Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2019

20.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
K: Caroline Eckemalm 1.497, Malin Eriksson 912, Annika Eriksson 713.

20.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.245, Per Andersson 515, Kjell Jansson 299, Alf Jansson 97.
K: Carina Nilsson 819.

20.10 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Johan Dahlrot 1.269, Claes Becker 1.205, Michael Gibson 1.166, Peter Ljung 1.076, Håkan André 581, Wissem Be Alaya 528.
K: Alice Näsman 05 1.290, Anna Jidenius 05 1.142.

20.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: Erik Liberg 2.224.
K: Emelie Larsson 2.277.

19.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Arvid Forsell 02 913, Markus Kleinerud 02 728, Pontus Nilsson 670.

19.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
M: Johan Jergander Ösmo Nynäs 1.725.
K: Sara Jergander Ösmo Nynäs 1.472.

19.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Johan Andersson 1.973, Johannes Andersson 1.513.
K: Johanna Andersson 2.150.

19.10 TIERP (Castorama)
M: Daniel Larsson Skade 1.555, Lars Andersson Tierp 1.178, Max Andersson Upsala 983, Sivert Melin Tierp 525.

18.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Johannes Henriksson 2.422, Mikael Larsson 2.246, Felix Siljebäck Larsen 2.038, Johan Engberg 1.929, Jesper Hellström Hässelby 1.752.
K: Erica Larsson 2.522 (1157 2320 4188 2975), Kaiza Karlén 2.029, Hannah Johansson 1.757.

18.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.294, Greger Melin 658, Inge Melin 613, Christer Lantz 283, Lars Fransson 0, Göran Holst 0

18.10 BLACKSBURG, VA
M: Alexios Prodanas GRE 2.495, Tyson Jones USA 2.492.
K: Emma Thor Tureberg 2.801 (1090 2695 3648 5185).

17.10 RYDA (Castorama)
M: Robert Fabian Herrljunga 1.858.

16.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Esa Hiltunen Ullevi 2.260.

14.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna om ej annat anges.
M: Petter Gustafsson 1.486, Måns Sjödell 04 885, Petter Libell 693, Simon Gustafsson 674.
K: Anna Ek 2.275, Linda Manderhjelm 1.790, Birgitta Eriksson Hovslätt 1.293, Anna Fältström 1.173, Marienne Ek 1.043, Ann-Christin Olsson 995.

13.10 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje.
M: Fredrik Andersson 1.739, Malik Emghemes 01 1.600.
K: Louise Johansson 1.647, Ebba Hellberg 10 56.

13.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Hernberg 2.253, Stefan Johansson 1.544.

13.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.250, Per Andersson 609, Bernhard Karlsson 526, Åke Lindén 445, Ulf Sandén 431, Kjell Jansson 320.
K: Moa Andersson 02 924, Eleonor Mattsson 889, Ewa Wennbom 695.

13.10 LJUNGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Ljungby.
M: Viggo Danielsson 04 766, Vincent Persic 04 632, Michael Roisch 384.
K: Sara Rosén Andersson 2.342, Elin Karlsson 2.011, Alva Sundström 02 1.843, Nora Larsson 05 1.608, Vera Pernu Andersson 05 1.230, Annie Rosén Andersson 04 1.169, Ebba Cronholm 05 1.126, Natalie Ljung 05 1.051, Lovisa Elgén 05 953.

12.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu om ej annat anges.
M: Filip Sörmander 01 1.975, Peter Fritz 1.635, Mikael Bruksås 550, Inge Melin Bottnaryd 540, Richard Berg 438.
K: Elma Fältmars 1.714, Amina Fältmars 03 1.518, Pia Fältmars 1.120, Maria Bjureen 448, Anneilie Svensson 432.

12.10 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Robert Söderlind Odin 964, Jonas Essman 569, Håkan Andersson 55.
K: Kristina Andersson 1.875, Ulrika Andersson 1.746, Rebecka Essman 03 1.551, Sofie Moroni 04 1.214, Elinor Essman 633.

12.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.117, Stefan Andersson 1.652, Markus Kleinerud 02 700, Bertil Karlsson 109.

12.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.411, Pierre Arvidsson 1.210, Martin Nord 702.
K: Jessica Arvidsson 1.237. Frida Jansson 1.175, Elin Johansson 1.118, Frida Sparr 872, Jennifer Eklund 830, Angelcia Sarén 778, Lina Sparr 762.

12.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Simon Pettersson 3.428 (1661 5629 5844 5093), Fredrik Samuelsson 2.283, Tobias Wallin 1.280.
K: Klara Rådbo 01 2.483, Jessica Östlund 1.877.

12.10 SÄTRA & ENSKEDE (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Elias Håkansson 2.802 (1501 3643 3406 6618), Andrus Klaar 2.143, Åke Ruus 1.680.
K: Heidi Schmidt 2.146.

12.10 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
K: Amanda Jönsson 04 Linköping 1.400.

12.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Magnus Emanuelsson 2.113, Johan Andersson 1.954, Jonas Mårtensson 1.761, David Hellgren 1.749, Svante Edvardsson 1.405, Simon Enocson 1.360.
K: Johanna Andersson 2.183.

12.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Axel Nykvist 2.126, Joakim Berg 1.096, Albin Borg 895, Anders Nykvist 878, Carl Erixon 03 729, Adam Wiik 661, Vifast Berglund 05 452, Erik Hellquist 367, Jonatan Gustavsson 01 272.
K: Ingela Carlsson 1.632, Hedvig Nykvist 1.529, Ronja Klasson 1.466, Martina Klasson 1.309, Anna Nykvist 881, Kim Hellquist 788.

7.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtlliga Ljungby.
M: Henrik Johansson 1.027, Mikael Johansson 700, Michael Robisch 432, Anders Johansson 197.

6.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Per Östlund Hässelby 1.973, Alf Nede IFK Linköping 916, John Östlund Hässelby 846, Per Andersson 597, Kjell Jansson 345, Yngve Wiik 0.
K: Carina Nilsson 875.

6.10 SKARA (Castorama) | Resultat
Samtliga Lidköping om ej annat anges.
M: Melker Drackner 01 1.458, Anders Elfström 1.420, Johan Björk Istrum 1.246, Edvard Appelberg 01 1.180, Sigge Lindell 03 Mariestad 957, Per Jolbäck 927, Johan Larsson 760, Ulf Genitz Istrum 689, Andrei Popa 06 Mariestad 554, Fredrik Drackner 386.
K: Nora Jolbäck 04 1.913, Ebba Zachrisson 05 1.888, Jenny Jonsson 02 1.855, Lisa Holmberg 02 1.827, Liselott Karlsson 1.622, Tova Holmberg 01 1.514, Anna-Carin Jonsson 1.194, Silvia Popa 03 Mariestad 1.186.

6.10 LJUNGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Ljungby.
M: Alfred Steen 01 1.358, Jacob Nilsson 01 1.311, Bahta Tadese 1.026, Peter Jamnsson 663, George Persic 649, Leif Persson 601, Daniel Pranjic 00 562, Andreas Hall 528, Vincent Persic 04 409, Simon Lindman 347, Michael Robisch 345, Roger Johansson 234, Oliver Persic 07 0.
K: Gabriella Jansson 00 1.948, Linn Johansson 04 1.609, Evelina Jansson 1.583, Elvira Hall 06 1.293, Freja Winberg Johansson 05 1.054, Kyra Gunnarsson 03 945, Ann-Marie Persic 911, Elice Gunnarsson 03 704.

6.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo Nynäs om ej annat anges.
M: Henrik Friberg 1.783, Johan Jergander 1.638, Hercules Ramos 1.383, Roger Malm 1.216, Mikael Magnusson Tumba 973.
K: Joanna Nilsson 2.143.

6.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 2.005, Bengt Loo 1.553, Albert Liddle 00 1.512, Björn Olofsson 1.429, Per-Åke Samsioe 436.
K: Freja Olofsson 02 2.134, Lina Öhman 1.152.

6.10 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Johan Dahlrot 1.308, Claes Becker 1.151, Peter Ljung 1.027, Seppo Simola 888, Håkan André 545.

6.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Hernberg 2.183, Jonathan Gunninge 2.120, Tobias Lundqvist 2.073, Peter Fritz 1.504, Kjell Sandstedt 1.205, Philip Hernberg 922, Patrik Persson 900, Magnus Hernberg 524, Ferdinand Lindeberg 332.
K: Sandra Hernberg 1.119, Sandra Tornberg 1.071, Fanny Berggren 985, Elina Jönsson 843, Linnéa Hernberg 820, Lena Wallin Hernberg 550.

5.10 BORÅS (Castorama)
M: Tim Söderqvist Hälle 2.871 (1344 5356 3394 6010), William Lanndalen 01 Kville 2.560 (1074 4998 3515 5167), Kristoffer Fagerlund Ullevi 2.255, Anton Andersson Tureberg 2.024, Robert Fabian Herrljunga 1.872, Lennie Helander Örgryte 1.811, Ulf Sjöberg Ymer 1.663, Kristian Savolainen Trollhättan FIK 1.519, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.109, Stefan Lanndalen Kville 1.087.

5.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Roger Hegg Stridh 1.847, Pontus Lantz 1.548, Fredrik Lantz 1.422, Sonny Stridh 1.214, Viktor Henningsson 04 954, Patrik Melin 787, Pierre Figéus 710, Sonny Gustavsson 639, Greger Melin 627, Johan Airaksinen 576, Göran Holst 0.

5.10 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.635, Lars-Göran Wiik 1.194, Henrik Wernersson 144,
K: Lovisa Wallman 1.891, Mia Rosengren 1.826, Emilia Andersson 1.803, Eva Martinsson 1.717, Gunnevi Magnusson 1.322, Lo Rosengren 05 1.040, Lotta Arvidsson 979

5.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga Udd.
M: Martin Arnemar 2.422, Lennie Axelsson 1.976, Gordon Sjöqvist 1.831, Martin Holst 1.279, Erik Dahlin 1.249, Anders Bergdén 1.006, Tony Kjellberg 933.

5.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Axel Nykvist 1.938, Jonathan Ekvall 1.866, Samir Poljak 1.090, Johan Karlsson 907, Anders Göransson 155.
K: Rebecka Ekvall 2.623 (1085 3612 3096 3649), Ingela Carlsson 1.419, Martina Klasson 1.226, Amina Poljak 03 1.127, Maja Göransson 07 926, Miranda Hedström 866, Malin Gustavsson 801, Kim Hellquist 800, Elin Gustavsson 278.

5.10 VÄSTERÅS/Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Patric Hjort 1.600, Martin Astfors 1.567, Olof Wallin Glanshammar 1.370, Michel Oesten Nora 1.286, Joakim Frisk 1.250, Lukas Nordén 966.
K: Maja Gustavsson 2.418, Maj Yngveson 02 2.031, Ulrika Lindgren Nora 1.542, Elin Jansson 02 1.536.

5.10 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Peeter Rosenlöf Hörby 1.595, Mikael Sörensson Lund 1.044.
K: Barbro Bengtson Heleneholm 2.060.

5.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute.
M: Gustav Melén 1.712, Mats Burvall 1.433, Jorma Jääskeläinen 1.249.

5.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Roger Andersson 1.766, Stefan Andersson 1.590, Marcus Karlsson 1.398, Hampus Pettersson 04 777, Bertil Karlsson 71.

5.10 VÄRNAMO (Castorama) | Resultat
Båda Wärnamo.
M: Pether Askestam 1.520.
K: Jeanette Jarl Ågren 1.198.

5.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Jakob Eriksson 2.341, Mikael Larsson 2.162, Felix Siljebäck Larsen 2.160, Tommy Larsson 1.987, Lukas Ellström 03 1.121.
K: Amanda Fridberg 02 2.618 (1074 2429 3746 4221), Amanda Malmehed 2.501 (1372 2536 3378 2725), Carolin Näslund 2.395, Emilia Malmehed 01 Linköping 2.193.

4.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Gustav Bålström Ullevi 1.455.
K: Matilda Ekenberg Sävedalen 00 2.336, Ebba Molinder 00 Mölndal 2.167.

3.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Harald Henriksson 928.
K: Kerstin Larsson 1.114, Guniella Pettersson 1.025, Åsa Danielsson 711, Majken Henriksson 590.

2.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
K: Filippa Kardum 03 Contact 1.329.

1.10 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö.
M: Pär Wisme 2.163, Magnus Andersson 02 1.486.
K: Enny Björk 01 2.411, Sofie Hammar 2.095, Nina Pyrell 02 2.007, thea Björk 03 1.868.

1.10 LJUNGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Ljungby.
M: Jacob Nilsson 01 1.337, Alfred Steen 01 1.217, Simon Alexandersson 01 760, Andreas Hall 467.
K: Sara Rosén Andersson 2.282, Alva Sundström 02 1.804, Nora Larsson 05 1.584, Julia Almén 01 1.421, Nellie Prytz 03 1.330, Elvira Hall 06 1.074, Aléa Gunnarsson 01 1.021,

30.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute.
M: Gustav Melén 1.622, Jorma Jääskeläinen 1.298, Tomas Larsson 1.046, Davor Vikic 922.
K: Bella Lindgren de Flon 1.525, Anna Östergren 02 1.341, Ylva Garvén 04 1.321, Hilda Östergren 05 1.310, Jennifer Laveryd 1.049, Fanny von Corswant 07 567.

29.9 LINKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Erik Martinsson Akele 1.300, Peter Aronsson Akele 980, Rickard Emilsson Akele 588, Fredrik Johansson Växjö 580, Axel Ek klubblös 525.
K: Amanda Ekblad Linköping 1.144, Kristin Nyström Akele 901.

29.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
K: Embla Wihk 02 Hammarby 2.519 (1076 2701 3220 3879), Ida Forss Marieby 1.934.

29.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Johan Askmar 1.721, Hans Askmar 659, Bernt Karlsson 542.
K: Julia Karlsson 2.062.

29.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Tobias Andersson 1.774, Claes Littorin Alunda 1.480, Östen Eriksson 1.245, Patrik Eriksson Alunda 1.096, Magnus Blom Rånäs 889, Per Andersson 692.
K: Carina Nilsson 877, Alva Andersson 03 435.

29.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo Nynäs om ej annat anges.
M: Mikael Nyström 1.812, Johan Jergander 1.674, Henrik Friberg 1.626, Amund rake Hoffart Snipers 1.373, Martin Kallur Snipers 1.337, Palle Storm 1.199, Jörgen Wehmonen 1.017, Mikael Magnusson Tumba 869, Johan Löfstedt 843, Mattias Gradin Snipers 730, Matin Jansson Snipers 444, William Wilkman 05 319.
K: Joanna Nilsson 2.166, Wilma Wilkdman 02 1.168.

29.9 LJUNGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Ljungby.
M: Jacob Thelander 03 1.580, Alfred Steen 01 1.227, Simon Alexandersson 01 801, Johan Stenbäck 768, Andreas Hall 582.
K: Nora Larsson 05 1.515, Elvira Hall 06 1.283, Mia Jansson 1.078.

29.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Rasmus Olofsson 2.297, Isak Hampel Klang 1.577, Daniel Olofsson 1.335, Eric Weil 1.113, Sam Burman 1.051, Tor Pöllänen Bromma 1.000.
K: Sanne Sejlert 1.604, Jessica Borgström 1.311.

29.9 KRISTIANSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Asmer Mohamed 1.474, Lukas Lindbladh 04 1.352, Truls Månsson 02 1.136, Erik Lindberg 02 994, Alexander Nertlinge Asp 922, Mattias Byström Hässleholm 854, Hampus Börjesson 722.
K: Thea Löfman 03 Malmö 2.579 (1124 2474 3006 4653), Maria Johansson 2.286, Linnea Frisk 1.883, Alicia Byström 01 Hässleholm 1.675, Ellen Rohlén 02 1.527.

29.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 2.062, Bengt Loo 1.741, Björn Olofsson 1.316.
K: Lina Öhman 1.110.

29.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 1.809.
K: Josefin Mattsson 1.407, Lena Wennberg Mattsson 849.

29.9 VILLSTAD (Castorama)
M: Svante Edvardsson Villstad 1.400.
K: Sevrina Edvardsson Villstad 804.

28.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg.
M: Karl Ludvik 02 2.674 (1181 4760 3990 5010), Jesper Ahlin 03 2.506 (1421 3565 4024 3973), Fredrik Frunck 03 2.072, Emil Holm 01 2.057, Lars-Göran Nylén 1.319.
K: Tilde All 2.258, Hannah Luxemburg 02 2.039, Anna Werner 1.898, Molly Skugge 03 1.881, Karin Schöldström 00 1.592, Sarah Olsson 02 1.518, Vilma Damberg 03 1.333, Annelie Schöldström 1.059.

28.9 TORSBY (Castorama)
K: Ida Stenbäck Bore 2.219, Jessica Billa 01 IF Göta 2.139, Maria Stenbäck Bore 744.

28.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Peter Rosenlöf Hörby 1.606.
K: Matilda Åkerman 04 Halmstad 2.339, Lidna Åkerman Halmstad 2.086.

28.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 1.916, Sivert Melin 567.
K: Josefin Mattsson 1.519, Emelie Melin 05 1.157.

28.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå om ej annat anges.
M: Niklas Wiklund 2.896 (1392 5323 4133 4875), William Lindberg 2.452, Rasmus Hellberg 01 Piteå 2.056, Albin Silén 03 Strand 2.031, Urban Lindberg 1.323, Lars Bergsten 1.230, Sten-Erik Wihlborg 1.122, Sebastian Häggström 968.
K: Emma Granlund 1.840, Elin Granlöf 02 Timrå 1.801, Mikaela Nyroos 1.642, Sanna Häggström 01 1.389.

28.9 LEKERYD (Castorama) | Resultat
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Emil Johansson 03 1.241.
K: Sara Vesterberg 1.620, Shane Sareno 1.407, Kerstin Panzar 1.076, Ann-Christin Olsson Hakarpspojkarna 980, Majken Henriksson 612.

28.9 LINKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Linköping om ej annat anges.
M: Erik Dahlqvist Orient 2.176, Andreas Nyman 1.930, Per-Joan Lorentzon Orient 1.746, Viktor Bergqvist 00 1.560, Emil Thölix 1.540, Francois Kruger 1.134, David Ekdal 01 1.111, Fredrik Tjärnström 1.043, Fredrik Nordenberg 867, Mårten Elfström 752.
K: Emilia Malmehed 01 2.258, Frida Stärklin 1.926, Monica Randström 1.106.

28.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.183, Niclas Rickardsson 2.012, Gustaf Vennerholm 01 1.495, Daniel Larsson Skade 1.266, Rolf Larsson Hofors 732, Lasse Westlin 661.
K: Sofia Lindskog 01 Skellefteå 1.578, Elina Erlandsson 01 Hedesunda 1.565. Linnéa Westlin 06 1.318, Maria Westlin 1.281.

26.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Emil Persson 2.225, Jonathan Carbe 2.184, Erik Olsson 2.051, Fredrik Sangberg Kville 1.855.
K: Rebecka Abrahamsson 1.661

26.9 MÖLNDAL (Castorama) | Resultat
Samtliga Mölndal om ej annat anges.
M: Måns Roos 02 2.282, Emil Predan 1.743, Håkan Otter 1.545, Oskar Weidenholm 01 1.385, Lars Frison 1.301, Marcel Schweikart 02 1.129, Philip Bayer 02 1.086, Elias Martinsson 1.078, Josef Wallenlind 1.003, Johan Lamm 966, Markus Blixt 02 883, Alexander Nilsson 811, Simon Wallenlind 673, Michael Rosenqvist 02 444.
K: Ebba Molinder 00 2.151, Evelina Wikell 03 1.956, Linnéa Claeson Fransson 03 1.708, Filippa Gunnarsson 1.542, Emilia Hammarström 1.433, Sara Sjögren Stenungsund 1.278.

26.9 VÄSTERÅS/Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Felix Siljebäck Larsen IF Göta 2.004, Daniel Berr 1.820, Patric Hjort 1.715, Pontus Gustavsson 02 1.538, Henrik Astfors 1.248.

25.9 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: Magnus Kling 1.565, Fredrik Enander 992, Peter Mix 701

25.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M A: Arvid Mägi Theorin 01 Kville 2.480, Måns Roos 02 Mölndal 2.028, Fredrik Grund 02 Kville 1.829, Gabriel Wallmark 02 Örgryte 1.586, Fabian Steene 03 Kville 1.406, Oskar Weidenholm 01 Mölndal 1.344, Oliwer Danielsson 01 Ullevi 1.210, Viktor Hellström 01 Rigor 1.049, Josef Wallenlind 01 Mölndal 964, Simon Wikell 03 Mölndal 940, Sören Pauli 01 Ullevi 903, Victor Hering 03 Ullevi 782, Carl Erixon 03 Mölndal 721, Stefan Savic 03 Örgryte 604, Victor Wahlgren 02 Mölndal 598, Michael Rosenqvist 02 Mölndal 369, Fabian Haeffler 03 Mölndal 303, Arvid Backteman 02 Sävedalen 282, B: Emil Predan Mölndal 1.669.
K: Ebba Toorell 03 Lerum 2.076, Ida Elmén 03 Kville 1.868, Evelina Wikell 03 Mölndal 1.826, Cornelia Lindberg 01 Lerum 1.606, Wendela Yhlén Graf Ullevi 02 1.507, Julia Svennblad 03 Bohus 1.493, Sandra Jonsson 01 Örgryte 1.306, Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK 1.077, Irma Törngård 03 Hälle 1.041, Nike Thanner 01 Örgryte 1.013, Stina Pettersson 02 Sävedalen 982, Ellen Pettersson 03 Växjö 763, Malin Jonson 02 Mölndal 751.

25.9 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
M: Hampus Wallin 02 Hovslätt 2.433, Leo Janén 02 Växjö 2.000, Per Karlsson 24Seven 1.997, Jacob Thelander 03 Ljungby 1.409, Johan Claeson 01 Linköping 1.280, Gabriel Vikic 02 Visby Gute 1.131, Edvin Månsson 02 Växjö 1.129, Moltas Strömberg 03 Växjö 761, Hannes Egonson 03 Växjö 755, Edvin Assarsson 04 Eslöv 692, Omar Nuur 01 Växjö 505.
K: Frida Åkerström Hässelby 3.161 (1570 2780 4360 4712), Emma Ljungberg Spårvägen 3.062 (1179 3033 5212 4328), Jennifer Rudberg 24Seven 2.448, Mikaela Wieslander Mayer Växjö 2.155, Jenny Jonsson 02 Lidköping 2.150, Felicia Boqvist 01 Rydö 1.122, Tilde Bengtsson 02 Växjö 833, Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 Växjö 364.

24.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Joacim Kämpe Linköping 1.680, Johan Dahlrot 1.381, Claes Becker 1.203, Peter Ljung 1.063, Olle Ohrmér 682.

23.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 1.996, Kalle Wållgren 01 1.661, Fredrik Wållgren 1.230, Anders Pihl 1.105, Björn Carlén Bengtsson 1.039, Ralf Ivarsson 994, Martin Sahlin 974, Håkan Samor 942, David Kihlström 737.
K: Elvira Carlén 01 1.710, Cornelia Lindberg 01 1.608, Linnea Pihl 01 1.386, Johanna Friberg 01 379.

22.9 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Svante Curenstam 1.340, Anders Grönvall 910.
K: Anna Ek 2.303, Anne Fältström 994.

22.9 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Caspar Larsson 02 Huddinge 1.875.
K: Louise Lilius Huddinge 1.556.

22.9 KUNGSBACKA (Castorama) | Resultat
Samtliga Rigor.
M: Wille Öhman 03 1.586, Peter Svensson 02 1.511, Göran Johansson 1.457, Robert Fritzon 1.451, Bengt Svensson 1.375, Johan Olsson 1.159, Tim Swüste 1.146, Daniel Lääs 1.040, Fredrik Öhman 1.016, Viktor Hellström 01 977, Gustav Thyrman 04 394.
K: Sofia Lundgren 2.122, Sofia Olsson 04 1.666, Alma Olsson 04 1.605, Lovisa Ronge 01 1.523, Frida Eriksson Jerkhag 03 1.482, Ann-Louise Svensson 1.386, Klara Hillman 04 1.303, Paula Ronge 1.300, Johanna Svensson 03 1.170, Lisa Olsson 1.162, Charlotta Öhman 1.124, Elsa Jewert 04 1.077, Ingrid Ronge 04 876, Filippa Hillman 852.

22.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: David Gustafsson 2.155, Anton Johansson 1.297.
K: Hannah Hilding 02 2.858 (1169 3277 3536 4629), Rebecka Hallerth 2.813 (1197 3042 2781 5575), Heidi Schmidt 2.666 (1013 2995 4297 3493), Anneli Ståhl 2.274, Caroline Wallin 1.779, Ulrika Evjen 1.668.

22.9 LJUNGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Ljungby.
M: Gustav Alm 00 1.345, Jacob Nilsson 01 1.301, Jörgen Alm 1.150, Bahta Tadese 1.124, Alfred Steen 01 1.077, Peter Jansson 764, Lucas Jansson 03 662, Andreas Hall 607, Daniel Pranjic 00 556, Horst Marchner 159.
K: Sara Rosén Andersson 2.427, Gabriella Jansson 00 1.948, Evelina Jansson 1.682, Elvira Hall 06 1.227, Annie Rosén Andersson 04 1.138.

22.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Guido Ripke 1.639, Gustaf Vennerholm 01 1.403, Hannes Gidlöf 1.365, Daniel Larsson Skade 1.295, Natthaphon Schröder 02 863, Rolf Larsson Hofors 619, Filip Regnander 404.
K: Maria Olsson 2.545 (940 4105 2982 3430), Elina Erlandsson 01 Hedesunda 1.604.

22.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
M: Björn Olofsson Contact 1.366.

22.9 KRISTIANSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Halldor Larusson 1.703, Lukas Lindbladh 04 1.376, Alexander Nertlinge Asp 940, Hampus Börjesson 766.
K: Thea Löfman 03 Malmö 2.607 (1125 2611 2816 4927), Amanda Rohlin 1.924, Josefin Englund 1.693, Sydney Karström 04 1.625.

22.9 SÄFFLE (Castorama)
Samtliga Säffle.
M: Andreas Green 00 1.035, Oskar Aronsson 953, Mats Olsson 733, Lars Wall 644, Fredrik Kyrk 423.
K: Amanda Olsson 03 2.318, Hanna Olsson 2.144, Ebba Wulcan 04 2.004, Emelie Olsson 05 1.918, Mathilda Kyrk 02 1.229, Maja Kyrk 05 914, Lill Wulcan 907, Annika Olsson 893, Astrid Wall 07 571.

22.9 UMEÅ (Castorama) | Resultat
M: Mattias Lindberg Skellefteå 2.860 (1267 3834 4239 6672), Lukas Hamrin Timrå 2.655 (1222 5643 4388 3432), Tor Lindberg IFK Umeå 2.279, Rasmus Hellberg 01 Piteå 2.113, Hans Källén Strömsund 2.070, Robert Lindberg Skellefteå 1.996, Albert Ottander 00 Estuna 1.956, Anton Sjöström IFK Umeå 1.829, Urban Lindberg Skellefteå 1.301, Lars Bergsten Skellefteå 1.136.
K: Amanda Nordin Skellefteå 2.659 (1025 2732 4526 3463), Pernilla Norgren 02 Umedalen 2.169, Felicia Wiberg Eriksson 02 Strömsund 1.916, Evelina Nilsson IFK Umeå 1.794, Ebba Vallin 01 IFK Umeå 1.743, Wilma Makslahti 02 Luleå 1.716.

22.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.363, Magnus Jansson 1.048, Harald Henriksson 892.

22.9 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges,
M: Manuel Brändeborn 2.213, Ali Alsaadi Eskilstuna 2.083, Vittorio Gabrielli 2.057, Thushar Nyqvist 03 1.785, Henrik Arnerdal 1.629, Pontus Evertsson 1.020, Robert Söderliund-Odin 925, Jan-Olof Ruuska 691, Jonas Essman 587.
K: Linn Gabrielli Gustafsson 03 2.419, Jenny Jansson 2.251, Sofi Brändeborn 2.083, Kristina Andersson 2.054, Sofia Gustafsson 1.955, Elinor Essman 725.

21.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Peter Rosenlöf Hörby 1.625, Magnus Bergh Heleneholm 0.
K: Barbro Bengtson Heleneholm 1.995.

21.9 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad om ej annat anges.
M: Peter Askenstam Wärnamo 1.663, Jörgen Wallstenius Wärnamo 1.654, Henric Rothén 1.615, Svante Edvardsson 1.380, Alexander Lindefalk 03 Hammarby 1.280, Håkan Rothén 1.075, Harry Kinnunen 495.
K: Alexandra Bloch Villstad 1.037.

21.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Stellan Back 2.676 (1179 5946 4207 3712), Simon Thor Märsta 2.584 (1240 5389 3901 3701), Lukas Björninger 00 2.214, Carl af Forselles 00 Hässelby 1.668, Emil Holm 01 1.479.
K: Fanny Öhrn Selahn 2.700 (1078 2902 4369 3464), Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne 2.464, Sarah Olsson 02 1.973, Annelie Schöldström 1.715, Hedda Folkhage 03 1.294.

21.9 HABO (Castorama)
M: Rasmus Elfgaard 24Seven 2.555 (1224 5278 3839 3759), Lasse Elfgaard Habo 1.216.
K: Matilda Elfgaard 24Seven 2.626 (1171 4283 2851 3026), Ann-Louise Elfgaard Habo 962, Jessica Sardar Habo 945.

21.9 KVARNSVEDEN (Castorama) | Resultat
M: Jacob Petersen Klingberg Kvarnsveden 1.849, Thobias Heldt Ludvika 1.380, Johan Skomorowski Kvarnsveden 1.150.

21.9 VÄSTERÅS/Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Krister Larsson Bore 2.630 (1381 4055 3874 4664), Håkan Setthammar 2.091, Patric Hjort 1.792, Lucas Nordén 849.
K: Jennifer Andersson 01 2.432, Matilda Eriksson 04 2.170, Maj Yngvesson 02 2.005, Elin Jansson 02 1.535, Elsa Wallenius 01 1.012.

21.9 RYDA (Castorama)
M: William Lanndalen 01 Kville 2.445, Mattias Nilsson Kville 2.270, Anton Andersson Tureberg 2.086, Ulf Sjöberg Ymer 1.629, Stefan Lanndalen Kville 1.185.
K: Amanda Ehn 04 Ymer 1.410.

21.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Gustav Eichmüller klubblös 1.995, Christopher Wockatz 00 Kville 896.
K: Mari Klaup-McColl Ullevi 3.100 (1386 5375 3459 3409), Moa Kjellander Ähus 1.966.

21.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 2.015, Jerry Jönsson 1.700.
K: Tilde Jönsson 02 Linköping 1.815, Jenny Dahlgren 960, Caroline Jonsson 473.

21.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.199, per Andersson 645, Bernhard Karlsson 544, Åke Lindén 465, Kjell Jansson 304, Joel Ahlberg Eriksson 06 0.
K: Moa Andersson 02 925, Christina Andersson 821, Alva Andersson 03 453.

21.9 BODEN (Casorama) | Resultat
Samtliga Boden.
K: Therese Hedlund 00 1.971, Linda Hedlund 04 1.495.

21.9 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg
M: Peder Bengtsson 1.680, Edvin Andersson 02 1.228, Anton Andersson 00 1.160, Jacob Johansson 04 1.119, Ulf Bengtsson 684.
K: Mia Rosengren 1.704, Lo Rosengren 05 1.044, Monika Callenberg 862.

20.9 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Thomas Jones 01 Kyrkhult 1.921, Abbas Taheri Nilsson 1.897, Hampus Widlund 1.543, Oscar Hjerm KA2 1.221, Anton Bertilsson 749.
K: Elise Malmberg 2.200, Stina Hedvall 1.736, Hanna Hoff 1.451, Josefin la Fleur 1.311, Vanja Blomberg Klippan 1.233

20.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Roger Hall 1.071, Jakob Segerhammar 875, Philip Karlsson 853, Jakob Leijon 845, Johnny Segerhammar 702, Markus Johannesson 700, Ulf Johansson 697, Bengt Johansson 672, Pär Anders Thörnkvist 601, Magnus Claar 395, Thorbjörn Gustafsson 167, Thomas Lagerqvist 62.

19.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.287, Patrik Nyström 1.302, Jesper Lindqvist 05 1.281, Hendrik Hedlund 916.
K: Camilla Lindqvist 746.

18.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Niklas Lindstedt 2.786 (1582 3935 3999 4788), Elias Lind 03 1.939, Magnus Wickert 1.482, Isak Hampel Klang 1.432, Linus Jonsson 04 1.369, Gustav Elinder 03 1.239, Elias Boman 04 1.116, Mårten Nystrand 03 999, Ludwig Wallén 04 Bromma 929, Jens Karvefors 04 745.
K: Wilja Wickert 2.047, Sofia Boman 02 1.958.

18.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute.
M: Jorma Jääskeläinen 1.260.
K: Bella Lindgren de Flon 03 1.475, Moa Örevik 03 1.388.

18.9 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
M: Danijel Milenkovic 01 Gnistan 2.609 (1297 4005 4236 4446), Hampus Wallin 02 Hovslätt 2.438, Leo Janén 02 Växjö 1.836, Per Karlsson 24Seven 1.722, Figge Eklund 02 Tranås 1.325, Johan Claeson 01 Linköping 1.201, Alexander Svensson 01 Akele 1.078.

15.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.655 (1288 4663 3800 4733), Lars Bergsten 1.134.
K: Emma Granlund 1.658, Mikaela Nyroos 1.546, Cornelia Nilsson 01 1.544, Sofie Wiklund 01 1.356, Hilda Wallgren 04 1.126.

15.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Mikael Persson 1.960, Bengt Loo 1.699, Livio Monas 1.484, Ingvar Eriksson Lönsboda 387.

15.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Tjalve.
M: Erik Schenström 2.226, Jonas Renz 1.605, Henrik Renz 01 1.483, Krister Hultberg 1.327, Karl Schenström 1.267, Noak Ringman 1.242, Fredrik Schölin 1.161, Julian Swanberg-Roscher 02 998, Niklas Ahlstedt 619, Anders Ringman 579.
K: Jennifer Ahlstedt 01 2.492, Sara Söderberg 2.192.

15.9 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Jesper Arbinge 3.150 (1782 3736 5157 5342), Sebastian Löschner 00 2.540 (1397 3511 4625 3624), Anton Johansson 1.245.
K: Hannah Hilding 02 2.787 (1219 3191 3808 3735), Rebecka Hallerth 2.750 (1201 2887 2686 5439), Embla Wihk 02 Hammarby 2.531 (968 3032 3244 4008), Jonna Geiryd 00 2.220, Heidi Schmidt 1.983, Caroline Wallin 1.793.

15.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Kristian Petersson Åkersberga 1.854, Östen Eriksson 1.238, Johan Löfstedt Ösmo-Nynäs 1.183, Per Andersson 580, Bernhard Karlsson 514, Joakim Andersson 457.
K: Lillemor Johansson 569.

15.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs.
M: Johan Jergander 1.688, Roger Malm 1.075, Gabriel jergander 01 683.

15.9 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö.
M: Mikael Nordin 1.883, Christer Axelsson 760, Jinnan Karlsson 626, Michael Möricke 254,
K: Elizabeth Franklin Nordin 1.586, Nina Samuelsson 492.

15.9 KRISTINEHAMN (Castorama)
K: Josefin Berg IF Göta 2.557 (1079 2212 2670 5594), Sabine Steen Örebro 2.246, Josefine Lundström FIN 2.177, Josefine Andersson 01 Kristinehamn 1.956.

14.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala.
M: Lars Gustafsson 1.801, Åke Lundberg 699.
K: Ellen Pettersson 2.865 (1097 2740 5152 3800), Emma Holmgren Löf 02 2.485, Siv Jönsson 1.037.

14.9 KRISTIANSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Asmer Mohamed 1.533, Stefan Hjelm 1.375, Lukas Lindbladh 04 1.252, Mattias Byström Hässleholm 865.
K: Thea Löfman 03 Malmö 2.582 (1133 2535 3161 4330), Maria Johansson 2.197, Alicia Byström 01 Hässleholm 1.751, Ellen Rohlén 02 1.500.

14.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg.
M: Karl Ludvik 02 2.638 (1220 5052 3868 4472), Jesper Ahlin 03 1.985, Teo Paganus 03 1.765, Fredrik Frunck 03 1.543, Alexander Strykowski 848.
K: Hanna Mårtensson 2.656 (1051 2711 3043 5154), Linnea Larsson Huusko 2.238, Hannah Luxemburg 92 2.097, Molly Skugge 03 2.001, Vilma Damberg 03 1.956, Annelie Schöldström 1.806.

14.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Johannes Lilius 01 2.476, Tony Karlsson 1.900, Tomas Classon 1.689, Jöran Westberg Märsta 885.
K: Anna-Karin Wikström 1.641, Louise Lilius 1.593, Birgitta Nyström 1.231, Anna Johansson 1.023, Maria Classon 950.

14.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Mikael Norrbelius 1.682, Thomas Persson 1.476, Pentti Kuusisto 1.242, Filip Regnander 445.
K: Michaela Norrbelius 2.450, Louise Andersson 1.533, Elina Erlandsson 01 Hedesunda 1.316, Johanna Möller 01 940.

14.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden om ej annat anges.
M: Nils Pettersson 2.208, Patrik Nyström 1.415, David Johansson 493, Samuel Grahn 04 12.
K: Jennifer Nilsson 02 Luleå 1.953, Linda Hedlund 04 1.524, Hanna Grahn 02 1.439, Kristina Grahn 769.

14.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
K: Tracey Andersson Ullevi 2.719 (1126 2112 2865 6469), Matilda Ekenberg 00 Sävedalen 2.208, Linnéa Claeson Fransson 03 Mölndal 1.647.

13.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
K: Mari Klaup-McColl Ullevi 3.148 (1358 5486 3656 3481), Linnéa Claeson Fransson 03 Mölndal 1.776.

12.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Patrik Nyström 1.309, Jonas Senbom 1.160, Anders Eriksson 792.
K: Maria Hedström 1.586, Linda Nyström 1.036.

12.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Melker Thorslén 00 979, Sam Grimheden 04 412.
K: Lovisa Karlsson 00 1.948, Anna Lundin 988.

12.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
K: Ásdís Hjálmsdóttir Spårvägen 3.703 (1653 5712 5248 4051), Mari Klaup-McColl Ullevi 3.085 (1289 5523 3476 3521).

11.9 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
Båda Visby Gute.
M: Mats Wihlborg 1.731, Mats Burvall 1.525.

11.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Malmö om ej annat anges.
M: Staffan Jönsson 2.273, Max Hrelja 1.740, Mats Svensson 1.663, Viktor Bondesson 1.631, Marcus Nyberg 1.480, Lars Hedner 1.424, Anton Sigurdsson 1.294, Niklas Fernström 1.053.
K: Mathilda Eriksson 2.954 (1247 3420 4545 3627), Karin Cronstedt 2.449 (1133 3389 3532 2272), Louise Cronstedt 2.244, Helena Cronstedt 01 2.007, Freja Andersdotter 01 1.577, Frida Andersson 03 KA2 1.510, Felicia Ascard Lund 1.320, Johanna Herstedt 1.303, Wilma Rosenquist 01 1.214, Filippa Sivnert 01 1.176.

10.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Johan Dahlrot Nyköping 1.300, Peter Ljung Nyköping 972.

9.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute om ej annat anges.
M: Daniel Örevik 1.908, Mats Burvall 1.411, Johan Burvall 02 1.356, Jorma Jääskeläinen 1.286.
K: Annie Gardell 2.185, Stina Jacobsson Tjelvar 2.052, Bella Lindgren de Flon 1.576, Anna Östergren 02 1.273, Jennifer Laveryd 1.226.

9.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.203, Leif Carlsson 1.085, Harald Henriksson 911, Hans-Jörgen Hansson 590.
K: Annie Skaar 03 1.864, Annie Fornander 08 222.

8.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Felix Siljebäck Larsen 1.973.
K: Erica Larsson 2.650 (1225 2611 4441 2894), Amanda Fridberg 02 2.607 (1132 2349 3814 3937), Josefin Berg 2.591 (1082 2369 2694 5555), Maja Karlsson 01 1.433, Alice Eriksson 1.250.

8.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson Hässelby 2.416, Tim Holmberg Upsala 21.96, Emil Uhlin 00 Falun 1.947, Tim Svantesson 00 Nyköping 1.904, Henning André Nyköping 1.718, Simon Björnstedt Upsala 1.624, Johan Nordström Falun 1.601, Sebastian Liljedal klubblös 1.088.
K: Hillevi Carlsson 02 2.948 (1100 3089 3950 5283), Amanda Lejros Hässelby2.747 (1256 2434 4045 3967).

8.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 1.868, Björn Olofsson 1.256.
K: Jonna Nilsson 2.373, Freja Olofsson 02 2.059, Aleksandra Josipovic 1.779, Madeleine Borg 1.742, Alexandra Costaniuc 00 1.370.

8.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Båda Upsala.
K: Ellen Petterssonj 2.915 (1097 2813 4933 4260), Victoria Engström-Kindmark 2.677 (1189 2700 4075 3323).

8.9 SKARA (Castorama) | Resultat
Samtliga Istrum om ej annat anges.
M: Melker Drackner 01 Lidköping 1.472, Johan Björk 1.347, Robert Blomdahl Lidköping 1.134, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.130, Per Jolbäck Lidköping 966.
K: Stina Jacobson 00 1.984, Nora Jolbäck 04 Lidköping 1.979, Emma Carlsson 04 1.960, Lisa Bäckström 03 1.598.

8.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Stefan Holst 1.378, Viktor Henningsson 04 968, Patrik Melin 793, Greger Melin 597, Sonny Stridh 374, Christer Lantz 257, Lars Fransson 0.
K: Ann-Christin Olsson Hakarpspojkarna 872.

8.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Johan Westlund 1.197, Christer Säwe 942, Patric Larsson 923, Tomas Pettersson 780, Albin Westlund 07 422.
K: Camilla Mattsson 2.566 (1039 2745 3378 4093), Elvira Högman 04 2.034, Emma Larsson 05 1.823, Sophie Säwe 04 1.655, Tyra Lundström 06 1.548, Victoria Lundström 1.243, Anna Pettersson 919, Julia Sunnesson 06 601, Mi Westlund 08 543, Moa Edberg 08 166.

8.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Tobias Andersson 1.524, Jöran Westberg Märsta 1.224, Per Andersson 720, Åke Lundberg Upsala 597, Joakim Andersson 511, Ulf Sandén 322, Kjell Jansson 316.
K: Moa Andersson 02 955, Carina Nilsson 644.

7.9 KRISTIANSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Halldór Larússon 2.348, Asmer Mohamed 1.596, Lukas Lindbladh 04 1.180, Erik Lindberg 02 1.177, Ian Dahlqvist 01 1.169, Mattias Lindhbladh 822, Gunnar Neovius 723.
K: Fanny Lundberg 01 2.223, Amanda Rohlin 1.854, Alicia Byström 01 Hässleholm 1.738, Ellen Rohlén 02 1.459, Cecilia Flyckt 1.219.

7.9 PROVO, UT (Castorama)
M A: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.424 (1848 4424 6170 5178), Zack Statler USA 2.968 (1562 4392 4934 4526), B: Leif Arrhenius Spårvägen 3.569 (1858 4905 5916 5964).

7.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.154, Marcus Karlsson 2.077, Daniel Cato 1.524, Andreas Forsell 962, Arvid Forsell 02 911, Markus Kleinerud 02 786, Tomas Brucefors 759, Bertil Karlsson 39.

7.9 VÄXJÖ/A (Castorama)
M: Oscar Vestlund IF Göta 3.254 (1562 5136 4509 6471), Gustav Liberg Ullevi 3.019 (1605 3777 5160 5066), Sebastian Thörngren Växjö 2.843 (1230 6159 3792 4974), Tobias Inedahl klubblös 1.286.
K: Vanessa Kamga Upsala 3.453 (1447 2991 5524 5700), Mathilda Eriksson Malmö 3.256 (1362 3883 4859 4296), Caisa-Marie Lindfors Upsala 00 2.942 (1353 2229 5073 4013).

7.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: Lars Andersson 1.673, Magnus Linderoth 1.435, Kauko Harjuniemi 1.076.

7.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.060.

7.9 VÄSTERÅS/Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Alfons Haals 02 2.355, Daniel Berr 1.611, Michel Oesten Nora 11.62, Lucas Ulegård 03 879.
K: Maj Yngveson 02 1.895, Maja Åkerblom 02 1.755, Lovisa Ulegård 01 1.655, Primrose Ulegårfd 1.577, Ulrika Lindgren Nora 1.526, Elin Jansson 02 1.452, Emelie Nordgren-Oester 02 1.398, Astrid Eggesjö 01 1.220, Emelie Andersson 1.077.

6.9 BLACKSBURG, VA
K: Emma Thor Tureberg 2.747 (1064 2461 3850 4984), Kajsa Wennberg Upsala 2.692 (990 2761 3174 5461).

5.9 GÖTEBORG/S (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: Arwid Koskinen Ullevi 3.118 (1776 5220 4317 4720), Theodor Walther 2.783 (1337 4770 4656 4177), Jonathan Harley 2.495.

5.9 GÖTEBORG/S (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Erik Olsson 2.073, Emil Persson 1.956, Fredrik Sangberg Kville 1.721, Jonathan Carbe 1.577, Samuel Wiik 1.354, Carl Bengtström 00 1.252, Alexander Andreasson 1.215, Tobias Carlryd 00 1.068, Victor Koch 781, Gustav Ölund 414,
K: Judith Sjöman 1.867, Jenny Lestander Linköping 1.851, Judith Wagersten 1.306, Hilma Hofström 00 1.280.

4.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Axel Norén 3.053 (1464 5625 4652 4721), Gabriel Heen 3.028 (1677 5629 4583 3808), Patrik Lindstedt 2.847 (1552 3081 4530 5700), Jakob Samuelsson 2.772 (1458 5992 4419 2972).

4.9 FALUN (Castorama) | Resultat
M: Ragnar Carlsson 00 Falun 3.085 (1459 4868 4136 6464), Victor Wisén 01 Upsala 2.661 (1426 3716 4602 4096), Ivar Moisander 00 Spårvägen 2.577 (1099 4773 3272 5800), Hugo Sörby 01 Upsala 2.168, Leo Bystedt 03 Västerås 2.162, Melker Albertsson 03 Brännan 1.911, Zion Eriksson 02 Täby 1.421, Joel Andersson 02 Kvarnsveden 1.228, Birck Wärnström 03 Falun 1.131, Olof Hedin 02 Eksjö Södra 1.004, Jonatan Borg 03 Hammarby 451.
K: Hillevi Carlsson 02 3.014 (1174 3093 4132 5178), Axelina Johansson 00 Hässelby 3.006 (1371 3196 3889 4463), Sara Lennman Spårvägen 2.916 (1474 1959 4235 4687), Linnea Westerberg 01 Bålsta 2.457, Lina Arousell 02 Iggesund 2.010, Jonna Claesson 00 Stora Skedvi 1.905, Anna Klingberg 02 Kvarnsveden 1.718, Hannah Stenbeck 01 Täby 1.573.

4.9 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
M: Danijel Milenkovic 01 Gnistan 2.466, Hampus Wallin 02 Hovslätt 2.121, Leo Janén 02 Växjö 1.752.

2.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute om ej annat anges.
M: Erik Larsson 2.476, Mats Wihlborg 1.641, Jacob Wiklund 1.490, Mats Burvall 1.470, Johan Burvall 02 1.360, Jöran Westberg Märsta 1.251, Jorma Jääskeläinen 1.181, Peter Ekström 1.062, Benjamin Sporre 06 Roma 406, Thomas Wallentin 05 0.
K: Anna Östergren 02 1.385, Hanna Jacobsson 1.332, Ylva Garlén 04 1.182, Viktoria Sporre Roma 1.140, Elvira Sporre 07 Roma 615.

2.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Didrik Andersson 1.746, Stig Arvidsson 1.355, Johannes Pettersson 03 646.
K: Kerstin Panzar 1.013, Sanna Backman 03 866.

2.9 LINKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Linköpings GIF.
M: Andreas Nyman 2.140, Emil Thölix 1.504, Viktor Bergkvist 00 1.379, Tim Yngesjö 1.246, Anton Östebo 1.146.
K: Linnea Agefjäll 2.087.

1.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Robert Danielsson 1.407, Niklas Larsson 777, Kent Danielsson 406.

1.9 LERUM (Castorama) | Resultat
M: Christer Björkander Lerum 2.007.
K: Mia Callenberg Lerum 2.618 (1080 3058 3293 3982).

1.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Henrik Johansson 1.776, Per Andersson 722, Åke Lundberg Upsala 657, Bernhard Karlsson 539, Kjell Jansson 366.
K: Carina Nilsson 858, Lillemor Johansson 636, Elin Lundqvist 581.

31.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå om ej annat anges.
M: William Lindberg 2.341, Rasmus Hellberg 01 Piteå 2.002, Robert Lindberg 1.939, Urban Lindberg 1.219, Lars Bergsten 1.129, Sten-Erik Wihlborg 1.028, Sebastian Häggström 1.024, Kurt Jonsson 780, Gunnar Berglund 495.
K: Frida Norlund 2.302, Mikaela Nyroos 1.781, Elin Granlöf 02 Timrå 1.762, Galina Kuznetsova 1.138.

31.8 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.167, Marcus Karlsson 2.157, Arvid Forsell 02 808, Markus Kleinerud 02 768, Bertil Karlsson 73.

26.8 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.447, Magnus Edgren 1.407, Harald Henriksson 837.

25.8 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
M: Robert Fabian Herrljunga 1.727, Per-Joan Lorentzon Orient 955, Anders Carlehed Herrljunga 868.

25.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Tobias Andersson 1.652, Östen Eriksson 1.278, Magnus Blom Rånäs 899, Per Andersson 723, Bernhard Karlsson 405, Kjell Jansson 360.

24.8 KRISTIANSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Asmer Mohamed 1.481, Erik Lindberg 02 1.044, Ian Dahlqvist 01 1.030, Alexander Nertlinge Asp 849, Mattias Byström Hässleholm 633.
K: Erica Karlström 1.908, Alicia Byström 01 Hässleholm 1.640.

24.8 VÄSTERÅS/Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Leo Bystedt 93 2.106 (1065 3633 2536 4980), Fred Schumacher 2.041, Johannes Nilsson 1.955, August Kallén 02 1.445, David Mörck 02 963, Tim Singmandeewised 02 951.
K: Anna Götberg 01 2.630 (1067 2284 3322 5091), Maja Gustavsson 2.501 (1053 4345 2648 2939), Isabella Wiklund 03 1.749, Maja Åkerblom 02 1.697, Elin Jansson 02 1.494.

24.8 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo Nynäs.
M: Johan Jergander 1.796, Henrik Friberg 1.582.
K: Joanna Nilsson 2.036.

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>