Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2016

11.12 CHIA, ITA (EM-JEM terräng) | Resultat
M 9.9 km: 46) Olle Walleräng 29:59, -) David Nilsson bröt.
M22 8.0 km: 6) Napoleon Solomon 23:03, 20) Kalle Berglund 23:40, 46) Gabriel Steffensen 24:21, 57) Vidar Johansson 24:53, 58) Otto Kingstedt 24:54, -) Joel Zachrisson bröt. Lag: 7) Sverige.
K 8.0 km: 14) Charlotta Fougberg 26:12.
K22 6.0 km: 22) Isabelle Brauer 20:34, 35) Carolina Johnson 20:53.
F19 4.1 km: 27) Sara Christiansson 97 13:37.

27.11 LOS ALCÁZERES, ESP (IAU VM 100 km) | Resultat
M 100 km: 11) Elov Olsson 6:44:24, 14) Fritjof Fagerlund 6:45:27, -) Jonas Buud & André Rangelind bröt.
K 100 km: 10) Frida Södermark 7:51:22, 17) Sophia Sundberg 8:10.31.

12.11 KRISTIANSAND, NOR (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9 km terräng: 2) David Nilsson 29:58, 7) Olle Walleräng 30:50, 9) John Foitzik 30:55, 14) Gabriel Steffensen 31:18, 18) Staffan Ek 31:29, 19) Andreas Åhwall 31:49. Lag: 2) Sverige 32.
P19 6 km terräng: 4) Oliver Löfqvist 98 20:46, 8) Simon Sundström 98 21:03. 13) Mohamed Mohamoud 97 21:41, 14) Abdikhalaq Nooh 99 22:02. Lag: 3) Sverige 23.
K 7.5 km terräng: 1) Charlotta Fougberg 28:37, 4) Louise Wiker 29:19, 5) Sara Holmgren 29:24, 10) Frida Kristiansson 30:02, 12) Ronja Fjellner 30:36. Lag: 1) Sverige 10.
F19 4.5 km terräng: 7) Sara Christiansson 97 17:45, 11) Mika Söderström 99 18:17, 13) Frida Karlsson 99 18:21, 14) Maja Majbäck 98 18:24, -) Gaël de Coninck 01 bröt. Lag: 3) Sverige 31.

29.10 PENEDA-GERÊS, POR (IAU VM Ultratrail) | Resultat
M 85 km trail: 19) Fritjof Fagerlund 9:26:07.
K 85 km trail: -) Emelie Forsberg bröt.

26.10-6.11 PERTH, AUS (VVM) | Resultat

22-23.10 ALBI, FRA (IAU EM 24 timmar)
M: 13) Johan Steene 241.266, 14) Dan Välitalo 240.873.
K: 1) Maria Jansson 250.647, 12) Annika Nilrud 222.537, 14) Sandra Lundqvist 218.472, 56) Torill Fonn 161.607. Lag: 2) SVERIGE (M Jansson, A Nilrud, S Lundqvist) 691.656.

20-21.8 LEPPÄVAARA, FIN (Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen) | Resultat

12-21.8 RIO DE JANEIRO, BRA (OS) | Resultat
Dag 1
M Längd Q1:
13) Michel Tornéus 765/0.0. Diskus Q1: 6) Daniel Ståhl 6226, Q2: 3) Axel Härstedt 6358.
K 1500m h3: 5) Meraf Bahta 4:06.82 (800m 2:15.3m, 1000m 2:48.5m). 10000m: 12) Sarah Lahti 31:28.43 (3000m 9:21.1m, 5000m 15:40.6m).
Dag 2
M Diskus f:
10) A Härstedt 6212.
K 3000mH h1: 8) Charlotta Fougberg 9:31.16.
Dag 3
K 1500m s2:
5) M Bahta 4:06.41 (2:17.8m/2:50.9m).
Dag 5
K 1500m f:
6) M Bahta 4:12.59 (2:28.0m/2:57.7m). 100mH h1 (-0.5): 5) Susanna Kallur 13.04. Stav Q1: 9) Michaela Meijer 445, Q2: 7) Angelica Bengtsson 455. Längd Q2: 13) Khaddi Sagnia 625/+0.3.
Dag 6
M Spjut Q1:
8) Kim Amb 8049.
K 800m h8: 2) Lovisa Lindh 2:00.04 (400m 58.9m).
Dag 7
K 800m s2:
4) Lovisa Lindh 1.59.41 (58.2m). Höjd Q1: 15) Erika Kinsey 185, Q2: 5=) Sofie Skoog 194.
Dag 9
K Höjd f:
7=) Sofie Skoog 193.

19-24.7 BYDGOSZCZ, POL (JVM) | Resultat
Dag 1
P19 100m h4
(+0.4): 2) Austin Hamilton 97 10.46. 1500m h2: 7) Emil Danielsson 97 3:50.71. Kula Q1: 3) Wictor Petersson 98 1880, f: 3) W Petersson 2065.
F19 Stav Q1: 6) Klara Mattsson 97 415, Q2: 5=) Lisa Gunnarsson 99 415.
Dag 1-2
P19 Tiokamp:
20) Sebastian Ruthström 97 6.920 (11.72/+0.8 659/-1.0 1305 192 52.27 15.09/+1.1 4125 430 4854 4:56.05).
Dag 2
P19 100m s1
(-0.6): 5) A Hamilton 10.47. 110mH h7 (0.0): 3) Max Hrelja 98 13.66, s2 (-0.1): 3) M Hrelja 13.61.
F19 400mH h5: 4) Johanna Dyremark 97 59.04.
Dag 3
P19 200m h4
(-1.2): 5) Marcus Tornée 98 21.19, s2 (+1.1): 8) M Tornée 21.70. 400mH h4: 4) Viktor Nylander 98 52.30. Stav Q2: 1=) Armand Duplantis 99 520.
F19 400mH s2: 7) J Dyremark 59.89. Stav f: 7=) L Gunnarsson 410, 11) K Mattsson 400. Längd Q1: 1) Kaiza Karlén 98 629/+0.8. Slägga Q1: 3) Emma Thor 97 6133, Q2: 4) Grete Ahlberg 98 6101.
Dag 3-4
F19 Sjukamp:
4) Bianca Salming 98 5.840 (14.62/+1.0 183 1329 26.13/+1.2 581/-0.1 4439 2:17.69), 5) Lovisa Östervall 97 5.723 (13.97/+1.7 180 1039 24.88/+1.4 609/-0.5 3690 2:19.94).
Dag 4
P19 800m h1:
2) Andreas Kramer 97 1:50.19. 400mH s3: 7) V Nylander 52.79. Spjut Q2: 9) Simon Litzell 97 7105.
F19 Längd f: 4) K Karlén 625/+1.0.
Dag 5
P19 800m s1:
5) A Kramer 1:47.65. 5000m: 14) Suldan Hassan 98 14:15.22. Stav f: 3) A Duplantis 545. Diskus Q1: 6) Jakob Gardenkrans 97 5714, Q2: 4) W Petersson 5804.
F19 Slägga f: 8) G Ahlberg 5865, 11) E Thor 5534.
Dag 6
P19 Diskus f:
4) W Petersson 6123.
Anm: Svenska placeringar retroaktivt justerade i P19 Kula och Diskus (p g a dopingdiskad konkurrent).

14-17.7 TBILISI, GEO (UEM) | Resultat
Dag 1
P17 100m h2
(+0.1): 1) Henrik Larsson 99 10.73, h4 (+0.7): 4) Michael Nyabako 99 10.94, s1 (+1.5): 5) M Nyabako 10.84, s3 (+0.2): 1) H Larsson 10.71. Höjd Q2: 6) Simon Wiklund 99 208. Slägga Q1: 3) Ragnar Carlsson 00 7056, Q2: 3) Patrik Lindstedt 99 7077.
F17 2000mH h1: 15) Sara Gunnarsson 99 7:20.10, h2: 5) Mika Söderström 99 6:51.84.
Dag 1-2
F17 Sjukamp:
8) Ida Thunberg 99 5.556 (13.88/0.0 155 1361 25.45/+1.2 579/-1.2 4625 2:29.85), 12) Erika Wärff 00 5.369 (15.27/+0.2 176 1403 25.85/+1.6 522/-0.9 4199 2:29.16).
Dag 2
P17 100m f
(+0.3): 2) H Larsson 10.57. 200m h3 (-1.7): 2) Kasper Kadestål 99 21.85, h5 (-0.8): 3) H Larsson 22.17. 400m h1: 4) Carl Bengtström 00 49.22. 110mH h4 (+1.7): 5) Joel Bengtsson 99 13.93, s2 (+0.9); 5) J Bengtsson 14.00. Slägga f: 3) R Carlsson 7571, 6) P Lindstedt 7102.
F17 3000m: 7) Frida Karlsson 99 9:53.34. 100mH h1 (+1.2): 4) Victoria Almerén Hansson 99 13.89, h4 (+0.8): 1) Amanda Hansson 99 13.53, s1 (+1.3): 3) A Hansson 13.43, S2 (-3.3): 6) V Almerén Hansson 14.07. Höjd Q1: 3) Maja Nilsson 99 178. Tresteg: 8) Fatima Koné 99 1234/-0.5, 16) Klara Ekelund 99 1174/-1.2. Kula Q1: -) Axelina Johansson 00 X.
Dag 3
P17 200m s1
(+1.0): 1) H Larsson 21.36, s2 (+1.7): 1) K Kadestål 21.37, f (+1.0): 2) K Kadestål 21.18, 4) H Larsson 21.30. 110mH f (+1.4): 7) J Bengtsson 14.03. Höjd f: 10=) S Wiklund 202. 1000m stafett h2: 4) Sverige (M Nyabako, Alexander Andreasson 99, Arvid Gustafsson 99, C Bengtström) 1:57.17.
F17 2000mH f: 5) M Söderström 6:49.51. 100mH f (+0.1): 5) A Hansson 13.73. Längd Q1: 2) Lovisa Karlsson 00 619/+1.3.
Dag 4
P17 1000m stafett f:
7) Sverige (J Bengtsson, M Nyabako, C Bengtström, A Gustafsson) 1:56.29.
F17 1500m: -) Vilma Jonsson 99 bröt. Höjd f: 1) M Nilsson 182. Längd f: 5) L Karlsson 606/-1.9.

6-10.7 AMSTERDAM, NED (EM - kvinnor) | Resultat
Dag 1
K 200m h3
(+0.2): 6) Pernilla Nilsson 24.18. 800m h1: 2) Lovisa Lindh 2:01.77, h3: 4) Anna Silvander 2:03.95. 10000m: 9) Sarah Lahti 32:14.17. 100mH h2: (+1.8): -) Elin Westerlund bröt, h4 (+0.6): 1) Susanna Kallur 13.01. Höjd Q1: 12) Erika Kinsey 185, Q2: 3=) Sofie Skoog 189. Längd Q1: 10) Erica Jarder 633/+1.0, Q2: 4) Khaddi Sagnia 647/+0.2, 10) Malin Marmbrandt 633w/+2.6 (-). Kula Q2: 11) Fanny Roos 1611. Diskus Q7: 7) Sofia Larsson 5602, Q2: 12) Julia Viberg 5282. Slägga Q1: 11) Marinda Petersson 6465, Q2: 6) Tracey Andersson 6808.
Dag 2
K 800m s1:
8) A Silvander 2:03.37, s2: 3) L Lindh 2:00.66. 100mH s1 (+0.1): 5) S Kallur 12.96. Höjd f: 9=) S Skoog 189. Stav Q1: 4) Michaela Meijer 445, 12) Lisa Gunnarsson 400, Q2: 4) Angelica Bengtsson 445. Spjut Q1: 13) Anna Wessman 5402, Q2: 11) Sofi Flink 5438.
Dag 3
K 3000mH h2:
10) Maria Larsson 9:50.16. 400mH Q3: 6) Frida Persson 58.26. Längd f: 6) K Sagnia 659/+1.0. Slägga f: 11) T Andersson 6708.
Dag 4
K 800m f:
3) L Lindh 2:00.37. 5000m: 2) Meraf Bahta 15:20.54. Stav f: 3) A Bengtsson 465, 5) M Meijer 455. 4x100m h1: 6) Sverige (Elin Östlund, Linnea Killander, Isabelle Eurenius, P Nilsson) 44.27.
Dag 5
K Halvmarathon:
58) Frida Lundén 1:17:22 (10 km 35:54), 70) Emma Nordling 1:17:58 (36:29), 76) Cecilia Norrbom 1:19:19 (35:44). Lag: 16) Sverige 3:54:39.

6-10.7 AMSTERDAM, NED (EM - män) | Resultat
Dag 1
M 3000mH h1:
9) Emil Blomberg 8:34.81, h2: 10) Elmar Engholm 8:55.21. Stav Q2: 3=) Melker Svärd Jacobsson 550. Längd Q1: 1) Michel Tornéus 819w/+2.5 (-). Spjut Q1: 12) Gabriel Wallin 7600, Q2: 7) Kim Amb 8070.
Dag 1-2
M Tiokamp:
8) Marcus Nilsson 7.942 (11.29/+0.8 702/+0.9 1415 198 50.93 14.97/-2.3 4531 460 6401 4:19.12), 10) Fredrik Samuelsson 7.875 (11.13/-1.0 730/+0.5 1399 207 51.02 14.65/-1.3 3950 470 5844 4:34.78).
Dag 2
M 200m Q1
(-1.1): 4) Johan Wissman 20.96, Q3 (-0.1): 4) Tom Kling-Baptiste 21.06. 800m h4: 4) Kalle Berglund 1:49.65. 1500m h1: -) Johan Rogestedt diskv, h2: 7) Jonas Leanderson 3:44.09. Längd f: 2) M Tornéus 821w/+2.1 (807/+0.3). Diskus Q1: 2) Daniel Ståhl 6578, Q2: 10) Niklas Arrhenius 6163, -) Axel Härstedt X. Spjut f: 7) K Amb 7936.
Dag 3
M 200m s2
(-0.1): -) J Wissman bröt, s3 (-1.1): 8) T Kling-Baptiste 21.34. 3000mH f: 13) E Blomberg 8:48.98. Stav f: -) M Svärd Jacobsson ej start.
Dag 4
M Kula Q1:
11=) Leif Arrhenius 1864. Diskus f: 5) D Ståhl 6477. 4x100m h1: 7) Sverige (Emil von Barth, Austin Hamilton, T Kling-Baptiste, J Wissman) 39.37. 4x400m h2: 6) Sverige (Axel Bergrahm, Erik Martinsson, Felix Francois, Adam Danielsson) 3:04.95.
Dag 5
M Halvmarathon:
14) Mikael Ekvall 1:04:28 (10 km 30:17), 21) Mustafa Mohamed 1:05:11 (30:35), 23) David Nilsson 1:05:16 (30:27), 44) Fredrik Uhrbom 1:07:06 (31:26). Lag: 5) Sverige 3:14:55.

1-3.7 ODENSE, DEN (VNM) | Resultat

11-12.6 HUDDINGE (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

29.3-3.4 ANCONA, ITA (IVEM) | Resultat

26.3 CARDIFF, GBR (VM halvmarathon) | Resultat
M: -) David Nilsson bröt.

17-20.3 PORTLAND, OR (IVM) | Resultat
Dag 2
M 60m h4:
4) Odain Rose 6.69. 800m h2: 4) Andreas Kramer 97 1:49.46.
K 1500m h1: 8) Sarah Lahti 4:11.68. Längd: 14) Khaddi Sagnia 608.
Dag 2-3
M Sjukamp:
10) Petter Olson 5.697 (7.17 699 1392 193 8.25 480 2:43.85).
Dag 3
K 800m h2:
3) Lovisa Lindh 2:03.44.
Dag 4
K Höjd:
5=) Sofie Skoog 193, 8) Erika Kinsey 193.

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>