Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2019

9-10.3 BIRMINGHAM, AL (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Armand Duplantis Upsala 583.
Dag 2
K Höjd:
9=) Ellen Ekholm Ullevi 176.

8-9.3 PITTSBURG, KS (NCAA div 2) | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
K 400m h5:
2) Minna Svärd IF Göta 55.14.
Dag 2
K Stav:
6=) M Svärd 393.

1-2.3 ITHACA, NY | Resultat
Dag 1
M 5000m:
4) Otto Kingstedt Huddinge 14:58.92 (3000m 8:52.5m).

1-2.3 PITTSBURG, KS | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
M 1000m h4:
5) Awet Mengsteab Örgryte 2:33.64. 3000m A: 1) A Mengsteab 8:18.68.
Dag 2
M 1 mile A:
2) A Mengsteab 4:17.66.

1-3.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K 800m h3:
4) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:09.04.Längd: 11) Lisa Warfvinge Varberg 562. Vikt: 19) Nina Björkman Västerås 1656.

22-23.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 60mH h3:
2) Adriana Janic Malmö 8.58. Femkamp: 2) A Janic 3.791 (8.54 174 984 573 2:38.27).
Dag 2
K 60mH f:
6) A Janic 8.57. Höjd: 7=) A Janic 165.

22-23.2 GENEVA, OH | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
K Femkamp:
2) Sofia Calabrese 3.408 (9.80 160 1003 515 2:22.47).
Dag 2
K Höjd:
6) S Calabrese 165.

22-23.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
4) Karl Zuber 4.282 (7.71 637 1044 182 10.13 400 2:58.65).

22-23.2 ITHACA, NY | Resultat
Dag 1
M 5000m A:
4) Otto Kingstedt Huddinge 14:59.55 (3000m 9:08.7m).

22-23.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Armand Duplantis Upsala 592 Svenskt inomhusrekord.
Dag 2
K Höjd:
3) Ellen Ekholm Ullevi 177. Vikt: 13) Annika Larsson Upsala 1816

21-23.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Vikt:
16) Kajsa Wennberg Upsala 1709, -) Emma Thor Tureberg X.

21-23.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K Vikt:
3) Linnea Jönsson Upsala 1919.
Dag 3
K Kula:
12) L Jönsson 1259.

21-23.2 BOZEMAN, MT | Resultat
Dag 2
K Stav:
4) Isabella Calabrese 388.

18-19.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
M 400m h1:
1) Erik Martinsson Gefle 48.46. 800m h3: 1) E Martinsson 1:53.63.
Dag 2
M 400m f:
1) E Martinsson 47.69. 800m f: 1) E Martinsson 1:54.05.

17.2 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
M 800m A: 6) Anton Ledell Huddinge 2:00.24.

16-17.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K 60m h1:
1) Lisa Warfvinge Varberg 7.73. 200m h5: 1) L Warfvinge 25.24. Längd: 2) L Warfvinge 564. Vikt: 4) Nina Björkman Västerås 1617.
Dag 2
K 60m f:
2) L Warfvinge 7.81. 200m A: 2) L Warfvinge 25.19. Kula: 5) N Björkman 1313.

16-17.2 ANNAPOLIS, MD | Resultat
Dag 2
K 800m A:
1) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:11.25, 6) Andrea Claeson Tureberg 2:14.60. 1 mile A: 4) A Claeson 4:58.58.

16.2 PLYMOUTH, NH | Resultat
M 400m D: 6) Nicklas Brink Hässelby 57.62.
K Längd: 4) Madeleine Dalberg Piteå 525.

16.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
F18 Stav A: 1) Johanna Duplantis 02 Upsala 365.

16-17.2 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 1
M 200m h7:
2) William Frobe Täby 21.97.
K 400m h3: 1) Minna Svärd IF Göta 55.06 (200m chiptid 25.72).
Dag 2
K 400m A:
1) M Svärd 54.88 (25.08). Stav: 1) M Svärd 378.

16.2 ROCHESTER, NY | Resultat
M 3000m: 1) Otto Kingstedt Huddinge 8:49.60.

15-16.2 STORM LAKE, IA | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Awet Mengsteab Örgryte 1:56.92.

15.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 568 (höjde sedan direkt till 592!).

15.2 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 2) Isabelle Calabrese 370.

15-16.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
2) Emma Thor Tureberg 1885, 6) Kajsa Wennberg Upsala 1675.

9.2 NEW YORK, NY | Resultat
P19 Stav: -) Carl af Forselles 01 Hässelby X.
F19 Stav: 4) Sandra Alvero 01 Habo 400, 8) Alva Sundin 01 Täby 390.

9.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
M 200m C: 4) Nicklas Brink Hässelby 24.13. 400m E: 4) N Brink 55.97.

8.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 800m C: 3) Astrid Rosvall Hässelby 2:10.66.

8-9.2 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Ellen Ekholm Ullevi 182.

8-9.2 GENEVA, OH | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
7) Saga Sjöberg Öresund 1144.

8-9.2 PITTSBURG, KS | Resultat
OBS: Överlång bana (300m)
Dag 1
K 200m G:
1) Minna Svärd IF Göta 25.40.
Dag 2
K Stav:
-) M Svärd X.

8-9.2 BROOKINGS, SD | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
M 1000m A:
2) Awet Mengsteab Örgryte 2:26.34.
Dag 2
M 1 mile B:
1) A Mengsteab 4:10.64.

8-9.2 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 1
M 800m A:
-) Erik Martinsson Gefle bröt.

8-9.2 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K Vikt:
22) Annika Larsson Upsala 1746.

8-9.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M 200m I:
3) William Frobe Täby 22.34.
K Vikt: 7) Linnea Jönsson Upsala 1902.
Dag 2
K Kula:
24) L Jönsson 1305.

8.2 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 6) Isabella Calabrese 370.

8.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K 200m O: 3) Sofia Calabrese 26.67. Längd B: 23) S Calabrese 489.

8-9.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 800m E:
3) Andrea Claeson Tureberg 2:14.08. 3000m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 8:53.97 (1000m/2000m 2:55.7m/5:58.5m).
Dag 2
M 5000m C:
7) Otto Kingstedt Huddinge 14:50.18.

8.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 60mH h2: 1) Adriana Janic Malmö 8.77, s2: 1) A Janic 8.65, f: 1) A Janic 8.48. Längd: 14) A Janic 524.

8-9.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
K Kula:
11) Maja Gustavsson Västerås 1132.

7.2 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
M 800m A: 6) Anton Ledell Huddinge 2:01.28.

2.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K 800m A: 5) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:10.21. Höjd: 3) Sofia Calabrese 165.

2.2 PLYMOUTH, NH | Resultat
M 400m B: 5) Nicklas Brink Hässelby 58.36.
K Längd: 1) Madeleine Dalberg Piteå 503.

2.2 MURFREESBORO, TN | Resultat
K Kula: 5) Maja Gustavsson Västerås 1050.

2.2 ALLSTON, MA | Resultat
K 1 mile B: 3) Andrea Claeson Tureberg 4:58.72.

1-2.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana (280m).
Dag 2
M 800m B:
6) Anton Ledell Huddinge 2:00.75.

1-2.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M 3000m B:
1) Awet Mengsteab Örgryte 8:29.20.

1-2.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
M Sjukamp: 4) Karl Zuber 4.223 (7.54 669 1009 179 10.09 415
3:19.09).

1-2.2 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 1
K Vikt:
7) Annika Larsson Upsala 1743.

1-2.2 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 1
K Stav B:
1) Minna Svärd IF Göta 390.

1-2.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
6) Emma Thor Tureberg 1844, 9) Kajsa Wennberg Upsala 1631.

1.2.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
M 400m B:
3) Erik Martinsson Gefle 47.53 (200m chiptid 22.31).

31-1-2.2 BOULDER, CO | Resultat
Dag 2
K Vikt:
5) Linnea Jönsson Upsala 1722.
Dag 3
K Kula:
7) L Jönsson 1257.

31.1-1.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
M Stav:
1) Armand Duplantis Upsala 587.

31.1-1.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
Dag 2
K 70m h4:
2) Lsia Warfvinge Varberg 7.85, f: 6) L Warfvinge 7.77. Längd: 1) L Warfvinge 585. Vikt: 1) Nina Björkman Västerås 1653.

26.1 ROXBURY, MA (WIT) | Resultat
M35 1 mile: 2) Stefan Lingmerth 4:28.95 (1500m: 4:11.26).
K 1 mile: 5) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:28.30 Svenskt inomhusrekord (1500m: 4:10.13).

26.1 PRINCETON, NJ | Resultat
K Höjd: -) Louise Estberg Mölndal X.

26.1 PITTSBURG, KS | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 400m B: 4) Minna Svärd IF Göta 56.21. Stav A: 4) M Svärd 376.

26.1 GILLETTE, WY | Resultat
K Höjd: 4) Isabella Calabrese 100. Stav: 2) I Calabrese 355.

25-26.1 FAIRFAX, VA | Resultat
Dag 2
K 500m A:
2) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 1:15.85.

25-26.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
K Vikt:
12) Annika Larsson Upsala 1743.

25-26.1 IOWA CITY, IA | Resultat
Dag 2
M 800m B:
1) Awet Mengsteab Örgryte 1:53.73.

25-26.1 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 2
M Vikt:
2) Alexander Larsson Upsala 1909.

25.1 ALLENDALE, MI | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 1 mile B: 9) Emma Gustafsson Hässelby 5:23.68.

25-26.1 HUNTINGTON, WV | Resultat
Dag 1
K Vikt:
4) Jessica Mattsson Spårvägen 1607.
Dag 2
K Kula:
14) Maja Gustavsson Västerås 1036.

25.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 200m M:
1) Lisa Warfvinge Varberg 26.05. Längd: 11) L Warfvinge 535. Vikt: 5) Nina Björkman Västerås 1653.

25-26.1 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 2
M 800m B:
1) Erik Martinsson Gefle 1:48.45 (400m 52.1, vann loppet med över två sekunder).

25-26.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Armand Duplantis Upsala 583.
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 183. Stav: 3) Lisa Gunnarsson Hässelby 451.

25-26.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
1) Adriana Janic Malmö 3.844 (8.58 173 1028 565 2:32.57).

25-26.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 1 mile E:
1) Astrid Rosvall Hässelby 4:53.71.

24-26.1 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
5) Sofia Calabrese 3.323 (9.54 158 1004 493 2:26.37).

24-26.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
K Vikt:
4) Linnea Jönsson Upsala 1747.
Dag 3
K Kula:
6) L Jönsson 1304.

19.1 ITHACA, NY | Resultat
K Tresteg: 4) Saga Sjöberg Öresund 1142.

18.1 BROOKINGS, SD | Resultat
OBS: Överlång bana (300m-varv)
M 5000m A: 1) Awet Mengsteab Örgryte IS 14:55.46.

18-19.1 RENO, NV | Resultat
Dag 1
M Stav A:
4=) Armand Duplantis Upsala 551.
Dag 2
F18 Stav D:
2) Johanna Duplantis 02 Upsala 365.

18-19.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
5) Emma Thor Tureberg 1848.

18.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K 800m A: 1) Senna Ohlsson Sävedalen 2:14.63.

18-19.1 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 1
K 1 mile A:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:31.59.
Dag 2
M Vikt:
2) Alexander Larsson Upsala 1951.
K 800m A: 2) Y Ngarambe 2:04.08 (400m 60.6m). Höjd: 4) Ellen Ekholm Ullevi 173.

18.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Kula: 5) Linnea Jönsson Upsala 1320. Vikt: 2) L Jönsson 1775.

18-19.1 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K Vikt:
10) Annika Larsson Upsala 1817, 30) Jessica Mattsson Spårvägen 1592.

18.1 LUBBOCK, TX | Resultat
K 600 yards E: 1) Minna Svärd IF Göta 1:25.32. Stav: 7) M Svärd 370.

18.1 YOUNGSTOWN, OH | Resultat
K Höjd A: 1) Erika Kinsey Trångsviken 185. Längd: 1) E Kinsey 635.

18.1 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 2) Isabella Calabrese 370.

12.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K 500m A: 4) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 1:16:50.

12.1 NEW YORK, NY | Resultat
K Längd: 2) Lisa Warfvinge Varberg 578. Vikt: 4) Nina Björkman Västerås 1550.

11.1 CLEMSON, SC | Resultat
K 1 mile A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:37.43.

11-12.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K Höjd:
1) Erika Kinsey Trångsviken 190, 3) Ellen Ekholm Ullevi 176.

11.1 BRONX, NY | Resultat
K Vikt: 1) Nina Björkman Västerås 1525.

11-12.1 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Vikt:
2) Linnea Jönsson Upsala 1705.
Dag 2
K Kula:
3) L Jönsson 1310.

11.1 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 1) Isabella Calabrese 355.

11-12.1 ANNAPOLIS, MD | Resultat
Dag 2
K Höjd:
4) Sofia Calabrese 165.

11.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
M 300m D: 4) Karl Zuber 38.76. 60mH B: -) K Zuber diskv. Längd: 10) K Zuber 629.

11.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K Vikt: 13) Annika Larsson Upsala 1726.

11-12.1 IOWA CITY, IA | Resultat
Dag 2
M 3000m B:
4) Awet Mengsteab Örgryte 8:46.47.

7-8.1 BOZEMAN, MT | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
-) Isabella Calabrese bröt (9.91 143 -).

5.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
F18 Stav: 2) Johanna Duplantis 02 Upsala 350.

9.12 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K Höjd: 5) Louise Estberg Mölndal 160.

8.12 PRINCETON, NJ | Resultat
K 400m A: 2) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 59.64.

8.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 60m h3: 1) Lisa Warfvinge Varberg 7.94, f: 6) L Warfvinge 7.98. 200m D: 1) L Warfvinge 26.06. Vikt: 2) Nina Björkman Västerås 1568.

7.12 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Kula: 7) Linnea Jönsson Upsala 1224. Vikt: 2) L Jönsson 1709.

7.12 BLOOMINGTON, IN | Resultat
K Höjd: 2) Ellen Ekholm Ullevi 179.

1.12 BOZEMAN, MT | Resultat
K Stav: 2) Isabella Calabrese 361.

1.12 DAVENPORT, IA | Resultat
M Längd: 17) Niklas Alsing Östersund 580. Tresteg: -) N Alsing X.

1.12 ROXBURY, MA | Resultat
K Längd: 13) Madeleine Dalberg Piteå 461.

1.12 NEW YORK, NY | Resultat
K 60m h2: 1) Lisa Warfvinge Varberg 7.91, f: 6) L Warfvinge 7.90. Längd: 1) L Warfvinge 561. Vikt: 3) Nina Björkman Västerås 1652.

1.12 NASHVILLE, TN | Resultat
K Kula: 21) Maja Gustavsson Västerås 1024. Vikt: 5) Jessica Mattsson Spårvägen 1672.

30.11-1.12 BROCKPORT, NY | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
3) Saga Sjöberg 99 Öresund 1110.

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>