Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 19 november 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2017

18.11 LOUISVILLE, KY (NCAA-mästerskapen div 1) | Resultat
K 6 km terräng: 15) Isabelle Brauer Hässelby 19:51.

18.11 ELSAH, IL (NCAA-mästerskapen div 3) | Resultat
M 8 km terräng: 103) Otto Kingstedt Huddinge 25:32.

11.11 HOUGHTON, NY | Resultat
M 8 km terräng: 6) Otto Kingstedt Huddinge 24:50.

10.11 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M 10 km terräng: 79) Joel Durén Hässelby 32:09.
K 6 km terräng: 74) Astrid Rosvall Hässelby 21:49.

10.11 LOGAN, UT | Resultat
M 10 km terräng: 42) Alexander Palm Spårvägen 31:27.

10.11 SEATTLE, WA | Resultat
K 6 km terräng: 7) Isabelle Brauer Hässelby 19:36.

10.11 TUSCALOOSA, AL | Resultat
K 6 km terräng: 130) Alice Sjögren Tingberg 22:27.

4.11 NEW YORK, NY | Resultat
M 5 km väg: 5) John Foitzik Spårvägen 14:45.

4.11 AVE MARIA, FL | Resultat
K 4 km terräng: 6) Josefine Malmborg Täby 19:19, 36) Therese Moberg Sundsvalll 21:47.

28.10 POUGHKEEPSIE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 2) Otto Kingstedt Huddinge 25:13.

28.10 BOONE, NC | Resultat
M 8 km terräng: 6) Joel Durén Hässelby 25:20.
K 5 km terräng: 30) Astrid Rosvall Hässelby 18:41.

28.10 CARTERSVILLE, GA | Resultat
K 5 km terräng: 20) Alice Sjögren Tingberg 18:56.

27.10 OAKLAND, CA | Resultat
K 6 km terräng: 3) Isabelle Brauer Hässelby 19:41.

27.10 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 8 km terräng: 12) Alexander Palm Spårvägen 24:27.

21.10 HARDEEVILLE, SC | Resultat
K 5 km terräng: 13) Josefine Malmborg Täby 18:46, 64) Therese Moberg Sundsvall 20:37.

21.10 CHARLOTTE, NC | Resultat
K 5 km väg: 1) Tilda Helgesson Åhus 16:56.

20.10 FULLERTON, CA | Resultat
K 5km terräng: 33) Johanna Apelryd Hälle 19:51.

14.10 ROCHESTER, NY | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 25:39.

14.10 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 6 km terräng B: 60) Johanna Apelryd Hälle 25:43.

13.10 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M 8 km terräng: 34) Joel Durén Hässelby 25:27.
K 6 km terräng: 67) Astrid Rosvall Hässelby 22:01.

13.10 MADISON, WI | Resultat
M 8 km terräng A: 19) Alexander Palm Spårvägen 24:03.
K 6 km terräng A: 11) Isabelle Brauer Hässelby 20:03.

13.10 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km terräng: 11) Alice Sjögren Tingberg 19:04, 25) Josefine Malmborg Täby 19:35, 85) Therese Moberg Sundsvall 21:07.

7.10 KISSIMMEE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 14) Alice Sjögren Tingberg 19:09, 31) Josefine Malmborg Täby 19:37, 182) Therese Moberg Sundsvall 23:49.

7.10 HOUGHTON, NY | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 24:47.

7.10 CHICAGO, IL | Resultat
K 5 km väg: 1) Caroline Högardh Halmstad 17:31.

6.10 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 5 km terräng: 71) Erik Martinsson Gefle 19:40.

30.9 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 10 km terräng: 21) Joel Durén Hässelby 31:28.
K 5 km terräng: 13) Astrid Rosvall Hässelby 17:46.

29.9 SOUTH BEND, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 7) Alexander Palm Spårvägen 23:59.

23.9 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
K 6 km terräng A: 3) Isabelle Brauer Hässelby 21:29.

23.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 8 km terräng: 29) Joel Durén Hässelby 24:51.
K 6 km terräng: 39) Astrid Rosvall Hässelby 22:28.

23.9 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 35) Alice Sjögren Tingberg 18:56, 65) Josefine Malmborg Täby 19:30, 162) Therese Moberg Sundsvall 21:15.

16.9 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 5 km terräng: 213) Johanna Apelryd Hälle 21:19.

16.9 GRAND PRAIRIE, TX | Resultat
M 5 km terräng: 2) Joel Durén Hässelby 15:22.
K 5 km terräng: 7) Astrid Rosvall Hässelby 19:03.

16.9 GLASSBORO, NJ | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 25:34.

8.9 CARTERSVILLE, GA | Resultat
K 5 km terräng: 9) Alice Sjögren Tingberg 19:10.

2.9 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 2) Isabelle Brauer Hässelby 21:34.

2.9 BREA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 113) Johanna Apelryd Hälle 22:58.

2.9 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 5 km terräng: 1) Alexander Palm Spårvägen 15:20.

1.9 BOCA RATON, FL | Resultat
K 5 km terräng: 7) Alice Sjögren Tingberg 18:59, 22) Josefine Malmborg Täby 19:44, 49) Therese Moberg Sundsvall 21:32.

19.8 LOCKHART, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1365. Diskus: 1) S Blomqvist 3508.

12.8 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1888.

29.7 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1935.

18.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6572.

16.7 WAKEFIELD, RI | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Hovslätt 7176.

13.7 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1901. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6446.

6.7 LOS GATOS, CA
M45 100m (vind?): 1) Michael Hoffer 72 Lidingö 11.83. Längd (vind?): 1) M Hoffer 651.

6.7 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1900. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6386.

16-18.6 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 2-3
P19 Tiokamp
(kula/5.44, diskus/1.61): -) Karl Zuber 98 bröt (12.03/-0.6 638/+1.6 1081 174 52.99 16.82/+2.0 3137 X 4215 -).

10.6 NORWELL, MA | Resultat
P18 400m C: 2) Michael Giraldi 99 Västerås 50.71.

10-11.6 PORTLAND, OR | Resultat
Dag 2
K 800m A:
4) Hanna Hermansson Tureberg 2:00.94. 1500m C: 8) Caroline Högardh Halmstad 4:21.07.

8-10.6 DRAPER, UT | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 6104.

7-10.6 EUGENE, OR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M Spjut:
16) Simon Litzell Hässelby 6762.
Dag 2
K Slägga:
8) Emma Thor Tureberg 6419, 19) Linnea Jönsson Upsala 6044.
Dag 4
K Höjd:
14) Ellen Ekholm Ullevi 178.

4.6 SAN MATEO, CA | Resultat
M40 Längd (vind?): 1) Michael Hoffer Lidingö 606. Kula: 2)
M Hoffer 1214. Diskus: 1) M Hoffer 3875. Spjut: 1) M Hoffer 5022.

3.6 MERRIMACK, NH | Resultat
M 200m A (+0.7): 3) Michael Giraldi 99 Västerås 23.03. 400m A: 2) M Giraldi 50.80.

3.6 OREM, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6124, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5862.

2-3.6 NEWPORT NEWS, VA | Resultat
Dag 1
P18 Tresteg:
7) Karl Zuber 98 1355/+1.3.
Dag 2
P18 Längd:
12) K Zuber 656/+1.7.

1.6 CONCORD, MA | Resultat
K 800m A: 7) Anna Silvander Lidingö 2:03.25.

26-27.5 EUGENE, OR (DL) | Resultat
Dag 1
K 5000m:
-) Meraf Bahta Hälle bröt (1000m 2:51.3m, 2000m c5:45, hare).
Dag 2
M Stav:
4) Armand Duplantis 99 Upsala 571.

26.5 MERRIMACK, NH | Resultat
P18 200m A (-0.3): 2) Michael Giraldi 99 Västerås 22.89. 400m A: 2) M Giraldi 50.61.

25-27.5 TACOMA, WA | Resultat
Dag 2
P18 Höjd B:
2) Hampus Carlens 99 Lidingö 203.
Dag 3
P18 Tresteg B:
11) H Carlens 1308/-2.1.

25-27.5 GENEVA, OH (NCAA Div 3) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
8) Otto Kingstedt Huddinge 30:19.74.
K 200m h2 (+0.4): 4) Elina Gunnarsson Hovslätt 25.12/+0.4. Längd: 9) E Gunnarsson 560/-0.5.
Dag 1-2
M Tiokamp:
4) Rasmus Elfgaard Habo 6.787 (11.61/-1.1 643/+1.6 1157 178 51.65 15.95/+1.1 3745 470 5932 5:02.26).

25-27.5 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
M Slägga:
13) Elias Håkansson Spårvägen 6656, 15) Anders Eriksson Hovslätt 6602, 32) Love Litzell Hässelby 6066, 34) Alexander Larsson Upsala 6047.
K Slägga: 8) Emma Thor Tureberg 5990, 22) Annika Larsson 5569.
Dag 2
K Höjd:
1=) Ellen Ekholm Ullevi 182.

25-27.5 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
3) Erik Martinsson Gefle 1:52.23. 1500m h3: 8) Emil Danielsson Dala-Järna 3:52.57. Spjut: 7) Simon Litzell Hässelby 6914, 19) William Petersson 6419.
K 10000m: 27) Isabelle Brauer Hässelby 36:03.86. Längd: 42) Thilda Särnevång Udd 562/+2.0. Slägga: 10) Linnea Jönsson Upsala 6240.
Dag 2
M 800m q2:
8) E Martinsson 2:00.99. 110mH h2 (+2.1): 6) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.31w.
K Diskus: 26) Julia Viberg Spårvägen 4994, 35) Emma Ljungberg Nyköping 4897.
Dag 3
M 1500m q2:
12) E Danielsson 4:14.47. Diskus: 16) Viktor Gardenkrans Malmö 5463.

25-27.5 GULF SHORES, AL (NAIA) | Resultat
Dag 1
K 200m h4
(-1.3): 5) Lisa Lilja Malmö 25.14.
Dag 2
M Längd:
1) Thobias Nilsson Montler Malmö 766w/+2.1 (765/+1.8).
K 100m h1 (+1.1): 5) L Lilja 12.30. 800m h1: 6) Josefine Malmborg Täby 2:18.43.

20-21.5 LAKEWOOD, CO | Resultat
Dag 1
P18 Stav B:
8) Gustaf Backman Spårvägen 396. Längd B: 13) G Backman 630/+0.7.
Dag 2
P18 Tresteg B:
10) G Backman 1323/-0.6.

20-21.5 SEATTLE, WA | Resultat
Dag 1
P18 300mH B h2:
5) Hampus Carlens 99 Lidingö 42.43. Tresteg B (vind?): 5) H Carlens 1334.
Dag 2
P18 Höjd B:
2) H Carlens 198.

20.5 LONDONDERRY, NH | Resultat
P18 200m A (+1.2): 1) Michael Giraldi 99 Västerås 22.46. 400m A: 2) M Giraldi 49.69.

19-20.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 2
M Stav:
10) Viktor Moen Kville 460.

19-20.5 COATESVILLE, PA | Resultat
Dag 1
F18 800m A h2:
3) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:17.40.
Dag 2
F18 800m A f:
3) S Ohlsson 2:14.83.

18-20.5 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 3
M Diskus:
6) Viktor Gardenkrans Malmö 5382.

18.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 3000mH: 5) Emil Blomberg Hässelby 8:32.27.
K 800m B: 8) Anna Silvander Lidingö 2:07.18 (400m 60.1m), D: 1) Hanna Hermansson Tureberg 2:02.82 (60.2m). 5000m: 19) Maria Larsson Örgryte 16:40.26.

18-20.5 HUTCHINSON, KS (NJCAA) | Resultat
Dag 2
K 100mH h2
(-1.1): 1) Adriana Janic Malmö 14.01.
Dag 2
K 100mH f
(+2.6): 3) A Janic 13.86w. Höjd: 6) A Janic 168. Längd: 6) A Janic 573/+1.4.

17-18.5 NAPERVILLE, IL | Resultat
Dag 1
M Höjd:
-) Rasmus Elfgaard Habo X. Stav (inomhus): -) R Elfgaard X.
Dag 2
M 100m Q2
(+1.0): 1) Niklas Alsing Östersund 11.45, 2/3?) R Elfgaard 11.56, h1 (+0.7): 6) R Elfgaard 11.71, h3 (+1.7): 6) N Alsing 11.40. Längd: 7) R Elfgaard 668/-1.4. Spjut: 2) R Elfgaard 5262.
K 100m h4 +1.6): 1) Elina Gunnarsson 12.32, f (+2.4): -) E Gunnarsson ej start. 200m A (+1.8): 1) E Gunnarsson 24.69 Längd: 1) E Gunnarsson 586/+1.1.

16.5 OREM, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6501.

16.5 STEVENS POINT, WI | Resultat
P18 Längd (vind?): 3) Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga 665

16.5 HAMPTON, NH | Resultat
P18 100m A (vind?): 2) Michael Giraldi 99 Västerås 11.28. 200m A (vind?): 2) M Giraldi 22.67. 400m A: 1) M Giraldi 50.5m.

13.5 NORWALK, CA | Resultat
M Stav: 8) Viktor Moen Kville 465.

13-14.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
M Kula:
9) Viktor Gardenkrans Malmö 1778. Spjut: 5) Simon Litzell Hässelby 6537.
K 3000mH: 7) Carolina Johnson Linköping 10:33.67.
Dag 2
M Diskus:
3) V Gardenkrans 5589.
K Diskus: 12) Emma Ljungberg Nyköping 4612.

12-14.5 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 2
K 3000mH:
13) Emma Dahl Örgryte 11:10.69.

12-13.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1847. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6114, 2) L Arrhenius 5380.

12.5 LONGMONT, CO | Resultat
P18 Stav: 8) Gustav Backman 99 Spårvägen 383. Längd: 14) G Backman 612/+0.7.

12-14.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Emma Thor Tureberg 6294, 8) Kajsa Wennberg Upsala 5626.

12-14.5 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
4) Anna Larsson Varberg 4.624 (15.99/-0.2 161 960 27.63/+1.0 564w/+3.8 (-) 3642 2:23.72).
Dag 2
K 3000mH:
15) Agnes Sjöström Hässelby 11:23.91.
Dag 3
K 5000m:
9) A Sjöström 18:05.22.

12-14.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
7) Nicklas Karlsson Finspång 6.267 (11.85w/+4.7 618w/+3.4 (610/-0.5) 1258 177 55.04 15.92/+0.1 3208 420 4952 4:50.25).
Dag 2
M 800m h4:
1) Erik Martinsson Gefle 1:50.10. 110mH h3 (+0.7): 1) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.25. Höjd: 11) P Gustafsson 199.
K Längd: 14) Thilda Särnevång Udd 566/-0.9. Kula: 4) Sara Lennman Katrineholm 1511.
Dag 3
M 800m f:
1) E Martinsson 1:48.72. 1500m A: 10) Joel Durén Hässelby 4:03.36. 5000m: -) J Durén bröt. 110mH f (+2.3): 4) P Gustafsson 14.26w.
K Tresteg: 15) T Särnevång 1172/-0.9.

12-14.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
K Diskus:
4) Lina Bengtson Heleneholm 4641.
Dag 3
M Längd:
11) Dennis Eriksson Falun 698/+1.1. Tresteg: 17) D Eriksson 1381w/+2.3 (-).
K Längd: 11) Ellinor Persson Täby 554/-2.0.

11-13.5 COLUMBIA, SC | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Elias Håkansson Spårvägen 6931, 9) Anders Eriksson Hovslätt 6502, 12) Alexander Larsson Upsala 6239. Spjut: 7) William Petersson 98 6656.
K Slägga: 11) Annika Larsson Upsala 5652.
Dag 3
M Stav:
-) Simon Gyllensten Kville X.
K Höjd: 7) Ellen Ekholm Ullevi 175.

11-13.5 EL PASO, TX | Resultat
Dag 2
K Slägga:
18) Linnea Larsson Huusko Tureberg 4648.

10.5 ARDMORE, PA | Resultat
F18 400m A: 1) Senna Ohlsson Sävedalen 57.51.

10-13.5 LOGAN, UT | Resultat
Dag 2
M 10000m:
-) Alexander Palm Spårvägen bröt.
Dag 3
K Slägga:
1) Linnea Jönsson Upsala 6317, 8) Freja Liljedahl Gefle 5410.
Dag 4
M 1500m:
7) Emil Danielsson Dala-Järna 3:50.69. 5000m: 20) A Palm 15:57.20, 22) E Danielsson 16:06.40.

10-12.5 SAMMAMISH, WA | Resultat
Dag 1
P18 300mH h..:
..) Hampus Carlens 99 Lidingö 42.13.
Dag 3
P18 300mH f:
3) H Carlens 42.46. Höjd: 2) H Carlens 193. Tresteg (vind?): 2) H Carlens 1270.

10-13.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 3
K Stav:
16) Isabella Calabrese 333. Diskus: 2) Julia Viberg Spårvägen 4984.

10-11.5 KAYSVILLE, UT | Resultat
F18 Diskus: 19) Paulina Lennartson 99 Hässelby 2343. Spjut: 3) P Lennartson 3279.

6.5 OXFORD, MS | Resultat
K Slägga: -) Annika Larsson Upsala X.

6.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 100m C (+3.0): 5) Jacob Ewertzh Hammarby 11.10w, D (+2.1): 1) Chris Brusenback Spårvägen 10.74w. 5000m A: 8) William Levay Spårvägen 14:03.85, B: 1) John Foitzik Spårvägen 14:27.49.
K 100m D (+0.2): 5) Amanda Odesjö Alingsås 12.67. 200m G (+1.6): 2) A Odesjö 26.04. 800m A: 2) Hanna Hermansson Tureberg 2:04.42. 1500m A: 8) Caroline Högardh Halmstad 4:28.87, 10) Carolina Johnson Linköping 4:36.59. 5000m A: 6) Isabelle Brauer Hässelby 16:27.61, C: 25) Johanna Apelryd Hälle 19:35.94. Längd: 16) A Odesjö 529/+1.3.

6-7.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(-1.2): 1) Dennis Eriksson Falun 15.14. Längd: 4) D Eriksson 706/-0.7. Slägga: 1) Love Litzell Hässelby 6224, Spjut: 4) L Litzell 5517.
K 100mH h1 (-1.7): 2) Ellen Persson Täby 14.94. Längd: 2) E Persson 595/+1.0.
Dag 2
110mH f
(+1.4): 3) D Eriksson 14.93. Tresteg: 1) D Eriksson 1499w/+2.3 (1473/+1.7).
K 100mH f (-1.6): 7) E Persson 14.94. Tresteg: 3) E Persson 1174/+1.9. Diskus: 5) Lina Bengtson Heleneholm 4192.

6.5 LEXINGTON, KY | Resultat
K Höjd: -) Ellen Ekholm Ullevi X.

6-7.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1
M Längd:
-) Carl Månsson Täby X.

6.5 NORWALK, CA | Resultat
M Stav Q: 9=) Viktor Moen Kville 435.

6-7.5 COUNCIL BLUFFS, IA | Resultat
M 400mH: 10) Dennis Elms Jansson Huddinge 61.27. Spjut: 7) D Elms Jansson 3568.

6.5 KNOXVILLE, TN | Resultat
K 1500m: 4) Tilda Helgesson Norris Åhus 4:42.67.

6.5 ATHENS, GA | Resultat
M 100m A (+3.5); 3) Emmanuel Dawlson Malmö 10.45w. 200m A (+3.2): 4) E Dawlson 21.53w. Slägga: 3) Alexander Larsson Upsala 6057.
K 800m B: 10) Malin Trollsås 2:28.75.

5.5 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M 1500m A: 7) Joel Durén Hässelby 3:48.16.

5.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 800m A: 2) Andreas Kramer Sävedalen 1:47.30. 10000m: 20) Mikael Ekvall Strömstad LK 28:51.71, -) Mustafa Mohamed Hälle bröt. 3000mH B: -) Elmar Engholm Hässelby bröt.
K 10000m: 1) Meraf Bahta Hälle 31:13.06 Svenskt rekord, -) Maria Larsson Örgryte bröt.

5-6.5 PITTSFORD, NY | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
10) Otto Kingstedt Huddinge 4:06.92.

5.5 HOUSTON, TX | Resultat
K Längd: -) Anna Larsson Varberg X.

5.5 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 6) Isabella Calabrese 351.

5.5 TALLAHASSEE, FL | Resultat
K 1500m: 16) Therese Moberg Sundsvall 5:32.48.

5-6.5 ROCK ISLAND, IL | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(+1.0): 1) Rasmus Elfgaard Habo 15.11. Stav: 5) R Elfgaard 430. Längd: 5) R Elfgaard 669/-0.5, 15) Niklas Alsing Östersund 590/-1.4. Spjut: 1) R Elfgaard 5908.
K 100m h2 (+0.7): 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.32. 200m h3 (0.0): 1) E Gunnarsson 25.59. Längd: 3) E Gunnarsson 548/+0.1.
Dag 2
M 110mH f
(-2.9): 2) R Elfgaard 15.35. Tresteg: 8) N Alsing 1299/+1.4. Diskus: 14) R Elfgaard 3858.
K 100m f (0.0): 1) E Gunnarsson 12.12. 200m f (-1.2): 1) E Gunnarsson 24.84.

5-6.5 COLLEGEVILLE, MN | Resultat
Dag 2
M 5000m:
9) Marinel Walfridsson Helsingborg 16:44.69.

5.5 LONGMONT, CO | Resultat
P18 Stav A: 1) Gustaf Backman 99 Spårvägen 391. Längd A: 1) G Backman 646/-0.1. Tresteg A: 2) G Backman 1297/-0.9.

4-6.5 COMMERCE, TX | Resultat
Dag 2
K 100mH h2
(+1.8): 4) Julia Seigerroth Hakarpspojkarna 14.63.
Dag 3
K 100mH f
7) J Seigerroth 15.02.

4-6.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
P18 Stav A:
1) Armand Duplantis 99 Upsala 555. Längd: 2) A Duplantis 715w/+2.7 (712/+1.1).

4-6.5 ARKANSAS CITY, KS | Resultat
Dag 2
K 100mH h2
(+0.1): 1) Adriana Janic Malmö 14.11. Höjd: 1)
A Janic 168. Längd: 1) A Janic 579/0.0.
Dag 3
K 100mH f
(vind?): 1) A Janic 13.69.

3.5 ABILENE, TX | Resultat
M 800m: 1) Erik Martinsson Gefle 1:48.53. 110mH (+5.7): 4) Nicklas Karlsson Finspång 15.92w. Stav: 7) N Karlsson 446.
K Längd: 2) Thilda Särnevång Udd 589w/+6.3 (-). Tresteg: 2) T Särnevång 1164w/+5.3 (-).

2.5 BEDFORD, NH | Resultat
P18 200m A (vind?): 1) Michael Giraldi 99 Västerås 22.4m. 400m A: 1) M Giraldi 51.1. Höjd: 3) M Giraldi 167.

30.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 8) Carl Månsson Täby 493/0.0.

29.4 CHARLOTTESVILLE, VA | Resultat
K Slägga: 2) Emma Thor Tureberg 6227, 5) Kajsa Wennberg Upsala 5677.

29.4 TEMPE, AZ | Resultat
M Kula: 3) Viktor Gardenkrans Malmö 1805. Diskus: 2) V Gardenkrans 5794.
K Diskus: 2) Emma Ljungberg Nyköping 4836.

29.4 KENNETT SQUARE, PA | Resultat
F18 800m A: 2) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:17.43.

29-30.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut:
1) Simon Litzell Hässelby 6670.

29.4 SHORELINE, WA | Resultat
P18 Höjd: 3) Hampus Carlens 99 Lidingö 188. Tresteg (vind?): 10) H Carlens 1262.

28-29.4 ARLINGTON, TX | Resultat
F18 300mH: ... Sarah Petersson 01 48.72.

28.4 SCHOFIELD, WI | Resultat
P18 100m A (vind?): 2) Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga 11.66. 400m A: 3) A Elhendy Gunnarsson 53.91. Längd (vind?): 5) A Elhendy Gunnarsson 590.

28-29.4 BOONE, NC | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
3) Tilda Helgesson Norris Åhus 4:39.89.

28.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
M Slägga: 3) Anders Eriksson Hovslätt 6156.

28.4 DES MOINES, IA | Resultat
M 400mH: 3) Dennis Elms Jansson Huddinge 60.75.

28-29.4 POINT LOMA, CA | Resultat
Dag 1
M 100m h1
(+2.8): 1) Chris Brusenback Spårvägen 10.64w. 200m h2 (+0.8): 1) C Brusenback 21.67.
K 100m h2 (+2.0): 7) Amanda Odesjö Alingsås 12.60. Längd (vind?): 10) A Odesjö 496.
Dag 2
M 100m f
(+0.9): 2) C Brusenback 10.69. 200m f (+0.6): 2) C Brusenback 21.38.

28-29.4 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Linnea Jönsson Upsala 6191, 10) Freja Liljedahl Gefle 5000.
Dag 2
M 100m C
(+1.7): 4) Jacob Ewertzh Hammarby 10.94. Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6387.
K 1500m A: 3) Hanna Hermansson Tureberg 4:22.70.

28.4 HAYS, KS | Resultat
K 100mH (+5.4): 1) Adriana Janic Malmö 14.00w. Höjd: 1) A Janic 163. Längd: 1) A Janic 571w/+5.1 (-).

28-29.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Linnea Larsson Huusko Tureberg 5214.
Dag 2
K 100mH B
(+1.5): 5) Julia Seigerroth Hakarpspojkarna 14.90.

28-29.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
K Höjd:
3=) Ellen Ekholm Ullevi 175. Slägga: 8) Annika Larsson Upsala 5522.
Dag 2
M Spjut:
4) William Petersson 98 6312.

28.4 TORRANCE, CA | Resultat
M Stav: 5) Viktor Moen Kville 450.

28-29.4 BELOIT, WI | Resultat
Dag 2
M 100m D
(+1.7): 1) Niklas Alsing Östersund 11.62. Längd: 6) Rasmus Elfgaard Habo 599/+0.5. Kula: 7) R Elfgaard 1165.

28-29.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
M 1500m:
5) Oliver Langselius Spårvägen 4:13.76.

27-29.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 2
M Kula:
2) Leif Arrhenius Spårvägen 1806.
Dag 3
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6226, 3) L Arrhenius 5674 (ursprungligen angivna 60.48 var ett feltryck).

27.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 551. Längd (vind?): 1) A Duplantis 715.

27-29.4 MISSOULA, MT | Resultat
Dag 3
K Stav:
10=) Isabella Calabrese 320.

27.4 MERCER ISLAND, WA | Resultat
P18 400m: 1) Hampus Carlens 99 Lidingö 53.83. 110mH (vind?): 1) H Carlens 17.62.

26.4 LONGMONT, CO | Resultat
P18 Stav: 2=) Gustaf Backman 99 Spårvägen 391. Längd: 2) G Backman 627/+1.2. Tresteg: 2) G Backman 1317/+1.2.

25-29.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 3
K 3000mH B:
3) Emma Dahl Örgryte 10:31.36. Längd B: 6) Ellinor Persson Täby 584/+2.0.
Dag 5
M Tresteg B:
23) Dennis Eriksson Falun 1378/-1.3. Slägga A: -) Love Litzell Hässelby X.

24.4 AUBURNDALE, WI | Resultat
P18 100m A (vind?): 3) Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga 11.80. 200m A (vind?): 3) A Elhendy Gunnarsson 23.68. Längd (vind?): 2) A Elhendy Gunnarsson 605.

22.4 COLUMBIA, SC | Resultat
M Stav: 3) Simon Gyllensten Kville 480.

22.4 LAKEWOOD, CO | Resultat
P18 Längd: 1) Gustaf Backman 99 Spårvägen 632/-1.3.

22.4 SNOQUALMIE, WA | Resultat
P18 300mH: 6) Hampus Carlens 99 Lidingö 42.96. Höjd: 1) H Carlens 195. Tresteg (vind?): 6) H Carlens 1247.

22.4 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6397, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5750.

22.4 GRINNELL, IA | Resultat
M Spjut: 7) Dennis Elms Jansson Huddinge 3275.

22.4 WACO, TX | Resultat
K 5000m: 14) Agnes Sjöström Hässelby 18:27.42.

22-23.4 MIRAMAR, FL | Resultat
Dag 1
M Höjd:
3) Thobias Nilsson Montler Malmö 195. Längd: 1) T Nilsson Montler 715/-2.1.
K 100m h2 (+2.1): 3) Lisa Lilja Malmö 12.11w. 200m h3 (+1.9):
2) L Lilja 24.95. 400mH h1: 3) Josefine Malmborg Täby 69.23. Höjd: 11) Therese Moberg Sundsvall 135. Spjut: 7) J Malmborg 2718.
Dag 2
M Tresteg
(vind?): 2) T Nilsson Montler 1353.
K 100m f (-1.0): 4) L Lilja 12.62. 200m f (0.0): 4) L Lilja 25.37. 800m A: 1) J Malmborg 2:21.20. 1500m: 2) J Malmborg 5:15.92, 3) T Moberg 5:17.18. 5000m: 6) T Moberg 22:11.78 3000mH: 2) J Malmborg 12:26.64, 4) T Moberg 12:52.71. 400mH: 7) J Malmborg 80.24.

22.4 HOUSTON, TX | Resultat
K 200m F (-0.1): 4) Anna Larsson Varberg 27.01. Höjd: 7) A Larsson 157.

22.4 RIVER FOREST, IL | Resultat
M 100m D (+1.8): 2) Niklas Alsing Östersund 11.41. Tresteg: 2) N Alsing 1325/-0.1.
K 100m A (+2.1): 3) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.13w. 200m A (+1.7): 3) E Gunnarsson 25.01.

22.4 SALINAS, CA | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6811.

22.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Slägga: 2) Linnea Jönsson Upsala 5823.

22.4 MISSOULA, MT | Resultat
K Stav: 3=) Isabella Calabrese 350.

22.4 POUGHKEEPSIE, NY | Resultat
M 5000m: 1) Otto Kingstedt Huddinge 15:02.67 (3000m 9:12.1m).

21-22.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
7) Emil Danielsson Dala-Järna 3:46.43. 10000m: 8) Alexander Palm Spårvägen 29:54.79 (3000m 9:02.1m, 5000m 15:01.2m).

21-22.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
K 100mH b
(+0.7): 1) Julia Seigerroth Hakarpspojkarna 14.82.

21-22.4 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K 800m D:
8) Malin Trollsås Danderyd 2:25.83.

21-22.4 CHARLOTTESVILLE, VA | Resultat
Dag 1
M Slägga A:
7) Alexander Larsson Upsala 6284.
Dag 2
K Slägga:
3) Emma Thor Tureberg 6150, 5) Kajsa Wennberg Upsala 5793.

21.4 MESA, AZ | Resultat
K 1500m: 2) Caroline Högardh Halmstad 4:38.27.

21.4 SALINAS, CA | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6836.

21-22.4 DURHAM, NC | Resultat
Dag 1
K 5000m C:
2) Tilda Helgesson Norris Åhus 17:31.76 (3000m 10:28.3m).

21-22.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 1
K Slägga:
5) Annika Larsson Upsala 5449.

21-22.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Love Litzell Hässelby 6714.
K 1500m A: 2) Anna Silvander Lidingö 4:16.99.
Dag 2
K Längd:
2) Ellinor Persson Täby 576/0.0. Diskusd: 3) Lina Bengtson Heleneholm 4348.

21-22.4 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
K 5000m:
-) Emma Dahl Örgryte bröt. Slägga: 5) Linnea Larsson Huusko Tureberg 5137.
Dag 2
M 400m D:
6) Nicklas Karlsson Finspång 56.30. 110mH A (-1.0): 4) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.47. 400mH B: 3) P Gustafsson 54.10. Diskus: 13) N Karlsson 3057.
K 1500m A: 7) E Dahl 4:39.50. Längd: 12) Thilda Särnevång Udd 563w/+2.5 (-). Tresteg: 7) T Särnevång 1145w/+2.3 (-).

21-22.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Diskus A:
19) Emma Ljungberg Nyköping 4943. Slägga: 15) Freja Liljedahl Gefle 5162.
Dag 2
M 100m B
(-1.8): 1) Chris Brusenback Spårvägen 10.95. 200m C
(+0.1): 1) C Brusenback 22.05. Kula B: 1) Viktor Gardenkrans Malmö 1761. Diskus A: 10) V Gardenkrans 5530.
K 5000m: 16) Johanna Apelryd Hälle 19:49.74.

20.4 MERCER ISLAND, WA | Resultat
P18 300mH: 1) Hampus Carlens 99 Lidingö 43.69. Tresteg (vind?): 1) H Carlens 1245.

20-21.4 LA CROSSE, WI | Resultat
Dag 2
M 5000m:
12) Marinel Walfridsson Helsingborg 16:52.35.

20.4 CHULA VISTA, CA | Resultat
K Slägga: 1) Freja Liljedahl Gefle 5051.

20-21.4 KELLER, TX | Resultat
Dag 1
P18 Stav:
5) Karl Johansson 01 Stocksäter 396.
F18 Stav: 6) Emma Johansson 02 Stocksäter 320.

19-22.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
5) Rasmus Elfgaard Habo 6.484 (11.37w/+2.3 649w/+5.8 (-) 1151 181 53.10 15.74/+1.9 3320 410 5200 4:58.90).
Dag 2
K Längd:
3) Elina Gunnarsson Hovslätt 571w/+4.0 (547/+1.0).
Dag 3
K 100mH h2
(+2.0): 1) Adriana Janic Malmö 14.05. Höjd: 2) A Janic 165.
Dag 4
K 100mH f
(+4.4): 3) A Janic 13.57w.

18.4 NEW IBERIA, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 518. Längd (vind?): 3) A Duplantis 637.

18.4 EXETER, NH | Resultat
P18 200m A (vind?): 1) Michael Giraldi 99 Västerås 23.01. 400m A: 1) M Giraldi 51.85.

15.4 LONGMONT, CO | Resultat
P18 Stav: 4) Gustaf Backman 99 Spårvägen 386.

15.4 CLERMONT, FL | Resultat
M 400m F: 6) Samuel Olsson Lundh KA2 56.87. Spjut: 1) Emil Persson KA2 5632.
K 100m h4 (+4.1): 6) Freja Andersdotter 01 KA2 12.74w. 200m G (+3.9): 3) F Andersdotter 26.10w. Längd: 7) F Andersdotter 515w/+2.8 (347/+1.4). Tresteg: 7) Julia Olander 99 KA2 1125w/+3.5 (-), 8) Hilma Hofström 00 KA2 1073w/+2.5 (-).

15.4 FORT WORTH, TX | Resultat
M Kula: 4) Viktor Gardenkrans Malmö 1760. Diskus: 2) V Gardenkrans 5612.
K Diskus: 3) Emma Ljungberg Nyköping 4999.

15.4 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M Längd: 5) Carl Månsson Täby 625w/+5.8 (något ok?). Tresteg: 3) C Månsson 1170/+1.7.

15.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M Slägga: 1) Elias Håkansson Spårvägen 6951. Spjut: 3) Simon Litzell Hässelby 6878, 5) William Petersson 98 6700.

15.4 COMMERCE, TX | Resultat
K 100mH A (+2.7): 5) Julia Seigerroth Hakarpspojkarna 15.51w. Spjut: 9) J Seigerroth 2582.

15.4 COLUMBIA, SC | Resultat
M Stav: -) Simon Gyllensten Kville X.

15.4 PITTSBURG, KS | Resultat
K 100mH A (+4.4): 3) Adriana Janic Malmö 13.65w. Höjd: 4) A Janic 167.

14-15.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
M 5000m:
2) Oliver Langselius Spårvägen 15:29.07.
K Slägga: 14) Linnea Larsson Huusko Tureberg 5260.
Dag 2
M 110mH B
(+2.6): 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.12w. 400mH B: 1) P Gustafsson 54.06.
K Höjd: 2) Ellen Ekholm Ullevi 181. Kula: 5) Sara Lennman Katrineholm 1515.

14-15.4 LEWISBURG, PA | Resultat
Dag 1
M 10000m A:
4) Otto Kingstedt Huddinge 29:38.43.

14-15.4 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
8) Tilda Helgesson Norris Åhus 4:42.91.

14-15.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Love Litzell Hässelby 6380.
Dag 2
K 100mH h1
(+0.7): 4) Ellinor Persson Täby 14.80, f (+0.5): 7) E Persson 14.93. Längd: 1) E Persson 582/+0.2. Diskus: 1) Lina Bengtson Heleneholm 4538.

14-15.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 400mH C:
4) Dennis Elms Jansson Huddinge 60.39.

14-15.4 LONG BEACH, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
8) Linnea Jönsson Upsala 6087, 36) Annika Larsson Upsala 5460, 45) Freja Liljedahl Gefle 5258.
Dag 2
M Diskus:
3) Niklas Arrhenius Spårvägen 6176.
K 1500m H: 10) Johanna Apelryd Hälle 5:16.43. Längd: 65) Amanda Odesjö Alingsås 496/+0.1.

14.4 SANTA BARBARA, CA | Resultat
M 800m B: 4) Anton Nilsson Huddinge 2:00.84.

13-15.4 TORRANCE, CA | Resultat
Dag 2
M 1500m D:
8) Joel Durén Hässelby 3:48.23.
K 1500m B: 5) Hanna Hermansson Tureberg 4:22.46. 100mH F (+0.5): 5) Anna Larsson Varberg 16.78.
Dag 3
P18 Stav A:
1) Armand Duplantis 99 Upsala 556.
K 800m B: 3) H Hermansson 2:04.90 (400m 62.0m).

13.4 WALNUT, CA | Resultat
K Slägga B: 3) Annika Larsson Upsala 5822.

13.4 DE PERE, WI | Resultat
M 100m A (-1.5): 5) Niklas Alsing Östersund 11.52. Höjd: 1) Rasmus Elfgaard Habo 180. Längd: 8) R Elfgaard 613/-0.1. Diskus: 6) R Elfgaard 3828. Spjut: 1) R Elfgaard 5636.
K Längd: 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 541/0.0.

13.4 LONG BEACH, CA | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6137.
K Slägga: 3) Linnea Jönsson Upsala 6084.

13-14.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 1
M 5000m B:
3) Alexander Palm Spårvägen 14:11.88, 8) Emil Danielsson Dala-Järna 14:16.79.
Dag 2
M 100m C
(+1.5): 1) Chris Brusenback Spårvägen 10.80. 1500m A: -) A Palm bröt.
K 200m I (+1.2): 6) Amanda Odesjö Alingsås 26.16.

12.4 BEDFORD, NH | Resultat
P18 100m A (vind?): 1) Michael Giraldi Västerås 11.4m. 800m: 1) M Giraldi 2:08.8m.

12-13.4 MURPHY, TX | Resultat
P18 Stav: 1) Karl Johansson 01 Stocksäter 381.
F18 Stav: 1) Emma Johansson 02 Stocksäter 274.

12-13.4 FRISCO, TX | Resultat
F18 300mH h..: ?) Sarah Petersson 01 48.34, f: 2) S Petersson 48.63.

9.4 PITTSFORD, NY | Resultat
M 1500m B: 3) Otto Kingstedt Huddinge 4:03.92.

8.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M Spjut: 2) Simon Litzell Hässelby 6513.

8.4 JACKSONVILLE, FL | Resultat
M Längd: 1) Thobias Nilsson Montler Malmö 804/+1.6.
K 800m A: 9) Josefine Malmborg Täby 2:17.15. 1500m D: 6) Therese Moberg Sundsvall 5:20.18. Längd: -) Lisa Lilja Malmö X.

8.4 HOUSTON, TX | Resultat
K 100mH C (+3.0): 5) Anna Larsson Varberg 16.86w. Längd: 17) A Larsson 548/+1.7.

8.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd: 4) Carl Månsson Täby 645/+1.3.

8.4 WACO, TX | Resultat
M 200m E (+5.1): 6) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 22.58w. 110mH A (+2.7): 3) P Gustafsson 14.17w.
K Längd: 4) Thilda Särnevång Udd 610w/+2.7 (-). Kula: 2) Sara Lennman Katrineholm 1530. Slägga: 3) Linnea Larsson Huusko Tureberg 5082.

8.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M 400m D: 1) Chris Brusenback Spårvägen 49.78.

8.4 MOUNT VERNON, IA | Resultat
M 400mH C: 1) Dennis Elms Jansson Huddinge 61.66. Spjut: 17) D Elms Jansson 3539.

8.4 WHEATON, IL | Resultat
M 110mH A (+2.1): 3) Rasmus Elfgaard Habo 15.46w. Stav: 5) R Elfgaard 427. Spjut: 1) R Elfgaard 5030.
K 100m A (+0.5): 2) Elina Gunnarsson Hovslätt 12.19. 200m A (-1.2): 4) E Gunnarsson 25.80. Längd: 2) E Gunnarsson 545/+1.4.

7-8.4 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Linnea Jönsson Upsala 5995.

7-8.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M 110mH h2
(-0.4): 2) Dennis Eriksson Falun 14.95, f (+1.9): 5) D Eriksson 14.94. Längd: 2) D Eriksson 718w/+3.0 (687/-0.4).

7-8.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
1) Emil Danielsson Dala-Järna 3:52.08.

7.4 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
K Stav: 3) Isabella Calabrese 337.

7.4 NORWALK, CA | Resultat
M Stav: -) Viktor Moen Kville X.

7.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 200m A (vind?): 7) Armand Duplantis 99 Upsala 23.03. Stav: 1) A Duplantis 533 ("kort ansats"). Längd (vind?): 1) A Duplantis 708.

7.4 ROCKWALL, TX | Resultat
P18 Stav: 4) Karl Johansson 01 Stocksäter 381.
F18 Stav: 4) Emma Johansson 02 Stocksäter 305.

7.4 MOBILE, AL | Resultat
M 100m C (+1.5): 5) Dinard Garrett 11.45.

7-8.4 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
K 100mH A
(+3.8): 1) Adriana Janic Malmö 13.90w. Höjd: 4) A Janic 168. Längd (vind?): 1) A Janic 555.

7-8.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K 800m C:
11) Malin Trollsås Danderyd 2:29.24.

7-9.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
M Slägga:
3) Love Litzell Hässelby 6233, 4) Alexander Larsson Upsala 6113.
K 100mH B (+2.6): 6) Ellinor Persson Täby 14.72. Längd: 3) E Persson 600w/+3.2 (573/+1.2). Slägga: 3) Emma Thor Tureberg 6059, 5) Kajsa Wennberg Upsala 5263.
Dag 2
K Diskus:
2) Lina Bengtson Heleneholm 4769.

7.4 SPANISH FORK, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5670.

6-8.4 ARCADIA, CA | Resultat
Dag 1-2
P18 Tiokamp
(kula/5.44, diskus/1.61): 9) Karl Zuber 98 5.979 (11.88/+0.3 626/0.0 1064 175 52.46 17.07/+0.5 3543 420 3838 4:59.01).

6-8.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
Dag 3
K 100mH h3
(+4.7): 3) Julia Seigerroth Hakarpspojkarna 14.66w, f (+3.4): 7) J Seigerroth 15.30w. Spjut: 15) J Seigerroth 2315.

6.4 MERCER ISLAND, WA | Resultat
P18 110mH (vind?): 2) Hampus Carlens 99 Lidingö 17.61. Höjd: 2) H Carlens 188.

6-8.4 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 3
M Kula:
7) Viktor Gardenkrans Malmö 1713. Diskus: 2) V Gardenkrans 5809.
K Diskus: 3) Emma Ljungberg Nyköping 5143.

2.4 CARLSBAD, CA | Resultat
K 5 km väg: 10) Maria Larsson Örgryte 16:24, 11) Sarah Lahti Hässelby 16:34.

2.4 GREELEY, CO | Resultat
K Slägga: 1) Linnea Jönsson Upsala 6117.

1.4 SAN DIEGO, CA | Resultat
M Stav: 5=) Viktor Moen Kville 457.

1.4 ST. PAUL, MN | Resultat
M 5000m B: 29) Marinel Walfridsson Helsingborg 16:55.21.

1.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Längd (vind?): 8) Carl Månsson Täby 634.

1.4 LA JOLLA, CA | Resultat
K Slägga: 2) Freja Liljedahl Gefle 5141.

1.4 HYDE PARK, IL | Resultat
M 100m C (0.0): 3) Niklas Alsing Östersund 11.73. 200m C (-0.1): 6) N Alsing 23.99. 400m B: 6) Rasmus Elfgaard Habo 53.90. Längd: 16) R Elfgaard 599/0.0. Kula: -) R Elfgaard X.
K 200m A (+0.2): 1) Elina Gunnarsson Hovslätt 25.63. 400m A: 6) E Gunnarsson 63.47.

1.4 BIRMINGHAM, AL | Resultat
M 100m A (+2.7): 5) Dinard Garrett 11.25w.

1.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 1500m: 1) Alexander Palm Spårvägen 4:07.00.

1.4 HAVERTOWN, PA | Resultat
F18 400m A: 1) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 59.42.

31.3-1.4 WAVERLY, IA | Resultat
Dag 2
M 400mH C:
2) Dennis Elms Jansson Huddinge 63.87. Spjut: 11) D Elms Jansson 3514.

31.3-1.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A:
6) Emil Blomberg Hässelby 8:45.46.
K 100m h2 (-1.1): 5) Amanda Odesjö Alingsås 12.61. 10000m B: 2) Isabelle Brauer Hässelby 33:44.11. 3000mH A: 10) Emma Dahl Örgryte 11:03.56. Längd: 17) A Odesjö 509/+0.6.

31.3-1.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
K 5000m B:
12) Johanna Apelryd Hälle 19:20.70.

31.3-1.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 1
K 5000m A:
-) Agnes Sjöström Hässelby bröt.

31.3-1.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
M Höjd:
2) Thobias Nilsson Montler Malmö 190. Längd: 1) T Nilsson Montler 763w/+2.5 (747/+0.7).
K 100m h3 (+3.4): 1) Lisa Lilja Malmö 12.10w. 200m h1 (-3.1): 2) L Lilja 25.58. 1500m B: 10) Therese Moberg Sundsvall 5:43.23. 5000m B: 11) Astrid Bodin 22:31.44. Spjut: 3) Josefine Malmborg Täby 3099.
Dag 2
K 100m A
(+2.0): -) L Lilja ej start. 200m A (+2.8): 2) L Lilja 24.76w. 400m B: 2) J Malmborg 59.72. 800m A: 4) J Malmborg 2:14.22, B: 10) T Moberg 2:43.31.

31.3-1.4 MISSOULA, MT | Resultat
Dag 2
K Stav:
5) Isabella Calabrese 351.

31.3-1.4 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
Dag 2
K 200m D
(+0.8): 2) Amanda Odesjö Alingsås 26.13.

31.3 ALLEN, TX | Resultat
P18 Stav: 6) Karl Johansson 01 Stocksäter 350.
F18 Stav: 6) Emma Johansson 02 Stocksäter 274.

30.3-1.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
P18 100m h12
(+1.3): 1) Charles Mårelid 99 10.98.
Dag 2
M Slägga:
3) Elias Håkansson Spårvägen 7064.
K Höjd: 5) Ellen Ekholm Ullevi 178. Slägga A: 5) Emma Thor Tureberg 6469, B: 4) Kajsa Wennberg Upsala 5734, 5) Annika Larsson Upsala 5714.
Dag 3
M Stav:
15=) Simon Gyllensten Kville 477.

30.3 LYONS, CO | Resultat
P18 Stav: 1) Gustaf Backman 99 Spårvägen 396. Längd: 3) G Backman 650/-1.0.

29.3-1.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
5) Joel Durén Hässelby 3:51.83. 400mH h7: 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 54.27. Slägga: 18) Alexander Larsson Upsala 5938.
Dag 3
M 110mH h3
(+2.9): 3) 3) P Gustafsson 14.43w. Spjut: 7) William Petersson 98 6869.
Dag 4
M Stav A:
1) Armand Duplantis 99 Upsala 590 Juniorvärldsrekord & Svenskt seniorrekord.
K Diskus A: 7) Julia Viberg Spårvägen 5019.

25.3 POINT LOMA, CA | Resultat
M Längd: 9) Carl Månsson Täby 628/+1.0.

25.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Slägga: 3) Linnea Jönsson Upsala 5737.

25.3 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 5) Isabella Calabrese 321.

25.3 DES MOINES, IA | Resultat
M 400mH: 7) Dennis Elms Jansson Huddinge 63.27. Spjut: 8) D Elms Jansson 3114.

24.3 GARLAND, TX | Resultat
F18 300mH A: 2) Sarah Petersson 01 48.44.

24-25.3 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
K Slägga:
5) Freja Liljedahl Gefle 5085.

24-25.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M Kula:
13) Viktor Gardenkrans Malmö 1665. Diskus: 4) V Gardenkrans 5556.
K 1500m A: 12) Carolina Johnson Linköping 4:41.62. Diskus: 11) Emma Ljungberg Nyköping 4340.

24-25.3 COLUMBIA, SC | Resultat
Dag 1
K 5000m:
1) Tilda Helgesson Norris Åhus 18:44.92 (3000m 11:27.9m), Slägga A: 3) Emma Thor Tureberg 6102, 5) Kajsa Wennberg Upsala 5597.
Dag 2
M Stav:
3) Simon Gyllensten Kville 480.

24-25.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Linnea Larsson Huusko Tureberg 5133.
Dag 2
M 5000m A:
1) Emil Blomberg Hässelby 14:30.76, 5) Joel Durén Hässelby 14:49.37. 110mH A (+2.6): 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.36w.
K 800m A: 2) Astrid Rosvall Hässelby 2:10.17. Längd: 3) Thilda Särnevång Udd 572/-0.5. Tresteg: 8) T Särnevång 1163/0.0. Kula: 2) Sara Lennman Katrineholm 1525.

24.3 JACKSONVILLE, FL | Resultat
M Längd: 2) Thobis Nilsson Montler Malmö 701/-0.8.
K 100m C (-0.8): 5) Lisa Lilja Malmö 12.54. 800m A: 12) Josefine Malmborg Täby 2:15.42. 1500m C: 12) Therese Moberg Sundsvall 5:24.93. 5000m A: 10) Alice Sjögren 18:35.27.

24-25.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1
K 3000m B:
9) Johanna Apelryd Hälle 11:10.53.

24-25.3 MONTEVALLO, AL | Resultat
Dag 2
M 100m C
(-0.6): 5) Dinard Garrett 11.30.

24-25.3 OXFORD, MS | Resultat
Dag 2
K 100mH A
(-1.0): 4) Farydah Inoussa Hässelby 14.56. Slägga: 5) Annika Larsson Upsala 5629.

24-25.3 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 1
K Diskus:
2) Lina Bengtson Heleneholm 4558.
Dag 2
M 110mH A
(-0.8): 3) Dennis Eriksson Falun 15.08. Tresteg: 4) D Eriksson 1407/-0.4.
K 100mH A (0.0): 2) Ellinor Persson Täby 14.71.

24-25.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 100mH G
(+1.4): 2) Anna Larsson Varberg 16.17. Kula: 30) A Larsson 949.

24-25.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1
P18 200m D
(-2.2): 2) Charles Mårelid 99 23.06.
Dag 2
P18 400m C:
5) C Mårelid 50.88.

23-25.3 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 2
M Spjut:
1) William Petersson 98 6483.

23.3 PLANO, TX | Resultat
P18 Stav: 1) Karl Johansson 01 Stocksäter 335.
F18 Stav: 1) Emma Johansson 02 Stocksäter 259.

23.3 LONGMONT, CO | Resultat
P18 Höjd: 4) Gustaf Backman 99 Spårvägen 172. Stav: 1) G Backman 381.

23.3 MERCER ISLAND, WA | Resultat
P18 Höjd: 1) Hampus Carlens 99 Lidingö 190. Stav: 4) H Carlens 289.

18.3 VISALIA, CA | Resultat
M Stav A: 4) Viktor Moen Kville 472.

18.3 BRADENTON, FL | Resultat
P18 100m B (+2.7): 3) Charles Mårelid 99 10.97w. 400m B: 2) C Mårelid 50.85.

18.3 POINT LOMA, CA | Resultat
K Slägga: 2) Freja Liljedahl Gefle 5081.

17-18.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M Spjut:
5) William Petersson 98 6619.
K Höjd: 2) Ellen Ekholm Ullevi 181.

17-18.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 2
K 100m B
(+0.3): 7) Amanda Odesjö Alingsås 12.58. Längd: 6) A Odesjö 562/+0.7.

17-18.3 TAMPA, FL | Resultat
Dag 2
K 100m D
(+0.7): 1) Lisa Lilja Malmö 12.32. 800m A: 3) Josefine Malmborg Täby 2:18.94. 1500m A: 10) J Malmborg 4:51.31, B: 9) Therese Moberg Sundsvall 5:26.95. Spjut: 12) T Moberg 2223.

17.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Längd (vind?): 3) Armand Duplantis 99 Upsala 695.

17-18.3 CHAPEL HILL, NC | Resultat
Dag 1
M Längd:
4) Dennis Eriksson Falun 693/+0.8.
K Längd: 3) Ellinor Persson Täby 573w/+2.1 (569/+0.3). Diskus: 3) Lina Bengtson Heleneholm 4498.
Dag 2
M 110mH
(+0.4): 3) D Eriksson 15.27. Slägga: 1) Love Litzell Hässelby 6467.
K 100mH A (+0.5): 3) E Persson 15.31. Tresteg: 8) E Persson 1115/0.0.

17.3 ATLANTA, GA | Resultat
M Slägga: 5) Alexander Larsson Upsala 5769.

17-18.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
M 100m h10
(+0.6): 3) Dinard Garrett 11.40. 200m H (-1.6): 5) D Garrett 24.08.

17-18.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Simon Gyllensten Kville 470.

17-18.3 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Linnea Larsson Huusko Tureberg 5023, 5) Sara Lennman Katrineholm 4847.
Dag 2
M 110mH A
(+0.6): 3) Petter Gustafsson Hakarpspojkarna 14.35. 400mH A: 3) P Gustafsson 54.17.
K Längd: 3) Thilda Särnevång Udd 563/+1.8.

17-18.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Viktor Gardenkrans Malmö 5321.
Dag 2
M Kula:
2) V Gardenkrans 1733.
K Diskus: 2) Julia Viberg Spårvägen 5184, 3) Emma Ljungberg Nyköping 4980.

16.3 HOUSTON, TX | Resultat
K Kula: 12) Anna Larsson Varberg 968.

16.3 WINFIELD, KS | Resultat
K 100mH A (vind?): 1) Adriana Janic Malmö 14.00. Höjd: 1) A Janic 165. Längd (vind?): 3) A Janic 548.

14.3 MIRAMAR, FL | Resultat
K 3000mH: 1) Therese Moberg Sundsvall 13:12.26. Höjd: 4) T Moberg 130.

14-15.3 HOUSTON, TX | Resultat
M Tiokamp: -) Nicklas Karlsson Finspång bröt (11.84/+0.2 656/0.0 1241 -).

11.3 PUEBLO, CO | Resultat
P18 100m H (+1.6): 1) Gustaf Backman 99 Spårvägen 11.85. Stav: 1) G Backman 335.

11.3 DAVIS, CA | Resultat
K 1500m: 1) Isabelle Brauer Hässelby 4:31.30.

11.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K Slägga: 3) Freja Liljedahl Gefle 4561.

11.3 NAPLES, FL | Resultat
P18 100m A (vind?): 1) Charles Mårelid 99 11.29. 200m A (vind?): 1) C Mårelid 22.76.

10-11.3 FULLERTON, CA | Resultat
Dag 2
M 200m A
(0.0): 7) Chris Brusenback Spårvägen 22.06. Stav A: 7=) Viktor Moen Kville 458.

10-11.3 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
M 100m B
(+1.9): 7) Dinard Garrett 11.52.

10.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 5000m D: 8) Johanna Apelryd Hälle 19:14.95.

5.3 HONOLULU, HI | Resultat
K 10 km väg: 2) Evelina Månsson 40:54.

4.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
M Stav: 7) Viktor Moen Kville 450.
K 1500m D: 20) Johanna Apelryd Hälle 5:23.58.

3-4.3 TURLOCK, CA | Resultat
Dag 2
K 100m h5
(-1.1): 2) Amanda Odesjö Alingsås 12.80. 200m A (-1.0): 7) A Odesjö 26.58. Längd: 3) A Odesjö 535/+0.9.

3.3 TAMPA, FL | Resultat
K 5000m A: 6) Alice Sjögren 18:44.71.

2.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Längd (vind?): 1) Armand Duplantis 99 Upsala 677.

2.3 FRISCO, TX | Resultat
F18 300mH: 3) Sarah Petersson 01 48.77.

2.3 PLANO, TX | Resultat
P18 Stav: 3) Karl Johansson 01 Stocksäter 365.
F18 Stav: 1) Emma Johansson 02 Stocksäter 305.

25.2 SAVANNAH, GA | Resultat
K 800m B: 1) Alice Sjögren 2:28.37. 1500m A: 3) A Sjögren 4:58.94.

25.2 ALTAMONTE SPRINGS, FL | Resultat
P18 100m A (+0.5): 5) Charles Mårelid 99 11.18. 200m B (-1.3): 2) C Mårelid 22.94.

23.2 THE COLONY, TX | Resultat
P18 Stav A: 4) Karl Johansson 01 Stocksäter 381.
F18 Stav A: 2) Emma Johansson 02 Stocksäter 274.

23-24.2 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
M Stav:
7) Viktor Moen Kville 450.

20.2 HONOLULU, HI (Great Aloha Run) | Resultat
K 13.2 km väg: 11) Evelina Månsson 54:30.

18.2 CARROLLTON, TX | Resultat
F18 300mH: ... Sarah Petersson 01 50.15.

18.2 WYLIE, TX | Resultat
F18 Stav A: 3) Emma Johansson 02 Stocksäter 274.

18.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
M 60m F (-2.1): 2) Dinard Garrett 7.35. 200m G (-2.4): 2) D Garrett 23.94. Tresteg (vind?): 2) Thobias Nilsson Montler Malmö 1398.
K 800m A: 1) Josefine Malmborg Täby 2:17.09. 1000m: 2) J Malmborg 3:03.76. 3000m B: 12) Astrid Bodin 12:13.00, 16) Therese Moberg Sundsvall 12:25.88. 5000m: 5) Alice Sjögren 18:51.59.

17.2 GARLAND, TX | Resultat
P18 Stav A: 4) Karl Johansson 01 Stocksäter 365.

10.2 NORWALK, CA | Resultat
M Stav: -) Carl Ivarsson Örgryte & Viktor Moen Kville X.

5.2 CHARLOTTE, NC | Resultat
K 6.4 km väg: 1) Tilda Helgesson Norris Åhus 24:03.

3.2 TORRANCE, CA | Resultat
M Stav: 7) Viktor Moen Kville 435.

21.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 1000m: 7) Alice Sjögren 3:16.81. 3000m B: 1) A Sjögren 11:11.45.

Resultat

Resultat 2017

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!