Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 24 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2019

22-27.7 BAKU (EYOF) | Resultat
Dag 1
P17 100m h2
(+1.4): 2) Zion Eriksson 02 10.62.
F17 Kula Q2: 5) Victoria Quainoo 02 1576.
Dag 2
P17 100m f
(+1.7): 5) Z Eriksson 10.59. 400m h2: 1) Emil Johansson 02 47.73.
F17 3000m: 6) Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 9:57.30. Kula f: 9) V Quainoo 1547. Slägga Q: 8) V Quainoo 6231.
Dag 3
P17 200m h1
(-0.8): 3) Sidney Léger 02 21.98. 400mH h1: 1) Oskar Edlund 02 52.67.
F17 Tresteg Q1: 1) Maja Åskag 02 1296/+0.8.
Dag 4
P17 200m f
(+0.6): 6) S Léger 21.78. 400m f: 1) E Johansson 47.69. Stav: 9) Emil Carlsson 02 455. Kula Q1: 2) Jesper Ahlin 03 1854.
F17 2000mH: 5) Julia Svennblad 03 6:50.96. Stav: 3=) Rebecka Krüeger 03 385. Slägga f: 9) V Quainoo 5893.
Dag 5
P17 400mH f:
1) O Edlund 51.41. Kula f: 3) J Ahlin 1871. Diskus Q2: 5) Leo Janén 02 5234. 1000m stafett h2: 1) Sverige (Z Eriksson, S Léger, E Johansson, O Edlund) 1:56.35.
F17 Tresteg: 1) M Åskag 1326/+0.3.
Dag 6
P17 Diskus:
7) Leo Janén 5511. 1000m stafett f: 2) Sverige (E Carlsson, S Léger, E Johansson, O Edlund) 1:54.03.

18-21.7 BORÅS (JEM19 - P19) | Resultat
Dag 1
P19 110mH h2
(+1.8): 8) Benjamin Tinglöf 01 14.26. Kula Q1: 11) Arvid Mägi Theorin 01 1765. Slägga Q1: 10) Hugo Sörby 01 6584, Q2: 14) Ivar Moisander 00 6523.
Dag 2
P19 3000mH h1:
4) Omar Nuur 01 9:06.57. 400mH h1: 1) Johan Claeson 01 52.08, h2: 1) Carl Bengtström 00 52.14, h4: 4) Gustav Karlsson 00 52.59.
Dag 2-3
P19 Tiokamp:
-) Emil Uhlin 00 bröt (11.77/0.0 683/-1.3 1189 200 52.46 15.26/-0.8 X 450 -).
Dag 3
P19 400mH s1:
1) C Bengtström 50.71, s2: 6) J Claeson 52.52, -) G Karlsson diskv (53.40). Tresteg Q1: 10) Tobias Carlryd 00 1466/-0.6, Q2: 6) Carl af Forselles 01 1534/+0.1.
Dag 4
P19 5000m:
8) Emil Millán de Oliva 01 14.24.88 (3000m 8:35.6m). 3000mH f: 2) O Nuur 8:58.79. 400mH f: 1) C Bengtström 50.32. Tresteg f: 6) C af Forselles 1546/+0.3. 4x100m h1: 3) Sverige (Milo Wahlgren 02, Vidar Stenqvist 00, Oliwer Danielsson 01, Omar Chabaan 00) 40.45, f: 6) Sverige (Viktor Thor 00, O Chabaan, M Wahlgren, V Stenqvist) 41.57.

18-21.7 BORÅS (JEM19 - F19) | Resultat
Dag 1
F19 100m h3
(+1.4): 6) Kajsa Kjellergren 01 11.94. 800m h2: 5) Lovisa Bivstedt 01 2:07.77. Höjd Q1: 11) Klara Frykholm 03 170. Tresteg Q1: 8) Olivia Bojang 02 1204/-1.7. Diskus Q1: 3) Caisa-Marie Lindfors 00 4959, 4) Daniella Persson 00 4922, Q2: 4) Ella Andersson 00 4959.
Dag 1-2
F19 Sjukamp:
9) Lovisa Karlsson 00 5.406 (14.03/-2.5 172 1150 25.63/+0.1 598/-0.5 3523 2:31.35), 10) Klara Rådbo 01 5.382 (14.67/-1.3 175 1168 25.64/0.0 573/-0.7 3958 2:30.72.
Dag 2
F19 200m h1
(-2.1): 5) Wilma Rosenquist 01 24.24. 800m s1: 5) L Bivstedt 2:07.61. 3000m h1: 8) Elsa Wallenius 01 9:36.63, 10) Vera Sjöberg 01 9:52.08, h2: 9) Tilda Östberg 01 9:51.96. 100mH h2 (-2.3): 1) Tilde Johansson 01 13.45. Stav Q2: 6=) Gabriella Jönsson 01 390. Diskus f: 4) C-M Lindfors 5308, 8) E Andersson 4858, 9) D Persson 4715.
Dag 3
F19 200m s1
(+0.6): 8) W Rosenquist 24.55. 3000mH: 4) Emilia Lillemo 00 10:22.90. 100mH f (+0.1): 1) T Johansson 13.16. Längd Q1: 11) L Karlsson 583/+0.4, Q2: 1) T Johansson 648/+1.1. Kula Q1: 7) Axelina Johansson 00 1470, Q2: 11) C-M Lindfors 1406.
Dag 4
F19 Stav f:
6=) G Jönsson 391. Längd f: 2) T Johansson 652/-0.5. 4x100m h1: 4) Sverige (Gabriella Holmström 00, Nikki Anderberg 01, Filippa Sivnert 01, W Rosenquist) 45.37.

11-14.7 GÄVLE (JEM22 - K22) | Resultat
Dag 1
K22 100m h4
(-2.3): 2) Claudia Payton 12.06, s2 (-1.4): 5) C Payton 11.87. 800m h2: 5) Astrid Rosvall 2:09.27. 3000mH h1: 10) Julia Samuelsson 10:54.53. 100mH h4 (-4.1): 5) Amanda Hansson 14.34. Tresteg Q1: 12) Fatima Koné 1211/+0.6, Q2: 3) Emelie Nyman Wänseth 1342/+1.5. Diskus Q1: 4) Vanessa Kamga 5341, 9) Ellen Pettersson 4719, Q2: 6) Mathilda Eriksson 4937. Slägga Q1: 2) Grete Ahlberg 6527, 6) Frida Bååth 6071, Q2: 5) Emma Thor 6026.
Dag 1-2
K22 Sjukamp:
7) Bianca Salming 5.754 (15.03/-1.9 188 1356 27.08/-0.9 548/-0.2 4825 2:18.37), -) Lovisa Östervall bröt (14.73/-1.3 173 1115 25.95/-0.7 556/-0.2 3845 -).
Dag 2
K22 200m h3
(-0.1): 8) Emma Jansson 24.86, h4 (+0.6): 5) Emelie Rantzow 24.15. 1500m h1: 5) Isabella Andersson 4:32.44, h2: 9) Elin Brink 4:28.06. 400m häck h1: -) Vendela Rydbäck diskv, h2: 7) Amanda Holmberg 61.37, h4: 3) Minna Svärd 59.21. Höjd Q1: 5) Maja Nilsson 178, Q2: 1=) Louise Ekman 178, 7=) B Salming 178. Stav Q1: 8=) Linnea Jönsson 405, Q2: 10=) Ellen Olsson 390. Tresteg f: 6) E Nyman Wänseth 1349/+1.1. Diskus f: 5) V Kamga 5548. Slägga f: 5) G Ahlberg 6588, 7) E Thor 6310, 8) F Bååth 6257.
Dag 3
K22 200m s1
(-1.1): 6) E Rantzow 24.42. 400mH s2: 8) M Svärd 59.74. Höjd f: 7) M Nilsson 185, 8=) B Salming 180, 13) L Ekman 175. Längd Q1: 7) Kaiza Karlén 617/-1.5, Q2: 6) A Hansson 601/-0.5. Spjut Q1: 9) Carolin Näslund 5059.
Dag 4
K22 5000m:
15) Sara Christiansson 16:13.72 (3000m 9:21.5m). Längd: 5) K Karlén 633/+0.9. 4x100m h1: 6) Sverige (C Payton, E Jansson, A Hansson, Maja Almgren) 45.17.

11-14.7 GÄVLE (JEM22 - M22) | Resultat
Dag 1
M22 100m h3
(-1.0): 1) Henrik Larsson 10.45, h4 (-2.4): 2) Austin Hamilton 10.81, s1 (-1.2): 5) A Hamilton 10.74, s2 (-1.4): 1) H Larsson 10.50. 110mH h1 (-1.9): 2) Max Hrelja 14.22, h3 (-2.5): 4) Joel Bengtsson 14.50. Kula Q1: 7) Jesper Arbinge 1771, Q2: 2) Wictor Petersson 1976. Spjut Q1: 8) Jakob Samuelsson 6787.
Dag 2
M22 100m f
(+2.2): 1) H Larsson 10.23w, 8) A Hamilton 14.70w. 200m h1 (+0.4): 2) Kasper Kadestål 21.18, h3 (+1.1): 4) H Larsson 21.28, h5 (+0.8): 5) Anders Pihlblad 21.43. 800m h2: 6) Andreas Kramer 1:50.17. 3000mH h1: 1) Simon Sundström 8:54.19, 6) Leo Magnusson 8:57.71, h2: 13) Axel Djurberg 9:17.71. 110mH s1 (+1.1): 5) J Bengtsson 14.40, s2 (0.0): 3) M Hrelja 13.85, f (+1.4): 8) M Hrelja 13.98. 400mH h4: 6) William Frobe 55.26. Kula f: 3) W Petersson 1953.
Dag 3
M22 200m s1
(-1.2): 7) A Pihlblad 21.69, s2 (-1.2): -) H Larsson ej start, s3 (-1.3): 2) K Kadestål 21.24, f (-0.1): 7) K Kadestål 21.24. 5000m: 5) Suldan Hassan 14:19.96 (3000m 8:55.9m), 22) Emil Danielsson 15:06.67. Höjd Q2: 7=) Simon Wiklund 212. Tresteg Q2 6) Gustaf Bålström 1580/+1.6. Diskus Q2: 2) Jakob Gardekrans 5685.
Dag 3-4
M22 Tiokamp:
9) Andreas Gustafsson (11.19/-1.1 708/+1.9 1217 194 49.81 14.97/+0.2 3872 460 5420 4:31.16).
Dag 4
M22 3000mH f:
3) S Sundström 8:45.82, 7) L Magnusson 8:50.55. Diskus f: 5) J Gardenkrans 5786. 4x100m h1: 7) Sverige (M Hrelja, Marcus Tornée, J Bengtsson, A Pihlblad) 40.39.

8-9.6 UPPSALA (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

8.6 MIRANDA DO CORVO, POR (IAU VM Ultra Trail) | Resultat
M 44 km trail: 59) Joakim Lantz 4:06:05, 65) Johan Lantz 4:08:15, 97) André Jonsson 4:20:15. Lag: 17) Sverige.
K 44 km trail: 11) Fanny Borgström 4:24.51, 21) Johanna Bygdell 4:34:15, 47) Lisa Ring 4:55:03, 75) Sanna Helander 5:14:05. Lag: 6) Sverige.

30.3 AARHUS/Moesgaard, DEN (VM-JVM terräng) | Resultat
M 10.0 km: 17) Robel Fsiha 33:06, 36) Napoleon Solomon 33:49.
P19 7.6 km: -) Omar Ismail 00 bröt.

24-30.3 TORUŃ, POL (IVVM) | Resultat

1-3.3 GLASGOW, GBR (IEM) | Resultat
Dag 1
M 400m h3:
4) Carl Bengtström 00 49.50. 800m h1: 6) Erik Martinsson 1:49.39, h4: 1) Andreas Kramer 1:48.67. 3000m h1: 6) Jonas Leanderson 7:51.47, h2: 10) Suldan Hassan 8:05.08. Stav Q: 6=) Melker Svärd Jacobsson 570. Längd Q: 3) Thobias Nilsson Montler 795.
K 400m h5: 4) Matilda Hellqvist 53.93. 800m h2: 2) Lovisa Lindh 2:03.38. 1500m h1: 5) Yolanda Ngarambe 4:12.16, h2: 5) Anna Silvander 4:11.01, h3: 5) Hanna Hermansson 4:19.88. 3000m: 14) Y Ngarambe 9:17.53, 16) Lisa Havell 9:22.72. Höjd Q1: 1) Erika Kinsey 193, 8) Sofie Skoog 189, Q2: 11=) Bianca Salming 185. Kula Q: 8) Fanny Roos 1779, 16) Frida Åkerström 1652.
Dag 2
M 60m h2:
2) Austin Hamilton 6.76, h4: 6) Odain Rose 6.88, h6: 2) Henrik Larsson 6.72, s1: 6) A Hamilton 6.75, s3: 3) H Larsson 6.69. 800m s2: 3) A Kramer 1:49.06. 3000m f: 5) J Leanderson 7:59.16. 60mH h2: 4) Fredrick Ekholm 7.89, h3: 6) Max Hrelja 7.92, h4: 4) Anton Levin 7.84. Stav f: 3) M Svärd Jacobson 575.
K 60m h4: 3) Irene Ekelund 7.38, h6: 7) Elin Östlund 7.44, s3: 6) I Ekelund 7.41. 800m s2: 6) L Lindh 2:04.54. 60mH h3: 7) Tilde Johansson 01 8.31. Stav Q: 4) Michaela Meijer 460, 14=) Angelica Bengtsson 440.
Dag 2-3
M Sjukamp:
4) Fredrik Samuelsson (7.06 766 1469 207 8.20 500 2:45.99).
Dag 3
M 800m f:
7) A Kramer 1:48.06. 60mH s1: 8) Anton Levin 7.93. Längd f: 2) T Nilsson Montler 817.
K Höjd f: 7=) E Kinsey 191. Stav f: 8) M Meijer 445.

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>