Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 15 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2015

18.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Didrik Andersson 1.690, Stig Arvidsson 1.579, Pierre Arvidsson 1.356.
K: Jessica Arvidsson 1.206.

18.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.521, Per Andersson 966, Bernhard Karlsson 760, Tomas Laustiola 563, Kjell Jansson 491, Åke Lindén 491 (fel hand).
K: Linn Wennbom 1.795, Hilda Stenberg 808, Eva Wennbom 802, Christina Andersson 743.

18.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Joel Mattsson 98 1.833, Max Andersson 1.744, Sivert Melin 797.
K: Emma Holmgren Löf 02 Örbyhus 1.395, Madeleine Melin 1.387, Charlotta Melin 1.158, Lena Wennberg-Mattsson 1.043, Josefine Melin 02 544, Emelie Melin 05 423, Greta Söderberg 03 189.

18.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Båda IK Sisu.
M: Peter Fritz 1.804, Kjell Sandstedt 1.294.

18.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.266.
K: Johanna Edvall 00 2.392 (1043 2362 2929 4013), Agnes Gille 97 1.403, Malin Andersson 97 1.271, Linnéa Anonsen 98 1.235.

18.10 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Mikael Wallin Spårvägen 1.612, Jörgen Vehmonen Ösmo-Nynäs 1.068, Palle Storm Ösmo-Nynäs 1.029.
K: Anneli Schöldström Huddinge 1.808.

18.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 2.064, Bengt Loo 1.936, Rune Persson 831.
K: Jonna Nilsson 2.480 (1002 2660 3242 3963), Maria Ekvall 943.

18.10 TUSCALOOSA, AL
M: Elias Håkansson Spårvägen 2.942 (1430 3939 4120 6555), Taber Wanstall USA 2.622, Kord Ferguson USA 2.334.

17.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.101, Matti Vuontisvaara 1.590, Anton Vuontisvaara 98 1.557, Gabriel Berg Örebro 1.449, Robert Wahström 608, Anders Jansson 27.
K: Josefin Berg IF Göta 2.591 (1091 2308 2582 5788), Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.412 (850 2571 3038 4615), Ingegerd Nyman 913.

17.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.348 (1870 4390 5460 5360), Daniel Arrhenius Spårvägen 2.334 (1187 3601 4591 3163).

17.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.233, Fred Stenberg 2.222.
K: Johanna Edvall 00 2.532 (1123 2392 3065 4366), Tove Borg 97 1.132.

17.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Andrus Klaar 2.280, David Gustafsson 2.054, Kristian Petersson Huddinge 2.049, Åke Ruus 1.733, Hans Eriksson 1.587, Urban Evjen Danderyd 1.309.
K: Anneli Ståhl 2.311, Taina Ståhl 1.877, Ulrika Evjen Danderyd 1.619.

17.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Pierre Arvidsson 1.298, Bengt Johansson 680.
K: Fanny Hinas 98 1.055, Lisa Johannesson 99 979, Elin Klevenhed 97 939, Alicia Persson 97 906, Malena Joufs 825, Annie Lundberg 800.

17.10 HEDEMORA (Castorama)
M: Lars Gustafsson Säter 2.024, Erik Wigge Hedemora 606.
K: Johanna Seger Hedemora 947.

17.10 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Öystein Krogen 1.663.
K: Ulrika Andersson 1.984, Kristina Andersson 1.916.

17.10 ROMA (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Wilhelm Olofsson 1.525, Kim Larsson 1.342, Simon Johansson 1.117.

17.10 GNESTA (Castorama)
Båda Gnesta.
M: Jakob Siwek 1.472.
K: Victoria Siwek 1.041.

16.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Roger Stridh 2.110, Adam Stridh 01 938, Sonny Gustavsson 674.
K: Helena Barje 765.

14.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.354, Kevin Fankl Ullevi 2.300, Robert Fabian Herrljunga 1.829.

13.10 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Anders Carlehed 964, Roland Oscarsson 718, Martin Johansson 562, Bo Reteike 0.
K: Sandra Sandin 1.559, Amanda Sandin 97 1.475.

13.10 SOLLENTUNA/E (Castorama + Turebergskastet 9) | Resultat
M: Christoffer Hagren Tureberg 1.710.

12.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Felix Siljebäck Larsen Västerås 2.120, Johan Engberg 1.792.
K: Amanda Fridberg 02 2.010, Hannah Johansson 1.431, Ellinor Hammar 1.179, Lena Calais 880.

12.10 RIVERDALE, NY (Castorama)
M: Love Litzell Hässelby 2.829 (1168 4878 4012 6088), Gustave Menocal 2.664, Ryan Addlesberger 2.316, Eric Waugh 2.131, Anthony Yanni 1.396.

11.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Joel Mattsson 98 1.818, Lars-Olof Mattsson 787.
K: Cecilia Strömmer 1.522, Emma Holmgren Löf 02 Örbyhus 1.340, Lena Wennberg Mattsson 1.008, Josefine Melin 02 645, Emelie Melin 05 386.

11.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Christoffer Melin 1.992, Pontus Lantz 96 1.759, Stefan Holst 1.557, Fredrik Lantz 1.532, Sonny Stridh 1.354, Christer Lantz 337, Lars Fransson 43.

11.10 VARBERG (Castorama) | Resultat
Samtliga Varberg.
M: Leif Lundahl 2.052, Peder Bengtsson 1.837, Per Svensson 1.418, Carl-Herbert Wessely 1.280.
K: Eva Martinsson 1.828, Lotta Arvidsson 1.224, Monika Callenberg 1.020.

11.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Stefan Folke 814, Albin Folke 716, Adam Folke 644, Aron Folke 634.
K: Alma Folke 99 1.755, Lena Folke 752.

11.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.569, Per Andersson 920, Kjell Jansson 572, Åke Lindén 383 (fel hand).
K: Johanna Lindén 00 729, Amanda Wahlström 00 516.

11.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 2.713 (1392 4034 4049 4974), Patrik Johansson 2.027.
K: Ida Stenbäck 99 2.588 (1054 2620 3414 4281), Anna Hedström 2.503 (833 3478 2746 4619).

11.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Jesper Ullbing 97 1.487, Gustav Alm 00 926.
K: Linnéa Alm 98 1.426, Meja Stridsberg 01 1.262.

11.10 GÄVLE (Castorama)
M: Pentti Kuusisto Gefle 1.207.
K: Veronika Nordin 97 Gefle 1.564, Jenny Eriksson Skade 1.406.

10.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Mikael Wallin Spårvägen 1.635, Tomas Classon 1.562, Jöran Westberg 582.
K: Annelie Schöldström 1.844, Anna Johansson 1.170.

10.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs om ej annat anges.
M: Tobias Engqvist Gefle 1.912, Johan Jergander 1.787, Tor Trondset 688.
K: Veronica Lindqvist 1.624, Linnea Johansson 1.395, Ulrika Wilkman 986.

10.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Harald Henriksson 971.
K: Majken Henriksson 757.

10.10 FLAGSTAFF, AZ (Castorama)
Samtliga USA om ej annat anges.
M: Micael Ljungberg Nyköping 2.941 (1438 4456 4843 4895), Gus Margiotta 2.877, Kyle Brandt 2.420, Nathan Ott 2.325, Shawn Collins 2.096, Brady Williams 1.995, Kurt Rustin 1.221.
K: Julia Viberg Spårvägen 2.895 (1141 2412 5179 4192), Jessica Weise 2.679, Kadie McNamara 2.589, Brooke Andersen 2.583, Jazzmine Eicker 2.407, Meredith Alarcio-Caldon 2.226, Ciara Daniel 1.716.

10.10 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Jonathan Hallinder Lund 2.224, Anders Johansson Kil 2.077, Mattias Grundström Ängelholm 1.904, Simon Henriksson 97 Eslöv 1.713, Anders Karlsson Klippan 1.628, Hans Carlberg 96 Öresund 1.389, Erik Månsson Heleneholm 227, Magnus Bergh Heleneholm 0.
K: Amanda Engbe 97 Öresund 2.273, Erika Wärff 00 Malmö 2.225, Vilma Engbe 00 Öresund 2.061, Felicia Hast Lund 1.997.

10.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Robert Rosenberg 1.785, Tommy Gårdman 1.771, Fredrik Magnevall 1.088, Anders Grönvall 817.
K: Anna Ek 2.332 (937 2531 2923 3885), Ann-Christin Olsson 921.

10.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
K: Mari Klaup 3.027 (1285 4790 3565 3693), Khaddi Sagnia 2.652 (1155 4007 2946 3355), Carolina Sjöberg Mariestad 2.403 (957 3532 2744 3357), Sabina Hedhag 1.881.

10.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 2.328, Jerry Jönsson 2.065.
K: Jenny Birgersson 1.116, Tilde Jönsson 02 Linköping 1.062.

10.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Valbo om ej annat anges.
M: Daniel Hedström 2.328.
K: Sofie Erenlöf Gefle 1.889, Caroline Carlberg 1.823, Linn Hall Jansson 1.785, Emilia Struyk 1.571, Malin Lindblom Gefle 1.447, Emelie Domanders 1.428, Madeleine Nilsson Gefle 1.118.

9.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.634.
K: Anna Hermansson 1.349, Christin Johansson 1.338.

9.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Båda IF Göta.
M: David Frykholm 2.383, Robin Lundh 816.

7.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Robert Ruthström 2.020, Gustav Melén 1.923, Johnny Ruthström 1.744, Wilhelm Olofsson 1.589, Kim Larsson 1.221, Tore Olofsson 1.149.

6.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.685, Greger Melin 1.227, Inge Melin 924.

6.10 KALMAR/D (Castorama) | Resultat
Båda Högby.
M: Olle Willsund 1.771, Mattias Olander 1.676.

6.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 1.932.
K: Aleksandra Josipovic 1.921, Daniela Costaniuc 1.526, Freja Olofsson 02 1.454, Alexandra Costaniuc 00 1.350.

6.10 VILLSTAD (Castorama)
Båda Villstad.
M: Johan Andersson 1.944, Johannes Andersson 1.401.

4.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.062, Mikael Persson 1.976, Livio Monas 1.447, Jimmy Olsson 1.077, Rune Persson 876.
K: Vickey Renard 999, Petronella Lundborg Sjöholm 842.

4.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Hernberg 2.314, Jonathan Gunninge 96 1.939, Peter Fritz 1.681, Stefan Johansson 1.490, Kjell Sandstedt 1.346, Christer Nilsson 1.312, Johan Sjösten 1.229, Otto Nilsson 01 952, Andreas Karlsson 96 710, Patrick Adolfsson 622.
K: Elma Fältmars 99 1.582, Pia Fältmars 1.296, Anna-Karin Bergkvist 1.086, Jennie Nilsson 603.

4.10 TUMBA (Castorama)
Båda Tumba-
K: Linnea Molander 01 1.339, Josefin Lublin 00 831.

4.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.531, Åke Lindén 1.010, Per Andersson 965, Bernhard Karlsson 757, Kjell Jansson 497, Ragnar Norén 249.

4.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.897, Lars Andersson 1.195, Sivert Melin 727.
K: Madeleine Melin 1.377, Charlotte Melin 1.174, Josefine Melin 02 563.

4.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
K: Daniela Gherman 97 2.427 (983 2471 2952 4332), Moa Kjellander 99 1.764, Nora Kindberg 99 1.738.

4.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Mikael Wallin Spårvägen 1.734, Hans Nordberg 1.721, Johan Löfstedt Ösmo-Nynäs 1.360, Mikael Magnusson Tumba 1.022, Antti Lindstedt 1.021, Anton Johansson 892, Alf Nede IFK Linköping 895, Palle Storm Ösmo-Nynäs 808.
K: Maria Sundqvist Stockholms FTF 1.927, Marika Rydell Tumba 1.714, Frida Lindström 1.489, Louise Lilius 1.461.

4.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Erik Hacksell 96 2.125, Andreas Henriksson 1.666, Isak Hampel Klang 96 1.545, Thomas Larsson 1.502, David Westman 1.251, Lukas Nilsson 1.168, Bengt Alfredsson 665, Mateusz Stec 665.
K: Jessica Östlund 1.825, Therese Lindhe 1.804, Louise Martin 1.719, Sofia Lundh 1.651, Angelica Engberg 1.583, Linda Bergh 1.581, Caroline Hallén 1.178.

4.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Daniel Larsson 1.713.
K: Kerstin Larsson 1.282, Åsa Danielsson 910.

3.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Jonathan Ekvall 96 1.913, Axel Nykvist 98 1.720, Jonathan Johansson 98 1.529, Mikael Storm 1.331, Samir Poljak 1.229, Anders Nykvist 990, Lars Svanborg 904, Fredrik Lantz 353, John Eriksson 98 159.
K: Rebecka Ekvall 2.446 (992 3446 2842 3437), Gabriella Nykvist 2.148, Hedvig Nykvist 1.815, Ingela Carlsson 1.504, Martina Klasson 1.442, Ajla Poljak 02 1.092, Anna Nykvist 978.

3.10 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Håkan Andersson 195.
K: Kristina Andersson 1.976, Ulrika Andersson 1.963.

3.10 OSKARSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Oskarshamn om ej annat anges.
M: Tomas Fanta 1.672, Daniel Ringbom 1.502, Patrik Eriksson 1.391, Tobias Blandh 1.049, Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 880.
K: Anna Ekberg Ruda 1.499, Hanna Ronneteg 00 1.367, Sandra Ronneteg 1.197.

3.10 VÄXJÖ/V-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö.
M: Pär Wisme 2.323, Mikael Nordin 2.030, Eric Franklin 1.772, Patrik Ejderstedt 1.154, Lars-Erik Thorén 853.
K: Elizabeth Franklin 1.658, Emelie Thorén 874.

3.10 KARLSKRONA (Castorama)
Samtliga KA2 om ej annat anges.
M: Joel Thölix FIN 2.343, Samuel Olsson Lundh 2.022, Krister Svensson 1.989. Björn Wickell 1.086.
K: Marie Grahn 1.825.

3.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Pentti Kuusisto 1.300, Per-Gunnar Berglund 1.287.
K: Madeleine Nilsson 1.631, Malin Nilsson 1.471.

3.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Torbjörn Julin 2.286, John Amundsson 96 2.022, Robert Fabian Herrljunga 1.989.
K: Mari Klaup 2.925 (1290 4920 3021 3594), Khaddi Sagnia 2.450 (1174 3515 2655 2943), Carolina Sjöberg Mariestad 2.396, Lisa Haag 2.239.

3.10 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba om ej annat anges.
M: Roger Karlsson 1.045, Mikael Magnusson 934, Bo Wallsten Fredrikshof 637, Viktor Larsson 01 233.
K: Linnea Molander 01 1.162.

3.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Wilhelm Olofsson 1.602, Mats Wihlborg 1.591, Jorma Jääskeläinen 1.228, Tomas Larsson 1.201.
K: Susann Hansson 1.171.

3.10 UDDEVALLA (Castorama) | Resultat
Samtliga Orient om ej annat anges.
M: Tim Söderqvist Dals Södra 2.848 (1350 5550 3423 5570), Per Kåberg 1.901, Christoffer Johansson Brattås 1.833, Per-Joan Lorentzon 1.815, Magnus Almegius Brattås 1.536, Gustav Magnusson 1.473, Samuel Grip 1.463, Patrik Hägg Hälle 1.181, Johan Claesson 1.166, Peter Suopanki Hälle 807.
K: Caroline Larsson Hässelby 1.541.

3-4.10 HÖGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby om ej annat anges.
Dag 1
M:
Sonny Karlsson 295, Carl-Gustaf Nilsson 288.
K: Katarina Nilsson 1.108, Anna Lundin 1.023, Git Karlsson 795.
Dag 2
K:
Lovisa Karlsson 00 2.100, Ofelia Karlsson 96 1.296, K Nilsson 1.245, Selma Lundin 02 1.232, A Lundin 1.059, G Karlsson 687, Mia Jansson Ljungby 560, Chantal Ullbing Ljungby 199.

3.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Johan Andersson 1.896, Henric Rothén 1.861, Jonas Mårtensson 1.648, Svante Edvardsson 1.440, Johannes Andersson 1.319, Håkan Rothén 954, Bengt Mårtensson 750, Lukas Selin 99 676, Per Andersson 276, Alfred Selin 01 154.
K: Johanna Andersson 2.018, Sevrina Edvardsson 99 723.

3.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Mikael Wallin Spårvägen 1.604, Antti Lindstedt 1.057, Anton Johansson 915.
K: Louise Lilius 1.499, Anna Johansson 1.084.

2.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Peter Fritz 1.681, Christer Nilsson 1.272, Kjell Sandstedt 1.242, Otto Nilsson 01 706, Rolf Englund 595, Simon Lennermo 267.
K: Elma Fältmars 99 1.545, Maria Wahlgren 1.218, Pia Fältmars 1.137, Anna-Karin Bergqvist 990.

2.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.692.
K: Anna Hermansson 1.318, Christin Johansson 1.252.

1.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Gustav Lindqvist 96 1.372, Christer Persson 635, Sonny Karlsson 295.
K: Lovisa Karlsson 00 1.862, Ida Persson 1.370.

1.10 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala.
M: Axel Lönegren 2.582 (1257 6294 3354 3617), Erik Hagberg 2.374 (1415 4729 3294 3074), Adam Stålberg 1.914, Oskar Lundqvist 97 1.887, Andreas Nyman 96 1.867, Linus Otto Boyer 1.703.

1.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Jörgen Alm 1.104, Jesper Ullbing 97 1.084, Tomas Lindh 909, Peter Nadj 99 729, Gustav Alm 00 678.
K: Elin Karlsson 99 2.170, Sara Rosén Andersson 96 2.115, Alma Kilpeläinen 99 1.897, Gabriella Jansson 00 1.810, Evelina Jansson 99 1.545, Linnéa Alm 98 1.421, Amanda Stenbäck 96 1.238, Maria Jansson 1.204

30.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.655 (1393 4494 4409 3684), Robert Ruthström 1.988, Olof Larsson 1.496, Peter Ekström 1.207, Stefan Levin 1.088, Davor Vikic 929.

30.9 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga Sisu.
M: Peter Fritz 1.621, Patrik Persson 1.178, Erik Persson 1.122, Fredrik Lundqvist 957, Mikael Bruksås 878.

30.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga representerar Örgryte om ej annat anges.
M: Torbkjörn Julin Ullevi 2.169, Erik Olsson 2.103, John Amundsson 96 Ullevi 1.977, Tobias Larsson 98 1.659, Max Hejdenberg 98 1.455.
K: Mari Klaup Ullevi 2.978 (1267 4887 3407 3556), Khaddi Sagnia Ullevi 2.504 (1132 3378 2891 3245), Michaela Meijer 2.371 (1053 3340 2751 2985), Judith Sjöman 99 1.941, Sabina Hedhag Ullevi 1.752.

30.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Harald Henriksson 899, Mikael Johansson 447, Emil Johansson 03 241.

29.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Lucas Löfgren 98 Söderhamn 922, Magnus Stenfelt 99 316.
K: Amanda Seger 98 1.493, Louise Ekman 97 1.297, Vilma Åkerman 99 1.120, Linda Skoglund 98 616, Maja Swang 98 598.

29.9 SÄTRA (Castorama)
M: Andrus Klaar Spårvägen 2.289.

28.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Pontus Lantz 96 1.831, Fredrik Lantz 1.478, Christer Lantz 287.

28.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Gustaf Hultgren 2.295, Erik Olsson 2.033, Tommy Karlsson 1.821, Tobias Larsson 98 1.820, Mattias Berglund 1.610, Felix Francois 1.352.
K: Fanny Berglund 1.647.

28.9 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Båda Sisu.
M: Peter Fritz 959 ("fel hand"), Rolf Englund 800.

27.9 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.307, Christian Östervall 1.131, Tobias Jonsson 97 858, Jonaz Ripsweden 784, Tomas Ackeberg 747.
K: Mathilda Eriksson 98 2.663 (1144 2806 3773 3721), Lovisa Östervall 97 2.125, Tove Olsson 98 1.752, Malin Eriksson 00 1.599, Elin Sjöström 98 1.558, Izabella Ripsweden 00 1.217, Teresa Olsson 1.213, Evelina Sjöström 02 1.210, Pauline Otto 00 1.075.

27.9 TIERP (Castorama)
Samtlgia Tierp.
M: Niclas Norling 1.900, Joel Mattsson 98 1.847, Lars Andersson 1.266.
K: Caroline Ström 1.610, Anna Norling 1.407, Madeleine Melin 1.361, Charlotta Melin 1.212, Lena Wennberg Mattsson 942, Josefine Melin 02 557, Emilie Melin 05 417.

27.9 UMEÅ (Castorama) | Resultat
M: Mattias Lindberg Skellefteå 2.562 (1142 3152 3961 6256), Tor Lindberg IFK Umeå 2.422, Hans Källén Strömsund 2.417, William Ullberg 96 Riviera 2.312, Mattias Nilsson 96 Umedalen 2.262, Erik Olofsson IFK Umeå 2.244, Anton Andersson 96 Umedalen 2.046, Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå 1.676, Lukas Hamrin 99 Timrå 1.466, Ludwig Olofsson 98 Boden 1.416, Joakim Englund Umedalen 932.
K: Frida Bååth 97 Timrå 2.663 (1063 2184 3364 5443), Madelene Östblom Gefle 2.249, Jenni Sandgren 98 Timrå 2.114, Emelie Gerdsdorff 99 Timrå 2.056, Anna Johansson 98 Nedre Soppero 1.730, Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero 1.187, Rosa Vallgårda 99 Luleå 1.056.

27.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi.
M: Kristian Pettersson 2.523 (1063 4870 4300 3399), Torbjörn Julin 2.312.
K: Mari Klaup 2.962 (1269 4829 3746 2928), Khaddi Sagnia 2.507 (11.18 3783 2830 2683), Saga Kullenbäck 1.615.

27.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.296, Tobias Ulegård 1.204.
K: Primrose Ulegård 1.486.

27.9 UPPSALA (Castorama)
Båda Upsala.
M: Adam Stålberg 1.886, Jonas Anshelm 1.591.

27.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.444, Åke Lindén 1.008, Per Andersson 924, Tomas Laustiola 611, Anders Sigfridsson 226.
K: Gunilla Eriksson 242.

26.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Jens Svensson 642.
K: Amanda Rohlin 1.954, Erica Karlström 98 1.828, Fanny Lundberg 01 1.821, Agnes Jansdotter 98 1.702, Sandra Svensson-Nolin 1.617.

26.9 JÖNKÖPING (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.512.
K: Anna Ek Hakarpspojkarna 2.395 (988 2428 3072 3993), Ulrika Lönn Jaldelid 1.026, Ann-Christine Olsson Hakarpspojkarna 782.

26.9 TORSBY (Castorama)
Båda Bore.
K: Frida Olsson 2.520 (1022 3342 3033 3626), Ida Stenbäck 99 2.495 (986 2497 3311 4254).

26.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Niclas Cederström Lund 2.269, Mattias Grundström Ängelholm 1.966.
K: Malin Andersson Öresund 2.791 (1015 4689 3735 3208), Barbro Bengtson Heleneholm 2.293, Amanda Engbe 97 Öresund 2.231, Maria Brorsson Heleneholm 2.203, Vilma Engbe 00 Öresund 2.158, Jennifer Quick 00 Lund 2.142, Erika Wärff 00 Malmö 2.123, Kyllan Quick Lund 2.013, Kristina Wärff Heleneholm 1.861, Theresa Turkalj Heleneholm 1.302.

26.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Daniel Örevik 97 1.890, Gustav Melén 1.890, Gustav Hansson 1.693, Wilhelm Olofsson 1.585, Jakob Wiklund 96 1.497, Jorma Jääskeläinen 1.185, Tomas Larsson 1.151, Mats Burvall 1.142, Viktor Almgren 97 277.
K: Annie Hansson 2.016, Sally Wistrand 97 989, Anna Östergren 02 708.

26.9 HABO (Castorama) | Resultat
Samtliga Habo.
M: Victor Seitl 99 1.604, Lars Elfgaard 1.533, Fredrik Skillmark 1.177.
K: Amanda Aasa 99 1.527.

26.9 SOLLENTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Stellan Back 2.745 (1313 5801 3983 3989), Fredrik Hallinder 2.161, Gustav Kjell 96 2.013, Are Möller 1.582, John Laselle 1.374, Tor Opdahl Bålsta 1.337, Giovanni Inostroza 97 1.220, Viktor Hagren 1.204, Felix Gluhak 97 846, Erik Lundmark 96 667.
K: Emma Thor 97 2.752 (1102 2341 3439 5581), Sandra Friberg 2.106, Tilde All 99 Täby 2.097, Annelie Schöldström Huddinge 1.810.

26.9 GLANSHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Glanshammar om ej annat anges.
M: Albin Lager 96 Örebro 2.090, Anton Johansson 96 Örebro 1.925, Jesper Frykholm 96 1.165, Anton Östebo 96 1.149, Oscar Östebo 96 1.148, Hans Persson 1.021, Emil Nordin Jansson 910, Hampus Nordin Jansson 99 687, Tomas Lahall 535, Melker Forsberg 99 508, Mats-Åke Lahall 370.
K: Julia Skugge 1.587, Josefine Larsson 98 1.526, Therese Knutsson 00 1.381.

26.9 LINKÖPING (Castorama)
Samtliga Linköpings GIF om ej annat anges.
M: Martin Krisell Mölndal 1.815, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköpåing 1.412, Jonas Renholm 665, Dovian Bantyell 467, Mikael Nilsson 436.

26.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Båda Hammarby.
K: Sofie Kling 2.338 (1074 2496 3318 2938), Teresa Kovanen 1.536.

26.9 GÄVLE (Castorama)
M: Daniel Hedström Valbo 2.274, Thomas Persson Gefle 1.452.

24.9 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: George Persic 981, David Prytz 865.
K: Elin Karlsson 99 2.046.

24.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Emil Svensson 2.205, Erik Olsson 2.128, Tommy Karlsson 1.675, Martin Krisell Mölndal 1.631, Tobias Larsson 98 1.616, Mattias Berglund 1.602, Max Hejdenberg 98 1.466, Felix Francois 1.365, Samuel Wiik 98 1.206.
K: Judith Sjöman 99 1.885.

23.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Erik Larsson 2.606 (1348 4805 4284 3435), Wilhelm Olofsson 1.615, Daniel Örevik 97 1.526, Mats Wihlborg 1.453, Kim Larsson 1.353, Mats Burvall 1.231, Tomas Larsson 1.158, Jorma Jääskeläinen 1.141, Jonas Lindgren 1.064, Steefan Levin 835, Johan Burvall 02 499, Gabriel Vikic 02 379.
K: Kristina Jacobsson 2.179, Åsa Larsson 1.851, Bella Lindgren 03 Visby Gute 934, Hilda Bergqvist 02 661, Anna Östergren 02 642, Malva Stenlund 04 Visby Gute 245, Clara Jonsson 05 Visby Gute 150.

22.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Lina Bonander 99 2.268, Tova Hjertqvist 02 1.268, Jessica Billa 01 1.228.

22.9 GÄVLE (Castorama)
Båda Gefle.
M: Guido Ripke 1.629, Elon Cerna 97 762.

21.9 LERUM (Castorama)
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Göran Åberg 1.307, Fredrik Wållgren 1.272, Henrik Klingner 1.257, Anders Pihl 1.234, Jonas Helgren Björnstorp 850.
K: Linnéa Svensson 2.330 (921 2233 2915 4354).

20.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Rasmus Olofsson 2.466 (1350 3781 3854 4009), Per Östlund 2.130, William Alestam 98 1.616, Isak Hampel Klang 96 1.433,
K: Lena Håkansson 1.293, Maria Samuelsson 1.255

20.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs om ej annat anges.
M: Mikael Nyström 1.985, Kristian Petersson Huddinge 1.982, Johan Jergander 1.705, Hans Nordberg Huddinge 1.700, Hernik Arnerdal 1.662, Lars-Göran Nylén Danderyd 1.545, Johan Löfstedt 1.410, Mikael Magnusson Tumba 958, Alf Nede IFK Linköping 925, Anders Söderlund 908, Christer Andersson 816, Tor Trondset 720, Gabriel Jergander 01 456.
K: Veronica Lindqvist 15.65, Anna Werner Danderyd 1.551, Linnea Johansson 1.489, Sara Jergander 98 1.436, Ulrika Wilkman 1.354, Wilma Wilkman 02 913, Ida Arnerdal 02 907.

20.9 TROSA (Castorama)
Samtliga Södertälje.
M: Oscar Gustafsson 97 2.467 (1392 3452 4344 3572), Fredrik Andersson 1.684, Ramon Gabrail 1.647, Alexander Ropeter 1.082, Simon Andersson 00 960, Thorbjörn Johansson 645.
K: Fanny Öhrn Selahn 2.619 (1136 2971 3891 3488), Emma Swärd 2.453 (970 1906 4358 3639), Petra Öberg 2.303 (925 2270 2475 4738), Louise Johansson 2.042, Eva Karlsson 719.

20.9 SOLLENTUNA (Castorama)
K: Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg 2.436 (1031 2252 3374 3918).

20.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Niclas Norling 1.880, Joel Mattsson 98 1.770, Sivert Melin 814.
K: Anna Norling 1.478, Madeleine Melin 1.364, Charlotta Melin 1.199, Emelie Melin 05 371.

20.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.499, Åke Lindén 982, Per Andersson 894, Bernhard Karlsson 802, Ulf Sandén 489, Kjell Jansson 412.

20.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Stefan Hjelm 1.513.
K: Daniella Gherman 97 2.255, Amanda Rohlin 1.886, Moa Kjellander 99 1.819, Emma Schack 1.802, Sandra Svensson-Nolin 1.372, Maria Åkesson 1.101.

20.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Tjalve.
M: Sami Luttinen 2.626 (1205 4687 3807 4883), Fabian Rosenquist 2.321, David Carlsson 1.706, Christoffer Gustafsson 1.562, Krister Hultberg 1.405, Karl Schenström 1.154.
K: Camilla Norr Ericson 2.742 (1080 2711 3674 4750), Moa Ullgren 96 1.925, Emelie Bley 1.542, Anna Birgersson 1.414, Amanda Järnvall 99 1.145.

20.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 1.981, Mikael Persson 1.976, Livio Monas 1.296, Per Wiberg 1.229, Rune Persson 810.
K: Daniela Costaniuc 1.156.

19.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Robert Alneroth Gefle 2.717 (1150 3939 4417 5740), Fredrik Nyman 2.133, Lars Karlsson 1.597, Anton Tapper Vuontisvaara 98 1.595, Matti Vuontisvaara 1.569, David Nyman 1.528, Robert Wahström 576, Örjan Wedin 0.

19.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Jakob Siwek 1.487, Kurt Nyman 472.
K: Viktoria Siwek 950, Jenny Rastman 853.

19.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Jonathan Carbe 2.247, Mattias Berglund 1.482.
K: Malin Dahlström Ullevi 1.760, Fanny Berglund 1.557.

19.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Oscar Vestlund 3.289 (1531 4814 4704 6972), Ulf Ankarling 2.886 (1620 5193 3665 4635), Mikael Larsson 2.369, Johannes Henriksson 2.323, Douglas Stenberg 2.216, Tommy Larsson 2.192, Andreas Larsson 2.089, Albin Lager 96 Örebro 2.051, David Östling 1.950, Jakob Thorvaldsson Lidingö 1.763, Philip Frifelt-Lundqvist 1.679, Johan Engberg 1.599, Kaj Johansson 1.497, Jonas Ryen 1.159, Victor Karlsson 1.129, Anders Borgström 946, Andreas Rangelind 866.
K: Josefin Berg 2.823 (1143 2644 2917 6270), Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.573 (878 2820 3147 5110), Maria Wennlund 2.512 (996 2299 3928 3826), Linn Forssell 97 Motala 2.495 (1010 2475 3020 4570), Emma Thor 97 Tureberg 2.196 (1190 2424 X 5592), Sofie Skoog 2.056, Ulrica Nylén 1.949, Andreas Nybäck 1.820, Evelina Erlandsson 1.625, Lina Jernberg 99 Kristinehamn 1.361, Ida Hansen 1.304, Jonna Persson 1.022.

19.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.380 (1803 4538 5959 5092), Zach Stettler USA 2.887 (1613 4640 4811 3715), Jacob Foutz USA 2.807 (1387 3798 4353 4707), Dennis Christensen USA 2.745 (1406 4981 4232 3978).
K: Kassi Negel USA 2.679 (1323 2422 3723 3667), Tiffany Arrhenius USA 2.588 (1127 3584 2698 3802).

19.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Erik Hagberg 2.071, David Hammarling 1.980, Andreas Nyman 96 1.761, Lars Gustafsson 1.590, Anders Walther Bromma 1.496, Antonis Dinopoulos 1.386, Richard Hällberg 1.013, Anders Helander 656.
K: Victoria Engström Kindmark 97 2.463 (1115 2319 3703 3284), Vanessa Kamga 98 2.417 (1025 1901 3574 4066), Caisa-Marie Lindfors 00 2.182, Sanna Tollefors Vallentuna 2.173, Kajsa Wennberg 96 2.022, Klara Helander 1.905, Amanda Engman 97 1.878, Marianna Dinopoulos 99 1.826, Sofia Andersson 1.748, Isabella Andersson 01 Vallentuna 1.446, Klara Pedersen 97 Upsala 1.428, Anna Holmin 1.381.

19.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.233.

19.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.695, Mikael Norrbelius 1.598, Mikael Nyman 1.197.
K: Michaela Norrbelius 97 2.310, Christin Johansson 1.241, Lotta Hvitt 1.070.

18.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Hans Eriksson Västerås 2.713 (1292 4255 3470 6085).
K: Ida Stenbäck 99 2.615 (1060 2699 3230 4573), Elin Edgren 97 2.400 (960 2636 2926 4075), Jessica Billa 01 1.142.

17.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Båda Högby.
K: Lovisa Karlsson 00 2.124, Git Karlsson 928.

17.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Andreas Carlsson 1.864, Nils Eickhoff 97 1.258, Filip Anell 99 856, Yordan S Fransman 99 742, Sören Rantzow 674.
K: Jennifer Rudberg 98 1.944, Karin Ytterberg 97 1.822, Claudia Belgrave 1.617, Clara Augustsson 00 1.528, Alma Eriksson 01 1.323, Elina Lanndalen 97 1.320, Vilma Snygg 99 1.089, Signe Hedin 00 957, Anette Anell 766, Lotta Eriksson 600.

17.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Marcus Dahlfors 481.
K: Nina Björkman 98 2.172, Linnea Wiklund 00 1.871, Primrose Ulegård 1.659, Gudrun Helgadottir 924, Pia Wiklund 835.

16.9 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.613, Greger Melin Bottnaryd 1.171, Ambjörn Martinsson Stensjön 1.126, Inge Melin Bottnaryd 869.

16.9 FALUN (Castorama) | Resultat
M: Andreas Gustafsson 97 Falun 1.780, Max Andersson Tierp 1.718, Henning André 97 Nyköping 1.588, Tarley Allison 97 Järvsö 1.419, Frank Ude 96 1.210, Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge 1.190, Johan Nordström 99 1.036, Simon Björnstedt 99 Enköping 1.014, Johannes Wrangstål 98 Strand 565, Emil Thedéen 98 Bromma 469.
K: Helena Åhlén 97 Bore 2.390 (920 2209 3143 4474), Mathilda Björklund 97 Bålsta 2.116, Rebecka Samuelsson 98 Iggesund 1.930, Michelle Johnson 99 Strand 1.400, Anna Lennman 98 Katrineholm 1.296, Elin Bärjegård 99 Leksand 1.232, Maja Almgren 98 Gotland 866, Lisa Lorenz 99 Djurmo-Sifferbo 568.

16.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.236.
K: Sandra Törnros 2.256, Madeleine Nilsson 1.679, Petra Larsson 1.444.

15.9 VÄXJÖ/V-K (Castorama) | Resultat
M: Simon Pettersson Upsala 3.167 (1594 5532 5364 4191), Jonathan Amneskog 98 Klippan 2.550 (1267 5696 3712 3385).
K: Fanny Roos Atleticum 3.422 (1623 3897 4604 4708), Ida Storm Hässelby 3.017 (1266 2350 4043 5962), Heidi Schmidt Spårvägen 2.848 (1194 2808 4837 3552).

14.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.525, Leif Carlsson 1.021, Harald Henriksson 918, Mikael Johansson 526.
K: Sara Vesterberg 1.772, Shane Sareno 98 1.412, Nina Hagmarker 1.368.

14.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Tommy Karlsson 1.728, Tobias Larsson 98 1.513, Max Hejdenberg 98 1.299, Samuel Wiik 98 1.235.
K: Linn Bergstrand 96 Ullevi 2.841 (1114 3403 3790 4287).

14.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Anders Johansson 1.972, Patrik Åhlberg 438.
K: Camilla Mattson 2.240

13.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.549, Åke Lindén 1.076, Per Andersson 881, Bernhard Karlsson 782, Alf Jansson 514.

13.9 LERUM (Castorama)
Samtliga Lerum.
M: Edvin Svensson 1.274, Fredrik Hagberg 1.044.
K: Mia Callenberg 2.447 (1023 2751 3429 3351), Linnéa Svensson 2.238, Johanna Andersson 99 1.745.

13.9 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ullevi 2.406, Tobias Hagström 96 Istrum 2.405, Tomas Edvinsson 1.894, Robert Fabian 1.840, Per-Joan Lorentzon Orient 1.659, Urban Håkansson Falköping 1.292, Peter Hagström Istrum 1.241, Mikael Petterson 991, Anders Carlehed 921, Roland Oscarsson 654.
K: Sandra Sandin 1.675, Josefine Hagström Istrum 1.558.

13.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs.
M: Henrik Arnerdal 1.739, Johan Jergander 1.710, Henrik Friberg 1.637, Tomas Örthagen 1.442, Johan Löfstedt 1.423, Christer Andersson 926, Jörgen Wehmonen 890, Tor Trondset 707, Gabriel Jergander 01 536.
K: Veronica Lindqvist 1.542, Linnea Johansson 1.538, Ulrika Wilkman 1.348, Wilma Wilkman 02 947.

12.9 VÄSTERÅS/A&Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Fred Schumacher 2.148, Johannes Nilsson 98 1.454, Tobias Ulegård 1.201.
K: Linnea Wiklund 00 1.836, Primrose Ulegård 1.691, Pia Wiklund 853.

12.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: André Gentile Persson 1.651, Thomas Hansson 1.534, Kauko Harjuniemi 1.408.

12.9 ÖRBYHUS (Castorama)
Samtliga Örbyhus om ej annat anges.
M: Arne Enarsson 1.925, Torgny Gustavsson Strand 1.891, Jonathan Nykvist 1.201, Stefan Rydåker 994, Sani Helén 650.
K: Ellen Pettersson 97 2.433 948 2703 3900 3115), Alice Pettersson 1.296, Angelica Pettersson 1.289.

12.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Båda Nyköping.
M: Jonas Birgersson 2.270, Jerry Jönsson 2.072.

12.9 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Fredrik Berg 955, Per Mårtensson 912, Fredrik Johansson 911, Johan Larsson 712, Peter Åberg 684, Johan Nordén 372, Ulrik Pettersson 362.

12.9 MÖLNDAL (Castorama)
Samtliga Mölndal.
M: Ola Roos 2.060, Martin Krisell 1.766, Lars Frison 1.428, Göran Wennberg 1.391, Emil Wennberg 99 1.343, Pelle Hålberg 1.259, Anders Sjöberg 717.
K: Ebba Molinder 00 1.879, Elsa Lindén 00 1.484.

12.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.961 (1398 5452 4159 5160), Robert Lindberg 2.161, Sten-Erik Wihlborg 1.450, Urban Lindberg 1.445, Lars Bergsten 1.356, Sune Marklund 1.132.
K: Galina Kuznetsova 1.302, Emma Granlund 1.129.

12.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Mattias Grundström 2.072, Daniel Nilsson 1.155, Peter Göransson 1.054, Martin Kepka 971, Mats Ulfwinger 966, Niklas Persson 952, Mikael Nilsson 545.
K: Agnes Ulfwinger 98 1.915, Alva Nilsson 02 1.388, Sara Kepka 693.

11.9 TORSBY (Castorama)
M: Hans Eriksson Västerås 2.505 (1166 3958 3113 6076).
K: Maja Persson 01 Bore 1.644.

10.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Andreas Carlsson 1.896, Ulf Sjöberg 1.701, Nils Eickhoff 97 1.367, Filip Anell 99 918, Yordan S Fransman 99 748, Sören Rantzow 672.
K: Karin Ytterberg 97 1.974, Claudia Belgrave 00 1.659, Clara Augustsson 00 1.536, Alma Eriksson 01 1.498, Elina Lanndalen 97 1.386, Vilma Snygg 99 1.227, Sandra Carlsson 847, Lotta Eriksson 554.

10.9 FALUN (Castorama) | Resultat
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Mats Olsson Hässelby 2.916 (1624 4016 4353 5037), Johan Carlqvist 2.737 (1299 6600 3972 3410), Ragnar Carlsson 00 2.404 (1142 4130 3537 4583), Marcus Hayden Valbo 2.345, Magnus Carlsson 1.994, Tim Holmberg 1.914, Emil Ulin 00 1.086.
K: Marielle Bengtsson Trollhättan FIK 2.320 (1157 2047 3910 3285), Fanny Hjorth Säter 1.995, Hillevi Carlsson 02 1.948.

10.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Johan Lindqvist 99 1.466.
K: Lovisa Karlsson 00 2.017, Git Karlsson 870.

10.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.462 (1251 4963 3720 3481), Gustaf Löfgren 1.333, Jonas Senbom 1.144, Bengt Gustafsson 1.076, Mattias Grahn 1.043.
K: Maria Hedström 1.903, Cecilia Nyström 1.213, Marie Gustafsson 598.

10.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ullevi 2.442, Johan Bark 2.204, Erik Olsson 2.151, Tobias Larsson 98 1.513, Samuel Wiik 98 1.168.
K: Judith Sjöman 99 1.924, Johanna Greger 1.886, Fanny Berglund 1.553, Sara Cannmo 96 1.541.

9.9 FALUN (Castorama) | Resultat
M: Henning André 97 Nyköping 1.679, Frank Ude 96 Falun 1.252, Tarley Allison 97 Järvsö 1.168.
K: Sara lennman 96 Katrineholm 2.772 (1292 2197 3848 4540), Helena Åhlén 97 Bore 2.577 (1079 2421 3149 4715), Mathilda Björklund 97 Bålsta 2.233 (940 1490 2830 4880), Elin Ånger 98 Söderhamn 2.020, Rebecka Samuelsson 98 iggesund 1.123.

7.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Gustav Liberg Ullevi 2.812 (1459 3998 4567 4727), Jonas Meyer 2.528 (1657 4576 3663 2819), Kristjan Rosenberg EST 2.444, Erik Olsson 2.063, John Amundsson 96 Ullevi 1.680, Tommy Karlsson 1.661, Mathias Berglund 1.535, Tobias Larsson 98 1.260, Daniel Skatt 1.026.
K: Mari Klaup Ullevi 2.989 (1315 4724 3385 3613), Linn Bergstrand 96 Ullevi 2.772 (1134 3474 3846 3630), Khaddi Sagnia Ullevi 2.460 (1159 3543 2592 3101), Amanda Gabrielsson 96 2.347 (975 4084 3058 2186), Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK 2.047, Jill Höstman 96 Ullevi 1.154.

6.9 VALÖ (Castorama)
Båda Valö.
M: Per Andersson 922, Åke Lindén 658.

6.9 MOTALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Motala.
M: Henrik Karlsson 1.738, Magnus Larsson 1.569, Patrik Söderqvist 1.169, Tomas Sjöholm 1.020, Magnus Sjöholm 713, Mikael Bäckman 607.
K: Anna Karlsson 98 2.747 (1045 3404 4265 3448), Linn Forssell 97 2.450 (976 2336 2529 5356), Linn Riddarström 96 2.351 (906 3700 2847 2990), Hanna Gustavsson 96 2.088, Sara Forssell 00 1.988, Frida Stormats 1.744, Sara Derelöv 96 1.712, Elin Stormats 97 1.436.

5.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.279, Robert Lindberg 2.111, Urban Lindberg 1.428, Sten-Erik Wihlborg 1.415, Kurt Jonsson 1.012.
K: Frida Norlund 2.302, Amanda Nordin 97 2.076, Alva Wästerby 97 1.804, Galina Kuznetsova 1.238.

5.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Simon Pettersson 3.270 (1595 5763 5272 4805), Erik Hagberg 2.187, Andreas Nyman 96 1.916, Linus Otto Boyer 1.869, Adam Stålberg 1.749, Oskar Lundqvist 97 1.697, Antonis Dinopoulos 1.531, Rickard Hällberg 1.189.
K: Emma Thor Tureberg 2.835 (1115 2432 3650 5696), Kajsa Wennberg 96 2.606 (980 2563 3061 5310), Victoria Engström Kindmark 97 2.529 (1185 2880 3390 3118), Vanessa Kamga 98 2.361, Emelie Hammarström 98 Falun 2.100, Marianna Dinopoulos 99 1.786, Nora Jansson 98 1.664, Anna Holmin 1.533, Sara Ezra 97 1.456, Maria Lindeberg 98 1.398, Hedvid Engström Kindmark 97 1.360, Ida Ekroth 96 1.272, Siv Jönsson 1.140.

5.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenqvist 2.095, Marcus Karlsson 2.057, Stefan Andersson 1.663, Jakob Sivek 1.229, Kent Nyman 918.
K: Malou Edoff 03 908, Jenny rastman 895, Sara Nyman 04 469.

5.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Elin Edgren 97 2.489 (957 2905 2920 4352), Anna Karlsson Tufuga 97 2.416 (1030 3431 3120 2809), Miranda Nilsson 00 2.365 (909 3399 2749 3471), Johanna Edgren 98 2.276,

5.9 TROSA (Castorama)
M: Oscar Gustafsson 97 Södertälje 2.514 (1355 3566 4586 3610), Sebastian Ruthström 97 Spårvägen 2.481 (1216 5392 3430 3760), Anton Andersson 96 Umedalen 2.143, Håkan Fridhäller Södertälje 2.097.

3.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Olle Willsund 1.697.
K: Ofelia Karlsson 96 1.280, Git Karlsson 921.

2.9 LEKERYD (Castorama) | Resultat
Båda Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.579, Harald Henriksson 923.

2.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Gustav Liberg 2.770 (1474 3881 4423 4677), Lennie Helander 2.454 (1194 3913 3646 4749), Johan Björnstad 1.823.
K: Linn Bergstrand 96 2.640 (1103 3353 3498 3470), Stephanie Erikcson 2.077, Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK 1.978, Fanny Leanderson 97 1.944, Angelica Arvidson Göteborgs KIK 1.462

30.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.145, Östen Eriksson 1.452, Jonas Hedén Östhammar 952, Per Andersson 852, Åke Lindén 852, Alf Jansson 443.
K: Moa Andersson 02 497, Alva Andersson 03 96.

30.8 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Tobias Andersson 99 763.
K: Daniela Gherman 97 2.301, Fanny Lundberg 01 1.854, Frida Lundberg 99 1.768, Agnes Jansdotter 98 1.663, Moa Kjellander 99 1.650, Nora Kindberg 99 1.609, Kerstin Karlström 1.254.

30.8 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Daniel Korhonen Kville 2.550 (1288 4246 3679 4595), Lennie Helander Ullevi 2.450.
K: Luana Klaric Ludnh 99 Göteborgs KIK 2.024.

29.8 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 2.262, Jerry Jönsson 2.200, Markus Jönsson Linköping 1.438, Erik Wässing 867, Marius Wässing 792.
K: Jenny Birgersson 1.081, Tilde Jönsson 02 Linköping 1.035, Josefin Jönsson Linköping 1.034, Madelen Birgersson 949.

29.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.804 (1324 5233 4028 4760), Robert Lindberg 2.037, Urban Lindberg 1.472, Sten-Erik Wihlborg 1.347, Gunnar Berglund 482.
K: Amanda Nordin 97 2.196.

29.8 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.070, Robert Danielsson 1.428, Bertil Karlsson 157.

27.8 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.391, Jonas Senbom 1.131.
K: Caroline Stenvall 1.640, Therese Hedlund 1.496, Julia Erixon 99 1.252, Emma Oscarsson 99 1.034, Lisa Lövenhaft 951, Lena Häggqvist 901, Natalie Senbom 00 822, Nellie Senbom 03 559.

25.8 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Daniel Korhonen Kville 2.475, Lennie Helander Ullevi 2.268.
K: Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK 1.847, Angelica Arvidsson Göteborgs KIK 1.471, Emma Johansson 99 Göteborgs KIK 1.378.

23.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.477, Per Andersson 933, Åke Lindén 908, Bernhard Karlsson 725, Alf Jansson 483.

22.8 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Markus Karlsson 2.107, Carl Rosenquist 2.028, Stefan Andersson 1.736, Kent Nyman 946, Bertil Karlsson 204.
K: Jenny Rastman 929.

22.8 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.337, Fredrik Nyman 2.213, Lars-Göran Öberg 1.718, Jörgen Holmquist Ununge 1.583, Matti Vuontisvaara 1.545, Anton Vuontisvaara 98 1.411, Jonas Hedén 1.022, Robert Wahlström 498.
K: Ingegerd Nyman 916.

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>