Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2015

31.12 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

31.12 VÄSTERÅS/Ap (Sista Chansen) | Resultat

29.12 KARLSTAD/M (Sista Chansen) | Resultat

27.12 FALUN (Utkastet) | Resultat

25.12 FALUN (Kasttävling) | Resultat

15.10 SOLLENTUNA (Lilla Turebergskastet 3) | Resultat

11.10 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 8) | Resultat

10.10 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

10.10 ENKÖPING (Slutklämmen) | Resultat

10.10 FALUN (Kasttävling) | Resultat

7.10 LIDINGÖ (Micke Grand Prix) | Resultat

6.10 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

4.10 STENSJÖN (Kasttävling) | Resultat

4.10 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

3-4.10 HÖGBY (Sista chansen) | Resultat

3-4.10 HÖGBY (DM mångkamp) | Resultat

30.9 SANDVIKEN (Höstkilometern) | Resultat

30.9 LIDINGÖ (Veckans gren) | Resultat

29.9 NYNÄSHAMN (Kasttävling) | Resultat

27.9 RONNEBY (DM-UDM) | Resultat

27.9 TRANÅS (TAIF-spelen) | Resultat

27.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat
Löpgrenar:
http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_656401/cf_57129/Midg-rdskastet_2015_-_Resultat_l-pningar.PDF

26.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

26.9 SOLLENTUNA (Rekordjakten) | Resultat

26.9 KLIPPAN (Kretsmästerskap) | Resultat

26.9 KARLSHAMN (DM) | Resultat

26.9 LINKÖPING (Kasttävling) | Resultat

24.9 UDDEVALLA (Skol-DM) | Resultat

24.9 OSKARSHAMN (KM längd) | Resultat

23.9 KALMAR (KM 4) | Resultat

22.9 ALUNDA (Olandskampen) | Resultat

22.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

20.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling) | Resultat

20.9 ENSKEDE (Kastpropaganda) | Resultat

20.9 SOLLENTUNA (04 Games) | Resultat

20.9 TROLLHÄTTAN (Lilla McDonaldsspelen) | Resultat

20.9 SOLLENTUNA (Turebergskastet 7) | Resultat

20.9 HABO (Lag-UDM final) | Resultat

20.9 TÄBY (Fabian Invitational) | Resultat

19.9 KALMAR (Kalmarspelen) | Resultat

19-20.9 JÄRVSÖ (Lilla OS) | Resultat
Dag 2:
http://www6.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_675317/cf_69694/resultat_lillaOS_2015_s-ndag.HTM

19.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

19.9 ÄRLA (KM) | Resultat

19-20.9 VARBERG (Varbergs Mångkamp) | Resultat

19.9 ENSKEDE (Stockholmskampen final) | Resultat

19.9 STOCKHOLM/S (ALJ Open) | Resultat

19.9 ALVESTA (Alvesta Veteranspel + Länsmästerskap ungdom) | Resultat

17.9 OSKARSHAMN (KM Sprint) | Resultat

17.9 UMEÅ (Löparnas Kväll) | Resultat

17.9 NYNÄSHAMN (Kasttävling) | Resultat

17.9 LINKÖPING (DM 10000m) | Resultat

17.9 VISBY (Skoltävling) | Resultat

16.9 ESLÖV (Kasttävling) | Resultat

16.9 LIDINGÖ (Veckans gren) | Resultat

16.9 LIDINGÖ (Öppna KM 5000m) | Resultat

15.9 UDDEVALLA (En sensommargala) | Resultat

14.9 EKSJÖ (KM kast) | Resultat

14.9 UMEÅ (Öppna Kommunmästerskap + UDM) | Resultat

14.9 MALMÖ/He (Öppna KM 5000m) | Resultat

13.9 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

13.9 YSTAD (Kretsserien) | Resultat

13.9 HERRLJUNGA (Herrljungaspelen) | Resultat

13.9 SPÅNGA (Kasttävling) | Resultat

12.9 UDDEVALLA (Lilla Bohusspelen) | Resultat

12.9 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

12-13.9 TÄBY (Kraftmätningen final) | Resultat

12.9 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

11.9 UPPSALA (Uppsalakastet 6) | Resultat

11.9 VALLENTUNA (Öppna KM 2) | Resultat

9.9 LIDINGÖ (Veckans gren) | Resultat

9.9 KALMAR (KM 3) | Resultat

9.9 HUDDINGE (DM stafett) | Resultat

9.9 VISBY (Skol-DM) | Resultat

8.9 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

8.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

8-24.9 ÅHUS (Öppna Åhusmästerskapen) | Resultat

8.9 GÄVLE (Gästrike Cup 8) | Resultat

7.9 KALMAR (KM 2) | Resultat

6.9 SÄTRA (Brommaspelen) | Resultat

5-6.9 KROKOM (ÖPiaden final) | Resultat
Dag 2:
http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_666190/cf_69694/ResultatS-ndag-piad.DOC

5-6.9 KUNGSBACKA (Kungsbackaspelen) | Resultat

5.9 ALUNDA (Marmaspelen) | Resultat

5-6.9 FALUN (Svealands 13-14 år) | Resultat
OBS: F13 Stav inomhus
Dag 2:
http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_723288/cf_87178/ResSveaprel150906.HTM

5-6.9 LIDKÖPING (Götalands 13-14 år) | Resultat

5.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

4.9 VALLENTUNA (Öppna KM 1) | Resultat

3.9 ENSKEDE (Stockholmskampen 3) | Resultat

3.9 OSKARSHAMN (KM 1500m) | Resultat

3.9 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 6) | Resultat

2.9 VISBY (Team Sportia-spelen) | Resultat

2.9 KALMAR (KM 1) | Resultat
Längd:
http://www3.idrottonline.se/KalmarSK-Friidrott/Resultat/2015/KMlangd2sep/

1.9 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

1.9 UDDEVALLA (DM 10000m + stafett) | Resultat

31.8 KARLSKRONA (Hoppafton 2) | Resultat

30.8 SÄTRA (Stavtävling) | Resultat

30.8 TRANÅS (Lag-DM) | Resultat

30.8 MORA (Moraspelen) | Resultat

30.8 LJUNGBY (Lag-UDM kval) | Resultat

30.8 LUND (VDM) | Resultat

30.8 UPPSALA (UNT-cupen) | Resultat

30.8 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

30.8 SOLLENTUNA (KM ungdom) | Resultat

30.8 HAGFORS (IK Vikings Ungdomsspel) | Resultat

29.8 SMEDJEBACKEN (Heros Jubileumstävling) | Resultat

29.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

29.8 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

29-30.8 SUNDSVALL (Norrlands) | Resultat

29.8 KARLSHAMN (Östersjöspelen) | Resultat

29.8 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

29.8 BJÖRKNÄS (Björknässpelen) | Resultat

29-30.8 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 2
http://resultat.azurewebsites.net/TabyOpenDag2.html

29.8 NYBRO (Hindenspelen) | Resultat

29-30.8 SKARA (Skarakampen) | Resultat

29.8 HUDIKSVALL (Strands Ungdomsspel) | Resultat

29.8 GARPHYTTAN (Kilsbergskampen) | Resultat

28-30.8 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat

27.8 NYNÄSHAMN (Resultattävling 12) | Resultat

27.8 ÖSTHAMMAR (Stavtävling) | Resultat

27.8 EKSJÖ (Lag-UDM kval) | Resultat

27.8 HOFORS (Gästrike Cup 7) | Resultat

26.8 HENÅN (Upp till tretton) | Resultat

26.8 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

25.8 VÄRNAMO (WSK Mini) | Resultat

25.8 MOTALA (UDM 2) | Resultat

25.8 KARLSTAD (DM 10000m) | Resultat

25.8 UMEÅ (GP 5000m) | Resultat

25.8 STOCKHOLM/S (Sommarspelen) | Resultat

25.8 ÖSTERSUND (ÖPiaden 6 + DM) | Resultat

24.8 LINKÖPING (UDM 1) | Resultat

23.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

22-23.8 UPPLANDS VÄSBY (Väsbyspelen) | Resultat

22.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

21.8 HALLSBERG (Kurts Stavcup) | Resultat

20.8 UMEÅ (Campusspelen 2) | Resultat

19.8 HUDDINGE (Viking Line-spelen) | Resultat

19.8 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

19.8 NÄSSJÖ (Sisucupen 3) | Resultat

18.8 STOCKHOLM/S (Tjejernas Kväll) | Resultat

18.8 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

18.8 BOLLNÄS (TS-cupen) | Resultat

18.8 SANDVIKEN (Gästrike Cup 6) | Resultat

17.8 STENSJÖN (Kasttävling) | Resultat

16.8 LIDINGÖ (Sommarsmajlet) | Resultat

16.8 TROSA (Kasttävling) | Resultat

16.8 FALUN (Falu Sommarspel) | Resultat

15-16.8 MÄRSTA (JDM-UDM) | Resultat

15-16.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

15.8 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

15-16.8 NYKÖPING (UDM) | Resultat

15.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

15.8 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

15.8 HALLSBERG (DM 10000m) | Resultat

15-16.8 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen inkl DM) | Resultat

15-16.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Söndag:
http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_663089/cf_69694/waplan2015s-ndag_resultat.PDF

15.8 ÖREBRO (Örebro Ungdomsgala) | Resultat

13.8 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

13.8 KALMAR (Resultattävling) | Resultat

12.8 SKELLEFTEÅ (PRK 3 inkl DM) | Resultat

12.8 ENSKEDE (Udda grenars kväll) | Resultat

12.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

11.8 UDDEVALLA (Stavtävling) | Resultat

11.8 GÄVLE (Gästrike Cup 5) | Resultat

10.8 MALMÖ/He (Öppna KM 1 mile) | Resultat

10.8 GÖTEBORG/S-K (Kasttävling) | Resultat

10.8 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

9.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

8.8 KRISTINEHAMN (Brokampen) | Resultat

8-9.8 LULEÅ (JDM-UDM) | Resultat

8.8 NÄSSJÖ (Sisuspelen) | Resultat

8-9.8 VARBERG (Getabockspelen) | Resultat

6-8.8 STOCKHOLM/S (EuroGames) | Resultat

6.8 FALUN (Resultattävling) | Resultat

6.8 LINKÖPING (Öppna KM 1500m) | Resultat

6.8 TRELLEBORG (DM 10000m) | Resultat

5.8 FALUN (Kasttävling) | Resultat

4.8 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

4.8 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 5) | Resultat

4.8 KROKOM (ÖPiaden 5 + DM) | Resultat

3.8 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

3.8 NYNÄSHAMN (Resultattävling 10) | Resultat

3.8 UMEÅ (Resultattävling) | Resultat

2.8 HÄRNÖSAND (Öbackaspelen) | Resultat

1.8 MÖLNDAL (Stavtävling) | Resultat

1-2.8 STOCKHOLM/S (Stockholm Bauhaus Athletics Youth) | Resultat

1-2.8 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

1-2.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

1-2.8 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

31.7 STOCKHOLM/S (Diamond 1000) | Resultat

30.7 MÖLNDAL (Höjdhoppsfestivalen) | Resultat

29.7 VÄXJÖ/V-K (Kastkväll) | Resultat

29.7 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge 2) | Resultat

28.7 UMEÅ (Stavtävling) | Resultat

28.7 GÖTEBORG/S (Night of Athletics) | Resultat

27.7 VÄXJÖ/V-K (Kastkväll) | Resultat

26.7 SUNDSVALL (WindSprint) | Resultat

25-26.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

25.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 3) | Resultat

25-26.7 LEKSAND (Leksands Sparbanksspel) | Resultat

24-26.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

24.7 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

24.7 HALLSBERG (Stavtävling) | Resultat

24-26.7 GÄVLE (GavlehovSpelen) | Resultat

19.7 YSTAD (Ystadspelen) | Resultat

19.7 HÖGBY (Ölandsmästerskap) | Resultat

17.7 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

15.7 ESKILSTUNA (Testtävling) | Resultat

15.7 UMEÅ (PRK 3) | Resultat

15.7 TANUMSHEDE (Hopp- & Kastgalan) | Resultat

14.7 FALUN (Kasttävling) | Resultat

13.7 FALUN (Kasttävling) | Resultat

11.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

11.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

10-12.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

10.7 VISBY (Löpkväll) | Resultat

9.7 OSKARSHAMN (Oskarshamnsspelen) | Resultat

9.7 KROKOM (ÖPiaden 4 + DM) | Resultat

8.7 TANUMSHEDE (Medvind) | Resultat

8.7 FALUN (Kasttävling) | Resultat

8.7 KRISTIANSTAD (Sommarspelen) | Resultat

8.7 KATRINEHOLM (Unusual Games) | Resultat

7.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

7.7 HUDDINGE (Hr Anders Triple Run) | Resultat

4.7 ESKILSTUNA (Eskilstuna Mini Games) | Resultat

4.7 BOLLNÄS (Fortumspelen) | Resultat

3-5.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat

1.7 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge 1) | Resultat

1.7 KARLSKRONA (Kvällshoppet) | Resultat

1.7 UMEÅ (PRK 2) | Resultat

1.7 ÅSEN (VDM kastfemkamp) | Resultat

30.6-3.7 HÖGBY (Friidrottsskolan) | Resultat

30.6 GÄVLE (DM 2) | Resultat

30.6 UMEÅ (Stavhoppstävling 1) | Resultat

30.6 HÖGBY (Ölandsmästerskap veteraner) | Resultat

29.6 GÖTEBORG/S (Bannister Running Night 1) | Resultat

29.6 VÄXJÖ/V-K (Kastkväll) | Resultat

28.6 ENSKEDE (Kasttävling) | Resultat

28.6 LIDINGÖ (Rask Grand Prix) | Resultat
Hopp:
http://www6.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_665762/cf_69694/Rask_Grand_Prix_2015_hopp.PDF

28.6 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

27-28.6 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

27.6 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

27.6 LIDKÖPING (Vänerspelen) | Resultat

27-28.6 TRANÅS (VDM) | Resultat

27.6 SOLLENTUNA (Rekordjakten 4) | Resultat

27-28.6 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

27.6 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

26.6 MÖLNDAL (Stavtävling) | Resultat

25.6 ÖSTHAMMAR (Hoppkväll) | Resultat

24.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

24.6 TIERP (Nordupplandsmästerskapen 2) | Resultat

24.6 STRÖMSUND (ÖPiaden 3) | Resultat

23.6 SOLLENTUNA (Hopp- och kasttävling 1) | Resultat

22.6 NYBRO (Resultattävling) | Resultat

22.6 UMEÅ (Löparnas Kväll 5000m) | Resultat

22.6 LIDINGÖ (Walther Grand Prix) | Resultat

22.6 MOTALA (Kasttävling) | Resultat

22-23.6 OLOFSTRÖM (DM) | Resultat

21.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

21.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 9) | Resultat

21.6 UPPSALA (Uppsalakastet 3) | Resultat

18.6 ÖSTHAMMAR (Midsommartävlingen) | Resultat

17.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

17.6 GLANSHAMMAR (DM 5000m) | Resultat

17.6 LEKERYD (KM) | Resultat

17.6 UMEÅ (PRK 1) | Resultat

17.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

17.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

17.6 ESLÖV (Kasttävling) | Resultat

16.6 SÖDERHAMN (DM 1) | Resultat

16.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden 2) | Resultat

16.6 SOLLENTUNA/E (Lilla Turebergskastet 2) | Resultat

16.6 FALKENBERG (Midsommarhoppet) | Resultat

16.6 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 3) | Resultat

16.6 STOCKHOLMS/S (Långlöparnas Kväll) | Resultat

15.6 MÖLNDAL (Kasttävling) | Resultat

15-16.6 NORRKÖPING (DM) | Resultat
Dag 2:
http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_642827/cf_57129/resultatSDM2.PDF

14.6 NYNÄSHAMN (Kastfemkamp 1) | Resultat

14.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

14.6 LJUNGBY (Kraftmätningen kval) | Resultat

13.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling inkl VDM spjut) | Resultat

13-14.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat

13-14.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

13-14.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat

13.6 UDDEVALLA (DM) | Resultat

13-14.6 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat
Dag 2:
https://people.kth.se/~jakobj/friidrott/us15-resultat-sondag.htm

13-14.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

13.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 2) | Resultat

13-14.6 ESKILSTUNA (Mälarspelen) | Resultat

13-14.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

12.6 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

12-14.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

12.6 VILLSTAD (DM 10000m) | Resultat

11.6 LINKÖPING (Öppna KM 3000m) | Resultat

11.6 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

11.6 SÄTER (VDM) | Resultat

10.6 LIDINGÖ (Veckans gren 2) | Resultat

9.6 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 4) | Resultat

9.6 GÄVLE (Gästrike Cup 4) | Resultat

8.6 KARLSKRONA (Stavhoppspremiären) | Resultat

8.6 STENSJÖN (Kasttävling) | Resultat

8.6 FINSPÅNG (Resultattävling) | Resultat

8.6 NÄSSJÖ (Sisu-cupen 2) | Resultat

8.6 SÄVSJÖ (KM) | Resultat

7.6 ALUNDA (Marmakampen) | Resultat

7.6 KIL (Stefan Holm-spelen) | Resultat

7.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 8) | Resultat

7.6 KLIPPAN (Bedaspelen) | Resultat

7.6 UMEÅ (Björkspelen) | Resultat

7.6 PITEÅ (BDX Games) | Resultat

6.6 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

6-7.6 GÖTEBORG/S (Sävedalsspelen) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö Ungdoms- och Veteranspel) | Resultat
Kvinnor:
http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_609831/cf_359/Resultatlista_utlagd_prel_Flickor.XLSX

6.6 KVARNSVEDEN (Kvarnsvedenspelen) | Resultat

6.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

6-7.6 KALMAR (DM) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen/Kringelkastet) | Resultat

6.6 SKARA (SkaraRacet) | Resultat

6.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen>) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

5-7.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat
Anm: Diskus/slägga dag 2-3 på Sollentuna/E.

4.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 7) | Resultat

4.6 NYKÖPING/R-K (Kasttävling) | Resultat

4.6 KARLSTAD (DM 5000m) | Resultat

4.6 TIMRÅ (Kasttävling) | Resultat

4.6 HELSINGBORG (DM 5000m) | Resultat

4.6 SKÖVDE (DM 5000m) | Resultat

3.6 TÄBY (Stockholmskampen 2) | Resultat

3.6 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

3.6 UMEÅ (Campusspelen 1) | Resultat

2.6 BOLLNÄS (Guldjakt 2) | Resultat

2.6 GÄVLE (Gästrike Cup 3) | Resultat

2.6 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

2.6 LIDKÖPING (DM 1500m) | Resultat

2.6 KROKOM (Hinderpropaganda) | Resultat

1.6 HOFORS (Minicup 2) | Resultat

31.5 LUND (Kraftmätningen kval) | Resultat

31.5 SÄFFLE (Unimetronspelen) | Resultat

31.5 NYNÄSHAMN (Åkes Minne) | Resultat

31.5 TÄBY (Stavtävling) | Resultat

31.5 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

31.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

31.5 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

31.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

31.5 SKELLFTEÅ (Kraftmätningen kval) | Resultat

31.5 UPPSALA (Uppsalakastet 2) | Resultat

30.5 UMEÅ (Umekastet 5) | Resultat

30.5 UPPSALA (Uppsalakastet 1) | Resultat

30.5 SKELLEFTEÅ (Happy Hour) | Resultat

30-31.5 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

30.5 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat
inkl Kraftmätningen kval

30.5 FALKÖPING (Jump Stars + Kraftmätningen kval) | Resultat

30.5 LULEÅ (MayDay Competition) | Resultat

30.5 ANGERED (Angeredsspelen) | Resultat

30.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

28.5 LIDINGÖ (Veckans gren 1) | Resultat

28.5 NYKÖPING/R-K (Kasttävling) | Resultat

28.5 UDDEVALLA (Vårpremiären) | Resultat

27.5 SOLLENTUNA/E (Lilla Turebergskastet) | Resultat

27.5 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 2) | Resultat

27.5 GLEMMINGEBRO (Kretsmästerkap) | Resultat

26.5 HABO (KM) | Resultat

25.5 SANDVIKEN (VDM 5000m) | Resultat

24.5 SANDVIKEN (Högbospelen) | Resultat

24.5 SÄTRA (Kraftmätningen) | Resultat

24.5 HERRLJUNGA (Kullings-spelen) | Resultat

24.5 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat
Trekamp:
http://www7.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_564226/cf_359/WSK-spelen_2015_Trekamp_P9_P7_F9.PDF

24.5 ENSKEDE (Kraftmätningen kval) | Resultat

23.5 NORRTÄLJE (4H-spelen) | Resultat

23.5 TIMRÅ (NU-kastet) | Resultat

23.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

23-24.5 ESLÖV (Findus Pannkaksspel) | Resultat

23-24.5 TORNIO, FIN (Gränskarusellen) | Resultat

23-24.5 FALUN (Dalakampen light) | Resultat

23.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 1) | Resultat

23.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat
Kastserier:
http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_652778/cf_69694/Kastserier_V-rkastet_2015.PDF

23.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

23.5 EKERÖ (Mälaröspelen) | Resultat

23-24.5 LINKÖPING/NORRKÖPING (East Sweden Games) | Resultat

23.5 SÄTRA (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

23.5 ALVESTA (Throwing Day) | Resultat

23.5 LAHOLM (Laholmskampen) | Resultat

23.5 SÄTER (Säterspelen inkl DM) | Resultat

22.5 JÖNKÖPING (Lag-UDM kval) | Resultat

21.5 FALKENBERG (Resultattävling) | Resultat

21.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 6) | Resultat

20.5 UMEÅ (Umekastet 3) | Resultat

20.5 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

20.5 NÄSSJÖ (Höglandsmästerskapen) | Resultat

20.5 VALLENTUNA (Arenamilen 2) | Resultat

20.5 SKELLEFTEÅ (PRK1) | Resultat

20.5 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

20.5 ÖRBYHUS (Nordupplandsmästerskap) | Resultat

20.5 LJUSDAL (DM 10000m) | Resultat

19.5 GÄVLE (Gästrike Cup 2) | Resultat

19.5 ÖSTERSUND (ÖPiaden 1) | Resultat

19.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

19.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 3) | Resultat

18.5 LEKERYD (Kasttävling) | Resultat

17.5 SÄTRA/K (Kasttävling) | Resultat

17.5 NYNÄSHAMN (Kasttävling) | Resultat

17.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

17.5 KARLSKOGA (Värmlandsserien 1) | Resultat

17.5 OLOFSTRÖM (Listermästerskapen) | Resultat

16.5 SÖDERHAMN (Niklas Minne) | Resultat

16.5 FLEN (Violspelen) | Resultat

16.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

16.5 SJÖBO (Kretsserien) | Resultat

16.5 MALMÖ/S-K (VDM Vikt) | Resultat

14.5 LUND (DM 3000m) | Resultat

14.5 HUDDINGE/J (VDM Slägga/Vikt) | Resultat

14.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

14.5 ÅHUS (Himmelsfärdskastet) | Resultat

14.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

14.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

13.5 LINKÖPING (DM 5000m) | Resultat

13.5 UMEÅ (Umekastet 2) | Resultat

13.5 VALLENTUNA (Arenamilen 1) | Resultat

12.5 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 1) | Resultat

12.5 ENSKEDE (DM stafett) | Resultat

12.5 UPPSALA (Kvällskampen) | Resultat

12.5 SANDVIKEN (Gästrike Cup 1) | Resultat

12.5 SANDVIKEN (Vårkilometern) | Resultat

10.5 GÄVLE (IF Skade-spelen) | Resultat

10.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

10.5 NÄSSJÖ (Höglandsolympiaden) | Resultat

9-10.5 SÄTRA (Öppna DM mångkamp) | Resultat

9.5 STENUNGSUND (Stenungsundsspelen) | Resultat

9.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

9.5 UMEÅ (Umekastet 1) | Resultat

9-10.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

9.5 GÖTEBORG/S-K (Håkans Vårkast) | Resultat

9.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

9.5 SKARA (Lilla Skarakampen) | Resultat
Stafett:
http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_636147/cf_57129/Resultat_Stafett_20150509.PDF

7.5 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

6.5 BOLLNÄS (DM 5000m) | Resultat

6.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

6.5 MÖLNDAL (Kasttävling) | Resultat

6.5 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

5.5 GÖTEBORG/S (Löptävling) | Resultat

5.5 UMEÅ (Resultattävling) | Resultat

5.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 2) | Resultat

5.5 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

3.5 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

3.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

3.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 3) | Resultat

2.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

1.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

26.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

25.4 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

25.4 MÖLNDAL (Kasttävling) | Resultat

25.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

21.4 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 1) | Resultat

18.4 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

12.4 SÄTRA/K (Kasttävling) | Resultat

5.4 GÖTEBORG/S-K (Påskkastet) | Resultat

1.3 VÄXJÖ/V-K (World Indoor Throwing) | Resultat
Slägga utomhus!

1.2 VÄXJÖ/V-K (Växjö Inomhuskast - slägga) | Resultat

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>