Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2016

11-12.3 GRINNELL, IA (NCAA div 3) | Resultat
Dag 1
K 200m h2:
4) Elina Gunnarsson Hovslätt 25.69.
Dag 1-2
M Sjukamp:
6) Rasmus Elfgaard Habo 4.842 (7.25 598 1141 187 8.84 435 2:55.52).

11-12.3 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
P18 Stav A:
1) Armand Duplantis 99 Stål 521.

4-6.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K Längd:
18) Ellinor Persson Täby 537.

3-5.3 JOHNSON CITY, TN (NAIA) | Resultat
OBS: Överlång bana (280m).
Dag 2
K 800m h1:
3) Josefine Malmborg Täby 2:15.64. 1000m h1: 1) Hanna Hermansson 2:57.72.
Dag 3
K 800m f:
5) J Malmborg 2:15.87. 1000m f: 1) H Hermansson 2:45.81.

28.2 ALLSTON, MA | Resultat
K 60m h2: 6) Amanda Odesjö Alingsås 7.88, f: 8) A Odesjö 7.96. Längd: 1) A Odesjö 563.

28-29.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 5000m:
8) Agnes Sjöström Hässelby 17:20.90. Längd: 1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 601.
Dag 2
K 3000m A:
10) A Sjöström 10:00.95. Tresteg: 1) R Abrahamsson 1305.

27.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K Höjd: 2) Erika Kinsey Trångsviken 185.

27-28.2 TIFFIN, OH | Resultat
Dag 1
K 60m h2:
4) Yasmin Jelassi Hammarby 7.83. Längd: 15) Y Jelassi 526.

26-27.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav:
8=) Simon Gyllensten Kville 500.
Dag 2
M Vikt:
4) Elias Håkansson Spårvägen 2076.
K Vikt: 16) Annika Larsson Upsala 1668.

26-27.2 AMES, IA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
15) Hanna Mårtensson Hässelby 1514.

26-27.2 SEATTLE, WA | Resultat
Dag 2
M Kula:
14) Viktor Gardenkrans Malmö 1726.

26-27.2 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 1
K Längd:
4) Elina Gunnarsson Hovslätt 540.
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Rasmus Elfgaard Habo 4.873 (7.24 610 1240 182 8.65 444 3:04.23).
Dag 2
K 60m h1:
1) E Gunnarsson 7.82, f: 3) E Gunnarsson 7.79.

25-27.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M 800m h2:
1) Elmar Engholm Hässelby 1:50.97.
K Stav: 10) Alissa Söderberg Spårvägen 370. Längd: 10) Sabina Sandberg Spårvägen 554. Vikt: 7) Linnea Jönsson Upsala 1783.
Dag 3
M 800m f:
2) E Engholm 1:50.03. 1 mile: 7) E Engholm 4:16.86.
K Höjd: 7) S Sandberg 172. Kula: 16) L Jönsson 1197.

22-23.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
M 400m h4:
1) Erik Martinsson Gefle 49.26. 60mH h2: 4) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 8.17.
Dag 2
M 1 mile A:
3) Joel Durén Hässelby 4:13.90.

21.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Tresteg: 8) Dennis Eriksson Falun 1369.
K 60mH h3: 2) Ellinor Persson Täby 9.12, f: 8) E Persson 9.20. Längd: 1) E Persson 568. Tresteg: 2) E Persson 1125.

20.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 524.

19-20.2 STORM LAKE, IA | Resultat
Dag 1
M 60mH h2:
7) Dennis Elms Jansson Huddinge 10.71.
Dag 2
M 400m C:
3) D Elms Jansson 53.75.

19-20.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
Dag 1
M Längd:
11) Martin Kallur Falun 646.

19.2 AKRON, OH | Resultat
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 187.

19-20.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Simon Gyllensten Kville 520.

19.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
M Kula: 7) Micael Ljungberg Nyköping 1590.
K 60m B: 8) Amanda Odesjö Alingsås 7.86. 200m F: 3) Rakel Rosshagen Hässelby 27.47. Längd: 6) A Odesjö 552, 12) R Rosshagen 506. Tresteg: 4) R Rosshagen 1142.

19.2 MANHATTAN, KS | Resultat
K Vikt: 5) Hanna Mårtensson Hässelby 1547.

19.2 LARAMIE, WY | Resultat
K Längd: 2) Sabina Sandberg Spårvägen 570.

19.2 MILWAUKEE, WI | Resultat
M 60mH B: 6) Rasmus Elfgaard Habo 8.95. Höjd: 6) R Elfgaard 174. Längd: 11) R Elfgaard 615.
K 60m B: 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 7.97.

19.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 60mH h1: 6) Farydah Inoussa Hässelby 8.89. Kula: 5) F Inoussa 1141.

15-16.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
M 5000m:
6) Gabriel Steffensen Sävedalen 14:32.33.

14.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana (307 m).
K 60m D: 3) Amanda Odesjö Alingsås 7.95. 800m A: 2) Hanna Hermansson 2:09.19. 1 mile A: 5) H Hermansson 4:56.96. Längd: 18) A Odesjö 492.

13.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 540.

13.2 RIVERDALE, NY | Resultat
M Tresteg: 8) Dennis Eriksson Falun 1323.
K 60mH h1: 1) Ellinor Persson Täby 9.13, f: 1) E Persson 9.28. Längd: 3) E Persson 563.

12-13.2 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
M 60mH h1:
1) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 8.24, A: 2) P Gustafsson 8.17.

12.2 SELINSGROVE, PA | Resultat
M 3000m A: 1) Otto Kingstedt Huddinge 8:51.44.

12-13.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 200m "Z":
2) Rakel Rosshagen Hässelby 26.89. Kula: 30) R Rosshagen 1104.
"Z" = K 200m gick i 49 (!) finalheat varav Rakel sprang i det 33:e!
Dag 2
M Längd:
16) Martin Kallur Falun 664.

12-13.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K Höjd:
13) Sabina Sandberg Spårvägen 164.
Dag 2
M 1 mile A:
5) Elmar Engholm Hässelby 4:05.39. Kula: 15) Viktor Gardenkrans Malmö 1596.
K Stav: 18) Alissa Söderberg Spårvägen 362.

12.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 3000m B: 6) Oliver Langselius Spårvägen 9:06.44.

12-13.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav B:
-) Simon Gyllensten Kville X.
Dag 2
K Tresteg A:
5) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1307.

12-13.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
K 3000m B:
6) Caroline Högardh Halmstad 9:44.22, C: 7) Moa Rothman Västerås 10:02.42. Vikt: 12) Annika Larsson Upsala 1626.

12.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 400m I: 1) Sara Jernfält Örebro 59.36.

12-13.2 BROOKINGS, SD | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
M 200m T:
2) Dennis Elms Jansson Huddinge 23.62.
Dag 2
M 400m O:
6) D Elms Jansson 53.42.

12-13.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
K 400m G:
5) Louise Andersson Lund 60.31. 800m A: 5) Josefine Malmborg Täby 2:16.79.

12-13.2 NASHVILLE, TN | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 3000m B:
13) Agnes Sjöström Hässelby 10:09.06.

12-13.2 ALLENDALE, MI | Resultat
Dag 2
K 60m h3:
2) Yasmin Jelassi Hammarby 7.94. 400m G: 6) Sara Jungersten IFK Göteborg 510. Längd: 14) Y Jelassi 510.

12-13.2 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 1
K 200m B:
1) Elina Gunnarsson Hovslätt 25.27. Längd: 3) E Gunnarsson 548.
Dag 2
M 200m J:
1) Rasmus Elfgaard Habo 23.92. Stav: 8) R Elfgaard 428.

12-13.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana (307 m)
Dag 1
K 5000m B:
19) Isabelle Brauer Hässelby 17:15.63.
Dag 2
K 60m h1:
4) Amanda Odesjö Alingsås 7.90, s2: 4) A Odesjö 7.85. Längd: 21) A Odesjö 527.

7.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 400m E: 4) Sara Jernfält Örebro 59.55.

6.2 GRINNELL, IA | Resultat
M 400m F: -) Dennis Elm Jansson Huddinge bröt.

6.2 DULUTH, MN | Resultat
K 60m h2: 1) Yasmin Jelassi Hammarby 7.88, f: 1) Y Jelassi 7.91. 200m B: 1) Y Jelassi 27.11.

6.2 BOURBONNAIS, IL | Resultat
M Kula: -) Rasmus Elfgaard Habo X.
K 400m A: 5) Elina Gunnarsson Hovslätt 62.19. Längd: 4) E Gunnarsson 547.

6.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 549 (eller 5.50?)
Anm: Själva tävlingen genomfördes med mätning i fot och tum, men sedan Armand vunnit genom att klara sin ingångshöjd 16-0 (4.87) fick han välja höjderna själv. Han tycks då ha tänkt "metriskt" och inte i fot/tum: 17-3/4 (520.065), 17-4½ (529.59), 17-10½ (544.83) och 18-½ (549.91). Så frågan är om 18-½ inte egentligen är en omräkning från av funktionärerna inmätta metriska 5.50. I så fall var det tangerat svenskt juniorrekord!

6.2 SELINSGROVE, PA | Resultat
M 1 mile C: 1) Otto Kingstedt Huddinge 4:40.33. 3000m B: 1) O Kingstedt 9:05.09.

6.2 DECORAH, IA | Resultat
K 3000m: 3) Johanna Lönnkvist 11:34.36.

6.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K Höjd: 11) Sofia Calabrese 160. Längd: 24) S Calabrese 500.

5-6.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K Stav:
21=) Alissa Söderberg Spårvägen 375.

5-6.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
M 1 mile A:
7) Joel Durén Hässelby 4:10.92. 60mH h4: 2) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 8.28, f: 7) P Gustafsson 8.23.

5.2 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
K 600m A: 5) Sara Jungersten IFK Göteborg 1:43.06.

5-6.2 GENEVA, OH | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 400m A:
6) Louise Andersson Lund 59.88. 1 mile A: 1) Josefine Malmborg Täby 5:08.43.

5-6.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M 3000m A:
2) David Nilsson Högby 8:10.85 (2000m 5:30.5m). Stav A: 4) Simon Gyllensten Kville 485.
K Längd: 7) Rebecka Abrahamsson Gnistan 586.

5-6.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1959.

5-6.2 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 2
K 3000m A:
1) Tilda Helgesson Åhus 10:00.77 (2000m 6:43.4).

5-6.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana (322 m)
Dag 1
M 5000m A:
10) Gabriel Steffensen Sävedalen 14:30.26.
K Vi9kt: 25) Annika Larsson Upsala 1591.

4-5.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
Dag 2
M Längd:
12) Dennis Eriksson Falun 641.
K 60mH h: ?) Ellinor Persson Täby 9.36. Längd: 8) E Persson 515. Tresteg: 4) E Persson 1112.

30.1 GILLETTE, WY | Resultat
K 800m: 8) Isabella Calabrese 2:31.41. 60mH: 5) I Calabrese 9.79. Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 170. Stav: 3) I Calabrese 320. Längd: 5) S Sandberg 550.

30.1 MARQUETTE, MI | Resultat
K 55m h: ?) Yasmin Jelassi Hammarby 7.37, f: 1) Y Jelassi 731. Längd: 4) Y Jelassi 497.

30.1 KENOSHA, WI | Resultat
M 200m B: 2) Rasmus Elfgaard Habo 24.14. Stav: 2) R Elfgaard 435. Längd: 8) R Elfgaard 562.
K 55m h2: 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 7.45, f: 2) E Gunnarsson 748. 300m: 1) E Gunnarsson 42.78. Längd: 1) E Gunnarsson 537.

30.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 800m B: 6) Elmar Engholm Hässelby 1:53.39. 1 mile A: 3) E Engholm 4:10.30.
K Stav: 15=) Alissa Söderberg Spårvägen 350. Vikt: 6) Linnéa Jönsson Upsala 1769.

30-31.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
M 5000m A:
5) David Nilsson Högby 14:03.28. Tresteg: 2) Dennis Eriksson Falun 1331.

30-31.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
Dag 2
F16+ 800m A:
2) Senna Ohlsson 00 2:28.18.

29.1 CEDAR FALLS, IA | Resultat
M 400m C: 3) Dennis Elms Jansson Huddinge 53.78. 60mH h2: 7) D Elms Jansson 10.41.

29-30.1 OGDEN, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 2000.

29-30.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 2
M Vikt:
2) Elias Håkansson Spårvägen 2000.

29-30.1 UNIVERSITY CENTER, MI | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 400m B:
6) Sara Jungersten IFK Göteborg 61.33.

29-30.1 LYNCHBURG, VA | Resultat
Dag 1
M 5000m A:
1) Otto Kingstedt Huddinge 15:46.72.

29-30.1 STATE COLLEGE, PA | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
-) Simon Gyllensten Kville bröt (7.49 638 911 189 -).

29-30.1 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K Vikt:
19) Annika Larsson Upsala 1590.

29-30.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
M Kula:
3) Micael Ljungberg Nyköping 1531.
Dag 2
M Vikt:
3) M Ljungberg 1682.
K 1 mile A: 1) Caroline Högardh Halmstad 5:05.33, 4) Moa Rothman Västerås 5:26.99. 3000m: 1) C Högardh 10:52.99, 2) M Rothman 11:10.09.

29-30.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M 60mH h6:
2) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 8.15.
Dag 2
M 400m D:
2) Erik Martinsson Gefle 49.67. 1 mile D: 5) Oliver Langselius Spårvägen 4:39.48. 60mH s3: 4) P Gustafsson 8.19.

29-30.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana (307 m)
Dag 1
K Femkamp:
19) Rakel Rosshagen Hässelby 3.363 (9.48 155 1109 502 2:28.89).
Dag 2
M Kula:
5) Viktor Gardenkrans Malmö 1695.
K 60m h10: 2) Amanda Odesjö Alingsås 7.88. Längd: 20) A Odesjö 512. Tresteg: -) R Rosshagen X.

29.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
M Längd: 4) Carl Månsson Täby 655.

29-30.1 MENOMONIE, WI | Resultat
M 800m C: -) Marinel Walfridsson Helsingborg bröt. 1 mile C: 10) M Walfridsson 4:55.61.

23.1 WAVERLY, IA | Resultat
M 60m h6: 4) Dennis Elms Jansson Huddinge 7.62. 200m E: 6) D Elms Jansson 24.40.

23.1 STATE COLLEGE, PA | Resultat
F18 1 mile: 4) Johanna Näsman 98? 5:21.17.

23.1 HANOVER, NH | Resultat
MLängd: 2) Carl Månsson Täby 671.

23.1 LINCOLN, NE | Resultat
K Vikt: 4) Linnea Jönsson Upsala 1723.

23.1 KENOSHA, WI | Resultat
M 55m h5: 2) Rasmus Elfgaard Habo 6.77, f: 8) R Elfgaard 7.10. Stav: 1) R Elfgaard 425. Kula: 2) R Elfgaard 1215.
K 200m A: 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 26.13. Längd: 2) E Gunnarsson 537.

22-23.1 MANHATTAN, KS | Resultat
Dag 2
K Vikt:
5) Hanna Mårtensson Hässelby 1499.

22-23.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
2) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1305.
Dag 2
K Längd:
2) R Abrahamsson 586. Kula: 3) Frida Åkerström Huddinge 1534.

22.1 UNIVERSITY CENTER, MI | Resultat
K 60m h2: 1) Yasmin Jelassi Hammarby 7.86, f: 2) Y Jelassi 7.91.Längd: 13) Y Jelassi 473.

22-23.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K 3000m A:
8) Agnes Sjöström Hässelby 10:29.96.
Dag 2
M 800m A:
4) Elmar Engholm Hässelby 1:53.84.
K 1 mile A: 8) A Sjöström 5:30.81.

22.1 ALLENDALE, MI | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 400m B: 4) Sara Jungersten IFK Göteborg 60.92.

22-23.1 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 3000m A:
6) Tilda Helgesson Åhus 10:16.80.

22-23.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
M 60mH h2:
6) Simon Gyllensten Kville 10.18. Vikt: 6) Elias Håkansson Spårvägen 2002.
K Vikt: 12) Annika Larsson Upsala 1623.
Dag 2
M Längd:
24) S Gyllensten 651. Kula: 15) Viktor Gardenkrans Malmö 1611.

22.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M Kula: 2) Micael Ljungberg Nyköping 1511. Vikt: 1) M Ljungberg 1691.

22.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K 60mH A: 7) Ellinor Persson Täby 9.15. Längd: 12) E Persson 557.

21-23.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Sabina Sandberg Spårvägen 175.

16.1 NORMAN, OK | Resultat
K 1000m B: 5) Agnes Sjöström Hässelby 3:13.04. 1 mile A: 7) A Sjöström 5:16.95.

16.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M Kula: 9) Viktor Gardenkrans Malmö 1612, 10) Micael Ljungberg Nyköping 1488.
K Vikt: 14) Freja Liljedahl Gefle 1431.

16.1 DUBUQUE, IA | Resultat
M 400m B: 3) Dennis Elms Jansson Huddinge 55.08. 550mH h2: 5) D Elms Jansson 10.19.

15-16.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
M Höjd:
13) Simon Gyllensten Kville 190. Stav: 8=) S Gyllensten 501.

15.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 400m A: 1) Erik Martinsson Gefle 48.27. 1 mile A: 4) Joel Durén Hässelby 4:14.76, 3000m A: 7) Gabriel Steffensen Sävedalen 8:34.73. 60mH h3: 2) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 8.24, f: 3) P Gustafsson 8.13.

15.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
M 60mH h3: 4) Dennis Eriksson Falun 8.94.
K 60mH h4: 1) Ellinor Persson Täby 9.14, f: 4) E Persson 9.13. Längd: 2) E Persson 548.

15-16.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K Vikt:
20) Annika Larsson Upsala 1691.
Dag 2
K Längd:
3) Rebecka Abrahamsson Gnistan 574.

15.1 ALLENDALE, MI | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 400m D: 1) Sara Jungersten IFK Göteborg 60.45.

15-16.1 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
1) Rakel Rosshagen Hässelby 3.201 (9.55 153 1085 499 2:37.12).
Dag 2
K 60m h3:
3) Amanda Odesjö Alingsås 7.92, f: 4) A Odesjö 7.87. Längd: 13) A Odesjö 506.

15-16.1 NASHVILLE, TN | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 400m H:
2) Sara Jernfält Örebro 60.01.

15-16.1 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Höjd:
3) Sabina Sandberg Spårvägen 165.
Dag 2
K Längd:
4) S Sandberg 524. Vikt: 1) Linnéa Jönsson Upsala 1796.

15-16.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
P18 Stav A:
1) Armand Duplantis 99 Stål 533.

15.1 BOZEMAN, MT | Resultat
K 60mH B: 5) isabella Calabrese 97 10.06. Stav: 5) I Calabrese 335.

9.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
F18 1500m B: 6) Johanna Näsman 98? 5:01.54.

9.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 523.

9.1 COLUMBIA, SC | Resultat
M 55mH h8: 1) Simon Gyllensten Kville 8.15. Stav: 1) S Gyllensten 500.

8.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Vikt: 2) Linnéa Jönsson Upsala 1731.

8.1 GRAND RAPIDS, MI | Resultat
K 600m A: 4) Sara Jungersten IFK Göteborg 1:45.26.

7-9.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5830.
Dag 2
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1903.

19.12 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 1 mile: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:47.97.

12.12 MANHATTAN, KS | Resultat
K Vikt: 4) Hanna Mårtensson 96 Hässelby 1458.

11.12 LARAMIE, WY | Resultat
K Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 170. Längd: 2) S Sandberg 551

10-12.12 GOLDEN, CO | Resultat
Dag 2
K Vikt:
2) Linnea Jönsson Upsala 1747.

6.12 JONESBORO, AR | Resultat
K 3000m: 1) Tilda Helgesson Åhus 10:14.09.

5.12 STATEN ISLAND, NY | Resultat
M 60mH A: 6) Dennis Eriksson Falun 8.87. Tresteg: 12) D Eriksson 1329. Vikt: 1) Love Litzell Hässelby 2015.
K 60mH A: 5) Ellinor Persson Täby 9.09. Längd: 4) E Persson 523.

5.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 4) Carl Månsson Täby 633. Tresteg: 5) C Månsson 1234.

4-5.12 DULUTH, MN | Resultat
Dag 2
M 1 mile:
15) Marinel Walfridsson Helsingborg 5:02.67.
K 60m h3: 1) Yasmin Jelassi 96 Hammarby 7.92, f: 2=) Y Jelassi 7.93. 200m A: 4) Y Jelassi 27.48. Längd: 5) Y Jelassi 505.

4-5.12 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 800m A:
2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:13.53, 1 mile A: 1) Y Ngarambe 4:50.53. Vikt: 3) Annika Larsson 96 Upsala 1639.

4.12 ALLENDALE, MI | Resultat
OBS: Överlång bana (300m)!
K 200m F: 5) Sara Jungersten IFK Göteborg 28.27. 300m B: 5) S Jungersten 44.69.

4.12 CINCINNATI, OH | Resultat
K Längd: 1) Rebecka Abrahamsson Gnistan 578. Tresteg: 1) R Abrahamsson 1223.

12.11 PROVO, UT
M Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1882.

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>