Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 15 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2015

31.12 MADRID, ESP | Resultat
M 10 km väg: 8) David Nilsson Högby 29:22, 33) Fredrik Uhrbom Spårvägen 31:22.

20.12 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 10.5 km terräng: 19) David Nilsson Högby 33:39.

19.12 KYOTO, JPN | Resultat
K 10000m B: 15) Jakob Ranglin Grissler Örgryte 32:08.41.

6.12 's-HEERENBERG, NED | Resultat
M 15 km väg: 10) David Nilsson Högby 45:58 (10 km 30:34).

5.12 OSAKA, JPN | Resultat
M 5000m A: 12) Jakob Ranglin Grissler Örgryte 15:38.08.

29.11 ROESELARE, BEL | Resultat
M 9.4 km terräng: 10) David Nilsson Högby 31:09.
K 6.3 km terräng: 2) Sarah Lahti Hässelby 22:30.

28.11 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
P15 60m C (-1.3): 1) Kiran Karlström 01 Hellas 7.79. Höjd: 1) K Karlström 171. Tresteg: 1) K Karlström 1066/+1.4.

21.11 VÉLEZ-MÁLAGA, ESP | Resultat
P15 60m (vind?): 2) Kiran Karlström 01 Hellas 7.58 (eller 7.6m?). Längd (vind?): 2) K Karlström 516.
M40 Längd (vind?): 1) Ola Carlsson Örgryte 557.

21-22.11 TILBURG, NED | Resultat
Dag 2
M 10 km terräng:
14) David Nilsson Högby 30:54, 20) Nasir Dawoud Eskilstuna 31:05, 65) John Kingstedt Huddinge 32:50, 66) Alexander Söderberg Spårvägen 32:51, 89) Marcus Gustafsson Spårvägen 34:24, 90) Anders Fox Spårvägen 34:30.
P19 6.2 km terräng: 2) Suldan Hassan 98 Ullevi 19:23, 6) Emil Danielsson 97 Dala-Järna 19:42.
K 2.5 km terräng: 2) Linn Nilsson Hälle 7:30.
K 8 km terräng: 7) Sarah Lahti Hässelby 28:08.

14.11 GUELPH, CAN | Resultat
M 10 km terräng: 6) Erik Widing Tureberg 30:34.

31.10 EDMONTON, CAN | Resultat
M 10 km terräng: 2) Erik Widing Tureberg 31:59.

22-31.10 DOHA, QAT (IPC World Championships) | Resultat
Dag 1
M T12 100m h4
(+1.9): 2) Tobias Jonsson 96 Orient 11.35, s1 (+1.8): 3) T Jonsson 11.36.
M T13 Längd: 1) Per Jonsson Bollnäs 715/+0.9.
M F20 Kula: 4) Jeffrey Ige Huddinge 1473.
Dag 2
M T13 100m h3
(+2.2): 5) P Jonsson 11.81w.
Dag 3
M T12 Längd:
7) T Jonsson 664/+1.6.

22.10 DUBAI, UAE | Resultat
P17 100m A (vind?): 1) Charles Mårelid 99 11.1m. 400m: 1) C Mårelid 52.9m.

17.10 RÖYSE, NOR (Hytteplanmila) | Resultat
M 10 km väg: 6) Yared Admasu 30:45, 32) Nuray Yassin Ullevi 33:15, 40) Karl Borgö Hälle 33:44.
K 10 km väg: 5) Linn Nilsson Hälle 35:09, 9) Lisa Öhberg Hälle 36:49.

16.10 STAVANGER, NOR
M35 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1219. Diskus: 1) D Korhonen 3752. Slägga: 1) D Korhonen 4914.

10.10 STAVANGER, NOR
M35 Slägga: 1) Daniel Korhonen Kville 4788. Kastfemkamp (slägga, kula, diskus, spjut, vikt): 1) D Korhonen (4861 1209 3408 3497 1516).

4-11.10 MUNGYEONG, KOR (CISM World Games) | Resultat
Dag 8
M Marathon:
35) Andreas Magnusson Mariestad 2:34:56.
K Marathon: 21) Maria Jansson Ultrasweden 3:06:10 (halvmarathon 1:30:54).

4.10 TAARBAEK, DEN (Erimitagelöbet) | Resultat
M 13.3 km väg: 4) David Nilsson Högby 41:56, 8) Patrik Nilsson 43:09, 23) Erik Mellin Söderström Trångsviken 45:09.

3-11.10 NICE, FRA (European Masters Games) | Resultat
Anm: Urval av svenska resultat av seniorintresse.
Dag 1
M45 400mH:
1) Mattias Sunneborn Spårvägen 55.34.
Dag 4
M45 400m h2:
1) M Sunneborn Visby Gute 49.85.
Dag 5
M45 400m f:
1) M Sunneborn 49.77.

3.10 SASKATOON, CAN | Resultat
M 8 km terräng: 1) Erik Widing Tureberg 25:05.

28.9-1.10 GOLD COAST, AUS | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Rikard Karlsson 4086.
Dag 3
M Spjut Q:
11) R Karlsson 4370.
Dag 4
M Spjut f:
10) R Karlsson 4155.

27.9 ASKER, NOR
P15 Kastfemkamp (slägga, kula, diskus, spjut, vikt): 1) Ragnar Carlsson 00 Falun (6949 1577 5462 4760 2034).
F13 Kastfemkamp (slägga, kula, diskus, slungboll, spjut): 1) Hillevi Carlsson 02 Falun (X 1286 3722 3818 3107).
Anm: Slägga i Heggedal, övriga grenar i Asker.

26-27.9 GREVE, DEN | Resultat
Ungdomar från Lund, Ängelholm, Åhus, Eslöv, Mölndal och Öresund.

22-26.9 GUARANDA, ECU (INAS Global Games) | Resultat
Dag 4
M Kula:
1) Jeffrey Ige Huddinge 1460.
Dag 5
M Höjd:
1) Joakim Södling Nyköping 185.Diskus: 4) J Ige 3363.

16.9 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 3) Suldan Hassan 98 Ullevi 14:37.06, -) Mohamed Mohamoud 97 Ullevi bröt.
K 800m: 4) Helena Siltberg 2:16.15.

12.9 REGINA, CAN | Resultat
M 8 km terräng: 2) Erik Widing Tureberg 26:28.

12-13.9 LÖWENBERG, GER | Resultat
Ungdomar från Eslöv och Ystad.

11.9 BRUSSEL, BEL (DL) | Resultat
K 1 mile: 6) Abeba Aregawi Hammarby 4:23.07 Svenskt rekord (1500m 4:05.79 som 7:a). Höjd: 9=) Erika Kinsey Trångsviken 185.

9.9 STAVANGER, NOR | Resultat
M35 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1131. diskus: 1) D Korhonen 3739. Slägga: 1) D Korhonen 4723. Spjut: 1) D Korhonen 3401.

8.9 ZAGREB, CRO | Resultat
M Längd: 3) Andreas Otterling Örebro 793/+0.2.

6.9 BELFAST, GBR | Resultat
K 10 km väg: 6) Mari Troeng Linné 39:20.

6.9 BERLIN, GER | Resultat
M Diskus: -) Daniel Ståhl Spårvägen X.

5.9 TAMPERE, FIN | Resultat
M Stav: -) Carl Sténson Hellas X. Spjut A: 7) Jiannis Smalios Örebro 7144.
K 800m: 7) Ida Holm Täby 2:10.60. Spjut: 4) Anna Wessman Växjö 5386.

5.9 STRETFORD, GBR | Resultat
M 10000m A: 2) Lars Södergård Vallentuna 29:52.42.

5.9 SYDNEY/North Head, AUS | Resultat
K 10 km väg: 6) Erika Jordan 37:59.

3.9 ZÛRICH, SUI (DL) | Resultat
K Stav: 10) Angelica Bengtsson Hässelby 432.

29-30.8 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Games) | Resultat

29.8 OSLO, NOR | Resultat
M 1500m A: 5) Daniel Lundgren Tureberg 3:43.60, 11) Emil Blomberg Hässelby 3:49.95.
K 1500m: 6) Helena Siltberg 4:44.44.

29.8 HELSINKI, FIN (Midnight Run) | Resultat
M 10 km väg: 3) Fredrik Uhrbom Spårvägen 30:54.
K 10 km väg: 6) Kajsa Eriksson 40:04.

28.8 CLES, ITA | Resultat
K 800m A: 3) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.04, 10) Greta Graziani Täby 2:20.73.

26.8 WATFORD, GBR | Resultat
M 800m B: 5) Dennis Wikström Roos Skellefteå 1:57.79.

22.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 1500m A: 1) Johan Walldén Spårvägen 3:42.39, 2) Staffan Ek Huddinge 3:42.70, -) William Levay 96 Spårvägen bröt, B: 1) John Foitzik Spårvägen 3:49.19, 4) Tim Sundström Örebro 3:49.97.
K 1500m A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:17.42. Höjd: 2) Ellen Björklund Lund 176.

22.8 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 5000m C: 14) Albert Mollén Sävedalen 15:45.39

22.8 YVERDON-LES-BAINS, SUI | Resultat
K 400m A: 2) Elin Andersson Lund 61.32.

22.8 CHIASSO, SUI | Resultat
M 1500m: 6) Greta Graziani Täby 4:57.06.

7-9.8 OSLO, NOR | Resultat
Ungdomar från Orient, Falun, Hässelby, Brattås, Hälle, Örebro, Dals Södra, Strömstads IF, Bokenäs. IF Göta, Kil, Klippan.

5.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 800m A: 2) Kalle Berglund Spårvägen 1:47.52, B: 4) Mattias Ohlsson Öresund 1:52.39, C: 7) Sebastian Persson Öresund 1:58.09, 8) Adrian Mehic Öresund 1:58.74. 3000mH: 3) Daniel Lundgren Tureberg 8:39.94. Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6094.
K Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 647/-0.9. Kula: 3) Fanny Roos Atleticum 1645.

2.8 BECKUM, GER | Resultat
K Stav A: 8) Malin Dahlström Ullevi 426.

1-2.8 DILBEEK, BEL | Resultat
K Sjukamp: 1) Lisa Linnell Atleticum 5.764 (14.13/-0.7 176 1228 25.14/+0.2 578/+1.1 3823 2:14.04), -) Sofia Linde Täby bröt (14.56/-0.7 179 1318 28.99/+0.2 -).

1.8 NINOVE, BEL | Resultat
M 110mH A (+1.0): 6) Alexander Brorsson Atleticum 14.10, X (+0.7): 5) A Brorsson 13.92.
K 3000mH: 4) Klara Bodinson Sävedalen 9:40.21, 5) Charlotta Fougberg Ullevi 9:46.51. 400mH A: 5) Frida Persson Hammarby 58.47.

1-2.8 AALBORG, DEN (Vänortstävling) | Resultat
Ungdomar från Karlskoga.

1.8 SYDNEY/Lane Cove, AUS | Resultat
K 10 km väg: 7) Erika Jordan 39:12.

31.7-2.8 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 1
M22 Höjd:
4) Andreas Carlsson Ymer 216.

30.7 HELSINGÖR, DEN | Resultat
K 800m B (mixlopp): 1) Maria Freij 98 Öresund 2:16.48.

28.7 HALDEN/AREMARK, NOR | Resultat
K Diskus (i Aremark): 2) Elinor Forssander Ullevi 4661.

25.7 DAVOS. SUI (Swiss Alpine) | Resultat

23.7 ORIVESI, FIN | Resultat
F17 Slägga: 1) Jessica Preiman 98 Haparanda 4400.

23.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M 800m A: 11) Daniel Wikström Roos Skellefteå 1:57.54.
K Höjd: 2=) Ebba Jungmark Mölndal 178.

20-25.7 BYDGOSZCZ, POL (Döv-EM) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
2) Otto Kingstedt Huddinge 33:07.30.
Dag 2
M Slägga:
4) Theodor Thor Örebro 4477.
Dag 3
M 5000m:
4) O Kingstedt 15:35.29. Spjut: 1) T Thor 6472.

19.7 VILJANDI, EST | Resultat
M Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6276.

18.7 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K 400mH A: 5) Frida Persson Hammarby 58.40.

18.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m A: 5) Andreas Almgren Turteberg 1:47.02, G: 3) Johan Henningsson Tureberg 1:53.04. 1500m D: 5) Johan Hydén Huddinge 3:46.54, 6) Tim Sundström Örebro 3:46.75, E: 1) Johan Walldén Spårvägen 3:44.10. 5000m B: -) Olle Walleräng Spårvägen bröt, C: 5) Daniel Lundgren Tureberg 13:51.68, 6) Mikael Ekvall Strömstad LK 13:55.20, 18) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:52.50, -) Robin Lindgren Örgryte bröt.
K 800m A: 5) Lovisa Lindh Ullevi 2:02.13. 1500m A: 14) Linn Nilsson Hälle 4:11.19, C: 4) Ronja Fjellner Örgryte 4:25.60. Stav: 6) Malin Dahlström Ullevi 422.

18.7 OXFORD, GBR | Resultat
M 5000m C: 2) Marcus Åberg Hässelby 14:44.31.
K 5000m: 5) Sara Holmgren Sävedalen 16:52.62, 6) Cecilia Norrbom Spårvägen 16:53.29, 8) Lisa Öhberg Hälle 17:03.64.

18.7 MATARÓ, ESP | Resultat
M 800m B: 5) Ahmed Tahir Malmö 1:51.66. 5000m: 9) Abdikadir Abdi Ullevi 14:17.97.

17.7 MONACO, MON (DL) | Resultat
K Höjd: 8) Erika Kinsey Trångsviken 191.

16.7 KÖBENHAVN, DEN
K Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 666/+0.1.

15.7 LIÈGE, BEL | Resultat
M 800m A: 2) Andreas Almgren Tureberg 1:45.88.

15.7 WATFORD, GBR | Resultat
M 1500m A: 13) Rasmus Bengtsson 3:54.48.

14.7 LUZERN, SUI | Resultat
M Diskus: 7) Daniel Ståhl Spårvägen 6077.

11.7 KORTRIJK, BEL | Resultat
M 800m D: 3) Rasmus Bengtsson 1:53.82. Längd A: 1) Andreas Otterling Örebro 779w/+3.3 (764/-0.1), 4) Alexander Wittlock Spårvägen 738w/+3.1 (-).
K 800m C: 2) Patricia Striner 97 Malmö 2:11.43. Längd: 3) Malin Marmbrandt Västerås 604/+1.8.

11.7 MORATALAZ, ESP | Resultat
M Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6026.
K 3000mH: 5) Klara Bodinson Sävedalen 9:52.34.

11.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M 100m A (+0.3): 2) Carl Armfelt Spårvägen 10.63, F (-2.7): -) Johan Wissman Hässelby bröt, X (0.0): 2) C Armfelt 10.69, 7) J Wissman 13.56. 200m A (+1.8): 1) J Wissman 20.80. Höjd: 2) Medi Katib 213. Tresteg: 4) Erik Ehrlin Hammarby 1612/+1.0, 6) Isak Persson Örgryte 1442/-0.1, -) Mathias Ström Örgryte X.
K Höjd: 1) Sofie Skoog IF Göta 188, 2) Ny Nordström Tjalve 179.

11.7 ROTTACH-EGERN. GER | Resultat
K Stav: 5) Malin Dahlström Ullevi 455.
Anm: Provisorisk bana.

9.7 LAUSANNE, SUI (DL) | Resultat
K 100m B (+0.8): 4) Moa Hjelmer Spårvägen 11.78, 8) Pernilla Nilsson Malmö 12.23. Höjd: 3) Erika Kinsey Trångsviken 194. 4x100m: 3) Kombination (Gladys Bamane, Isabelle Eurenius, Elin Östlund, M Hjelmer) 44.69.

8-12.7 GWANGJU, KOR (Universiaden) | Resultat
Dag 1
M 100m h4
(+1.0): 3) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.35, h9 (+0.6): 6) Odain Rose IFK Umeå 10.64, q1 (-0.8): 5) T Kling-Baptiste 10.59, q4 (-1.1): 4) O Rose 10.75. 400m h6: 3) Axel Bergrahm Spårvägen 47.80. 1500m h1: 1) Staffan Ek Huddinge 3:54.57. Spjut Q2: 5) Jiannis Smalios Örebro 7323.
K 400mH h2: 5) Lynette Morgan Hammarby 59.33. Stav Q1: 7) Fanny Berglund Göteborgs KIK 395, Q2: -) Theresia Wängborg Nyberg Örgryte X.
Dag 2
M 200m h2
(+0.8): 2) T Kling-Baptiste 21.14, q4 (+0.4): 4) T Kling-Baptiste 21.20. 400m s2: 6) A Bergrahm 47.42. 10000m: 16) Andreas Åhwall Hässelby 31:06.77. Stav Q2: 8) Simon Assarsson Växjö 520. Slägga: 11) Mattias Lindberg Skellefteå 6631.
Dag 3
M 200m s2
(-0.4): 8) T Kling-Baptiste 21.30. 800m h4: 4) Johan Svensson Spårvägen 1:51.28. 1500m f: 3) S Ek 3:39.68. 5000m h2: 8) Anton Danielson Malmö 14:26.07. 110mH h1 (+1.0): 5) Alexander Brorsson Atleticum 14.05. Spjut f: 12) J Smalios 7377.
K Tresteg Q1: 13) Jasmin Sabir Hammarby 1246/+0.7. Spjut Q2: 2) Anna Wessman Växjö 5547.
Dag 4
M 800m s2:
8) J Svensson 1:51.79.
Dag 5
M 5000m f:
13) A Danielson 14:36.37.
K Spjut: 4) A Wessman 5834.

7-8.7 BARCELONA, ESP | Resultat
Dag 2
M 800m B:
2) Ahmed Tahir Malmö 1:51.92.

7.7 CORK, IRL | Resultat
K 800m: 4) Lovisa Lindh Ullevi 2:05.04.

5.7 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
M 100m C (+2.5): 3) Carl Armfelt Spårvägen 10.47w, Y (-1.1): 8) C Armfelt 10.70. 200m A (-0.7): 2) Johan Wissman Hässelby 20.74.

4.7 CHATEAUROUX, FRA | Resultat
F17 Stav A: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 382.

4.7 BRANDENBURG, GER | Resultat
Ungdomar från Karlstad (IF Göta).

4.7 SINT-NIKLAAS, BEL | Resultat
K 100mH (+1.1): 1) Hanna Palmqvist 96 Mölndal 14.23. 400mH: 6) H Palmqvist 61.66.

4.7 BAD LANGENSALZA, GER | Resultat
M Längd: 3) Andreas Otterling Örebro 806/+1.5

4.7 SAINT DENIS, FRA (DL) | Resultat
K Stav: 9=) Angelica Bengtsson Hässelby 438.

1.7 NEMBRO, ITA | Resultat
K 800m: 10) Greta Graziani Täby 2:14.85.

1.7 BOISSANO, ITA | Resultat
M 800m A: 1) Andreas Almgren Tureberg 1:46.12, 6) Tim Sundström Örebro 1:52.58, 8) Martin Hammar Tureberg 1:53.79, B: 7) Dennis Roos Wikström Skellefteå 1:58.00. Slägga: 2) Oscar Vestlund IF Göta 6582, 3) Alexander Larsson Upsala 6237.
K 800m A: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:08.56, 9) Isabella Andersson 97 Tureberg 2:14.62. Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 616/-1.2.

1.7 BLOIS, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 425.

28.6 OSLO, NOR | Resultat
M 800m A: 4) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:50.08, B: 5) Gustav Bivstedt 96 Hässelby 1:54.61, C: 4) Axel Danielsson Meiling Arvika 1:57.11.
K 800m B: 1) Helena Siltberg 2:15.51.

28.6-3.7 ST. CLEMENT, GBR (Island Games) | Resultat
Dag 1
M 200m h1
(+1.4): 3) Mattias Sunneborn Spårvägen 22.81. Halvmarathon: 4) Fred Grönwall Gotland 1:12:35. Slägga: 7) Erik Larsson Gotland 3830, 9) Tore Olofsson Gotland 3544.
K 100m h2 (-0.1): 2) Maja Almgren 98 Gotland 12.83. 1500m h1: 5) Ida Kellström 97 Gotland 4:56.55.
Dag 2
M 5000m:
8) Daniel Antonsson Gotland 15:52.40. 400mH h1: 4) M Sunneborn 55.42, f: 5) M Sunneborn 55.00. Kula: 3) E Larsson 1442.
K 100m f (+1.2): 8) M Almgren 12.86.
Dag 3
M 110mH
(+2.3): 5) Jacob Wiklund 96 Gotland 18.97w. Längd Q1 (vind?): 1) Daniel Örevik 97 Gotland 686.
K 1500m f: 6) I Kellström 4:52.17.
Dag 4
M 100m h3
(+1.6): 1) D Örevik 11.23. 400m h1: 2) M Sunneborn 51.18. 1500m h2: 3) D Antonsson 4:12.34. 3000mH: 6) F Grönwall 10:05.89, 10) Henrik Reintz 11:01.66. Längd f: 1) D Örevik 713w/+2.3 (ok?). Spjut: 7) Gustav Melén Gotland 5255, 10) J Wiklund 4442.
Dag 5
M 100m f
(+1.3): 5) D Örevik 11.14. 400m s1: 2) M Sunneborn 51.69, f: 4) M Sunneborn 50.04.
K 10000m: 7) I Kellström 39:04.49. Längd Q2: 3) M Almgren 486/-1.5, f: 4) M Almgren 518/+0.8.
Dag 6
M 1500m f:
9) D Antonsson 4:10.51. 10000m: 5) F Grönwall 33:02.65, 11) Daniel Hejdström Gotland 34:13.87. Tresteg: 5) D Örevik 1384/-1.9.

28.6 PFUNGSTADT, GER | Resultat
K 3000mH: 1) Amélie Svensson 96 10:34.03.

27-28.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
K Stav:
7) Malin Dahlström Ullevi 435.
F19 Stav: 9) Sara Cannmo 96 Örgryte 375, 11=) Annika Jönsson 96 Helsingborg 360, -) Klara Mattsson 97 Orient X.
Dag 2
P19 Stav:
-) Carl Ivarsson 96 Lerum X.
F19 800m: 7) Astrid Rosvall 97 Hässelby 2:07.47, 9) Madeleine Björlin Delmar 96 2:08.33, -) Patricia Striner 97 Malmö bröt.

27.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 800m H: 1) Christopher Nilsson Ullevi 1:53.73, 8) Hampus Börjesson Ullevi 1:55.54. 1500m F: 7) Suldan Hassan 98 Ullevi 3:51.92, G: 2) Jonatan Fridolfsson Sävedalen 3:53.11, 4) Alexander Nilsson Mölndal 3:54.65. 5000m A: 5) Robin Lindgren Örgryte 14:04.65, C: 3) Joel Zachrisson Ullevi 14:35.80, 4) Gabriel Steffensen 96 Sävedalen 14:36.02.
K 800m B: 8) Ida Holm Täby 2:10.64. 1500m C: 1) Frida Kristiansson Örgryte 4:27.41. 5000m: 14) Sara Holmgren Sävedalen 16:37.67. 3000mH: 6) Tova Eurén Göteborgs KIK 10:25.27, 7) Ronja Fjellner Örgryte 10:28.67.

27.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M Stav: 3) Erik Thorstensson Spårvägen 502, 5) Rasmus Carlsson Örebro 482, 6) Dennis Fransson Bergetoft Örebro 462.
K 400m B: 5) Lisa Duffy Hässelby 55.07. 100mH A (-0.1): -) Madeleine Eriksson Lidingö diskv. 400mH A: 2) Frida Persson Hammarby 58.32.

27.6 LES SABLES D'OLONNE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 405.

27-28.6 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
Dag 1
P17 Spjut:
1) Rasmus Eriksson Kil 7183, 2) Alexander Nilsson IF Göta 4977.

27-28.6 BUSTO ARSIZIO, ITA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Greta Graziani Täby 2:17.41.

25-28.6 SOMERO, FIN | Resultat
Dag 3
M Stav:
3) Carl Sténson Hellas 520.
Dag 4
M Stav A:
2) David Kappelin Örgryte 490, 10) Esa Hiltunen 96 Ullevi 460, 13) Jonathan Nordh 96 Örgryte 420.
K Stav: 3) Hanna Jansson Ullevi 390, -) Fanny Berglund Göteborgs KIK X.

25-28.6 KAUSTINEN, FIN | Resultat
Dag 1
P19 Slägga:
4) Anton Andersson 96 Umedalen 6440.
P16 Slägga: 1) Ragnar Carlsson 00 Falun 6226.
P15 Slägga: 1) R Carlsson 7100.
F19 Slägga: 5) Emma Thor 97 Tureberg 5699, 6) Frida Bååth 97 Timrå 5600, 13) Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg 4684.
Dag 3
M Slägga:
8) Mattias Lindberg Skellefteå 6487.
Dag 4
M Slägga:
2) M Lindberg 6558.
P15 Slägga: 1) R Carlsson 6960.
K Slägga: 2) F Bååth 5607.

25-27.6 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
Dag 1
M22 Diskus:
1) Jussi Kiviniemi Södertälje 5306.
Dag 2
M Diskus A:
3) J Kiviniemi 5271.
Dag 2:
http://heittorinki.com/wp-content/uploads/2015/06/20150626_karnevaalit2015tulokset.txt

25.6 TURKU, FIN | Resultat
K 400m A: 7) Elin Moraiti Hässelby 55.39. 100mH h2 (+0.4): 6) Madeleine Eriksson Lidingö 14.10. Höjd: 4) Sofie Skoog IF Göta 182.

24-28.6 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 5
M Spjut A:
3) Gabriel Wallin Södertälje 7679.

24.6 KATOWICE, POL | Resultat
M 100m h1 (-0.2): 6) Michael Skalenius Kville 11.69. 400m D: 3) M Skalenius 53.12. 400mH B: 2) Alexander Lundskog 96 Ullevi 53.65, 4) Jim Christensson Mölndal 55.41, C: 3) Oskar Greilert Ullevu 57.70, D: 1) Martin Astner Ullevi 57.91, 2) Daniel Skatt Örgryte 59.66.
K 400mH b: 1) Johanna Holmén Svensson Ullevi 61.94.

24.6 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
M 100m A (+0.4): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 10.98.

21.6 BOTTROP, GER | Resultat
M 400m A: 1) Erik Martinsson 96 Gefle 48.33, B: 2) Adam Danielsson Ullevi 48.88. 400mH: 2) Alexander Lundskog 96 Ullevi 53.54. Längd: 3) Alexander Wittlock Spårvägen 748/+0.4.

20-21.6 NIORT, FRA | Resultat
Dag 2
K Stav A:
1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 396.

20.6 SCHWEINFURT, GER | Resultat
P17 Höjd: 4) Filip Björklund 98 Upsala 203.
F19 2000mH: 1) Amélie Svensson 96 6:47.57. Tresteg: 1) Klara Pedersen 97 Upsala 1091/-1.1.

20.6 HOF, GER | Resultat
K Stav: 2) Michaela Meijer Örgryte 452.
Anm: "Torgtävling".

18-21.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 2
P15 200m A
(+2.0): 4) Gustaf Zetterlund 00 Örebro 24.66.
Dag 3
M 400m A:
5) Andreas Movin 96 Lidingö 50.19, B: 7) Marcus Mårtensson Lidingö 52.04.
P17 Spjut: 1) Gustaf Eichmüller 98 Malmö 7055.
P15 400m A: 4) G Zetterlund 55.64.
Dag 4
M 100m h1
(+1.1): 2) Jan Wocalewski Huddinge 10.91, A (+1.9): 6) J Wocalewski 10.70.
K 100m h1 (-0.1): 3) Emilia Kjellberg 96 Sunne 12.36, A (+1.8): 5=) E Kjellberg 12.28. Höjd: 1) Evelina Erlandsson IF Göta 178.

17.6 BARCELONA, ESP | Resultat
M 1500m B: 1) Patrik Nilsson Oskarshamn 4:02.22.

14.6 LAHTI, FIN | Resultat
M 1500m: 2) Tim Sundström Örebro 3:48.77. Längd: 1) Andreas Otterling Örebro 788/+1.3.
K 100mH (+0.3): 4) Madeleine Eriksson Lidingö 13.86, 5) Malin Eriksson Örebro 14.11. Tresteg: 5) Malin Marmbrandt Västerås 1289/+0.9, 6) Angelica Ström Spårvägen 1269/+0.9.

14.6 JELGAVA, LAT | Resultat
M Spjut: 2) Gabriel Wallin Södertälje 7825.

14.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 800m A: 9) Mattias Ohlsson Öresund 1:54.00. Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6055.
K 800m: 6) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.16. 3000mH: 1) Klara Bodinson Sävedalen 10:05.19, 4) Tova Eurén 10:44.34.

13.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 400m B: 2) Dennis Forsman Ullevi 48.87, 4) Adam Danielsson Ullevi 49.25, D: 2) Victor Fingal 96 Ullevi 49.75, 4) Martin Selin 96 Ullevi 50.61. 800m A: 4) Kalle Berglund 96 Spårvägen 1:49.04, B: 2) William Levay 96 Spårvägen 1:51.49. 110mH (+0.4): 2) Alexander Brorsson Atleticum 14.34/+0.4. Längd: 2) Alexander Wittlock Spårvägen 751/0.0.
K 100m A (-0.1): 3) Daniella Busk Malmö 11.84, B (+1.4): 5) Linnea Killander Malmlö 11.97, 8) Pernilla Tornemark Malmö 12.24. 200m A (+0.9): 2) D Busk 24.00, 6) Josefin Magnusson Malmö 24.62, B (+0.5): 3) L Killander 24.28, 7) P Tornemark 24.74. 400m A: 8) Matilda Hellqvist Ullevi 56.72. 100mH B (+1.5): 1) Adriana Janic 96 Malmö 13.73. Höjd: 8) Victoria Dronsfield IF Göta 169. Kula: 2) Fanny Roos Atleticum 1705.

13-14.6 HVIDOVRE, DEN (Copenhagen Open) | Resultat
Dag 2:
http://copenhagenopen.net/resultater/resultatliste-sondag.htm

13.6 CHALLANS, FRA | Resultat
K Stav A: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 410.

13.6 LEIXLIP, IRL | Resultat
K 400mH: 3) Frida Persson Hammarby 58.04.

13.6 CÓRDOBA, ESP | Resultat
P15 Höjd: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 173. Längd: 1) K Karlström 570/-0.6.

12-14.6 WINDSOR, CAN | Resultat
Dag 3
F19 Stav:
3) Anna Larsson 97 Varberg 330.

12.6 MARIEHAMN, FIN | Resultat
M 100m (+1.4): 1) Daniel Persson Örebro 11.53.

12-13.6 GENÈVE, SUI | Resultat
Dag 2
M 100m
(+1.2): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 10.95. 400m A: 1) F Svensson 48.22.

12-14.6 RIETI, ITA (Italienska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 1
K22 800m h1:
5) Greta Graziani Täby 2:15.22.

12-14.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
P17 200m A
(+1.9): 1) Marcus Tornée 98 Helsingborg 21.95. Spjut: 1) Rasmus Eriksson 98 Kil 7044.
K 200m C (+2.0): 5) Helena Siltberg 27.70.
F17 Höjd: 2) Wilma Nordkvist 98 Helsingborg 165.
Dag 2
P16 200m A
(+2.9): 1) Michael Nyabako 99 Helsingborg 22.36w. 800m A: 1) Eric Nilsson 99 Helsingborg 2:00.79, Tresteg: 1) Erik Andersson 99 Sävedalen 1268/+1.7.
K 800m A: 11) Helena Siltberg 2:16.29.
F19 Tresteg: 6) Nicolina Nordkvist 97 Helsingborg 1100/+0.6.
F17 100mH (-1.3): 2) Moa Mattisson 98 Helsingborg 14.50. Spjut: 1) Carolin Näslund 98 Bore 4940, 3) Isabella Kvist 99 Helsingborg 44.85.
Dag 3
M

12-14.6 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
Dag 1
P14 100m h1
(+1.5): 2) Elias Lindahl 01 Alingsås 11.88, A (+1.3): 3) E Lindahl 11.86.
F17 100m h4 (+2.3): 4) Amanda Lindahl 98 Alingsås 12.78, B (+1.1): 6) A Lindahl 12.99.
Dag 2
P14 300m A:
3) E Lindahl 39.13.

11.6 OSLO, NOR (DL) | Resultat
M 800m B: 1) Mattias Ohlsson Öresund 1:50.74. 1500m: 9) Staffan Ek Huddinge 3:44.98, -) Johan Hydén Huddinge & Thobias Ekhamre Huddinge bröt. Längd: 7) Michel Tornéus Hammarby 775/-0.7. 4x100m: -) Kombination (Sulayman Bah, Johan Wissman, Tom Kling-Baptiste, Alexander Brorsson) diskv.
K 200m (-0.9): 2) Frida Persson Hammarby 24.17. 800m: 2) Anna Silvander Lidingö 2:03.40 (400m 60.0m), 6) Ida Holm Täby 2:05.07, 9) Linn Nilsson Hälle 2:08.03. 1500m A: 4) Abeba Aregawi Hammarby 4:03.07 (800m 2:11.5m).

10.6 BARCELONA, ESP | Resultat
M 800m B: 10) Patrik Nilsson Oskarshamn 1:58.31.

10.6 HUELVA, ESP | Resultat
M 5000m: -) Olle Walleräng Spårvägen bröt. 3000mH: 10) Daniel Lundgren Tureberg 8:38.74.

9.6 TARTU, EST | Resultat
M Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6123.

8.6 PRAHA, CZE | Resultat
M 3000mH: 15) Napoleon Solomon Fredrikshof 9:00.96.

7.6 BIRMINGHAM, GBR (DL) | Resultat
K 1500m: 2) Abeba Aregawi Hammarby 4:01.97 (800m 2:10.4m).

7.6 BRISTOL, GBR | Resultat
K Höjd A: 1) Victoria Dronsfield IF Göta 178.

6-7.6 FREDERIKSBERG, DEN | Resultat
Dag 1
M 400m A:
3) Mattias Ohlsson Öresund 49.70, 5) Adrian Mehic Öresund 50.10, B: 5) Sebastian Persson Öresund 52.99, C: 4) Kevin Gullstrand 97 Öresund 55.10.
Dag 2
P17 Stav:
1) Magnus Herstedt 98 Malmö 440.

6.6 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M 800m A: 6) Warsame Doley 98 Malmö 1:50.81.

6.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h1 (+2.8): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.56w, h2 (+0.6): 2) Johan Wissman Hässelby 10.61/+0.6, A (0.0): -) T Kling-Baptiste & J Wissman bröt (eller ej start?). 200m A (+0.8): 1) J Wissman 20.77, 2) T Kling-Baptiste 21.18. 3000m: -) David Nilsson Högby bröt.

6.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 200m D (+0.3): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 21.45.
K 100m A (-0.5): 4) Irene Ekelund 97 Malmö 11.70, 5) Daniella Busk Malmö 11.75, B (-0.4): 3) Isabelle Eurenius Spårvägen 11.83, 8) Caroline Sandsjoe Malmö 12.40, C (-0.6): 2) Elin Östlund Örebro 11.95, 3) Linnea Killander Malmö 11.98, 7) Pernilla Tornemark Malmö 12.27, X (+0.6): 3) D Busk 11.74, -) I Ekelund bröt, Y (+0.6): 2) I Eurenius 11.84, 6) E Östlund 12.01. 200m A (-0.2): 4) Moa Hjelmer Spårvägen 23.52, C (+0.7): 2) L Killander 24.31, 3) P Tornemark 24.62. 400m B: 6) Josefin Magnusson Malmö 54.75, 7) Lisa Duffy Hässelby 55.23. 100mH B (0.0): 3) Adriana Janic 96 Malmö 14.13, Y (-1.7): 5) A Janic 14.29. 4x100m: 2) Kombination (I Ekelund, I Eurenius, D Busk, M Hjelmer 44.17.

6-7.6 LODI, ITA | Resultat
Dag 1
K 400m B:
5) Greta Graziani Täby 59.15.

6.6 SYDNEY/North Head, AUS | Resultat
K 10 km väg: 2) Erika Jordan 38:37.

6-7.6 ARONA, ESP | Resultat
K Sjukamp: 14) Khaddi Sagnia Ullevi (13.99/-1.3 161 1035 bröt/0.0 668/+1.1 3704 bröt).

6.6 KRISTIANSAND, NOR | Resultat
M 10000m A: 3) John Börjesson Ullevi 30:57.87.

4.6 JESSHEIM, NOR | Resultat
M 1500m A: 4) Kalle Berglund 96 Spårvägen 3:45.35, -) William Levay 96 Spårvägen bröt, B: 3) Robin Lindgren Örgryte 3:51.93, 8) David Nilsson Högby 4:01.08, -) Robin Rohlén IFK Umeå bröt.
K 1500m A: 3) Ronja Fjellner Örgryte 4:25.04, 18) Sara Christiansson 97 Trollhättan FIK 4:46.23, B: 7) Helena Siltberg 4:54.60.
Länk Kvinnor: http://www.ullkisafriidrett.no/Filer/1500%20m%20Elite/Resultater%201500%20m%20Elite%20Jessheim%202015%20KS.pdf

4.6 ROMA, ITA (DL) | Resultat
K 3000mH: 13) Charlotta Fougberg Ullevi 9:53.31. Längd: 9) Erica Jarder Spårvägen 646/+0.5.

4-6.6 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
F18 Stav:
2) Anna Larsson 97 Varberg 355.

4-5.6 RICCIONE, ITA | Resultat
Dag 2
M41 Spjut:
1) Håkan Konstenius Luleå 5190.

3.6 BARCELONA, ESP | Resultat
M 1500m B: 1) Patrik Nilsson Oskarshamn 3:59.90.

31.5 DURBAN - PIETERMARITZBURG, RSA (Comrades) | Resultat
M 87.7 km: 40) Patrik Verme Torsby LK 6:29:14.
K 87.7 km: 19) Sophia Sundberg Väsby 7:26:46.

31.5 BEDFORD, GBR | Resultat
M 400m C: 5) Andreas Movin 96 Lidingö 51.63. Höjd: 10=) Jakob Thorvaldsson Lidingö 203.
100mH A (+0.7): 2) Malin Eriksson Örebro 13.98, X (+1.6): 2) M Eriksson 13.99. 400mH B: 7) Isabelle Eriksson Lidingö 65.72. Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 622/+0.8, 4) Malin Olsson Lidingö 600/+1.7.

31.5 WIEN, AUT | Resultat
K 5 km väg: 5) Charlotta Fougberg Ullevi 16:01.

30-31.5 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
Dag 2
P17 Spjut:
1) Rasmus Eriksson 98 Kil 6761, 3) Alexander Nilsson 98 IF Göta 4586.
K Längd: 1) Ida Hansen IF Göta 583/+1.5.
F17 Spjut: 1) Carolin Näslund 98 Bore 5088.

30.5 WEINHEIM, GER | Resultat
M 100m h8 (+1.9): 2) Emil von Barth 96 Ullevi 10.53, 4) Patrik Andersson Ullevi 10.64, 5) Carl Armfelt Spårvägen 10.74, h11 (-1.8): 4) Johan Wissman Hässelby 10.89, h13 (-2.0): 2) Sulayman Bah Ullevi 10.67, 3) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.86, A (0.0): 5) S Bah 10.57, B (+0.4): 7) C Armfelt 10.86, C (-1.0): 1) T Kling-Baptiste 10.70. 200m B (+0.1): 2) J Wissman 21.21, G (-1.1): 1) E von Barth 21.57. 800m A: 4) Mattias Ohlsson Öresund 1:50.88.

30.5 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 200m B (+0.7): 5) Sunday Ojuri Hammarby 22.47. 400m A: 7) Dennis Forsman Ullevi 48.40, B: 4) Adam Danielsson Ullevi 47.89, C: 5) Victor Fingal 96 Ullevi 49.09, 6) Martin Selin Ullevi 49.28. 800m B: 2) Kalle Berglund 96 Spårvägen 1:47.31, 10) Robin Rohlén IFK Umeå 1:51.29. 3000m A: 5) Johan Hydén Huddinge 8:03.77, 6) Wille Levay 96 Spårvägen 8:05.69, 8) Anton Danielson Malmö 8:09.98. 110mH h1 (0.0): 1) Alexander Brorsson Atleticum 14.04, h2 (+0.5): 4) Filip Lööv IF Göta 14.57, f (+0.6): 4) A Brorsson 14.01, 7) F Lööv 14.39. 400mH B: 5) Anton Nilsson Huddinge 54.82, C: 1) Alexander Lundskog 96 Ullevi 53.85.
K 400m A: 6) Elin Moraiti Hässelby 56.48, B: 3) Matilda Hellqvist Ullevi 55.57. 800m B: 5) Ida Holm Täby 2:07.50. 400mH B: 1) Frida Persson Hammarby 58.21, 5) Johanna Holmén Svensson 96 Ullevi 61.07.

30.5 INNSBRUCK, AUT | Resultat
M Längd: 2) Andreas Otterling Örebro 805/0.0.
Anm: "Torgtävling" på uppbyggda banor i centrala Innsbruck.

30.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 1500m B: 4) Tim Sundström Örebro 3:47.18.

30-31.5 MERSIN, TUR | Resultat
Dag 1
K 100m
(-0.2): 4) Erica Jarder Spårvägen 11.89.
Dag 2
K Längd:
2) E Jarder 636/-0.5.

29.5 DESSAU, GER | Resultat
M 800m A: 5) Johan Rogestedt Stenungsund 1:48.77.
K 1500m: 11) Linn Nilsson Hälle 4:23.71.

27.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m A: 11) Kalle Berglund 96 Spårvägen 1:49.83. 1500m C: 1) David Nilsson Högby 3:56.98. 5000m A: 9) Daniel Lundgren Tureberg 13:59.52, -) Olle Walleräng Spårvägen bröt.
K 1500m: 3) Sarah Lahti Hässelby 4:26.80.

27.5 NAMUR, BEL | Resultat
M 400mH C: 3) Anton Nilsson Huddinge 54.88.

27.5 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m A (+3.8): 1) Austin Hamilton 97 Malmö 10.70w.

25.5 REHLINGEN, GER | Resultat
K Stav: -) Elienor Werner 98 Hässelby X.

25.5 LOKEREN, BEL | Resultat
M 800m A: 4) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:49.62. Stav: 1=) Simon Assarsson Växjö 501, 1=) Filip Gyllensten Kville 501, 3) David Kappelin Örgryte 501, 4) Simon Gyllensten Kville 481, 5) Esa Hiltunen 96 Ullevi 461, -) Carl Ivarsson Lerum X.
K 800m A: 1) Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 2:09.02, 2) Linn Söderholm 96 Sävedalen 2:09.42, 3) Patricia Striner 97 Malmö 2:10.64. Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 442, 3)) Malin Dahlström Ullevi 412, 4=) Hanna Jansson Ullevi 372, 7) Sara Eriksson Ullevi 362, -) Amanda Gabrielsson 96 Örgryte X.

24.5 PONTOISE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 450. Spjut: 5) A Bengtsson 3395.

24.5 CHOLET, FRA | Resultat
K Stav: 2) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 320.

24.5 HENGELO, NED | Resultat
K Längd: 2) Erica Jarder Spårvägen 669w/+2.4 (632/-1.2).

23.5 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 800m C: 3) Warsame Hassan 98 Malmö 1:51.77. 5000m A: 27) Olle Walleräng Spårvägen 13:57.50, -) Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt, B: 10) David Nilsson Högby 13:57.50, 11) Anton Danielson Malmö 13:59.50, 21) Wille Levay 96 Spårvägen 14:07.60. 3000mH A: 1) Daniel Lundgren Tureberg 8:33.51, B: 1) Vidar Johansson 96 8:56.37. Stav: 2) Simon Gyllensten Kville 501, 3) Simon Assarsson Växjö 481, 6) Carl Ivarsson 96 Lerum 461, -) Filip Gyllensten Kville & Esa Hiltunen 96 Ullevi X.
K 400m C: 1) Lisa Duffy Hässelby 54.90. 800m C: 1) Astrid Rosvall 97 Hässelby 2:08.55, 3) Patricia Striner 97 Malmö 2:09.94, 4) Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 2:10.47. 1500m A: 5) Sarah Lahti Hässelby 4:17.20, 12) Linn Nilsson Hälle 4:25.50, B: 8) Linn Söderholm 96 Sävedalen 4:30.11. 3000mH: 7) Ronja Fjellner Örgryte 10:05.45, 15) Isabell Norstedt Helsingborg 10:24.29. 400mH C: 5) Sofia Johnsson Hässelby 62.54. Stav: 1) Fanny Berglund Göteborgs KIK 401, 3) Hanna Jansson Ullevi 381, -) Amanda Gabrielsson 96 Örgryte & Sara Eriksson Ullevi X.

23.5 AARHUS, DEN (Nordic Challenge 10000m) | Resultat
M 10000m: 2) Johan Larsson 29:11.83, 9) Andreas Åhwall 30:37.27. Utom tävlan: Ebba Tulu Chala Spårvägen 30:03.36, Gabriel Steffensen 96 Sävedalen 31:19.89, Jonathan Weichbrodt Mölndal 31:55.70.
K 10000m: 4) Frida Lundén 34:20.75, 5) Louise Nilsson 34:24.82, 9) Sara Holmgren 35:45.67. Utom tävlan: Lisa Öhberg Hälle bröt.

23.5 AARHUS, DEN | Resultat
M 110mH (-1.1): 2) Alexander Brorsson Atleticum 14.18, 4) Philip Nossmy Malmö 14.25, 5) Anton Levin Malmö 14.52.
K Kula: 2) Fanny Roos Atleticum 1636.

23.5 HAMAR, NOR | Resultat
M 800m A: 8) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:52.39.
K 800m B: 2) Helena Siltberg 2:16.60.

23.5 DAKAR, SEN | Resultat
K Slägga: 6) Tracey Andersson Ullevi 6332.

23.5 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
M Längd: 2) Thobias Nilsson Montler 96 Malmö 742/+0.7. Tresteg: 1) Jesper Hellström Hässelby 1492/-1.1, 2) Marcus Nyberg 97 Malmö 1465w/+2.2 (1450/0.0).
P15 Höjd: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 167.
K Längd: 2) Sara Kviberg Hässelby 597/-0.3, 3) Linda Bergh Hässelby 596/+0.5, 4) Thilda Särnevång 96 Udd 574/+1.1. Tresteg: 1) Emilia Hammarström 96 Wärnamo 1227/+0.1, 2) T Särnevång 1224/+1.5.

23.5 ZOFINGEN, SUI | Resultat
M 100m h1 (+1.5): 4) Felix Svensson 97 Mölndal 11.03, A (+0.5): 2) F Svensson 11.06. 200m B (-1.6): 1) F Svensson 21.83.

23-24.5 ZEVEN, GER | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Mattias Ohlsson Öresund 1:52.30.

21-22.5 TOURLAVILLE, FRA | Resultat
Dag 1
F 100m h5
(+0.5): 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 13.09, f (+1.0): 4) L Gunnarsson 12.95.
Dag 2
F Stav:
1) L Gunnarsson 380.

21-23.5 FIDENZA, ITA | Resultat
Dag 3
K 800m A:
5) Greta Graziani Täby 2:13.91.

17.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K Höjd: 2) Victoria Dronsfield IF Göta 178.

17.5 GAVARDO, ITA | Resultat
K 800m C: 6) Greta Graziani Täby 2:13.98.

17.5 LYNGBY, DEN | Resultat
Ungdomar från Ängelholm.

16-17.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus A:
5) Axel Härstedt Malmö 6467. Spjut: 10) Jiannis Smalios Örebro 6622.
P19 Diskus: -) Jakob Gardenkrans 97 Malmö X.
K Slägga B: 3) Marinda Petersson Malmö 6567. Spjut: 8) Malin Haglund Ullevi 5095.
F19 Kula: 1) Julia Svärd Axelsson 96 Helsingborg 1323. Diskus: 10) Lovisa Sjöstrand 97 Castor 4117. Slägga: 4) Emma Thor 97 Tureberg 6051, 7) Linn Forssell 97 Motala 5648.
F16 Slägga: 2) Elina Karvonen 01 Vingarna 5348.
Dag 2
M22 Diskus A:
6) Simon Pettersson Upsala 5500, B: 3) Viktor Gardenkrans Malmö 5223, -) Gustav Liberg Ullevi X. Slägga: 6) Oscar Vestlund IF Göta 6814, 14) Tim Söderqvist Dals Södra 5884. Spjut: 3) Quincy Andersson Malmö 7306.
P17 Kula: 2) Wictor Petersson 98 Malmö 2026, 15) Patrik Lindstedt 99 Hässelby 1565. Diskus: 1) W Petersson 6193. Slägga: 4) P Lindstedt 6522.
K22 Kula: 3) Fanny Roos Atleticum 1636. Diskus: 4) Heidi Schmidt Spårvägen 5070, 6) F Roos 4925, 11) Moa Eskilsson Villstad 4476. Slägga: 3) Eleni Larsson Huddinge 6782, 5) M Petersson 6558.
F17 Slägga: 1) Grete Ahlberg 98 Hammarby 6154. Spjut: 15) Isabella Kvist 98 Helsingborg 4274.
F15 Spjut: -) E Karvonen X.

16.5 LONDON, GBR | Resultat
M 10000m A: 5) David Nilsson Högby 29:06.79, 16) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:53.87.

15.5 DOHA, QAT (DL) | Resultat
M Spjut: 10) Kim Amb Bålsta 7599.
K 1500m: 7) Abeba Aregawi Hammarby 4:04.42 (800m: 2:12.0m). Längd: 8) Erica Jarder Spårvägen 653/+0.3.

15-16.5 FIRENZE, ITA | Resultat
M Tiokamp: 4) Fredrik Samuelsson Hässelby 7.531 (11.19/-1.1 713/+1.5 1390 195 51.33 14.95/-0.9 3917 425 5903 4:34.12), 11) Kevin Fankl Ullevi 6.910 (11.46/-1.1 698/+2.0 1211 186 50.23 16.02/-0.4 35556 425 5181 4:47.18).

13.5 NERJA, ESP | Resultat
M Spjut: 1) Alexander Ottosson Klippan 6280.
K 100m A (+0.6): 1) Vanja Blomberg 98 Klippan 12.84. Längd: 1) V Blomberg 524/+0.8.
Plus ungdomar från Klippan, Eslöv och Hakarpspojkarna.

10.5 DERBY, GBR | Resultat
K Höjd: 1) Victoria Dronsfield IF Göta 175.

10.5 HAMAR, NOR | Resultat
P17 Spjut: 1) Rasmus Eriksson 98 Kil 6619, 2) Alexander Nilsson 98 IF Göta 4752.

10.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 10 km väg: 13) David Nilsson Högby 29:45 (5 km 14:40).

10.5 HELSINGÖR, DEN | Resultat
P19 Spjut: 1) Jan Jakoubek 97 Hinden 5756.
P17 Kula: 2) Theodor Ahlström 98 Växjö 1440. Spjut: 1) T Ahlström 6040.
K22 Diskus: 1) Moa Eskilsson Villstad 4550.
F17 Kula: 1) Elin Vertetics 98 Högby 1158. Slägga: 1) Jessica Mattsson 98 Tierp 5884.

10.5 FRANCONVILLE, FRA | Resultat
K Stav: -) Angelica Bengtsson Hässelby X. Spjut: 3) A Bengtsson 3154.

9-10.5 LODI, ITA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Greta Graziani Täby 2:17.25.

9.5 HELSINGÖR, DEN | Resultat
Juniorer/ungdomar från Ängelholm, Eslöv, Åhus och Helsingborg.

5-6.6 REGENSBURG, GER | Resultat
Dag 2
M 400m B:
4) Dennis Forsman Ullevi 47.90. 800m B: 9) Ahmed Tahir Malmö 1:52.62. 1500m B: 15) Adil Abdiwahab Malmö 3:59.30.
K 800m B: 3) Patricia Striner 97 Malmö 2:09.30.

2-3.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
K 100m h2
(+1.7); 1) Erica Jarder Spårvägen 11.86, f (+1.1): 1) E Jarder 11.77.
Anm: Dessutom många - i synnerhet ungdomar - svenska deltagare från (åtminstone) Halmstad, Helsingborg, Lund, Linnéa, Växjö, Eslöv, Ljungby, Ystad, Linköping, Öresund, Tumba, Hinden och Ängelholm.

2-3.5 NASSAU, BAH (World Relays) | Resultat
Dag 2
K 4x100m h2:
6) Sverige (Pernilla Nilsson, Isabelle Eurenius, Daniella Busk, Moa Hjelmer) 44.81, B: 7) Sverige (samma lag) 44.97.

1.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
K Tresteg: 2) Matilde Andersson Upsala 1021/-0.7. Diskus: 2) Victoria Engström Kindmark 97 3677, 3) Linda Skantze Lidingö 3451, 4) Linnea Jönsson Upsala 3254, 5) Annika Larsson 96 Upsala 2568.
F15 Diskus (0.8 kg): 1) Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala 3648.

1.5 LEIRIA, POR | Resultat
K Slägga: 1) Amanda Rydberg Västerås 6043.

30.4 MÁLAGA, ESP | Resultat
P17 Slägga: 2) Jacob Krumlinde 99 Lidingö 4930.
K Kula: 1) Linnea Jönsson Upsala 1211, 2) Victoria Engström Kindmark 97 1162, 3) Emma Thor 97 Tureberg 1119, 4) Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala 911. Slägga: 1) E Thor 5805, 2) L Jönsson 5550, 3) Annika Larsson 96 Upsala 5232, 4) V Engström Kindmark 3302.
F17 Slägga: 2) C-M Lindfors 3570.

25.4 GLOSTRUP, DEN | Resultat
Ungdomar från Eslöv, Ängelholm och Öresund.

25.4 OSLO, NOR (Sentrumslöpet) | Resultat
M 10 km väg: ... Markus Living 33:05, Alexander Holm Tjalve 34:24.
K 10 km väg: 25) Gloria Vinstedt Studenterna 39:29, ... Malin Klintefjord Enhörna 40:01, Linnea Arlehed 40:36.

23-25.4 SAO PAULO, BRA (IPC Grand Prix) | Resultat
Dag 1
M T13 100m
(-0.2): 2) Per Jonsson Bollnäs 11.75.
Dag 2
M T12 200m
(+0.5): 5) Tobias Jonsson 96 Orient 23.76.
Dag 3
M T13 Längd:
1) P Jonsson 701/+1.6.
M T12 Längd: 2) T Jonsson 660/+1.7.

23-25.4 DOHA, QAT | Resultat
Dag 1
P16 200m h1
(vind?): 1) Charles Mårelid 99 23.64, f (vind?): 1) C Mårelid 23.50.
F16 h2: 4) Jennifer Olsson 79.90.
Dag 2
P19+ 1500m:
7) Anton Berggren 4:37.59. Tresteg (vind?): 4) Pontus Wahlqvist 1131.
P16 100m h1 (vind?): 1) C Mårelid 11.55, f (vind?): 1) C Mårelid 11.69. 400m h2: 1) C Mårelid 53.80.
F19+ Höjd: 3=) Julia Zakrisson 96 145.
Dag 3
P16 400m f:
1) C Mårelid 53.43.

18.4 SPLIT, CRO | Resultat
M Kula: 1) Niklas Lindstedt Hässelby 1639. Diskus: 2) Fredrik Samuelsson 4021. Slägga: 1) Hans Eriksson Västerås 5734.
P19 Diskus: 1) Axel Ohlson 96 Hässelby 4547, 2) Sebastian Ruthström 97 Spårvägen 4030. Slägga: 1) Albin Kjellberg 97 Hässelby 4142. Spjut: 1) Simon Litzell 97 Hässelby 7129.
P17 Diskus: 1) Jakob Samuelsson 4330, 2) Gabriel Rosshagen 98 Hässelby 4073. Slägga: 1) Patrik Lindstedt 99 Hässelby 6210, 2) Johannes Nilsson 98 Västerås 4805.
K Kula: 1) Jennie Söderholm Västerås 1367. Diskus: 1) J Söderholm 3758.
F19 Diskus: 2) Klara Bladin 96 Brännan 3774.
F17 Kula: 1) Nina Björkman 98 Västerås 1229. Slägga: 1) N Björkman 4565.

11.4 ST. LEON-ROT, GER (Tyska mästerskapen) | Resultat
K 100 km väg: 1) Frida Södermark Tjalve (utom tävlan) 7:53:31.

4.4 PADERBORN, GER | Resultat
K 10 km väg: 4) Sarah Lahti Hässelby 32:58.

1.4 NICOSIA, CYP
K Spjut: 1) Linn Peura 97 Flen 4361.

29.3 BRUNSSUM, NED | Resultat
K 10 km väg: 5) Sarah Lahti Hässelby 33:06.

21.3 MIDDELFART, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
M 10 km väg: 77) Pär-Johan Lif 33:22.

15.3 NIJMEGEN, NED | Resultat
K 10 km väg: 1) Sarah Lahti Hässelby 34:22.

14-15.3 LEIRIA, POR (Europacup Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M Diskus A:
5) Axel Härstedt 6469. B: 1) Leif Arrhenius 6036.
M22 Diskus: 8) Simon Pettersson 5530. Slägga: 12) Anders Eriksson 6620.
K22 Kula: 4) Fanny Roos 1639.
Dag 2
M Kula:
2) L Arrhenius 2009.
M22 Kula: 13) S Pettersson 1619. Spjut: 11) Quincy Andersson 6396.
K Slägga B: 5) Marinda Petersson 6365.
K22 Diskus: 4) Heidi Schmidt Spårvägen 5401. Slägga A: 6) Eleni Larsson Huddinge 6647.

8.3 PARTINGTON, GBR | Resultat
M 10 km väg: 3) David Nilsson Högby 29:45, 5) Olle Walleräng Spårvägen 29:51.

6-7.3 WELLINGTON, NZL | Resultat
Dag 1
M 800m h1:
2) Rasmus Bengtsson 1:56.33.
Dag 2
M 800m f:
6) R Bengtsson 1:55.10.

1.3 DOUR, BEL | Resultat
K 4.5 km terräng: 3) Sarah Lahti Hässelby 16:45.

25.2 LEIRIA, POR | Resultat
M Slägga: 2) Mikael Larsson IF Göta 5334, 4) Tommy Larsson IF Göta 5025.
K Slägga: 1) Josefin Berg IF Göta 6504, 3) Sabine Steen 97 Kristinehamn 5155, 7) Lina Jernberg 99 Kristinehamn 3052.

21-22.2 NORTH SHORE, NZL | Resultat
Dag 2
M 800m:
1) Rasmus Bengtsson 1:55.09.

21.2 FUKUOKA, JPN | Resultat
M 10 km terräng: 11) Mikael Ekvall Strömstad LK 30:04.

15.2 HOBART, AUS | Resultat
M 10 km väg: 4) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:56, 6) Andreas Åhwall Hässelby 30:53.

15.2 ROTSELAAR, BEL | Resultat
K 6.2 km terräng: 3) Sarah Lahti Hässelby 20:40.

8.2 KÖBENHAVN, DEN (Nike Test 2) | Resultat
M 15 km väg: 1) Johan Larsson Strömstad LK 45:52 (vann med nästan 3½ minut).

7.2 SYDNEY/Homebush, AUS | Resultat
M 10 km väg: 8) André Rangelind IF Göta 34:38.

1.2 GUADALAJARA, ESP (Europacupen klubblag terräng) | Resultat
M 10 km terräng: 8) Spårvägen 142. Individuellt: 16) Olle Walleräng 32:09, 30) Alexander Söderberg 32:40, 41) John Foitzik 32:59, 55) Fredrik Uhrbom 33:48.
P19 6 km terräng: 5) Spårvägen 113. Individuellt: 5) Ebba Chala 96 19:48, 16) Kalle Berglund 96 20:15, 38) Gustav Nordling 97 21:30, 54) Valdemar Crispin 97 23:08.
K 6 km terräng: 7) Hässelby 124. Individuellt: 13) Sarah Lahti 21:53, 16) Isabellah Andersson 21:59, 46) Josephine Ambjörnsson 24:17, 49) Gabriella Samuelsson 24:25, 55) Emma Jansson 25:12.
F19 4 km terräng: 8) Hässelby 165. Individuellt: 12) Astrid Rosvall 97 15:36, 48) Sofi Reimers 98 17:15, 50) Emma Gustafsson 97 17:43, 55) Maja Sjöblom 97 18:23.

1.2 BREDA, NED | Resultat
K 7.8 km terräng: 6) Elina Johansson Spårvägen 29:55

31.1 SYDNEY, AUS | Resultat
M 10 km väg: 1) Andreas Åhwall Hässelby 31:15.

25-26.1 HOBART, AUS | Resultat
Dag 1
M 5000m:
10) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:12.73.

25.1 ARNHEM, NED | Resultat
K 5km snöbelagd parkväg: 1) Sarah Lahti Hässelby 16:17.

21.1 MÁLAGA, ESP | Resultat
P15 Höjd: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 161.

17-18.1 KERKRADE, NED | Resultat
Dag 2
M 10.5 km terräng:
12) Ebba Tulu Chala Spårvägen 34:22, 15) Alexander Söderberg Spårvägen 34:31, 20) John Foitzik Spårvägen 34:59, 31) Fredrik Uhrbom Spårvägen 35:44, 35) Marcus Gustafsson Spårvägen 36:10, 57) Anders Fox Spårvägen 37:38.
K 7.4 km terräng: 13) Elina Johansson Spårvägen 29:33.

10.1 EDINBURGH, GBR | Resultat
M 8 km terräng: 24) Alexander Palm (Europa) 27:00.
P19 6 km terräng: 8) William Levay 96 (Europa) 20:43.

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>