Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2015

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VÄNERSBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppt) | Resultat

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

19.12 STRÖMSUND (Staffansjoggen) | Resultat

12.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

12.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat

5.12 HÖVIKSNÄS (Tjörn Marathon) | Resultat

29.11 GÄVLE (Gävle Adventslopp) | Resultat

21.11 ÄSPÖ (Äspöloppet) | Resultat
Heat 2: http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_664746/cf_57129/Resultat_-sp-loppet_heat2_2015.PDF
Anm: Loppet gick i Äspölaboratoriet med starten 450 m under mark!

21.11 ÖNNESTAD (Kristianstad Trail) | Resultat

14.11 STOCKHOLM (Tömilen) | Resultat

14.11 JÄMJÖ (Jämjöhalvan) | Resultat

7.11 STOCKHOLM (Vintermarathon) | Resultat

7.11 STRÖMSTAD (Novemberflåset) | Resultat

7.11 ÅNNABODA (DM terräng) | Resultat

31.10 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

31.10 ÖSTERBYMO (Jätte Bule-löpet) | Resultat

31.10 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

31.10 ÖREBRO (Kilsbergsleden) | Resultat

25.10 BARA (Yddingeloppet) | Resultat

25.10 LIDA (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

24.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

18.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

17.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

17.10 ÖREBRO (Hostruset) | Resultat

17.10 BJÖRKLINGE (DM terräng) | Resultat

17.10 VISÄTTRA (DM terräng) | Resultat

17.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

17.10 VARBERG (Varberg Halvmarathon) | Resultat

17.10 ÖSTERSUND (Lillsjön Runt) | Resultat

17.10 OSKARSHAMN (Havslättsmarodören) | Resultat

15.10 MOTALA (DM terräng) | Resultat

11.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

11.10 LÖVHULT (Höglandsloppet) | Resultat

11.10 YSTAD (DM terräng) | Resultat

11.10 TROLLHÄTTAN (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

10.10 SUNDSVALL (Sundsvalls Brolopp) | Resultat

10.10 SALA (DM & Svealands terräng) | Resultat

10.10 ÖREBRO (Åstadsloppet) | Resultat

10.10 NACKA (Hellasloppet) | Resultat

10.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

10.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

10.10 ALINGSÅS (Running Lights) | Resultat

4.10 NORA (Annaloppet) | Resultat

4.10 TULLINGE (Tullingeloppet) | Resultat

3.10 MALMÖ (Malmö Halvmarathon) | Resultat

3-4.10 STOCKHOLM (Tjur Ruset) | Resultat
Dag 2:
http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2939%3Flayout%3Dmarathon

3.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

3.10 ÖREBRO (Karlslundsloppet) | Resultat

3.10 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

30.9 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

26.9 BORGHOLM (Sollidenloppet) | Resultat

20.9 MALMSLÄTT (Malmslättsloppet) | Resultat

20.9 SÖDRA VI (Ulfveloppet) | Resultat
DM terräng:
http://www.smfif.se/Tavlingar/Resultatarkiv/2015/150920_langa-terrang-DM_sodra-vi.pdf

19.9 SOLNA/Haga (ToppLoppet) | Resultat

19.9 KISTA (Kistaloppet) | Resultat

19.9 ÖJERSJÖ (Kåsjön Trail) | Resultat

19.9 SKANÖR-FALSTERBO (Löparfesten) | Resultat

19.9 GRUMS (Woodjoggen) | Resultat

19.9 BORÅS (Kretsloppet) | Resultat

19.9 UPPSALA (Kung Björn-loppet) | Resultat

19.9 ÄNGELHOLM (Lergöksloppet) | Resultat

19.9 VÄXJÖ (Musikmilen) | Resultat

19.9 MOTALA (NyaBroloppet) | Resultat

19.9 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

19-20.9 VÄSTERÅS (Black River Run) | Resultat

13.9 SICKLA (Sicklaloppet) | Resultat

13.9 ÅKERÄNG (Åkeräng Terräng) | Resultat

12.9 ÖSTERSUND (Östersundsstafetten) | Resultat

12.9 ÅTVIDABERG (Sisjöloppet) | Resultat

12.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

12.9 GÖTEBORG (Göteborgs Jubileumslopp) | Resultat

12.9 STOCKHOLM (Stockholm Halvmarathon) | Resultat

12.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

12.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Örnsköldsviks Stadslopp) | Resultat

12.9 BOTTNARYD - JÖNKÖPING (LöpRallarn) | Resultat

12.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

12.9 SJÖVIK (Risveden Terräng) | Resultat

12.9 HELSINGBORG (Helsingborg Marathon) | Resultat

10.9 TÄBY (iForm-loppet) | Resultat

6.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

6.9 LINKÖPING - NORRKÖPING (Östgötamaran) | Resultat

6.9 SOLNA/Haga (Hagaloppet) | Resultat

6.9 TRANÅS (Tranåsloppet) | Resultat

5.9 HULTSFRED (Hultsfreds Marathon) | Resultat

5.9 ASKIM (Sisjöloppet) | Resultat

5.9 GREBBESTAD (Grebbestad Run) | Resultat

5.9 HÄSSLEHOLM (Hässleholmsloppet) | Resultat

5.9 HUSKVARNA (John Bauer Trail Run) | Resultat

5.9 ÖREBRO (Kilsbergen Trailrun) | Resultat
Bergslagsleden Ultra:
http://obasen.orientering.se/winsplits/online/sv/default.asp?page=classes&databaseId=38423&ct=true

5.9 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

5.9 KUNGÄLV (Trekungaloppet) | Resultat

5.9 MALMÖ (Midnattsloppet) | Resultat

5.9 SMÅLANDSSTENAR (Smålandsstenarloppet) | Resultat

5.9 FLEN (Violloppet) | Resultat

5.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

5.9 HALMSTAD (Halmstadmilen) | Resultat

2.9 FLEMINGSBERG (Hälsoloppet) | Resultat

31.8 VÄSTERÅS (Blodomloppet) | Resultat

30.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

30.8 SALTSJÖBADEN (Solsidan Runt) | Resultat

30.8 LJUNGSBRO (Vretaloppet) | Resultat

29.8 SÖDERTÄLJE (Telge Stadslopp) | Resultat

29.8 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

29.8 HJULSJÖ (Hjulsjöjoggen) | Resultat

29.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

29.8 MYRVIKEN (DM terräng) | Resultat

29.8 BROTTBY (Brottbyrundan) | Resultat

29.8 BREDÄNG (Mälarhöjdsterrängen) | Resultat

29.8 TORSHÄLLA (Torshällamilen) | Resultat

29.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

29.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

27.8 MJÖLBY (Mjölbyfemman) | Resultat
Kvinnor:
http://www.akele.se/sites/default/files/Mj%C3%B6lby5an_2015_damer.pdf

27.8 VISBY (Blodomloppet) | Resultat

27.8 KIRUNA (Jägarmilen) | Resultat

23.8 ÅS (Arlajoggen) | Resultat

22.8 GÖTEBORG (Midnattsloppet) | Resultat

22.8 KALMAR (Nattloppet) | Resultat

22.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

22.8 LANDSKRONA (Citadelloppet) | Resultat

22.8 SÄLEN - MORA (UltraVasan) | Resultat

22.8 MARIESTAD (Mariestads Maraton) | Resultat

21.8 VETLANDA (VP Citylopp) | Resultat

19-22.8 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat
Dag 2:
http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2773%3Flayout%3Dmarathon
Dag 4:
http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2780%3Flayout%3Dmarathon

18.8 JÖNKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

15.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat

15.8 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

15.8 NORRKÖPING (Atea Norrköpings Stadslopp) | Resultat

15.8 TAVELSJÖ (Tavelsjö Halvmarathon) | Resultat

15.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

15.8 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

12.8 LULEÅ (Hamnmilen) | Resultat

8.8 STOCKHOLM (Stockholm Ultra Marathon) | Resultat

8.8 GULDSMEDSHYTTAN (Stripastafetten) | Resultat

8.8 KIVIJÄRVI (Kivijärviloppet) | Resultat

8.8 KÅSEBERGA (Kåsebergaloppet) | Resultat

7.8 ESKILSTUNA (Eskilstunaloppet by night) | Resultat

5.8 HOLMSUND (Jubileumsloppet) | Resultat

4.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

1.8 KÅLLANDSÖ (Läckövarvet) | Resultat

1.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

1.8 LYSEKIL (Musselloppet) | Resultat

1.8 BALDERSNÄS (Baldersnäsjoggen) | Resultat

1.8 TÄLLBERG (Tällberg Halvmarathon) | Resultat

1.8 GÄVLE/Hemlingby (Vildmarksmilen) | Resultat

1.8 FELLINGSBRO (Käglanloppet) | Resultat

31.7 RÖRUM (Kullaloppet) | Resultat

29.7 KALMAR (Atea Kalmarmilen) | Resultat

25.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

25.7 BERGSJÖN (Bergsjöloppet) | Resultat

25.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

25.7 BRUNFLO - ÖSTERSUND (Jämtland på fötter) | Resultat

19.7 SOLLEFTEÅ (Broloppet) | Resultat

18.7 HORN (Hornsjön Runt) | Resultat

18.7 LAHOLM (Laholmsloppet) | Resultat

17.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

15.7 MALUNG (Buggruset) | Resultat

11.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

11.7 MUSKÖ (Musköloppet) | Resultat

8.7 HÄRNÖSAND (Öbackalufsen) | Resultat

7.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

5.7 TANUMSHEDE (E6 Loppet) | Resultat

5.7 HÅVERUD (Akveduktsjoggen) | Resultat

4.7 NORBERG (Engelbrekt Halvmarathon) | Resultat

4.7 NORBERG (Engelbrektstafetten) | Resultat

4.7 VISINGSÖ (Grevskapsloppet) | Resultat

4.7 ÖSTANSJÖ (Viby Marathon) | Resultat

4.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

4.7 PAJALA (Coloramaloppet) | Resultat

3.7 KRISTIANSTAD (Startskottet) | Resultat

3.7 GAMLEBY (Byrundan) | Resultat

3.7 BÖDA SAND (Böda Sandsloppet) | Resultat

3.7 NORBERG (Engelbrektslöpet) | Resultat

2.7 OSKARSHAMN (Friendsloppet) | Resultat

1.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

27.6 KALMAR (Kalmar Malkars 21 km) | Resultat

27.6 BÅSTAD (Båstad Marathon) | Resultat

27.6 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

27.6 ARVIKA (Arvika Stadslopp) | Resultat

27.6 VALLENTUNA (Runrundan) | Resultat

27.6 RUDSKOGA (Jordgubbslunken) | Resultat

27.6 VESSIGEBRO (Hallandsloppet) | Resultat

27.6 JOHANNESHOV (Stockholm Trail) | Resultat

27.6 SKÖVDE (Billingen Trail) | Resultat

27.6 ÖRNSKÖLDSVIK - HORNÖBERGET (High Coast Ultra) | Resultat

26.6 KVÄNUM (Midnattsloppet Kvänum) | Resultat

26.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

26.6 KISA (Kisa Stadslopp) | Resultat

19.6 ORSA (Orsakajt'n) | Resultat

19.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

16.6 OFFERDAL (Offerdalsmilen) | Resultat

13.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

13.6 MALMÖ (MalmöMilen) | Resultat

13.6 STOCKHOLM (Söder Runt) | Resultat

13.6 MÖNSTERÅS (Mönsterås Stadslopp) | Resultat

13.6 BERGEFORSEN (Indalsledenloppet) | Resultat

13.6 ESKILSTUNA (Å-loppet) | Resultat

13.6 LERUM (Lerum Vildmark) | Resultat

13.6 BJÖRNA (Urskogsloppet) | Resultat

13.6 NILIVAARA (Niliterrängen) | Resultat

13.6 BÖDA SAND (Böda Beach Run) | Resultat

11.6 VÄSTERÅS (Mälarenergi Stadslopp) | Resultat

10.6 ÖSTERSUND (Mudrace) | Resultat

9.6 ARVIKA (DM terräng) | Resultat
Kvinnor:
http://iof2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_98654/cf_78/2015_Korta_Terr-ngDM_Dam.PDF

9.6 BAGARMOSSEN (Bagisloppet) | Resultat

7.6 ALINGSÅS (Alingsåsloppet) | Resultat

6.6 LINKÖPING (Linköping Halvmarathon) | Resultat
Kvinnor:
http://www.linkopinghalvmarathon.se/Content/pdfs/Resultat_LHV_Dam_20150606.pdf

6.6 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

6.6 BÅLSTA (Bålstaloppet) | Resultat

6.6 GÖTEBORG (Skatås Ryggar) | Resultat

6.6 FELLINGSBRO (Fellingsbroloppet) | Resultat

6.6 FISKEBÄCK (Fiskebäcksloppet) | Resultat

6.6 SMÖGEN (Bryggrundan) | Resultat

6.6 UDDEVALLA (Strandjoggen) | Resultat

6.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

6.6 VARBERG (Friskusloppet) | Resultat

5.6 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

5.6 VIMMERBY (Vimmerbyloppet) | Resultat

5.6 ÅKERSBERGA (Österåkersmilen) | Resultat

4.6 ÖSTERSUND (VårRuset) | Resultat

3.6 SUNDSVALL (VårRuset) | Resultat

3.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

2.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

2.6 UMEÅ (VårRuset) | Resultat

1.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

1.6 LULEÅ (VårRuset) | Resultat

31.5 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

30.5 MARKARYD (England Runt) | Resultat

30.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

30.5 OSKARSHAMN (Scaniamilen) | Resultat

30.5 GÄLLIVARE (Gällivare rör på sig) | Resultat

30.5 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

29.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat

28.5 NORRKÖPING (VårRuset) | Resultat

27.5 UPPSALA (VårRuset) | Resultat

27.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

26.5 STOCKHOLM (VårRuset) | Resultat

25.5 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

25.5 STOCKHOLM (VårRuset) | Resultat

23.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat

23.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

23.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

23.5 SKÄRHOLMEN (Skärholmsloppet) | Resultat

23.5 STOCKHOLM/Hammarby (Stockholms Brantaste) | Resultat

23.5 HEDESUNDA (Hedesundarundan) | Resultat

23.5 TÄBY/Skavlöten (Täbyloppet) | Resultat

21.5 ÖSTERSUND (Spring en mil - vinn en bil) | Resultat

21.5 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

21.5 KARLSTAD (VårRuset) | Resultat

21.5 STOCKHOLM (MilSpåret) | Resultat

20.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

20.5 ÖREBRO (VårRuset) | Resultat

19.5 VÄSTERÅS (VårRuset) | Resultat

19.5 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

19.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

18.5 GÄVLE (VårRuset) | Resultat

18.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

16.5 STOCKHOLM (Norra Djurgårdsstadsloppet) | Resultat

16.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

16.5 HÄLLEFORS (Hälleforsterrängen) | Resultat

15.5 HULTSFRED (Strandmilen) | Resultat

14.5 GREBBESTAD (Sportshopens Jubileumslopp) | Resultat

14.5 BRÖSARP (Gullviveloppet) | Resultat

14.5 PITEÅ (Starloppet) | Resultat

14.5 ÖRBYHUS (Ottarsloppet) | Resultat

14.5 NYKÖPING (Oppebylöpet) | Resultat

12.5 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

12.5 VÄNERSBORG (VårRuset) | Resultat

11.5 GÖTEBORG (VårRuset) | Resultat

11.5 KARLSKRONA (Blodomloppet) | Resultat

10.5 MÖLNLYCKE (Mölnlyckeloppet) | Resultat

10.5 ALNÖN (ICA-loppet) | Resultat

10.5 LJUNGSBRO - BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat

9.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

9.5 ODENSBACKEN (DM terräng) | Resultat

9.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmarathon) | Resultat

9.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

9.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

9.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

9.5 SJÖMARKEN (Sjömarksloppet) | Resultat

9.5 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

9.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

9.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

7.5 JÖNKÖPING (VårRuset) | Resultat

6.5 VÄXJÖ (VårRuset) | Resultat

6.5 AKALLA (Vårstafetten) | Resultat

5.5 HALMSTAD (VårRuset) | Resultat

4.5 MALMÖ (VårRuset) | Resultat

3.5 TRELLEBORG - SMYGEHUK (Sydkustloppet) | Resultat

3.5 LIDINGÖ (Lidingö Ultra) | Resultat

3.5 KALMAR (Wings for Life) | Resultat

3.5 STORA TUNA (Tunaterrängen) | Resultat

3.5 JÄRVSÖ (Järvsöterrängen) | Resultat

2.5 SUNNE (Sunne Marathon) | Resultat
Halvmarathon:
http://sunneloparfest.se/onewebmedia/Halv_marathon_results1.pdf

2.5 VÄSTRA FRÖLUNDA (Näsetloppet) | Resultat

2.5 BROMÖLLA (Humlestafetten) | Resultat

2.5 VÄNNÄS (Vännäs Halvmaraton) | Resultat

2.5 SALTSJÖBDEN (Nacka Halvmarathon) | Resultat

2.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

2.5 JÖNKÖPING (Friskishalvan) | Resultat

2.5 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

2.5 VAXHOLM (Strömmingsloppet) | Resultat

2.5 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat

2.5 BOVALLSTRAND (Soteleden) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

26.4 VETLANDA (DM terräng) | Resultat

26.4 SOLLENTUNA/E (Vildsvinet) | Resultat

26.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

25.4 LULEÅ/Porsön (Porsörundan) | Resultat

25.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

25.4 HALMSTAD (Atea Laxaloppet) | Resultat

25.4 STOCKHOLM (Women's Health Halvmarathon) | Resultat

25.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

25.4 SÖDRA SANDBY (Skrylleloppet) | Resultat

25.4 SKÖVDE (Skövdeloppet) | Resultat

25.4 ULRICEHAMN (UT-milen) | Resultat

25.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

25.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

23.4 FLEN (DM terräng) | Resultat

22.4 SOLLENTUNA/E (KM terräng) | Resultat

19.4 HÖNÖ (Skärgårdsmilen) | Resultat

19.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat
Halvmarathon:
http://www.heleneholmslanglopare.se/media/Resultat/Resultatlista%20Heleneholms%20halvmarathon%202015.pdf

18.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

18.4 MALMÖ (SM-milen) | Resultat

18.4 GÖTEBORG/Skatås (Premiärloppet) | Resultat

18.4 ARVIKA (Volvo Arvika Halvmaraton) | Resultat
K: http://volvoarvikahalvmara.se/wp-content/uploads/2012/06/Halvmara2015Dam.pdf

18.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

18.4 VISBY (Nordic Classic Running) | Resultat

18.4 STOCKHOLM/Lill-Jansskogen (Spring Cross) | Resultat

18.4 ÖSTERSUND (Lillsjön 6-timmars) | Resultat

15.4 ÖREBRO (Örebro AIK Halvmaraton) | Resultat

12.4 YSTAD (DM 10 km väg) | Resultat

12.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

11.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

11.4 HUDDINGE (Kvantumloppet) | Resultat

6.4 ÅSENSBRUK (DM terräng) | Resultat

6.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

6.4 ENHÖRNA (Enhörnas Påsksmäll) | Resultat

3.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

3.4 TANUMSHEDE (Påskmilen) | Resultat

29.3 STOCKHOLM/Frescati (Premiärmilen) | Resultat

28.3 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

28.3 BORLÄNGE (Loxodonta Borlänge Ultra 6H) | Resultat

21.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

21.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävlingarna 16/32 km) | Resultat

15.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

14.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävlingarna 8 km) | Resultat

7.3 VALLENTUNA (Bore Cup 4) | Resultat

31.1 STOCKHOLM (Winter Run) | Resultat

24.1 GÖTEBORG (Winter Run) | Resultat

10.1 BJÖRKLINGE (Bore Cup 2) | Resultat

10.1 STOCKHOLM (Stadion Marathon) | Resultat

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>