Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2016

10.12 TUCSON, AZ
M Kula: 2) Viktor Gardenkrans Malmö 1717. Diskus: 2) V Gardenkrans 5293. Slägga: 4) V Gardenkrans 4933.
K Diskus: 1) Emma Ljungberg Nyköping 5337. Slägga: 1) E Ljungberg 4533.

3.12 FORT BARRY, CA | Resultat
K 80.5 km trail: 1) Ida Nilsson Högby 6:59:49.

3.12 SAN DIEGO, CA | Resultat
K Diskus: -) Freja Liljedahl Gefle X. Spjut: 5) F Liljedahl 2806. Vikt: 1) F Liljedahl 1415.

24.11 ATLANTA, GA | Resultat
K 5 km väg: 5) Yolanda Ngarambe Tureberg 16:44.

19.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA terräng) | Resultat
K 6 km terräng: 59) Carolina Johnson Linköping 20:37, 99) Isabelle Brauer Hässelby 20:51.

12.11 NORTHFIELD, MN | Resultat
M 8 km terräng: 157) Marinel Walfridsson Helsingborg 29:04.

11.11 LOGAN, UT | Resultat
M 10 km terräng: 45) Alexander Palm Spårvägen 32:06, 75) Emil Danielsson Dala-Järna 33:06.

11.11 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 10 km terräng: 32) Joel Durén Hässelby 31:36.
K 6 km terräng: 30) Agnes Sjöström Hässelby 21:31.

11.11 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 21) Carolina Johnson Linköping 20:08, 35) Isabelle Brauer Hässelby 20:26.

5.11 BILLINGS, MT | Resultat
K 6 km terräng: 129) Evelina Månsson 24:08.

5.11 HARDEEVILLE, SC | Resultat
K 5 km terräng: 10) Josefine Malmborg Täby 19:21, 50) Therese Moberg Sundsvall 23:00.

29.10 CINCINNATI, OH | Resultat
K 6 km terräng: 15) Agnes Sjöström Hässelby 21:25.

29.10 DOTHAN, AL | Resultat
M 8 km terräng: 15) Joel Durén Hässelby 25:43.

29.10 BENSON. MN | Resultat
M 8 km terräng_ 39) Marinel Walfridsson Helsingborg 29:32.

28.10 TUCSON, AZ | Resultat
K 6 km terräng: 34) Carolina Johnson Linköping 21:35.

28.10 KUNA, ID | Resultat
M 8 km terräng: 32) Alexander Palm Spårvägen 25:07, 49) Emil Danielsson Dala-Järna 25:36.

28.10 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 17) Isabelle Brauer Hässelby 21:27.

23.10 PHILADELPHIA, PA | Resultat
M 8 km terräng: 69) Fredrik Eriksson 34:42.

22.10 HARDEEVILLE, SC | Resultat
K 5 km terräng: 24) Josefine Malmborg Täby 19:03, 159) Therese Moberg Sundsvall 22:09.

22.10 MELBOURNE, FL | Resultat
K 6 km terräng: 55) Astrid Bodin 24:35.

22.10 KEA'AU, HI | Resultat
K 6 km terräng: 31) Evelina Månsson 25:44.

22.10 CHARLOTTE, NC | Resultat
K 5 km väg: 2) Tilda Helgesson Åhus 17:41.

21.10 FULLERTON, CA | Resultat
K 5 km terräng: 10) Hanna Hermansson Tureberg 18:07.

15.10 WINNECONE, WI | Resultat
M 8 km terräng: 395) Marinel Walfridsson Helsingborg 29:15.

14.10 MADISON, WI | Resultat
M 8 km terräng B: 17) Alexander Palm Spårvägen 25:32.
K 6 km terräng A: 68) Carolina Johnson Linköping 21:06, 138) Agnes Sjöström Hässelby 21:50.

14.10 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M 8 km terräng: 63) Joel Durén Hässelby 25:56.

14.10 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km terräng B: 2) Josefine Malmborg Täby 20:09, 51) Therese Moberg Sundsvall 25:16.

8.10 HONOLULU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 4) Evelina Månsson 19:27.

1.10 NORTHFIELD, MN | Resultat
M 8 km terräng: 147) Marinel Walfridsson Helsingborg 29:28.

1.10 SALEM, OR | Resultat
K 5 km terräng: 50) Evelina Månsson 19:09.

30.9 SOUTH BEND, IN | Resultat
M 8 km terräng: 141) Emil Danielsson Dala-Järna 25:23, 162) Joel Durén Hässelby 25:39, 180) Alexander Palm Spårvägen 26:07.

24.9 KAHUKU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 5) Evelina Månsson 20:01.

24.9 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 5 km terräng B: 48) Josefine Malmborg Täby 20:35, 84) Astrid Bodin 22:08, 112) Therese Moberg Sundsvall 23:42.

23.9 EARLYSVILLE, VA | Resultat
K 5 km terräng: 33) Agnes Sjöström Hässelby 18:07.

17.9 MIAMI GARDENS, FL | Resultat
K 5 km terräng: 7) Therese Moberg Sundsvall 25:21.

17.9 DENTON, TX | Resultat
M 6.4 km terräng: 24) Joel Durén Hässelby 21:11.

17.9 NORTHFIELD, MN | Resultat
M 8 km terräng: 20) Marinel Walfridsson Helsingborg 30:30.

10.9 KEAAU, HI | Resultat
K 6 km terräng: 4) Evelina Månsson 25:08.

10.9 GRAND PRAIRIE, TX | Resultat
K 5 km terräng: 11) Agnes Sjöström Hässelby 18:49.

10.9 MELBOURNE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 93) Astrid Bodin 22:45.

9.9 RIVER FALLS, WI | Resultat
M 8 km terräng: 60) Marinel Walfridsson Helsingborg 30:30.

4.9 BIG SKY, MT | Resultat
K 50 km bergslopp: 1) Ida Nilsson Högby 4:27:30.

3.9 KAHUKU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 18) Evelina Månsson 20:14.

1.9 WACO, TX | Resultat
K 4 km terräng: 19) Agnes Sjöström Hässelby 14:47.

27.8 LAIE, HI | Resultat
K 5 km terräng: 8) Evelina Månsson 20:02.

20.8 PROVO, UT
M Kula: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1818. Diskus: 1) N Arrhenius 6279.

13.8 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6294.

19.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6602.

18.6 RENTON, WA | Resultat
K 1500m: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:15.67.

17-19.6 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 3
P18 Stav A:
-) Armand Duplantis 99 Upsala X.

11.6 OREM, UT | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1980. Diskus: 1) L Arrhenius 6250.

11-12.6 PORTLAND, OR | Resultat
Dag 2
K 1500m C:
5) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:18.22.

8-11.6 EUGENE, OR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 3000mH h1:
8) Elmar Engholm Hässelby 8:37.44. Slägga: 5) Anders Eriksson Hovslätt 7048, 12) Elias Håkansson Spårvägen 6711.

5.6 SAN MATEO, CA | Resultat
M40 Femkamp (vind?): -) Michael Hoffer Lidingö (622 5118 24.85 3820 ej start).

4.6 MURFREESBORO, TN | Resultat
K 1500m: 3) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:16.17.

2-4.6 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
P18 Stav A:
2) Armand Duplantis 99 Upsala 548.

31.5 AMERICAN FORK, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1976. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6355, 2) L Arrhenius 6154.

28-29.5 CHULA VISTA, CA | Resultat
Dag 1
M Stav:
8) Armand Duplantis 99 Upsala 541.

27-28.5 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 1
M 3000mH h1:
2) Elmar Engholm Hässelby 8:42.29.
K 3000mH h2: 10) Emma Dahl Örgryte 10:42.82. Höjd Q1: 14) Sabina Sandberg Spårvägen 171. Slägga Q1: 5) Linnea Jönsson Upsala 5598.
Dag 2
M Kula Q2:
7) Viktor Gardenkrans Malmö 1746. Diskus Q2: 6) Micael Ljungberg Nyköping 5379, -) V Gardenkrans X.
K Diskus Q1: 2) Emma Ljungberg Nyköping 5001.

26-28.5 WAVERLY, IA (NCAA div 3) | Resultat
Dag 1
K 200m h2
(-0.7): 5) Elina Gunnarsson Hovslätt 24.72.
Dag 1-2
M Tiokamp:
-) Rasmus Elfgaard Habo bröt (11.56/-1.0 616/+1.3 1117 178 53.03 bröt/-1.1 3082 -).

26-28.5 GULF SHORES, AL (NAIA) | Resultat
Dag 1
K 1500m h1:
3) Hanna Hermansson 4:35.17.
Dag 2
K 800m h2:
1) H Hermansson 2:12.79, 5) Josefine Malmborg Täby 2:14.99.
Dag 3
K 800m f:
2) H Hermansson 2:07.10. 1500m f: 1) H Hermansson 4:28.18.

26-28.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
M Stav Q1:
12=) Simon Gyllensten Kville 500. Slägga Q3: 5) Anders Eriksson Hovslätt 6769, 8) Elias Håkansson Spårvägen 6656.
K Längd Q2: 3) Rebecka Abrahamsson Gnistan 586/-1.5.
Dag 3
K Tresteg Q4:
12) R Abrahamsson 1240w/+3.5 (-).

24.5 ATLANTA, GA | Resultat
K 800m A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:05.10. 1500m: 2) Y Ngarambe 4:22.43.

21.5 LOWELL, MA | Resultat
K 800m: 1) Anna Silvander Lidingö 2:05.70.

20.5 SPANISH FORK, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6483, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 6140.

20.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 800m C: 9) Hanna Hermansson 2:04.36. 1500m D: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:16.15.

20-21.5 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
M 400mH:
9) Anton Nilsson Huddinge 54.75.

19-21.5 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 3
K Diskus B:
2) Julia Viberg Spårvägen 5514.

19.5 ROCK ISLAND, IL | Resultat
M Kula: 17) Rasmus Elfgaard Habo 1167. Diskus: 25) R Elfgaard 3657.
K 100m (-0.3): 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.38. 200m A (+0.1): 4) E Gunnarsson 25.36.

17.5 OREM, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6280, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5935.

14.5 WALTHAM, MA | Resultat
K 800m A: 5) Anna Silvander Lidingö 2:05.76.

14.5 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
K 100m A (+0.3): 4) Amanda Odesjö Alingsås 12.48. 5000m A: 2) Isabelle Brauer Hässelby 16:32.43. Längd: 2) A Odesjö 548/+1.9.

14-15.5 SEATTLE, WA | Resultat
Dag 1
M Kula:
11) Viktor Gardenkrans Malmö 1763.
K 3000mH: 8) Carolina Johnson Linköping 10:13.28.
Dag 2
M Diskus:
9) V Gardenkrans 4995.
K Diskus: 6) Emma Ljungberg Nyköping 5029.

14.5 LANCASTER, CA | Resultat
M 400mH: 5) Anton Nilsson Huddinge 55.02.

14.5 OREM, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1954. Diskus: 1) L Arrhenius 5832.

14.5 CLERMONT, FL | Resultat
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 190.

13-14.5 COLUMBIA, SC | Resultat
Dag 1
K 1 mile väg:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:49.
Dag 2
K 5 km väg:
1) Y Ngarambe 16:46.
(http://www.strictlyrunning.com/json/Index_JS_C4.asp?uYear=2016&uRaceId=2245&uEvent=5k)

13-15.5 LAFAYETTE, LA | Resultat
Dag 2
M 400m h1:
2) Erik Martinsson Gefle 47.51. 110mH h1 (+1.4): 6) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.50. 400mH h3: 2) P Gustafsson 54.19.
K 3000mH: 1) Emma Dahl Örgryte 10:23.72.
Dag 3
M 400m f:
5) E Martinsson 47.47. 1500m A: 11) Joel Durén Hässelby 4:03.51. 5000m: -) J Durén bröt. 400mH A: 7) P Gustafsson 54.32.
K 5000m: 3) E Dahl 17:11.90.

13-15.5 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
10) Hanna Mårtensson Hässelby 5360.

13.5 ALLENDALE, MI | Resultat
K 200m (+1.1): 2) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.49.

13-15.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K Längd:
14) Ellinor Persson Täby 556/0.0.
Dag 3
M Tresteg:
14) Dennis Eriksson Falun 1428/+1.3.

13-14.5 GENEVA, OH | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
5) Sofia Calabrese 97 3.842 (16.92/+1.3 161 843 27.55/-0.7 447/+1.3 2094 2:32.01).
Dag 2
K Höjd:
3) S Calabrese 160.

13-14.5 MESA, AZ | Resultat
P18 Tiokamp (kula 5.44 kg, diskus 1.61 kg): 31) Erik Axlid 98 Ullevi 4.376 (12.22/+0.5 522w/+2.7 1155 157 60.85 17.91w/+2.1 2867 335 2508 5:53.21).

12-15.5 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 1
K 10000m:
7) Agnes Sjöström Hässelby 36:19.13.
Dag 3
K Längd:
6) Rebecka Abrahamsson Gnistan 585/0.0.
Dag 4
K 5000m:
17) A Sjöström 17:39.37. Tresteg: 5) R Abrahamsson 1281/+1.5.

12-13.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1951. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6058, 2) L Arrhenius 5782.

12-14.5 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Anders Eriksson Hovslätt 6962, 4) Elias Håkansson Spårvägen 6846.
K Slägga: 12) Annika Larsson Upsala 5329.
Dag 3
M Stav:
8=) Simon Gyllensten Kville 506.

11.5 ARDMORE, PA | Resultat
F18 400m A: 1) Senna Ohlsson 00 59.11.

11-14.5 CLOVIS, CA | Resultat
Dag 3
M 3000mH:
1) Elmar Engholm Hässelby 9:07.30.
K Längd: -) Sabina Sandberg Spårvägen X. Slägga: 4) Linnea Jönsson Upsala 5768, 9) Freja Liljedahl Gefle 5292.
Dag 4
M 1500m:
4) E Engholm 3:51.71.
K Höjd: 9=) S Sandberg 165.

11-14.5 GREELEY, CO | Resultat
Dag 3
K 3000mH:
6) Moa Rothman Västerås 10:56.03.
Dag 4
M Diskus:
3) Micael Ljungberg Nyköping 5354.

11.5 CALEDONIA, MI | Resultat
K 200m (-0.3): 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.42.

10.5 ATLANTA, GA | Resultat
K 1500m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:22.88.

7.5 LANCASTER, CA | Resultat
M 400mH h1: 2) Anton Nilsson Huddinge 55.78.

7.5 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Diskus: 3) Simon Pettersson Uppsala 6087.

7.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
K Längd: 1) Amanda Odesjö Alingsås 536w/+2.4 (515/+1.5). Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6437.

7-8.5 COUNCIL BLUFFS, IA | Resultat
M 100m h2 (vind?): 4) Dennis Elms Jansson Huddinge 11.58. 400mH B: 2) D Elms Jansson 63.12. Spjut: -) D Elms Jansson X.

7.5 AUSTIN, TX | Resultat
M 1500m: -) Joel Durén Hässelby bröt.

7.5 LEXINGTON, KY | Resultat
K Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1478.

7-8.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M 110mH h1
(+0.3): 5) Dennis Eriksson Falun 15.30. 400mH h1: 3) D Eriksson 57.05. Längd: 4) D Eriksson 697/+0.4.
K 100mH h1 (+1.2): 3) Ellinor Persson Täby 14.76. Längd: 1) E Persson 582/+0.6.
Dag 2
M Tresteg:
3) D Eriksson 1480/+2.0.
K 100mH f (+0.6): 8) E Persson 15.11. Tresteg: 1) E Persson 1150-0.9.

7-8.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M Längd:
11) Carl Månsson Täby 677/+1.4.

7.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 1500m A: 6) Staffan Ek Huddinge 3:45.36 (800m 1:58.0m). Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6027.
K 800m B: 1) Hanna Hermansson 2:03.76. 1500m A: 2) Carolina Johnson Linköping 4:21.78 (800m 2:18.1m).

6-7.5 MORRIS, MN | Resultat
Dag 1
M 800m B:
3) Marinel Walfridsson Helsingborg 2:11.76.
Dag 2
M 1500m B:
1) M Walfridsson 4:31.36.

6.5 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K Slägga; 1) Hanna Mårtensson Hässelby 5276.

6-8.5 CORPUS CHRISTI, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
2) Farydah Inoussa Hässelby 5.164 (14.36/+0.5 162 1129 25.44/-0.9 593w/+3.4 (-) 3343 2:33.79).
Dag 2
K 100mH h2
(+5.3): 4) F Inoussa 14.57w.

6-7.5 ROCK ISLAND, IL | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(+4.0): 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.17w/+4.0. 200m h1 (+1.6): 1) E Gunnarsson 25.54. Längd: 4) E Gunnarsson 552w/+3.6 (ok?).
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Rasmus Elfgaard Habo 6.830 (11.15/+0.5 646/+1.4 1219 183 50.44 15.77/-0.6 3680 440 5575 5:13.24).
Dag 2
M Spjut:
1) R Elfgaard 5867.
K 100m f (-2.1): 2) E Gunnarsson 12.56. 200m f (-0.5): 1) E Gunnarsson 24.61.

6.5 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 176. Längd: 2) S Sandberg 560/+0.6. Slägga; 3) Linnea Jönsson Upsala 5501.

5-7.5 DREXEL HILL, PA | Resultat
Dag 1
F18 800m h3:
2) Senna Ohlsson 00 2:23.81.
Dag 3
F18 800m f:
6) S Ohlsson 2:20.07.

5-7.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
3) Rakel Rosshagen Hässelby 4.634 (15.54/+0.4 156 1142 27.08/+1.6 528/+0.9 3430 2:33.51).
Dag 3
K Tresteg:
5) R Rosshagen 1139/+0.7.

5-6.5 ADRIAN, MI | Resultat
Dag 2
K 400m A:
6) Sara Jungersten IFK Göteborg 59.93.

5-7.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
P18 Stav A:
1) Armand Duplantis 99 Upsala 541.

4-7.5 MESA, AZ | Resultat
Dag 1
P18+ Stav B:
6=) Erik Axlid 98 Ullevi 381.

4.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
K 800m A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:08.82.

4-5.5 OGDEN, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1964.
Dag 2
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6109, 3) L Arrhenius 5789.

4-6.5 BIG RAPIDS, MI | Resultat
Dag 2
K 100m h1
(+1.5): 4) Yasmin Jelassi Hammarby 12.20.
Längd: 13) Y Jelassi 520/+0.5.

1.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 3) Carl Månsson Täby 656/-1.5

1.5 WESTWOOD, CA | Resultat
K 3000mH: 2) Carolina Johnson Linköping 10:36.12.

1.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 1500m B; 10) Staffan Ek Huddinge 3:43.62 (1000m 2:29.1m), C: 2) Kalle Berglund Spårvägen 3:41.00 (800m/1000m 1:58.5m/2:27.5m). 10000m B: 9) Mikael Ekvall Strömstad LK 28:48.22 (3000m/5000m 8:36.7m/14:17.8m). 3000mH B: 11) Emil Blomberg Hässelby 8:47.97, -) Elmar Engholm Hässelby bröt, C: 11) Daniel Lundgren Tureberg 8:52.86.
K 10000m B: 1) Sarah Lahti Hässelby 31:54.87 Svenskt rekord (3000m/5000m 9:36.6m/16:07.7m). Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6681, 10) Freja Liljedahl Gefle 5344.

30.4 LAWRENCE, KS | Resultat
K Slägga: 11) Hanna Mårtensson Hässelby 5179.

30.4 TUCSON, AZ | Resultat
M Kula: 4) Viktor Gardenkrans Malmö 1733. Diskus: 5) V Gardenkrans 5312.
K Diskus: 3) Emma Ljungberg Nyköping 4966. Slägga: 4) E Ljungberg 4984.

30.4 FULLERTON, CA | Resultat
M Diskus: 2) Micael Ljungberg Nyköping 5216.
K 1500m: 5) Moa Rothman Västerås 4:48.82.

30.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Slägga: 1) Elias Håkansson Spårvägen 6784, 2) Anders Eriksson Hovslätt 6768.

30.4 ST. PETER, MN | Resultat
M 800m B: 6) Marinel Walfridsson Helsingborg 2:08.47.

30.4 CLERMONT, FL | Resultat
M 100m h2 (+1.7): 5) Johan Wissman Hässelby 10.67. 200m C (-0.5): 3) J Wissman 21.12.
K Höjd: 1) Jessica Samuelsson Hässelby 170. Kula: 1) J Samuelsson 1342.

30.4 WASHINGTON, DC | Resultat
M 10000m: 10) Otto Kingstedt Huddinge 32:22.81.

30.4 STARKVILLE, MS | Resultat
K 400m E: 4) Sara Jernfält Örebro 60.88.

30.4 MEMPHIS, TN | Resultat
K 3000mH: 3) Tilda Helgesson Åhus 11:24.45. Slägga: 5) Annika Larsson Upsala 5509.

30.4 KENNETT SQUARE, PA | Resultat
F18 800m A: 2) Senna Ohlsson 00 2:17.82.

30.4 VALPARAISO, IN | Resultat
M 5000m: 15) Adam Bills Hässelby 16:53.14.

29-30.4 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 1
P18 Diskus
(1.61 kg): 2) William Petersson 98 5545.
Dag 2
P18 Kula
(5.44 kg): 5) W Petersson 1595.

29-30.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
M 1500m C:
3) Oliver Langselius Spårvägen 4:15.54.

29.4 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1933.
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6053, 2) L Arrhenius 5678.

29.4 DES MOINES, IA | Resultat
M 400mH B: 2) Dennis Elms Janssomn Huddinge 61.84.

29.4 BAKERSFIELD, CA | Resultat
M 400mH: 3) Anton Nilsson Huddinge 54.70.

29-30.4 IRVINE, CA | Resultat
Dag 2
M 100m B
(+1.0): 2) Chris Brusenback Spårvägen 10.55. 200m C (+1.0): 1) C Brusenback 21.22. Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6472, 5) Simon Pettersson Upsala 6028.
K 1500m A: 1) Hanna Hermansson 4:18.61. Höjd: 2) Ellen Björklund Lund 175. Diskus: -) Julia Viberg Spårvägen ej start (ej ens på plats - även om resultatlistan säger att hon skulle ha varit med och gjort tre X).

29-30.4 BELOIT, WI | Resultat
Dag 2
M Spjut:
2) Rasmus Elfgaard Habo 5333.
K 200m A (+0.4): 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 26.27.

28.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 543.

28-30.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
K Längd A:
8) Rebecka Abrahamsson Gnistan 579/+1.5.
Dag 2
K Tresteg A:
4) R Abrahamsson 1265w/+2.5 (ok??)

28-29.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(+2.7): 3) Amanda Odesjö Alingsås 12.26w. 200m h2 (+2.5): 6) A Odesjö 26.52w. Längd: 7) A Odesjö 540/+0.1.
Dag 2
K 100m f
(+0.9): 7) A Odesjö 12.51.

28-29.4 INDIANOLA, IA | Resultat
Dag 2
K 5000m B:
11) Johanna Lönnkvist 19:53.16.

27.4 ABILENE, TX | Resultat
M 200m D (0.0): 6) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 22.70.

25.4 GLENDALE, AZ | Resultat
P18 110mH h : ... Erik Axlid 17.78. Höjd: 12=) E Axlid 152. Sgtav: 6=) E Axlid 317.

23-24.4 MIRAMAR, FL | Resultat
Dag 1
K 400m h2:
3) Louise Andersson Lund 60.66. 100mH h1 (-1.2): 3) L Andersson 17.12. Höjd: 6) Therese Moberg Sundsvall 133, 7) L Andersson 133. Längd: 15) T Moberg 385w/+2.4 (-). Spjut: 6) Josefine Malmborg Täby 3008, 13) T Moberg 2056.
Dag 2
K 400m f:
3) L Andersson. 800m: 1) J Malmborg 2:18.83. 1500m: 2) J Malmborg 4:49.11. 5000m: 2) J Malmborg 20:24.99. 3000mH: 5) T Moberg 15:30.97. 100mH f (+1.4): 6) L Andersson 17.19.

23.4 ALISO VIEJO, CA | Resultat
K 200m (vind?): 2) Hanna Hermansson 26.83.

23.4 FOREST CITY, IA | Resultat
M 100m B (vind?): 3) Dennis Elms Jansson Huddinge 11.60. 400m A: 5) D Elms Jansson 53.52.

23.4 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 6) Isabella Calabrese 97 325.

23.4 RIVER FOREST, IL | Resultat
M 100m H (+1.9): 2) Rasmus Elfgaard Habo 11.56. 110mH B (-1.4): 2) R Elfgaard 15.88. Höjd: 8=) R Elfgaard 175. Längd: 17) R Elfgaard 616/-1.8. Diskus: 20) R Elfgaard 3524.
K 100m B (+0.1): 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.59. 200m A (+0.7): 7) E Gunnarsson 26.16. Längd: 2) E Gunnarsson 556/0.0.

23.4 WACO, TX | Resultat
K 1500m B: 5) Agnes Sjöström Hässelby 4:35.76.

23.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 200m E (+3.7): 7) Farydah Inoussa Hässelby 24.97w. 100mH D (+2.0): 3) F Inoussa 14.58. Spjut: 10) F Inoussa 3440.

22-23.4 ALLENDALE, MI | Resultat
Dag 2
K 100m h5
(+0.2): 3) Yasmin Jelassi Hammarby 12.40, f (-0.7): 9) Y Jelassi 12.77. 200m D (+2.2): 5) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.68w.

22.4 SANTA CLARITA, CA | Resultat
M 400mH h1: 1) Anton Nilsson Huddinge 55.65.

22-24.4 LOUISVILLE, KY | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
2) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1321/+1.0.

22-23.4 BALTIMORE, MD | Resultat
Dag 2
M 5000m:
1) Otto Kingstedt Huddinge 15:54.77.

22-23.4 CHARLOTTESVILLE, VA | Resultat
Dag 1
K Slägga B:
7) Annika Larsson Upsala 5418.
Dag 2
M Slägga:
2) Anders Eriksson Hovslätt 7114.

22-23.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Elias Håkansson Spårvägen 6739.
Dag 2
K 400m D:
6) Sara Jernfält Örebro 61.35.

22-23.4 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K 1500m A:
3) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:24.73.
Dag 2
K 800m A:
2) Y Ngarambe 2:11.10, C: 3) Malin Trollsås Danderyd 2:18.84.

22-23.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 1
K 100m B
(-1.3): 4) Amanda Odesjö Alingsås 12.68. Höjd: 5) Sabina Sandberg Spårvägen 163. Längd: 8) A Odesjö 513w/+2.5 (506/0.0), 10) S Sandberg 510/0.0.
Dag 2
K Höjd:
1) S Sandberg 173.

22-23.4 SEGUIN, TX | Resultat
Dag 1
M 10000m:
2) Oliver Langselius Spårvägen 34:58.21.
Dag 2
M 5000m:
5) O Langselius 16:23.70.

22-23.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Diskus B:
12) Emma Ljungberg Nyköping 4927. Slägga: 19) Freja Liljedahl Gefle 5329.
Dag 2
M Kula B:
8) Viktor Gardenkrans Malmö 1740. Diskus A: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6642, 12) Simon Pettersson 6003, B: 22) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 5308.
K Höjd B: -) Rakel Rosshagen Hässelby X. Längd: 26) R Rosshagen 518/0.0.

22-23.4 NORMAN, OK | Resultat
Dag 2
M 400m C:
8) Erik Martinsson Gefle 48.98. 110mH A (+0.3): 7) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.82. 400mH A: 5) P Gustafsson 54.63.

22-23.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH h1
(+0.2): 8) Dennis Eriksson Falun 15.57. 400mH C: 6) D Eriksson 57.20.
K 100mH H1 (+0.2): 7) Ellinor Persson Täby 14.97. Längd: 4) E Persson 571/+0.1.

22.4 MESA, AZ | Resultat
K Diskus: 1) Julia Viberg Spårvägen 5630.

22.4 LA CROSSE, WI | Resultat
M 800m D: 2) Marinel Walfridsson Helsingborg 2:09.82. 1500m E: 12) M Walfridsson 4:32.97.

21.4 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Stav A: 4=) Melker Svärd Jacobsson Malmö 545, B: 7) Filip Gyllensten Kville 495, -) Esa Hiltunen Ullevi X. Diskus B: 5) Simon Pettersson Upsala 5908.
P19 Diskus: 1) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 5850.
K Stav A: 4=) Malin Dahlström Ullevi 440. Slägga: 6) Freja Liljedahl Gefle 5229.

21-23.4 PEMBROKE, NC | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
9) Astrid Bodin 5:23.58. 10000m: 3) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 38:43.49.
Dag 3
K 5000m A:
4) K Axelsson 18:37.83.

21-22.4 WYLIE, TX | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) William Petersson 98 1529. Diskus (1.61 kg): 1) W Petersson 5344.

21-23.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5936.

20-23.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 3
K Slägga:
2) Linnea Jönsson Upsala 5659.

20.4 NEW IBERIA, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 533.

20-23.4 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 4
K Slägga:
4) Hanna Mårtensson Hässelby 5281.

17.4 SALINAS, CA | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6674, 11) Simon Pettersson Upsala 5929.
P19 Diskus: 1) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 6034.
K Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6691.

16.4 ST. PAUL, MN | Resultat
M 1500m D: 8) Marinel Walfridsson Helsingborg 4:35.18.

16.4 PHOENIX, AZ | Resultat
P18 110mH h (vind?): ?) Erik Axlid 98 Ullevi 17.62. Stav: 3) E Axlid 350.

16.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 1500m A: 5) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 4:53.05, B: 6) Astrid Bodin 5:24.05.

16.4 HAMMOND, LA | Resultat
K 100mH A (+1.2): 7) Farydah Inoussa Hässelby 14.63. Spjut: 13) F Inoussa 2875.

16.4 AUSTIN, TX | Resultat
K Slägga: 5) Annika Larsson Upsala 5444.

16.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 4) Carl Månsson Täby 657w/+2.9 (-). Tresteg: 3) C Månsson 1279w/+2.7 (-).

16.4 HILLSDALE, MI | Resultat
K 100m h2 (-1.7): 1) Yasmin Jelassi Hammarby 12.59, f (-0.3): 2) Y Jelassi 12.51. Längd (vind?): 5) Y Jelassi 507.

16.4 WHEATON, IL | Resultat
M 110mH B (+4.9): 1) Rasmus Elfgaard Habo 15.78w. Stav: 6=) R Elfgaard 430. Kula: 18) R Elfgaard 1159. Spjut: 1) R Elfgaard 5310.
K Längd: -) Elina Gunnarsson Hovslätt X.

16.4 ADRIAN, MI | Resultat
K 200m B (-2.3): 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.84. 400m A: 1) S Jungersten 60.20.

15-16.4 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
M Stav:
-) Simon Gyllensten Kville X.

15-16.4 NEWPORT NEWS, VA | Resultat
Dag 1
M 5000m:
1) Otto Kingstedt Huddinge 15:38.15.
Dag 2
M 3000m:
1) O Kingstedt 9:01.37.

15-16.4 LOGAN, UT | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1973.

15-16.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 400mH C:
5) Dennis Elms Jansson Huddinge 62.46.

15-16.4 LONG BEACH, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
5) Emma Dahl Örgryte 11:03.49.
Dag 2
M 100m A
(+3.3): 4) Chris Brusenback Spårvägen 10.61w. 400mH E: 4) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 54.26. Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6269.
K 800m B: 1) Hanna Hermansson 2:06.11. Längd: 57) Amanda Odesjö Alingsås 504/0.0. Kula: 7) Frida Åkerström Huddinge 1503.

14.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 541.

14-16.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
6) Sofia Calabrese 97 3.778 (18.07/-1.2 160 871 28.58/0.0 499/+0.8 1995 2:30.63.
Dag 3
M 110mH h1
(+0.6): 3) Dennis Eriksson Falun 15.63, f (-0.8): 7) D Eriksson 15.67. 400mH B: 5) D Eriksson 58.37. Tresteg: 3) D Eriksson 1368/-0.2.
100mH h3: 2) Ellinor Persson Täby 14.83, f (-0.2): 8) E Persson 21.40. Höjd: 9=) S Calabrese 155. Längd: 1) E Persson 582/-0.6.

14-16.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 1
M 10000m A:
24) Gabriel Steffensen Sävedalen 30:18.46.
K 10000m B: 21) Isabelle Brauer Hässelby 35:37.63.
Dag 2
M 400m E:
2) Erik Martinsson Gefle 48.23. 1500m D: 3) Joel Durén Hässelby 3:49.09. 110mH D (+0.4): 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.83.
K 800m A: 5) Hanna Hermansson 2:09.13. 5000m A: 8) Linn Nilsson Hälle 15:48.46, B: -) Carolina Johnson Linköping bröt, C: 24) Agnes Sjöström Hässelby 16:59.02.
Dag 3
M Stav:
1) Melker Svärd Jacobsson Malmö 560.
K Stav: 2) Malin Dahlström Ullevi 420.

14-15.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH A:
3) Moa Rothman Västerås 10:38.45.
Dag 2
M 100m B
(-1.5): 6) Chris Brusenback Spårvägen 10.88. 200m A (+3.1): 6) C Brusenback 21.14w. 1500m B: 4) Elmar Engholm Hässelby 3:42.65.
K 200m I (+0.2): 4) Amanda Odesjö Alingsås 26.32. 1500m E: 17) M Rothman 4:45.28. Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1551.

14.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
M 200m D (+0.9): 6) Anton Nilsson Huddinge 22.76. 400m B: 3) A Nilsson 50.38.
K Längd: 15) Rakel Rosshagen Hässelby 525/-1.2. Slägga: 5) Freja Liljedahl Gefle 5210. Spjut: 6) R Rosshagen 3728.

12.4 BURLINGTON, VT | Resultat
M Kula: 2) Martin Kallur Falun 1007.

12-13.4 LITTLE ELM, TX | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 1) William Petersson 98 1526. Diskus (1.61 kg): 1) W Petersson 5268.
F18 300mH h1: 4) Sarah Petersson 01 51.39, f: 6) S Petersson 51.09.

10.4 WHITEWATER, WI | Resultat
K 100m h4 (+6.0): 2) Yasmin Jelassi Hammarby 12.36w, f (+5.0): 1) Y Jelassi 12.35w. Längd: 1) Y Jelassi 534w/+3.7 (i övriga fem hopp hade hon vindar mellan +4.5 och +9.0!)

9.4 GLENDALE, AZ | Resultat
P18 Stav: 1) Erik Axlid 98 Ullevi 376.

9.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M Stav: 1) Melker Svärd Jacobsson Malmö 555.
K 3000m: 2) Lisa Öhberg Hälle 9:50.99. Stav: 2) Malin Dahlström Ullevi 415.

9.4 WACO, TX | Resultat
M 1500m A: 6) Joel Durén Hässelby 3:56.29. 110mH B (+1.2): 4) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.69. 400mH B: 4) P Gustafsson 54.59.

9.4 LAKE CHARLES, LA | Resultat
K 100mH A (-0.7): 2) Farydah Inoussa Hässelby 14.66. Höjd: 6) F Inoussa 155. Kula: 12) F Inoussa 1096.

9.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M 1500m E: 3) Oliver Langselius Spårvägen 4:11.13. 5000m A: 19) O Langselius 15:31.78.

9.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 5) Carl Månsson Täby 632/+0.6.

9.4 MOUNT VERNON, IA | Resultat
M 400mH A: 6) Dennis Elms Jansson Huddinge 61.36. Spjut: 19) D Elms Jansson 3320.

9.4 DECATUR, IL | Resultat
M Längd: 7) Rasmus Elfgaard Habo 614/+0.9. Kula: 20) R Elfgaard 1130. Spjut: 1) R Elfgaard 5441.
K 100m A (+1.7): 4) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.76. 200m A (0.0): 6) E Gunnarsson 26.71. Längd: 2) E Gunnarsson 548/+1.5.

9.4 NEW IBERIA, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 508.

9.4 MOUNT BERRY, GA | Resultat
K 800m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:13.73.

9.4 LAKE CHARLES, LA | Resultat
M 100m C (+1.7): 1) Dinard Garrett 11.11.

8-9.4 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
M 5000m C:
6) Adam Bills Hässelby 16:48.48.
Dag 2
M 1500m C:
19) A Bills 4:25.20.
K 1500m B: 19) Johanna Lönnkvist 5:28.14.

8-9.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH B
(-3.1): 3) Dennis Eriksson Falun 16.53. 400mH B: 1) D Eriksson 57.43. Längd: 2) D Eriksson 658w/+2.1 (647/+1.2). Tresteg: 3) D Eriksson 1314w/+2.1 (-).
K 100mH A (-1.3): 4) E Persson 15.62. Längd: 5) E Persson 549w/+2.1 (-). Tresteg: 3) E Persson 1080/+1.9.

8-9.4 LITTLE ROCK, AR | Resultat
Dag 2
K 1500m:
1) Emma Dahl Örgryte 4:38.79.

8-9.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
M Slägga:
2) Elias Håkansson Spårvägen 6929.

8.4 MESA, AZ | Resultat
M Diskus A: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6115.
K Slägga A: 6) Linnea Jönsson Upsala 5700.

8-9.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 1
K Tresteg;
2) Rebecka Abrahamsson Gnistan 1278/-1.8. Slägga: 12) Annika Larsson Upsala 5321.
Dag 2
K 400m G:
4) Sara Jernfält Örebro 60.39. 800m D: 5) Malin Trollsås Danderyd 2:20.61, Längd: 3) R Abrahamsson 617w/+3.4 (614/-0.6).

8.4 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1852.
K Höjd: 4=) Sabina Sandberg Spårvägen 162.

8-9.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
M Stav:
3) Simon Gyllensten Kville 511.

8-9.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 1
M 100m A
(+2.3): 5) Chris Brusenback Spårvägen 10.75w. 200m A (+1.5): 2) C Brusenback 21.63.
K 200m D (+1.9): 3) Rakel Rosshagen Hässelby 27.80. 100mH B (+0.7): 5) R Rosshagen 16.23.
Dag 2
M 100m
(+3.5): 9) C Brusenback 10.63w.

8-9.4 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Josefine Malmborg Täby 2:18.10.

8-9.4 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 2
M Diskus:
4) Micael Ljungberg Nyköping 5489, 7) Viktor Gardenkrans Malmö 5047.
K Diskus: 2) Emma Ljungberg Nyköping 4853. Slägga: 4) Hanna Mårtensson Hässelby 5208, 5) E Ljungberg 4980.

6.4 GLENDALE, AZ | Resultat
P18 Stav: 1) Erik Axlid 98 Ullevi 350.

3.4 CARLSBAD, CA | Resultat
M 5 km väg: 15) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:19.
K 5 km väg: 5) Sarah Lahti Hässelby 15:38.

2-3.4 SIOUX FALLS, SD | Resultat
Dag 2
K 400m C:
1) Gabby Frykbo 64.09.

2.4 PHOENIX, AZ | Resultat
P18 Stav: 1) Erik Axlid 98 Ullevi 368.

2.4 GREELEY, CO | Resultat
K Höjd: 5) Sabina Sandberg Spårvägen 160. Längd: -) S Sandberg X.

2.4 LA JOLLA, CA | Resultat
K Slägga: 4) Freja Liljedahl Gefle 5290.

2.4 FROSTBURG, MD | Resultat
M 800m: 20) Otto Kingstedt Huddinge 2:26.13. 1500m: 11) O Kingstedt 4:37.18. 5000m: 9) O Kingstedt 18:22.33.

2.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 1500m: 12) Alexander Palm Spårvägen 4:09.87.

2.4 WAVERLY, IA | Resultat
M 200m A (vind?): 1) Dennis Elms Jansson Huddinge 23.45. Spjut: 1) D Elms Jansson 4352.

1-2.4 MAHWAH, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH h2
(+0.1): 2) Dennis Eriksson Falun 15.68. 400mH A: 5) D Eriksson 59.62.

1-2.4 INDIANAPOLIS, IN | Resultat
Dag 1
K 100m C
(+2.4): 5) Sara Jungersten IFK Göteborg 13.28w. 200m D (-2.6): 3) S Jungersten 27.78.

1.4 OREM, UT | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1918.

1.4 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
M 100m A (+1.0): 5) Anton Nilsson Huddinge 11.51. 400mH: 1) A Nilsson 54.23.

1-2.4 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
Dag 1
M 5000m B:
5) Gabriel Steffensen Sävedalen 14:26.40.
K 1500m A: 1) Hanna Hermansson 4:22.63 (vann med nästan åtta sekunder).
Dag 2
K 200m D
(+0.8): 6) Amanda Odesjö Alingsås 26.19.

1-2.4 ROCK ISLAND, IL | Resultat
Dag 2
K 100m A
(+5.5): 5) Yasmin Jelassi Hammarby 12.46w.

1-2.4 CINCINNATI, OH | Resultat
Dag 2
K Längd:
2) Rebecka Abrahamsson Gnistan 581/+0.8.

1.4 SAN ANTONIO, TX | Resultat
M 5000m: 3) Oliver Langselius Spårvägen 15:40.17.

1-2.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
4) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 4:58.55. 5000m B: 1) Astrid Bodin 20:11.86.
Dag 1-2
K Sjukamp:
5) Louise Andersson Lund 3.168 (17.23/-2.1 140 676 27.12/+1.8 399/-0.8 1237 2:37.01).

1-2.4 PUEBLO, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Linnea Jönsson Upsala 5603.

1-2.4 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 2
K 5000m:
4) Tilda Helgesson Åhus 18:08.90.

1-2.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A:
5) Elmar Engholm Hässelby 8:40.03. Diskus A: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5871, 8) Micael Ljungberg Nyköping 5180.
K 3000mH C: 12) Moa Rothman Västerås 10:43.78.
Dag 2
K 800m B:
2) Hanna Hermansson 2:06.65.

1.4 CLINTON, MS | Resultat
M 100m G (-0.5): 3) Dinard Garrett 11.61.

31.3-2.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
M Slägga:
8) Anders Eriksson Hovslätt 6792, 15) Love Litzell Hässelby 5779.
K 1500m A: 12) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:26.92. Slägga: 13) Kajsa Wennberg Upsala 5485, 20) Annika Larsson Upsala 5252.
Dag 3
M Stav:
... Simon Gyllensten Kville 500 (tävlingen avbröts p g a dåligt väder, Simon var inte utslagen, men låg 13:e).

31.3-2.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 2
F18 1 mile:
9) Johanna Näsman 98 5:24.03.
Dag 3
F18 3000m:
6) J Näsman 10:43.60.

31.3-2.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
2) Agnes Sjöström Hässelby 4:37.72.

30.3-2.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
20) Farydah Inoussa Hässelby 5.009 (14.16w/+2.6 157 1113 24.74w/+3.9 563/0.0 3015 2:35.99).
Dag 2
M 1500m A:
5) Joel Durén Hässelby 3:56.19. 400mH h2: 2) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 54.11.
K 5000m: 6) Agnes Sjöström Hässelby 17:05.53.
Dag 3
M 110mH h3
(+3.1): 4) P Gustafsson 14.99w.
P18 Stav A: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 540. Diskus (1.61 kg): -) William Petersson 98 X. Spjut: 1) W Petersson 5687.
Dag 4
M Stav A:
2) Melker Svärd Jacobsson Malmö 570.
K Stav A: -) Malin Dahlström Ullevi X.

30.3 WALLINGFORD, PA | Resultat
F18 400m A: 1) Senna Ohlsson 00 61.83.

26.3 EL PASO, TX | Resultat
K Stav: 4) Alissa Söderberg Spårvägen 360.

26.3 WASHINGTON, DC | Resultat
M 1500m: -) Otto Kingstedt Huddinge bröt.

26.3 BOZEMAN, MT | Resultat
K 400m: 2) Isabella Calabrese 97 61.27. Stav: -) I Calabrese X.

25.3 ABILENE, TX | Resultat
M 1500m A: 8) Oliver Langselius Spårvägen 4:20.23.

25.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Höjd: 4) Sabina Sandberg Spårvägen 167. Slägga: 2) Linnea Jönsson Upsala 5595.

25-26.3 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K Slägga:
4) Hanna Mårtensson Hässelby 5199, -) Annika Larsson Upsala X.

25-26.3 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga A:
7) Freja Liljedahl Gefle 5143.

25-26.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Anders Eriksson Hovslätt 7046.

25.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
M 400mH A: 1) Anton Nilsson Huddinge 53.67.

25.3 DES MOINES, IA | Resultat
M 400mH: 4) Dennis Elms Jansson Huddinge 61.20. Spjut: 7) D Elms Jansson 3599.
K 1500m: 8) Johanna Lönnkvist 5:46.47

25.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
K 200m D (+1.0): 7) Rebecka Abrahamsson Gnistan 26.22. Längd: 2) R Abrahamsson 576/0.0.

25-26.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
Dag 1
K Spjut:
8) Farydah Inoussa Hässelby 2930.
Dag 2
K 800m E:
4) Sara Jernfält Örebro 2:33.79. 3000mH: 1) Emma Dahl Örgryte 10:32.61. 100mH A (+2.0): 6) F Inoussa 14.40. Höjd: 8) F Inoussa 160.

25-26.3 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K 800m A:
6) Josefine Malmborg Täby 2:14.00. 1500m A: 4) J Malmborg 4:35.89. 5000m A: 4) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 18:13.39, B: 10) Astrid Bodin 20:18.00. 100mH h5 (-1.8): 8) Louise Andersson Lund 18.24. Spjut: 29) J Malmborg 2409.
Dag 2
P18+ Längd
(vind?): 9) Simon Udrup 97 613.

25-26.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m C:
6) Malin Trollsås Danderyd 2:22.98.

25-26.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 400m A:
6) Erik Martinsson Gefle 48.50. 5000m A: 8) Joel Durén Hässelby 15:09.18. 110mH A (+3.7): 6) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.71w. 400mH B: 4) P Gustafsson 56.13.
K 1500m A: 4) Agnes Sjöström Hässelby 4:39.05.

25-26.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
K Slägga;
16) Emma Ljungberg Nyköping 4643.
Dag 2
M Kula:
7) Viktor Gardenkrans Malmö 1793. Diskus: 3) V Gardenkrans 5486.
K Diskus: 4) E Ljungberg 4950.

24-26.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Rakel Rosshagen Hässelby 4.766 (15.37/+0.7 156 1118 27.68w/+2.2 572/-1.0 3667 2:33.31).
Dag 2
M 100m A
(+1.4): 3) Chris Brusenback Spårvägen 10.91. 200m A (+2.9): 2) C Brusenback 21.93w. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6075.
Dag 3
M Diskus:
1) N Arrhenius 6201.

24.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 508. Längd (vind?): 4) A Duplantis 615.

24-26-3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 3
M 1500m A:
13) Gabriel Steffensen Sävedalen 3:56.18.

22.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M Kula: 4) Viktor Gardenkrans Malmö 1759. Diskus: 4) V Gardenkrans 5131.
K Kula: 7) Emma Ljungberg Nyköping 1001. Diskus: 2) E Ljungberg 5063. Slägga: 3) E Ljungberg 4644.

19.3 POINT LOMA, CA | Resultat
K 800m A: 1) Hanna Hermansson 2:06.93 (tvåan 2:17.40!). 1500m A: 1) H Hermansson 4:22.78 (tvåan 4:36.89!).

19.3 NEW YORK, NY | Resultat
K 10 km väg: 1) Sara Holmgren Sävedalen 35:08.

19.3 BRADENTON, FL | Resultat
P18+ Längd (vind?): 1) Simon Udrup 97 Täby 651.

18-19.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
-) Love Litzell Hässelby X.
Dag 2
K 100mH C
(-0.4): 2) Ellinor Persson Täby 15.00. Längd: 17) E Persson 510/0.0. Tresteg: 7) E Persson 1130w/+3.1 (1108/0.0).

18.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 523.

18-19.3 MEMPHIS, TN | Resultat
Dag 1
K 5000m A:
3) Emma Dahl Örgryte 17:18.73.

18.3 REDLANDS, CA | Resultat
K Längd: 2) Rakel Rosshagen Hässelby 542w/+2.4 (521/+1.2).

18-19.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6079.
K Slägga: 4) Freja Liljedahl Gefle 5430.

18-19.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
3) Josefine Malmborg Täby 4:43.59.

18-19.3 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Anders Eriksson Hovslätt 6983.
Dag 2
K 5000m:
6) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 18:13.02, 17) Astrid Bodin 20:39.30.

18-19.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 2
M 100m A
(+1.5): 5) Chris Brusenback Spårvägen 10.79. 200m A (-1.4): 6) C Brusenback 22.33.
K 100m B (+0.4): 7) Amanda Odesjö Alingsås 12.46. Längd: 14) A Odesjö 536/+1.8.

17-19.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Elias Håkansson Spårvägen 6812.
K Slägga: 4) Annika Larsson Upsala 5182.
Dag 3
K 100mH B
(+1.1): 4) Farydah Inoussa Hässelby 14.38. Höjd: 19) F Inoussa 155. Längd: 11) F Inoussa 564/+0.7.

17-19.3 MYRTLE BEACH, SC | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
5) Simon Gyllensten Kville 5.950 (11.49/+0.4 634/+0.7 1009 188 51.26 18.95/+1.3 2235 370 4698 4:28.01).

17-19.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
Dag 3
M 100m A
(0.0): 4) Anton Nilsson Huddinge 11.37. 400mH: 1) A Nilsson 53.39.

17-18.3 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 2
M 800m C:
1) Erik Martinsson Gefle 1:54.84. 110mH A (+0.8): 6) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.71. 400mH A: 3) P Gustafsson 55.64.
K 1500m A: 7) Agnes Sjöström Hässelby 4:39.60. 3000m: 7) A Sjöström 9:59.31.

17-18.3 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 1
M 3000m:
8) Oliver Langselius Spårvägen 9:11.87.
Dag 2
M 800m A:
12) O Langselius 2:07.75.

17-19.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 2
M Diskus:
1) Micael Ljungberg Nyköping 5325, 3) Viktor Gardenkrans Malmö 5278.
K Slägga: 7) Emma Ljungberg Nyköping 4694.
Dag 3
M Kula:
2) V Gardenkrans 1750.
K Diskus: 6) Julia Viberg Spårvägen 5236, 8) E Ljungberg 4928.

14.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 503.

12.3 LAKE CHARLES, LA | Resultat
K Spjut: 9) Farydah Inoussa Hässelby 2719.

12.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K Slägga: 1) Freja Liljedahl Gefle 5372.

11-12.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
Dag 1
M 400m B:
3) Anton Nilsson Huddinge 50.06.

11-12.3 TAMPA, FL | Resultat
Dag 2
K 3000m A:
2) Josefine Malmborg Täby 10:30.56, 3) Kerstin Axelsson Hakarpspojkarna 10:49.33, B: 5) Astrid Bodin 12:00.92.

11-12.3 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
M 100m C
(-1.1): 2) Dinard Garrett 11.51.

11.3 JACKSONVILLE, FL | Resultat
K 15 km väg: 2) Sara Trané Mölndal 58:58.

5.3 CLINTON, MS | Resultat
M 100m C (+0.1): 3) Dinard Garrett 11.35.

5.3 SALISBURY, MD | Resultat
M 1500m: 1) Otto Kingstedt Huddinge 4:14.82. 5000m: 1) O Kingstedt 15:15.31.

5.3 MOBILE, AL | Resultat
K 100mH A (-4.6): -) Farydah Inoussa Hässelby bröt. Höjd: 5=) F Inoussa 154.

4-5.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6026.
Dag 2
K Höjd:
5=) Rakel Rosshagen Hässelby 150. Längd: 3) R Rosshagen 527/0.0. Tresteg: 1) R Rosshagen 1175.

4.3 NEW ORLEANS, LA | Resultat
K 100m C (-0.2): 2) Farydah Inoussa Hässelby 12.57. Längd: -) F Inoussa X. Kula: 6) F Inoussa 1107.

4-5.3 TURLOCK, CA | Resultat
Dag 2
K Längd
(vind?): 3) Amanda Odesjö Alingsås 520.

27.2 COPPELL, TX | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 3) William Petersson 98 1520. Diskus (1.61 kg): 3) W Petersson 5235.

27.2 CLAREMONT, CA | Resultat
K Längd: 6) Rakel Rosshagen Hässelby 533/0.0. Kula: 3) R Rosshagen 1214. Spjut: 7) R Rosshagen 3815.

26.2 BAKERSFIELD, CA | Resultat
M 100m A (vind?): 3) Anton Nilsson Huddinge 11.32. 400mH: 1) A Nilsson 54.05.

20.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 800m A: 1) Josefine Malmborg Täby 2:16.54.

20.2 CLAREMONT, CA | Resultat
K 1000m A: 1) Hanna Hermansson 2:44.41. 1 mile A: 3) H Hermansson 4:59.72.

20.2 CARROLLTON, TX | Resultat
P18 Kula (5.44 kg): 3) William Petersson 98 1540. Diskus (1.61 kg): 1) W Petersson 5933.

15.2 HONOLULU, HI | Resultat
M 13.2 km väg: 1) Jacob Alplund 43:36 (15040 löpare fullföljde!).

13.2 ALISO VIEJO, CA | Resultat
M 200m A (vind?): 2) Anton Nilsson Huddinge 22.46. 400m A: 1) A Nilsson 49.23.

5-6.2 SANTA BARBARA, CA | Resultat
Dag 2
M 200m A
(vind?): 1) Anton Nilsson Huddinge 22.68. 600m: 1) A Nilsson 1:22.11.
K 1000m: 1) Hanna Hermansson 2:47.46.

23.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 3000m B: -) Josefine Malmborg Täby bröt.

16.1 NORWALK, CA
OBS: Utomhus!
K Vikt: 1) Ida Storm Hässelby 2148.

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>