Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 24 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2015

28-29.3 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 1
K Höjd A:
1) Victoria Dronsfield IF Göta 183.

13-15.3 SANKT PETERBURG, RUS (INAS) | Resultat
Dag 3
M Kula:
1) Jeffrey Ige Huddinge 1422.

8.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

7.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

7-8.3 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
F19 Stav:
2) Anna Larsson 97 Varberg 350.

27-28.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
M Stav:
8) Emil Larsson Varberg 431.

21.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 800m: 4) Andreas Almgren Tureberg 1:46.88.

20.2 TORONTO, CAN | Resultat
M Stav: -) Emil Larsson Varberg X.

14.2 OSLO, NOR (Bislett 50 km) | Resultat
OBS: Överlång bana (546 m).
K 50 km: 1) Malin Klintefjord Enhörna 3:37:24 (marathon 3:02:36).

14-15.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 1
K Stav:
2) Anna Larsson Varberg 325.
Dag 2
K 60mH:
3) A Larsson 10.12

14.2 BERLIN, GER | Resultat
K Längd: 4) Erica Jarder Spårvägen 658.

14-15.2 NANTES, FRA (Franska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 1
F17 60mH h1:
4) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 8.99, s2: 6) L Gunnarsson 8.93.
Dag 2
F17 Stav:
1) L Gunnarsson 390.

13-15.2 BAERUM, NOR | Resultat
Dag 2
M 60m h1:
4) Victor Pettersson 97 IF Göta 7.21. Tresteg: 2) Emil Quick Kalmar 1216.
P16 h1: 1) Henrik Larsson 99 IF Göta 7.26, f: 1) H Larsson 7.22.
K 60m h1: 2) Alexandra Larsson 98 IF Göta 7.87, h2: 4) Victoria Sandsjoe 98 IF Göta 8.16, f: 5) A Larsson 7.94. Stav: 1) Thea Wängborg Nyberg Örgryte 380, 2) Hanna Jansson Ullevi 380, 3) Sara Cannmo 96 Hovslätt 380, 4) Sara Eriksson Ullevi 370, 5) Johanna Greger 350.
F19 Tresteg: 4) Martina Appel 96 IF Göta 1067.
Dag 3
P19 200m C:
1) V Pettersson 23.06. Längd: 2) V Pettersson 653.
P17 Kula: 1) Jakob Eriksson 98 IF Göta 1516.
P16 200m A: 1) H Larsson 22.61.
F17 200m B: 1) V Sandsjoe 26.71. 60mH: 2) A Larsson 9.42. Längd: 1) A Larsson 550.

10.2 EAUBONNE, FRA | Resultat
K Stav: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 460.

8.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 6) Kiran Karlström 01 Hellas 170.

7-8.2 ANCONA, ITA (Italienska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 2
K22 800m B:
3) Greta Graziani Täby 2:13.80.

7.2 TORONTO, CAN | Resultat
K Stav: 4) Anna Larsson 97 Varberg 325.
F19 60mH: 3) A Larsson 10.16.

7-8.2 STEINKJER, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 60m h4:
1) Carl Armfelt Spårvägen 6.91, s3: 1) C Armfelt 6.92, f: 2) C Armfelt 6.88. 200m h6: 1) Johan Wissman Hässelby 21.23.
K 200m h1: 1) Frida Persson Hammarby 24.09.
Dag 2
M 200m X:
1) J Wissman 21.17, 2) C Armfeldt 21.94. 800m A: 3) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:51.82.
K 60mH h1: 5) Emma Tuvesson Hammarby 8.94.

7.2 GENT, BEL | Resultat
M 1500m A: 7) Johan Rogestedt Stenungsund 3:46.48, B: 2) Johan Walldén Spårvägen 3:46.75.
K 1500m: 9) Linn Nilsson Hälle 4:19.17.

5-7.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
8) Michaela Meijer Örgryte 425, 11=) Malin Dahlström Ullevi 415.

4.2 MUSTASAARi, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60m h1: 2) Odain Rose IFK Umeå 6.82, h2: 1) Erik Hagberg Upsala 6.74, f: 1) O Rose 6.70, 2) E Hagberg 6.70. 400m A: 2) Markus Johansson IFK Umeå 50.18, 3) Andreas Movin 96 Lidingö 50.33, 4) Erik Hermelin 96 Lidingö 50.95. 800m A: 7) Ben Mullen Tureberg 1:57.98, 8) Dennis Wikström Roos Skellefteå 1:58.30. 3000m: 2) Robin Rohlén IFK Umeå 8:10.98, 5) David Nilsson Högby 8:16.14. Diskus: 3) Tor Lindberg IFK Umeå 4252.
K 60m h1: Evelina Nilsson Skellefteå 7.85, f: 2) E Nilsson 7.80. 200m: 2) Isabelle Eriksson Lidingö 25.90, 4) Amanda Lindahl 98 27.07. 400m A: 3) Elin Moraiti Hässelby 56.32. 800m: 4) Ida Holm Täby 2:09.04, 5) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:11.42, 6) Jessica Edlund Umedalen 2:13.29. Diskus: 1) Heidi Schmidt Spårvägen 5471.

3.2 TORUN, POL | Resultat
K 800m: 8) Lovisa Lindh Ullevi 2:06.68.

1.2 BRATISLAVA, SVK | Resultat
K 1500m A: 2) Linn Nilsson 4:22.41.

31.1-1.2 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
Dag 2
M 60m B:
7) Felix Svensson 97 Mölndal 7.27, Y: 6) F Svensson 7.24. A: 1) F Svensson 22.27.

31.1 WIEN, AUT | Resultat
K 800m B: 3) Linn Nilsson Hälle 2:07.16.

31.1-1.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
P15 Sexkamp (60m - Längd - Kula / Höjd - 60mH - 1000m) Kiran Karlström 01 Hellas bröt (8.02 578 867 / 169 10.65 -).

31.1 KARLSRUHE, GER
K 60mH h2: 2) Susanna Kallur Falun 8.14, f: 4) S Kallur 8.14. Längd: 2) Erica Jarder Spårvägen 669.

31.1 MOUILLERON-LE-CAPTIF, FRA | Resultat
K Stav A: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 468 Svenskt inomhusrekord, B: 4) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 383.

31.1-1.2 HELSINKI, FIN | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
2) Madeleine Nilsson Gefle 1204.

31.1 TORONTO, CAN | Resultat
M Stav: 8) Emil Larsson Varberg 428.

24-25.1 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
Dag 1
K 800m:
4) Greta Graziani Täby 2:16.70.
Dag 2
M 60m C:
2) Felix Svensson 97 Mölndal 7.23, Y: 3) F Svensson 7.21. 200m A: 3) F Svensson 22.57.
K 400m A: 3) G Graziani 58.98.

24-25.1 HELSINKI, FIN | Resultat
Dag 2: http://www.tilastopaja.fi/db/fi/tulokset.php?CID=17636
Dag 1
P15 60m h2:
2) Elias Lindahl 01 Alingsås 7.87, f: 4) E Lindahl 7.76.
Dag 2
P17 300m B:
4) E Lindahl 40.33.
F17 60m h6: 4) Amanda Lindahl 98 8.27.

24.1 NANTES, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 405.

18.1 AIGLE, SUI | Resultat
P19 50m h3: 1) Felix Svensson 97 Mölndal 6.24, f: 3) F Svensson 6.26.

18.1 MAYENNE, FRA | Resultat
F16 60mH h2: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 9.10, A: 1) L Gunnarsson 9.28.

17.1 HELSINKI, FIN | Resultat
M 200m I: 4) Elias Lindahl 01 Alingsås 25.10.

17.1 NANTES, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 392.

17.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
P15 Höjd: 2) Kiran Karlström 01 Hellas 156. Längd: 4) K Karlström 529.

16-17.1 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
M Stav:
2) Emil Larsson Varberg 433.
K Stav: 3=) Anna Larsson 97 Varberg 336.

10.1 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 5) David Kappelin Örgryte 490, 6) Esa Hiltunen 96 Ullevi 460, 7) Jonathan Nordh 96 Örgryte 415.
K Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 400, 2) Hanna Jansson Ullevi 370, 5) Thea Nyberg Örgryte 350, 6) Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 350, -) Emma Kuutti 98 Örgryte X.

9-10.1 WINDSOR, CAN | Resultat
Dag 2
M Stav:
12) Emil Larsson Varberg 398.

4.1 HELSINGÖR, DEN | Resultat
F19 Stav: 1) Annika Jönsson 96 Helsingborg 360.
F17 Stav: 1) Linnea Jönsson 99 Helsingborg 350.
F15 Stav: 1) Gabriella Jönsson 01 IS Göta 330.

3.1 NANTES, FRA | Resultat
F17 Femkamp (med 800m i st f 600m): 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 3.111 (8.97 149 863 522 2:44.30).

20.12 MOUILLERON-LE-CAPTIF, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 380.

14.12 MAYENNE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 380.

7.12 NANTES, FRA | Resultat
F17 60mH A: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 9.07. Stav: 1) L Gunnarsson 365.

6.12 MUSTASAARI, FIN | Resultat
P13 60m: 1) Elias Lindahl 01 Alingsås 7.95.

29.11 RANHEIM, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>