Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2016

17.4 SÄTRA (Stockholmskampen 1) | Resultat

16-17.4 VÄSTERÅS (QuickNet-spelen) | Resultat

16.4 ESKILSTUNA (KM Råby-Rekarne) | Resultat

12.4 HENÅN (Skoltävling) | Resultat

12.4 HUDDINGE (Sista Stöten) | Resultat

10.4 UMEÅ (Fyrkampen) | Resultat
Mångkamp 13 år:
http://www.sportadmin.se/hemsida/docs/55/4006/Resultat%20mångkamp%20PF13.pdf

9.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

9.4 UDDEVALLA (TFiK Inne) | Resultat

8.4 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

7.4 LINKÖPING (Kasttävling) | Resultat

3.4 FALUN (VDM 2 miles) | Resultat

2.4 HUDDINGE (Stora Stöten) | Resultat

2.4 NYBRO (Marsträffen) | Resultat

2.4 TRANÅS (Vårcupen) | Resultat

2-3.4 NYKÖPING (Svealands 13/14 år) | Resultat

1.4 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

25.3 ESKILSTUNA (Ungdomsspelen) | Resultat

22.3 HUDDINGE (5000m Indoor) | Resultat

20.3 UMEÅ (Björkspelen) | Resultat

20.3 UDDEVALLA (KM Bergaström) | Resultat

19-20.3 VÄXJÖ (Växjömångkampen) | Resultat

19.3 UDDEVALLA (Lilla Uddevallaspelen) | Resultat

19.3 NYNÄSHAMN (KM) | Resultat

19-20.3 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

19.3 ÖREBRO (Tybblelundsspelen) | Resultat

19.3 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 8-11 år) | Resultat

19.3 SJÖBO (Kretsmästerskap) | Resultat

18.3 VÄXJÖ/Ti (Spjuttävling) | Resultat

17.3 UMEÅ (Löparnas Kväll 3000m) | Resultat

13.3 VÄSTERÅS (VF-cupen 6) | Resultat

13.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

13.3 LINKÖPING (CampusCampen) | Resultat

13.3 FALUN (VDM 1 mile) | Resultat

12-13.3 HANDEN (Haninge Open) | Resultat
Dag 2:
http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_751028/cf_87178/Resultatlista_s-ndag_2016_f-rdig.PDF

12-13.3 ÖREBRO (Mars-spelen) | Resultat

12-13.3 BORÅS (Götalands 13-14 år) | Resultat

12.3 SÄTRA (Lilla Hammarbyspelen) | Resultat

12.3 UDDEVALLA (Coopers vänner) | Resultat

9.3 VÄXJÖ (Resultattävling) | Resultat

7.3 GÖTEBORG/FH (Stavtävling) | Resultat

7.3 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 4) | Resultat

5.3 FALUN (Falu IK-spelen) | Resultat

5.3 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

5-6.3 VÄXJÖ/Ti (Växjö Inomhuskast) | Resultat
OBS: Slägga dag 1 utomhus!

5.3 NORRKÖPING (Kanonspelen) | Resultat
Hopp/kast:
http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_749983/cf_87178/Kanonspelen_2016_teknik.XLSX
Stafett:
http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_749982/cf_87178/Kanonspelen_2016_stafetter.XLSX

5.3 HUDDINGE (10K Indoor Bonanza) | Resultat

5.3 VÄXJÖ (Hopptävling) | Resultat

2.3 UMEÅ (IPRK 5) | Resultat

2.3 MALMÖ/A (Kasttävling) | Resultat

28.2 JÖNKÖPING (Länsmästerskap ungdom) | Resultat

28.2 SKELLEFTEÅ (UDM) | Resultat

28.2 KARLSKRONA (Sunnakampen) | Resultat

28.2 SOLLENTUNA (Rekordjakten 7) | Resultat

28.2 FALUN (DM 3000m) | Resultat

27-28.2 GÖTEBORG/FH (Intersport Athletic Games) | Resultat

27.2 VÄSTERÅS (Kasttävling) | Resultat

27.2 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

26.2 ESKILSTUNA (Stavtävling) | Resultat

26-27.2 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

26.2 ÖREBRO (KM Stav) | Resultat

24.2 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

24.2 MALMÖ/A (Kasttävling) | Resultat

24.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 3) | Resultat

23.2 BOLLNÄS (Nordic Gym Games) | Resultat

23.2 FALUN (Resultattävling inkl DM vikt) | Resultat

21.2 FALUN (DM 1500m) | Resultat

20.2 NYKÖPING (Vintersportspelen) | Resultat

20.2 MALMÖ/A (VDM 4) | Resultat

20.2 VÄXJÖ/Ti (Kasttävling) | Resultat

20.2 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

19.2 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

17.2 MALMÖ/A (Kasttävling) | Resultat

16.2 ÖREBRO (Närkes inneserie 3) | Resultat

15.2 HALMSTAD (Resultattävling) | Resultat

14.2 FALUN (VDM) | Resultat

14.2 GÖTEBORG/FH (HäcXksan) | Resultat

14.2 MOTALA (Team Sportia Spelen) | Resultat

14.2 SOLLENTUNA (Rekordjakten) | Resultat

13-14.2 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

13.2 VÄXJÖ/Ti (Kasttävling) | Resultat

13.2 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

13-14.2 SKELLEFTEÅ (Norrlands) | Resultat

13.2 VÄSTERÅS (VF-cupen 5) | Resultat

12.2 UMEÅ (Vikt-träffen) | Resultat

12-14.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

10.2 UMEÅ (IPRK 4) | Resultat

7.2 SÄTRA (Lilla Globengalan) | Resultat

7.2 BIRSTA (Sundsvall Indoor Sprint) | Resultat

7.2 FALUN (DM) | Resultat

7.2 LIDINGÖ/B (RASK Indoor 3) | Resultat

7.2 FALUN (VDM 3000m) | Resultat

6.2 KARLSTAD (Kils Inomhusspel) | Resultat

6-7.2 KRISTIANSTAD/Öllsjö (Åhus Indoor) | Resultat
Dag 2:
http://www3.idrottonline.se/AhusFriidrottsklubb-Friidrott/Egnaarrangemang/Tavlingarinomhus/2016/AhusIndoor/Resultat-Sondag/

6.2 ESKILSTUNA (DM) | Resultat

6.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

6.2 GÖTEBORG/FH (Göteborgs Inomhus) | Resultat

6.2 BOLLNÄS (Bahco-spelen) | Resultat

6-7.2 VÄXJÖ (DM) | Resultat

6.2 HAPARANDA | Resultat
OBS: Tävling arrangerad av finländsk förening.
Svenska deltagare från Haparanda, Piteå och Riviera.

3.2 UMEÅ (IPRK 3) | Resultat

3.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

1.2 SKELLEFTEÅ (IPRK 3) | Resultat

31.1 FALUN (VDM) | Resultat

30.1 LILLA EDET (Fuxerna Open) | Resultat

30.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

30.1 SOLLENTUNA (Rekordjakten 1) | Resultat

30.1 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

30.1 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat

30-31.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 2:
http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_687781/cf_69694/Hissmofors_spelen_2016_Resultat_s-ndag.DOCX

30-31.1 VÄSTERÅS (DM-UDM Uppland & UDM Västmanland) | Resultat
Komplettering:
http://iof2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_113139/cf_78/Extralopp_och_P15.PDF

30-31.1 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

30-31.1 SÄTRA (Formenkollen) | Resultat

30-31.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

30.1 GÖTEBORG/FH (Scandinavian Milers Club) | Resultat

30-31.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 2:
http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_673894/cf_57129/TotalresNIGs-ndag20160131ver2.PDF

28.1 ÖREBRO (Närkes Inneserie 2) | Resultat

28.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 2) | Resultat

27.1 UMEÅ (IPRK 2) | Resultat

26.1 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

24.1 LIDINGÖ/B (RASK Indoor 2) | Resultat

24.1 FALUN (VDM) | Resultat

23-24.1 VÄXJÖ (Best Western Games) | Resultat

23-24.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

23-24.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

23.1 KARLSTAD (Karlstad 6-timmars) | Resultat

23.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

23.1 LINKÖPING (Öppna KM 3000m) | Resultat

23-24.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

23.1 MALMÖ/A (Malmö Indoor) | Resultat

21.1 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

20.1 UMEÅ (IPRK 1) | Resultat

19.1 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

17.1 SÄTRA (Stavtävling) | Resultat

17.1 BORÅS (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

17.1 FALUN (VDM mångkamp) | Resultat

17.1 FALUN (JDM 3000m) | Resultat

16.1 BORÅS (DM Halland) | Resultat

16-17.1 BOLLNÄS (Ungdomstävling) | Resultat

16-17.1 PITEÅ (Riviera Junior- och Vinterspel) | Resultat

16.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

16-17.1 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

16-17.1 BOHUS (Ale Inomhusspel) | Resultat
Dag 2:
http://www1.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_606965/cf_87178/Resultat_S-ndag.PDF

15-17.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

14.1 SKELLEFTEÅ (IPRK 2) | Resultat

13.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 1) | Resultat

10.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

10.1 UMEÅ (DM-VDM) | Resultat

9-10.1 FALUN (DM mångkamp) | Resultat

9.1 UDDEVALLA (DM Bohuslän/Dal & Västergötland) | Resultat

9-10.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

9.1 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

9-10.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

9-10.1 SÄTRA (DM mångkamp) | Resultat

9-10.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

9.1 LIDINGÖ/B (RASK Indoor 1) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 NORRKÖPING (Surbulle Indoor) | Resultat

4.1 KRISTIANSTAD/Öllsjö (Nyårshoppet 2) | Resultat

2-3.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland/Gästrikland) | Resultat
Dag 2:
http://www1.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_605534/cf_87178/Resultat_IDM_2016_Dag_2.PDF

31.12 FALUN (Tolvslaget) | Resultat

29.12 SKELLEFTEÅ (IPRK 1) | Resultat

28.12 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

28.12 KRISTIANSTAD/Öllsjö (Nyårshoppet/kastet) | Resultat

27.12 HELSINGBORG (Mellandagshoppet) | Resultat

27.12 FALUN (Inkastet) | Resultat

25.12 FALUN (Kasttävling) | Resultat

21.12 LERUM (Stora God Jul) | Resultat

20.12 GÖTEBORG/FH (Julgröten) | Resultat

19.12 FALUN (Julskumspelen) | Resultat

19.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

19.12 SOLLENTUNA (Rekordjakten 6) | Resultat

19.12 LINKÖPING (KM 5000m) | Resultat

19.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

19.12 LERUM (Lilla God Jul) | Resultat

19.12 KARLSTAD (Resultattävling 1000m) | Resultat

19.12 ESKILSTUNA (KM 3) | Resultat

18.12 KARLSTAD (Ungdomsmångkamp) | Resultat

17.12 UMEÅ (Löparnas Kväll) | Resultat

17.12 SOLLENTUNA (Ungdomstävling) | Resultat

17.12 VÄXJÖ (Luciasprinten) | Resultat

16.12 ÖREBRO (Närkes inneserie 1) | Resultat

12.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

12.12 VÄSTERÅS (Julskinkekastet) | Resultat

12.12 ESKILSTUNA (KM 2) | Resultat

12.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

12.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

12-13.12 SÄTRA (Luciaspelen) | Resultat

10.12 UMEÅ (Hofer Invitational) | Resultat

7.12 SKELLEFTEÅ (Happy Hour) | Resultat

5.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

5-6.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

5.12 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

5.12 LINKÖPING (KM 2000m) | Resultat

5.12 ESKILSTUNA (KM 1) | Resultat

5.12 MALMÖ (Sista Chansen) | Resultat

5.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

29.11 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

29.11 UMEÅ (Tidiga Vinterspelen) | Resultat

28.11 ÖREBRO (Triumfglass-spelen) | Resultat

28.11 FALUN (Fotokungen Inomhus) | Resultat

28.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

28.11 UDDEVALLA (Lilla Vikingaruset) | Resultat

28.11 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

22.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

21.11 BOLLNÄS (Lagtävling) | Resultat

21-22.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

21-22.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

21.11 KARLSTAD (Värmlandsmästerskapen) | Resultat

21.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat

21-22.11 PITEÅ (Skoogsspelen) | Resultat

21.11 ÅS (Friidrottens Dag) | Resultat

21.11 SÄTRA (KM Bromma) | Resultat

18.11 UDDEVALLA (Hopptävling) | Resultat

14.11 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

8.11 VÄXJÖ (KM ungdom) | Resultat

7.11 VÄSTERÅS (Express-Bildspelen) | Resultat

31.10 ESKILSTUNA (Eskilstunaspelen) | Resultat

25.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

11.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

10.10 LUND (Klubbmatch ungdom) | Resultat

3.10 VÄXJÖ (Växjöolympiaden) | Resultat

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>