Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 23 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Marathon/Halvmarathon utomlands 2015

4.4 OHOPE, NZL (Ohope Express Half Marathon) | Resultat
K: 1) Johanna Ottosson 1:24:01.

20.12 PISA, ITA (Maratona da Pisa) | Resultat
M: 4) Lars Södergård Spårvägen 2:19:29 (10 km 32:17, halvmarathon 1:09:01), -) Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt (32:16, 1:09:01).

13.12 FAIRFAX STATION, VA (Holiday Half Marathon) | Resultat
M: 1) Otto Kingstedt Huddinge 1:12:42.

13.12 HONOLULU, HI (Honolulu Marathon) | Resultat
K: 12) Johanna Apelryd Hälle 3:06:44, 13) Karin Schön Kville 3:09:05.

6.12 MÁLAGA, ESP (Maratón Málaga) | Resultat
M: 11) Patrik Eklund Studenterna 2:37:13, 27) Ermias Tekie Solvikingarna 2:44:13.
K: 4) Petra Kindlund Runacademy 2:56:18 (halvmarathon 1:25:57).

6.12 CASTELLÓN, ESP (Maratón Castellón) | Resultat
M: 13) Nuray Yassin Ullevi 2:38:30.

6.12 LISBOA, POR (Meia Maratona das Descobertas) | Resultat
K½: 4) Karima Makrof Majorna 1:27:47.

29.11 SAN SEBASTIÁN, ESP (Maratón de San Sebastián) | Resultat
M 10 km väg: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 30:25, 4) Martin Stjernlöf Eskilstuna 30:38.
M½: 1) Lars Södergård Spårvägen 1:05:38 (10 km 31:13)
M: 18) Robin Leanderson Spårvägen 2:34:13 (halvmarathon 1:13:37).

21.11 ARROWTOWN - QUEENSTOWN, NZL (Queenstown Marathon) | Resultat
M: 7) Simon Karlsson Enhörna 2:45:49.
K: 15) Camilla Bloss Enhörna 3:24:49.

15.11 VERONA, ITA (Verona Marathon) | Resultat
K: 7) Angelica Samuelsson Brattås 2:59:27 (halvmarathon 1:28:48).

15.11 LAS VEGAS, NV (Rock'n'Roll Las Vegas) | Resultat
M½: 25) Martin Öhman Hässelby 1:10:51 (10 km 32:07).

15.11 VALENCIA, ESP (Valencia Marathon) | Resultat
M: 26) Erik Anfält Örebro AIK 2:25:03 (10 km 33:44, halvmarathon 1:11:30), 52) Jonas Olsson Akele 2:32:34 (1:15:25), 58) Marc Lövgren Karlsson Heleneholm 2:33:50, 86) Karl Andersson Akele 2:38:02, 100) Oscar Nelson Linnéa 2:38:44, 142) Marcus Grönroos Tjalve 2:41:42, 149) Andreas Nyhlén Linnéa 2:42:12, 216) Håkan Andersson Halmstad OK 2:46:57, 250) Jonas Carlsson Solvikingarna 2:48:41, 301) Erik Åström Akele 2:50:44, 321) Jonas Lundkvist Akele 2:51:35, 347) Björn Clasen Akele 2:52:37.
K: 15) Annelie Johansson Hälle 2:38:57 (37:44, 119:34), 51) Ingrid Ziegler Örebro AIK 3:07:30 (1:30:20), 69) Gunilla Ekholm Akele 3:15:27, 133) Anna-Sofie Bark Akele 3:29:05.

8.11 MARATHON - ATHINA. GRE (Athens Authentic Marathon) | Resultat
M: 24) Johannes Erixon Studenterna 2:47:42.

8.11 NICE - CANNES, FRA (Marathon de Alpes Maritime) | Resultat
M: 69) Axel Lönnqvist Hässelby 2:54:28.
K: 16) Åsa Bäck 3:14:44, 20) Sofia Ljung 3:17:18, 32) Hanna Seppas 3:21:19.

1.11 NEW YORK, NY (New York City Marathon) | Resultat
M: 35) Henrik Orre Björnstorp 2:32:46 (10 km 34:45, halvmarathon 1:13:54), 44) Niklas Sjöblom Terrible Tuesdays 2:34:44, ... Claes Theander 2:36:40, Mathias Ösmark Fredrikshof 2:38:51, Filip Ainouz Linnéa 2:43:25, Oskar Grip 2:44:23, Anders Szalkai Spårvägen 2:45:04, Gunnar Hirschfeldt Tureberg 2:46:06, Andreas Berner IS Göta 2:50:42, Daniel Olsson 2:53:17, Joakim Bäckström 2:53:32, Johan Ewald Heleneholm 2:54:22, Nicklas Andersson Wedevåg 2:54:28, Maximilian Lohm Isberg Lerum 2:55:04.
K B: 2) Emma Nordling Enhörna 2:43:29 (38:02, 1:20:51), 5) Mikaela Larsson Spårvägen 2:49:11 (39:29, 1:23:04), 10) Johanna Nilsson Morjärv 2:54:55 (39:43, 1:24:58), ... Frida Falk 3:10:27 (1:29:03), Karima Makrof Majorna 3:06:15, Lona Justesen Linnéa 3:17.58 (1:29:16), Emma Holstad 3:23:56, Moa Alpsten 3:24:44, Amanda Lahti 3:29:06, Helena Jonasson 3:25:01, Gry Johansen 3:30:11, C: ... Kajsa Troedsson 3:25:18.

26.10 DUBLIN, IRL (Dublin Marathon) | Resultat
M: 58) Mattias Wellermark NocOut 2:43:25, ... David Gottfridsson? 2:48:35, Joakim Bellander Skavsåret 2:49:49.
K: 24) Mari Troeng Linné 3:05:05.

25.10 PODGORICA, MNE (Podgorica Marathon) | Resultat
K: 7) Frida Södermark Tjalve 3:03:53, 9) Anna Stavlind 3:21:55.

25.10 FRANKFURT, GER (Frankfurt Marathon) | Resultat
M: 11) Mikael Ekvall Strömstad LK 2:12:07 (10 km 31:22, halvmarathon 1:06:03), 94) Mattias Karlsson Stockholms LDK 2:32:44, 138) Per Liv Hemlingby 2:36:58, ... David Olerup Terrible Tuesdays 2:38:04, Mattias Nätterlund Örebro AIK 2:38:41, Ludvig Börjesson Örebro AIK 2:43:47, Sören Forsberg Start 2:44:30, Mikael Honauer Halmstad 2:45:35, Andreas Åkesson Saltsjöbaden 2:46:38, Markus Johansson IFK Göteborg 2:47:42, Göran Nilsson Studenterna 2:49:24, Mikael Zachrisson Lerum 2:49:55, Fredrik Johnsson Örebro AIK 2:51:05, Anders Larsson Örebro AIK 2:51:13, Fredrik Arthursson Hässelby 2:51:35, Olof Rooth Brittatorp 2:51:41, Petter Gisslén 2:52:00, Andreas Ingberg Örebro AIK 2:53:56, Göran Kero IFK Umeå 2:54:03, Björn Radon 2:54:30, ... Jakob Jansson Fredrikshof bröt (1:13:16)
K: 26) Josefin Gerdevåg KFUM Örebro 2:43:40 (39:13, 1:22:07), 28) Mikaela Kemppi Örebro AIK 2:46:25 (39:18, 1:22:25), 77) Helena Edling Studenterna 3:01:24 (1:30:01), 85) Linn Norrbäck Linnéa 3:03:56, 88) Antje Torstensson KFUM Örebro 3:04:54 (1:30:08), ... Karin Arthursson Hässelby 3:12:24, Malin Klintefjord Enhörna 3:16:55, Marie Lennerhagen 3:16:57, Anna Jonhed KFUM Örebro 3:32:07, Lotta Mattsson Solvikingarna 3:34:00, ... Gloria Vinstedt Studenterna bröt (1:29:16), Sofia Linder Studenterna bröt (1:30:17).

25.10 GODBY, FIN (Åland Marathon) | Resultat
M: 1) Johannes Erixon Studenterna 2:43:15.

18.10 MELBOURNE, AUS (Melbourne Marathon) | Resultat
K½: 24) Sofia Karlsson 1:25:51.
K: 13) Erika Jordan 2:57:29.

18.10 VALENCIA, ESP (Medio Maratón Valencia) | Resultat
M: 24) David Nilsson Högby 1:06:45 (10 km 30:43), 35) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:09:03 (31:35).

18.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 35) Paul Krochak Studenterna 2:31:17, 72) Björn Martinsson Strömstad LK 2:37:46, 83) Anders Hultgren IF Göta 2:40:09, 101) Anders Marcusson Rånäs 2:43:29, ... Daniel Frantzich 2:47:22, Mikael Westin 2:54:55.
K½: 2) Mikaela Larsson Spårvägen 1:18:29 (10 km 37:20), ... Emma Hållström 1:29:06, Emilia Siitanen 1:29:58.
K: 17) Anna Salaneck Lidköpings VSK 2:59:08, ... Lisa Sandén 3:26:12, Yudith Hernandez Melgar Varberg 3:27:29, Patricia Karlsson 3:32:04, Ellen Lundberg 3:32:18, Lisa Franzén 3:33:00.

18.10 LISBOA, POR Lisboa Maratona) | Resultat
M: 12) Patrik Eklund Studenterna 2:40:20.
K: ... Maria I Jonsson 3:24:05.

18.10 CASTELLDEFELS, ESP (Mitja Marató del Mediterrani) | Resultat
K½: 2) Angelica Samuelsson Brattås 1:29:32.

11.10 BUDAPEST, HUN (Budapest Marathon) | Resultat
M: 41) Joakim Röstlund Solvikingarna 2:50:18, 45) Anders Holmer 2:53:19.
K: 20) Helena Sandin TV-88 3:21:25.

11.10 CHICAGO, IL (Chicago Marathon) | Resultat
M: ... Axel Lönnqvist Hässelby 2:44:59.

11.10 MÜNCHEN, GER (München Marathon) | Resultat
M: 42) Ragnar Freij 2:49:29.

11.10 ZAGREB, CRO (Zagreb Marathon) | Resultat

4.10 LYON, FRA (Run in Lyon) | Resultat
K½: 3) Karima Makrof Majorna 1:30:03.

4.10 LINDAU, GER - BREGENZ, AUT (Sparkassen Marathon) | Resultat
M: 12) Anders Soovik Kongahälla 2:49:37.

4.10 BRUSSEL, BEL (Brussels Marathon) | Resultat
M: 8) Johannes Erixon Studenterna 2:41:32.
K: 7) Satu Bondén 3:27:40

4.10 KÖLN, GER (Marathon Köln) | Resultat

4.10 ODENSE, DK (H C Andersen Marathon) | Resultat

27.9 BERLIN, GER (Berlin Marathon) | Resultat
M: ...Mark Hobbs Studenterna 2:28:49 (halvmarathon 1:13:58), Anders Dahlman Trasten 2:30:31 (1:13:34), Niklas Andersson Hässelby 2:33:22 (1:14:54), Fredrik Tedborn 2:33:54, Magnus Lindberg Ockelbo 2:35:14 (1:14:06), Frans Heijbel Linnéa 2:38:04, Kenneth Boman Lulekamraterna 2:38:32, Per-Åke Sigbrant 2:39:08, Christofer Salmén Linnéa 2:39:20, Jonas Rosengren Örebro 2:40:05, Johan Svensson Fredrikshof 2:43:51, Filip Ainouz Linnéa 2:44:46, Fredrik Arthursson Hässelby 2:45:13, Per Wennerström 2:46:01, Andreas Andersson Nyhlén Linnéa 2:47:23, Erik Eng 2:49:57, Per-Olov Andersson 2:51:31, Magnus Dahlin Studenterna 2:51:52, Henrik Ågren 2:52:24, Mikael Honauer Halmstad 2:52:26, Joakim Arneland 2:52:37, Lennart Wirsäll 2:52:38, Jonas Svedevall Linnéa 2:52:57, Martin Ekström 2:53:44.
K: ...Lona Justesen Linnéa 2:59:58 (1:30:57), Karin Arthursson Hässelby 3:05:01 (1:31:00), Helena Kvapil 3:12:43, Caroline Carlander 3:14:45, Kerstin Thiele 3:17:23, Sofia Gåvsten Uppsala LK 3:24:15, Sara Grenmark Hässelby 3:29:17, Helena Lundkvist 3:35:37.

20.9 SYDNEY, AUS (Blackmores Marathon) | Resultat
K½: 10) Erika Jordan 1:23:33.

19.9 OSLO, NOR (Oslo Maraton) | Resultat
K½: 22) Gloria Vinstedt Studenterna 1:27:25.
K: ... Mia Blomberg 3:28:09, Paula Warfvinge 3:28:19.

13.9 KÖBENHAVN. DEN (Copenhagen Half Marathon) | Resultat
M: 20) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:03:50 (10 km 29:27), 28) Nasir Dawoud Eskilstuna 1:07:14 (30:50), 45) David Hartman IS Göta 1:11:01 (33:16), 47) Björn Hammar 1:11:15 (34:05), 54) Jonas Olsson Akele 1:11:39 (33.56), ... Johan Fagerberg IS Göta 1:13:16, Marc Lövgren Karlsson 1:13:52, Mathias Ösmark 1:13:57.
K: 16) Malin Ewerlöf 1:19:04 (38:14), ... Anna Hallberg Majorna 1:25:27 (40:40), Linn Norrbäck Linnéa 1:27:57.

13.9 TALLINN, EST (Tallinna Marathon) | Resultat
M: 32) Johannes Erixon Studenterna 2:48:05.

23.8 SYDNEY, AUS (Sydney Half) | Resultat
K: 7) Erika Jordan 1:24:05.

22.8 REYKJAVIK, ISL (Reykjavikur Marathon) | Resultat
M: 4) Henrik Andersson 2:38:24.
K: 4) Malin Klintefjord Enhörna 3:06:48, 9) Helena Sandin 3:15:16.

2.8 DUBLIN, IRL (Rock'n'Roll Dublin Half Marathon) | Resultat
M: 10) David Nilsson Högby 1:09:11.

5.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
M: 15) Peter Hallgren 2:26:33 (halvmarathon 1:12:22).

4.7 ST. NIKLAUS - RIFFELBERG, SUI (Zermatt Marathon) | Resultat
K: 28) Petra Kindlund Runacademy 4:06:49.
Anm: Banan steg 1469 m från start till mål.

28.6 SANKT PETERBURG, RUS (Marathon White Nights) | Resultat

27.6 TURKU, FIN (Paavo Nurmi Marathon) | Resultat
M: 2) Fritjof Fagerlund Rånäs 2:32:00.

24.5 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon) | Resultat
M: 20) Erik Melin Söderström Trångsviken 2:39:00, 35) Erik Dahl Spring Åmål 2:44:06, 41) Victor Carlsson Spring Åmål 2:45:56, ... Johan Tärnhuvud Team Blekinge 2:51:51, Måns Modéer Malmö 2:54:03.
K: 12) Yudith Hernandez Melgar Varberg 3:03:39 (halvmarathon 1:28:11), 14) Marina Stoltz Heleneholm 3:06:12 (1:27:26), ... Caroline Carlander 3:14:27, Katja Schönbeck Växjö 3:18:16, Clara Viklund Borg 3:24:21, Linda Wolfgang 3:25:25, Mette Bjeld Heleneholm 3:33:38, Elina Wahlberg Team Blekinge 3:35:47.

17.5 RIGA, LAT (Rigas Maratons) | Resultat
M: 21) Johannes Erixon Studenterna 2:47:45, 29) Johan Jafner 2:51:22, 38) Martin Larsson Rånäs 2:54:09.
K: ... Amanda Rosberg 3:25:13.

17.5 SYDNEY (SMH Half Marathon) | Resultat
K: 19) Erika Jordan 1:24:35.

16.5 HELSINKI, FIN (Helsinki City Run) | Resultat
M½: 2) Daniel Lund Hälle 1:11:14 (10 km 33:27).

10.5 TOSSA DE MAR (Mitja Marató de Tossa de Mar) | Resultat
K½: 1) Angelica Samuelsson Brattås 1:33:03.

4.5 MILTON KEYNES, GBR (Milton Keynes Marathon) | Resultat
M½: 1) Marcus Engström Studenterna 1:15:27.

3.5 PRAHA, CZE (Maraton Praha) | Resultat
K: 60) Hanna Hedlund 3:32:25, ... -) Louise Wiker Hässelby bröt (halvmarathon 1:20:41).

26.4 LYNGBY, DEN (BT Halvmarathon) | Resultat
M: 2) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:05:47 (10 km 30:40).
K: 2) Nora Falaki Malmö 1:17:21 (36:01).

26.4 MADRID, ESP (Madrid Maratón) | Resultat
K½: 3) Karin Arthursson Hässelby 1:28:25.
M: 99) Johannes Erixon Studenterna 2:50:00, 113) Kristian Ek 2:51:16.
K: 11) Angelica Samuelsson Brattås 3:06:27, 21) Emelie Genarp Lidingö 3:21:38, 23) Frida Hermansson 3:22:43.

26.4 HAMBURG, GER (Marathon Hamburg) | Resultat
M: ... Johan Fagerberg IS Göta 2:37:07, Anders Marcusson Rånäs 2:38:19, Kenth Fransson IS Göta 2:43:23, Johan Ewald Heleneholm 2:52:12, Johan Neij 2:52:45, Jimmy Sandgren IS Göta 2:54:33, Jonas Pernstrand 2:54:57.
K: ... Karolina Tjernberg Helsingborgs LK-92 3:20:34, Kerstin Thiele 3:24:17, Karin Ahlstedt 3:28:52, Marie Sjöberg Diefke 3:30:23.

26.4 GREENWICH - LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: ... Mattias Hagen 2:44:38, Sune Södergrann Linnéa 2:49:55, Patrik Larsson 2:50:10, Andreas Bergstedt Enhörna 2:50:11, Peter Lindborg 2:50:16, Martin Ekmström 2:53:37, Nicklas Arkensparr 2:54:27.
K B: ... Elisabet Barnes 2:59:28 (halvmarathon 1:28:17), Britt Welander 3:18:18, Marie Dasler Start 3:24:18.

25.4 BERGEN, NOR (Bergen City Marathon) | Resultat

20.4 HOPKINTON - BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat
M: ... Erik Petersson Mölndal 2:37:13, Mathias Ösmark 2:39:59, Erik Drotz Nocout 2:50:03, Anders Olausson 2:52:49.
K: ... Linda Christensen 3:29:15, Charlotte Joelsson 3:30:50, Maria Wernevi 3:33:40.

19.4 KRAKÓW, POL (Cracovia Maraton) | Resultat
M: 44) Magnus Magnusson Navåsen 2:53:47.
K: 16) Katarina Rönngren Öbacka 3:17:15.

19.4 ZÜRICH, SUI (Zürich Marathon) | Resultat
M: 26) Niklas Sjöblom 2:35:01.

19.4 HANNOVER, GER (Hannover Marathon) | Resultat
K: .... Lena Kierkegaard 3:35:24

19.4 MANCHESTER, GER (Greater Manchester Marathon) | Resultat
M: 64) Ola Söderblom Studenterna 2:44:46, ... Jonas Lund Studenterna 2:48:35, Göran Nilsson Studenterna 2:51:03, Anders Carbonnier Studenterna 2:53:23.
K: 11) Gloria Vinstedt Studenterna 2:55:14 (halvmarathon 1:27:21), 18) Ulrika Orrhult Studenterna 3:00:14 (1:29:26).
Anm: Vid en kontrollmätning inför 2016 års lopp framkom det att den bana som använts 2013-2015 var ca 380 m för kort.

18.4 BEOGRAD, SRB (Beogradski Marathon) | Resultat

12.4 HONOLULU, HI (The Hapalua) | Resultat
(handikapplopp): Johanna Apelryd Hälle 1:24:28 (startade 12 minuter före bästa kvinnan).

12.4 PARIS, FRA (Marathon de Paris) | Resultat
M: 53) Paul Krochak Studenterna 2:33:24, ... Per Jonasson 2:47:48.
K: .... Helena Hallgren Simlångsdalen 3:11:18, Julia Grönkvist 2:14:57, Helena Jonasson 3:22:28, Kristina Persson 3:23:32, Anette Kroon Simlångsdalen 3:26:51.

12.4 WIEN, AUT (Vienna City Marathon) | Resultat
M: 26) Fernando Dinis Hälle 2:37:24, 35) Jimmy Jacobsson Hälle 2:42:04.
K: 15) Karin Axelsson Solvikingarna 3:05:56 (halvmarathon 1:29:03).

12.4 ROTTERDAM, NED (Rotterdam Marathon) | Resultat
M: 16) David Nilsson Högby 2:17:19 (10 km 32:34, halvmarathon 1:08:35), 47) Erik Öhlund Hälle 2:30:14 (1:13:32), 82) Anders Österlund Västerås SOK 2:37:40 (1:12:54), 86) Andreas Magnusson Solvikingarna 2:38:10, 95) Tomas Johansson Åmål 2:39:10, 104) Magnus Svensson Nocout 2:39:45, 116) Joakim Röstlund Solvikingarna 2:40:28, 177) Peter Hall Akele 2:45:54, 184) Mattias Wellermark Nocout 2:46:32, 188) Kristoffer Sideby Ullevi 2:46:45, 238) Kristoffer Lindberg 2:49:16.
K: ... Charlotta Wångblad Nocout 3:14:38, Ulrika Ek 3:15:13, Maria Jonsson 3:16:28.

12.4 BRIGHTON, GBR (Brighton Marathon) | Resultat
M: 15) Mats Gedin 2:46:28.
K: 24) Marie Alenäs 3:18:20.

11.4 HOLLYWOOD, CA (Hollywood Half Marathon) | Resultat
M: 2) Andreas Åhwall Hässelby 1:05:26.

5.4 PELLA - THESSALONIKI, GRE (Alexander the Great Marathon) | Resultat
M: 8) Markus Grönroos Tjalve 2:41:23.

29.3 KNOXVILLE, TN (Knoxville Marathon) | Resultat
K: 6) Malin Klintefjord Enhörna 3:06:37.

29.3 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon) | Resultat
M: 25) Johan Larsson Strömstad LK 1:05:14 (10 km 30:25), 35) Patrik Engström Studenterna 1:07:46 (32:25), 47) Andreas McConville Studenterna 1:09:14 (33:31), 60) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:11:28 (33:31), 66) Johan Fagerberg Finspång 1:12:22, 67) David Hartman Björnstorp 1:12:24, ... Johannes Fahlström Studenterna 1:12:39, Martin Holm Studenterna 1:14:04, Johan Fagerberg 1:14:23.
K: 3) Isabellah Andersson Hässelby 1:11:31 (33:31), 7) Frida Lundén Studenterna 1:15:21 (35:25), 19) Anna Bjurman IS Göta 1:22:55 (39:42), 25) Gloria Vinstedt Studenterna 1:24:23 (39:58), 29) Ulrika Orrhult Studenterna 1:24:42 (39:57), 30) Frida Södermark Tjalve 1:25:27, 31) Sofia Linden Studenterna 1:25:57.

28.3 PRAHA, CZE (½Maraton Praha) | Resultat
K: 15) Johanna Bäcklund Runacademy 1:19.59 (10 km 37:14), 34) Therese Forsberg Runacademy 1:29:47.

22.3 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
M: 20) Johan Gustafsson Tjalve 2:40:04, 45) Christian Karlsson Hälle 2:45.51, 50) Oscar Nelson Linnéa 2:46:49.
K: 4) Annelie Johansson Hälle 2:40:05 (10 km 37:35, halvmarathon 1:19:52), 30) Mirella Carlsson 3:18:27, 46) Annelie Bohman Växjö LK 3:25:12.

22.3 VENLO, NED (Venloop) | Resultat
M½: 12) David Nilsson Högby 1:04:11 (10 km 30:04), 23) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:07:12 (31:27).

22.3 LISBOA, POR (Meia Maratona de Lisboa) | Resultat
M: 34) Niklas Andersson Hässelby 1:12:28, 46) Tore Axelsson Bore 1:14:57.

22.3 WEYBRIDGE, GBR (Brooklands Half Marathon) | Resultat
K: 3) Malin Klintefjord Enhörna 1:26:08.

15.3 BARCELONA, ESP (Marató Barcelona) | Resultat
M: 15) Daniel Berggren Strömstad LK 2:28:55, 58) Henrik Stridh Fredrikshof 2:39:39, 61) Marcus Svensson Växjö LK 2:39:44, ... Linus Brohult 2:46:34.
K: ... Jennifer Skoglund 3:25:38, Ida Lindgren 3:26:13.

8.3 DEN HAAG, NED (CPC Loop) | Resultat
M½: 29) Andreas Åhwall Hässelby 1:07:45 (10 km 31:51), 30) Markus Åberg Hässelby 1:08:00 (31:52), 34) Linus Rosdal Örebro 1:08:52 (32:43), 36) Gustav Milesson Högby 1:09:13 (32:46), 37) Patrik Sällstedt Enhörna 1:09:16 (33:11), 46) Andreas Bergstedt Enhörna 1:10:18 (33:12), 47) Albin Olausson Örebro 1:10:25 (33:28), 53) Björn Morén Akele 1:11:06, 59) Björn Hammar Sävedalen 1:11:21 (33:59), 60) Björn Martinsson Strömstad LK 1:11:24 (33:59), 70) Anders Grahl Enhörna 1:12:31 (32:45).

8.3 FRANKFURT, GER (Frankfurter Halbmarathon) | Resultat
M: 1) Mark Hobbs Studenterna 1:10:32.

1.3 ROMA - OSTIA, ITA (Mezzo Maratona Roma-Ostia) | Resultat
K½: 13) Annelie Johansson Hälle 1:15:33 (10 km 35:28).

1.3 CONEGLIANO - TREVISO, ITA (Treviso Marathon) | Resultat
M: 15) Fredrik Nordström IF Göta 2:37:09.

28.2 KIEL, GER (Kiel Marathon) | Resultat
M: 1) Erik Anfält Örebro AIK 2:27:02.
K: 3) Åsa Hällstorp 3:17:03, 4) Helena Sandin TV88 3:19:37, 6) Bibbi Svensson TV88 3:25:36, 7) Viktoria Johnsson Målilla-Mörlunda 3:31:50.

22.2 SEVILLA, ESP (Maratón Sevilla) | Resultat
K: 9) Louise Wiker Hässelby 2:40:43 (10 km 36:56, halvmarathon 1:19:00).

22.2 TOKYO, JPN (Tokyo Marathon) | Resultat
M: 106) Linus Holmsäter Fredrikshof 2:29:57 (halvmarathon 1:14:22), 286) Christofer Salmén Studenterna 2:41:21, 455) Lennart Töyrä 2:48:10.

15.2 BARCELONA, ESP (Mitja Marató Barcelona) | Resultat
M: 31) Martin Öhman Hässelby 1:10:18 (10 km 33:26), 52) Jakob Löv Åhus 1:12:34 (33:44), 56) Paul Krochak Studenterna 1:12:54 (33:48).
K: 3) Charlotte Karlsson Hässelby 1:15:25 (35:35), 16) Karin Arthursson Hässelby 1:25:01.

1.2 WATFORD, GBR (Watford Half Marathon) | Resultat
K: 3) Louise Wiker Hässelby 1:20:39.

25.1 LAS PALMAS, ESP (Gran Canaria Maratón) | Resultat
M: 15) Kenneth Boman Lulekamraterna 2:39.58.
K: 6) Johanna Nilsson Morjärv 3:01:21.

25.1 MARRAKECH, MAR (Marathon de Marrakech) | Resultat
M½: 46) Marcus Åberg Hässelby 1:09:41.
M: 22) Daniel Woldu Spårvägen 2:27:35, 38) Markus Grönroos Tjalve 2:42:55.
K½: 16) Åsa Ring 1:28:08.
K: 16) Frida Södermark Tjalve 3:00:29.

25.1 KHON KAEN, THA (Khon Kaen Marathon) | Resultat
M: 7) Henrik Jannborg Västerås 2:27:26.
Anm: Förvirring rådde länge kring tidtagningen med ursprungligen över två minuters diff mellan brutto och netto även för de löpare som startade längst fram! Förmodligen var Henriks verkliga tid 2:27:19.

23.1 DUBAI, UAE (Dubai Marathon) | Resultat
M: 30) Fredrik Johansson Ullevi 2:19:14, 40) Henrik Orre Björnstorp 2:36:53.
K: 22) Sara Holmgren Sävedalen 3:05:02.

18.1 HOUSTON, TX | Resultat
K: ... Mary Alenbratt 3:26:43.

3.1 TROMSÖ, NOR (Polar Night Halfmarathon) | Resultat

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>