Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 6 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2015

12.12 TUCSON, AZ
M Kula: 2) Viktor Gardenkrans Malmö 1700. Diskus: 1) V Gardenkrans 5330. Slägga: 5) V Gardenkrans 4123.
K Diskus: 1) Emma Ljungberg Nyköping 4670. Slägga: 1) E Ljungberg 4435.

5.12 SAN DIEGO, CA | Resultat
OBS: Utomhus!
K Vikt: 3) Freja Liljedahl Gefle 1475.

26.11 ATLANTA, GA | Resultat
K 5 km väg: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:16.

21.11 LOUISVILLE, KY (NCAA div 1) | Resultat
K 6 km terräng: 75) Carolina Johnson Linköping 20:41 (254 fullföljande).

21.11 CHARLOTTE, NC (NAIA) | Resultat
K 5 km terräng: 27) Hanna Hermansson 18:08 (321 startande).

21.11 WINNECONE, WI (NCAA div 3) | Resultat
M 8 km terräng: 149) Oliver Langselius Spårvägen 25:47.

14.11 KERNSTOWN, VA | Resultat
M 8 km terräng: 7) Oliver Langselius Spårvägen 26:09.

14.11 PELLA, IA | Resultat
M 8 km terräng: 165) Marinel Walfridsson IS Göta 29:50.

14.11 NEWVILLE, PA | Resultat
M 8 km terräng: 20) Otto Kingstedt Huddinge 26:03.

13.11 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 10 km terräng: 24) Elmar Engholm Hässelby 30:43.
K 6 km terräng: 67) Caroline Högardh Halmstad 22:42, 83) Moa Rothman 96 Västerås 23:02-

13.11 SEATTLE, WA | Resultat
K 6 km terräng: 11) Carolina Johnson 96 Linköping 21:01, 37) Sanna Mustonen Hässelby 21:23.

13.11 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 10 km terräng: 22) Gabriel Steffensen 96 Sävedalen 30:51.
K 6 km terräng: 27) Emma Dahl Örgryte 20:46, 58) Agnes Sjöström Hässelby 21:34.

7.11 ST. LEO, FL | Resultat
K 6 km terräng: 21) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 23:36, 47) Astrid Bodin 24:40.

7.11 MONMOUTH, OR | Resultat
M 10 km terräng: 78) Jacob Alplund 32:13.
K 6 km terräng: 26) Johanna Apelryd Hälle 21:59.

2.11 FRESNO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 1) Hanna Hermansson 18:37.

1.11 HAMPTON, GA | Resultat
K 5 km terräng: 11) Emma Dahl Örgryte 18:37.

31.10 SHERMAN, TX | Resultat
M 8 km terräng; 3) Oliver Langselius Spårvägen 28:05.

31.10 GRIMESLAND, NC | Resultat
K 6 km terräng: 23) Agnes Sjöström Hässelby 21:41.

31.10 BUFFALO, MN | Resultat
M 8 km terräng: 43) Marinel Walfridsson IS Göta 31:14.

31.10 CEDAR CITY, UT | Resultat
K 5 km terräng: 32) Moa Rothman 96 Västerås 19:24, 38) Caroline Högardh Halmstad 19:28.

31.10 SPOKANE, WA | Resultat
K 6 km terräng: 13) Sanna Mustonen Hässelby 21:28.

31.10 JAMESVILLE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 26:32.

30.10 HUNTSVILLE, TX | Resultat
M 8 km terräng: 7) Gabriel Steffensen 96 Sävedalen 25:10.

30.10 RENOV, NV | Resultat
M 8 km terräng: 6) Elmar Engholm Hässelby 26:44.

30.10 COLFAX, WA | Resultat
M 8 km terräng: 79) Jonas Legernes Ullevi 26:34.
K 6 km terräng: 9) Carolina Johnson 96 Linköping 20:18.

24.10 RIVERSIDE, CA | Resultat
M 8 km terräng: 32) Jacob Alplund 26:12.
K 6 km terräng: 4) Johanna Apelryd Hälle 21:34.

24.10 LAKELAND, FL | Resultat
K 6 km terräng: 12) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 23:28, 22) Astrid Bodin 24:42.

18.10 SAN MARCOS, CA | Resultat
K 5 km terräng: 9) Hanna Hermansson 18:41.

17.10 FREDERICK, MD | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 24:32.

17.10 WINNECONE, WI | Resultat
M 8 km terräng: 75) Oliver Langselius Spårvägen 25:42, 365) Marinel Walfridsson IS Göta 29:08.

17.10 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 6) Emma Dahl Örgryte 17:17.

17.10 LOUISVILLE, KY | Resultat
M 8 km terräng B: 97) Jonas Legernes Ullevi 25:25.

16.10 MADISON, WI | Resultat
M 8 km terräng A: 84) Elmar Engholm Hässelby 24:23, 135) Gabriel Steffenson Sävedalen 24:39.
K 6 km terräng A: 26) Carolina Johnson 96 Linköping 20:16, 156) Caroline Högardh Halmstad 21:31, 203) Moa Rothman 96 Västerås 21:59.

10.10 HONOLULU, HI | Resultat
M 8 km terräng: 1) Jacob Alplund 27:14.
K 5 km terräng: 1) Johanna Apelryd Hälle 18:22.

10.10 TOWSON, MD | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 27:36.

9.10 TUCSON, AZ | Resultat
M 6.4 km terräng: 6) Jonas Legernes Ullevi 21:24.

9.10 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 15) Hanna Hermansson 22:24.

9-10.10 KISSIMMEE, FL | Resultat
Dag 2
K 5 km terräng:
23) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 18:58, 84) Astrid Bodin 20:21.

3.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 8 km terräng: 127) Oliver Langselius Spårvägen 25:50.
K 5 km terräng A: 64) Emma Dahl Örgryte 17:59, B: ... Tilda Helgesson Åhus 17:58.

3.10 JAMESVILLE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 2) Otto Kingstedt Huddinge 26:05.

3.10 RIVERSIDE, CA | Resultat
M 8 km terräng: 15) Jacob Alplund 26:17.
K 6 km terräng: 5) Johanna Apelryd Hälle 22:16, 12) Hanna Hermansson 23:29.

2.10 TALLAHASSEE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 14) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 19:04, 88) Astrid Bodin 20:43.

2.10 SEATTLE, WA | Resultat
K 6 km terräng: 44) Sanna Mustonen Hässelby 20:51.

2.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 18) Elmar Engholm Hässelby 24:10.
K 5 km terräng B: 52) Agnes Sjöström Hässelby 19:17.

2.10 COLFAX, WI | Resultat
M 8 km terräng: 305) Marinel Walfridsson IS Göta 29:49.

27.9 CRETE, NE | Resultat
K 5 km terräng: 13) Gabriella Frykbo 20:20.

26.9 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6385.

26.9 LAIE, HI | Resultat
M 8 km terräng: 1) Jacob Alplund 27:47.
K 5 km terräng: 1) Johanna Apelryd Hälle 19:50.

25.9 CORPUS CHRISTI, TX | Resultat
M 7.2 km terräng: 4) Oliver Langselius Spårvägen 25:00.

25.9 LAKELAND, FL | Resultat
K 5 km terräng: 2) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 19:31, 23) Astrid Bodin 21:16.

24.9 LANCASTER, PA | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 27:40.

19.9 HUNTINGDON VALLEY, PA | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 27:29.

19.9 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 5.0 km terräng: 40) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 19:00, 13&) Astrid Bodin 20:27.

19.9 SPOKANE, WA | Resultat
K 6 km terräng: 4) Sanna Mustonen Hässelby 21:27.

18.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 5 km terränbg: 27) Hanna Hermansson 19:39.

12.9 ELON, NC | Resultat
K 5 km terräng: 21) Frida Lundquist 21:55.

12.9 KAHUKU, HI | Resultat
M 8 km terräng: 7) Jacob Alplund 26:58.
K 5 km terräng: 5) Johanna Apelryd 19:10.

11.9 RIVER FALLS, WI | Resultat
M 8 km terräng: 83) Marinel Walfridsson IS Göta 29:59.

11.9 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M 8 km terräng: 47) Patrik Andersen 96 29:51.

11.9 HOUSTON, TX | Resultat
M 5.5 km terräng: 6) Gabriel Steffensen 96 Sävedalen 18:58.

5.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 5 km terräng: 20) Tilda Helgesson Åhus 18:14.

5.9 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M 7.2 km terräng: 28) Jonas Legernes Ullevi 24:22.

5.9 KAHUKU, HI | Resultat
M 5 km terräng: 6) Jacob Alplund 16:23.

5.9 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6337.

5.9 SALISBURY, MD | Resultat
M 8 km terräng: 2) Otto Kingstedt Huddinge 26:09.

4.9 DOVER, FL | Resultat
K 2.9 km terräng: 12) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 11:24, 49) Astrid Bodin 12:16.

4.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 6.0 km terräng: 5) Gabriel Steffensen 96 Sävedalen 18:19.

4.9 OXFORD, AL | Resultat
K 4 km terräng A: 35) Malin Trollsås Danderyd 15:32.

29.8 HILO, HI | Resultat
M 5 km terräng: 1) Jacob Alplund 16:29.

22.8 PROVO, UT
M Kula: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1857. Diskus: 1) N Arrhenius 6257.

24.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6262, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 4459.

18.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6166.

30.6-1.7 LISLE, IL (USA:s ungdomsmästerskap) | Resultat
Dag 1
P17 Spjut:
2) William Petersson 98 6100.
Dag 2
P17 Diskus:
6) W Petersson 5408.

19-21.6 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 3
P18 Stav A:
3) Armand Duplantis 99 Stål 521.

13-14.6 PORTLAND, OR | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
8) Elmar Engholm Hässelby 3:42.10.

13.6 RANDALL'S ISLAND, NY (DL) | Resultat
K 3000mH: 12) Charlotta Fougberg Ullevi 10:07.08. Längd: 6) Erica Jarder Spårvägen 634/-0.1.

13.6 CHULA VISTA, CA | Resultat
M 100m A (+2.9): 5) Chris Brusenback Spårvägen 10.63w. 200m A (+1.4): 1) C Brusenback 21.51.

10-13.6 EUGENE, OR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 3000mH h2:
-) Emil Blomberg Hässelby bröt. Slägga: 13) Alexander Larsson Upsala 6505.
Dag 4
K Tresteg:
13) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1277w/+3.6 (1266/+2.0). Diskus: 14) Julia Viberg Spårvägen 5203.

6.6 PROVO, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5946.

6.6 NASHVILLE, TN | Resultat
K 1 mile A: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:44.94.

4-6.6 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
P18 Stav:
3) Armand Duplantis 99 Stål 518.

30.5 EUGENE, OR (DL) | Resultat
K 800m: 4) Abeba Aregawi Hammarby 1:59.98. 5000m: 10) Meraf Bahta Hälle 15:46.97 (3000m 9:10.27).

30.5 ROCKFORD, MI | Resultat
F18+ 200m h3 (+0.6): 8) Linnéa Tebelius 27.15. 400m A: 8) L Tebelius 62.81.

30-31.5 ROCKLIN, CA | Resultat
Dag 1
F14 400m D:
1) Freja Nygren 01 Skade 62.89. 800m A: 2) F Nygren 2:20.38. 100mH (76.2 cm) h3 (-2.7): 2) F Nygren 17.12.
Dag 2
F14 100mH f
(+0.9): 4) F Nygren 16.84.

29-30.5 EGG HARBOR, NJ | Resultat
Dag 2
P18+ 800m:
1) Patrik Andersen 96 1:54.90.

28-30.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
8) Alexander Larsson Upsala 6584, 19) Lowe Litzell Hässelby 6293.
K Kula: 15) Frida Åkerström Huddinge 1561. Spjut: 28) Emelie Larsson Ullevi 4488.
Dag 2
M Stav:
13=) Andreas Duplantis Stål 515.
K Diskus: 41) F Åkerström 4566.
Dag 3
K Tresteg:
6) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1292/-0.1.

28-30.5 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
M 1500m h1:
10) Elmar Engholm Hässelby 4:02.58. Diskus: 27) Micael Ljungberg Nyköping 5200.
Slägga: 13) Ida Storm Hässelby 6141.
Dag 2
M 3000mH h3:
2) Emil Blomberg Hässelby 8:48.60.
K Diskus: 7) Julia Viberg Spårvägen 5451.
Dag 3
M Spjut:
32) David Johansson Åhus 6184.

28-30.5 CHARLESTON, IL | Resultat
Dag 1
P18 Längd A Q1:
7) Leo Helleberg 97 5944/0.0. Tresteg A Q2: 3) L Helleberg 1279/+0.7.
Dag 3
P18 Tresteg A:
7) L Helleberg 1310w/+2.9 (-).

23.5 OREM, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6029.

22-23.5 EGG HARBOR, NJ | Resultat
Dag 1
P18+ 1600m:
1) Patrik Andersen 96 4:36.30.
Dag 2
P18+ 800m A:
1) P Andersen 2:00.18. 3200m: 2) Felix Andersen 99 10:06.39.

22.5 WATERFORD, MI | Resultat
F18 200m h3 (vind?): 2) Linnea Tebelius 97 Lerum 26.17, f (vind?): 3) L Tebelius 26.31. 400m A: 2) L Tebelius 57.24.

22.5 FARMINGTON, IL | Resultat
P18 Längd (vind?): 2) Leo Helleberg 97 627. Tresteg (vind?): 1) L Helleberg 1265.

21-23.5 ALLENDALE, MI (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
M 100m 3
(+2.1): 3) Chris Brusenback Spårvägen 10.53w.
K Längd: 4) Erika Kinsey Trångsviken 646w/+2.2 (628/+1.9).
Dag 2
M 200m h2
(-0.4): 5) C Brusenback 21.46.
K Höjd: 1) E Kinsey 186.
Dag 3
K Tresteg:
2) E Kinsey 1302w/+2.3 (1287/+1.0).

21-23.5 GULF SHORES, AL (NAIA) | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
2) Hanna Hermansson 2:08.68.
Dag 3
K 800m f:
8) H Hermansson 2:10.34.

21-23.5 DEFIANCE, OH | Resultat
Dag 1
P18 100m h2
(vind?): 2) Nicklas Brink 97 11.67. 200m h3 (vind?): 3) N Brink 23.98.
Dag 3
P18 200m f
(vind?): 6) N Brink 23.59.

18.5 LIVINGSTON, NJ | Resultat
P18+ 200m A (vind?): 1) Patrik Andersen 96 23.53. 1600m: 1) P Andersen 4:29.27, 5) Felix Andersen 99 4:40.54.

14-17.5 EL PASO, TX | Resultat
Dag 3
K 3000mH:
3) Amélie Svensson 96 11:25.13.
Dag 4
K 5000m:
9) A Svensson 18:08.43.

16-17.5 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
K Slägga:
1) Ida Storm Hässelby 6554.

16.5 WEST UNITY, OH | Resultat
P18 100m h2 (vind?): 1) Nicklas Brink 97 11.7m, f (vind?): 2) N Brink 11.93. 200m h2 (vind?): 1) N Brink 24.85, f (vind?): 1) N Brink 23.86.

16-17.5 UNION CITY, CA | Resultat
Dag 1
F14 800m C:
1) Freja Nygren 01 Skade 2:31.27. Höjd: 1) F Nygren 137. Längd (vind?): 5) F Nygren 462.
Dag 2
F14 100mH
(troligen 76.2) C (-0.1): 1) F Nygren 17.17.

15-17.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
K Diskus:
18) Lina Bengtson Öresund 4095.
Dag 2
M Slägga:
1) Lowe Litzell Hässelby 6756.

15-16.5 SAN MATEO, CA | Resultat
Dag 2
M Stav:
11) Viktor Moen Kville 438.

15-16.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
10) Evelina Beramand Mölndal 11:53.60.
Dag 2
K 5000m:
10) E Beramand 18:31.25 (3000m 11:00.3m)

15-16.5 CLARKSVILLE, TN | Resultat
Dag 1
M Spjut:
2) David Johansson Åhus 6309.
Dag 2
M Kula:
14) D Johansson 1141. Slägga: 7) D Johansson 4521.

15.5 BLOOMFIELD HILLS, MI | Resultat
F18 200m h3 (vind?): 2) Linnea Tebelius 97 Lerum 27.32, s2 (vind?): 1) L Tebelius 26.70, f (vind?): 1) L Tebelius 25.90. 400m A: 1) L Tebelius 57.19.

14-16.5 COATESVILLE, PA | Resultat
F18+ 3200m: 7) Johanna Näsman 97? 11:33.25.

14-16.5 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
K 100mH h2
(+0.5): 4) Sofia Mossberg Falun 14.02.

14-17.5 STORRS, CT | Resultat
Dag 1
K Slägga:
5) Frida Åkerström Huddinge 5490.
Dag 2
K Diskus:
3) F Åkerström 4691.
Dag 3
K 3000mH:
3) Agnes Sjöström Hässelby 10:51.13. Längd: 10) Rebecka Abrahamsson Gnisan 570/-0.6. Spjut: 4) Emelie Larsson Ullevi 4619.
Dag 4
K 5000m:
11) A Sjöström 17:45.96. Tresteg: 4) R Abrahamsson 1274/+1.9. Kula: 1) F Åkerström 1607.

14-16.5 STARKVILLE, MS | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Alexander Larsson Upsala 6509.
Dag 3
M Stav:
5) Andreas Duplantis Stål 522.

14.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 800m A: 5) Johan Rogestedt Stenungsund 1:48.86.

13-16.5 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
9) Sabina Sandberg Spårvägen 4.681 (15.12w/+2.6 161 1027 27.03/+0.2 543w/+3.3 (-) 3465 2:37.03).
Dag 3
M 1500m h2:
6) Elmar Engholm Hässelby 3:52.73. 3000mH: 1) E Engholm 8:46.49.
K Slägga: 12) Freja Liljedahl Gefle 5011.
Dag 4
M 1500m f:
4) E Engholm 3:53.55.
K Höjd: 14) S Sandberg 165.

13-14.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 2021. Diskus: 1) L Arrhenius 5774.

13-16.5 CHENEY, WA | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Micael Ljungberg Nyköping 5265.
K 3000mH: 7) Caroline Högardh Halmstad 10:57.61.
Dag 4
M Kula:
10) M Ljungberg 1477.
K 1500m A: 7) C Högardh 4:36.10. Diskus: 1) Julia Viberg Spårvägen 5555.

12.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
P18+ 800m A: 1) Patrik Andersen 96 1:56.04. 1600m A: 13) Felix Andersen 99? 4:47.95.

9-10.5 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
M Längd:
13) Carl Månsson Täby 623/-0.1.

9.5 NORWALK, CA | Resultat
M Stav: 7) Viktor Moen Kville 453.

9.5 MONTPELIER, OH | Resultat
P18 100m h3 (vind?): 2) Nicklas Brink 97 11.88, f (vind?): 7) N Brink 11.81.

9.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 800m: 1) Josefine Malmborg Täby 2:15.73. Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6253.

9-10.5 WESTWOOD, CA | Resultat
M Tiokamp: 3) Marcus Nilsson Högby 7.663 (11.45/-0.3 672/-1.9 1403 190 51.58 14.81/+0.5 4199 483 5964 4:22.35).

9.5 ATHENS, GA | Resultat
M Slägga: 2) Alexander Larsson Upsala 6567.

9.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 100m B (+0.3): 1) Chris Brusenback Spårvägen 10.53. 200m A (+1.1): 6) C Brusenback 21.12.
K 800m B: 9) Hanna Hermansson 2:12.92. 1500m A: 13) H Hermansson 4:31.23. Slägga: 6) Freja Liljedahl Gefle 5203.

8-10.5 GULF SHORES, AL | Resultat
Dag 2
M 3000mH:
1) Emil Blomberg Hässelby 9:00.74.
K 3000mH: 3) Tilda Helgesson Åhus 10:53.91.
Dag 3
M 1500m A:
2) E Blomberg 3:50.18.
K 1500m A: 3) Hannah Nilsson Malmö 4:34.06. 5000m: 6) T Helgesson 17:31.21 (3000m 10:34.3m)

8-10.5 HAMMOND, LA | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Farydah Inoussa Hässelby 5.188 (14.58/-2.2 156 1153 24.74/+0.4 596/+1.1 3257 2:31.19).
Dag 2
K 200m h3
(+0.2): 5) F Inoussa 25.37.

8.5 CHARLESTON, IL | Resultat
M Slägga: 5) David Johansson Åhus 4961. Spjut: 1) D Johansson 6116.

8.5 LOUISVILLE, KY | Resultat
K Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1551. Diskus: 5) F Åkerström 4717.

8.5 OXFORD, MI | Resultat
F18 200m h? (vind?): 1) Linnea Tebelius 97 Lerum 26.55, f (vind?): 1) L Tebelius 26.42. 400m A: 1) L Tebelius 57.83.

7-9.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
P18 Stav A:
1) Armand Duplantis 99 Stål 510.

6.5 GRANVILLE, IL | Resultat
P18 400m A: 2) Leo Helleberg 97 54.75. Längd (vind?): 4) L Helleberg 566. Tresteg (vind?): 2) L Helleberg 1195.

6.5 ARDMORE, PA | Resultat
F18 1600m: 6) Johanna Näsman 97 5:20.48.

6-7.5 DURHAM, NC | Resultat
Dag 1
M 110mH
(+0.8): 7) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.34. 400mH B: 3) P Gustafsson 53.19.

5.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
P18 800m A: 1) Patrik Andersen 96 1:55.81. 1600m B: 7) Felix Andersen 99 4:43.28.

2-3.5 SAN PABLO, CA | Resultat
Dag 2
F14 200mH
(76.2): 4) Freja Nygren 01 Skade 31.52. Kula (2.72 kg): 6) F Nygren 802.

2-3.5 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(-1.0): 4) Dennis Eriksson Falun 15.30. Längd: 8) D Eriksson 661w/+2.9 (något ok??). Slägga: 1) Lowe Litzell Östersund 6039.
Dag 2
M 400mH A:
7) D Eriksson 56.62. Tresteg: 2) D Eriksson 1432/+1.0. Spjut: 10) L Litzell 4962.
K Diskus: 2) Lina Bengtson Öresund 4769.

2.5 LEXINGTON, KY | Resultat
K Längd: 1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 574/-0.6. Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1529. Slägga: 3) F Åkerström 5155.

2.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 4) Andreas Duplantis Stål 496.

2.5 AUSTIN, TX | Resultat
K 1500m A: 11) Agnes Sjöström Hässelby 4:36.74.

2.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 1500m F: 1) Elmar Engholm Hässelby 3:42.26. 10000m B: 8) Mikael Ekvall Strömstad LK 28:31.65. 3000mH B: 3) Daniel Lundgren Tureberg 8:37.72.
K 1500m B: 11) Linn Nilsson Hälle 4:18.38.

2-3.5 ALBANY, NY | Resultat
Dag 1
110mH h1
(+0.6): 2) Martin Kallur Falun 14.85. Stav: 3=) M Kallur 455. Längd: 4) M Kallur 706w/+2.8 (685/+1.1).
Dag 2
110mH f
(+1.0): -) M Kallur ej start.

2-3.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Ida Storm Hässelby 6402.
Dag 2
M Spjut:
2) Marcus Nilsson Högby 5944.

2.5 TEMPE, AZ | Resultat
M 3000mH: 4) Jonas Legernes Ullevi 9:26.02.

1-3.5 ST. CHARLES, MO | Resultat
Dag 2
K Längd:
1) Erika Kinsey Trångsviken 617/+0.4.
Dag 3
K Höjd:
1) E Kinsey 192. Tresteg: 1) E Kinsey 1311/+1.1.

1-2.5 WHEATON, IL | Resultat
Dag 1
M 100m h2
(+2.4): 4) Adam Axelsson Finspång 11.47w. Spjut: 5) Rasmus Elfgaard Habo 5170.
K 100m h3 (+1.0): 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.53. 200m h3 (+0.1): 1) E Gunnarsson 25.52. Längd: 5) E Gunnarsson 541/-0.8.
Dag 2
M Höjd:
8) R Elfgaard 174.
K 100m f (vind?): 3) E Gunnarsson 12.16. 200m f (-0.4): 2) E Gunnarsson 25.23.

1.5 LARAMIE, WY | Resultat
K 200m B (+1.3): 4) Sabina Sandberg Spårvägen 27.17. Höjd: 6) S Sandberg 166. Längd: 3) S Sandberg 561/+1.4.

1.5 COLLEGE PARK, MD | Resultat
M 5000m: 3) Otto Kingstedt Huddinge 15:23.70.

1-2.5 ITHACA, NY | Resultat
Dag 2
K 100mH h1
(+1.2): 1) Sofia Mossberg Falun 14.03, f (+2.2): 1) S Mossberg 13.77w.

1-2.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 1
P18 Diskus
(1.61 kg): 3) William Petersson 98 4808.
Dag 2
P18 Kula
(5.44 kg): 4) W Petersson 1557.

1-2.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut:
2) Lukas Kvist Helsingborg 5651.
K 3000mH: 1) Caroline Högardh Halmstad 10:38.20.
Dag 2
M 100m A
(+0.6): 5) Chris Brusenback Spårvägen 10.61. Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1931. Diskus: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 5771, 6) Simon Pettersson Upsala 5665, 8) Micael Ljungberg Nyköping 5473.
K 800m A: 5) Hanna Hermansson 2:08.91. 1500m A: 6) C Högardh 4:29.74. Diskus: 7) Heidi Schmidt Spårvägen 5033.

1.5 ANNAWAN, IL | Resultat
P18 400m A: 3) Leo Helleberg 97 56.14. Längd (vind?): 2) L Helleberg 584. Tresteg (vind?): 1) L Helleberg 1248.

1.5 WEST CHESTER, PA | Resultat
F18 3200m: 16) Johanna Näsman 97 11:27.57.

30.4-1.5 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
Dag 2
K 200m B
(vind?): 7) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.27.

30.4-2.5 DREXEL HILL, PA | Resultat
Dag 1
F18 800m h2:
1) Senna Ohlsson 00 2:22.34.
Dag 3
F18 800m f:
5) S Ohlsson 2:21.01.

30.4 ORLANDO, FL | Resultat
K 5000m: -) Amélie Svensson 96 bröt. 3000mH: 1) A Svensson 10:45.22.

30.4-2.5 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
1) Josefine Malmborg Täby 2:14.33.
Dag 3
K 800m f:
4) J Malmborg 2:13.51.

30.4-1.5 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 1
P18+ 3200m A:
3) Oliver Langselius Spårvägen 9:38.38.
Dag 2
P18+ 1600m A:
6) O Langselius 4:29.69.

29.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 528.

26.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: -) Carl Månsson Täby X.

25.4 KENNET SQUARE, PA | Resultat
F18 800m A: 5) Senna Ohlsson 00 2:21.57.

25.4 AMHERST, MA | Resultat
M Stav: 2=) Martin Kallur Falun 455.

25.4 EWING, NJ | Resultat
M 110mH B (+1.0): 1) Dennis Eriksson Falun 15.43.

25.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
K 100mH A (vind?): 7) Farydah Inoussa Hässelby 14.39. Höjd: 10=) F Inoussa 151. Längd: 16) F Inoussa 516/+0.5.

25.4 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
K 200m A (+1.8): 7) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.67.

25.4 MESA, AZ | Resultat
M Diskus: 1) Viktor Gardenkrans Malmö 5193.
K Diskus: 1) Emma Ljungberg Nyköping 5182.

23-25.4 HILLSDALE, MI | Resultat
Dag 2
K 400m C:
2) Sara Jungersten IFK Göteborg 60.71.

24-25.4 BELOIT, WI | Resultat
Dag 1
M Spjut:
4) Rasmus Elfgaard Habo 4779.
Dag 2
M 100m A
(+3.1): 4) Adam Axelsson Finspång 11.52w.
K 100m A (+0.8): 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.66. Längd (vind?): 1) E Gunnarsson 531.

24-25.4 BANNER ELK, NC | Resultat
Dag 1
200m h1
(+1.1): 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 22.16. 110mH h2 (+0.9): 1) P Gustafsson 14.58.
Dag 2
M 110mH f
(-0.8): 3) P Gustafsson 14.64. 400mHA: 3) P Gustafsson 54.21.

24-25.4 HATTIESBURG, MS | Resultat
Dag 2
K 800m B:
3) Evelina Beramand Mölndal 2:31.72. 1500m A: 10) E Beramand 5:00.94.

24-25.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Diskus B:
3) Heidi Schmidt Spårvägen 5463. Slägga: 27) Freja Liljedahl Gefle 5265.
Dag 2
M Diskus B:
1) Simon Pettersson Upsala 5715.
K 800m C: 3) Josefin Malmborg Täby 2:16.70.

24.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
M 110mH A (+0.9): 7) Philip Nossmy Malmö 13.94, C (-1.1): 4) Anton Levin Malmö 14.32.

24-25.4 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
2) Tilda Helgesson Åhus 10:54.98.
Dag 2
K 1500m A:
-) T Helgesson bröt.

23-25.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M Spjut:
14) David Johansson Åhus 5919.
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 184.

23.4 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Diskus B: 3) Simon Pettersson Upsala 5798.
K Diskus B: 12) Heidi Schmidt Spårvägen 4914. Slägga: 4) Freja Liljedahl Gefle 5188.

23.4 LITTLE ELM, TX | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) William Petersson 98 1544. Diskus (1.61 kg): 1) W Petersson 5011.

22-25.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 2
K 3000mH A:
14) Amélie Svensson 10:49.25. Kula A: 4) Frida Åkerström Huddinge 1547. Diskus: 5) F Åkerström 4896, 9) Lina Bengtson Öresund 4779.
Dag 3
K 100mH h2
(-0.4): 6) Sofia Mossberg Falun 14.27. Tresteg B: 1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1288w/+2.8 (1245/+1.6).
Dag 4
M Stav:
10) Andreas Duplantis Stål 505. Slägga A: 9) Lowe Litzell Östersund 6092.

22.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 498.

21.4 NORWALK, CA | Resultat
M Stav: 4) Viktor Moen Kville 453.

20.4 KNOXVILLE, IL | Resultat
P18 Höjd: 3) Leo Helleberg 97 178. Tresteg (vind?): 1) L Helleberg 1215.

18.4 CLERMONT, FL | Resultat
M 110mH h1 (+2.5): 4) Philip Nossmy Malmö 13.86w, h2 (+1.6): 5) Anton Levin Malmö 14.27, B (+1.7): 4) P Nossmy 13.99, 7) A Levin 14.17.

18.4 RIVER FOREST, IL | Resultat
M 100m C (+3.9): 2) Adam Axelsson Finspång 11.38w. 110mH A (+1.7): 3) Rasmus Elfgaard Habo 15.97. Spjut: 2) R Elfgaard 4929.
K 200m A (+3.2): 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 25.44w. Längd: 4) E Gunnarsson 536/+1.9.

18-19.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
M 10000m:
1) Jacob Alplund 32:43.80.
K 400m h3: 3) Louise Andersson 58.82.
Dag 2
M 5000m:
1) J Alplund 16:19.26.
K 400m f: 6) L Andersson 59.50.

18.4 SAN JOSE, CA | Resultat
F14 400m C: 1) Freja Nygren 01 Skade 65.70. 800m A: 1) F Nygren 2:30.75.

18.4 CHAMPAIGN, IL | Resultat
M Slägga: 7) David Johansson Åhus 4990. Spjut: 5) D Johansson 5890.

18.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: -) Carl Månsson Täby X. Tresteg: -) C Månsson X.

18.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 4) Andreas Duplantis Stål 526.
K 200m E (+1.4): 3) Farydah Inoussa Hässelby 25.39.

17-18.4 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m E:
2) Malin Trollsås Danderyd 2:17.48.

17-18.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 2
K 200m D
(+1.5): 7) Sara Jernfält Örebro 27.96. 400m C: 7) S Jernfält 61.04.

17-18.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
15) Freja Liljedahl Gefle 5237.
Dag 2
M 800m D:
4) Elmar Engholm Hässelby 1:50.48.
K 800m D: 4) Hanna Hermansson 2:10.93. 5000m A: 18) Tilda Helgesson Åhus 17:38.46.

17.4 WEST CHESTER, PA | Resultat
F18 3200m: 4) Johanna Näsman 97 11:31.22.

17.4 HOUSTON, TX | Resultat
P18+ 800m A: 5) Oliver Langselius Spårvägen 2:03.56. 3200m: 1) O Langselius 9:52.68.

17-18.4 ALLENDALE, MI | Resultat
Dag 2
K 200m C
(-1.8): 5) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.36.

17.4 PORT BYRON, IL | Resultat
P18 400m B: 2) Leo Helleberg 97 55.29. Höjd: 4) L Helleberg 172. Längd (vind?): 2) L Helleberg 597.

17.4 HAVILAND, OH | Resultat
P18 100m (vind?): 4) Nicklas Brink 97 11.55.

16-18.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH A:
10) Agnes Sjöström Hässelby 10:36.23, C: 8) Tilda Helgesson Åhus 10:45.93.
Dag 2
M 800m C:
9) Mattias Ohlsson Öresund 1:56.05. 1500m A: 9) Johan Rogestedt Stenungsund 3:46.76. 5000m B: 2) Daniel Lundgren Tureberg 13:54.83. 3000mH A: 4) Emil Blomberg Hässelby 8:36.98.
K 1500m A: 12) Linn Nilsson Hälle 4:19.30, D: 12) Hannah Nilsson Malmö 4:30.02. 5000m C: 20) Carolina Johnson 96 Linköping 16:38.96, 24) A Sjöström 17:08.72. Diskus: 9) Julia Viberg Spårvägen 5396.
Dag 3
M Slägga:
9) Alexander Larsson Upsala 6279.
K Slägga: 11) Ida Storm Hässelby 6261.

16.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 800m: 4) Josefine Malmborg Täby 2:14.90.

16-17.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga
(i Norwalk, CA): 9) Freja Liljedahl Gefle 5194.
Dag 2
M 100m A
(+1.7): 1) Chris Brusenback Spårvägen 10.54. 200m A (+3.3): 1) C Brusenback 21.09w. 1500m B: 11) Elmar Engholm Hässelby 3:47.07. Diskus: 5) Micael Ljungberg Nyköping 5132.
K 100m D (+2.5): 5) Amanda Odesjö Alingsås 12.43w. 800m B: 2) Hanna Hermansson 2:10.29. Längd: 27) A Odesjö 540/+0.6.

16-18.4 MONTEVALLO, AL | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
5) Karl Enarsson 5.089 (11.95/+1.2 567w? 977 170 55.25 18.47/-1.0 2450 374 3046 4:50.03).
Dag 3
K 5000m B:
9) Astrid Bodin 20:21.51.

15-18.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 3
M Slägga A:
2) Lowe Litzell Östersund 6801.
Dag 2
M 110mH h1
(-0.3); 5) Dennis Eriksson Falun 15.49. 400mH C: 5) D Eriksson 55.43. Längd: 14=) D Eriksson 654/0.0.
K Diskus: 1) Lina Bengtson Öresund 4707.

15-16.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp A: 4) Marcus Nilsson Högby 7.599 (11.39w/+2.2 661/+1.3 1396 188 52.15 14.82/+1.7 4231 490 6037 4:30.25)

11.4 PROVIDENCE, RI | Resultat
K 400m B: 5) Jennifer Czerapowicz Ullevi 62.30.

11.4 PRINCETON, NJ | Resultat
M 110mH h2 (+0.5): 2) Martin Kallur Falun 14.70, f (+1.8): -) M Kallur bröt. Längd (vind?): 3) M Kallur 672.

11.4 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M Längd: 3) Carl Månsson Täby 649w/+4.7 (-). Tresteg: 2) C Månsson 1173/vind? (-).

11.4 LAKE CHARLES, LA | Resultat
K Höjd: 4=) Farydah Inoussa Hässelby 155. Kula: 4) F Inoussa 1090.

11.4 PITTSBURG, KS | Resultat
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 188.

11.4 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
M 110mH B (+0.7): 2) Dennis Eriksson Falun 15.58. Längd: 8) D Eriksson 672w/+4.8 (649/+2.0).
K Diskus: 1) Lina Bengtson Öresund 4473.

11.4 WALNUT, CA | Resultat
M Stav: 6) Viktor Moen Kville 453.

11.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M 110mH B (-0.2): 1) Marcus Nilsson Högby 14.68. Stav: -) M Nilsson X. Kula: 5) M Nilsson 1418.
K Slägga: 3) Ida Storm Hässelby 6106.

11.4 SAN MARCOS, CA | Resultat
M 200m A (-2.0): 2) Chris Brusenback Spårvägen 21.46.
K Slägga: 4) Freja Liljedahl Gefle 4901.

11.4 HILLSDALE, MI | Resultat
K 100m h1 (-3.2): 5) Sara Jungersten IFK Göteborg 13.16. 200m D (+1.0): 4) S Jungersten 26.81.

10-11.4 WEST CHESTER, PA | Resultat
F18 3200m: 2) Johanna Näslund 97 11:45.43.

10-11.4 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 2
M 100m h4
(-0.9): 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 11.25. 400m B: 2) P Gustafsson 49.82.

10.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 165. Längd: 2) S Sandberg 543/-0.7.

10-11.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga A:
2) Lowe Litzell Östersund 6466.
Dag 2
M Kula B:
9) Micael Ljungberg Nyköping 1487. Diskus A: 7) M Ljungberg 5151.
K 1500m B: -) Caroline Högardh Halmstad diskv. Längd B: 7) Amanda Odesjö Alingsås 530/-1.0. Diskus A: 3) Julia Viberg Spårvägen 5260.

10-11.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Alexander Larsson Upsala 6542.
Dag 2
K 800m A:
6) Malin Trollsås Danderyd 2:23.12.

10.4 MESA, AZ | Resultat
M Slägga A: 2) Lowe Litzell Östersund 6485.
K Diskus A: 6) Emma Ljungberg Nyköping 5148. Slägga B: 1) E Ljungberg 4518.

10-11.4 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 2
K 100m D
(+1.1): 1) Sofia Mossberg Falun 12.60. 800m B: 7) Amélie Svensson 96 2:20.11. 100mH B (+0.9): 2) S Mossberg 13.85.

9-11.4 GULF SHORES, AL | Resultat
Dag 3
K 400m B:
4) Sara Jernfält Örebro 60.84.

9-11.4 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 3
M 3000mH:
4) Jonas Legernes Ullevi 9:31.67. Stav: 1) Andreas Duplantis Stål 510.

9-11.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K Slägga:
15) Frida Åkerström Huddinge 5102.
Dag 2
K Diskus:
5) F Åkerström 4891.
Dag 3
K Tresteg:
2) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1275/0.0. Kula: 2) F Åkerström 1578. Spjut: 11) Emelie Larsson Ullevi 3553.

9-11.4 MACOMB, IL | Resultat
Dag 2
M Slägga:
5) David Johansson Åhus 4735.
Dag 3
M 100, D
(+1.5): 5) Adam Axelsson Finspång 11.50. 110mH B (+2.8): 3) Rasmus Elfgaard Habo 15.92w. Stav: 13) R Elfgaard 385. Spjut: 1) D Johansson 5525, 2) R Elfgaard 5283.
K 100m A (+1.3): 8) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.75. 200m B (0.0): 5) E Gunnarsson 26.27. Längd: 5) E Gunnarsson 529/+1.4.

8-9.4 LITTLE ELM, TX | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) William Petersson 1510. Diskus (1.61 kg): 2) W Petersson 4399.

7.4 MONMOUTH, IL | Resultat
P18 400m: 3) Leo Helleberg 97 55.88. Höjd: 2) L Helleberg 172. Längd (vind?): 3) L Helleberg 556.

6.4 ANNAWAN, IL | Resultat
P18 Höjd: 3) Leo Helleberg 97 183. Längd (vind?): 5) L Helleberg 548.

4.4 EMPORIA, KS | Resultat
K Längd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 602w/+2.5 (591/+1.5). Tresteg: 1) E Kinsey 1235w/+2.1 (1220/+1.9).

4.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 2) Andreas Duplantis Stål 496.

4.4 GREELEY, CO | Resultat
K 100mH B (-1.5): 3) Sabina Sandberg Spårvägen 15.73. Höjd: 2) S Sandberg 175. Spjut: 3) S Sandberg 3703.

4.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M Kula: 6) Micael Ljungberg Nyköping 1465. Diskus: 1) M Ljungberg 4997.

4.4 OXFORD, OH | Resultat
K Spjut: 1) Emelie Larsson Ullevi 4357.

4.4 HAYWARD, CA | Resultat
M Stav: 3=) Viktor Moen Kville 440.

4.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M 100m A (+0.5): 2) Chris Brusenback Spårvägen 10.44. 200m A (-0.5): 2) C Brusenback 21.22.
K 200m G (+2.2): 1) Hanna Hermansson 26.92w. 800m A: 4) H Hermansson 2:10.63.

4.4 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
K 200m A (vind?): 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 27.18.

3-4.4 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
Dag 1
M 10000m A:
1) Andreas Åhwall Hässelby 29:41.33. 3000mH A: 15) Jonas Legernes Ullevi 9:25.94.

3-4.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Lowe Litzell Östersund 6770.
Dag 2
M 110mH h2
(+2.1): 3) Dennis Eriksson Falun 15.18w, f (+1.9): 6) D Eriksson 15.65. Tresteg: 3) D Eriksson 1330/-1.4.
K Diskus: 4) Lina Bengtson Öresund 4671.

3-4.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
K 10000m B:
-) Sanna Mustonen Hässelby X. 3000mH B: 14) Caroline Högardh Halmstad 10:49.87, C: 11) Agnes Sjöström Hässelby 10:45.55.

3-4.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
M Diskus:
8) Marcus Nilsson Högby 4264.
K Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6508, 8) Freja Liljedahl Gefle 4966.
Dag 2
M 110mH A
(+0.5): 3) M Nilsson 14.71. Stav: 1) M Nilsson 510. Kula: 10) M Nilsson 1403.
K Längd: 11) Amanda Odesjö Alingsås 498/-0.7.

3.4 WACO, TX | Resultat
K 1500m A: 8) Hannah Nilsson Malmö 4:41.29.

3-4.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 1
K 5000m:
4) Tilda Helgesson Åhus 17:39.06.
Dag 2
K 100m F
(+2.1): 2) Sofia Mossberg Falun 12.50w. 400m G: 2) Sara Jernfält Örebro 61.40. 800m B: 7) Malin Trollsås 2:18.23. 1500m B: 7) T Helgesson 4:43.52. 100mH B (+2.7): 2) S Mossberg 13.81w.

2-4.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
M Slägga:
6) Alexander Larsson Upsala 6346.
K 1500m A: 12) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:28.18. 3000mH:11) Amélie Svensson 96 10:37.29. Slägga: 11) Kajsa Wennberg 96 Upsala 5110, 14) Annika Larsson 96 Upsala 4962.
Dag 3
K Slägga:
8) Linnea Jönsson Upsala 5742.

2-4.4 CHARLESTON, IL | Resultat
Dag 2
M Slägga:
20) David Johansson Åhus 4471.
Dag 3
M Spjut:
4) D Johansson 5447.

2-4.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 2
M 200m F
(+1.0): 2) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 22.43. 110mH h5 (+1.7): 2) P Gustafsson 14.54. 400mH B: 3) P Gustafsson 53.99.
Dag 3
M 110mH f
(+2.6): 7) P Gustafsson 14.59w.

2.4 MONTPELIER, OH | Resultat
P18 100m A (vind?): 1) Nicklas Brink 97 11.97.

1.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 457.

29.3 CARLSBAD, CA | Resultat
M 5 km väg: 13) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:22.

28.3 ATLANTA, GA | Resultat
K 5 km väg: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:44.

28.3 CARBONDALE, IL | Resultat
M Slägga: 9) David Johansson Åhus 4524. Spjut: 1) D Johansson 5738.

28.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Höjd: 4=) Sabina Sandberg Spårvägen 171. Längd: 11) S Sandberg 506/-0.2.

27.3 PASADENA, CA | Resultat
M Stav: 8=) Viktor Moen Kville 445.

27-28.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:14.82.

27-28.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Elias Håkansson Spårvägen 6481.

27-28.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
11) Jonas Legernes Ullevi 3:57.27.

27-28.3 CINCINNATI, OH | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Frida Åkerström Huddinge 5193.
Dag 2
K 200m B
(-0.2): 2) Rebecka Abrahamsson Gnistan 26.96. Längd: 2) R Abrahamsson 540/+1.1.

27-28.3 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(+0.2); 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.79.
Dag 2
M 400mH C:
1) P Gustafsson 54.25.

27-28.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K 5000m:
14) Evelina Beramand Mölndal 18:14.44.
Dag 2
K 800m B:
4) Malin Trollsås Danderyd 2:19.86.

27-28.3 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 2
K 800m B:
3) Amélie Svensson 96 2:21.99. 1500m A: 7) A Svensson 4:42.92.

26-28.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
M 400m A:
1) Chris Brusenback Spårvägen 47.75.
K 800m A: 1) Josefine Malmborg Täby 2:18.75. Slägga A: 3) Freja Liljedahl Gefle 5259.
Dag 3
K 100m C
(-0.1): 3) Amanda Odesjö Alingsås 12.52. Längd: 10) A Odesjö 522/-1.4. Diskus: -) F Liljedahl X.

26-28.3 PHOENIX, AZ | Resultat
Dag 3
M Kula:
2) Viktor Gardenkrans Malmö 1677. Diskus: 3) V Gardenkrans 5234.
K Diskus: 2) Emma Ljungberg Nyköping 5088. Slägga: 1) E Ljungberg 4894.

25-28.3 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
10) Farydah Inoussa Hässelby 5.248 (14.11w/+3.9 157 1127 24.81w/+4.3 591w/+3.0 (-) 3324 2:28.84).
Dag 2
M 1500m B:
1) Emil Blomberg Hässelby 3:53.84. Stav A: 7=) Andreas Duplantis Stål 505. Slägga: 6) Alexander Larsson Upsala 6203.
Dag 3
M Diskus B:
5) Micael Ljungberg Nyköping 5113.
P18 Stav A: 2) Armand Duplantis 99 Stål 521. Diskus: -) William Petersson 98 X. Spjut: 1) W Petersson 6042.
Dag 4
M 1 mile:
14) Joel Durén Hässelby 4:22.22.
K Diskus A: 2) Julia Viberg Spårvägen 5707.

24.3 WESTWOOD, CA | Resultat
K Diskus: 6) Ida Storm Hässelby 3768. Slägga: 1) I Storm 6154.

21.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 100m B (-1.1): 5) Amanda Odesjö Alingsås 12.60. Längd: 12) A Odesjö 511/+1.6.

21.3 RENSSELAER, IN | Resultat
K 200m A (vind?): 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 27.02.

21.3 ORLANDO, FL | Resultat
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1511. Diskus: 3) F Åkerström 4591. Slägga: 5) F Åkerström 5007.

20-21.3 BOULDER, CO | Resultat
Dag 2
K 200m C
(-0.8): 5) Sabina Sandberg Spårvägen 27.51. 100mH A (-1.5): 6) S Sandberg 16.54. Höjd: 4) S Sandberg 168.

20-21.3 IRVINE, CA | Resultat
Dag 2
M 200m A
(+1.7): 2) Chris Brusenback Spårvägen 21.65.
K 1500m A: 2) Caroline Högardh Halmstad 4:36.46.

20-21.3 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Alexander Larsson Upsala 6564.
Dag 2
K 1500m:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:32.00. 3000m: 2) Y Ngarambe 10:08.98.

20-21.3 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Lowe Litzell Östersund 6633.
Dag 2
K Diskus:
6) Lina Bengtson Öresund 4414.

20.3 MOBILE, AL | Resultat
K 400m: 4) Sara Jernfält Örebro 60.31.

20-21.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
Dag 1
K 200m G
(-1.5): 1) Farydah Inoussa Hässelby 25.30. Spjut: 10) F Inoussa 3027.
Dag 2
M Stav:
1) Andreas Duplantis 507.
K 100mH B (-1.2): 1) F Inoussa 14.38. Längd: 2) F Inoussa 568/+0.3.

20.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 503.

20.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 1500m: -) Olivia Carlström X.

20-21.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 1
M Stav:
-) Karl Enarsson X.
K 5000m: 2) Amélie Svensson 96 17:38.37.
Dag 2
K 400m B:
7) Louise Andersson 60.96. 800m: -) Therese Moberg Sundsvall X. 1500m A: 1) A Svensson 4:44.70.

20-21.3 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Frida Åkerström Huddinge 5439.
Dag 2
K 100m h3
(-0.4): 2) Rebecka Abrahamsson Gnistan 13.00. Längd: 1) R Abrahamsson 559/+0.5.

20-21.3 DALLAS, TX | Resultat
Dag 2
P18 Diskus B
(1.61 kg): 1) William Petersson 98 5034.

19-21.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 3
K 400m:
3) Josefine Malmborg Täby 60.89.

19-21.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 2
K 1500m B:
14) Tilda Helgesson Åhus 4:42.47.
Dag 3
K 800m B:
11) Malin Trollsås Danderyd 2:26.99. 3000mH: 3) T Helgesson 10:51.04.

19-21.3 MYRTLE BEACH, SC | Resultat
Dag 2
M 110mH h4
(-0.2): 2) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.55.
Dag 3
M 110mH f
(+1.2): 5) P Gustafsson 14.45. 400mH B: 4) P Gustafsson 55.21.

19-21.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 2
M 5000m:
3) Jonas Legernes Ullevi 15:38.07. Diskus: 4) Viktor Gardenkrans Malmö 5278, 5) Micael Ljungberg Nyköping 5039.
K Slägga: 6) Emma Ljungberg Nyköping 4313.
Dag 3
M Kula:
6) V Gardenkrans 1627.
K Diskus: 1) Julia Viberg Spårvägen 5482, 3) E Ljungberg 4916.

14.3 HOMEWOOD, AL | Resultat
K 400m B: 6) Sara Jernfält Örebro 60.85.

14.3 LAKE CHARLES. LA | Resultat
K Höjd: 7=) Farydah Inoussa Hässelby 155. Kula: 19) F Inoussa 1062.

14.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K Diskus: 4) Freja Liljedahl Gefle 3892. Slägga: -) F Liljedahl X.

14.3 FULLERTON, CA | Resultat
M 200m B (+1.3): 1) Chris Brusenback Spårvägen 21.55.

14.3 WALNUT, CA | Resultat
M Stav: 2=) Viktor Moen Kville 458.

14.3 ARLINGTON, VA | Resultat
M 6.4 km väg: 3) Otto Kingstedt Huddinge 21:25.

13.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 1500m A: 9) Josefine Malmborg Täby 4:45.55.

13.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 498.

12-13.3 TAMPA, FL | Resultat
Dag 2
K 800m B:
8) Therese Moberg Sundsvall 2:41.04.

9.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 513.

7.3 TURLOCK, CA | Resultat
K Längd: 2) Amanda Odesjö Alingsås 564/+0.4.

6-7.3 MOBILE, AL | Resultat
Dag 1
K Spjut:
9) Farydah Inoussa Hässelby 3002.
Dag 2
K 100m A
(-1.1): 5) F Inoussa 12.45. 300m B: 1) F Inoussa 41.93, 5) Sara Jernfält Örebro 43.10. Höjd: -) F Inoussa X.

6-7.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
M Stav:
12) Viktor Moen Kville 436.
K 800m A: 5) Josefin Malmborg Täby 2:17.34.

28.2 TURLOCK, CA | Resultat
K 100m A (-0.2): 2) Amanda Odesjö Alingsås 12.45.

28.2 WALNUT, CA | Resultat
M Stav: 12) Viktor Moen Kville 431.

27.2 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 800m: 7) Olivia Carlström 2:40.05. 1500m: 8) O Carlström 5:23.47.

21.2 CARROLLTON, TX | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) William Petersson 98 1470. Diskus (1.61 kg): 1) W Petersson 98 4958.

21.2 NORWALK, CA | Resultat
M Stav: 2) Viktor Moen Kville 455.

21.2 CLAREMONT, CA | Resultat
K 1000m A: 5) Hanna Hermansson 2:58.07.

20-21.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 2
M 3000m A:
2) Jacob Alplund 8:42.34. Stav: 7) Karl Enarsson 350.
K 200m (vind?): 3) Louise Andersson 26.23.

14.2 ALISO VIEJO, CA | Resultat
K 400m B: 1) Hanna Hermansson 60.12. 800m A: 2) H Hermansson 2:17.09. 3000m: 16) Olivia Carlström 12:13.23.

13.2 RIVERSIDE, CA | Resultat
M Stav: 4) Viktor Moen Kville 425.

6.2 WALNUT, CA | Resultat
M Stav: -) Viktor Moen Kville X.

6-7.2 SANTA BARBARA, CA | Resultat
Dag 2
M 60m A
(vind?): 2) Chris Brusenback Spårvägen 6.95.
K 600m: 2=) Hanna Hermansson 1:35.9m. 800m: 1) H Hermansson 2:22.27.

31.1 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 200m A (vind?): 6) Hanna Hermansson 27.74. 400m A: 3) H Hermansson 61.50.

17.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
M 5000m: 1) Jacob Alplund 15:04.66.

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>