Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2016

31.12 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

31.12 VÄSTERÅS/Ap (Sista chansen) | Resultat

29.10 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

23.10 KARLSTAD/M (Ungdomscastorama) | Resultat

16.10 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

15.10 GÄVLE (Öppna KM Hemlingby) | Resultat

9.10 HJO (DM 5000m m m) | Resultat

9.10 HÖGBY (Sista Chansen) | Resultat

8.10 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

6.10 UPPSALA (DM 10000m) | Resultat

3.10 JÖNKÖPING (Sista Loppet) | Resultat

2.10 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

1.10 SOLLENTUNA/E (Rekordjakten 9) | Resultat

1.10 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

1.10 BOTTNARYD (Kretsmästerskap slägga) | Resultat

1.10 SKARA (KM) | Resultat

29.9 UDDEVALLA (Skol-DM) | Resultat

28.9 LIDINGÖ (Kasttävling) | Resultat
Män/pojkar:
http://www.lidingofri.se/globalassets/ifk-lidingo-friidrottsklubb---friidrott/egna-arrangemang/km---klubbmasterskap/km-ute/km-ute-16/resultat-castorama-herrar-inkl-vikt-2016-.pdf

28.9 SANDVIKEN (Höstkilometern) | Resultat

25.9 KATRINEHOLM (KM) | Resultat

25.9 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

25.9 TRANÅS (TAIF-spelen) | Resultat

25.9 ÖSTERSUND (ÖP-iaden final) | Resultat

25.9 ENKÖPING (Slutklämmen) | Resultat

25.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

25.9 HENÅN (Öppet KM) | Resultat

25.9 NYNÄSHAMN (Åkes Minne) | Resultat

25.9 KLIPPAN (Kretsmästerskap) | Resultat

24.9 BOHUS (Kasttävling) | Resultat

24.9 UMEÅ (Nogolova United) | Resultat

24.9 ÄRLA (KM) | Resultat

24.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

24.9 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

24.9 UPPLANDS-VÄSBY (KM) | Resultat

23.9 ÖSTERSUND (Skol-DM) | Resultat

22.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling 11) | Resultat

21.9 VISBY (Skoltävling) | Resultat

21.9 GÄVLE (DM 5000m) | Resultat

20.9 KROKOM (DM hinder) | Resultat

19.9 MALMÖ/He (Öppna KM 5000m) | Resultat

18.9 TROLLHÄTTAN (Lilla McDonaldsspelen) | Resultat

18.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat
Kastmångkamp:
http://www4.idrottonline.se/globalassets/ifk-marsta---friidrott/dokument/arrangemang/2016/midgardskastet/resultat/mangkampsresultat.pdf

17-18.9 JÄRVSÖ (Lilla Olympiaden) | Resultat

17-18.9 VARBERG (Varbergs Mångkamp) | Resultat

17.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

17.9 ALVESTA (Alvesta Veteranspel + Länsmästerskap 9-11 år) | Resultat

17.9 STOCKHOLM/S (ALJ Open) | Resultat

17.9 TINGSTÄDE (VDM kast) | Resultat

17.9 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 14) | Resultat

17.9 TROLLBÄCKEN (KM) | Resultat

17.9 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

16.9 SÄVSJÖ (KM 3) | Resultat

15.9 HELSINGBORG (DM 1500m) | Resultat

15.9 UMEÅ (Löparnas Kväll 10000m) | Resultat

15.9 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 13) | Resultat

15.9 EKSJÖ (Resultattävling) | Resultat

14.9 LIDINGÖ (Veckans gren) | Resultat

14.9 LINKÖPING (DM 10000m) | Resultat

14.9 GÄVLE (DM 10000m) | Resultat

13.9 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 12) | Resultat

13.9 SKÖVDE (DM 1500m) | Resultat

13.9 STRÖMSTAD (Resultattävling) | Resultat

13.9 HUDDINGE (DM stafett) | Resultat

12.9 EKSJÖ (Öppna KM löpning) | Resultat

12-22.9 JÖNKÖPING (Öppna KM) | Resultat

11.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

11.9 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

11.9 UMEÅ (Öppna kommunmästerskap + UDM) | Resultat

10.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

10.9 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

10-11.9 HÖGBY (Götalands 13-14 år) | Resultat

10.9 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

10-11.9 VISBY (Svealands 13-14 år) | Resultat

10.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

8.9 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 11) | Resultat

8.9 LULEÅ (DM 10000m) | Resultat

8.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling 10) | Resultat

8.9 GÄVLE (Gästrike Cup 8) | Resultat

7.9 LIDINGÖ (Öppna KM 5000m) | Resultat

7.9 NÄSSJÖ (Sisu-cupen 4) | Resultat

7.9 TIBRO (Snickarspelen) | Resultat

6.9 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

6.9 UDDEVALLA (DM 10000m & stafett) | Resultat

6-22.9 ÅHUS (Öppna Åhusmästerskapen) | Resultat
Tävlingsdagar 6, 8, 13, 15, 18, 20, 21 och 22.9.
OBS: 21.9 i Kristianstad.

6.9 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

6.9 GÄVLE (DM 3) | Resultat

6-7.9 SUNDSVALL (Öppna Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

5.9 SÄVSJÖ (KM 2) | Resultat

4.9 HAGFORS (IK Vikings Ungdomsspel) | Resultat

4.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

3.9 VÄRNAMO (Lag-UDM final) | Resultat

3-4.9 KROKOM (Norrlands 13-14 plus äldre) | Resultat

3-4.9 KUNGSBACKA (Kungsbackaspelen) | Resultat

3-4.9 TÄBY (Täby Open) | Resultat

3-4.9 LINKÖPING (Kraftmätningen final) | Resultat

3.9 SKARA (Skarakampen) | Resultat

3.9 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

3.9 MORA (Moraspelen) | Resultat

1.9 GÄVLE (DM 2) | Resultat

31.8 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

31.8 MÖLNDAL (Kasttävling) | Resultat

31.8 LIDINGÖ (Veckans gren) | Resultat

31.8 HUDDINGE (Stockholmskampen) | Resultat

30.8 GÖTEBORG/S (Löptävling) | Resultat

30.8 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 10) | Resultat

28.8 HERRLJUNGA (Herrljungaspelen) | Resultat

28.8 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

28.8 SÄTRA (Brommaspelen) | Resultat

28.8 NYNÄSHAMN (Resultattävling 9) | Resultat

28.8 GARPHYTTAN (Kilsbergskampen) | Resultat

28.8 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

27.8 LIDKÖPING (Lilla Vänerspelen) | Resultat

27.8 UDDEVALLA (Lilla Bohusspelen) | Resultat

27-28.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

27.8 HEDESUNDA (Mosaikenspelen) | Resultat
Mångkamp:
http://idrottonline.se/HedesundaIF-Friidrott/globalassets/hedesunda-if---friidrott/dokument/mangkampsresultat.pdf

27.8 BJÖRKNÄS (Björknässpelen) | Resultat

27.8 ALUNDA (Marmaspelen) | Resultat

27.8 NÄSSJÖ (Lag-UDM kval) | Resultat

27.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

26-28.8 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat
Trekamper:
http://ifklund.se/wp-content/uploads/2016/08/Trekamp-Resultat-SUS-2016.pdf
Prova på:
http://ifklund.se/wp-content/uploads/2016/08/Resultat-Prova-På-SUS-2016-med-vind.pdf

26.8 ESLÖV (Löptävling) | Resultat

25.8 ÖSTERSUND (DM + Poängjakt 6) | Resultat

25.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

25.8 HOFORS (Gästrike Cup 6) | Resultat

23.8 KARLSTAD (DM 10000m) | Resultat

23.8 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 9) | Resultat

23.8 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

23.8 LJUSDAL (DM) | Resultat

23.8 NORRKÖPING (DM) | Resultat

21.8 FALUN (Falu Sommarspel) | Resultat

21.8 TROLLHÄTTAN (DM) | Resultat

21.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

20-21.8 UPPLANDS VÄSBY (Väsbyspelen) | Resultat

20.8 HUDIKSVALL (Strands Ungdomsspel) | Resultat

20.8 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

20-21.8 MÄRSTA (DM) | Resultat

20-21.8 ESKILSTUNA (DM) | Resultat

20.8 KARLSHAMN (Östersjöspelen) | Resultat

18.8 STOCKHOLM/S (Sommarspelen) | Resultat

18.8 HEDESUNDA (Gästrike Cup 5) | Resultat

18.8 EKSJÖ (Kasttävling) | Resultat

18.8 UMEÅ (Campusspelen 2) | Resultat

17.8 HENÅN (Upp till 13) | Resultat

17.8 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

17.8 ENSKEDE (Udda grenars kväll) | Resultat

17.8 NÄSSJÖ (Sisu-cupen 3) | Resultat

16.8 STOCKHOLM/S (Tjejernas Kväll) | Resultat

16.8 GÖTEBORG/S (A Night of Athletics) | Resultat

16.8 KROKOM (DM1 och Poängjakt 5) | Resultat

15.8 MALMÖ/He (Öppna KM 2000m) | Resultat

14.8 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

14.8 NÄSSJÖ (Sisuspelen) | Resultat

14.8 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

14.8 UPPSALA (Kasttävling) | Resultat

13-14.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

13.8 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

13.8 KARLSTAD (Götas Ungdomskamp) | Resultat

13.8 GÖTEBORG/S (Scandinavian Milers Club) | Resultat

13.8 TIMRÅ (NU-spelen) | Resultat

13.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

13-14.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

13.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

13.8 HEDEMORA (UDM mångkamp) | Resultat

13-14.8 UMEÅ (Umekamp) | Resultat

12.8 GÖTEBORG/S (Hopptävling) | Resultat

11.8 ÖSTHAMMAR (ÖSA-kampen 2) | Resultat

11.8 LINKÖPING (Öppna KM 3000m) | Resultat

11.8 TRELLEBORG (DM 10000m) | Resultat

11.8 GÄVLE (Gästrike Cup 4) | Resultat

11.8 KALMAR (Resultattävling) | Resultat

10.8 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

10.8 SJÖBO (Kretsmästerskap) | Resultat

10.8 HUDDINGE (Viking Linespelen) | Resultat

10.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

8.8 VISBY (Måndagstävling) | Resultat

8.8 UMEÅ (Löparnas kväll 5000m) | Resultat

8.8 KRISTIANSTAD (Kvällstävling) | Resultat

8.8 STENSJÖN (Kasttävling) | Resultat

6-7.8 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

6.8 NYKÖPING/T (Kasttävling) | Resultat

3.8 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

3.8 MOTALA (Vänortskamp) | Resultat

2.8 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 8) | Resultat

2.8 ALUNDA (ÖSA-kampen 1) | Resultat

1.8 VISBY (DM 10000m) | Resultat

31.7 SUNDSVALL (Windsprint) | Resultat

31.7 HÖGBY (Ölandsmästerskapen) | Resultat

31.7 TROLLHÄTTAN (Resultattävling) | Resultat

31.7 BOHUS (Kasttävling) | Resultat

30-31.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

30-31.7 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat

30-31.7 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

30-31.7 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

30.7 KARLSKRONA (Resultattävling) | Resultat

30.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

29.7 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

29.7 UPPSALA (Uppsalakastet 7) | Resultat

29.7 GÖTEBORG/S (Resultattävling) | Resultat

28.7 GÖTEBORG/S-K (Kasttävling) | Resultat

28.7 FALUN (Resultattävling) | Resultat

27.7 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge 2) | Resultat

27.7 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

27.7 HEDE (Poängjakt 4) | Resultat

25.7 VISBY (Måndagstävling) | Resultat

24.7 FALUN (Kasttävling) | Resultat

24.7 YSTAD (Ystadspelen) | Resultat

24.7 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

24.7 STRÖMSUND (Julikastet) | Resultat

24.7 HUDDINGE (Källbrinksöz 2) | Resultat

23.7 UPPSALA (Hopp och kast!) | Resultat

23.7 MÖLNDAL (Sky is the limit) | Resultat

23-24.7 LEKSAND (Leksands Sparbanksspel) | Resultat

23.7 MÖLNDAL (Resultattävling) | Resultat

22.7 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

21.7 UMEÅ (Resultattävling 1500m) | Resultat

21.7 BOHUS (Kasttävling) | Resultat

21.7 KROKOM (Trångsvikens 28 dagar 3) | Resultat

20.7 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

20.7 VÄXJÖ (Stavtävling) | Resultat

20-21.7 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

19.7 ÅHUS (Kasttävling) | Resultat

19.7 KLINTEHAMN (Einar Smith-spelen) | Resultat

17.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

17.7 LERUM (Resultattävling) | Resultat

17.7 NYNÄSHAMN (Resultattävling 8) | Resultat

16.7 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

16.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

16.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

15-17.7 GÄVLE (Gavlehovspelen) | Resultat

14.7 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

11.7 NYKÖPING/T (Kasttävling) | Resultat

11.7 UMEÅ (Resultattävling 1500m) | Resultat

11.7 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

10.7 KARLSTAD (Road to Rio) | Resultat

10.7 NYNÄSHAMN (Resultattävling 7) | Resultat

10.7 NYKÖPING/T (Kasttävling) | Resultat

9.7 UPPSALA (Uppsalakastet 6) | Resultat

9.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

9.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

9.7 BOLLNÄS (Fortumspelen) | Resultat

9-10.7 UDDEVALLA (Kasttävlingar) | Resultat

9-10.7 HÖGBY (DM mångkamp) | Resultat

8-10.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

7.7 GÖTEBORG/S (Resultattävling) | Resultat

7.7 KROKOM (Trångsviken 28 dagar 2) | Resultat

6.7 KRISTIANSTAD (Sommarspelen) | Resultat

6.7 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge 1) | Resultat

6.7 STRÖMSUND (Poängjakt 3) | Resultat

5.7 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

4-8.7 HÖGBY (Friidrottsskolan) | Resultat

4.7 UPPSALA (Uppsalakastet 4) | Resultat

4.7 VISBY (Resultattävling) | Resultat

2.7 ESKILSTUNA (Eskilstuna Mini Games) | Resultat

2.7 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

1-3.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat

30.6 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

30.6 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

29.6 HUDDINGE (Källbrinksöz 1) | Resultat

28.6 FALUN (Hopptävling) | Resultat

28.6 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat
Anm: Diskus på Värendsvallen.

27.6 UMEÅ (Löparnas kväll 3000m) | Resultat

26.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

26.6 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

26.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

26.6 NYKÖPING/T (Kasttävling) | Resultat

25.6 UPPSALA (Uppsalakastet 4) | Resultat

23.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

23.6 VÄSTERÅS/Ap (Midsommarkastet) | Resultat

23.6 HELSINGBORG (Midsommarstaven) | Resultat

22.6 SIMRISHAMN (Kretsmästerskap) | Resultat

22.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

22.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

22.6 KARLSKRONA (Hoppafton) | Resultat

22.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

22.6 HALLSBERG (DM 5000m) | Resultat

22.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

22.6 ESLÖV (Kasttävling) | Resultat

21.6 HUDIKSVALL (DM 2) | Resultat

21.6 GÖTEBORG/S (Resultattävling) | Resultat

21.6 UDDEVALLA (DM 2) | Resultat

21.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

21.6 FALKENBERG (Midsommarhoppet) | Resultat

21.6 GÄVLE (DM 1) | Resultat

21.6 MOTALA (DM 1) | Resultat

20.6 VISBY (Resultattävling) | Resultat

20.6 SÄVSJÖ (KM 1) | Resultat

19.6 HABO (Habo Challenge) | Resultat

19.6 SKARA (Snabba klipp) | Resultat

19.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

19.6 ENSKEDE (Hoppropaganda) | Resultat

18.6 ANGERED (Angeredsspelen) | Resultat

18-19.6 SUNDSVALL (MittNorden Cup) | Resultat

18.6 LIDKÖPING (Vänerspelen) | Resultat

18-19.6 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

18-19.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat

18-19.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

18-19.6 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

17-19.6 STOCKHOLM/S (Bauhaus Athletic Youth) | Resultat

17.6 STOCKHOLM/S (Diamond 1000) | Resultat

16.6 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 7) | Resultat

16.6 YSTAD (DM 5000m) | Resultat

16.6 MALMÖ/S (Malmö Pole Vault Cup) | Resultat

16.6 LINKÖPING (Öppna KM 1500m) | Resultat

15.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

15.6 LIDINGÖ (Veckans gren 3) | Resultat

15.6 NÄSSJÖ (Sisucupen 2) | Resultat

15.6 MARIEBY (ÖPiaden poängjakt) | Resultat

14.6 UDDEVALLA (DM 1) | Resultat

14.6 SÖDERHAMN (DM 1) | Resultat

13.6 UMEÅ (Björkspelen inkl DM) | Resultat

13.6 STENSJÖN (Kasttävling) | Resultat

12.6 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

12.6 ESKILSTUNA (Mälarspelen) | Resultat

12.6 SÖDERTÄLJE (Spjutskolan) | Resultat

11-12.6 GÖTEBORG/S (Sävedalsspelen) | Resultat

11-12.6 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat

11-12.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

11.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

11.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 2) | Resultat

11.6 HELSINGBORG (Helsingborgshoppet) | Resultat

11.6 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

11.6 NORRKÖPING (Tjalvespelen) | Resultat

11.6 LIDINGÖ (Sommarsmajlet) | Resultat

11-12.6 ÖRNSKÖLDSVIK (Junikastet) | Resultat

11-12.6 NÄSSJÖ (DM) | Resultat

11.6 ENSKEDE (Kraftmätningen kval) | Resultat

11.6 HUDDINGE (Resultattävling) | Resultat

10.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

9.6 GÄVLE (Gästrike Cup 3) | Resultat

9.6 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

8.6 GÖTEBORG/S (Resultattävling) | Resultat

7.6 ÖSTHAMMAR (Hålligång på Vallen 3) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen/Kringelkastet) | Resultat

6.6 SKARA (SkaraRacet) | Resultat

6.6 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

6.6 LUDVIKA (Ludvikaspelen) | Resultat

6.6 MÄRSTA (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 ALUNDA (Marmakampen) | Resultat

6.6 NORRKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 MALMÖ/He (Kasttävling) | Resultat

5.6 PITEÅ (BDX Games) | Resultat

5.6 SANDVIKEN (Högbospelen) | Resultat

5.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

5.6 KLIPPAN (Bedaspelen) | Resultat

4.6 KVARNSVEDEN (Kvarnsvedenspelen) | Resultat

4.6 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

4.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

4-5.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

4.6 KIL (Stefan Holm-spelen) | Resultat

4.6 MALMÖ/S-K (VDM kast 2) | Resultat

4.6 BORÅS (Kraftmätningen kval) | Resultat

4.6 LINKÖPING (East Sweden Games) | Resultat

3-5.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

2.6 GÄVLE (GD-GIF Final) | Resultat

2.6 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

2.6 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 5) | Resultat

2.6 MÖLNDAL (Kasttävling) | Resultat

1.6 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

1.6 LIDINGÖ (Veckans gren 2) | Resultat

31.5 KARLSTAD (DM 5000m) | Resultat

31.5 ÖSTHAMMAR (Hålligång på Vallen 2) | Resultat

30.5 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

30.5 VISBY (Resultattävling) | Resultat

30.5 TRANÅS (Höglandsmästerskapen) | Resultat

29.5 SKELLEFTEÅ (Happy Hout) | Resultat

29.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

29.5 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

29.5 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat
Trekamp:
http://www.warnamosk.se/ImageVaultFiles/id_600352/cf_359/WSK-spelen_160529_Trekamp_P9_P7_F9_F7.PDF

29.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 3) | Resultat

29.5 UPPSALA (Uppsalakastet 2) | Resultat

29.5 UMEÅ (Umekastet 4) | Resultat

29.5 SÄFFLE (Unimetronspelen / Värmlandsserien 2) | Resultat

29.5 MÖLNDAL (Kasttävling) | Resultat

29.5 KUNGSBACKA (Kraftmätningen kval) | Resultat

28.5 LULEÅ (MayDay Competition) | Resultat

28-29.5 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

28.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 3) | Resultat

28.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

28.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 1) | Resultat

28-29.5 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

28.5 NYBRO (Hindenspelen) | Resultat

28.5 JÖNKÖPING (Lag-UDM kval) | Resultat

28.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

28.5 SÄTER (Säterspelen) | Resultat

28.5 MALMÖ/S-K (VDM kast 1) | Resultat

26.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 4) | Resultat

26.5 GLEMMINGEBRO (Kretsmästerskap) | Resultat

26.5 UDDEVALLA (Vårpremiären) | Resultat

26.5 SANDVIKEN (Gästrike Cup 2) | Resultat

25.5 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

25.5 LIDINGÖ (Veckans gren 1) | Resultat

25.5 ÖRBYHUS (Nordupplandsmästerskapen 1) | Resultat

24.5 ÖSTHAMMAR (Hålligång på vallen 1) | Resultat

24.5 SANDVIKEN (VDM 5000m) | Resultat

22.5 KARLSKOGA (Värmlandsserien 1) | Resultat

22.5 FLEN (Violspelen) | Resultat

22.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

21.5 KARLSTAD (Skol-KM-final) | Resultat

21.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

21.5 NORRTÄLJE (4H-spelen) | Resultat

21.5 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

21.5 LAHOLM (Laholmskampen) | Resultat

21-22.5 ESLÖV (Findus Nya Pannkaksspel) | Resultat

21.5 UMEÅ (Campusspelen 1 inkl Kraftmätningen kval) | Resultat

20-22.5 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

19.5 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

19.5 KALMAR (Resultattävling) | Resultat

19.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 2) | Resultat

18.5 SÖDERHAMN (DM 10000m) | Resultat

18.5 VALLENTUNA (Arenamilen 2) | Resultat

18.5 UMEÅ (Lussepuffen Summer Edition) | Resultat

18.5 NÄSSJÖ (Sisucupen 1) | Resultat

18.5 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

18.5 ENSKEDE (DM stafett) | Resultat

17.5 ÖSTERSUND (Poängjakt 1) | Resultat

16.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

15.5 SKÖVDE (Hagenspelen) | Resultat

15.5 OLOFSTRÖM (Listermästerskapen) | Resultat

15.5 FALUN (DalKulan) | Resultat

15.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

15.5 SOLLENTUNA (KM 7-11 år) | Resultat

14.5 KONGAHÄLLA/S (Trekungakastet) | Resultat

14.5 SÖDERHAMN (Niklas minne) | Resultat

14.5 EKERÖ (Mälaröspelen) | Resultat

14.5 KARLSHAMN (DM 1) | Resultat

14.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

14.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

14.5 STENUNGSUND (Stenungsundsspelen) | Resultat

14.5 SKARA (Lilla Skarakampen) | Resultat

14.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

14-15.5 SÄTRA (Öppna DM mångkamp) | Resultat

14-15.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

14.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

14.5 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

13.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

12.5 KALMAR (Resultattävling) | Resultat

12.5 SANDVIKEN (Gästrike Cup 1) | Resultat

12.5 SANDVIKEN (Vårkilometern) | Resultat

12.5 HUDDINGE/J (VDM slägga/vikt) | Resultat

12.5 GÄVLE (Kultävling) | Resultat

12.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 1) | Resultat

12.5 GÖTEBORG/S (Öppna KM 1000m) | Resultat

12.5 GÖTEBORG/S (Resultattävling 800m) | Resultat

11.5 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

11.5 VALLENTUNA (Arenamilen 1) | Resultat

11.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

11.5 HUDIKSVALL (DM 5000m) | Resultat

8.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 2) | Resultat

8.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

8.5 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

8.5 GÄVLE (IF Skadespelen) | Resultat

7.5 UMEÅ (Umekastet 2) | Resultat

7.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

7.5 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

7.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

7.5 OSKARSHAMN (Majspelen inkl DM 10000m) | Resultat

6.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

5.5 GÖTEBORG/S (Öppna KM 10000m) | Resultat

5.5 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

5.5 LUND (DM 3000m) | Resultat

4.5 UMEÅ (Umekastet 1) | Resultat

3.5 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

2.5 VISBY (Måndagstävling) | Resultat

1.5 UPPSALA (Uppsalakastet 1) | Resultat

1.5 GÄVLE (1:a maj-kastet) | Resultat

30.4 SOLLENTUNA (Rekordjakten 8) | Resultat

30.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

30.4 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

30.4 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

24.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

24.4 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

23.4 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

23.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

23.4 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

23.4 FALUN (Kasttävling) | Resultat

20.4 LINKÖPING (DM 5000m) | Resultat
OBS: Utan sarg!

16.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

5-6.3 VÄXJÖ/A (Växjö Inomhuskast) | Resultat
Slägga dag 1 utomhus!

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>