Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2016

31.12 SOEST, NED | Resultat
M 10.4 km terräng: 2) David Nilsson Högby 34:58.

31.12 TRIER, GER | Resultat
M 8 km väg: 13) Olle Walleräng Spårvägen 24:10, 18) John Börjesson Spårvägen 24:26, 33) Fredrik Uhrbom Spårvägen 25:39.

11.12 LISBOA, POR | Resultat
M 10 km väg: 43) Daniel Gleimar Spårvägen 32:19.

27.11 TILBURG, NED | Resultat
M 10.0 km terräng: 3) Napoleon Solomon Tureberg 30:01, 4) David Nilsson Högby 30:02, 35) John Börjesson Ullevi 31:08, 50) Andreas Åhwall Hässelby 31:32, 58) Gabriel Steffensen Mölndal 31:47, 62) Otto Kingstedt Huddinge 32:08.
P19 6.2 km terräng: 6) Gustav Nordling Spårvägen 20:09.
2.5 km terräng: 2) Linn Nilsson Hälle 7:18, 16) Elina Johansson Spårvägen 7:56.

20.11 MONTE VALONSADERO, ESP | Resultat
M 10 km terräng: 14) Olle Walleräng Spårvägen 30:55, 20) David Nilsson Högby 31:15, 24) John Foitzik Spårvägen 31:41, 28) Daniel Lundgren Tureberg 32:20, 29) Otto Kingstedt Huddinge 32:35, 31) John Börjesson Ullevi 32:41, -) Staffan Ek Huddinge & Andreas Jansson Hässelby bröt.
M35 5 km terräng: 1) Fredrik Uhrbom Spårvägen 16:04.
K 8 km terräng: 9) Charlotta Fougberg Ullevi 28:24, 14) Sara Holmgren Sävedalen 28:58, -) Lisa Bergdahl Sävedalen bröt.

20.11 DARMSTADT, GER | Resultat
K 6.6 km terräng: 14) Frida Aspnäs Spårvägen 25:01, 17) Lena Örn Spårvägen 25:06, 31) Amélie Svensson Sävedalen 26:25.

29.10 MIDDELFART, DEN | Resultat
M 9 km terräng: 1) David Nilsson Högby 29:58.

27.10 DUBAI, UAE | Resultat
M 100m (vind?): 2) Charles Mårelid 99 10.9m. 200m (vind?): 1) C Mårelid 22.1m.
Anm: I resultatlistan står tider i hundradelar (10.81 resp 22.04) men tidtagningen var förmodligen manuellt startad.

22.10 RØYSE, NOR | Resultat
M 10 km väg: 59) Nuray Yassin Ullevi 33:46.
K 10 km väg: 13) Jessica Gunnarsson 36:23, 28) Gloria Vinstedt Studenterna 37:54, 59) Petra Jacoby 40:41.

15.10 BØLER, NOR | Resultat
K 5 km väg: 5) Gloria Vinstedt Studenterna 19:21. 9.6 km väg: 2) Jessica Gunnarsson 38:52.

9.10 BERLIN, GER | Resultat
K 10 km väg: 1) Sarah Lahti Hässelby 31:57.

1-2.10 GREVE, DEN | Resultat
Ungdomar från Åhus, Ängelholm, Eslövs AI, Mölndal och Lund.

17-18.9 TALENCE, FRA | Resultat
M Tiokamp: -) Marcus Nilsson Högby bröt (11.39/+1.1 701/+1.5 1376 196 50.97 X/+0.7 4439 -).

11.9 HAMBURG, GER (Tyska mästerskapen) | Resultat
K 10 km väg: 79) Amélie Svensson Sävedalen 39:21 (16:e K22).

11.9 BEOGRAD, SRB
K Längd: 3) Erica Jarder Spårvägen 621/+0.6.
Anm: På provisorisk uppbyggd bana på Terazije-torget.

10.9 KØBENHAVN, DEN | Resultat
K 100m A (+0.6); 3) Erica Jarder Spårvägen 12.08.

10-11.9 LANGENTHAL, SUI (Schweiziska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 100m h1
(-1.5): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 11.14, f (-0.3): 1) F Svensson 10.63.
Dag 2
P19 200m h2
(+0.2): 1) F Svensson 21.79, f (+0.3): 1) F Svensson 20.95.

10.9 WINSCHOTEN, NED | Resultat
K 100 km väg: 1) Sophia Sundberg Väsby 7:54:59.

10-11.9 MILANO, ITA | Resultat
Dag 1
K 400m A:
6) Greta Graziani Täby 59.15.
Dag 2
K 800m A:
8) G Graziani 2:23.64.

9.9 BRUSSEL, BEL (DL) | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6578.
K 100mH (+0.1): 7) Susanna Kallur Falun 13.02.

8.9 ORIMATTILA, FIN | Resultat
K Längd: 1) Khaddi Sagnia Ullevi 646/+0.5.
Anm: Tävling på tillfällig uppbyggd bana.

8-18.9 RIO DE JANEIRO, BRA (Paralympics) | Resultat
Dag 3
M F20 Kula:
5) Jeffrey Ige Huddinge 1530.
Dag 7
M T12 100m h1
(+0.1): 3) Tobias Jonsson Orient 11.57.

6.9 ZAGREB, CRO | Resultat
K Längd: 6) Erica Jarder Spårvägen 630/+0.7.

4.9 TILBURG, NED | Resultat
K 10 km väg: 5) Sarah Lahti Hässelby 33:48.

1.9 ZÜRICH, SUI (DL) | Resultat
M Spjut: 7) Kim Amb Bålsta 7852.
K 1500m: 8) Meraf Bahta Hälle 4:30.06 (800m 2:10.0m, 1000m 2:42.4m). Höjd: 2=) Sofie Skoog IF Göta 193.

1.9 CERNUSCO SUL NAVIGLIO, ITA | Resultat
K 800m A: 2) Greta Graziani Täby 2:16.18.

31.8 KRISTIANSAND, NOR | Resultat
M 1500m: 1) Elmar Engholm Hässelby 3:47.40, 2) Emil Blomberg Hässelby 3:47.64.

27.8 SAINT DENIS, FRA (DL) | Resultat
K 1500m: 12) Meraf Bahta Hälle 4:03.24.

27.8 KEMI, FIN | Resultat
Aktiv från Haparanda.

25.8 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 1000m: 9) Johan Rogestedt Stenungsund 2:17.88 (800m 1:50.8m).

23.8 OSLO, NOR | Resultat
K 1500m: 1) Helena Siltberg Upsala 4:32.42.

20.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 800m A: 1) Johan Rogestedt Stenungsund 1:49.38. 1500m A: 1) Elmar Engholm Hässelby 3:50.97.

20.8 STRETFORD, GBR | Resultat
M 800m B: 6) Johan Svensson Spårvägen 1:53.37.

20-21.8 KØBENHAVN, DEN | Resultat
Mest ungdomar från ett flertal svenska klubbar.

20-21.8 BODØ, NOR | Resultat
Svenskar från Riviera.

13-14.8 VÄÄKSY, FIN | Resultat
M Tiokamp: -) Lasse Ohtamaa Huddinge bröt (11.84/+0.9 X 1333 X X X/+0.3 4195 X 5671 -).

13.8 BERN, SUI | Resultat
K 400m B: 2) Elin Andersson Lund 60.94.

12-14.8 OSLO, NOR | Resultat
Svenskar från Hälle, Orient, Ale, Bokenäs, Strömstad, Brattås, Huddinge, Bollnäs, Saltsjöbaden och Örgryte.

12-14.8 GEITHUS, NOR (Norska veteranmästerskapen) | Resultat
Dag 1
M35 5000m:
1) Mirza Nalic Ärla 15:41.40.
Dag 3
M35 10000m:
1) M Nalic 32:43.23.

9-10.8 KURESSAARE, EST (B7 Games) | Resultat
Ungdomar från Gotland.
Dag 2:
http://www.saaresport.ee/wp-content/uploads/2013/04/B7-athletics-results-day-2.pdf

9.8 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
M 100m h1 (+0.3): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.78, h2 (+0.2): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.84, f (+0.4): 1) T Kling-Baptiste 10.65, 2) S Tärnhuvud 10.84.

6.8 HUIZINGEN, BEL | Resultat
M 1500m A: 12) Tim Sundström Tureberg 3:50.58. 3000m A: 4) David Nilsson Högby 8:09.45.
K 800m A: 2) Hanna Hermansson Tureberg 2:03.78. 1500m A: 1) Charlotta Fougberg Ullevi 4:13.83, 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:14.34.

1.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat

31.7 TOKYO, JPN
M 3000mH: 6) Jakob Ranglin Grissler Örgryte 9:37.14.

30.7 KESSEL-LO, BEL | Resultat
M 800m C: 2) Mattias Ohlsson Heleneholm 1:51.63.

30.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M Tresteg: 4) Erik Ehrlin Hammarby 1527/+1.5. Diskus: 2) Simon Pettersson Upsala 5949.
K 800m A: 4) Sofia Öberg Lidingö 2:04.92. Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 626/+1.3. Spjut: 3) Sofi Flink Västerås 5750.

29-31.7 RAVNANGER, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
3) Helena Siltberg 2:16.53. 1500m: -) H Siltberg bröt.
Dag 3
K 800m f:
5) H Siltberg 2:12.70.

28.7 ORIMATTILA, FIN | Resultat
M 800m: 1) Alexander Nilsson Mölndal 1:55.10, 8) Sebastian Nilsson 98 Mölndal 1:59.60.

25.7 STAVANGER, NOR | Resultat
M40 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1243. Diskus: 1) D Korhonen 3788. Slägga: 1) D Korhonnen 4748. Vikt: 1) D Korhonen 1471.

23.7 NINOVE, BEL | Resultat
M 800m C: 6) Mattias Ohlsson Heleneholm 1:51.41. 1500m A: 1) Jonas Leanderson Malmö 3:37.78, 10) Staffan Ek Huddinge 3:40.13, B: 6) Johan Walldén Spårvägen 3:43.68, D: 6) Jon Cleghorn Spårvägen 3:54.03, 7) Daniel Gleimar Spårvägen 3:54.07. 5000m A: 5) Anton Danielson Malmö 13:58.50, B: 8) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:34.38.
K 1500m A: 10) Linn Nilsson Hälle 4:22.14. 400mH A: 2) Frida Persson Hammarby 58.98.

23.7 OXFORD, GBR | Resultat
M 800m G: 1) Simon Sundström 98 Lidingö 1:54.56. 5000m A: 9) Gabriel Steffensen Sävedalen 14:48.42.

23-24.7 WATTENSCHEID, GER (Tyska 22-årsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
K22 3000mH:
4) Amélie Svensson Sävedalen 10:46.35.

22-23.7 LONDON, GBR (DL) | Resultat
Dag 1
M 1 mile:
5) Johan Rogestedt Stenungsund 3:55.01 (1500m 3:40.44).
K 1500m: 3) Meraf Bahta Hälle 4:02.62. Höjd: 9) Sofie Skoog IF Göta 189.
Dag 2
M Längd:
6) Michel Tornéus Hammarby 777/-0.8.
K Stav: 5) Michaela Meijer Örgryte 452. Längd: 6) Erica Jarder Spårvägen 626/+0.6.

21.7 STAVANGER, NOR | Resultat
M Diskus: 2) Daniel Korhonen Kville 3169. Slägga: 1) D Korhonen 4613. Vikt: 1) D Korhonen 1583.

20.7 OSLO, NOR | Resultat
K 400m: 3) Helena Siltberg 58.78. 800m: 4) Olivia Weslien 97 IF Göta 2:16.95.

18.7 SOTTEVILLE, FRA | Resultat
K Slägga: 1) Tracey Andersson Ullevi 7074.

18.7 SZÉKESFEHÉRVÁR, HUN | Resultat
M Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6692.

16.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m D: 3) Johan Eriksson Tureberg 1:50.32, F: 7) Dennis Wikström Roos 1:56.45, 9) Martin Hammar Tureberg 2:03.04. 1500m B: 1) Jonas Leanderson Malmö 3:39.45, 7) Johan Walldén Spårvägen 3:42.47, C: 7) Tim Sundström Tureberg 3:48.55. 5000m B: 4) Anton Danielson Malmö 13:56.33.
K 800m B: 3) Sofia Öberg Lidingö 2:04.68.

16.7 ANDÚJAR, ESP | Resultat
M 100m B (-0.4): 2) Tony Darkwah Hammarby 10.66.

16-17.7 GENÈVE, SUI (Schweiziska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 100m h1
(-0.1): 2) Felix Svensson 97 Mölndal 11.14, s2 (+2.4): 5) F Svensson 10.92w, f (-0.5): -) F Svensson diskv.

16.7 OLGIATE OLONA, ITA | Resultat
K 400m B: 3) Greta Graziani Täby 58.77.

15-17.7 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 2
K Höjd:
3) Sofie Skoog IF Göta 193, 6) Erika Kinsey Trångsviken 187.

15.7 MONACO, MON (DL) | Resultat
M Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6287.

10.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 4) Ola Carlsson Örgryte 190. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 844/+1.8 SVENSKT REKORD.

9.7 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
M Höjd: 6) Ola Carlsson Örgryte 192.
K Höjd: 1) Emma Green Örgryte 190.

9.7 KORTRIJK, BEL | Resultat
M 1500m B: 4) Kalle Berglund Spårvägen 3:43.36, 7) Johan Walldén Spårvägen 3:45.11, C: 5) Tim Sundström Tureberg 3:47.06, D: 5) Amanuel Gergis Tureberg 3:53.52. 3000mH: -) Napoleon Solomon Fredrikshof bröt.

9.7 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 800m A: 3) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:48.93, B: 5) William Levay Spårvägen 1:53.74, C: 8) Mattias Ohlsson Heleneholm 1:53.84. 1500m A: 1) Emil Danielsson 97 Dala-Järna 3:45.42, B: 10) Simon Wallenlind 97 Mölndal 3:53.41, C: 2) Suldan Hassan 98 Ullevi 3:51.19, 5) Vidar Johansson Sävedalen 3:52.43, 7) Alexander Nilsson Mölndal 3:52.93, D: 8) Simon Sundström 98 Lidingö 3:53.54, 15) Hampus Börjesson Ullevi 3:58.50.
K 800m A: 7) Sofia Öberg Lidingö 2:05.57, C: 2) Linn Söderholm 2:09.77, D: 8) Elin Brink Mölndal 2:15.72. 5000m: 7) Sara Holmgren Sävedalen 16:43.26, 8) Elin Borglund Sävedalen 16:43.77, 13) Frida Kristiansson Örgryte 17:03.24.

9.7 HILVERSUM, NED | Resultat
M Stav: 1) Filip Gyllensten Kville 530, 2=) David Kappelin Örgryte 500, 4) Esa Hiltunen Ullevi 480, -) Jonathan Jansson Örgryte X.
K Stav: 1) Sara Cannmo Örgryte 380, 2) Amanda Gabrielsson Örgryte 370, -) Sara Eriksson Ullevi X.

9.7 ETON, GBR | Resultat
K Stav: Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 360.

6.7 NICE, FRA | Resultat
K Stav: 3) Louise Gabrielsson Huddinge 330.

6.7 MERKSEM, BEL | Resultat
M Stav: 1) Filip Gyllensten Kville 526, 2) David Kappelin Örgryte 491, 3) Esa Hiltunen Ullevi 471, 4) Jonathan Jansson Örgryte 441.
K Stav: 1) Sara Eriksson Ullevi 356, -) Sara Cannmo Örgryte & Amanda Gabrielsson Örgryte X.

6.7 ARNA, NOR | Resultat
M 10000m: 3) Mirza Nalic 32:15.80.

2.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Mehdi Katib Hammarby 205, 5) Ola Carlsson Örgryte 190. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 805/0.0.
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 190, 2) Emma Green Örgryte 185. Längd: 3) Erica Jarder Spårvägen 660/+0.6.

30.6-1.7 HELSINKI, FIN | Resultat
Aktiva från bl a Stockholm Snipers och Ösmo-Nynäs.

30.6-3.7 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
Dag 2
M Diskus A:
5) Jussi Kiviniemi Södertälje 5427.

29.6-3.7 PIHTIPUDAS. FIN | Resultat
Dag 2
P17 Spjut:
22) Otto Sundell 00 Söderhamn 4785.
F19 Spjut: 12) Elin Ånger 98 Söderhamn 3622.

29.6 TURKU, FIN | Resultat
K Spjut: 4) Sofi Flink Västerås 5877.

29.6 NICE, FRA | Resultat
K Stav: 5) Louise Gabrielsson Huddinge 345.

27.6 KAJAANI, FIN | Resultat
M Längd: 1) Johan Sundkvist 97 Riviera 632/+1.7.
F15 Tresteg: 2) Paulina Sundvall 01 Riviera 975/+1.8.

26.6-2.7 STARA ZAGORA, BUL (WDAC) | Resultat
Dag 2
M Spjut:
1) Theodor Thor Örebro 6208.
Dag 7
M 5000m:
5) Otto Kingstedt Huddinge 15:22.94.

26.6 SAARIJÄRVI, FIN | Resultat
M Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 8281.

26.6 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
M 200m A (+1.9): 2) Johan Wissman Hässelby 20.76. 400m C: 6) Dennis Forsman Ullevi 47.98.

26.6 MURCIA, ESP | Resultat
K Höjd: 2) Erika Kinsey Trångsviken 187.

26.6 JAÉN, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Mehdi Katib Hammarby 216, 2) Ola Carlsson Örgryte 195. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 747/0.0.

25.6 BILBAO, ESP | Resultat
M 1500m A: 18) William Levay Spårvägen 3:48.81.

25-26.6 RATINGEN, GER | Resultat
K Sjukamp: -) Jessica Samuelsson Hässelby bröt (15.17/-1.6 163 1339 25.28/+0.5 -).

25.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M Stav: -) Oscar Janson Ullevi & Carl Sténson Hellas X.
K 100mH A (+1.6): 2) Susanna Kallur Falun 12.91. Tresteg: 2) Jasmin Sabir Hammarby 1300/+1.3. Spjut: 2) Sofi Flink Västerås 5916.

25.6 AARHUS, DEN | Resultat
M 1500m: 1) Jonas Leanderson Malmö 3:40.30, 3) Johan Walldén Spårvägen 3:42.11, 5) Staffan Ek Huddinge 3:43.40. 110mH (-1.0): 3) Anton Levin Malmö 14.34, -) Marvin Tay Spårvägen bröt, X (+0.1): 3) A Levin 14.36. Höjd: 1) Emil Svensson Örgryte 205.
K Kula: 2) Fanny Roos Atleticum 1682, 4) Sara Lennman Katrineholm 1488, 5) Maria Nilsson Orient 1409.

25-26.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h1
(+0.5): 1) Austin Hamilton 97 Malmö 10.49, h5 (+0.9): 2) Marcus Tornée 98 Helsingborg 10.60, A (-0.5): 3) A Hamilton 10.49, B (-0.2): 3) M Tornée 10.84. 110mH h2 (+0.2): 2) Max Hrelja 98 Linköping 13.84, B (+0.7): -) M Hrelja bröt. Kula B: 1) Wictor Petersson 98 Malmö 2020. Diskus A: 4) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 5571, B: 2) W Petersson 5731.
F19 1500m: 11) Sara Christiansson 97 Sävedalen 4:34.61.
Dag 2
P19 200m A
(0.0): 4) M Tornée 21.49, B (0.0): 2) A Hamilton 21.44. Spjut A: 5) Simon Litzell Hässelby 6239.
F19 800m B: 2) Astrid Rosvall 97 Hässelby 2:10.78, 3) Patricia Striner 97 Malmö 2:11.23. 400mH C: 1) Johanna Dyremark 97 Tumba 60.49. Längd B: 1) Kaiza Karlén 98 Arvika 622/+0.1.

25-26.6 HEILBRONN, GER | Resultat
Dag 1
P17 Höjd:
1) Simon Wiklund 99 Wilske 198.

25-26.6 NITTEDAL, NOR | Resultat
Dag 1
P19 Spjut:
1) Rasmus Eriksson 98 Kil 6554.

24-26.6 ANGERS, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K Stav:
1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 450.

24.6 OSLO, NOR | Resultat
M 100m h4 (-0.3): 1) Erik Hagberg Upsala 10.46, h5 (-0.4): 2) Sulayman Bah Ullevi 10.71, f (-0.4): 3) S Bah 10.68, -) E Hagberg ej start. 400m A: 1) Adam Danielsson Ullevi 47.82, 4) Martin Astner Ullevi 48.71. 800m A: 5) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:49.46, B: 3) Mattias Ohlsson Heleneholm 1:51.60. 1500m A: 9) Alexander Nilsson Mölndal 3.53.26, B: 8) Sebastian Nilsson 98 Mölndal 4:06.66, -) Ken Slättengren Högby 4:19.20. 5000m: 4) Anton Danielsson Malmö 14:08.97. 400mH: 2) Erik Lindahl Ullevi 53.29. Slägga: 2) Oscar Vestlund IF Göta 6828.
K 100m h1 (-0.6): 2) Claudia Payton IF Göta 12.48, 3) Sofia Mossberg Falun 12.74, f (-0.8): 4) C Payton 12.49, 5) S Mossberg 12.83. 400m A: 7) Matilda Hellqvist Ullevi 55.01. 800m A: 1) Hanna Hermansson Tureberg 2:03.42 (400m 60.8m), B: 2) Helena Siltberg 2:13.41. 1500m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:16.20. 100mH (-0.2): 3) S Mossberg 13.92, -) Amanda Holmberg 98 Lidköping bröt. 400mH A: 1) Frida Persson Hammarby 58.24, 4) A Holmberg 64.77. Längd: 4) Ida Hansen IF Göta 576/+0.7. Slägga: 3) Josefin Berg IF Göta 5702. Spjut: 2) Elisabeth Höglund IF Göta 4970.

24.6 IKAALINEN, FIN | Resultat
M Diskus: 1) Jussi Kiviniemi Södertälje 5336.
P19 100m A (-0.2): 7) Johan Sundkvist 97 Riviera 11.93, 8) Fredrik Wall 97 Riviera 12.02. 200m A (-0.4): 5) F Wall 24.96. Längd: 3) J Sundkvist 596/+0.2.

24.6 UTRECHT, NED | Resultat
K 3000m (mixlopp): 2) Sarah Lahti Hässelby 8:50.97.

24.6 LEVERKUSEN, GER | Resultat
M Stav A: -) Melker Svärd Jacobson Malmö X.
K Stav: 2) Michaela Meijer Örgryte 440, 8) Malin Dahlström Ullevi 415.

23.6 MORATALAZ, ESP | Resultat
K Höjd: 4) Sofie Skoog IF Göta 190, 6) Erika Kinsey Trångsviken 187. Spjut: 3) Anna Wessman Växjö 5590.

22.6 STAVANGER, NOR | Resultat
M40 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1311. Diskus: 1) D Korhonen 3874. Slägga: 1) D Korhonen 4718. Spjut: 1) D Korhonen 4119. Vikt: 1) D Korhonen 1573.

19.6 TOURLAVILLE, FRA | Resultat
F17 Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 426.

19.6 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 1500m A: 14) William Levay Spårvägen 3:46.70.
K 400m A: 8) Lisa Duffy Hässelby 55.73. 400mH B: 2) Frida Persson Hammarby 58.45.

19.6 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 1500m A: 6) Staffan Ek Huddinge 3:47.19. 400mH: 5) Ben Mullen Tureberg 53.46. Höjd: 2) Mehdi Katib Hammarby 206. Längd: 3) Michel Tornéus Hammarby 760/+1.1.

19.6 MAGDEBURG, GER | Resultat
P17 Höjd: 1) Simon Wiklund 99 Wilske 205. Tresteg: 1) S Wiklund 1334/+0.3.

18.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 800m A: 2) Johan Rogestedt Stenungsund 1:48.13, C: 6) Johan Svensson Spårvägen 1:53.63. 1500m A: 3) Jonas Leanderson Malmö 3:40.81, 7) Johan Walldén Spårvägen 3:43.22. 5000m: 2) Anton Danielson Malmö 14:07.29.

18.6 KØBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m h2 (+1.5): 7) Sebastian Kadestål Öresund 11.20. 400m C: 1) Kasper Kadestål 99 Öresund 48.68. 800m A: 9) Mattias Ohlsson Heleneholm 1:52.17, B: 2) Adrian Mehic Heleneholm 1:57.63, 3) Isac Larsson 97 Sävedalenn 1:58.51, 4) Robin Sterner Malmö 1:58.67, 6) Sebastian Persson Heleneholm 1:58.76, 7) Dennis Forsgren Malmö 1:59.96, 11) Marc Lövgren Karlsson Heleneholm 2:01.71. 3000mH: 7) Napoleon Solomon Fredrikshof 8:41.23, 10) Vidar Johansson Sävedalen 9:03.44, 11) Adelegn Zewdu 97 Malmö 9:29.55, -) Robin Lindgren Örgryte & Emil Blomberg Hässelby bröt. 110mH h1 (+2.9): 4) Anton Levin Malmö 14.01w, h2 (+1.6): 4) Charles Mitala Malmö 14.52, f (+4.2): 7) A Levin 14.01w. Stav: 5) Carl Sténson Hellas 515, 6) David Kappelin Örgryte 500, 7=) Filip Gyllensten Kville 500.
K 100m (+1.2): 4) Hanna Adriansson Nordberg Lidingö 12.04. 1500m: 1) Linn Söderholm Sävedalen 4:25.39, 4) Sara Christiansson 97 Sävedalen 4:33.77. Stav: 5) Amanda Gabrielsson 97 Örgryte 360, 6) Sara Eriksson Ullevi 360. Längd: 2) Erica Jarder Spårvägen 638/+1.5, 5) Malin Marmbrandt Västerås 609/-0.7, 6) Malin Olsson Lidingö 597w/+2.1 (595/-0.8), 7) Johanna Carlsson Helsingborg 591.

18-19.6 BUDAPEST, HUN | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Oscar Janson Ullevi 520.

17-18.6 MODENA, ITA | Resultat
Dag 2
K 800m B:
1) Greta Graziani Täby 2:16.23.

17.6 MINDEN, GER | Resultat
P17 Höjd: 1) Simon Wiklund 99 Wilske 203.

16-19.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 3
M 3000m:
5) Alexander Holm Tjalve 8:54.99.

15.6 STAVANGER, NOR (Kastmångkamp) | Resultat
M40 (slägga, kula, diskus, spjut, vikt): 1) Daniel Korhonen Kville (4759 1260 3730 3772 1457).

15.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 1500m A: 9) Staffan Ek Huddinge 3:42.6m. 5000m: 5) Suldan Hassan 98 Ullevi 14:10.12, 14) Joel Zachrisson Ullevi 14:55.63.

14.6 LUZERN, SUI | Resultat
M 800m A: 9) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:49.16. 4x400m: 4) Sverige (Axel Bergrahm, Felix Francois, Adam Danielsson, Erik Martinsson) 3:07.89.
K Spjut: 7) Anna Wessman Växjö 5225.

13.6 TARTU, EST | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6368, 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 6100, 8) Simon Pettersson Upsala 5640.

12.6 ZWEIBRÜCKEN, GER | Resultat
M Stav A: 3=) Melker Svärd Jacobsson Malmö 535.
K Stav A: 5) Michaela Meijer Örgryte 440.

12.6 KARJAA, FIN | Resultat
K Spjut: 1) Sofi Flink Västerås 5754.

11-12.6 HVIDOVRE, DEN | Resultat
Svenskar från åtminstone Lund, Linköping, Ullevi, Åhus, Heleneholm, Hinden, Ängelholm, Björnstorp, Örgryte, Graal, Klippan, Eslöv och Malmö.

11.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 800m B: 3) Johan Svensson Spårvägen 1:50.74. Längd: 7) Johan Taléus Eskilstuna 709/+0.3.
K 400m A: 4) Elin Moraiti Hässelby 55.65, 5) Lisa Duffy Hässelby 55.77. 800m A: 6) Anna Silvander Lidingö 2:03.43. 10000m: -) Sarah Lahti Hässelby bröt (hare!). 400mH: 2) Sofia Johnsson Hässelby 60.10. Höjd: 3) Vendela von Corswant Örgryte 171. Kula: 1) Fanny Roos Atleticum 1669.

11.6 MONACO, MON | Resultat
K Stav: 5) Louise Gabrielsson Huddinge 330.

11.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 100m D (+1.1): 4=) Austin Hamilton 97 Malmö 10.64, F (+0.4): 1) Marcus Tornée 98 Helsingborg 10.61, 4) Kasper Kadestål 99 Öresund 10.87, 6) Sebastian Kadestål Öresund 11.22, G (+0.8): 5) Alexander Bengtsson 98 Åhus 11.28. 200m C (+0.1): 1) Johan Wissman Hässelby 21.12, F (+1.3): 1) Emil von Barth Ullevi 21.31, -) Felix Svensson 97 Mölndal bröt, G (-0.5): 1) M Tornée 21.48. 400m E: 6) Anton Sigurdsson Malmö 48.40. 3000mH: 10) Adelegn Zewdu 97 Malmö 9:33.44. 110mH C: -) Anton Levin Malmö bröt, D (-0.7): 2) Marvin Tay Spårvägen 14.61. 400mH F: 2) Viktor Nylander 98 Malmö 53.21. Höjd: 3=) Mehdi Katib Hammarby 215. Längd: 3) Michel Tornéus Hammarby 756/+1.1, 6) Thobias Nilsson Montler Malmö 721/0.0. Tresteg: -) Erik Ehrlin Hammarby X. 4x100m A: 3) Sverige (E von Barth, A Hamilton, Tom Kling-Baptiste, J Wissman) 39.39.
K 100m D (-0.8): 6) Gladys Bamane Spårvägen 12.03. 200m A (-0.1): -) Moa Hjelmer Spårvägen bröt, E (-0.2): 2) Pernilla Nilsson Malmö 23.98. 400m B: 6) M Hjelmer 54.88. 100mH B (-0.3): 7) Emma Tuvesson Hammarby 14.57, C (-1.6): 1) Elin Westerlund Spårvägen 13.45, X (-0.6): 7) E Westerlund 13.38. Höjd: 3) Ellen Björklund Lund 175. Tresteg: 5) Jasmin Sabir Hammarby 1275/+1.1, 8) Madeleine Nilsson Gefle 1246/+1.6, 10) Ewa Marcinkiewicz Västerås 1168/-0.8. 4x100m A: 5) Sverige (P Nilsson, Linnea Killander, Isabelle Eurenius, M Hjelmer) 44.56.
Anm: Arrangörens första resultatlista ej komplett!

11-12.6 LÜBECK, GER | Resultat
Ungdomar från Kongahälla, Tingberg och Wilske.

10.6 PIERRE-BÉNITE, FRA | Resultat
K Stav: 3) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 410.

10-12.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
P17 200m A
(+2.3): 1) Michael Nyabako 99 Helsingborg 22.21w.
K 200m B (+1.4): 3) Josephine Risberg Thor Helsingborg 26.02.
F17 Kula: 3) Nicole Ridegård 99 Helsingborg 1202. Diskus: 1) N Ridegård 3555.
Dag 2
P17 800m A:
2) Eric Nilsson 99 Helsingborg 1:59.66.
K 800m B: 1) Helena Siltberg 2:12.62. 100mH (+2.5): 4) Johanna Carlsson Helsingborg 14.56w. Spjut: 1) Elisabeth Höglund IF Göta 5171.
F15 200m B (+2.0): 6) Linnea Gateman 01 27.51.
Dag 3
M 100m h1
(+1.3): 4) Felix Ericsson Helsingborg 11.24.
P17 100m h1 (+2.3): 1) M Nyabako 11.04w, f (+3.7): 1) M Nyabako 10.82w. 400m A: 2) E Nilsson 52.17.
K 100m h1 (-0.6): 2) Ida Hansen IF Göta 12.30, h3 (+4.2): 2) Emilia Kjellberg Sunne 12.09w, A: (+1.2): 4) E Kjellberg 12.11, 7) I Hansen 12.56. 400m B: 1) J Risberg Thoor 58.19. Längd: 2) E Kjellberg 581/+0.7, 3) I Hansen 579w/+2.1 (575/+1.9), 4) J Carlsson 579/+1.1.

10-12.6 BRESSANONE, ITA | Resultat
Dag 1
K22 800m h2:
5) Greta Graziani Täby 2:18.34.

9.6 OSLO, NOR (DL) | Resultat
M 800m: 3) Kalle Berglund Spårvägen 1:47.45. 1500m: 6) Johan Rogestedt Stenungsund 3:40.29, 11) Jonas Leanderson Malmö 3:43.46, 12) Staffan Ek Huddinge 3:44.00, 13) Johan Walldén Spårvägen 3:45.25.
K 800m: 1) Lovisa Lindh Ullevi 2:00.51, 6) Anna Silvander Lidingö 2:02.60. 1500m: 12) Helena Siltberg 4:39.00. 1 mile: 3) Meraf Bahta Hälle 4:25.26 (1500m 4:08.25). 3000mH: 5) Charlotta Fougberg Ullevi 9:30.11. Höjd: 2=) Sofie Skoog IF Göta 185, 6) Erika Kinsey Trångsviken 185. Längd: 8) Erica Jarder Spårvägen 624/+0.5.

9.6 TURKU, FIN | Resultat
M Stav: 1) Carl Sténson Hellas 489, -) Oscar Janson Ullevi X.

7.6 MONTREUIL, FRA | Resultat
K Stav: 3) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 440.

6.6 BELLINZONA, SUI | Resultat
M Spjut: 2) Kim Amb Bålsta 8267.
K Längd: 5) Erica Jarder Spårvägen 631/0.0.

5.6 GRANADA, ESP | Resultat
M Höjd: 4) Ola Carlsson Örgryte 195. Längd: 2) Johan Taléus Eskilstuna 737/+1.4.

5.6 BIRMINGHAM, GBR (DL) | Resultat
M Diskus: 7) Daniel Ståhl Spårvägen 6193.

4.6 SWANSEA, GBR | Resultat
K Stav A: 2) Emma Andersson Kiviniemi Spårvägen 360.

4-5.6 FREDERIKSBERG, DEN | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
-) Magnus Herstedt 98 Malmö X.
F17 Stav: 1) Ebba Carlsson 99 Hinden 280.

4-5.6 ARONA, ESP | Resultat
M Tiokamp: -) Petter Olson Hässelby bröt (11.39/-0.4 697/+1.2 1398 193 50.96 15.51/-0.4 3826 X -).
K Sjukamp: -) Jessica Samuelsson Hässelby bröt (15.00/-0.3 171 1363 25.46/-2.7 576/-0.5 3793 -).

4.6 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 400m B: 3) Felix Francois Örgrye 47.72, C: 3) Adam Danielsson Ullevi 47.87, D: 2) Martin Astner Ullevi 48.39, 6) Victor Fingal Ullevi 49.93. 800m C: 11) Johan Svensson Spårvägen 1:52.07. 1500m A: 6) Staffan Ek Huddinge 3:41.75, B: 2) William Levay Spårvägen 3:43.43. 400mH B: 3) Jonathan Carbe Örgryte 52.36, 7) Oliwer Åstrand Örgryte 60.15, C: 5) Alexander Lundskog Ullevi 53.68.
K 400m B: 2) Matilda Hellqvist Ullevi 54.03.

4.6 CHANIA, GRE | Resultat
M Längd: 2) Michel Tornéus Hammarby 782/+0.5. Tresteg: 6) Erik Ehrlin Hammarby 1570/+1.7.
K Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 640/+1.0, 4) Malin Olsson Lidingö 591/+2.0. Tresteg: 3) Madeleine Nilsson Gefle 1281w/+3.0 (1280/+1.2), 4) Jasmin Sabir Hammarby 1255/+2.0.

4.6 RANDERS, DEN
M Stav: 1) Filip Gyllensten Kville 512, -) David Kappelin Örgryte & Esa Hiltunen Ullevi X.
K Stav: 1) Michaela Meijer 93 Örgryte 462, 2) Hanna Jansson Ullevi 382, 3) Sara Eriksson Ullevi 362, 4) Sara Cannmo Örgryte 362, -) Amanda Gabrielsson Örgryte X.

4.6 SALAMANCA, ESP | Resultat
M 100m C (-0.8): 7) Carl Armfelt Spårvägen 10.83.

4-5.6 REGENSBURG, GER | Resultat
Dag 1
M 5000m A:
2) Suldan Hassan 98 Ullevi 14:28.36.
Dag 2
M 800m A:
5) Johan Rogestedt Stenungsund 1:47.47.

4.6 SION, SUI | Resultat
M 100m B (+0.4): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 10.87. 200m A (-1.5): 1) F Svensson 21.54.

4-5.6 MILANO, ITA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
6) Greta Graziani Täby 2:18.82.

3.6 HUELVA, ESP | Resultat
M 1500m B: 9) Johan Walldén Spårvägen 3:46.38.
K 800m A: 7) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.44 (400m 59.4m). 5000m: 9) Cecilia Norrbom Spårvägen 16:46.62. Slägga: 2) Tracey Andersson Ullevi 6406.

3.6 MIGNE AUXANCES, FRA | Resultat
K Stav A: -) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby X.

2.6 ROMA, ITA (DL) | Resultat
M Diskus: 4) Daniel Ståhl Spårvägen 6325. (Anm: Daniels ursprungliga placering var 5:a men en konkurrent som var placerad före har blivit retroaktivt avstängd för doping.)

2.6 JESSHEIM, NOR | Resultat
M 1500m A: 2) Kalle Berglund Spårvägen 3:42.06, 11) Tim Sundström Tureberg 3:47.87, B: 6) Vidar Johansson Sävedalen 3:52.62, 12) Mattias Ohlsson Heleneholm 3:57.06.
K 800m: 6) Patricia Striner 97 Malmö 2:15.01. 1500m A: 1) Linn Söderholm Sävedalen 4:26.19, 2) Sara Christiansson 97 Sävedalen 4:28.20, 5) Helena Siltberg 4:33.30.

1.6 MONTBÉLIARD, FRA | Resultat
M 3000mH B: 6) Leo Magnusson 98 Sävedalen 9:08.96, -) Simon Sundström 98 Lidingö bröt.

29.5 PIETERMARITZBURG - DURBAN, RSA (Comrades) | Resultat
M 89.1 km väg: 14) Fritjof Fagerlund Rånäs 5:45:25, 22) Jonas Buud Mora 5:58:17, 122) Patrik Verme Torsby LK 6:42:47, 133) Anders Szalkai Spårvägen 6:44:32, 148) Dan Välitalo Västerås LK 6:46:45.
K 89.1 km väg: 3) Kajsa Berg Huddinge 6:39:04, 16) Frida Södermark Tjalve 7:14:15.

29.5 GAVARDO, ITA | Resultat
M 100m h1 (+0.5): 2) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.46, h2 (+0.5): 6) Carl Armfelt Spårvägen 10.87, A (+4.4): 4) T Kling-Baptiste 10.27w, B (+1.0): -) C Armfelt ej start. 200m (+1.3): 4) T Kling-Baptiste 21.21.

28.5 CANNES LA BOCCA, FRA | Resultat
K Stav: 2) Louise Gabrielsson Huddinge 340.

28-29.5 STENDAL, GER | Resultat
Veteranmångkamp.

28-29.5 LILLESTRØM, NOR | Resultat
Dag 2
F19 Spjut:
1) Carolin Näslund 98 Bore 4505.

28-29.5 GRÄFELFING, GER | Resultat
Dag 2
M Stav A:
7) Carl Sténson Hellas 520.

28-29.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 15) Fredrik Samuelsson Hässelby 7.815 (10.98/0.0 740/-0.3 1402 200 49.94 14.52/0.0 3920 460 5551 4:41.11).

28.5 WEINHEIM, GER | Resultat
K Längd A: 7) Erica Jarder Spårvägen 643/+0.2.

28.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M Stav: 3) Oscar Janson Ullevi 480.
K Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 616w/+3.4 (-).

28.5 PÉZENAS, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 450.

28.5 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 5000m B: 3) Anton Danielson Malmö 14:02.50. 3000mH A: 17) Napoleon Solomon Fredrikshof 8:43.76, B: 3) Vidar Johansson Sävedalen 8:45.46. Stav: 5=) Erik Thorstensson Spårvägen 481.
K 800m A: 7) Lovisa Lindh Ullevi 2:02.87. 1500m A: 2) Sarah Lahti Hässelby 4:08.91. 3000mH: 6) Charlotta Fougberg Ullevi 9:46.88. 400mH C: 2) Frida Persson Hammarby 58.44. Stav: 3) Elienor Werner 98 Hässelby 410. Kula: 4) Fanny Roos Atleticum 1652.

28.5 WATFORD, GBR | Resultat
M 1500m C: 1) Emil Danielsson 97 Dala-Järna 3:46.84.
K 5000m: 13) Lisa Öhberg Hälle 17:06.63.

28.5 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
P15 Längd: -) Kiran Karlström 01 Hellas X.

27.5 JESSHEIM, NOR | Resultat
P17 110mH (-2.3): 2) Joel Bengtsson 99 Helsingborg 14.71, X (-3.6): 2) J Bengtsson 14.85.

27.5 DESSAU, GER | Resultat
M 1500m: 15) Johan Rogestedt Stenungsund 3:49.18.
K 1500m: 12) Linn Nilsson Hälle 4:18.34.

26.5 ORVIETO, ITA | Resultat
M Höjd: 4=) Emil Svensson Örgryte 212. Längd: 6) Mathias Ström Örgryte 685/+0.4.

25.5 NAMUR, BEL | Resultat
M 800m A: 1) Kalle Berglund Spårvägen 1:47.16.
K 400m: 3) Moa Hjelmer Spårvägen 54.36. 400mH B: 2) Frida Persson Hammarby 58.96, 3) Sofia Johnsson Hässelby 59.79.

25.5 INNSBRUCK, AUT | Resultat
M Längd: 4) Michel Tornéus Hammarby 773/0.0.
K Stav: 2) Lisa Gunnarsson Hässelby 420.
Anm: "Torgtävling".

25.5 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
M 100m h2: (-4.6): 6) Sebastian Brandmaier 97 Upsala 12.22, B: (-2.7): 2) S Brandmaier 12.08. 200m B (-3.1): 1) Arvid Gustafsson 99 Upsala 23.58. Höjd: 3=) Stefan Holm Kil 206, 5) Jakob Thorvaldsson Lidingö 203, 6) Ola Carlsson Örgryte 200, 7) Filip Björklund 98 Upsala 196, 8) Henrik Thoms IF Göta 196. Längd: 2) Kiran Karlström 01 Hellas 627w/+3.2 (623/+1.9). Tresteg: 1) Antonis Dinopoulos Upsala 1559w/+4.6 (-).
K 200m (-2.3): 2) Amie Jammeh 99 Upsala 26.77. Höjd: 3) Kajsa Lindqvist 00 Väsby 164. Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 652w/+3.7 (650/+2.0), 2) Emelie Hammarström 98 Falun 568w/+2.4 (537/+1.9). 4) Daniella Ekström 99 Örbyhus 456w/+2.9 (445/+1.9).

25.5 STAVANGER, NOR | Resultat
M40 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1243. Diskus: 1) D Korhonen 3709. Slägga: 1) D Korhonen 4696.

24.5 OSLO, NOR | Resultat
K 1500m: 2) Helena Siltberg 4:41.91.

22.5 HAMBURG, GER | Resultat
K 5000m: 1) Charlotta Fougberg Ullevi 15:55.76, 5) Sara Holmgren Sävedalen 18:12.97.

22.5 HENGELO, NED | Resultat
M 800m: 8) Andreas Almgren Tureberg 1:47.90. Diskus: 5) Axel Härstedt Malmö 6249. (Anm: Axels ursprungliga placering var 6:a men en konkurrent som var placerad före har blivit retroaktivt avstängd för doping.)
K 5000m: 4) Sarah Lahti Hässelby 15:10.76. Stav: 3) Michaela Meijer Örgryte 445.

22.5 RABAT, MAR (DL) | Resultat
M Diskus: 7) Daniel Ståhl Spårvägen 6109.
K 5000m: 7) Meraf Bahta Hälle 14:49.95 (3000m 8:46.5)

22.5 LAVAL, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 420.

21.5 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
P15 Längd: -) Kiran Karlström 01 Hellas X. Spjut: 2) K Karlström 3572.

21.5 LONDON, GBR (Öppna brittiska mästerskapen) | Resultat
M 10000m A: -) David Nilsson Högby bröt.

21-22.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Kula B:
3) Arwid Koskinen Huddinge 1807. Diskus A: 7) Axel Härstedt Malmö 6151. Slägga A: 9) Oscar Vestlund IF Göta 7042. Spjut A: 4) Kim Amb Bålsta 8086, 8) Gabriel Wallin Södertälje 7660.
P19 Kula: 8) Jesper Arbinge 97 Huddinge 1788. Diskus: 4) Jakob Gardenkrans 97 Malmö 5895, 14) Oscar Gustafsson 97 Södertälje 5008.
K Kula B: 3) Fanny Roos Atleticum 1699. Slägga A: 8) Tracey Andersson Ullevi 6815, B: 2) Marinda Petersson Malmö 6793, 7) Eleni Larsson Huddinge 6436. Spjut: 5) Anna Wessman Växjö 5992, 10) Sofi Flink Västerås 5338.
F19 Slägga: 2) Frida Bååth Timrå 6026, 4) Emma Thor 97 Tureberg 5788.
F15 Slägga: 1) Elina Karvonen 01 Vingarna 5859, 2) Hillevi Carlsson 02 Falun 5417, 3) Anna Götberg 01 Västerås 5384.
Dag 2
M22 Diskus A:
2) Simon Pettersson Upsala 6072, B: 2) Gustav Liberg Ullevi 5330. Slägga: 8) Anton Andersson Umedalen 6114, 12) Tim Söderqvist Hälle 5838, 14) Tobias Hagström Hälle 5085.
P17 Kula: 3) Patrik Lindstedt 99 Hässelby 1723, 9) Ragnar Carlsson 00 Falun 1514. Slägga: 2) P Lindstedt 6798, 4) R Carlsson 6702.
K22 Kula: 2) F Roos 1684, 6) Sara Lennman Katrineholm 1512. Slägga: 3) M Petersson 6706.
F17 Slägga: 12) Jennifer Quick 00 Lund 5042.
F15 Kula: 8) H Carlsson 1294. Spjut: 2) E Karvonen 4362.

21.5 BAD LANGENSALZA, GER | Resultat
M Längd: 2) Michel Tornéus Hammarby 778/+0.4.
K Längd: 8) Erica Jarder Spårvägen 649/+1.1.

21-22.5 MARBURG, GER | Resultat
M Tiokamp: 8) Kevin Fankl Ullevi 7.037 (11.52/-2.7 677/+1.3 1373 182 50.75 15.99/-1.0 4178 440 5681 5:04.04), 10) Rasmus Carlsson Örebro 6.684 (11.59/-1.9 655/+2.0 1390 188 52.07 17.28/-2.2 3766 500 5263 5:40.10), 13) Nicklas Carlsson Finspång 6.357 (12.12/-2.7 661/+0.9 1196 173 53.84 16.28/-2.2 3260 450 5120 4:52.53).
P19 Tiokamp: 4) Jakob Samuelsson 98 Hässelby 7.057 (11.83/-1.3 645/+0.9 1469 184 52.08 16.71/-1.4 4306 460 5781 4:43.84), 9) Gabriel Rosshagen 98 Hässelby 6.437 (11.99/-1.3 630/+1.3 1297 181 52.80 16.39/-1.1 3631 400 4903 4:41.46).
K Sjukamp: 1) Lisa Linnell Atleticum 5.862 (14.66/-0.2 177 1219 25.19/-0.9 609/+0.6 4118 2:12.79).
F19 Sjukamp: 2) Bianca Salming 98 Täby 5.596 (15.23/-1.3 180 1387 26.62/-1.1 558w/2.3 (ok?) 4192 2:17.97).

21-22.5 LODI, ITA | Resultat
Dag 1
K 400m C:
3) Greta Graziani Täby 58.86.
Dag 2
K 800m A:
7) G Graziani 2:17.22.

20.5 OSTRAVA. CZE | Resultat
K 1500m A: -) Linn Nilsson Hälle bröt.

18.5 HAMAR, NOR | Resultat
M 3000m A: 15) Jonathan Fridolfsson Sävedalen 8:46.08, B: 2) Hussein Ibrahim 98 Ullevi 8:38.26, 9) Ahmed Abdullahi 99 Ullevi 8:45.15, 17) Abdikhaliq Nooh 99 Ullevi 9:09.96. 110mH (-1.2): 2) Anton Levin Malmö 14.40, 3) Marvin Tay Spårvägen 14.67. Spjut: 2) Rasmus Eriksson 98 Kil 6647.
K 400m A: 2) Josefin Magnusson Malmö 54.41. 1500m: 2) Helena Siltberg 4:37.82. 100mH (-1.4): 1) Elin Westerlund Spårvägen 13.59.

18.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m A: 1) Kalle Berglund Spårvägen 1:47.91, 6) Andreas Almgren Tureberg 1:49.13, B: 2) William Levay Spårvägen 1:52.99.
K 1500m A: 1) Lovisa Lindh Ullevi 4:14.10.

18.5 BEIJING, CHN | Resultat
K Slägga: 6) Tracey Andersson Ullevi 6716.

17.5 TRONDHEIM, NOR | Resultat
M 10000m: 13) Mirza Nalic 33:10.8m.

17.5 CASTIGLIONE DELLA PESCAIA, ITA | Resultat
M 3000mH: 7) Vidar Johansson Sävedalen 8:51.54.

16.5 REHLINGEN, GER | Resultat
M 800m A: 2) Kalle Berglund Spårvägen 1:48.00. 1500m A: 9) William Levay Spårvägen 3:49.03. 3000mH: 7) Emil Blomberg Hässelby 8:36.45.

16.5 BASEL, SUI | Resultat
M 100m D (+0.4): 1) Felix Svensson 97 Mölndal 10.96. X (-1.1): 4) F Svensson 11.04.

14.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 800m C: 1) Johan Svensson Spårvägen 1:50.01.

14.5 ZOFINGEN, SUI | Resultat
M 200m A (-1.8): 2) Felix Svensson 97 Mölndal 21.73, X (vind?): 1) F Svensson 21.54.
K 1500m: 5) Elin Andersson Lund 4:55.33.

14.5 NERJA, ESP | Resultat
M Längd: 1) Thobias Nilsson Montler Malmö 721/0.0. Tresteg: 1) Marcus Nyberg 97 Malmö 1426w/+2.7 (-).
K 100m A (-4.0): 1) Lisa Lilja Malmö 13.01. Längd: 1) Sophia Hofer 98 Malmö 543/-1.8, 2) Isa Andersson 98 Malmö 518/-1.0. Tresteg: 1) Nellie Mårtensson Malmö 1236w/+2.3 (1207/+1.9).

14.5 SHANGHAI, CHN (DL) | Resultat
K Längd: 11) Erica Jarder Spårvägen 611/+1.0.

14.5 ALLERØD, DEN (Nordic Challenge 10000m) | Resultat
M 10000m: 1) David Nilsson 29:32.92 (A1), 3) Anton Danielson 29:58.13 (A3), 6) Fredrik Uhrbom 30:17.41 (A7). Utom NCh: Alexander Nilsson Mölndal 32:27.53 (A14).
K 10000m: 2) Cecilia Norrbom 34:16.21 (A3), 3) Sara Holmgren 34:57.13 (A4), -) Frida Lundén bröt (A).
Anm: Placeringarna som anges är de som gäller Nordic Challenge, inom parentes anges heatplaceringarna.

14.5 WATERFORD, IRL | Resultat
M 100m A (+1.4): 3) Carl Armfelt Spårvägen 10.82, X (+2.1): 4) C Armfelt 10.75w.

13.5 OCHTENDUNG, GER | Resultat
K 3000mH: 2) Amélie Svensson Sävedalen 10:43.96.

11.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K Slägga: 2) Alessandra Wall Ullevi 5664.

11.5 ETON, GBR | Resultat
K Stav: 4) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 361.

8.5 CÓRDOBA, ESP | Resultat
M 100m A (+1.1): 4) Kiran Karlström 01 Hellas 12.36. Längd: 4) K Karlström 553/0.0.

8.5 NICE, FRA | Resultat
K Stav A: 2) Louise Gabrielsson Huddinge 320.

7-8.5 TÅRNBY, DEN | Resultat

7-8.5 PAVIA, ITA | Resultat
Dag 1
K 400m D:
3) Greta Graziani Täby 58.42.
Dag 2
K 800m A:
7) G Graziani 2:15.61.

7.5 BASEL, SUI | Resultat
M 150m A (+1.3): 6) Felix Svensson 97 Mölndal 16.10. 300m B: 1) F Svensson 33.90.

7.5 FARO DE FUENCALIENTE - PUERTO DE TAZACORTE, ESP (Transvulcania) | Resultat
K 74.3 km: 1) Ida Nilsson Högby 8:14:18.

6.5 DOHA, QAT (DL) | Resultat
M Diskus: 4) Daniel Ståhl Spårvägen 6406, 5) Axel Härstedt Malmö 6254. (Anm: Svenskarnas ursprungliga placeringar var 5:a/6:a men en konkurrent som var placerad före har blivit retroaktivt avstängd för doping.)
K 3000m: 9) Meraf Bahta Hälle 8:43.08.

5.5 LANGENTHAL, SUI | Resultat
K 1000m B: 7) Elin Andersson Lund 3:02.67.

5.5 ODENSE, DEN (Eventyrløbet) | Resultat
M 10 km väg: 1) David Nilsson Högby 30:58.

4.5 SPLIT, CRO | Resultat
M 400m: 1) Truls Axelson Spårvägen 51.58, 2) Marcus Berggren 53.88.
P19 Slägga: 1) Johannes Nilsson 98 Västerås 5160.
P17 Kula: 1) August Bergstrand 99 1554. Diskus: 2) P Lindstedt 4690. Slägga: 1) P Lindstedt 6661, 2) A Bergstrand 6307.
K 100m (+4.5): 1) Elin Westerlund Spårvägen 11.70w. 200m (+3.2): 1) Moa Hjelmer Spårvägen 23.65w (i mixlopp) Diskus: 1) Linn Bergstrand Ullevi 4158, 2) Klara Bladin Hässelby 4044.
F19 Diskus: 2) Nina Björkman 98 Västerås 3495. Slägga: 1) N Björkman 4005.
F17 Diskus: 1) Linnea Wiklund 00 Västerås 2707. Slägga: 1) L Wiklund 4276.
F15 Kula: 1) Jennifer Andersson 01 Västerås 1062. Diskus: 1) Anna Götberg 01 Västerås 3187. Slägga: 1) A Götberg 5329, 2) J Andersson 4612.

1.5 L'AQUILA. ITA | Resultat
M 300m A: 1) Alexander Nordkvist Huddinge 35.43.

30.4-2.5 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Alessandra Wall Ullevi 5752.
Dag 2
K 10000m:
12) Nikita Steiner 42:19.67.

30.4 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 800m B: 1) Johan Svensson Spårvägen 1:57.52. Spjut: 1) Tomas Lundberg Lidingö 5778.

29-30.4 FIRENZE, ITA | Resultat
K Sjukamp: 6) Lisa Linnell Atleticum 5.718 (14.35/+1.8 172 1212 25.00/+1.4 586/-0.5 3929 2:14.95)

27.4 MONACO, MON | Resultat
K Stav: 4) Louise Gabrielsson Huddinge 300.

23.4 CANNES LA BOCCA, FRA | Resultat
K Stav: 4) Louise Gabrielsson Huddinge 320.

23.4 OSLO, NOR (Sentrumsløpet) | Resultat
M 10 km väg: 51) Alexander Holm Tjalve 33:06.
K 10 km väg: 9) Jessica Gunnarsson 37:00.

22.4 MILANO, ITA | Resultat
K 600m A: 9) Greta Graziani Täby 1:36.08.

17.4 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K Slägga: 4) Alessandra Wall Ullevi 5847.

16.4 KÖNIGSBACH-STEIN, GER | Resultat
K 5000m: 4) Amélie Svensson Sävedalen 17:58.93.

14-16.4 MANILA, PHI | Resultat
Dag 1
P18 110mH h3
(vind?): 1) Carl Narup 98 15.10, f (vind?): 1) C Narup 15.00. Längd (vind?): 1) C Narup 649.
Dag 2
P18 400mH
(84.0 cm) h3: 1) C Narup 59.62. Höjd (inomhus?): 1) C Narup 181.
Dag 3
P18 400mH f:
3) C Narup 60.67.

13.4 STAVANGER, NOR | Resultat
M40 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1197. Vikt: 1) D Korhonen 1475.

10.4 KORSCHENBROICH, GER | Resultat
M 10 km väg: 19) Alexander Söderberg Spårvägen 31:33, 44) Anders Fox Spårvägen 35:07.

9.4 REZEKNE, LAT (Rezeknes pusmaratons) | Resultat
K Kvartsmarathon: 1) Dace Landström Vallentuna 40:52.

5.4 OSAKA, JPN | Resultat
M 3000mH A: 4) Jakob Ranglin Grissler Örgryte 9:46.66.

29.3 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
M Längd: 1) Erik Olsson Örgryte 688/+1.9.
K 100m A (-1.-0): 3) Tilde Johansson 01 Falkenberg 12.46.

19.3 LAREDO, ESP | Resultat
M 10 km väg: 7) David Nilsson Högby 29:42, 14) Fredrik Uhrbom Spårvägen 30:09.

14.3 KYOTO, JPN | Resultat
M 10000m B: 2) Jakob Ranglin Grissler Örgryte 31:55.58.

13.3 CIUDAD DE PANAMÁ, PAN | Resultat
K 10 km väg: 1) Frida Falk 39:43.

13.3 PARTINGTON, GBR | Resultat
M 10 km väg: 2) David Nilsson Högby 29:01, 17) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:41, 62) Martin Stjernlöf Eskilstuna 31:11.
Anm: P g a misstankar om att banan varit för kort gjordes en efterkontroll. Det framkom då att den - sannolikt p g a felaktig kalibreringssträcka vid originalmätningen - faktiskt varit ca 100 m för kort.

12-13.3 ARAD, ROU (Europacupen Kast) | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Axel Härstedt 6273. Slägga A: 12) Oscar Vestlund 6813.
K Spjut: 5) Anna Wessman 5855.
M22 Diskus: 1) Simon Pettersson 6028.
K22 Kula: 1) Fanny Roos 1608.
Dag 2
K Slägga A:
5) Tracey Andersspon 6743.
M22 Spjut: 14) Quincy Andersson 6272.
K22 Slägga: 3) Marinda Petersson 6618.

6.3 CASABLANCA, MAR | Resultat
K 10 km väg: 3) Meraf Bahta Hälle 31:26 Svenskt rekord.

5.3 MELBOURNE, AUS | Resultat
M 5000m: -) Mikael Ekvall Strömstad LK bröt (hare).

5.3 LEIRIA, POR | Resultat
K Slägga: 1) Josefin Berg IF Göta 6212, 3) Sabine Steen 97 Kristinehamn 5321.
F17 Slägga: 1) Lina Jernberg 99 Kristinehamn 4216.

5.3 HERTEN, GER (Tyska mästerskapen) | Resultat
K 5.9 km terräng: 68) Amélie Svensson Sävedalen 25:34.

4-5.3 PUERTO DE LAS NIEVAS - MASPALOMAS, ESP (Trans Gran Canaria) | Resultat
M 125.6 km: 6) Jonas Buud Mora 14:21.39.
Anm: Start kl 23.00 på fredagskvällen. Start och mål vid havet, högsta punkt 1938 m ö h!

28.2 KØBENHAVN, DEN | Resultat
M 15 km väg: 1) David Nilsson Högby 45:55 (10 km 30:31).

25.2 DUBAI, UAE | Resultat
P17 100m (vind?): 1) Charles Mårelid 99 11.3m. 200m (vind?): 2) C Mårelid 23.2m.

21.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10.3 km terräng: 3) David Nilsson Högby 34:37.

14.2 HOBART, AUS | Resultat
M 10 km väg: 4) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:46.

14.2 SCHOORL, NED | Resultat
M 10 km väg: 19) Johan Rogestedt Stenungsund 30:51.
K 10 km väg: 1) Meraf Bahta Hälle 33:21.

7.2 KASTAMONU, TUR (Europacup klubblag terräng) | Resultat
K 6 km terräng: 4) Spårvägen 69. Individuellt: 15) Cecilia Norrbom 23:17, 17) Frida Aspnäs 23:57, 18) Mikaela Larsson 24:15, 19) Lena Örn 24:45, 20) Elina Johansson 24:59, 26) Louise Ringström 25:57.

6.2 ROTORUA - KAWERU, NZL | Resultat
M 102 km terräng: 1) Jonas Buud Mora 8:00:53.

24.1 ELGOIBAR, ESP | Resultat
M 10.8 km terräng: 18) David Nilsson Högby 34:13.

17.1 KERKRADE, NED | Resultat
M 10.5 km terräng: 6) David Nilsson Högby 34:06.

16.1 KIRKVINE, JAM | Resultat
M 200m A (-0.8): 2) Emmanuel Dawlson Malmö 21.48.

9.1 EDINBURGH, GBR | Resultat
M 8 km terräng: 28) David Nilsson Högby 27:00.

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>