Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2016

13.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

12.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

10-12.3 TORONTO, CAN (Canadas universitetsmästerskap) | Resultat
Dag 2
M 3000m:
4) Erik Widing Tureberg 8:19.16.

6.3 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M40 Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 200.

5-6.3 BÆRUM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Stav:
1) Michaela Meijer Örgryte 460.
Dag 2
M 60mH:
2) Alexander Brorsson Atleticum 7.83.
K 800m: 1) Lovisa Lindh Ullevi 2:10.96.
Anm: Svenskarna deltog "utom tävlan".

5.3 JABLONEC, CZE | Resultat
M 60m h1: 5) Odain Rose IFK Umeå 6.74, f: 5) O Rose 6.70.

1.3 BEOGRAD, SRB | Resultat
M 60mH: 3) Alexander Brorsson Atleticum 7.79.
K Längd: 3) Erica Jarder Spårvägen 628.

27.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 6) Ola Carlsson Örgryte 195.

27.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
P15 300m A: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 40.22. Längd: 1) K Karlström 611.

27-28.2 AUBIÈRE, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K Stav:
3) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 430.

27-28.2 ST. GALLEN, SUI (Schweiziska mästerskapen) | Resultat
dag 1
K 400m h2:
3) Elin Andersson Lund 61.05.

26-27.2 SASKATOON, CAN | Resultat
Dag 1
M 3000m A:
1) Erik Widing Tureberg 8:23.34.
Dag 2
M 1500m A:
7) E Widing 3:57.65.

20.2 GLASGOW, GBR | Resultat
M Längd: 4) Andreas Otterling Örebro 792.

20-21.2 SANDNES, NOR (Öppna Norska mångkamp) | Resultat
Dag 1-2
P16 Sjukamp
(60m Längd Kula Höjd 60mH Stav 800m): 1) Simon Thor 00 Märsta 4.630 (7.83 612 1361 187 8.91 390 2:17.84).
Dag 2
K Femkamp:
1) Lisa Linnell Atleticum 4.320 (8.67 172 1262 596 2:12.95).

20-21.2 MAGGLINGEN, SUI (Schweiz juniormästerskap) | Resultat
Dag 2
P19 60m A:
5) Felix Svensson 97 Mölndal 7.14, X: 3) F Svensson 7.09. 200m h1: 1) F Svensson 21.89, A: 1) F Svensson 21.59.

20.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 198. Längd: 5) Kiran Karlström 01 Hellas 579.

20-21.2 BÆRUM, NOR | Resultat
Dag 1
F15 60m:
2) Linnea Gateman 01 8.35.
Dag 2
M 60mH:
3) Alexander Brorsson Atleticum 7.81, X: 1) A Brorsson 7.85.
F15 200m A: 3) L Gateman 27.39

14.2 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 191. Längd: 5) Kiran Karlström 01 Hellas 594.

13.2 NANTES, FRA (Franska ungdomsmästerskapen) | Resultat
F17 60mH h3: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 8.81, s2: 5) L Gunnarsson 8.80.

13.2 BÆRUM, NOR | Resultat
M 60m h3: 1) Carl Armfelt Spårvägen 6.92, A: 2) C Armfelt 6.89.
K 60m h2: 2) Ida Hansen IF Göta 7.88, f: 3) I Hansen 7.96. 200m A: 1) I Hansen 24.94.

13-14.2 TALLINN, EST | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
3) Petter Olson Hässelby 5.837 (7.05 699 1383 196 8.14 485 2:40.84), 10) Fredrik Samuelsson 5.589 (7.20 713 1381 196 8.27 455 2:50.82).
Dag 2
K Sjukamp:
6) Bianca Salming 98 Täby 4.097 (9.13 175 1292 578 2:22:25)

13.2 BERLIN, GER | Resultat
M Diskus: 7) Daniel Ståhl Spårvägen 5684.
K Längd: 6) Erica Jarder Spårvägen 644.

13.2 GENT, BEL | Resultat
M 2000m: 5) David Nilsson Högby 5:23.61.

12.2 TORUŃ, POL | Resultat
K Höjd: 3) Emma Green Örgryte 187.

12-13.2 EDMONTON, CAN | Resultat
Dag 1
M 3000m A:
1) Erik Widing Tureberg 8:30.63.
Dag 2
M 1500m A:
3) E Widing 3:59.56.

9.2 EAUBONNE, FRA | Resultat
K Stav: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 453, 4) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 447.

7.2 ROVANIEMI, FIN | Resultat
Aktiva från Riviera.

7.2 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
M 60m A: 3) Felix Svensson 97 Mölndal 7.13, X: 3) F Svensson 7.13. 200m A: 1) F Svensson 21.94.
K 400m A: 2) Elin Andersson Lund 60.57.

7.2 TŘINEC, CZE | Resultat
K Höjd: 3=) Sofie Skoog IF Göta 190.

6.2 FLORØ, NOR | Resultat
M 60m h1:; 2) Alexander Brorsson Atleticum 6.93, A: -) A Brorsson ej start. 60mH: 1) A Brorsson 7.83, 5) Marvin Tay Spårvägen 8.16, X: 2) A Brorsson 7.83, 5) M Tay 8.23

6.2 HELSINGØR, DEN | Resultat
F13 Stav: 1) Rebecka Krüeger 03 Malmö 295.

6-7.2 BÆRUM, NOR | Resultat
Svenskar från IF Göta och Kristinehamn.

6.2 MONDEVILLE, FRA | Resultat
K Stav: 3=) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 431-

6.2 HVAM, NOR | Resultat
M 800m A: 3) Mattias Ohlsson Öresund 1:52.39.

6.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
K22 1500m: 2) Amélie Svensson Sävedalen 4:36.06.

6-7.2 ANCONA, ITA (Italienska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 2
K22 800m B:
6) Greta Graziani Täby 2:20.61.

6.2 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
K 1000m B: 2) Elin Andersson Lund 3:04.32.

6.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana (400m).
M 60m h2: 2) Emmanuel Dawlson Malmö 6.86, h3: 1) Odain Rose IFK Umeå 6.78, f: 1) O Rose 6.72, 6) E Dawlson 6.91. 200m C: 1) E Dawlson 21.70. 60mH: 1) Amir Shaker Hammarby 7.91. Stav: 2=) Carl Sténson Hellas 510, 7=) Esa Hiltunen Ullevi & David Kappelin Örgryte 490. Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6109.

6.2 WIEN, AUT | Resultat
K 1500m: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:21.44.

4.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
K Höjd: 2) Sofie Skoog IF Göta 191, 11=) Ebba Jungmark Mölndal 170.

4-6.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
Kvinnor:
4) Michaela Meijer Örgryte 451.

3.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
K Längd: 6) Erica Jarder Spårvägen 634.

3.2 ENFIELD, GBR | Resultat
K Stav: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 370.

30-31.1 ENFIELD, GBR | Resultat
Dag 1
K Stav A:
2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 360.

30-31.1 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
Dag 1
M 200m A:
4) Felix Svensson 97 Mölndal 21.94.
K 400m D: 1) Elin Andersson Lund 60.45. 800m A: 2) Greta Graziani Täby 2:15.81.
Dag 2
M 60m B:
1) F Svensson 7.17, X: 4) F Svensson 7.14. 200m A: 1) F Svensson 21.71.
K 400m B: -) G Graziani diskv.

30.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 196.

30.1 RENNES, FRA | Resultat
F17 60mH A: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 8.84, X: 1) L Gunnarsson 8.83. Stav: 1) L Gunnarsson 370.

24.1 AIGLE, SUI | Resultat
M 50m h3: 1) Felix Svensson 97 Mölndal 6.28, A: 1) F Svensson 6.17.

24.1 CARDFIFF, GBR | Resultat
K Stav B: 5) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 356.

23.1 REYKJAVÍK, ISL | Resultat
K 60mH: 1) Elin Westerlund Spårvägen 8.70.

23-24.1 KARLSRUHE, GER | Resultat
Dag 1
K 1500m:
1) Amélie Svensson Sävedalen 4:41.05.

23.1 ROUEN, FRA | Resultat
K Stav B: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 428.

23.1 ATHLONE, IRL | Resultat
K Sjukamp: 1) Sofia Jäger Stenberg Sundbyberg 3.382 (9.17 152 1066 539 2:35.83).

22-24.1 EDMONTON, CAN | Resultat
Dag 1
M 3000m A:
3) Erik Widing Tureberg 8:27.82.
Dag 2
M 1500m A:
4) E Widing 4:02.17.

16-17.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
P15 Sexkamp (60m - längd - kula / höjd - 60mH - 1000m): 2) Kiran Karlström 01 Hellas 3.085 (7.78 587 1000 173 10.37 3:33.54).

16.1 ORLÉANS, FRA | Resultat
K Stav A: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 460, 3) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 425.

15-16.1 SASKATOON, CAN | Resultat
M 1000m: 9) Erik Widing Tureberg 2:34.87. 1500m: 2) E Widing 3:57.92.
Anm: Tävlingsdatum och heatindelning framgår inte av resultatlistan.

10.1 UXBRIDGE, GBR | Resultat
K Stav: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 363.

9.1 HELSINGØR, DEN | Resultat
F13 Stav: 1) Rebecka Krüeger 03 Malmö 275.

3.1 ENFIELD, GBR | Resultat
K Stav: 4) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 356.

27.12 ANTEQUERA, ESP | Resultat
P15 60m h2: 1) Kiran Karlström 01 Hellas 7.77, f: -) K Karlström ej start. Höjd: 2) K Karlström 165.

16.12 NANTES, FRA | Resultat
F17 60mH A: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 9.02. Stav: 1) L Gunnarsson 410.

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>