Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2016

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 VÄNERSBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppt) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

17.12 STRÖMSUND (Staffansjoggen) | Resultat

10.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

10.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat

4.12 GRÄNUM (Skinkloppet) | Resultat

3.12 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 1) | Resultat

27.11 GÄVLE (Gävle Adventslopp) | Resultat

26.11 ÄSPÖ (Äspöloppet) | Resultat

20.11 BOCKEBODA (Kristianstad Trail) | Resultat

13.11 STRÖMSTAD (Novemberflåset) | Resultat

12.11 BORÅS (Borås 6-timmars) | Resultat

12.11 JÄMJÖ (Jämjöhalvan) | Resultat

12.11 STOCKHOLM (Lill-Jansterrängen) | Resultat

6.11 MOL, BEL | Resultat
K 5.5 km terräng: 1) Sarah Lahti Hässelby 18:27.

6.11 TOFTA (Nordic Extreme Running) | Resultat

5.11 STOCKHOLM (Vintermarathon) | Resultat

5.11 ÖSTERBYMO (Jätten Bule-löpet) | Resultat

5.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

30.10 GNESTA (Kärruset) | Resultat

30.10 LIDA (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

30.10 BARA (Yddingeloppet) | Resultat

29.10 ÅSBRO (DM terräng) | Resultat

29.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

16.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

16.10 HELSINGBORG (Helsingborgs Terränglopp) | Resultat

16.10 TIDAHOLM (Åsaflåset) | Resultat

15.10 VARBERG (Varberg Halvmarathon) | Resultat

15.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

15.10 ALINGSÅS (Running Lights) | Resultat

15.10 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat
Ej giltig kontrollmätning av halvmarathondistansen.

15.10 FLEMINGSBERG (DM terräng) | Resultat

9.10 LÖVHULT (Höglandsloppet) | Resultat

9.10 YSTAD (DM terräng) | Resultat
Lagtävlingar:
http://www.friidrott.ystadsif.se/globalassets/ystads-if-fi---friidrott/lopning/resultat-lagtavling-vid-terrangdm-2016.pdf

9.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet | Resultat

8.10 KUNGÄLV (Fontinloppet inkl DM terräng) | Resultat

8.10 NACKA (Hellasloppet) | Resultat

8.10 LUND (Run for Mental Health) | Resultat

8.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

8.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

8.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

6.10 NACKA (Amazing Night Trail) | Resultat

2.10 SÅGMYRA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

2.10 TULLINGE (Tullingeloppet) | Resultat

1.10 MÖSSEBERG (Mössebergslunken) | Resultat

1.10 SMEDSLÄTTEN (Solviksloppet) | Resultat

1.10 RYDAHOLM (Gummiloppet) | Resultat

1.10 MALMÖ (Malmö Halvmarathon & Höstmil) | Resultat

1-2.10 FLOTTSBRO (TjurRuset) | Resultat
Dag 2:
http://www.marathon.se/racetimer?v=/sv/race/show/3451%3Flayout%3Dmarathon

1.10 SUNDSVALL (Sundsvalls Brolopp) | Resultat

1.10 UPPSALA (DM terräng) | Resultat

1.10 HÄRNÖSAND (Härnö Trail) | Resultat

1.10 ÖJERSJÖ (Kåsjön Trail) | Resultat

1.10 UDDEVALLA/Bjursjön (USK-loppet) | Resultat

28.9 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

26.9 SOLLENTUNA/Edsberg (KM terräng) | Resultat

24-25.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat
25.9:
http://results.neptron.se/#/lidingoson2016/

24.9 VÄXJÖ (Musikmilen) | Resultat

24.9 LIDKÖPING (Spring en mil, vinn en bil) | Resultat

24.9 ÅRE (Åre XCO Run) | Resultat

24.9 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

21.9 KARLSTAD (Watt Run Cup 5) | Resultat

18.9 SICKLA (Sicklaloppet) | Resultat

17.9 UPPSALA/Håga (Kung Björnloppet) | Resultat

17.9 SOLNA/Haga (ToppLoppet) | Resultat

17.9 KISTA (Kistaloppet) | Resultat

17.9 MOTALA (Nya Broloppet) | Resultat

17.9 ÄNGELHOLM (Lergöksloppet) | Resultat

17.9 SKANÖR - FALSTERBO (Löparfesten) | Resultat

17.9 BORÅS (Kretsloppet) | Resultat

17-18.9 VÄSTERÅS (Black River Run) | Resultat

17.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

17.9 GÄVLE/Hemlingby (DM terräng) | Resultat

17.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

17.9 SÄLEN (Formtoppen) | Resultat

17.9 BOHUS (Ale Trail Race) | Resultat

11.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

11.9 SOLNA/Haga (Hagaloppet) | Resultat

11.9 SUNDBORN (Träflasklöpet) | Resultat

10.9 VÄSTERFÄRNEBO - SÄTRABRUNN (Svarta Maran) | Resultat

10.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

10.9 LIDKÖPING/Råda (Rådalunken) | Resultat

10.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

10.9 MYRVIKEN (DM terräng) | Resultat

10.9 STOCKHOLM (Stockholm Halvmarathon) | Resultat

10.9 GÖTEBORG (Göteborgs Jubileumslopp) | Resultat

4.9 LJUNGSBRO (Vretaloppet) | Resultat

4.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

4.9 HUSKVARNA (John Bauer Trail Run) | Resultat

4.9 ÖREBRO/Ånnaboda (Örebro Trail) | Resultat

3.9 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

3.9 HELSINGBORG (Helsingborg Marathon) | Resultat

3.9 ASKIM (Sisjöloppet) | Resultat

3.9 HÄSSLEHOLM (Hässleholmsloppet) | Resultat

3.9 TRANÅS (Tranåsloppet) | Resultat

3.9 KUNGÄLV (Trekungaloppet) | Resultat

3.9 HALMSTAD (Halmstadmilen) | Resultat

3.9 SMÅLANDSSTENAR (Smålandsstenarloppet) | Resultat

3.9 HULTSFRED (Spring Hultsfred) | Resultat

1.9 VISBY (Blodomloppet) | Resultat

31.8 GÖTEBORG/Skatås (Göteborgs Brantaste) | Resultat

30.8 FLEMINGSBERG (Hälsoloppet) | Resultat

30.8 KARLSTAD (Blodomloppet) | Resultat

29.8 VÄSTERÅS (Blodomloppet) | Resultat

28.8 ÄNGELHOLM (Ängelholms Halvmarathon) | Resultat

28.8 SALTSJÖBADEN (Solsidan Runt) | Resultat

28.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

28.8 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

27.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

27.8 MULLSJÖ (Mullsjö X-trail) | Resultat

27.8 KALMAR (Nattloppet) | Resultat

27.8 ÖSTANSJÖ (Östansjöloppet) | Resultat

27.8 SKOKLOSTER (Skoskavet) | Resultat

27.8 HEDEMORA (Skördeloppet) | Resultat

27.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

27.8 MALMÖ (Midnattsloppet) | Resultat

27.8 LANDSKRONA (Citadelloppet) | Resultat

27.8 GÄLLIVARE (Dundet Extreme Running) | Resultat

27.8 BLOMSTERMÅLA (Blomsterloppet) | Resultat

25.8 KIRUNA (Jägarmilen) | Resultat

25.8 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

25.8 MJÖLBY (Mjölbyfemman) | Resultat
Kvinnor:
http://www.akele.se/sites/default/files/Mjolby5_Damer_2016.pdf

24.8 LINKÖPING (Stadsfestloppet) | Resultat

24.8 BORLÄNGE (Älven Runt) | Resultat

23.8 ÖSTERSUND (Blodomloppet) | Resultat

23.8 ÖSTERSUND (Blodomloppet) | Resultat

20.8 SÖDERTÄLJE (Telge Stadslopp) | Resultat

20.8 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

20.8 STOCKHOLM/Stora Skuggan (Dramaloppet) | Resultat

20.8 NORRKÖPING (Atea Norrköpings Stadslopp) | Resultat

20.8 TAVELSJÖ (Tavelsjö Halvmarathon) | Resultat

20.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

20.8 SÄLEN - MORA (UltraVasan) | Resultat

20.8 GÖTEBORG (Midnattsloppet) | Resultat

20.8 ÅMÅL (Hagenrundan) | Resultat

19.8 VETLANDA (VP Citylopp) | Resultat

16.8 KARLSKRONA/Rosenholm (DM terräng) | Resultat

13.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat

13.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

13.8 KÅSEBERGA (Kåsebergaloppet) | Resultat

9.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

6.8 DALS LÅNGED (Baldersnäsjoggen) | Resultat

6.8 LYSEKIL (Musselloppet) | Resultat

6.8 TÄLLBERG (Tällberg Halvmarathon) | Resultat

6.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

5.8 HENÅN (Gallerianloppet) | Resultat

5.8 ESKILSTUNA (Eskilstunaloppet by night) | Resultat

3.8 KALMAR (Atea Kalmarmilen) | Resultat

3.8 HOLMSUND (Skärgårdsloppet) | Resultat

30.7 PERSNÄS (Ölandsjoggen) | Resultat

30.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

30.7 HEMLINGBY (Vildmarksmilen) | Resultat

29-31.7 SKÖVDE (Skövde Ultrafestival) | Resultat

29.7 KÅLLANDSÖ (Läckövarvet) | Resultat

24.7 SOLLEFTEÅ (Broloppet) | Resultat

23.7 BRUNFLO - ÖSTERSUND (Jämtland på fötter) | Resultat

23.7 TORP (Semesterhalvmaran) | Resultat

23.7 VISBY (Levaloppet) | Resultat

20.7 MALUNG (Buggruset) | Resultat

16.7 MELLBYSTRAND (Laholmsloppet) | Resultat

16.7 ROSSÖN (Bäverloppet) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

15.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

12.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

9.7 NORBERG (Engelbrektsstafetten & Halvmarathon) | Resultat

9.7 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

9.7 MUSKÖ (Musköloppet) | Resultat

9.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

8.7 GAMLEBY (Byrundan) | Resultat

8.7 NORBERG (Engelbrektslöpet) | Resultat

6.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

2.7 BÅSTAD (Båstad Marathon) | Resultat

2.7 SKÖVDE (Billingen Trail) | Resultat

2.7 RUDSKOGA (Jordgubbslunken) | Resultat

2.7 VISINGSÖ (Grevskapsloppet) | Resultat

2.7 KALMAR (Kalmar Malkars 21 km) | Resultat

2.7 ÖSTANSJÖ (Viby Marathon) | Resultat

1.7 BÅSTAD (City Challenge) | Resultat

1.7 KISA (Kisa Stadslopp) | Resultat

1.7 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

1.7 KRISTIANSTAD (Startskottet) | Resultat

24.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

21.6 OFFERDAL (Offerdalsmilen) | Resultat

19.6 SKILLINGARYD (Lagamilen) | Resultat

18.6 LJUNGSKILE (Ljungskileslingan) | Resultat

18.6 BERGEFORSEN (Indalsledenloppet) | Resultat

18.6 BJÖRNA (Urskogsloppet) | Resultat

18.6 FLORHULT (Florhultsloppet) | Resultat

18.6 VALLENTUNA (Runrundan) | Resultat

18.6 ESKILSTUNA (Å-loppet) | Resultat

18.6 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

18.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

18.6 FRÖVI (Fröviloppet) | Resultat

18.6 BÅSTAD (Klövernmilen) | Resultat

18.6 BÖDA SAND (Öland Ultra) | Resultat

15.6 STOCKHOLM (Sthlm10 / SM-milen) | Resultat

15.6 STOCKHOLM (Sthlm10) | Resultat

14.6 VÄSTERÅS (Mälarenergi Stadslopp) | Resultat

11.6 MALMÖ (Malmöloppet) | Resultat

11.6 LERUM (Lerum Vildmark) | Resultat

11.6 LINKÖPING (Linköping Halvmarathon) | Resultat

11.6 ÅKERSBERGA (Österåkersmilen) | Resultat

11.6 STOCKHOLM (Söder Runt) | Resultat

9.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

8.6 HAGFORS (DM terräng) | Resultat

8.6 BAGARMOSSEN (Bagisloppet) | Resultat

8.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

6.6 FISKEBÄCK (Fiskebäcksloppet) | Resultat

6.6 VARBERG (Friskusloppet) | Resultat

6.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

6.6 SOLLEFTEÅ (Niptrail) | Resultat

6.6 BÅLSTA (Bålstaloppet) | Resultat

5.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

4.6 MÖNSTERÅS (Mönsterås Stadslopp) | Resultat

4.6 STOCKHOLM (Asics Stockholm Marathon) | Resultat

3.6 GNESTA (Gnesta Marknadslopp) | Resultat

2.6 ÖSTERSUND (VårRuset) | Resultat

1.6 SUNDSVALL (VårRuset) | Resultat

1.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

1.6 FJUGESTA (Fjugestaloppet) | Resultat

1.6 VETLANDA (Tjejlunken) | Resultat

31.5 UMEÅ (VårRuset) | Resultat

30.5 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

30.5 LULEÅ (VårRuset) | Resultat

28.5 ORMINGE (Ormingeloppet) | Resultat

28.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

28.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

28.5 MARKARYD (England Runt) | Resultat

28.5 STOCKHOLM/Hammarby (Stockholms Brantaste) | Resultat

28.5 ORMINGE (Ormingeloppet) | Resultat

26.5 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

26.5 NORRKÖPING (VårRuset) | Resultat

26.5 MALMÖ (Run 4x4) | Resultat

25.5 UPPSALA (VårRuset) | Resultat

24.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

24.5 STOCKHOLM (VårRuset) | Resultat

23.5 STOCKHOLM (VårRuset) | Resultat

23.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

22.5 TÄBY (Täbyloppet) | Resultat

21.5 SOLNA (AIK:s Jubileumslopp) | Resultat

21.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat

21.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

21.5 SKÄRHOLMEN (Skärholmsloppet) | Resultat

19.5 STOCKHOLM (MilSpåret) | Resultat

19.5 KARLSTAD (VårRuset) | Resultat

19.5 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

19.5 ÖSTERSUND (Spring en mil, vinn en bil) | Resultat

18.5 ÖREBRO (VårRuset) | Resultat

18.5 FINSPÅNG (Finspångs Stadslopp) | Resultat

17.5 ÖREBRO (Gubbracet) | Resultat

17.5 VÄSTERÅS (VårRuset) | Resultat

17.5 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

16.5 GÄVLE (VårRuset) | Resultat

15.5 MÖLNLYCKE (Mölnlyckeloppet) | Resultat

15.5 STOCKHOLM (Norra Djurgårdsstadsloppet) | Resultat

15.5 SJÖMARKEN (Sjömarksloppet) | Resultat

15.5 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat

14.5 HÄLLEFORS (Hälleforsterrängen) | Resultat

14.5 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

14.5 OSKARSHAMN (Scaniamilen) | Resultat

14.5 SUNDSVALL (ICA-loppet) | Resultat

14.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

14.5 VÄRNAMO (Värnamo Kvartsmarathon) | Resultat

14.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

14.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

12.5 JÖNKÖPING (VårRuset) | Resultat

12.5 NORRKÖPING (Grabb- & Tjejhalvan) | Resultat

11.5 KARLSTAD (Karlstad Maratonstafett) | Resultat

10.5 GÖTEBORG (VårRuset) | Resultat

10.5 STOCKHOLM (Stockholm Park Running 3) | Resultat

9.5 VÄXJÖ (VårRuset) | Resultat

8.5 LJUNGSBRO - BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat

8.5 LIDINGÖ (Lidingö Ultra) | Resultat

7.5 UMEÅ (Umeå Halvmarathon) | Resultat

7.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

7.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

7.5 KUNGSÖR (Björnlunken) | Resultat

7.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

7.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat

7.5 JÖNKÖPING (Friskishalvan) | Resultat

7.5 SUNNE (Sunne Löparfest) | Resultat

7.5 BROMÖLLA (Humlestafetten) | Resultat

7.5 BOVALLSTRAND (Soteleden Terrängmarathon) | Resultat

7.5 ARVIKA (Set Sail Trailrunning) | Resultat

5.5 NYKÖPING (Oppebylöpet) | Resultat

5.5 BRÖSARP (Gullviveloppet) | Resultat

5.5 FALKENBERG (Falkloppet) | Resultat

5.5 ÖRBYHUS (Ottarsloppet) | Resultat

5.5 PITEÅ (STaR-loppet) | Resultat

5.5 ÖSTERSUND (Östersunsd Stadsstafett) | Resultat

3.5 TROLLHÄTTAN (Dahllöfs Mosse Runt) | Resultat

3.5 HALMSTAD (VårRuset) | Resultat

3.5 STOCKHOLM (Stockholm Park Running 2) | Resultat

2.5 GÄVLE/Hemlingby (DM terräng) | Resultat

2.5 MALMÖ (VårRuset) | Resultat

1.5 GENARP (Risenloppet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

30.4 LIDKÖPING/Råda (DM terräng) | Resultat

30.4 GLANSHAMMAR (DM terräng) | Resultat

30.4 VAXHOLM (Strömmingsloppet) | Resultat

30.4 VÄSTRA FRÖLUNDA (Näsetloppet) | Resultat

30.4 HALMSTAD (Atea Laxaloppet) | Resultat

30.4 TRELLEBORG (Sydkustloppet) | Resultat

30.4 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

26.4 STOCKHOLM (Stockholm Park Running 1) | Resultat

24.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

24.4 MARKARYD (DM terräng) | Resultat

23.4 SKÖVDE (Skövdeloppet) | Resultat

23.4 KARLSTAD (I2-loppet) | Resultat

23.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

23.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

23.4 STOCKHOLM (Women's Health Halfmarathon | Resultat

23.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

23.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

23.4 SÖDRA SANDBY (Skrylleloppet) | Resultat

23.4 HÖNÖ (Skärgårdsmilen) | Resultat

23.4 ULRICEHAMN (UT-milen) | Resultat

23.4 ÄRLA (Banloppet) | Resultat

23.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

23.4 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

23.4 ÖSTERSUND (Lillsjöns 6-timmars) | Resultat

20.4 ARVIKA (+watt Run Cup 1) | Resultat

16.4 STOCKHOLM/Lill-Jansskogen (Spring Cross) | Resultat

16.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

16.4 GÖTEBORG/Skatås (Premiärloppet) | Resultat

16.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat

16.4 ARVIKA (Arvika Halvmara) | Resultat
Kvinnor:
http://volvoarvikahalvmara.se/wp-content/uploads/sites/5/2016/04/Results-Damer-2016.pdf

16.4 VISBY (Nordic Classic Running) | Resultat

16.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

15-17.4 TÄBY (Täby Extreme Challenge) | Resultat

13.4 ÖREBRO (Örebro AIK halvmaraton) | Resultat

10.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

10.4 YSTAD (DM 10 km) | Resultat

10.4 RÅNÄS (Brukslunken/Slottsmilen) | Resultat

9.4 HUDDINGE (Kvantumloppet) | Resultat

2.4 BORLÄNGE (Loxodonta 6 timmers) | Resultat

2.4 STOCKHOLM/Frescati (Premiärmilen) | Resultat

2.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

28.3 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

28.3 ENHÖRNA (Enhörnas Påsksmäll) | Resultat

25.3 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

25.3 TANUMSHEDE (Påskmilen) | Resultat

20.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

19.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

19.3 NORA (Nora Marathon) | Resultat

19.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 16/32 km) | Resultat

12.3 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 4) | Resultat

12.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävlingen 8 km) | Resultat

5.3 ÅHUS (Åhus TrailRun) | Resultat

30.1 STOCKHOLM (Winter Run) | Resultat

23.1 GÖTEBORG (Winter Run) | Resultat

9.1 STOCKHOLM (Stadion Marathon) | Resultat

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>