Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 17 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2015

13.12 HYÈRES, FRA (EM-JEM terräng) | Resultat
M 10.1 km terräng: 10) David Nilsson 30:25, 14) Olle Walleräng 30:35, 41) Elmar Engholm 31:16.
M22 8.1 km terräng: 8) Napoleon Solomon 23:49.
P19 5.9 km terräng: 29) Suldan Hassan 98 18:28, 32) Vidar Johansson 96 18:32, 44) Gabriel Steffensen 96 18:40, 45) Kalle Berglund 96 18:42, 56) Emil Danielsson 97 18:52, 59) Mohamed Mohamoud 97 18:54. Lag: 7) Sverige 150.
K22 5.9 km terräng: 6) Sarah Lahti 20:06.
F19 4.1 km terräng: 7) Carolina Johnson 96 13:36.

12.9 WINSCHOTEN, NED (IAU VM/EM 100 km) | Resultat
M: 1) Jonas Buud 6:22:44 Svenskt rekord, 6) Fritjof Fagerlund 6:42:51, 13) Henrik Jannborg 6:54:05, 57) Linus Holmsäter 7:32:42, 60) Patrik Verme 7:48:55.
K: 2) Kajsa Berg 7:20:48 Svenskt rekord, 7) Stina Svensson 7:38:15, 12) Frida Södermark 7:52:05, -) Sophia Sundberg bröt.

22-30.8 BEIJING, CHN (VM) | Resultat
Dag 1
M 800m h5:
6) Andreas Almgren 1:48.06. Marathon: 36) David Nilsson 2:31:24.
K 1500m h2: 3) Abeba Aregawi 4:10.77.
Dag 2
K 1500m s1:
3) A Aregawi 4:15.90. 400mH h1: 3) Elise Malmberg 55.97.
Dag 3
M Längd Q1:
-) Michel Tornéus X. Spjut Q2: 6) Kim Amb 8163.
K 3000mH h2: 14) Charlotta Fougberg 9:50.79, h3: 10) Klara Bodinson 9:50.13. 400mH s3: 7) E Malmberg 56.58. Stav Q1: 4=) Michaela Meijer 455, Q2: 1=) Angelica Bengtsson 455, 12) Malin Dahlström 415.
Dag 4
K 1500m f:
6) A Aregawi 4:12.16.
Dag 5
M Spjut f:
11) K Amb 7851.
K Stav f: 4=) A Bengtsson 4.70 Svenskt rekord, -) M Meijer X. Slägga Q2: 14) Tracey Andersson 6599.
Dag 6
M Diskus Q1:
6) Daniel Ståhl 6266, Q2: 9) Axel Härstedt 6052.
K Höjd Q1: 8) Erika Kinsey 189, Q2: 9=) Sofie Skoog 189. Längd Q1: 5) Erica Jarder 670/+0.4, Q2: 5) Khaddi Sagnia 671/-0.2.
Dag 7
K Längd f:
7) K Sagnia 678/+1.3, 12) E Jarder 648/+0.4.
Dag 8
M Diskus f:
5) D Ståhl 6473.
Extralopp (ej VM) M50 800m: 2) Gunnar Durén Hässelby 2:03.41.
Dag 9
K Marathon:
33) Annelie Johansson 2:43:42 (halvmarathon 1:20:28), 44) Charlotte Karlsson 2:47:40 (1:21:53), 48) Louise Wiker 2:49:57 (1:21:35).

4-16.8 LYON/BRON/VÉNISSIEUX, FRA (VVM) | Resultat
Anm: Tävlingarna genomförs på fyra olika arenor varav en i Lyon, en i Bron och två i Vénissieux

27.7-1.8 TBILISI, GEO (European Youth Olympic Festival) | Resultat
Dag 1
P16 100m h2
(0.0): 1) Henrik Larsson 99 10.82.
F16 100m h1 (+0.9): 3) Fanny Runheim 99 12.07, s2 (+0.1): 3) F Runheim 12.12.
Dag 2
P16 100m f
(+1.0): 1) H Larsson 10.72.
F16 100m f (+0.5): 7) F Runheim 12.52. 800m h1: 6) Vilma Jonsson 99 2:25.25. 100mH h1 (+0.9): 6) Victoria Almerén Hansson 99 14.35. Höjd Q2: 1) Maja Nilsson 99 172.
Dag 3
F16 Stav Q2:
3) Lisa Gunnarsson 99 355. Tresteg: 7) Fatima Koné 99 1226/+1.8. Spjut Q1: 2) Ida Thunberg 99 4811.
Dag 4
F16 Höjd f:
2) M Nilsson 180.
Dag 5
F16 4x100m h1:
2) Sverige (I Thunberg, Amanda Hansson 99, Hanna Axelsson 99, F Runheim) 47.82.
Dag 6
F16 Stav f:
2) L Gunnarsson 415. Spjut f: 7) I Thunberg 4726. 4x100m f: 4) Sverige (samma lag) 47.58.

16-19.7 ESKILSTUNA (JEM19) | Resultat
Dag 1
P19 100m h1
(+1.7): 2) Emil von Barth 96 10.58, h3 (+1.1): 2) Austin Hamilton 97 10.55, h4 (+1.2): 3) Gustav Kjell 96 10.64, s1 (-1.8): 2) E von Barth 10.71, s2 (-0.5): 2) A Hamilton 10.60, 4) G Kjell 10.77. 400m h2: 4) Erik Martinsson 96 47.98. 1500m h1: 1) William Levay 96 3:44.35. 10000m: 10) Gabriel Steffensen 96 30:43.75, 16) Andreas Jansson 96 31:35.30. Längd Q2: 5) Thobias Nilsson Montler 729/-0.1. Slägga Q2: 9) Anton Andersson 96 6578. Spjut Q2: 3) Simon Litzell 97 7210.
F19 100m h4 (+1.7): 7) Hanna Hoff 97 11.98. 800m h1: 8) Linn Söderholm 96 2:12.56, h2: Madeleine Björlin Delmar 2:11.54. 3000mH h1: 1) Carolina Johnson 96 10:25.41, 3) Amélie Svensson 96 10:27.02, h2: 3) Moa Rothman 96 10:30.93. Stav Q1: 3) Lisa Gunnarsson 99 400, 12=) Sara Cannmo 96 365, Q2: 9) Klara Mattsson 97 385.
Dag 1-2
F19 Sjukamp:
6) Emma Stenlöf 96 5.600 (14.05/+1.8 174 1228 26.04/-1.1 581/+0.7 4206 2:25.27), 7) Lovisa Östervall 97 5.482 (14.32/+1.5 174 999 25.37/-1.5 591/-0.8 3833 2:21.28), 17) Johanna Dyremark 97 5.123 (14.49w/+2.5 168 959 25.69/-1.1 567/-0.8 3226 2:22.68).
Dag 2
P19 100m f
(-1.0): 3) E von Barth 10.64, 5) A Hamilton 10.72, 6) G Kjell 10.76. 200m h3 (-0.1): -) Felix Svensson 97 bröt. 400m s2: 7) E Martinsson 48.29. 800m h3: 1) Kalle Berglund 96 1:52.56, h5: 3) Andreas Kramer 97 1:51.68. 3000mH h2: -) Vidar Johansson 96 diskv. 110mH h1 (+1.1): 4) Elias Martinsson 97 14.21, h2 (-0.3): 5) Charles Mitala 96 14.35, s1 (-0.1): 8) E Martinsson 14.57. 400mH h3: 4) Isak Andersson 96 52.72, h4: 4) Alexander Lundskog 96 54.08. Längd f: 4) T Nilsson Montler 768/+0.7.
F19 100mH h1 (-1.5): 4) Adriana Janic 96 14.05, s2 (-0.9): 4) A Janic 13.83. K Höjd Q: 11=) Ellen Ekholm 96 175. Slägga Q1: 14) Frida Bååth 97 5192, Q2: 2) Emma Thor 97 6299.

16-19.7 ESKILSTUNA (JEM19) | Resultat
Dag 3
P19 800m s1:
2) K Berglund 1:51.85, s2: 4) A Kramer 1:50.93. 1500m f: -) W Levay bröt (föll efter ca 50 m efter att ha blivit upphakad bakifrån). 5000m: -) Gustaf Stensjö bröt. 400mH s1: 6) I Andersson 55.28, s2: 7) A Lundskog 54.02. Diskus Q2: -) Jakob Gardenkrans 97 X. Spjut f: 2) S Litzell 7834.
F19 3000m: 6) Ebba Andersson 97 9:29.98. 3000mH f: 2) C Johnson 10:28.31, 5) M Rothman 10:40.38, 6) A Svensson 10:40.61. 100mH f (+2.6): 7) A Janic 13.60w. Stav: 5) L Gunnarsson 410. Kula Q: 11) Agnes Larsson 97 1468, 13) Sara Lennman 96 1408, f: 10) A Larsson 1474. Slägga f: 8) E Thor 6045.
Dag 3-4
P19 Tiokamp:
11) Axel Ohlson 96 7.238 (11.91w/+3.0 626/0.0 1541 191 51.71 15.80w/+2.1 4721 430 5326 4:30.15), 13) Sebastian Ruthström 97 7.144 (11.66w/+3.0 682/+1.4 1283 191 52.82 15.25w/+2.1 3957 450 6746 5:11.05).
Dag 4
P19 800m f:
4) K Berglund 1:49.88, 6) A Kramer 1:50.66. 4x100m h1: 1) Sverige (E von Barth, A Hamilton, T Nilsson Montler, G Kjell) 40.01 Nordiskt juniorrekord, f: 1) Sverige (samma lag) 39.73 Nordiskt juniorrekord.
F19 Höjd: 3) Ellen Ekholm 96 183.

15-19.7 CALI, COL (UVM) | Resultat
Dag 1
P17 800m h2:
4) Warsame Doley 98 1:52.68. Kula Q2: 2) Wictor Petersson 98 2002, f: 3) W Petersson 2156.
F17 400mH h2: 2) Amanda Holmberg 98 60.49. Diskus Q2: 2) Anna Karlsson 98 4718, f: 8) A Karlsson 4697. Spjut Q1: 8) Carolin Näslund 98 4688, Q2: 14) Maja Gustavsson 98 4478.
Dag 1-2
P17 Tiokamp:
13) Jakob Samuelsson 98 6.905 (11.79/-1.3 614/-1.2 1523 184 52.49 15.96/+0.4 4230 440 6132 5:12.49)
Dag 2
P17 800m s1:
5) W Doley 1:52.34. 3000m h2: 6) Suldan Hassan 98 8:31.95. 110mH h1 (-0.4): 3) Max Hrelja 98 13.75.
F17 400mH s1: 4) A Holmberg 58.92. Stav Q2: 1=) Elienor Werner 98 390.
Dag 3
P17 2000mH h1:
4) Leo Magnusson 98 5:50.04, h2: 12) Simon Sundström 98 6:17.18. 110mH s2 (-0.7): 2) M Hrelja 13.50, f (-1.2): 5) M Hrelja 13.56. Stav Q1: 1=) Armand Duplantis 99 495. Diskus Q1: 1) W Petersson 6483.
F17 Tresteg Q1: 2) Fanny Ernestam 98 1295/-0.1. Slägga Q2: 9) Grete Ahlberg 98 5289.
Dag 3-4
F17 Sjukamp:
7) Bianca Salming 98 5.685 (14.85/-0.3 179 1475 26.78/-1.5 572/-0.3 4397 2:23.68), 9) Emelie Nyman Wänseth 98 5.623 (14.22/+0.7 176 1256 25.36/0.0 582/+0.4 3904 2:25.35).
Dag 4
P17 Diskus:
11) W Petersson 5302. Spjut Q1: 7) Rasmus Eriksson 98 6999, Q2: -) Gustav Eichmüller 98 X.
F17 400m häck f: 8) A Holmberg 59.89. Stav f: 1) E Werner 426. Längd Q2: 6) Kaiza Karlén 98 592/-1.2. Tresteg f: 5) F Ernestam 1298/+0.6.
Dag 5
P17 3000m f:
10) S Hassan 8:34.42. 2000mH f: 9) L Magnusson 5:49.26. Stav f: 1) A Duplantis 530.
F17 Längd f: 2) K Karlén 624/-0.2.

9-12.7 TALLINN, EST (JEM22) | Resultat
Dag 1
M22 100m h3
(-0.8): 6) Chris Brusenback 10.79, h4 (-1.4): 6) Adam Denguir 10.70. Höjd Q2: 5) Andreas Carlsson 215. Stav Q1: 8) Carl Sténson 480. Diskus Q1: 4) Simon Pettersson 5569, Q2: 7) Viktor Gardenkrans 5433. Slägga Q1: 8) Oscar Vestlund 6579, Q2: 10) Alexander Larsson 6378, 12) Love Litzell 6261.
K22 100m h1 (-1.8): 5) Daniella Busk 11.84. 800m h1: 3) Anna Silvander 2:03.47, h2: 5) Ida Holm 2:07.59. 3000mH h1: 14) Isabell Norstedt 11:08.64, h2: 10) Tova Eurén 10:25.41. Stav Q1: 1=) Angelica Bengtsson 415, 14) Hanna Jansson 370, Q2: 5=) Michaela Meijer 410. Kula Q1: 2) Fanny Roos 1659, f: 4) F Roos 1673.
Dag 1-2
K22 Sjukamp:
-) Malin Skogström bröt (14.14/-0.3 164 1027 25.88/+0.3 -).
Dag 2
M22 Diskus f:
5) S Pettersson 5805.
K22 200m h1 (+1.4): 3) D Busk 23.61, h2 (+2.3): 7) Matilda Hellqvist 24.06w, h3 (+3.2): 5) Linnea Killander 24.13w. 400mH h2: 3) Elise Malmberg 58.93. Höjd Q1: 10) Vendela von Croswant 175, Q2: 9=) Sofia Linde 175. Stav f: 1) Bengtsson 455, 2) M Meijer 450. Slägga Q1: 3) Eleni Larsson 6566, Q2: 9) Marinda Petersson 6219.
Dag 3
M22 Höjd f:
12) A Carlsson 210. Spjut Q2: 11) Quincy Andersson 6592.
K22 200m f (+0.6): 8) D Busk 24.07. 800m f: 5) Anna Silvander 2:02.53. 400mH s1: 2) E Malmberg 56.86. Längd Q2: 1) Khaddi Sagnia 652/+1.4. Diskus Q1: 7) Heidi Schmidt 5037, Q2: 11) Emma Ljungberg 4553. Slägga f: 11) E Larsson 6099.
Dag 3-4
M22 Tiokamp:
5) Fredrik Samuelsson 7.884 (10.98/+1.9 781/+0.8 1348 204 50.32 14.65/+0.6 3768 470 5533 4:41.23).
Dag 4
M22 4x100m h1:
4) Sverige (A Denguir, C Brusenback, Jan Wocalewski, Jakob Lindbom) 40.08, f: -) Sverige (samma lag) bröt.
K22 400mH f: 1) E Malmberg 55.88. Längd: 4) K Sagnia 664/+0.2. 4x100m h1: 4) Sverige (Jessica Östlund, L Killander, D Busk, Caroline Larsson) 44.77, f: 7) Sverige (J Östlund, M Hellqvist, D Busk, C Larsson) 44.96.

13-14.6 TÅRNBY, DEN (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
P19 Tiokamp: 1) Andreas Gustafsson 97 7.379 (11.24/-0.6 685/+0.4 1386 199 49.96 14.69/0.0 3836 430 4829 4:40.11), 4) Sebastian Ruthström 97 7.129 (11.89/-0.6 668/-0.2 1422 190 52.39 15.43/0.0 3941 450 6126 4:55.64), 7) Erik Hermelin 96 6.324 (11.46/-0.6 658/-1.1 1245 172 49.90 16.79/0.0 3461 370 3882 4:41.28).
P17 Tiokamp (OBS: Internationella grenprogrammet): 2) Jakob Samuelsson 98 7.030 (11.89/-1.0 635/-0.7 1667 181 53.35 15.64/+1.7 4535 430 5547 4:57.09), 3) Gabriel Rosshagen 98 6.779 (11.81/-1.0 653/+0.9 1366 178 52.51 15.31/+0.5 4103 370 5286 4:36.78), 8) Kevin Duvert 98 5.874 (11.96/-+0.2 595/0.0 1087 181 53.39 16.69/+1.7 3719 340 3834 4:43.23).
K22 Sjukamp: 1) Malin Skogström 5.506 (13.83/-0.4 164 1146 25.60/-0.7 595/+2.0 3948 2:23.90), 6) Farydah Inoussa 4.830 (14.69/-0.4 152 1108 25.40/-0.7 589/+1.7 2740 2:36.84), 9) Rakel Rosshagen 4.071 (15.13/0.0 158 1046 26.75/0.0 X 3254 2:28.18).
F19 Sjukamp: 3) Johanna Dyremark 97 5.151 (14.90/-0.3 170 1035 25.68/-2.4 580w/+2.1 (578/+0.7) 3126 2:23.97), -) Beatrice Lantz 97 bröt (15.54/-0.3 164 1235 27.51/-0.9 X 3613), -) Emma Stenlöf 96 (14.31/-0.3 173 1231 25.95/-2.4).
F17 Sjukamp: 1) Bianca Salming 98 5.644 (14.82/0.0 176 1464 26.56/+0.1 552/+1.1 4705 2:25.47), 2) Emelie Nyman Wänseth 98 5.578 (14.37/0.0 179 1365 25.74/-0.8 578w/+2.8 (545/0.0) 3626 2:28.25), 5) Lovisa Linde 98 5.161 (14.93/0.0 161 1364 26.08/-1.2 506/+1.2 3835 2:22.39).

30.5 ANNECY, FRA (IAU VM Ultratrail) | Resultat
M 85 km: 23) Fritjof Fagerlund 9:29:53.
K 85 km: 8) Maria Kotka 10:46:09.

11-12.4 TORINO, ITA (IAU VM-EM 24 timmar) | Resultat
M: 26) Johan Steene 239.058 meter (18:e på EM), 133) Elov Olsson 161.650 (94:a på EM, bröt efter drygt 16 timmar), 144) Andreas Falk 151.650 (103:a på EM, bröt efter drygt 16 timmar). Lag: 27) Sverige 552.358 (20:e på EM).
K: 3) Maria Jansson 238.964 (1:a på EM), 7) Annika Nilrud 230.054 (3:a på EM), 20) Torill Fonn 215.963 (16:e på EM). Lag: 2) Sverige 684.981 (1:a på EM).

28.3 GUIYANG, CHN (VM-JVM terräng) | Resultat
P19 8 km terräng: 44) William Levay 96 26:03.

23-28.3 TORUN, POL (IVEM) | Resultat

5-8.3 PRAHA, CZE (IEM) | Resultat
Dag 1
M Längd Q:
1) Michel Tornéus 797, 2) Andreas Otterling 796, 21) Thobias Nilsson Montler 96 738. Kula Q: 19) Leif Arrhenius 1907.
K Kula Q: 10) Fanny Roos 1661.
Dag 2
M 400m h3:
4) Erik Martinsson 96 48.09. 800m h1: 6) Andreas Kramer 97 1:50.34, h7: 2) Andreas Almgren 1:50.61. Längd f: 1) M Tornéus 830 Svenskt rekord, 3) A Otterling 806.
K 400m h4: 4) Elise Malmberg 53.81, 800m h2: 4) Anna Silvander 2:04.28. 3000m h1: 6) Charlotta Fougberg 9:01.33. Höjd Q: 16) Sofie Skoog 187. Stav Q: 7) Angelica Bengtsson 460, 9) Michaela Meijer 455, 13) Malin Dahlström 445. Längd Q: 9) Khaddi Sagnia 652, 11) Erica Jarder 649.
Dag 3
M 60m h2:
5) Erik Hagberg 6.69, h5: 4) Odain Rose 6.67. 800m s2: 1) A Almgren 1:47.24. 1500m h1: 6) Staffan Ek 3:43.68, h4: 5) Johan Rogestedt 3:48.88.
K 60m h1: 4) Elin Östlund 7.39, h3: 4) Irene Ekelund 97 7.27. 800m s1: 4) A Silvander 2:04.24. 3000m f: 11) C Fougberg 9:06.50.
Dag 3-4
M Sjukamp:
8) Petter Olson 5.869 (7.03 711 1340 198 8.19 500 2:43.51).
Dag 4
M 60m s1:
7) O Rose 6.74, s2: 7) E Hagberg 6.72. 800m f: 4) A Almgren 1:47.78.
K 60m h1: 6) I Ekelund 7.36, s3: 8) E Östlund 7.42. Stav f: 3) A Bengtsson 470 Svenskt rekord.

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>