STH Cup) | Resultat

20.9 ÖSTHAMMAR (Stavtävling) | Resultat

20.9 ESKILSTUNA (KM Ärla) | Resultat

20-21.9 VARBERG (Varbergs Mångkamp) | Resultat

20.9 KALMAR (Kalmarspelen/IT-minne) | Resultat

20.9 STOCKHOLM/S (ALJ Open) | Resultat

20.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat

20.9 ESKILSTUNA (DM) | Resultat

20.9 TROLLBÄCKEN (Tyresö - Borgå) | Resultat

17.9 KÖPING (KM 1500m) | Resultat

17.9 LIDINGÖ (Veckans gren 8) | Resultat

17.9 UMEÅ (Löparnas Kväll) | Resultat

17.9 LINKÖPING (DM 10000m) | Resultat

14.9 SOLLENTUNA/E (Höstkastet 1) | Resultat

14.9 STOCKHOLM/S (Brommaspelen) | Resultat

14.9 ALVESTA (Länsmästerskap 9-11 år) | Resultat

14.9 HUDIKSVALL (Guldjakt) | Resultat

13.9 VALLENTUNA (Vallentuna Skolmästerskap) | Resultat

13.9 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

13-14.9 ESKILTUNA (Svealands 13/14 år) | Resultat

13-14.9 UDDEVALLA (Götalands 13/14 år) | Resultat

13.9 JÖNKÖPING (Lag-DM) | Resultat

13-14.9 ÖSTERSUND (ÖPiaden final) | Resultat

10.9 VISBY (Skol-DM) | Resultat

10.9 KÖPING (KM 400m/800m) | Resultat

10.9 SOLLENTUNA (Personliga rekordens kväll) | Resultat

10.9 LIDINGÖ (Veckans gren 7) | Resultat

9-25.9 ÅHUS (Öppna Åhusmästerskapen) | Resultat

9.9 STOCKHOLM/S (Tjejernas Kväll) | Resultat

9-11.9 MOTALA (KM 2) | Resultat

7.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling 11) | Resultat

7.9 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

7.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

7.9 UPPSALA (Uppsalakastet 6) | Resultat

7.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

7.9 GÄVLE (Gästrike Cup 6) | Resultat

6.9 KÖPING (KM mångkamp) | Resultat

6.9 TIMRÅ (NU-spelen) | Resultat

6.9 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

6.9 UDDEVALLA (DM) | Resultat

6-7.9 PITEÅ (DM) | Resultat

6.9 MORA (MoraSpelen) | Resultat

6-7.9 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Kvinnligt: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_568460/cf_359/Resultat_T-by_Open_flickor_och_kvinnor.HTM

6.9 TINGSTÄDE (Kastmångkamp) | Resultat

4.9 MOTALA (KM 1) | Resultat

3.9 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

3.9 VISBY (DM 5000m) | Resultat

3.9 VISBY (Team Sportia-spelen) | Resultat

3.9 KÖPING (Sommarserien 4) | Resultat

3.9 KOVLAND (Västernorrlandskampen 6) | Resultat

3.9 LIDINGÖ (Veckans gren 6) | Resultat

2.9 BOLLNÄS (TS-Cup) | Resultat

2.9 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

2.9 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

2.9 UDDEVALLA (DM 10000m & stafett) | Resultat

2.9 STOCKHOLM/S (Runday Raceday) | Resultat

2.9 GÄVLE (DM 3) | Resultat

1.9 FALUN (Kasttävling) | Resultat

1.9 JÄRVSÖ (Guldjakt) | Resultat

31.8 UPPSALA (UNT-cupen) | Resultat

31.8 LJUNGBY (Lag-UDM kval) | Resultat

31.8 LIDKÖPING (Vänerspelen) | Resultat

30.8 UDDEVALLA (Lilla Bohusspelen) | Resultat

30.8 NYBRO (Hindenspelen) | Resultat

30-31.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Söndag: http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_607490/cf_69694/Waplan2014ResultatS-ndag.DOC

30.8 BJÖRKNÄS (Björknässpelen) | Resultat

30-31.8 LINKÖPING (Kraftmätningen) | Resultat
Lagpoäng: http://kraft2014.lgif.se/result/team

30-31.8 KUNGSBACKA (Kungsbackaspelen) | Resultat

30.8 LEKERYD (VDM kastmångkamp) | Resultat

29-31.8 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat

28.8 SKELLEFTEÅ (DM 10000m) | Resultat

28.8 STOCKHOLM/S (Långlöparnas Kväll) | Resultat

28.8 KARLSTAD (DM 10000m) | Resultat

28.8 VÄRNAMO (WSK Mini) | Resultat

28.8 HOFORS (Gästrike Cup 5) | Resultat

27.8 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

27.8 GÄVLE (DM 10000m) | Resultat

26.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

26.8 KARLSKRONA (DM 10000m) | Resultat

26.8 ÖSTERSUND (DM + ÖPiaden 6) | Resultat

25.8 MOTALA (UDM 1) | Resultat

25.8 FELLINGSBRO (Sommarserien 3) | Resultat

24.8 GÄVLE (Mini Cup) | Resultat

24.8 HERRLJUNGA (Herrljungaspelen) | Resultat

24.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

24.8 MÖLNDAL (Kasttävling ungdom) | Resultat

23.8 LULEÅ (Nyckelkampen) | Resultat

23-24.8 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen) | Resultat
Stafett: http://www7.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_527395/cf_359/Stafett_Sk-nska_M-sterskapen_2014.XLS

23.8 KARLSHAMN (Östersjöspelen) | Resultat

23.8 SKARA (Skarakampen) | Resultat

23.8 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

23.8 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

23.8 GARPHYTTAN (FIF-spelen) | Resultat

23-24.8 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat

22.8 STOCKHOLM/S (Diamond 1000) | Resultat

21.8 UMEÅ (Nolia Cup) | Resultat

20.8 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

20.8 ÖREBRO (Löparkväll 4) | Resultat

20.8 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

20.8 LIDINGÖ (Veckans gren 5) | Resultat

19.8 SANDVIKEN (Gästrike Cup 4) | Resultat

19.8 SÖDERHAMN (TS-Cup + DM) | Resultat

19.8 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

19.8 UMEÅ (Campusspelen 2) | Resultat

19.8 LJUNGBY (Löptävling)

19.8 HUDDINGE (Viking Line-spelen) | Resultat

18.8 IGGESUND (Guldjakt) | Resultat

17.8 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

17.8 LIDKÖPING (UDM) | Resultat

17.8 LIDINGÖ (Sommarsmajlet) | Resultat

16.8 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

16-17.8 TORNIO, FIN (Norrlands 13-14 år + äldre) | Resultat

16.8 GLANSHAMMAR (DM 10000m) | Resultat

16.8 ÖREBRO (Örebro Ungdomsgala) | Resultat

16-17.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

16.8 VÄRNAMO (DM 10000m) | Resultat

16-17.8 MÄRSTA (UDM) | Resultat

14.8 BOLLNÄS (Guldjakt) | Resultat

14.8 SANDVIKEN (Mini CUp) | Resultat

12.8 TROLLHÄTTAN (DM 10000m) | Resultat

11.8 UMEÅ (Löparnas kväll) | Resultat

10.8 NYNÄSHAMN (Resultattävling 10) | Resultat

10.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

9.8 HÄSSLEHOLM (VDM) | Resultat

9.8 HAGFORS (IK Vikings Ungdomsspel) | Resultat

7.8 HELSINGBORG (DM 5000m) | Resultat

7.8 KARLSTAD (DM 1500m) | Resultat

6.8 VISBY (Onsdagstävling inkl DM 10000m) | Resultat

6.8 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

6.8 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge 2) | Resultat

6.8 SUNDSVALL (Västernorrlandskampen 4) | Resultat

5.8 LJUSDAL (TS-Cup) | Resultat

5.8 ENSKEDE (Udda Grenars Kväll) | Resultat

4.8 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

3.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

2-3.8 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

2.8 NÄSSJÖ (Sisu-spelen) | Resultat

2-3.8 KIL (Svealands mångkamp) | Resultat

2-3.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

2-3.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

2.8 KARLSKRONA (Karlskrona Sommarspel) | Resultat

2.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

30.7 UPPSALA (Uppsalakastet 5) | Resultat

30.7 MOTALA (Vänortskamp) | Resultat

29.7 ÖREBRO (Löparkväll 3) | Resultat

29.7 ÅHUS (Sommarkastet) | Resultat

26.7 UDDEVALLA (Bohusspelen) | Resultat

26-27.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

26-27.7 LEKSAND (Leksands Sparbanksspel) | Resultat

26-27.7 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

25.7 HUDDINGE (Rekordjakten) | Resultat

25-27.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

24.7 UMEÅ (Löparnas Kväll) | Resultat

24.7 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 3) | Resultat

24.7 MÖLNDAL (Hopptävling) | Resultat

23.7 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

22.7 GÖTEBORG/S (Night of Athletics) | Resultat

20.7 GÖTEBORG/S-K (Kasttävling) | Resultat

20.7 SUNDSVALL (SSG WindSprint) | Resultat

19-20.7 UDDEVALLA (Bohuskampen) | Resultat

18-20.7 GÄVLE (Gefle Games) | Resultat

18.7 GÖTEBORG/S (Resultattävling) | Resultat

17.7 HELSINGBORG (1000m) | Resultat

17.7 NYNÄSHAMN (Resultattävling 9) | Resultat

17.7 KARLSTAD (VDM 800m) | Resultat

16.7 HALMSTAD (Resultattävling) | Resultat

15.7 HUDDINGE/J (Källbrinksös 1) | Resultat

14.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

13.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 3) | Resultat

12.7 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

12-13.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

12.7 SÖDERHAMN (Gulf of Bothnia Cup) | Resultat

12.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

12.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

12.7 KARLSTAD (Värmlandsserien 3) | Resultat

9.7 STRÖMSUND (Dunderkastet) | Resultat

9.7 KALMAR (Kalmar Sommarspel) | Resultat

9.7 KRISTIANSTAD (Sommarspelen) | Resultat

9.7 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

8.7 NYNÄSHAMN (Resultattävling 8) | Resultat

8.7 VISBY (Einar Smith-spelen) | Resultat

6.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

5-6.7 HÖGBY (DM mångkamp) | Resultat

5.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

5-6.7 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat

5.7 BOLLNÄS (Fortumspelen) | Resultat

4-6.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

3.7 JÄRVSÖ (Hambojoggen) | Resultat

2.7 OSKARSHAMN (Oskarshamnsspelen) | Resultat

2.7 OSKARSHAMN (DM stafett) | Resultat

2.7 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge 1) | Resultat

2.7 TIERP (Nordupplandsmästerskap 2) | Resultat

1.7 JÄRVSÖ (Järvsöspelen) | Resultat

1.7 KROKOM (ÖPiadens poängjakt 4) | Resultat

1.7 HÖGBY (Ölandsmästerskap veteraner) | Resultat

30.6 GÖTEBORG/S-K (Kasttävling) | Resultat

30.6-4.7 HÖGBY (Friidrottsskoletävlingar) | Resultat

29.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

28.6 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

28.6 ESKILSTUNA (Eskilstuna Mini Games) | Resultat

28-29.6 UMEÅ (Björkspelen + DM) | Resultat

28-29.6 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

27-29.6 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat

25.6 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

25.6 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

25.6 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 2) | Resultat

25.6 PITEÅ (1-timmeslöpning) | Resultat

25.6 STRÖMSUND (ÖPiaden 3) | Resultat

24.6 SKARA (DM 5000m) | Resultat

24.6 HUDIKSVALL (TS-cup + DM) | Resultat

23.6 UMEÅ (Löparnas kväll) | Resultat

22.6 UPPSALA (Uppsalakastet 4) | Resultat

22.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat
Flickor: http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_599690/cf_69694/Trekungam-tet_2014_Resultat_Flickor.PDF

22.6 GÖTEBORG/S-K (Sommarkastet) | Resultat

19.6 ÖSTHAMMAR (Friidrottskväll 2) | Resultat

19.6 UPPSALA (Släggkastet) | Resultat

18.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

18.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

18.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

18.6 HALLSBERG (DM 5000m) | Resultat

18.6 LIDINGÖ (Veckans gren 4) | Resultat

18.6 LULEÅ (Kvällstävling) | Resultat

17.6 LJUSDAL (TS-cup + DM) | Resultat

17.6 FALKENBERG (Midsommarhoppet) | Resultat

17-18.6 NORRKÖPING (DM) | Resultat
Dag 2: http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_586545/cf_57129/resultatDag2.PDF

17.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

17.6 KVARNSVEDEN (DM) | Resultat

17.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden 2) | Resultat

17.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

17.6 GÄVLE (Gästrike Cup 3) | Resultat

16.6 GÖTLUNDA (Sommarserien 2) | Resultat

15.6 VISBY (GuteGalan) | Resultat

15.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

15.6 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat

15.6 LIDKÖPING (Lilla Vänerspelen) | Resultat

14-15.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

14-15.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat

14-15.6 SUNDSVALL (Mitt Norden Cup) | Resultat

14.6 HABO (Habo Challenge) | Resultat

14-15.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

14.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 2) | Resultat

14.6 ESKILSTUNA (Mälarspelen) | Resultat

13-15.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

12.6 ÖSTHAMMAR (Friidrottskväll 1) | Resultat

12.6 SOLLENTUNA/E (Junikastet) | Resultat

12.6 BOLLNÄS (Guldjakt) | Resultat

11.6 LIDINGÖ (Veckans gren 3) | Resultat

11.6 NÄSSJÖ (Sisucupen 2) | Resultat

10.6 MORA (DM) | Resultat

10.6 LINKÖPING (DM 5000m) | Resultat

10.6 HÄRNÖSAND (Västernorrlandskampen 2) | Resultat

10.6 GÄVLE (Gästrike Cup 2) | Resultat

10.6 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

9.6 IGGESUND (Guldjakt) | Resultat

8.6 HÖGBY (Ölandsmästerskap) | Resultat

8.6 PITEÅ (BDX Games) | Resultat
Stafetter: http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_585025/cf_57129/Stafett_2014-06-08_resultat.PDF

8.6 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

8.6 YSTAD (Ystad Spelen) | Resultat

8.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat
Individuella grenar: http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_646536/cf_87178/Grosvadskampen_2014_-ldre.PDF

8.6 HERRLJUNGA (Kullings-spelen) | Resultat

8.6 ANGERED (Angeredsspelen) | Resultat

8.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 7) | Resultat

7.6 FALKÖPING (Lek- & Springspelen) | Resultat

7.6 GÖTEBORG/S (Resultattävling) | Resultat

7.6 KIL (Stefan Holm-spelen) | Resultat

7.6 FALKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

7.6 KUNGÄLV/S (Trekungakastet) | Resultat

7.6 KVARNSVEDEN (dt-spelen) | Resultat

7-8.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat
Dag 2: http://www6.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_610833/cf_69694/Resultat_s-ndag.HTM

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen/Kringelkastet) | Resultat

6-8.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

6.6 SKARA (SkaraRacet) | Resultat

6.6 LUDVIKA (Ludvikaspelen) | Resultat

6-7.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

6.6 GÖTEBORG/S (Lilla Nationaldagskampen) | Resultat

4.6 UMEÅ (Campusspelen 1) | Resultat

4.6 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

3.6 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

3.6 KARLSTAD (DM 5000m) | Resultat

3.6 FALUN (DM) | Resultat

2.6 HUDIKSVALL (Guldjakt) | Resultat

2.6 JÄRVSÖ (Guldjakt) | Resultat

2.6 HOFORS (Minicup) | Resultat

1.6 LULEÅ (Kraftmätningen kval) | Resultat

1.6 SÄFFLE (Unimetronspelen) | Resultat

1.6 SANDVIKEN (Högbospelen) | Resultat

1.6 ALVESTA (Virdaspelen) | Resultat

1.6 NYKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

1.6 KLIPPAN (Bedaspelen) | Resultat

1.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

1.6 ÖREBRO (Swedish Pole Vault Challenge) | Resultat

31.5-1.6 LINKÖPING (East Sweden Games) | Resultat
Dag 2

31.5-1.6 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

31.5-1.6 GÖTEBORG/S (Sävedalsspelen) | Resultat

31-5-1.6 NORRKÖPING (East Sweden Games) | Resultat
Dag 1

31.5 FALUN (Bilmetrospelen inkl Kraftmätningen kval) | Resultat

31.5 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

31.5 SKELLEFTEÅ (Happy Hour) | Resultat

29.5 ENSKEDE (Kraftmätningen kval) | Resultat
Stafett: http://www8.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_535893/cf_57129/Stafettresultat_Kraftm-tningen_2014.PDF

29.5 HALLSBERG (Stocksäterspelen) | Resultat

29.5 LUND (VDM 3000m) | Resultat

29.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

28.5 ÖRBYHUS (Nordupplandsmästerskap 1) | Resultat

28.5 UMEÅ (Umekastet 4) | Resultat

27.5 UPPSALA (Uppsalahoppet 1) | Resultat

27.5 BOLLNÄS (TS-cup) | Resultat

27.5 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 1) | Resultat

25.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldspelen) | Resultat

25.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 6) | Resultat

25.5 GÖTEBORG/S-K (Kasttävling) | Resultat

25.5 KARLSKOGA (Värmlandsserien 1) | Resultat

24-25.5 ESLÖV (Pannkaksspelen) | Resultat

24.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

24.5 LAHOLM (Laholmskampen) | Resultat

24.5 UMEÅ (Umekastet 3) | Resultat

24.5 NYBRO (Lag-UDM kval) | Resultat

24-25.5 TORNIO, FIN (Gränskarusellen) | Resultat
OBS: Svensk tävling arrangerad av Haparanda SKT:

24.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

24.5 SÄTRA (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

24.5 NORRKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

24.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 1) | Resultat

24.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

23.5 FALUN (Stavtävling) | Resultat

22.5 FALUN (Resultattävling) | Resultat

22.5 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

22.5 GÖTEBORG/S (Stavtävling) | Resultat

22.5 GÖTEBORG/S-K (Släggtävling) | Resultat

22.5 MÖLNDAL (Kasttävling ungdom) | Resultat

21.5 LIDINGÖ (Veckans gren 2) | Resultat

21.5 GLEMMINGEBRO (Kretsmästerskap) | Resultat

21.5 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

21.5 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

21.5 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

21.5 NÄSSJÖ (Sisu-cupen 1) | Resultat

21.5 KÖPING (Sommarserien 1) | Resultat

21.5 SUNDSVALL (Västernorrlandskampen 1) | Resultat

21.5 KALMAR/L (KM slägga) | Resultat

20.5 ÖSTERSUND (ÖPiaden 1) | Resultat

19-20.5 FALKENBERG (Falkenbergsstafetterna) | Resultat

18.5 OLOFSTRÖM (Listermästerskapen) | Resultat

18.5 UPPSALA (Uppsalakastet 3) | Resultat

18.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

18.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

18.5 JÖNKÖPING (Lag-UDM) | Resultat

18.5 KRISTIANSTAD (Kraftmätningen kval) | Resultat

18.5 NYKÖPING (DM stafett) | Resultat

17.5 SÖDERHAMN (Niklas Minne) | Resultat

17-18.5 VARBERG (Varbergskampen) | Resultat

17.5 EKERÖ (Mälaröspelen) | Resultat

17.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

17.5 UMEÅ (Umekastet 2) | Resultat

17.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

17.5 HELSINGBORG (Olympiasprinten) | Resultat

17-18.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

17-18.5 SÄTRA (DM mångkamp) | Resultat

17.5 FLEN (Violspelen) | Resultat

15.5 HUDDINGE/J (VDM slägga/vikt) | Resultat

15.5 MALMÖ/S (Malmömästerskap 800m) | Resultat

14.5 ÄRLA (Eskilstunaserien 1) | Resultat

14-15.5 SOLLENTUNA (DM stafett) | Resultat

14.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

14.5 VALLENTUNA (Arenamilen) | Resultat

13.5 SANDVIKEN (Gästrike Cup 1) | Resultat

13.5 BOLLNÄS (DM 5000m) | Resultat

11.5 NÄSSJÖ (Höglandsolympiaden) | Resultat

11.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

11.5 GÄVLE (IF Skade-spelen) | Resultat

11.5 NYNÄSHAMN (Åkes Minne) | Resultat

11.5 VISBY (Kasttävling) | Resultat

10.5 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

10.5 STENUNGSUND (Stenungsundsspelen) | Resultat

10.5 UMEÅ (Umekastet 1) | Resultat

10.5 FALKENBERG (Resultattävling) | Resultat

10-11.5 TÄBY (Täby Vårspel) | Resultat
Mångkamp: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_552296/cf_359/Resultat_M-ngkamp.HTM

10.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

9.5 UPPSALA (Uppsalakastet 2) | Resultat

8.5 MÖLNDAL (800m-tävling) | Resultat

8.5 LINKÖPING (Öppna KM 3000m) | Resultat

8.5 GÖTEBORG/S (Öppna KM 10000m) | Resultat

8.5 SANDVIKEN (Vårkilometern) | Resultat

7.5 SÖDERHAMN (Guldjakt) | Resultat

7.5 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

7.5 LIDINGÖ (Veckans gren 1) | Resultat

7.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

5.5 MALMÖ/He (KM 1500m) | Resultat

4.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 5) | Resultat

4.5 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

4.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

4.5 UPPSALA (Uppsalakastet 1) | Resultat

3.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 4) | Resultat

3.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

1.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 3) | Resultat

1.5 TINGSTÄDE (Valborgskastet) | Resultat

1.5 GÖTEBORG/S (Öppna KM 1000m) | Resultat

27.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

26.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

26.4 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

21.4 VISBY (Påskkastet) | Resultat

20.4 NYNÄSHAMN (Resultattävling 2) | Resultat

18.4 ÅHUS (Påskkastet) | Resultat

12.4 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

2.4 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

22.3 VÄXJÖ/V-K (Släggtävling) | Resultat

4.1 BORÅS/R (Kasttävling) | Resultat

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>