Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Marathon/Halvmarathon utomlands 2016

11.12 HONOLULU, HI (Honolulu Marathon) | Resultat
M: 22) Jacob Alplund 2:43:40.

3.12 ORLANDO, FL (OUC Orlando Half Marathon) | Resultat
K: 6) Sara Trané Mölndal 1:23:59.

27.11 SAN SEBASTIAN. ESP (Maratóna de San Sebastian) | Resultat
M 10 km väg: 1) Johan Walldén Spårvägen 31:30, 2) Alexander Söderberg Spårvägen 31:34.
M Halvmarathon: 1) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:07:40 (10 km 32:08).
K Halvmarathon: 1) Cecilia Norrbom Spårvägen 1:16:15 (36:19), 2) Hanna Dickér Örgryte 1:21:41 (38:19).

20.11 BOULOGNE-BILLANCOURT, FRA (Sémi Marathon de Boulogne-Billancourt) | Resultat
M: 7) Martin Öhman Hässelby 1:08:36.

20.11 VALENCIA, ESP (Maratón Valencia) | Resultat
M: 30) Anders Kleist Akele 2:23:02 (10 km 33:03, halvmarathon 1:09:38), 90) Filip Ainouz Linnéa 2:36:40, 131) Karl Andersson Akele2:40:02, ... Martin Holm Studenterna 2:44:02, Emil Jansson Studenterna 2:44:04, Peter Hall Akele 2:44:29, Fredrik Arthursson Hässelby 2:46:08, Ulf Yngvesson Studenterna 2:49:38, Kristoffer Sideby Ullevi 2:53:35.
K: 9) Lisa Ring NocOut 2:40:29 (10 km 38:29, halvmarathon 1:20:48), 30) Malin Gibrand Studenterna 3:04:36 (1:30:09), 47) Mirella Carlsson Kongahälla 3:11:33, 62) Katarina Johnsson Linnéa 3:14:33, 72) Kristin Ramstedt Upsala 3:16:18, 90) Anette Kroon Simlångsdalen 3:20:19, ... Viktoria Johnsson Kalmar RC 3:26:52, Sabine Ek 3:28:50, ... Frida Lundén Studenterna bröt (38:39).

13.11 MARATHON - ATHINA, GRE (Athens Marathon) | Resultat
K: ... Anne Kyyrönen Knallen 3:18:32.

13.11 NICE - CANNES, FRA (Marathon des Alpes-Maritimes) | Resultat
M: ... Erik Aschan Runday 2:50:01, Anton Bengtsson Stenungsund 2:52:47, Thomas Pickelner 2:53:37.
K: ... Bibbi Svensson TV-88 3:21:10, Ann Braneby 3:26:57, Tanja Isaksson 3:29:51, Kajsa Holgersson 3:32:50.

6.11 NEW YORK, NY (New York City Marathon) | Resultat
M A: ... Niklas Sjöblom Terrible Tuesdays 2:44:21, Martin Florin Huddinge 2:49:02, Joakim Bäckström 2:52:46.
K A: 17) Emma Nordling Enhörna 2:45:22 (10 km 38:28, halvmarathon 1:21:54)
K B: ... Josefine Antonsson Vimmerby 3:01:52 (1:31:26), Caroline Carlander Heleneholm 3:09:57, Anna Maria Holtsjö 3:12:38, Åsa Bäck 3:17:31, Emma Thornberg 3:18:02, Camilla Lindahl 3:19:40, Annie Wadenhorn 3:20:22, Emma Skygebjerg 3:23:34, Malin Wråke 3:26:51.
K C: ... Annelie Florin Huddinge 3:24:30, Ia Wierup 3:24:40.

30.10 FRANKFURT, GER (Frankfurt Marathon) | Resultat
M: 39) Linus Hultegård Sävedalen 2:24:52 (halvmarathon 1:12:21), 63) Björn Hammar Sävedalen 2:29:11, 67) Jonas Buud Mora 2:29:25, 85) Henrik Orre Björnstorp 2:31:53, 109) Claes Theander 2:34:21, 120) Erik Anfält Örebro AIK 2:35:28, 141) Victor Carlsson Åmål 2:37:06, 142) Mattias Nätterlund Örebro AIK 2:37:10, ... Christopher Tingö Majorna 2:37:36, Christofer Salmén Linnéa 2:37:36, Johan Fagerberg IS Göta 2:37:56, Oskar Grip 2:39:36, Mattias Wellermark NocOut 2:40:29, Jakob Nilsson Örebro AIK 2:40:59, Patrik Wikström IFK Umeå 2:41:32, Simon Eriksson Terrible Tuesdays 2:43:00, Morgan Pätsi Örebro AIK 2:43:02, Andreas Berner IS Göta 2:44:07, Benjamin Mattsson 2:44:34, Erik Jansson Spring Åmål 2:44:36, Niklas Serrander 2:45:44, Johan Jafner 2:46:48, Thomas Pickelner 2:47:55, Thomas Josefsson 2:48:26, Pär Uggla Högbo GIF 2:48:50, Henrik Ågren 2:49:03, Fredrik Zeitelberg Motala 2:50:33, Robert Vestberg 2:52:00, Anders Hallberg Hemlingby 2:52:01, Mikael Zachrisson Lerum 2:52:46, Tobias Jansson 2:52:48, Mikael Edberger Örebro AIK 2:53:35, Mounir Touzami Hemlingby 2:53:36, Mikael Honauer Halmstad 2:53:43, Maxmilian Isberg Lerum 2:53:56, Sava Iancovici Solvikingarna 2:54:44.
K: 68) Ingrid Ziegler Örebro AIK 3:00:49 (1:29:53), 123) Ia Sandberg Örebro AIK 3:11:58.

30.10 DUBLIN, IRL (Dublin Marathon) | Resultat
M: ... Bo Torstensson Falkenberg Allstars 2:39:30.
K: ... Mari Troeng Linné 3:16:09.

29.10 MARIEHAMN, FIN (Åland Marathon) | Resultat
M½: 1) Joakim Lantz Ockelbo 1:11:28.
M: 1) Niklas Bitén 2:41:04.
K: 1) Camilla Ahlberg Runacademy 3:12:29.

23.10 VENEZIA, ITA (Venicemarathon) | Resultat
M: 96) Dan Engberg 2:54:45.

23.10 PATRICK AFB - COCOA BEACH, FL (Cocoa Beach Half Marathon) | Resultat
K: 1) Sara Trané Mölndal 1:25:14.

16.10 MELBOURNE, AUS (Melbourne Marathon) | Resultat
K ½: 10) Erika Jordan 1:24:09 (10 km 39:16), 21) Sofia Karlsson 1:28:36.

16.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 34) Paul Krochak Studenterna 2:32:26, 49) Andreas Bergstedt Trångsviken 2:35:42, 53) Fredrik Uhrbom Spårvägen 2:36:38, ... Anders Hultgren 2:46:54, Mikael Sahlberg 2:52:53, Kent Melin Linnéa 2:54:43.
K: 8) Louise Wiker Hässelby 2:36:39 (10 km 36:42, halvmarathon 1:17:50), 22) Karima Makrof Majorna 3:00:13 (1:28:47), ... Ida Niia Nedre Soppero 3:15:11, Stina Höglund 3:16:42, Anna Lindquist 3:26:48.

9.10 MÜNCHEN, GER (München Marathon) | Resultat
M: 25) Per Wennerström 2:45:09.

9.10 CHICAGO, IL (Chicago Marathon) | Resultat
M:: 21) David Nilsson Högby 2:20:25 (10 km 32:07, halvmarathon 1:07:10), ... Benjamin Emmanuel 2:36:35, Viktor Zetterquist Terrible Tuesday 2:40:40, David Elinder 2:46:00, Magnus Palmbäck 2:52:33.
K: ... Lona Justesen Linnéa 3:31:49.

9.10 BUDAPEST, HUN (Budapest Marathon) | Resultat
M: 17) Alberto Ramos Huddinge 2:45:01, 20) Johan Malk 2:46:20, 21) Linus Forsberg 2:46:33, 32) Micael Lindqvist Apladalen 2:52:25, 33) Nathan Tanner Malmén Enhörna 2:52:26.
K: 25) Johanna Gustafsson 3:20:41.

2.10 TORINO, ITA (Turin Marathon) | Resultat
M: ... Andreas Magnusson Mariestad 2:42:35, Kenny Meijer 2:44:54.
K: 18) Jonna Hedbys 3:12:05, ... Lisa Brobakken 3:33:19.

2.10 KÖLN, GER (Marathon Köln) | Resultat
M: 55) Henrik Rodenström 2:53:00.

2.10 BRUSSEL, BEL (Brussels Marathon) | Resultat

2.10 HARWICH, MA (Cranberry Harvest Half Marathon) | Resultat
M: 6) David Nilsson Högby 1:08:39.

2.10 LYON, FRA (Run in Lyon) | Resultat
K½: 4) Karima Makrof Majorna 1:27:14.

25.9 WARSZAWA, POL (Maraton Warszawski) | Resultat
M: 23) Daniel Sandvik Mora 2:42:13, 67) Niklas Molin Linnéa 2:54:37.
K: 6) Frida Södermark Tjalve 2:56:56 (halvmarathon 1:27:37).

25.9 BERLIN, GER (Berlin Marathon) | Resultat
M: 14) Mikael Ekvall Strömstad LK 2:13:16 (10 km 31:16, halvmarathon 1:05:31), ... Mattias Karlsson Stockholm LDK 2:33:05, Niklas Andersson Hässelby 2:34:08, Erik Melin Söderström Trångsviken 2:37:31, Mats Riekkola 2:38:55, Tony Hatefnejad IFK Skövde 2:39:07, Ludvig Börjesson Örebro AIK 2:43:29, Michael Kälebo Halmstad 2:43:50, Mathias Ösmark Fredrikshof 2:44:25, Sören Forsberg Start 2:47:16, Fredrik Arthursson Hässelby 2:47:24, Mikael Honauer Halmstad 2:47:56, Andreas Ingberg Örebro AIK 2:47:56, Mikael Stagling IS Göta 2:49:48, Johan Ewald Heleneholm 2:50:02, Fredrik Lans Halmstad 2:51:00, Anders Larvia 2:51:42, Daniel Oltegen Lidköpings VSK 2:52:36, Daniel Larsson 2:53:41, James Åslin 2:54:40, Thomas Svanström Lidköpings VSK 2:54:10, Göran Nilsson Studenterna 2:54:11, Gustav Grek Örebro AIK 2:54:42, Micael Lindgren 2:54:49.
K: 13) Mikaela Larsson Spårvägen 2:44:31 (38:47, 1:21:43), 14) Mikaela Kemppi Örebro AIK 2:44:50 (38:15, 1:21:01), 41) Jenny Rutström Öbacka 2:55:56 (1:27:09), ... Anna Salaneck Lidköpings VSK 2:59:08 (1:29:22), Jessie Ross Skärvad 2:59:13, Helena Kvapil 3:05:42, Carin Brink 3:06:50, Elmina Saksi Tjalve 3:09:28, Li Latorraca 3:12:04, Åsa Bäck 3:12:04, Marielle Ramel 3:12:06, Malin Klintefjord Enhörna 3:15:11, Mouna Elborgi Linnéa 3:19:44, Karin Arthursson Hässelby 3:20:46, Sandra Berglund Linnéa 3:23:21, Maria Frank Linnéa 3:24:26, Camilla Nilsson 3:26:26, Liv Ahlgren 3:27:22, Carin Bäckström 3:28:56, Caroline Egnerfors 3:29:01, Anne Kyyrönen Knallen 3:29:37.

18.9 KØBENHAVN, DEN (Copenhagen Half Marathon) | Resultat
M: 45) Magnus Hansson Trelleborg 1:10:56 (10 km 32:35), ... Björn Hammar Sävedalen 1:11:45 (33:07), Johan Fagerberg IS Göta 1:11:51 (33:55).
K: 15) Louise Wiker Hässelby 1:15:26 (35:24), 16) Lisa Ring NocOut 1:17:26 (36:32), ... Ulrika Orrhult Studenterna 1:25:56, Sophie Lindorsson 1:27:34, Karima Makrof Majorna 1:27:34, Kajsa Olofsson Kazmi 1:29:10, Catarina Malmberg 1:29:13.

17.9 OSLO, NOR (Oslo Maraton) | Resultat
M: 7) Mirza Nalic Ärla 2:33:51.
K½: 3) Jessica Gunnarsson 1:21:45 (10 km 37:46).
K: ... Ina Ehlers 3:22:06, Emma Berntsson Graal 3:25:45, Maria Nordfjell 3:25:49.

13.9 GUARDSMAN PASS - COTTONWOOD HEIGHTS, UT (Big Cottonwood Marathon) | Resultat
M: 2) Jacob Gustafsson 2:35:52.
OBS: Banan faller 1601 m mellan start och mål.

11.9 SOUTH SHIELDS, GBR (Great North Run) | Resultat
M½: 10) Mikael Ekvall Strömstad LK 1:04:52 (10 km 30:39).

10.9 PAUILLAC, FRA (Marathon du Médoc) | Resultat
M: 12) Fredrik Uhrbom Spårvägen 2:49:44.

28.8 CAMBRIDGE, NZL (Cambridge Half Marathon) | Resultat
K: 2) Johanna Ottosson 1:26:19.

22.7 PIETARSAARI, FIN (Jakob Marathon) | Resultat
K½: 1) Malin Liljestedt Spårvägen 1:19:55.

3.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
K½: 26) Erika Jordan 1:23:24 (10 km 38:32).

22.5 KØBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon) | Resultat
M: 32) Emil Jansson Studenterna 2:46:52, ... Fredrik Petersén Axa 2:54:43.
K: ... Malin Börlin 3:18:27, Rebecca Landquist 3:23:10, Katja Schönbeck IFK Växjö 3:25:13, Alicia Saavedra Heleneholm 3:26:53, Cecilia Thorsson 3:30:57, Marie Sjöberg Diefke 3:31:21, Annette Bohman Växjö LK 3:31:26.

15.5 SYDNEY, AUS (SMH Half Marathon) | Resultat
K: 15) Erika Jordan 1:24:25.

8.5 PRAHA, CZE (Marathon Praha) | Resultat
M: 43) Mikael Edlund 2:46:38, 49) Mikael Ceder NocOut 2:48:21.
K: 20) Susanne Bornmar NocOut 2:59:43 (halvmarathon 1:30:05), ... Katarina Rönngren 3:29:59.

8.5 GENÈVE, SUI (Genève Marathon) | Resultat
K: 8) Sofia Mattiasson 2:51:34 (10 km 39:52, halvmarathon 1:25:29).

7.5 MIDDELFART, DEN (Lillebælt Halvmarathon) | Resultat
M: 1) David Nilsson Högby 1:07:51 (10 km 31:38).

1.5 LYNGBY, DEN (BT Halvmarathon) | Resultat
M: 4) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:05:35 (10 km 31:30), 5) Nasir Dawoud Eskilstuna 1:07:02 (31:31), 6) David Nilsson Högby 1:07:13 (32:23).

30.4 ROTORUA, NZL (Rotorua Marathon) | Resultat
K: 3) Johanna Ottosson 2:57:52.

24.4 MADRID, ESP (Madrid Maratón) | Resultat
K: 16) Malin Klintefjord Enhörna 3:20:55.

24.4 ZÜRICH, SUI (Zürich Marathon) | Resultat
M: 61) Martin Lindqvist 2:51:11.
K: 35) Lena Pettersson 3:22:58, -) Isabellah Andersson Hässelby bröt.

24.4 DÜSSELDORF, GER (Marathon Düsseldorf) | Resultat

24.4 GREENWICH - LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: ... Peter Oom Triathlon Väst 2:41:12, Jari Repo Trollhättans IF 2:48:06, Martin Ekström 2:51:49, Andreas Bergstedt 2:52:34, Robert Andersson 2:52:40.
K: ... Nikita Steiner 3:21:01, Kristina Persson 3:23:08, Ia Wierup 3:24:26, Marie Alenäs 3:29:35.

18.4 HOPKINTON - BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat
K: ... Frida Falk 3:07:01, Mary Alenbratt 3:21:45, Maria Jonsson 3:22:48, Maria Göransson 3:29:18, Lotta Eklund 3:35:28.

17.4 BUDAPEST, HUN (Vivicittá Félmaraton) | Resultat
K½: 7) Angelica Samuelsson Brattås 1:27:44.

17.4 HAMBURG, GER (Marathon Hamburg) | Resultat
M: 48) Martin Öhman Hässelby 2:26:32 (halvmarathon 1:13:56), 64) Niklas Andersson Hässelby 2:31:05 (1:13:56), 68) Mattias Karlsson Stockholms LDK 2:33:11, 108) Patrik Nyström Ullevi 2:39:39, 130) Kenth Fransson IS Göta 2:42:54, 147) Josef Snellman Kristinehamns MK 2:44:40, ... Patrik Gustavsson Tranemo 2:48:09, David Martinsson 2:49:57, Johan Jafner 2:51:28, Andreas Kemi Rehnborg Hässelby 2:53:08.
K: 21) Josephine Ambjörnsson Hässelby 2:48:50 (10 km 39:34, halvmarathon 1:23:14), 82) Karolina Tjernberg Helsingborgs LK-92 3:18:05, 88) Linda Christensen Kullingshof 3:20:07, ... Karin Ahlstedt 3:25:01.

16.4 BEOGRAD, SRB (Beogradski Maraton) | Resultat
Halvmarathon:
http://bgdmarathon.org/Uploads/Rezultati/polumaraton2016.pdf

10.4 WIEN, AUT (Vienna City Marathon) | Resultat
M: 23) Paul Krochak Studenterna 2:31.45, 72) Johannes Erixon Fredrikshof 2:45:57, 106) Herman Degselius Studenterna 2:50:43.
K½: 2) Frida Lundén Studenterna 1:16:43 (10 km 35:43).
K: 27) Helena Edling Studenterna 3:07:24.

10.4 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
M: ... Marcus Svensson Växjö LK 2:42:43, Mattias Wellermark Nocout 2:46:41, Gustav Nilsson 2:49:18.
K: 16) Helena Hallgren Simlångsdalen 3:08:04, 23) Åsa Bäck 3:13:44. ... Jane Nilsson Markaryd 3:19:28, Charlotta Frenander Uppsala LK 3:24:40, Jessica Aideborn 3:30:05, Ida Lindgren 3:33:50.

10.4 HANNOVER, GER (Hannover Marathon) | Resultat
M: 30) John Kumlin Ymer 2:50:53.

10.4 ROTTERDAM, NED (Marathon Rotterdam) | Resultat
M: 57) Erik Anfält Örebro AIK 2:25:53 (10 km 33:02, halvmarathon 1:10:23), 74) Anders Österlund Västerås SOK 2:29:54 (1:13:36), ... Victor Carlsson Spring Åmål 2:41:20, Andreas Åkesson Saltsjöbaden 2:45:49, Petter Liif 2:49:49, Anders Hultgren 2:53:24, Erik Åström 2:54:43.
K: ... Isabellah Andersson Hässelby bröt (34:42, 1:13:36).

10.4 HONOLULU, HI (Hapalua) | Resultat
M½: 5) Jacob Alplund 1:15:14.
Anm: Handikapplopp med individuell start.

3.4 PARIS (Marathon de Paris) | Resultat
M: ... Fredrik Nordström IF Göta 2:42:04, Robert Nilsson 2:50:21, Johan Ewald Heleneholm 2:50:53, Johan Bornhall Högsbo 2:54:08, Andreas Hjort 2:54:53.
K: 25) Mikaela Grahm Täby 2:58:12, 33) Jenny Rutström Öbacka 3:00:10, 35) Angelica Samuelsson Brattås 3:00:50, ... Susanne Gullberg Sävedalen 3:12:59.

3.4 MILANO, ITA (Milano Marathon) | Resultat
K: 43) Therese Allbäck 3:32:48.

3.4 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon) | Resultat
M: 21) Lars Södergård Spårvägen 1:06:24 (10 km 30:57), 27) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:06:51 (31:14), 34) Andreas Åhwall Hässelby 1:07:25 (30:54), 41) John Börjesson Ullevi 1:08:29 (31:16), 46) Johan Fagerberg Finspång 1:09:38 (32:25), 47) Gustav Milesson Högby 1:09:41 (32:56), 55) Anton Rehn Högby 1:10:51 (33:07), 79) Martin Lundqvist IK Sisu 1:12:22 (32:55), 95) Christofer Salmén Linnéa 1:13:50.
K: 26) Anna Rahm Huddinge 1:20:38 (38:05), 44) Frida Södermark Tjalve 1:25:30 (40:27), 56) Lona Justesen Linnéa 1:28:29 (40:29), ... Helena Kvapil 1:29:15.

3.4 FREDRIKSTAD, NOR (Fredrikstad-löpet) | Resultat

2.4 PRAHA, CZE (½Maraton Praha) | Resultat
M: 26) Christian Kollberg Järla 1:10:00 (10 km 33:03), 38) Daniel Hejdström Gotland 1:14:04.
K: 24) Johanna Bäcklund Runacademy 1:22:27 (39:04), 32) Johanna Eriksson Motala 1:24.40 (39:51).

26.3 CARDIFF, GBR (Cardiff Half Mass Race) | Resultat
M: ... Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:11:57.
K: ... Evelina Beramand Mölndal 1:29:16, Filippa Lindnér Linnéa 1:29:50.

20.3 LISBOA, POR (Meia Maratona de Lisboa) | Resultat

20.3 VENLO, NED (Venloop) | Resultat
M½: 13) Abraham Adhanom Eskilstuna 1:05:17 (10 km 29:33), 17) Nasir Dawoud Eskilstuna 1:05:47 (30:12), 23) Alexander Söderberg Spårvägen 1:08:14 (31:34).

20.3 FERRARA, ITA (Ferrara Marathon) | Resultat
K: 5) Karima Makrof Majorna 3:00:45.

20.3 NEW YORK, NY (NYC Half) | Resultat
K A: 16) Sanna Mustonen Hässelby 1:18:29 (10 km 37:22), B: ... Frida Falk 1:23:45 (40:48).

20.3 UTRECHT, NED (Utrecht Marathon) | Resultat
: 11) Niklas Andersson Hässelby 1:13:19.

13.3 BARCELONA, ESP (Marató Barcelona) | Resultat
M: ... Christopher Tingö Majorna 2:45:37, Daniel Sandvik Mora 2:46:30, Jonathan Flod 2:52:11, Anders Larvia 2:52:13, Martin Larvia 2:54:38.
K: 8) Åsa Lundin Vallentuna 2:51:29 (halvmarathon 1:26:20), 10) Sofia Mattiasson 2:51:59 (1:26:28), 11) Malin Skoog IFK Umeå 2:55:51 (1:26:17), ... Annie Wadenhorn 3:18:45.

13.3 FRANKFURT, GER (Frankfurter Halbmarathon) | Resultat
K: 1) Josephine Ambjörnsson Hässelby 1:19:54 (10 km 37:12).

6.3 PARIS, FRA (Sémi de Paris) | Resultat
K: 22) Ulrika Orrhult Studenterna 1:26:24.

6.3 DEN HAAG, NED (CPC Loop) | Resultat
M½: 18) John Kingstedt Huddinge 1:06:08 (10 km 31:01), 28) Linus Rosdal Örebro 1:07:46 (31:43), 32) Linus Hultegård Sävedalen 1:09:18 (33:24), 46) Björn Martinsson Strömstad LK 1:11:09 (33:23), 56) Björn Hammar Sävedalen 1:12:20 (34:07), 61) Mattias Nätterlund Örebro AIK 1:12:50 (34:07), 71) Geert Tuinstra Sävedalen 1:13:33 (34:01).
K½: 3) Hanna Lindholm Huddinge 1:16:39 (35:26), 4) Josefin Gerdevåg Örebro 1:16:43 (35:44), 5) Mikaela Kemppi Örebro AIK 1:16:47 (35:50), 16) Hanna Dickér Örgryte 1:24:18 (39:18).

28.2 TOKYO, JPN (Tokyo Marathon) | Resultat
M: ... Mathias Ösmark Fredrikshof 2:44:22.
K: 9) Isabellah Andersson Hässelby 2:30:02 (10 km 33:56, halvmarathon 1:12:59), ... Marie Dasler Start 3:23:39.

27.2 KIEL (Kiel Marathon) | Resultat
M 10 km väg: 4) Haben Kidane 98 Eskilstuna 33:13.
K: 2) Jenny Jansson IFK Umeå 3:04:34, 4) Cecilia Thorsson 3:21:22.

21.2 SEVILLA (Maratón de Sevilla) | Resultat
M: 142) Kenneth Boman Lulekamraterna 2:39:43.
K: 23) Johanna Nilsson Morjärv 2:52:02 (halvmarathon 1:25:47), 59) Malin Klintefjord Enhörna 3:11:52.

14.2 BARCELONA (Mitja Marató Barcelona) | Resultat
M: 8) Mustafa Mohamed Hälle 1:04:19 (10 km 30:27), 31) John Börjesson Ullevi 1:07:17 (31:18), 34) Andreas Åhwall Hässelby 1:07:40 (31:11), 49) Jens Nielsen Spårvägen 1:10:00 (32:43), 54) Martin Holm Studenterna 1:10:41 (33:16), 65) Jan Troeng 1:12:03 (34:10).
K: 2) Isabellah Andersson Hässelby 1:10:50 (33:02), 13) Cecilia Norrbom Spårvägen 1:15:17 (35:16), 18) Charlotte Karlsson Hässelby 1:17:18 (35:37), 49) Angelica Samuelsson Brattås 1:29:51, ... Frida Lundén Studenterna bröt (36:25).

31.1 MARRAKECH, MAR (Marathon de Marrakech) | Resultat
M½: 30) Marcus Åberg Hässelby 1:07:16, 78) Johan Fagerberg Finspång 1:11:07, 81) Paul Krochak Studenterna 1:11:49.
K½: 10) Jessica Österberg Fredrikshof 1:21:54, 13) Josephine Ambjörnsson Hässelby 1:23:40, 18) Linda Take IF Göta 1:30:02, ... Malin Gibrand 1:31:45.
K: 9) Stina Svensson Fredrikshof 2:57:49, 13) Emelie Genarp Lidingö 3:18:19, 16) Frida Södermark Tjalve 3:25:15, 18) Theresia Johansson 3:39:23.

24.1 MIAMI, FL (Miami Marathon) | Resultat
K: 6) Marlene Persson Vattudalen 3:07:50.

22.1 DUBAI, UAE (Dubai Marathon) | Resultat
K: 29) Karima Makrof Majorna 3:11:33 (halvmarathon 1:30:53), 39 Charlotte Johannesdotter Solvikingarna 3:28:11.

17.1 HOUSTON, TX (Houston Marathon) | Resultat
K½: 61) Mary Alenbratt 1:30:28.

16.1 CHARLESTON, SC (Charleston Marathon) | Resultat
M: 1) Anders Fransson Rånäs 2:27:15.

10.1 EGMOND AAN SEE, NED (Egmond Halve Marathon) | Resultat
M: 19) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:12:14.

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>