Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 15 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2015

2.5 NORWALK, CA | Resultat
M Stav: 4=) Viktor Moen Kville 438

13.3 KEWANEE, IL | Resultat
P18 400m C: 2) Leo Helleberg 97 61.84. Höjd: 2) L Helleberg 183. Längd: 5) L Helleberg 565.

13-14.3 WINSTON-SALEM, NC (NCAA div 3) | Resultat
Dag 1
K Längd:
17) Elina Gunnarsson Hovslätt 508.

13-14.3 BIRMINGHAM, AL (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
K Längd:
4) Erika Kinsey Trångsviken 605.
Dag 2
K Höjd:
1) E Kinsey 190. Tresteg: 1) E Kinsey 1293.

13-14.3 FAYETTEVILLE, AR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 1 mile h1:
6) Elmar Engholm Hässelby 4:00.79 Svenskt rekord.
K Vikt: 2) Ida Storm Hässelby 2256.
Dag 1-2
M Sjukamp:
-) Marcus Nilsson Högby bröt (7.48 -).

7-8.3 ALLSTON, AL | Resultat
Dag 1
M Vikt:
6) Lowe Litzell Östersund 1902.

5-7.3 GENEVA, OH (NAIA) | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M 5000m h1:
7) Jacob Alplund 15:06.18.
Dag 2
K 800m h2:
2) Hanna Hermansson 2:14.75.
Dag 3
K 800m f:
8) H Hermansson 2:15.60.

27-28.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K 5000m:
6) Agnes Sjöström Hässelby 16:56.85. Längd: 19) Rebecka Abrahamsson Gnistan 543. Vikt: 5) Frida Åkerström Huddinge 1790.
Dag 2
K 3000m:
13) A Sjöström 9:53.76 (2000m 6:35.4m). Tresteg: 4) R Abrahamsson 1265. Kula: 1) F Åkerström 1600.

27-28.2 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
M Vikt:
18) Alexander Larsson Upsala 1812.
Dag 2
M Stav:
8) Andreas Duplantis Stål 501.

27-28.2 KENOSHA, WI | Resultat
Dag 1
M Stav:
5=) Rasmus Elfgaard Habo 426.
K Längd: 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 558.
Dag 2
M 200m E:
3) Sebastian Wesslén Hammarby 24.17. 55mH h2: 3) R Elfgaard 8.24.
K 55m h3: 2) E Gunnarsson 7.42, f: 7) E Gunnarsson 7.45. 200m B: 1) E Gunnarsson 25.88.

27-28.2 CHARLESTON, IL | Resultat
Dag 1
M Vikt:
4) David Johansson Åhus 1812.

27-28.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M 60mH h1:
2) Marcus Nilsson Högby 8.55. Stav: 16) M Nilsson 473.
K 5000m: 11) Sanna Mustonen Hässelby 17:02.33. Vikt: 1) Ida Storm Hässelby 2240.
Dag 2
M Kula:
25) M Nilsson 1390.

27-28.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Martin Kallur Falun 5.299 (7.25 695 1093 191 8.35 484 2:58.58).

26-28.2 WARRENSBURG, MO | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
1) Erika Kinsey Trångsviken 1259.
Dag 3
K Höjd:
1) E Kinsey 182. Längd: 1) E Kinsey 601.

26-28.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M Kula:
7) Micael Ljungberg Nyköping 1574.
Dag 2
K 1 mile:
2) Caroline Högardh Halmstad 5:03.27.

26-28.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
8) Sabina Sandberg Spårvägen 3.500 (9.27 160 1019 547 2:31.28).
Dag 2
M 800m h2:
4) Elmar Engholm Hässelby 1:52.13.
K Höjd: 5) S Sandberg 175.
Dag 3
M 800m f:
7) E Engholm 2:02.77. 1 mile: 1) E Engholm 4:10.13. 3000m: -) E Engholm bröt.

26-28.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K 60mH h1:
2) Sofia Mossberg Falun 8.45.
Dag 3
K 60mH f:
4) S Mossberg 8.46.

26.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 3000m A: 12) Amélie Svensson 96 10:04.96. 5000m: 17) A Svensson 18:43.08.

23-24.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
M 800m h1:
1) Emil Blomberg Hässelby 1:52.17.
K 800m h2: 6) Hannah Nilsson Malmö 2:15.44. 3000m A: 1) Emma Dahl Örgryte 9:41.76 (2000m 6:36.8m), 7) Tilda Helgesson Åhus 10:01.70 (6:39.1m).

22.2 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
M 400m C: 1) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 51.22. 60mH h1: 2) P Gustafsson 8.18, f: 4) P Gustafsson 8.21.

20.2 MILWAUKEE, WI | Resultat
M 60m I: 2) Sebastian Wesslén Hammarby 7.47. 200m E: 3) S Wesslén 24.03, G: 2) Rasmus Elfgaard Habo 24.68. 670mH C: 1) R Elfgaard 8.76. Stav: 3) R Elfgaard 430.
K 60m C: 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 7.98. 200m B: 2) E Gunnarsson 26.58. Längd: 2) E Gunnarsson 535.

21.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 511.

21.2 ITHACA, NY | Resultat
K 60mH h1: 1) Sofia Mossberg Falun 8.49, f: 1) S Mossberg 8.57.

21.2 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
K 60m h2: 7) Sara Jungersten IFK Göteborg 8.07. 200m D: 4) S Jungersten 26.51.

20.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60m h1: 1) Chris Brusenback Spårvägen 6.82, f: 1) C Brusenback 6.78. 200m A: 1) C Brusenback 21.76,
K 800m: 4) Caroline Högardh Halmstad 2.17.98.

20.2 LARAMIE, WY | Resultat
K 55mH B: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 8.57. Längd: 2) S Sandberg 550.

20.2 CHARLESTON, IL | Resultat
M Vikt: 6) David Johansson Åhus 1805.

20.2 LINCOLN, NE | Resultat
K 60m A: 5) Amanda odesjö Alingsås 7.86. Längd: 7) A Odesjö 528.

20.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 1) Andreas Duplantis Stål 530.

20-21.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M 60mH h1:
1) Martin Kallur Falun 8.41. Stav: 4) M Kallur 465. Längd: 1) M Kallur 691.
Dag 2
M 60mH f:
2) M Kallur 8.36.

16-17.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
2) Farydah Inossa Hässelby 3.715 (8.83 158 1108 571 2:29.81).

15-16.2 FRESNO, CA | Resultat
Dag 2
M 55m h1:
1) Chris Brusenback Spårvägen 6.42, A: 1) C Brusenback 6.34.

14.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M Längd: 4) Carl Månsson Täby 636.

13-14.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 3000m C:
6) Sanna Mustonen Hässelby 9:37.08.

13-14.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 1 mile C:
6) Emil Blomberg Hässelby 4:05.82.

13-14.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 1 mile B:
4) Caroline Högardh Halmstad 4:51.43.

13.2 ALLENDALE, MI | Resultat
M Vikt B: 10) David Johansson Åhus 1736.
K Tresteg: 1) Erika Kinsey Trångsviken 1253.

13-14.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K Höjd A:
12) Sabina Sandberg Spårvägen 174. Vikt: 1) Ida Storm Hässelby 2166.
Dag 2
M 1 mile:
1) Elmar Engholm Hässelby 4:03.25.

13-14.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M 200m E:
1) Chris Brusenback Spårvägen 21.63.
K 800m: 3) Josefine Malmborg Täby 2:18.18.
Dag 2
M 60m h3:
1) C Brusenback 6.90, f: 4) C Brusenback 6.85.

13-14.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 400m G:
3) Sara Jernfält Örebro 60.01. 800m C: 5) Malin Trollsås Danderyd 2:20.17.
Anm: Ja, det gick två olika tävlingar - faktiskt med samma arrangör!! - den här helgen i hallen i Birmingham. Varför kan man undra.

13-14.2 GENEVA, OH | Resultat
Dag 1
M Stav:
-) Emil Larsson Varberg X.
K Vikt: 8) Frida Åkerström Huddinge 1755.
Dag 2
K Längd:
8) Rebecka Abrahamsson Gnistan 544. Tresteg: 3) R Abrahamsson 1253. Kula: 2) F Åkerström 1496.

13-14.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav:
5) Andreas Duplantis Stål 510. Vikt: 12) Alexander Larsson Upsala 1927.
Dag 2
K 5000m:
9 Agnes Sjöström Hässelby 17:22.06 (3000m 10:11.90).

13-14.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 60m F:
3) Amanda Odesjö Alingsås 7.97. Längd: 12) A Odesjö 550.

13-14.2 ALLENDALE, MI | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 60m h2:
3) Sara Jungersten IFK Göteborg 8.13. 200m F: 2) S Jungersten 26.21.

13-14.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 200m G:
5) Louise Andersson 26.85.
Dag 2
K 800m B:
6) Amélie Svensson 96 2:20.19. 1 mile A: 2) Emma Dahl Örgryte 4:55.35, 10) Tilda Helgesson Åhus 5:05.95.

12-14.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M Vikt:
5) Lowe Litzell Östersund 1855.
Dag 3
P18 Stav:
1) Armand Duplantis 99 Stål 510.

8.2 NEWPORT NEWS, VA | Resultat
M 200m E: 5) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 23.57. 400m B: 5) P Gustafsson 51.92. 60mH h2: 1) P Gustafsson 8.36, A: 3) P Gustafsson 8.21.

7.2 ALLSTON, MA | Resultat
M 60mH A: 4) Martin Kallur Falun 8.30. Kula: 16) M Kallur 1110.

7.2 HYDE PARK, IL | Resultat
M 400m F: 1) Sebastian Wesslén Hammarby 54.23. 60mH A: 2) Rasmus Elfgaard Habo 8.96. Stav: 5=) R Elfgaard 400.
K 60m B: 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 8.22. Längd: 1) E Gunnarsson 528.

7.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 487.

6.2 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
K 60m h2: 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 8.15, f: 7) S Jungersten 8.15.

6.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K 60mH h2: 5) Sabina Sandberg Spårvägen 9.31. Höjd: 1) S Sandberg 170.

6-7.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
K 3000m:
9) Tilda Helgesson Åhus 10:06.70

6-7.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1
M Längd:
12) Carl Månsson Täby 629.

6-7.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
M Vikt:
12) Alexander Larsson Upsala 1856.

6-7.2 JOPLIN, MO | Resultat
Dag 1
K Längd:
1) Erika Kinsey Trångsviken 614.
Dag 2
K Tresteg:
1) E Kinsey 1293.

6-7.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
Dag 1
M Vikt:
20) David Johansson Åhus 1687.

6-7.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav:
9=) Andreas Duplantis Stål 526.
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Marcus Nilsson Högby 5.709 (7.32 685 1472 195 8.34 500 2:44.78).
Dag 2
K 60m B h7:
4) Amanda Odesjö Alingsås 7.92.

6-7.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 5000m:
2) Amélie Svensson 96 17:39.05. Längd: 1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 568.
Dag 2
K 1 mile B:
2) A Svensson 5:09.77.

5-6.2 BRONX/NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1 (Bronx)
M Vikt:
3) Lowe Litzell Östersund 1795.
Dag 2 (New York)
M 60mH h1:
3) Dennis Eriksson Falun 8.57, f: 6) D Eriksson 8.55. Tresteg: 8) D Eriksson 1356.

31.1 LINCOLN, NE | Resultat
M 1 mile: 2) Emil Blomberg Hässelby 4:07.33.
K 800m: 3) Hannah Nilsson Malmö 2:15.88.

31.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 800m A: 7) Elmar Engholm Hässelby 1:57.17. 1 mile A: 7) E Engholm 4:12.38.
K Vikt: 1) Ida Storm 2144.

31.1 LAKE CHARLES, LA | Resultat
P18 Tresteg: 7) Armand Duplantis 99 Stål 1232.

30-31.1 UNIVERSITY CENTER, MI | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 60m h4:
4) Sara Jungersten IFK Göteborg 8.22. 200m C: 2) S Jungersten 26.42.

30-31.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 60mH E:
7) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.64. Tresteg: 17) J Czerapowicz 1106.
Dag 2
M 60mH F:
2) Dennis Eriksson Falun 8.63. Tresteg: 11) D Eriksson 1371

30-31.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav:
2) Andreas Duplantis Stål 520.

30-31.1 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 2
K 5000m:
1) Tilda Helgesson Åhus 17:26.37 (3000m: 10:32.4m)

30-31.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
M Vikt:
5) David Johansson Åhus 1674.

30-31.1 STATE COLLEGE, PA | Resultat
Dag 1
K 60mH h2:
2) Sofia Mossberg Falun 8.55, s1: 3) S Mossberg 8.47, f: 6) S Mossberg 8.53.

30.1 ANGOLA, IN | Resultat
M 600m C: 2) Sebastian Wesslén Hammarby 1:30.04.
K 60m h3: 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 8.19, f: 1) E Gunnarsson 8.25. Längd: 1) E Gunnarsson 498.

30.1 WARRENSBURG, MO | Resultat
K 60mH h2: 3) Erika Kinsey Trångsviken 9.03, f: 5) E Kinsey 9.00. Höjd: 1) E Kinsey 190.

30-31.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M 200m F:
1) Chris Brusenback Spårvägen 22.06.
Dag 2
M 60m h4:
2) C Brusenback 6.92, B: 2) C Brusenback 6.87. Kula: 5) Micael Ljungberg Nyköping 1562.
K 1 mile A: 1) Caroline Högardh Halmstad 5:05.30.

30-31.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
2) Farydah Inoussa Hässelby 3.560 (8.84 156 1043 567 2:36.03).
Dag 2
K 1 mile A:
5) Agnes Sjöström Hässelby 5:04.88. 3000m: 6) A Sjöström 10:00.70.

30-31.1 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K Kula:
3) Frida Åkerström Huddinge 1566.
Dag 2
K 800m F:
1) Josefine Malmborg Täby 2:22.94. Tresteg: 8) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1244. Vikt: 12) F Åkerström 1704.

24.1 ITHACA. NY | Resultat
K 60mH h5: 1) Sofia Mossberg 8.51, f: 1) S Mossberg 8.42.

24.1 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 2) Carl Månsson Täby 654.

24.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 800m A: 3) Elmar Engholm Hässelby 1:51.92.
K 800m B: 1) Josefine Malmborg Täby 2:20.53.

24.1 CHARLESTON, IL | Resultat
M Vikt: 1) David Johansson Åhus 1680.

24.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60mH B: 1) Marcus Nilsson Högby 8.39. Stav: 4=) M Nilsson 466. Kula: 7) M Nilsson 1342.
K 800m A: 2) Caroline Högardh Halmstad 2:16.94. Vikt: 1) Ida Storm Hässelby 2186.

24.1 KINGSTON, RI | Resultat
K 60mH h2: 5) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.55. Längd: 3) J Czerapowicz 517.

24.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 60mH h1: 2) Farydah Inoussa Hässelby 8.77. Höjd: 7=) F Inoussa 154. Längd: 16) Amanda Odesjö Alingsås 513.

24.1 JONESBORO, AR | Resultat
K 1 mile A: 2) Tilda Helgesson Åhus 5:07.43. 3000m: 1) Emma Dahl Örgryte 10:01.10.

24.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 497.

23.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
M 3000m A: 3) Jacob Alplund 8:49.22.
K 3000m A: 1) Amélie Svensson 96 10:10.36.

23-24.1 NASHVILLE, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m C:
6) Malin Trollsås Danderyd 2:22.33. 3000m A: 12) Agnes Sjöström Hässelby 9:53.98.

23-24.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
M Vikt:
16) Alexander Larsson Upsala 1739.

23-24.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1231. Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1571.
Dag 2
K Vikt:
4) F Åkerström 1740.

23.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 400m F: 2) Sara Jernfält Örebro 60.37. Längd: 16) Amanda Odesjö Alingsås 522.

23.1 WARRENSBURG, MO | Resultat
K Längd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 591. Tresteg: 1) E Kinsey 1244.

23.1 ROXBURY, MA | Resultat
M 60mH h1: 1) Martin Kallur Falun 8.27, f: 1) M Kallur 8.25.

23-24.1 FINDLAY, OH | Resultat
Dag 2
K 60m h4:
1) Sara Jungersten IFK Göteborg 8.18, f: 3) S Jungersten 8.14. 200m B: 1) S Jungersten 26.85.

22-24.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Femkamp:
5) Sabina Sandberg Spårvägen 3.500 (9.38 173 1017 526 2:37.26)

21.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 60mH h2: 6) Dennis Eriksson Falun 8.58. Tresteg: 5) D Eriksson 1384. Vikt: 2) Lowe Litzell Östersund 1930.

17.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 800m B: 4) Josefine Malmborg Täby 2:20.07.

17.1 CHAPEL HILL, NC | Resultat
M 60mH h2: 2) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 8.44, f: -) P Gustafsson ej start.
K 1 mile A: 5) Amélie Svensson 96 5:13.27.

17.1 LANDOVER, MD | Resultat
M 60m h5: 7) Victor Ivarsson Växjö 7.53. Höjd: -) V Ivarsson X. Stav: 6) V Ivarsson 390.

17.1 NORMAN, OK | Resultat
K 1 mile A: 6) Agnes Sjöström Hässelby 5:14.97.

17.1 CHAMPAIGN, IL | Resultat
M Vikt: 7) David Johansson Åhus 1615.

17.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
M Stav: -) Andreas Duplantis Stål X.
K 800m C: 4) Malin Trollsås Danderyd 2:21.11.

16-17.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
3) Emil Blomberg Hässelby 1:52.97.
K 1 mile A: 2) Hannah Nilsson Malmö 5:01.43.

16-17.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K Vikt:
10) Frida Åkerström Huddinge 1655.
Dag 2
K Kula:
5) F Åkerström 1531.

16-17.1 KENOSHA, WI | Resultat
Dag 2
M 55m C:
2) Sebastian Wesslén Hammarby 7.00, 3) Rasmus Elfgaard Habo 7.00. 200m D: 2) R Elfgaard 24.76. Stav: 4) R Elfgaard 385.
K Längd: 3) Elina Gunnarsson Hovslätt 507.

16-17.1 NASHVILLE, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 400m E:
2) Sara Jernfält Örebro 60.78.

16.1 HOUSTON, TX | Resultat
K 60mH h3: 3) Farydah Inoussa Hässelby 8.96, s2: -) F Inoussa bröt. Längd: 2) F Inoussa 594.

16.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
M Kula: 7) Micael Ljungberg Nyköping 1399.
K 3000m: 2) Caroline Högardh Halmatad 10:47.66.

16-17.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
P18 A:
5) Armand Duplantis 99 Stål 508.
F18 H: 5) Johanna Duplantis 02 Stål 299.

16.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 60mH h3: 5) Dennis Eriksson Falun 8.67. Tresteg: -) D Eriksson X. Vikt: 4) Lowe Litzell Östersund 1749.
K 500m F: 3) Jennifer Czerapowicz Ullevi 1:19.61.

16-17.1 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
K 60m h6:
2) Amanda Odesjö Alingsås 8.00. 200m E: 5) A Odesjö 26.85. Längd: 5) A Odesjö 547.

16-17.1 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M Sjukamp: 1) Martin Kallur Falun 5.229 (7.14 685 1093 184 8.18 470 3:00.52).

16.1 ANN ARBOR, MI | Resultat
F18 200m A: 1) Linnea Tebelius 97 Lerum 26.46.

16.1 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
K 60m h1: 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 8.28. 200m C: 3) S Jungersten 27.38.

10.1 CLEMSON, SC | Resultat
K 800m A: 7) Malin Trollsås Danderyd 2:21.24.

10.1 STATE COLLEGE | Resultat
M 60mH h2: 4) Victor Ivarsson Växjö 8.58. Längd: 8) V Ivarsson 662.

10.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 490.

9-10.1 WEST POINT, NY | Resultat
Dag 2
M 60mH B:
4=) Dennis Eriksson 8.74. Tresteg: 7) D Eriksson 1351. Vikt: 4) Lowe Litzell Östersund 1763.

9.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 2) Andreas Duplantis Stål 521.

9-10.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 300m N:
3) Farydah Inoussa Hässelby 42.41. 60mH h6: 4) F Inoussa 8.93.
Dag 2
K Längd:
24=) F Inoussa 527.

9-11.1 AKRON, OH | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1238. Vikt: 3) F Åkerström Huddinge 1827.

8-10.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 6030.

20.12 SAGINAW, MI | Resultat
F18 60m A: 7) Linnea Tebelius 97 Lerum 8.32. 400m B: 4) L Tebelius 59.71

13.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M Vikt: 4) Lowe Litzell Östersund 1749.

12.12 BLOOMINGTON, IN | Resultat
K Tresteg:1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1243. Vikt: 7) Frida Åkerström Huddinge 1730.

12.12 LARAMIE, WY | Resultat
K Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 165. Längd: 5) S Sandberg 535.

12-13.12 CRETE, NE | Resultat
Dag 2
K Femkamp:
1) Erika Kinsey (tidigare Wiklund) Trångsviken 3.857 (9.17 179 930 587 2:27.71)

7.12 JONESBORO, AR | Resultat
K 1 mile: 3) Emma Dahl Örgryte 5:15.57. 3000m: 2) Tilda Helgesson Åhus 10:13.46.

6.12 BURLINGTON, VT | Resultat
M Höjd: 1) Martin Kallur Falun 182. Kula: 2) M Kallur 1111.

6.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 10) Carl Månsson Täby 619.

5.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M Vikt: 4) Lowe Litzell Östersund 1627.

5.12 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 400m G: 1) Sara Jernfält Örebro 60.71.

5.12 CHARLESTON, IL | Resultat
M Vikt: 3) David Johansson Åhus 1756.

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>