Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2018

21.10 VILLSTAD (Castorama)
Alla Villstad.
M: Johan Andersson 1.849, Henric Rothén 1.619.
K: Maja Rothén 07 200.

21.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Mattias Arvidsson 1.025.
K: Annie Skaar 03 1.824, Majken Henriksson 671.

21.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Stefan Rydåker Alunda 1.146, Per Andersson 796, Kjell Jansson 434, Gunnar Holmgren 334, Yngve Wiik 0.
K: Moa Andersson 02 904, Ewa Wennbom 825.

21.10 TIMRÅ (Castorama)
Samtliga Timrå.
M: Tomas Gerdsdorff 1.383.
K: Elinor Forssander 2.793 (1150 2454 4316 4353), Emma Vikström 91 1.837, Elin Granlöf 92 1.364.

21.10 SKARA (Castorama) | Resultat
Samtliga Istrum om ej annat anges.
M: Tobias Hagström Hälle 2.649 (1202 4682 3545 5473), Per-Joan Lorentzon Orient 1.717, Johan Björk 1.422, Anders Elfström Lidköping 1.315, Robin Elverstig Lidköping 1.315, Peter Hagström 1.174, Per Jolbäck Lidköping 958, Ulf Genitz 692, Bengt Evertsson Trollhättan FIK 549.
K: Stina Jacobson 00 1.864, Cecilia Hagström 1.204.

21.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Hans Eriksson 2.624 (1221 4210 3612 5907), Andreas Adolfsson 1.558, Ali Ahmadi 876, Mansoor Ahmadi 853.

21.10 KALMAR (Castorama)
Samtliga Högby.
M: Mikael Larsson 1.063.
K: Helena Kullman 1.053, Filippa Norrbohm 871, Pia Edin 460.

21.10 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M: Robert Söderlind-Odin 809, Elliot Krogen 00 709, Gustav Wiberg 03 555, Jonas Essman 549, Håkan Andersson 111.
K: Kristina Andersson 1.944, Ulrika Andersson 1.899, Sarah Karlsson 01 Huddinge 1.629, Rebecka Essman 03 1.323, Elinor Essman 721.

21.10 VÄSTERÅS/Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Fred Schumacher 2.032, Leo Bystedt 03 1.746, Johannes Nilsson 1.490, Tobias Ulegård 957, David Mörck 02 833, Oliver Smidskog 03 824, Lucas Ulegård 03 616, Tim Singmandeewised 02 490, Tom Singmandeewised 00 406.
K: Primrose Ulegård 1.571.

20.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.034, Kristoffer Grönroos 1.047, Bertil Karlsson 73.

20.10 HÄSSELBY (Castorama)
Båda Hässelby.
M: Per Östlund 1.915, John Östlund 737.

20.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Roger Hegg Stridh 2.052, Sonny Stridh 1.243, Dennis Wallberg 99 328, Christer Lantz 241, Lars Fransson 0.
K: Sofia Sandin 1.828, Malin Gillisson 884.

20.10 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö.
M: Mikael Nordin 1.942, Martin Fahlgren 663.
K: Ingela Grankvist 1.694, Susanne Möricke 872, Madeleine Näs 589.

20.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Johan Askmar 1.763, Joakim Johansson 1.477, Hans Askmar 719, Bernt Karlsson 374.
K: Erica Larsson 2.398, Josefin Berg 2.390.

20.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Peter Rosenlöf Hörby 1.473, Stefan Hjelm 1.281, Mattias Byström Hässleholm 806.
K: Linnea Frisk 2.002, Elsa Hjelm 04 1.718, Alicia Byström 01 Hässleholm1.457, Maria Åkesson 1.312, Ellen Rohlén 02 1.306.

20.10 PROVO, UT (Castorama)
Båda Spårvägen.
M: Leif Arrhenius 3.540 (1841 4921 5830 5902), Åke Ruus 1.868.

19.10 ATHENS, GA (Castorama)
M: Alexander Larsson Upsala 2.813 (1330 3985 4099 5993).

19.10 OXFORD, MS (Castorama)
K: Annika Larsson Upsala 2.525 (952 2714 2496 5542).

19.10 BLACKSBURG, VA
M: Tyson Jones USA 2.325, Eric Bottelsen USA 1.938, Carrington Kirby USA 1.812.
K: Allison Randall JAM 2.984, Emma Thor Tureberg 2.926 (1099 2735 3786 5827), Lindsay Herra USA 2.882, Kajsa Wennberg Upsala 2.709 (1021 3011 2829 5621), Pavla Kuklova CZE 2.629.

19.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
K: Linn Bergstrand Ullevi 2.692 (1072 3139 3733 3872).

18.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Elias Håkansson Spårvägen 2.584 (1177 3300 3893 6157), August Bergstrand Ullevi 99 2.181, Anders Walther Kville 1.581.

18.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Mikael Persson 795, Henrik Öberg 551.
K: Diana Ottosson 1.409, Marija Bodrova 1.328, Katarina Nilsson 979.

17.10 NASHVILLE, TN (Castorama)
K: Jessica Mattsson Spårvägen 2.675 (1062 3265 2765 4933).

16.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga IFK Göteborg.
M: Kennet Andersson 1.704, Filip Linnér 1.534, Janne Wanhainen 1.062, Håkan Linnér 915, Samuel Lestander 00 869, Samuel Andreasson 99 820, Jörgen Hedin 712, Niklas Thoong 03 310.
K: Linnéa Persson 03 1.811, Klara Kindblom 03 1.333, Elin Pettersson 03 1.297, Siri Han 00 1.083, Andrea Jarlhage 00 942, Anna Lestander 01 765.

16.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Båda IF Göta.
M: Mikael Larsson 2.236.
K: Amanda Fridberg 02 2.453 (981 2114 3552 4214).

14.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.231, Marcus Karlsson 2.035, Bertil Karlsson 94.

14.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Harald Henriksson 924, Johnny Segerhammar 766.
K: Sara Vesterberg 1.701, Gunilla Pettersson 1.147, Malena Joufs 930.

14.10 KUNGSBACKA (Castorama) | Resultat
Samtliga Rigor.
M: Göran Johansson 1.523, Robert Fritzon 1.458, Johan Olsson 1.381, Bengt Svensson 1.300, Fredrik Öhman 1.156, Tim Swuste 1.147, Victor Rothausen 03 1.145, Peter Svensson 02 1.138, Wille Öhman 03 904, Viktor Hellström 01 900, Johnny Lundgren 471.
K: Sofia Lundgren 2.131, Ann-Louise Svensson 1.530, Paula Ronge 1.252, Johanna Svensson 03 1.251.

14.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Tomas Classon 1.657, Mikael Wallin Spårvägen 1.514, Jöran Westberg 1.446.
K: Louise Lilius 1.595, Maria Classon 1.100.

14.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Bahta Tadese 977, Johan Stenbäck 966, Jonas Danielsson 935, George Persic 851, Andreas Hall 701, Michael Robisch 326.
K: Sara Rosén Andersson 2.311, Gabriella Jansson 00 2.017, Annie Rosén Andersson 04 1.205, Elvira Hall 06 1.199.

14.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 1.813, Lars-Olof Mattsson 558.
K: Josefin Mattsson 1.458, Lena Wennberg Mattsson 882.

14.10 HALMSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Halmstad.
M: Per-Ola Åkerman 1.701, André Bergenhem 03 1.303, Mats Bergenhem 908, Kenneth Hansten 824, Mikael Honauer 676, Qirong Huang 99 456, Johnny Lingstam 424, Sverker Sjölin 386, Jesper Benjaminsson 03 322.
K: Matilda Åkerman 04 2.198, Linda Åkerm an 1.993, Julia Hansten 00 1.152, Kajsa Kjellergren 01 878.

14.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Kristian Petersson Åkersberga 1.960, Östen Eriksson 1.365, Johan Löfstedt Ösmo Nynäs 1.328, Stefan Rydåker Alunda 1.111, Per-Olof Larsson Enköping 967, Per Andersson 860, Kjell Jansson 443, Alf Jansson 195.
K: Hilda Stenberg 875, Ewa Wennbom 822.

14.10 VÄRNAMO (Castorama) | Resultat
Samtliga Wärnamo.
M: Jörgen Wallstenius 1.703, Pether Askestam 1.499, Ronny Krönvall 38.
K: Maria Jonasson 1.948, Ebba Wallstenius 03 1.475, Satu Nyberg Schoug 1.365, Jeanette Jarl Ågren 1.012.

14.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu om ej annat anges.
M: Mikael Hernberg 2.378, Filip Sörmander 01 1.988, Jonathan Gunninge 1.962, Peter Fritz 1.803, Otto Nilsson 01 1.696, Rickard Lundqvist 1.538, Johnny Björk 1.332, Christer Nilsson 1.324, Kjell Sandstedt 1.292, Andreas Karlsson 992, Frank Sandstedt 876, Fredrik Leiner 782, Dennis Gustafsson 381, Kjell Fyhr 177.
K: Ella Palm 00 Hakarpspojkarna 1.680, Olivia Fritz 01 1.162, Marie Ellbring 1.090, Anne Kling 1.060, Emilia Fransson 1.043.

14.10 EKSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga Eksjö Södra.
M: Filip Larsson 2.420, Carl Hedin 01 1.499, Mikael Storm 1.415.
K: Ebba Hultqvist 03 1.759, Malin Lundgren 03 1.714.

14.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Micael Ljungberg Nyköping 2.280, Mikael Persson 1.872, Björn Olofsson 1.247.
K: Jonna Nilsson 2.515 (1018 2268 3542 4260), Julia Wiberg Spårvägen 2.487 (1066 2027 4408 3248), Freja Olofsson 02 1.907, Julia Nilsson 1.652, Filippa Kardum 03 1.140.

14.10 BOTTNARYD (Castorama)
Båda Bottnaryd.
M: Pontus Lantz 1.653, Fredrik Lantz 1.409.

13.10 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala.
M: Åke Lundberg 797.
K: Victoria Engström Kindmark 2.794 (1237 2866 3936 3967), Ellen Pettersson 2.703 (1058 2721 4669 3464), Caisa-Marie Lindfors 00 2.528 (1108 2074 4256 3422), Klara Helander 2.298, Daniella Ekström 99 2.229.

13.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Kenny Persson 1.088, Torkel Persson 414.
K: Ida Stenbäck 99 2.697 (998 2709 3692 4799), Maja persson 01 1.957, Maria Stenbäck 836, Ulrika Ranström 520.

13.10 PROVO (Castorama)
M: Daniel Arrhenius Spårvägen 2.344.

13.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Axel Nykvist 2.016, Samir Poljak 1.335, Joakim Berg 1.042, Andreas Lundqvist 853, Anders Gustavsson 440, Jonathan Gustavsson 01 209.
K: Rebecca Ekvall 2.591 (1052 3779 2802 3792), Ingela Carlsson 1.508, Ronja Hedström 99 1.292, Martina Klasson 1.283, Amina Poljak 03 1.074, Miranda Hedström 1.067, Anna Nykvist 942, Kim Hellqvist 747, Malin Gustavsson 661.

13.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Båda Ullevi.
M: Torbjörn Julin 2.165.
K: Khaddi Sagnia 2.614 (1169 4124 2957 2976).

13.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Patrik Melin Spårvägen 2.414, Joel Mattsson 1.950, Fredrik Lax 225.
K: Katarina Ström 1.935, Caroline Ström 1.592, Charlotta Melin 1.167, Emelie Melin 1.032, Lena Wennberg Mattsson 858.

13.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo Nynäs.
M: Johan Jergander 1.719, Henrik Friberg 1.678, Mikael Norbäck 1.090.

11.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: William Lanndalen 01 Kville 2.297, Esa Hiltunen 2.237, John Amundsson 1.935, Anders Walther Kville 1.182.
K: Linn Bergstrand 2.621 (1049 2810 3737 3886), Tracey Andersson 2.529 (1085 2065 2386 6091), Khaddi Sagnia 2.489 (1125 4178 2675 2728), Stina Jacobsson 00 Istrum 1.919.

10.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Jörgen Alm 1.218, Gustav Alm 00 1.308, Ronny Fornander 283.

9.10 KALMAR/D (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Peter Fransson 1.048, Johan Klintberg 885, Anton Ek 834, Edvin Åsenius 536, Rickard Wykman 389, Hans Ådén 138.

7.10 HÖGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Simon Strand 00 1.307, Anton Hermansson 02 805, Melwin Strömqvist 02 525, Carl-Gustaf Nilsson 404.
K: Linnea Hermansson 05 1.594, Nelly Össmar 03 1.211, Katarina Nilsson 1.125, Klara Öberg 02 746.

7.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Tomas Classon 1.648, Jöran Westberg 1.381, Dennis Elms Jansson 1.213, Alf Nede IFK Linköping 847, John Östlund Hässelby 741.
K: Maria Classon 972, Suzanne Elms 720.

7.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Rasmus Olofsson 2.404, Patrik Sjöö 2.050, Martin Torelm 1.792, Isak Hampel-Klang 1.514, Tobias Wallin 1.403, Emil Blomberg 1.241, Eric Weil 948, Tobias Jonsson 834, Stefan Koradsdal 728, Elmar Engholm 680, Love Carlqvist 656.
K: Amanda Lejros 99 2.717 (1226 2590 3622 4182), Mikaela Blomgren 1.295.

7.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
K: Susanne Kenneryd 1.084, Mia Jansson 1.064, Ann-Marie Persic 990. Johanna Almén 768, Marlén Nilsson 744, Camilla Rosén 393.

7.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Östen Eriksson 1.271, Herman Englund 797, Per Andersson 774, Lukas Fagerlund 00 685, Alf Jansson 143.
K: Ewa Wennbom 818, Charlotte Rydåker Alunda 733, Johanna Lindén 00 653, Gudrun Hanaeus 31, Kerstin Lindén 56.

7.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Johannes Henriksson 2.434, Karl-Erik Ludvigsson 2.016, Felix Siljebäck Larsen 1.441, Johan Kautto 1.163.
K: Carolin Näslund 2.289, Sofie Skoog 2.005, Evelina Erlandsson 1.785.

6.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna om ej annat anges.
M: Robert Rosenberg 1.617, Mats Lindberg 1.083, Rickard Myhrman 1.060, Anders Grönvall 898, Petter Libell 646.
K: Anna Ek 2.253, Amanda Myhrman 01 1.961, Linda Manderhjelm 1.661, Birgitta Eriksson Hovslätt 1.124, Marianne Ek 1.108, Anne Fältström 970, Ann-Christin Olsson 864.

6.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo Nynäs om ej annat anges.
M: Mikael Nyström 1.902, Johan Löfstedt 1.288, Jörgen Wehmonen 1.107, Johan Jergander 1.103, Roger Malm 1.073, Mikael Magnusson Tumba 860.
K: Veronica Lindqvist 1.477.

6.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.092, Stefan Andersson 1.797, Johan Vekas 1.501, Tomas Brucefors 678, Fredrik Brunzell 675, Håkan Vesterberg 396, Kent Danielsson 387, Bertil Karlsson 115.

6.10 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Peter Rosenlöf Hörby 1.663, Peter Josefsson 550.
K: Hanna Bengtson Heleneholm 2.733 (1197 2655 3657 4287), Barbro Bengtson 2.121.

6.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Lars Fransson Bottnaryd 0.

6.10 SKARA (Castorama)
M: Tobias Hagström Hälle 2.509 (1144 4646 3141 5398), Per-Joan Lorentzon Orient 1.738, Johan Björk Istrum 1.286, Robin Elverstig Lidköping 1.273, Peter Hagström Istrum 1.193, Bengt Aikdahl Alvesta 1.153, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.074, Per Jolbäck Lidköping 1.017, Robert Blomdahl Lidköping 933, Per-Ove Kristersson Istrum 293.
K: Cecilia Hagström Istrum 1.182, Annelie Kristersson Istrum 751.

6.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Marcus Samuelsson Hakarpspojkarna 1.936, Erik Rosberg Hakarpspojkarna 1.563, Leif Gustavsson 1.301, Johnny Segerhammar 764.
K: Malena Joufs 933.

6.10 PROVO, UT
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.289 (1724 4334 5844 5092), Craig Nyman USA 2.385.

6.10 FORT COLLINS, CO
K: Linnéa Jönsson Upsala 2.729 (1192 1816 3575 5637).

6.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Magnus Emanuelsson 1.927, Johan Andersson 1.815, Jonas Mårtensson 1.708, Svante Edvardsson 1.381.

4.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Harald Henriksson 865.
K: Kerstin Larsson 1.139, Åsa Danielsson 902.

4.10 LINKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Linköpings GIF.
M: Andreas Nyman 2.076, Joacim Kämpe 1.437, Tim Yngesjö 1.182.
K: Frida Starck Härlin 1.764, Anna Eronn 1.650.

4.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Peter Fransson 798, Rickard Wyman 408, Oliver Wykman 323, Hans Ådén 90.
K: Lovisa Karlsson 00 1.872, Selma Lundin 02 1.707, Ofelia Karlsson 1.181, Anna Lundin 978.

2.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Gustav Alm 00 1.358, Jesper Svensson 00 813, Andreas Hall 714, Leif Persson 646.
K: Linn Johansson 04 1.440

1.10 VISBY (Castorama) | Resultat
Båda Visby Gute.
M: Gustav Melén 1.615, Johan Burvall 02 1.266.

1.10 FALUN (Castorama) | Resultat
M: Simon Thor 00 Märsta 2.503 (1220 5540 3693 3429), Emil Uhlin 00 Falun 2.264.

30.9 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stefan Holst Bottnaryd 1.584.

30.9 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M: Victor Sahlin 02 1.815, Henrik Berglund 1.034, Tushar Nyqvist 03 992, Robert Söderlind-Odin 942, Olle Erik 02 799, Jonas Essman 559.
K: Linn Gabrielli-Gustafsson 03 2.178, Kristina Andersson 2.023, Maria Gustafsson 1.761, Ulrika Andersson 1.759, Sarah Karlsson 01 Huddinge 1.691, Rebecka Essman 03 1.444, Maja Åskag 02 1.204, Ellinor Essman 565.

30.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 2.053, Bengt Loo 1.800, Livio Monas 1.497, Björn Olofsson 1.324, Angelo Monas 1.189.
K: Freja Olofsson 02 1.969.

30.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Jöran Westberg Huddinge 1.386, Östen Eriksson 1.343, Per Andersson 832, Alf NEde IFK Linköping 793, Åke Lundberg Upsala 694, Ragnar Norén 0.
K: Moa Andersson 02 856, Nina Andersson 827, Ewa Wennbom 801.

30.9 KVARNSVEDEN (Castorama) | Resultat
M: Ragnar Carlsson 00 Falun 2.749 (1278 4165 3830 5969), Fred Stenberg Gefle 2.052, Jakob Klingberg Kvarnsveden 1.779, Magnus Carlsson Falun 1.653, Urban Lif Stål 1.534, Tobias Heldt Ludvika 1.134, Johan Skomorowski Kvarnsveden 957.
K: Axelina Johansson 00 Hovslätt 2.821 (1301 2670 3795 4262), Hillevi Carlsson 02 Falun 2.700 (1025 2934 3812 4262), Lina Carlsson Falun 1.198.

30.9 KARLSKRONA (Castorama) | Resultat
Samtliga KA2.
M: Krister Svensson 1.961, Markus Holmgren 1.423, Anders Söderberg 986, Håkan Grahn 881.

30.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Andrus Klaar 2.196, David Gustafsson 2.121.
K: Anneli Ståhl 2.295, Ulrika Evjen 1.749.

30.9 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Jacob Thelander 03 1.082, Andreas Hall 655, Simon Petersson 413.
K: Sara Rosén Andersson 2.309, Meja Stridsberg 01 1.842, Elvira Hall 06 1.067.

30.9 RONNEBY/KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Danijel Milenkovic 01 2.642 (1381 3556 4284 4727), Tomas Pyka 23.74, Filip Karlsson 1.916, Niclas Lennartsson 1.058, Johan Palmgren 1.049, Tord Karlsson 959.
K: Tilda Petersson 01 2.154, Celine Blomé 1.178, Almida Karlsson 05 1.148.

30.9 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.618, Ahmad Alerr 913, Farid Ali Noor 759.
K: Lovisa Wallman 1.985, Therese Theander 1.865, Emelia Andersson 1.836, Mia Rosengren 1.674.

30.9 VÄSTERÅS/Ap (Castorama)
Båda Västerås.
M: Johannes Nilsson 1.898, Daniel Berr 1.664.

29.9 ÄNGELHOLM (Castorama) | Resultat
Samtliga Ängelholm.
M: Henrik Fridholm 1.333, Robert Nilsson 1.194, Claes Giertz 711.
K: Cornelia Wikström 1.761, Alva Nilsson 02 1.588, Ann-Marie Jönsson 637.

29.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Jonathan Carbe Örgryte 2.016, Fredrik Sangberg Kville 2.006, Erik Hagström Kville 1.326, David Klingberg IFK Göteborg 1.315.

29.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.455, Harald Henriksson 904, Anders Johansson 794.
K: Malena Joufs 1.013.

29.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Malmö om ej annat anges.
M: Peter Rosenlöf Hörby 1.579, Björn Grönwall Öresund 1.557.
K: Victoria Quainoo 02 2.272, Erika Wärff 00 2.148, Barbro Bengtson Heleneholm 2.038, Catharina Algotsson Heleneholm 2.006, Angel Richmore 01 1.962, Kristina Wärff 1.726.

29.9 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna om ej annat anges.
M: Robert Rosenberg 1.673, Roger Karlsson Stensjön 1.260, Stefan Mennborg 367.
K: Annelie Mennborg 1.007, Ann-Christin Olsson Hovslätt 919.

29.9 LINKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Linköpings GIF om ej annat anges.
M: Andreas Nyman 1.861, Joacim Kämpe 1.574, Emil Thölix 1.505, Anton Östebo 1.276, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.174, Tim Yngesjö 1.167, Jonas Renholm 1.102, Fredrik Tjärnström 1.082, Erik Grundberg 880, Gustaf Borg 871.
K: Emilia Malmehed 01 2.202, Jenny Lestander 1.894, Filippa Norberg 01 1.886, Linnea Agefjäll 1.825,

29.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
M: Hercules Ramos Ösmo-Nynäs 1.397, Christian Josefsson Danderyd 1.384.
K: Susanne Lindefalk Hammarby 1.616.

29.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Jakob Eriksson 2.442, Mikael Larsson 2.257, Felix Siljebäck Larsen 2.130, Tommy Larsson 2.063, Magnus Thorstensson 1.446.
K: Amanda Fridberg 02 2.585 (956 2134 3857 4820), Erica Larsson 2.556 (1151 2394 4208 3087), Josefin Berg 2.516 (1054 2288 2632 5369).

29.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: William Lindberg 99 2.313, Lars Bergsten 1.271, urban Lindberg 1.208, Sten-Erik Wihlborg 1.141, Sebastian Häggström 903, Kurt Jonsson 589, Simon Persson 02 587.
K:Z Sanna Häggström 01 1.531, Cornelia Nilsson 01 1.491, Josephine Nilsson 01 778.

29.9 KRISTIANSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Ian Dahlqvist 01 864, Mattias Byström Hässleholm 715,
K: Daniela Gherman 2.658 (948 2675 3689 4822), Maria Johansson 2.301, Fanny Lundberg 01 1.994, Kajsa Andersson 02 1.716, Frida Lundberg 99 1.588, Alicia Byström 01 Hässleholm 1.515, Mia Andersson 1.151.

28.9 BLACKSBURG, VA
K: Emma Thor Tureberg 2.939 (1140 2831 3755 5640), Kajsa Wennberg Upsala 2.726 (985 2883 3176 5558), Stefanie Aeschlimann GER 2.024.

28.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Roger Hall 1.093, Ulf Ekfeldt 1.016, Bengt Johansson 891, Pär Anders Törnqvist 672, Ulf Isaksson 535, Magnus Claar 516.

27.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.440, Inge Melin 766, Greger Melin 508, Christer Lantz 394.

27.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Olle Willsund 2.095, Simon Strand 1.344, Sam Grimheden 04 213.
K: Lovisa Karlsson 00 2.127, Git Karlsson 757.

26.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
K: Mari Klaup-McColl Ullevi 3.024 (1315 5182 3661 3135), Linean Rodås Ullevi 1.812.

26.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Elias Lind 03 1.541, Isak Hampel Klang 1.500, Mårten Nystrand 03 800, Gustav Elinder 03 650.
K: Sofia Boman 02 2.012, Emelie Beckman 03 1.864, Emelie Malmborg 03 1.704.

26.9 FALUN (Castorama) | Resultat
M: Emil Uhlin 00 Falun 2.164, Tim Svantesson 00 Nyköping 1.795, Joel Andersson 02 Kvarnsveden 1.054, Olof hedin 02 Eksjö Södra 876.
K: Julia Axtelius 00 Enköping 2.871 (1248 3513 3479 4195), Linnea Westerberg 01 Bålsta 2.430 (972 3256 2799 3677), Felicia Lejros 01 Djurmo_Sifferbo 2.349.

25.9 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Jacob Thelander 03 1.191, Johan Kenneryd 04 956, Niklas Sundström 817, Leif Persson 589, Lucas Jansson 03 519, Vincent Persic 04 309, Viggo Danielsson 04 185.
K: Alva Sundström 02 2.010, Gabriella Jansson 00 1.867, Meja Stridsberg 01 1.833, Linn Johansson 04 1.491, Annie Rosén Andersson 04 1.127, Elif Feyzoula 04 724, Nellie Prytz 03 662, Aléa Gunnarsson 01 471, Mira Thegelström 03 404, Elice Gunnarsson 03 123, Kyra Gunnarsson 03 118.

25.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Axel Norén 2.872 (1451 5045 4261 4546), Fredrik Samuelsson 2.408 (1297 4985 4083 2592), Jan Samuelsson 1.681, Per Östlund 1.510.
K: Maria Samuelsson 1.389.

24.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Magnus Edgren 1.303, Jan Svensson 1.250.
K: Annie Skaar 03 1.839, Hanna Skaar 05 10.24.

24.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
M: Björn Olofsson 1.328.
K: Madeleine Borg 1.852, Aleksandra Josipovic 1.729, Alexandra Costaniuc 00 1.515, Filippa Kardum 03 1.262, Lina Öhman 1.114.

24.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Göteborgs KIK.
K: Luana Klaric Lundh 99 2.151, Emma Söderström 1.714, Alice Kjellander 00 1.570, Linn Hertz Saebbö 00 1.540, Tess Hertz Saebbö 1.384, Anna Påsse 99 1.326.

23.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
M: Mikael Persson Contact 1.932, Per Wiberg Contacgt 1.212.

23.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 1.997, Guido Ripke 1.605, Gustaf Heikki 01 1.429, Pentti Kuusisto 1.326, P-G Berglund 1.295, Anders Ekman 916, Filip Regnander 696.
K: Louise Ekman 1.593, Linn Egerfält 00 1.564, Filippa Backman 00 1.091, Ida Wennerbo 06 854.

23.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Tjalve om ej annat anges.
M: David Carlsson 1.754, Martin Blomgren 1.560, Örjan Fritiofsson Finspång 1.340, Krister Hultberg 1.328, Fredrik Schölin 1.120, Dag Hultberg 1.080, Mohammad Mohammadi 99 378.
K: Jennifer Ahlstedt 01 2.364, Louise Svensson 99 Eskilstuna 1.905, Sara Bley 1.687, Emelie Bley 1.428, Amanda Järnvall 99 1.290.

23.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.192, Roger Andersson 1.942, Marcus Karlsson 1.941, Stefan Andersson 737, Hampus Pettersson 04 624, Bertil Karlsson 120.

23.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Östen Eriksson 1.324, Per Andersson 894, Åke Lundberg Upsala 713, Åke Lindén 633, Kjell Jansson 402.
K: Lena Jansson 1.350, Ewa Wennbom 751.

23.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala om ej annat.
M: Hugo Sörby 01 2.143, Chris Arnoldsson 2.138, Oscar Janson Ullevi 1.984, Lars Gustafsson 1.895, Gustav Wisén 669, Anders Kindmark 607.
K: Ellen Pettersson 2.712 (1076 2706 4430 3707), Victoria Engström Kindmark 2.656 (1227 2556 3625 3831), Lovisa Östervall 2.411 (1063 3656 3055 2546), Emma Holmgren Löf 02 2.249, Daniella Ekström 99 2.133, Kirsti Wennberg 1.558, Maria Sörby 1.297, Toinie Rönnholm 1.062, Veronika Wisén 1.009.

23.9 SÄFFLE (Castorama)
Samtliga Säffle.
M:David Green 1.086, Andreas Green 00 1.072, Mats Olsson 811, Farid Husseini 00 669, Krister Takman 638, Lars Wall 579, Johan Westerlind 509, P-O Johansson 495, Stefan Wulcan 448.
K: Amanda Olsson 03 2.255, Hanna Olsson 99 2.154, Ebba Wulcan 03 1.953, Petra Bäckström 02 1.849, Emelie Olsson 05 1.610, emma Wall 04 1.371, Mathilda Kyrk 1.295, Kamilla Kristoffersson 1.062, Tindra Lööf 05 1.039, Lill Wulcan 1.013, Carin Guttman 982, Signe Westerlind 05 968, Annika Olsson 850, Maja Kyrk 05 828, Astrid Wall 07 639, Hjördis Takman 05 461.

23.9 LJUNGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Ljungby om ej annat anges.
M: John Nguyen 00 Wärnamo 1.623, Elias Kenneryd 99 1.191, Henning Holm Wärnamo 1.181, Jacob Thelander 03 1.093, Jonas Danielsson 855, Johan Kenneryd 04 845, Carl Nyström 837, Andreas Hall 603, Göran Andersson 561, Michael Robisch 409, Vincent Persic 04 321, Viggo Danielsson 04 239.
K: Sara Rosén Andersson 2.295, Meja Stridsberg 01 1.898, Annie Rosén Andersson 04 1.128, Elvira Hall 06 1.117, Elin Jonasson 00 Wärnamo 1.005.

23.9 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
K: Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne 2.221.

23.9 OSKARSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Oskarshamn.
M: Tomas Fanta 1.623, Daniel Ringbom 1.564, Patrik Eriksson 1.532, Tobias Bladh 921, Sandy Bengtsson 671.
K: Hanna Ronneteg 00 1.604, Sandra Ronneteg 916. Birgitta Uppgården 897, Linnea Skärkarl 01 424.

23.9 GLANSHAMMAR (Castorama) | Resultat
M: Olof Wallin Glanshammar 1.336, Mikael Oesten Nora 1.177, Anton Östebo Linköping 1.157, Oscar Östebo Glanshammar 1.115.
K: Josefine Larsson Glanshammar 1.892, Sara Angelmyr Örebro 1.604, Ulrika Lindgren Nora 1.444, Emelie Lindgren 02 Nora 1.361, Erika Lauri Örebro 883.

23.9 RONNEBY/KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Danijel Milenkovic 01 2.572 (1383 3217 4257 4652), Filip Karlsson 1.848, Andreas Magnusson 1.749, Henrik Johansson 1.660, Maximilian Lennartsson 03 1.354, Niclas Lennartsson 1.036, Tord Karlsson 842.
K: Tilda Petersson 01 2.182, Maja Pettersson 02 2.066, Almida Karlsson 05 1.137.

23.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Jonathan Carbe Örgryte 2.151, Tobias Larsson Örgryte 1.844, Fredrik Sangberg Kville 1.757, Anders Walther Kville 1.546.
K: Malin Fors Örgryte 1.737.

23.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Jens Duvander 1.576, Stefan Hjelm 1.314, Mattias Byström Hässleholm 705.
K: Fanny Lundberg 2.168, Amanda Rohlin 2.076, Alicia Byström 01 Hässleholm 1.480, Cecilia Flyckt 1.411, Ellen Rohlén 02 1.201.

23.9 UMEÅ (Castorama) | Resultat
M: William Ullberg IFK Umeå 2.487, Tor Lindberg IFK Umeå 2.409, Hans Källén Strömsund 2.163, Ludwig Sjödin IFK Umeå 1.635, Erik Nordin 02 Timrå 1.528.
K: Amanda Nordin Skellefteå 2.513 (970 2745 3763 3594), Sunny Björkén 02 Tväråselet 2.041, Fanny Jonsson 99 Östersund 1.994, Frida Jonsson Östersund 1.934, Felicia Wiberg Eriksson 02 Strömsund 1.759, Isabelle Wiberg Eriksson 01 Strömsund 1.575, Elin Granlöf 02 Timrå 1.259, Mathilda Johansson 00 IFK Umeå 1.003.

23.9 NÄSSJÖ (Castorama)
M: Peter Fritz IK Sisu 1.686.

23.9 TIMRÅ (Castorama)
Samtliga Timrå om ej annat anges.
M: Fredrik Gerdsdorff 2.542 (1294 3329 4268 4691), Lukas Hamrin 99 2.214, Tomas Gerdsdorff 1.398, Oscar Sundlöf 979.
K: Emelie Gerdsdorff 99 2.322, Emma Vikström 01 1.947, Therese Hedlund 00 Boden 1.700, Annelie Hamrin 1.159.

23.9 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba.
M: Roger Karlsson 921, Mikael Magnusson 893.
K: Marika Rydell 1.738.

23.9 VÄSTERÅS/Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Johannes Nilsson 1.872, Daniel Berr 1.728.
K: Jennifer Andersson 01 2.338.

22.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
K: Karin Cronstedt Malmö 2.425 (1162 3458 3204 2317), Helena Cronstedt 01 Malmö 1.764, Barbro Bengtson Heleneholm 1.475.

22.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Karl Ludvik 02 2.475, Gustav Kjell 1.898, Emil Holm 01 1.442, Douglas Larsson 958.
K: Fanny Öhrn Selahn 2.611 (1084 2584 4022 3625), Sofia Jäger Stenberg Sundbyberg 2.241, Hannah Luxemburg 02 Täby 1.911, Molly Skugge 03 1.705, Annelie Schöldström 1.616, Klara Hällerfors 1.327.

22.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute om ej annat anges.
M: Erik Larsson 2.688 (1357 4559 4522 3841), Jorma Jääskeläinen 1.225, Björn Garven 523.
K: Erica Karlström Åhus 1.852, Hanna Jacobsson 1.266, Anna Östergren 02 1.172, Ylva Garven 04 1.115.

22.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.497 (1802 4710 6030 5706), Jefferson Jarvis USA 2.974 (1682 4135 4839 4462), Zach Stetler USA 2.924 (1592 4361 4840 4252).

22.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 2.725 (1361 4277 3950 5081), Hans Eriksson 2.645 (1207 4311 3423 6007), Rickard Throgen Hedin 03 1.207.
K: Ida Stenbäck 99 2.658 (1015 2370 3940 4602), Jessica Billa 01 2.291, Maja Persson 01 2.069.

22.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.808, Nils Enehammar 1.179, Tobias Johansson 1.014, Andreas Magnusson 876.
K: Therese Lückner 1.609, Jenny Hallstensson 1.407, Charlotte Nygren 1.382, Madelene Breiling 1.051.

20.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Sävedalen om ej annat anges.
M: Simon Lanngren 00 1.951, Viktor Johansson Ullevi 1.658, Leo Frid Göransson 02 1.157, Malte Rosvall 02 711, Nils Jensen 01 188.
K: Molly Broback 01 2.359, Matilda Ekenberg 00 2.058, Maria Runneberger 99 1.868, Hanna Gille 1.764, Sonia Fors 02 991, Elin Hellquist 01 984.

19.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Erik Olsson 1.951, Gustaf Hultgren 1.940, Tobias Larsson 1.908. Fredrik Sangberg Kville 1.862, Samuel Wiik 1.488, Per Tedenrud 1.377.
K: Judith Sjöman 99 1.925.

18.9 MÖLNDAL (Castorama) | Resultat
Samtliga Mölndal om ej annat anges.
M: Måns Roos 02 1.964, Emil Predan 1.738, Philip Frifelt Lundqvist 1.379, Filip Schwartz 1.368, Vilmer Elovsson 02 1.304, Jona Askelund 00 1.156, Marcel Schweikart 02 1.133, Oskar Weidenholm 01 1.106, Johan Lamm 1.059, Josef Wallenlind 01 857, Jesper Hermansson 02 759.
K: Ebba Molinder 00 2.209, Jessica Preiman Haparanda 1.932, Elsa Lindén 00 1.607, Ebba Gustafsson 02 1.331, Alva Larsson 02 1.027.

18.9 KALMAR (Castorama)
Samtliga Kalmar.
M: Alexander Sjögren 99 2.588 (1197 4600 4306 4080), Jacob Brideau 1.037, Ted Lennartsson 04 648.
K: Nova Brideau 02 2.115, Nadja Lennartsson 01 1.881, Tova Lindahl 1.715, Annika Berglund 1.501.

18.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Båda Herrljunga.
M: Wasim Sherzad 99 1.190, Anders Carlehed 975.

17.9 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen.
M: Daniel Ståhl 3.388 (1692 4663 6600 4740), Patrik Melin 2.532 (1225 4829 3983 3801).
K: Heidi Schmidt 2.829 (1130 3085 4738 3466).

17.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
K: Annie Skaar 03 1.887, Emma Svensson 926, Sanna Backman 03 693.

16.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 1.951, Bengt Loo 1.751, Björn Olofsson 1.222.
K: Freja Olofsson 02 2.058.

16.9 HÄSSELBY (Castorama)
M: Gabriel Heen Hässelby 3.055 (1724 5517 4550 3933), Jan Samuelsson Hässelby 1.505.

16.9 BORÅS (Castorama)
M: Lennie Helander Örgryte 2.060, Robert Fabian Herrljunga 1.857, Per-Joan Lorentzon Orient 1.696.

16.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.340, Anton Johansson 1.128.
K: Annelie Schöldström Tureberg 1.822, Louise Lilius 1.599.

16.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Båda Ösmo-Nynäs.
M: Johan Jergander 1.678, Henrik Friberg 1.623.

16.9 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
M: Mats Burvall Visby Gute 1.533, Tomas Larsson Visby Gute 1.145.
K: Stina Jacobsson Tjelvar 1.943.

16.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Östen Eriksson 1.317, Per Andersson 893, Åke Lundberg Upsala 712, Bernhard Karlsson 529, Åke Lindén 486.
K: Ewa Wennbom 771, Alva Andersson 03 576.

16.9 VÄSTERÅS/Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.379, Johannes Nilsson 2.016.

16.9 KRISTINEHAMN (Castorama)
K: Erica Larsson IF Göta 2.617 (1160 2702 4318 2949), Josefin Berg IF Göta 2.459, Josefine Lundström FIN 2.148, Lina Jernberg 99 Kristinehamn 1.651, Mia Pettersson Kristinehamn 743.

15.9 TRELLEBORG (Castorama)
M: Lars Andersson Trelleborg 1.515.

15.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden om ej annat anges.
M: Lukas Hamrin 99 Timrå 2.240, Nils Pettersson 2.115, Henrik Hedlund 858.
K: Therese Hedlund 00 1.690, Therese Högnelid 00 Gällivare 1.519, Linda Hedlund 04 1.209.

15.9 SANDVIKEN (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Andreas Romin 2.267, Daniel Hedström Valbo 2.000, Fredrik Nordin 99 1.122, Filip Regnander 527.
K: Johanna Edvall 00 2.661 (1026 3021 3375 4439), Sandra Törnros 2.438 (1114 2595 3856 2691), Veronika Nordin 1.730.

15.9 GÖTEBORG (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Erik Liberg Ullevi 2.293, Max Hejdenberg 1.603, Reine Eklund 1.558, Mikael Wennerbeck 1.197.
K: Rebecka Abrahamsson 1.744, Judith Wagersten 1.388, Alexandra Schill 00 1.354.

15.9 KRISTIANSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Mattias Byström Hässleholm 774, Lesley Lundberg 680.
K: Fanny Lundberg 01 2.176, Amanda Rohlin 2.124, Agnes Jansdotter 1.891, Alicia Byström 01 Hässleholm 1.543, Cecilia Flyckt 1.378, Ellen Rohlén 02 1.117.

15.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs om ej annat anges.
M: Henrik Friberg 1.686, Johan Jergander 1.606, Roland Sundqvist Upsala 1.513, Johan Löfstedt 1.290, Palle Storm 1.169, Jörgen Wehmonen 1.089, Erik Löfstedt 99 764,
K: Veronica Lindqvist 1.505, Maja Friberg 03 1.407.

15.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Robert Lindberg 1.956, Urban Lindberg 1.290, Sten-Erik Wihlborg 1.069.

13.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M:Nils Pettersson 2.267, Gustaf Löfgren 1.360.
K: Smilla Löfvenhaft 06 446.

11.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Kville om ej annat anges.
M: Arvid Mägi Theorin 01 2.540 (1434 3854 4226 3612), William Lanndalen 01 2.402, Emil Persson KA2 2.112, Fredrik Grund 02 1.396, Anders Walther 1.318, Stefan Lanndalen 1.037, Philip Ryding 01 996, Gustav Tartu 02 838, Samuel Melin 02 834, Jesper Nordström 92 752, Axel Olausson 03 666.
K: Nicole Dinu 03 1.554, Alfrida Kilvik 01 1.507, Ida Elmén 03 1.476, Hilda Gyldén 01 1.388, Ida Björndal 01 1.190, Alexandra Torgersson 03 1.017.

11.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Samuel Eriksson 02 Rånäs 1.735, Gabriel Axelsson 02 1.488, Johannes Jansson 02 Östhammar 1.433, Oliver Ericsson 01 991, Sebastian Eriksson 00 Alunda 979, Albert Nygren 01 875, Lukas Olsson 01 873, Eric Björfors 02 Rånäs 792, Gustav Harning 02 363, Simon Plesse 02 315, Frans Ingelstam 02 305, Alfred Kristoffersson 01 155, Emil Boström 02 11.
K: Caisa-Marie Lindfors 00 2.636 (1164 2373 4053 3687), Emma Holmgren Löf 02 2.282, Tiffanie Magnusson 02 1.777, Lisa Weyhenmeyer 00 1.472, Ebba Lindblom 02 Alunda 1.471, Alva Wolvan 01 1.400, Nora Axelsson 02 1.288, Alice Ericsson 00 Rånäs 1.243, Katrin Carlsson 00 1.173.
Anm: Tävling för FIG-eleverna.

10.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson 1.372, Roger Karlsson Stensjön 1.348, Ambjörn Martinsson Stensjön 977, Harald Henriksson 833, Benny Andersson 741, Hans Jörgen Hansson 646.
K: Kerstin Panzar 1.004, Majken Henriksson 590.

9.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs om ej annat anges.
M: Johan Jergander 1.708, Henrik Friberg 1.647, Erik Holmgren Boo 1.288, Gabriel Jergander 01 857, Christer Andersson 833, Anton Dahlberg 04 648.
K: Maja Friberg 03 1.268, Wilma Wilkman 02 1.267, Ulrika Wilkman 1.152.

9.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Johan Vestlund 1.207, Patric Larsson 1.004, Christer Säwe 886, Tomas Pettersson 833.
K: Camilla Mattsson 2.500 (958 2730 3179 4292), Elvira Högman 04 1.783, Emma Larsson 05 1.560, Cornelia Kennerstad 03 1.504, Sophie Säwe 04 1.427, Sandra Larsson 03 1.408, Anna Pettersson Norén 804, Victoria Kennerstad 499.

9.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 1.839, Björn Olofsson 1.180.
K: Jonna Nilsson 2.595 (1069 2464 3690 4120), Freja Olofsson 02 1.946, Madeleiene Borg 1.756, Lina Öhman 1.135.

9.9 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M:Manuel Brändeborn 2.287, Henrik Arnerdal Ösmo-Nynäs 1.815, Öystein Krogen 1.444, Robert Söderlind-Odin 1.135, Roger Holm 962, Hans Nyqvist 661.
K: Kristina Andersson 2.197, Sofi Brändeborn 2.156, Sofia Gustafsson 2.079, Jenny Jansson 1.944, Eva Karlsson 1.204, Elinor Essman 667.

9.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.288, Per Andersson 814, Ulf Sandén 481, Kjell Jansson 446, Joel Ahlberg-Eriksson 06 0.
K: Ewa Wennbom 771.

9.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
K: Ebba Molinder Mölndal 2.174, Matilda Ekenberg 00 Sävedalen 2.117, Jessica Preiman Haparanda 1.998.

8.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala.
M: Åke Lundberg 725.
K: Ellen Petterson 2.773 (1105 2928 4517 3616), Victoria Engström Kindmark 2.732 (1264 2644 3808 3849).

8.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Johannes Lilius 01 2.365.
K: Louise Lilius 1.653, Birgitta Nyström 1.246, Anna Johansson 1.002.

8.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Båda Nyköping.
M: Jonas Birgersson 2.181, Jerry Jönsson 1.914.

8.9 GNESTA (Castorama) | Resultat
Samtliga Gnesta.
M: Roger Andersson 1.662, Robert Danielsson 1.510, Christoffer Yngve 1.488, Markus Kleinerud 02 644, Hampus Pettersson 04 574, Kent Danielsson 335, Bertil Karlsson 103.

8.9 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
M: Simon Pettersson Hässelby 3.451 (1692 5362 5988 5211), Gustav Liberg Ullevi 3.204 (1608 4226 5684 5261), Oscar Vestlund IF Göta 3.186 (1501 4885 4397 6663), Jakob Gardenkrans 24Seven 3.074 (1472 4516 5355 4998), Ulf Ankarling IF Göta 3.040 (1527 4865 5507 4033), Sebastian Thörngren Växjö 2.878 (1278 5923 3822 5165), Simon Karlén IF Göta 2.510 (1329 4676 3906 3482), Rasmus Elfgaard 24Seven 2.457, Anton Andersson Tureberg 2.274, Jonas Meyer Örgryte 2.214, Tim Wunger Upsala 2.182, Quincy Andersson Malmö 1.904, Tobias Inedahl 1.476
K: Fanny Roos 24Seven 3.699 (1739 3723 5375 5588), Vanessa Kamga Upsala 3.507 (1360 3227 5623 6066), Frida Åkerström Hässelby 3.104 (1576 2689 4195 4612), Angelica Bengtsson Hässelby 2.130, Kaiza Karlén IF Göta 2.022, Sara Cannmo Örgryte 1.630, Cornelia Andersson 1.541.

6.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.244, Patrik Nyström 1.206, Jonas Senbom 1.120, Mika Raappana 1.091, Bengt Gustafsson 887, Melvin Nyström 04 386.
K: Nellie Senbom 03 1.424, Erika Gustavsson 02 1.416, Linda Hedlund 04 1.155, Linda Nyström 1.083, Emma Johansson 03 760, Marie Gustafsson 258.

5.9 UPPSALA (Castorama)
M: Simon Pettersson Hässelby 3.591 (1750 5737 6202 5404), Åke Lundberg Upsala 613.
K: Fanny Roos 24Seven 3.725 (1801 3943 5240 5443), Vanessa Kamga Upsala 3.464 (1428 3511 5643 5060), Ellen Pettersson Upsala 2.771 (1085 3095 4534 3488).

5.9 GÖTEBORG/S (Castorama)
M: Arwid Koskinen Ullevi 3.057 (1752 5199 4420 4284), Elias Håkansson Spårvägen 2.800 (1362 3707 3886 6404), Theo Walther Ullevi 2.774 (1250 5194 4458 4357), Jonathan Harley Ullevi 2.435, Kevin Fankl Ullevi 2.279, Simon Lanngren 00 Sävedalen 2.062, Arvid Mägi Theorin 01 Kville 2.014, Måns Roos 02 Mölndal 1.757, Johan Björnstad Ullevi 1.638.
K: Ásdís Hjálmsdóttir Spårvägen 3.557 (1514 5591 4817 4135).

3.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Pierre Arvidsson 1.423, Stig Arvidsson 1.387, Leif Carlsson 1.120.
K: Annie Skaar 03 1.785, Kerstin Panzar 1.130, Emma Svensson 971.

3.9 KALMAR (Castorama)
Samtliga Kalmar om ej annat anges.
M: Alexander Sjögren 99 2.453, Tom Holmgren 1.288, Simon Holmgren 04 752, Ted Lennartsson 04 660.
K: Nova Brideau 02 2.069, Nadja Lennartsson 01 1.805, Cornelia Wikström Ängelholm 1.707, Tova Lindahl 02 1.693.

2.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Per Andersson 843, Åke Lundberg Upsala 655, Bernhard Karlsson 608, Kjell Jansson 402.
K: Moa Andersson 02 978.

2.9 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
M: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 2.419.

2.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg.
M: Stellan Back 2.690 (1242 6146 3918 3743), Lukas Björninger 00 2.345, Edvin Hagberg 99 2.133, Emil Holm 01 1.711.
K: Hanna Mårtensson 2.760 (1100 2933 3224 5108), Linnea Larsson Huusko 2.495 (1004 2266 4378 4265), Annelie Schöldström 1.808, Sarah Olsson 02 1.776, Karin Schöldström 00 1.648.

29.8 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute.
M: Mats Wihlborg 1.753, Mats Burvall 1.497, Jorma Jääskeläinen 1.345, Tomas Larsson 1.109, Rafael Vikic 05 119.
K: Bella Lindgren de Flon 03 1.465, Anna östergren 02 1.148, Ylva Garvén 04 1.038, Jennifer Laveryd 980.

28.8 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala.
M: Axel Lönegren 2.625 (1264 6750 3582 3250).
K: Vanessa Kamga 3.412 (1359 3331 5634 5193), Ellen Pettersson 2.848 (1087 3135 4710 3721), Emma Holmgren Löf 02 2.483 (982 2231 3431 4402).

27.8 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute.
M: Daniel Örevik 1.713, Mats Burvall 1.417, Johan Burvall 02 1.335, Linus Örevik 00 1.215, Tristan Cales 02 603, Thomas Wallentin 05 0.
K: Moa Örevik 03 1.518, Anna Östergren 02 1.163, Ylva Garvén 04 1.014, Hilda Östergren 05 941.

27.8 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Harald Henriksson 771.
K: Kerstin Panzar 910, Majken Henriksson 568.

26.8 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
M: Tobias Hagström Hälle 2.531 (1166 4600 3326 5207), Per Kåberg Orient 2.291, Erik Dahlqvist Orient 2.111, Robert Fabian Herrljunga 1.710, Per-Joan Lorentzon Orient 1.542, Thomas Edvinsson Herrljunga 1.541, Tomas Oscarsson Herrljunga 1.495, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.131, Peter Hagström Istrum 1.103, Anders Carlehed Herrljunga 919, Per-Ove Kristersson Istrum 297.
K: Cecilia Hagström Istrum 1.210, Annelie Kristersson Istrum 764,

26.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 791, Åke Lindén 512, Bernhard Karlsson 448.

26.8 GNESTA (Castorama) | Resultat
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.255, Stefan Andersson 1.772, Bertil Karlsson 109.

26.8 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.303.

26.8 UPPSALA (Castorama)
K: Vanessa Kamga Upsala 3.392 (1360 2895 5518 5750), Kajsa Wennberg Upsala 2.832 (1044 3115 3041 5958).

25.8 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.241, Jerry Jönsson Nyköping 1.931.
K: Tilde Jönsson 02 Linköping 1.718.

25.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: William Lindberg 99 2.227, Robert Lindberg 1.969, Urban Lindberg 1.294, Sten-Erik Wihlborg 962.
K: Frida Norlund 2.310, Emma Granlund 1713.

25.8 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar.
M: Fredrik Nyman 1.920, David Nyman 1.584.
K: Ingegerd Nyman 878.

25.8 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Lasse Ohtamaa 3.005 (1479 5838 5127 3622), Timo Torri 889.
K: Therese Lård 1.519.

Resultat

Resultat 2018

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>