Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 16 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2019

12.7 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1842. Diskus: 1) L Arrhenius 6165.

9.7 AZUSA, CA | Resultat
K 1500m A: 8) Hanna Hermansson Tureberg 4:10.74.

4-7.7 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 2
P14 Stav:
3) David Thilén 258. Kula: 2) D Thilén 1063.
Dag 3
P14 Spjut:
6) D Thilén 3178.
Dag 4
P14 Diskus:
1) D Thilén 3806.

30.6 PALO ALTO, CA (DL) | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 593.
K Höjd: 5) Erika Kinsey Trångsviken 195.

30.6 PRINCETON, NJ | Resultat
K 800m A: 3) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:02.38.

21-23.6 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 1
P14 Stav:
3) David Thilén 05 Kville 258.
Dag 2
P14 Kula:
2) D Thilén 1002. Diskus: 1) D Thilén 3609.
Dag 3
P14 Spjut:
4) D Thilén 3040.

21-23.6 MIRAMAR, FL | Resultat
Dag 2
F19 800m h2:
4) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:09.02.

20-23.6 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
F16 Slägga
(4 kg): 1) Kajsa Borrman 04 3139.

8.6 NEPHI, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6138.

8.6 GEORGETOWN, SC | Resultat
P14 Stav: 2) David Thilén 05 Kville 228. Diskus: 1) D Thilén 3864. Spjut: 3) D Thilén 2719.

5-8.6 AUSTIN, TX (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M 800m h3:
5) Erik Martinsson Gefle 1:48.35 (400m 51.9m). Stav: 2) Armand Duplantis Upsala 580. Slägga: 11) Anders Eriksson Hovslätt 6814. Spjut: 22) Simon Litzell Hässelby 6341.
Dag 4
K Höjd:
6=) Ellen Ekholm Ullevi 181.

1.6 BERKELEY, CA | Resultat
F14 100m A (vind?): 4) Evelina Sparf 05 Spårvägen 13.40. 200m A (vind?): 4) E Sparf 27.97. 400m A: 3) E Sparf 62.33.

1.6 DRAPER, UT | Resultat
Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6018, 2) leif Arrhenius Spårvägen 5887.

23-25.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h6:
3) Erik Martinsson Gefle 1:49.10.
K Slägga Q2: 2) Linnea Jönsson Upsala 6149.
Dag 2
M 800m q2:
3) E Martinsson 1:47.34. Spjut Q3: 7) Simon Litzell Hässelby 6809.

23-25.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
M Stav Q2:
1=) Armand Duplantis Upsala 531. Slägga Q3: 9) Anders Eriksson Hovslätt 6844.
K Höjd Q1: 4=) Ellen Ekholm Ullevi 180. Slägga Q1: 3) Annika Larsson Upsala 5859, 5) Jessica Mattsson Spårvägen 5798, 11) Kajsa Wennberg Upsala 5534, Q3: 11) Emma Thor Tureberg 6069.

23-25.5 KINGSVILLE, TX (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
M 400mH h1:
6) William Frobe Täby 54.52.
K 400mH h3: 3) Minna Svärd IF Göta 60.16.
Dag 3
K 400m f:
2) M Svärd 59.21.

21.5 ATLANTA, GA | Resultat
K 800m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:04.55. 1 mile: 1) Y Ngarambe 4:39.49.

17.5 MARIETTA, GA | Resultat
K 800m: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:02.18.

16-18.5 HOBBS, NM | Resultat
Dag 2
M 1500m h2:
4) Awet Mengsteab Örgryte 4:07.61. 3000mH: 2) A Mengsteab 9:25.16.
Dag 3
M 1500m f:
4) A Mengsteab 3:57.89. 5000m B: 2) A Mengsteab 15:46.93.

16-18.5 LAKEWOOD, CO | Resultat
Dag 1
F18 Kula A:
5) Kajsa Borrman 04 1148.
Dag 3
F18 Diskus A:
1) K Borrman 4328.

16.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 1500m A: 1) Kalle Berglund Spårvägen 3:37.84.
K 800m A: 2) Hanna Hermansson Tureberg 2:03.21 (400m 60.6m).

12.5 CANYON, TX | Resultat
M 400mH: 2) William Frobe Täby 52.23.

11-12.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
K 800m B:
3) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:09.12 (400m 62.1m). 1500m B: 2) Andrea Claeson Tureberg 4:26.89. Längd: 19) Lisa Warfvinge Varberg 525/+1.2. Slägga: 14) Nina Björkman Västerås 5281.

11-12.5 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Spjut:
1) Simon Litzell Hässelby 7423.

11.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M 1500m B: 5) Alexander Holmblad Spårvägen 3:51.70. 5000m A: 15) Emil Danielsson Spårvägen 14:26.00, 19) John Foitzik Spårvägen 14:31.66.
K 100m A (+0.2): 2) Irene Ekelund Spårvägen 11.65. Längd: 28) I Ekelund 410/-1.2.

11.5 LONGMONT, CO | Resultat
F18 Kula: 7) Kajsa Borrman 04 1098. Diskus: 2) K Borrman 4229.

10-12.5 WICHITA, KS | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
12) Anna Larsson Varberg 4.510 (15.09w/+2.6 156 1008 26.96w/+2.2 555/+0.8 3034 2:42.67).

10-11.5 SANTA BARBARA, CA | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
1) Astrid Rosvall Hässelby 2:11.47. 1500m h2: 1) A Rosvall 4:34.42.
Dag 2
K 800m f:
3) A Rosvall 2:09.12. 1500m f: 2) A Rosvall 4:31.16.

10-12.5 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 2
M 800m h3:
1) Erik Martinsson Gefle 1:53.22.
Dag 3
M 800m f:
1) E Martinsson 1:47.99 (400m 51.2m).

9-11.5 CHARLOTTESVILLE, VA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Emma Thor Tureberg 6531, 10) Kajsa Wennberg Upsala 6019.

9-11.5 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Jessica Mattsson Spårvägen 6005.
Dag 3
K Spjut:
4) Maja Gustavsson Västerås 4101.

9-11.5 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Slägga:
5) Anders Eriksson Hovslätt 6912.
Dag 2
K Stav:
6) Lisa Gunnarsson Hässelby 416. Slägga: 7) Annika Larsson Upsala 6036.
Dag 3
M Stav:
1) Armand Duplantis Upsala 600.
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 182.

9.5 WEST POINT, NY | Resultat
K 800m B: 1) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:08.57.

9-11.5 OREM, UT | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
4) Karl Zuber 5.909 (12.08/-2.6 657/-0.4 1030 186 53.78 17.70/+0.8 3420 390 4615 5:09.52).

8-11.5 CLOVIS, CA | Resultat
Dag 3
K Slägga:
2) Linnea Jönsson Upsala 6086.

8-11.5 MISSOULA, MT | Resultat
Dag 3
K Stav:
10) Isabella Calabrese 363.

4.5 KNOXVILLE, TN | Resultat
K Slägga: 1) Jessica Mattsson Spårvägen 5689.

4-5.5 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(-1.0): 2) Lisa Warfvinge Varberg 12.59. Längd: 3) L Warfvinge 549/+0.7. Slägga: 2) Nina Björkman Västerås 5222.
Dag 2
K 100m f
(-2.9): 5) L Warfvinge 13.04.
K Kula: 12) N Björkman 1238. Diskus: 9) N Björkman 3480.

4.5 MODESTO, CA | Resultat
M 800m h3: 6) Adel Araya Spårvägen 2:02.11.

3-4.5 WORCESTER, MA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
1) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:08.69. 1500m A: 2) Andrea Claeson Tureberg 4:36.41. 5000m: 6) A Claeson 17:28.14.

3-4.5 TROY, NY | Resultat
Dag 2
M 5000m:
9) Otto Kingstedt Huddinge 15:21.27.

3.5 HOUSTON, TX | Resultat
K 100mH B (+0.8): 4) Anna Larsson Varberg 16.14. Kula: 8) A Larsson 989.

2-4.5 PORTALES, NM | Resultat
Dag 2
M 400mH h2:
1) William Frobe Täby 53.29.
K 400mH h1: 1) Minna Svärd IF Göta 59.83. Stav: 1) M Svärd 375.
Dag 3
M 400mH f:
2) W Frobe 52.17.
K 400mH f: 3) M Svärd 59.61.

2-4.5 WILLIAMSTOWN, MA | Resultat
Dag 2
K Längd:
3) Madeleine Dalberg Piteå 551/+0.2.

2.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 1500m B: 11) Johan Rogestedt Stenungsund 3:47.14, D: 1) Andreas Almgren Tureberg 3:44.07. 5000m B: 12) Suldan Hassan Ullevi 13:46.63 (3000m 8:16.2m). 3000mH B: 3) Simon Sundström Lidingö 8:42.43.
K 1500m A: 3) Hanna Hermansson Tureberg 4:12.93. 5000m A: 17) Yolanda Ngarambe Tureberg 15:38.79 (3000m 9:27.1m).

2-4.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
F18 Stav A:
1) Johanna Duplantis 02 Upsala 366.

1-2.5 GREELEY, CO | Resultat
Dag 1
F18 Kula:
6) Kajsa Borrman 04 1100.
Dag 2
F18 100m h1
(+3.2): 4) K Borrman 13.72w. Diskus: 1) K Borrman 4087.

27.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 594.
K Slägga: 5) Annika Larsson Upsala 5828.

27.4 EWING, NJ | Resultat
K 200m A (+1.9): 4) Lisa Warfvinge Varberg 25.74.

27.4 TUCSON, AZ | Resultat
M Längd: 12) Karl Zuber 667/+1.0.

27.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Slägga: 1) Linnea Jönsson Upsala 6094.

27.4 FITCHBURG, MA | Resultat
K Längd: 5) Madeleine Dalberg Piteå 516/-0.2.

27.4 FITCHBURG, MA | Resultat
M 200m C (-3.0): 1) Nicklas Brink Hässelby 23.18.

27-28.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut:
1) Simon Litzell Hässelby 6776.

26-27.4 CHARLOTTESVILLE, VA | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
4) Andrea Claeson Tureberg 4:28.60. Slägga A: 2) Emma Thor Tureberg 6431, 6) Kajsa Wennberg Tureberg 5860.

26-27.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K Diskus:
1) Vanessa Kamga Upsala 5579, 4) Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala 5166, 8) Ellen Pettersson Upsala 4804, 10) Victoria Engström Kindmark Upsala 4198.
Dag 2
K Kula:
6) C-M Lindfors 1385, 10) V Engström Kindmark 1274. Slägga: 1) V Kamga 5746, 8) Emma Holmgren Löf 02 Upsala 4852.

26-27.4 CENTRAL, SC | Resultat
Dag 1
M 800m h3:
6) Anton Ledell Huddinge 2:01.81. Höjd: -) A Ledell X.

26-27.4 LITTLETON, CO | Resultat
Dag 1
F18 Diskus:
1) Kajsa Borrman 04 4399.¨
Dag 2
F18 Kula:
3) K Borrman 1148.

26.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
F18 Stav: 3) Johanna Duplantis 02 Upsala 335.

25-27.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
M 10000m:
11) Otto Kingstedt Huddinge 30:41.14.
K Slägga B: 21) Nina Björkman Västerås 4941.

25.4 ABILENE, TX | Resultat
K Stav: 1) Minna Svärd IF Göta 370.

24-27.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 3000mH:
1) Awet Mengsteab Örgryte 8:55.18.
Dag 4
K Höjd A:
4=) Erika Kinsey Trångsviken 177, B: 1) Ellen Ekholm Ullevi 177.

22-25.4 PLEASANT HILL, CA | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
6) Adel Araya Spårvägen 1:59.51.
Dag 4
M 800m f:
8) A Araya 2:03.70.

20.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 555.

20.4 CLERMONT, FL | Resultat
M Slägga: 1) Alexander Larsson Upsala 5865.
K Kula: 2) Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala 1420, 3) Victoria Engström Kindmark Upsala 1328. Diskus: 3) C-M Lindfors 5268, 4) Vanessa Kamga Upsala 5262, 5) Ellen Pettersson Upsala 4624. Slägga: 1) V Kamga 5576, 2) Emma Holmgren Löf 02 Upsala 5120.

20.4 LEXINGTON, KY | Resultat
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 175.

20.4 CANYON, TX | Resultat
M 400mH A: 3) William Frobe Täby 52.24.

20.4 PRINCETON, NJ | Resultat
K 800m B: 4) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:10.12.

19-20.4 HOUSTON, TX | Resultat
K Sjukamp: 3) Anna Larsson Varberg 4.718 (14.92w/+3.9 152 996 26.84/+1.1 560/+1.3 3363 2:29.82)

19-20.4 DURHAM, NC | Resultat
Dag 1
K Slägga:
5) Kajsa Wennberg Upsala 5959.

19-20.4 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Jessica Mattsson Spårvägen 5770. Spjut: 1) Maja Gustavsson Västerås 4219.

19.4 WILLIMANTIC, CT | Resultat
M 200m B (+1.5): 2) Nicklas Brink Hässelby 23.24.
K Längd: 2) Madeleine Dalberg Piteå 553w/+5.3 (ok?).

19-20.4 LONG BEACH, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut:
8) Simon Litzell Hässelby 6833.
K Slägga: 11) Linnea Jönsson 6020 (av 86 startande!)

19-20.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 1
K Slägga:
8) Annika Larsson Upsala 5947.

18.4 LONG BEACH, CA | Resultat
K Längd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 647/+0.1. Slägga: 9) Linnea Jönsson Upsala 5837.

18-20.4 TORRANCE, CA | Resultat
Dag 2
M 5000m A:
1) Suldan Hassan Ullevi 13:31.35, B: 1) Simon Sundström Lidingö 14:00.82.
Dag 3
K Höjd:
2=) Erika Kinsey Trångsviken 185.

18.4 LOVELAND, CO | Resultat
F18 100m B (+7.1): 4) Kajsa Borrman 04 13.60w. Kula: 3) K Borrman 1096. Diskus: 3) K Borrman 3954.

18-19.4 LA CROSSE, WI | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Awet Mengsteab Örgryte 1:52.69.

18-20.4 ALBANY, NY | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
5) Sofia Calabrese 4.195 (16.26w/+2.5 155 1039 27.14/+1.1 503/+0.2 2055 2:28.41).

17-19.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 3
M 800m A:
5) Erik Martinsson Gefle 1:47.81. Längd: 71) Karl Zuber 616/+0.2. Kula: 1) Wictor Petersson Malmö 2070. Spjut: 25) K Zuber 4465.

16.4 NEW IBERIA, LA | Resultat
F18 Stav: 2) Johanna Duplantis 02 Upsala 335

14.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Slägga: 3) Linnea Jönsson Upsala 5991.

14.4 ROCHESTER, NY | Resultat
M 10000m: 1) Otto Kingstedt Huddinge 32:07.97.

13.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M Kula: 7) Wictor Petersson Malmö 1924.

13.4 FAIRFAX, VA | Resultat
K 200m F (+0.9): 5) Sofia Calabrese 27.78. 100mH D (-0.1): 2) S Calabrese 17.13. Höjd: 8=) S Calabrese 151.

13.4 WESTMINSTER, CO | Resultat
F18 Kula: 3) Kajsa Borrman 04 1107. Diskus: 1) K Borrman 4434.

13.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K Höjd: 4) Louise Estberg Mölndal 155.

13.4 HOOKSETT, NH | Resultat
M 100m h3 (+2.7): 3) Nicklas Brink Hässelby 11.59w.
K Längd: 5) Madeleine Dalberg Piteå 528/-0.8.

13.4 IOWA CITY, IA | Resultat
M 1500m A: 3) Awet Mengsteab Örgryte 3:54.96.

12-13.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Nina Björkman Västerås 5193.
Dag 2
K Längd:
4) Lisa Warfvinge Varberg 576/+1.3.
K Kula: 10) N Björkman 1222. Diskus: 9) N Björkman 3661.

12-13.4 OXFORD, MS | Resultat
Dag 1
K Slägga:
4) Annika Larsson Upsala 5865.

12.4 BALTIMORE, MD | Resultat
K 400m A: 2) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 56.48.

12-13.4 CULLOWHEE, NC | Resultat
Dag 2
M 800m B:
3) Anton Ledell Huddinge 2:00.02.

12-13.4 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
K Höjd:
-) Anna Larsson Varberg X. Kula: 20) A Larsson 907.

12-13.4 SACRAMENTO, CA | Resultat
M 800m A: 9) Adel Araya Spårvägen 2:04.04.

12-13.4 PROVIDENCE, RI | Resultat
Dag 1
K 1 mile A:
5) Andrea Claeson Tureberg 4:52.18 (809m 2:22.9m).

12-13.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Emma Thor Tureberg 6237, 4) Kajsa Wennberg Upsala 5940.
Dag 2
K Stav A:
5) Isabella Calabrese 360.

12.4 CLARKSVILLE, TN | Resultat
K Kula: 6) Maja Gustavsson Västerås 1068. Slägga: 2) Jessica Mattsson Spårvägen 5440.

11.4 CHULA VISTA, CA | Resultat
K Slägga: 2) Emma Thor Tureberg 6079, 3) Kajsa Wennberg Upsala 5975.

11-13.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Ellen Ekholm Ullevi 178.

11-12.4 COMMERCE, TX | Resultat
Dag 2
K 400m A:
2) Minna Svärd IF Göta 57.25.

6.4 DENVER, CO | Resultat
F18 Kula: 4) Kajsa Borrman 04 1117.

6.4 NEW LONDON, CT | Resultat
M 100m B (+1.6): 7) Nicklas Brink Hässelby 11.80. 200m B (+0.7): 2) N Brink 23.19.
K Längd: 2) Madeleine Dalberg Piteå 532w/+3.1 (ok?).

6.4 HICKORY, NC | Resultat
M 800m B: 7) Anton Ledell Huddinge 2:03.07. Höjd: 5=) A Ledell 190.

6.4 HOUSTON, TX | Resultat
K 100mH C (+2.7): 5) Anna Larsson Varberg 15.64w. Höjd: 11) A Larsson 157. Längd: 9) A Larsson 548w/+3.7 (541/+1.4).

6.4 PRINCETON, NJ | Resultat
K Höjd: 9=) Sofia Calabrese 160. Slägga: 3) Nina Björkman Västerås 5454.

5-6.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Alexander Larsson Upsala 6180.
K Slägga: 2) Annika Larsson Upsala 5728.

5-6.4 BOWLING GREEN, KY | Resultat
Dag 1
K Kula:
14) Maja Gustavsson Västerås 1039. Slägga: 2) Jessica Mattsson Spårvägen 5716.
Dag 2
M 3000mH:
1) Awet Mengsteab Örgryte 9:30.64.
K Spjut: 2) M Gustavsson 4364.

5.4 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 1500m: 2) Astrid Rosvall Hässelby 4:27.84.

5-6.4 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Linnea Jönsson Upsala 5782.
Dag 2
K Kula:
-) L Jönsson X.

5-6.4 CANYON, TX | Resultat
Dag 1
M 400mH:
2) William Frobe Täby 51.65.

5.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
F18 Stav: 1) Johanna Duplantis 02 Upsala 305.

4-6.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
-) Julia Seigerroth Hakarpspojkarna bröt (14.50w/+2.8 157 -).
Dag 3
K 400mH h1:
1) Minna Svärd IF Göta 60.43, f: -) M Svärd ej start.

4-6.4 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp B:
8) Karl Zuber 5.481 (11.67/+0.9 633/0.0 1017 186 52.94 17.72/+1.0 3488 400 4511 X).

4-6.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 3
K 800m A:
3) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 2:08.96.

31.3 GREELEY, CO | Resultat
K Kula: 8) Linnea Jönsson Upsala 1150. Slägga: 3) L Jönsson 5913.

30.3 OXFORD, MS | Resultat
K Slägga: 5) Annika Larsson Upsala 5891.

30.3 LOWELL, MA | Resultat
K Höjd: 6) Louise Estberg Mölndal 165.

29-30.3 ST. LOUIS, MO | Resultat
Dag 1
M 5000m A:
23) Awet Mengsteab Örgrye 15:02.22.

29-30.3 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut:
1) Simon Litzell Hässelby 6510.

29-30.3 SPARTANBURG, SC | Resultat
Dag 2
M 800m C:
4) Anton Ledell Huddinge 2:00.33.

29-30.3 WEST LONG BRANCH, NJ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Nina Björkman Västerås 5184.
Dag 2
K Längd:
4) Lisa Warfvinge Varberg 550/+0.2.

29-30.3 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
6) Jessica Mattsson Spårvägen 5380.
Dag 2
K Kula:
15) Maja Gustavsson Västerås 987.

29-30.3 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 1
K 1500m E:
2) Andrea Claeson Tureberg 4:29.72.

29-30.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m E:
2) Astrid Rosvall Hässelby 4:25.66.

28.3 BERTHOUD, CO | Resultat
F18 100m C (-0.7): 1) Kajsa Borrman 04 13.92. Kula: 2) K Borrman 1050. Diskus: 1) K Borrman 3970.

28-30.3 HAYWARD, CA | Resultat
Dag 3
M 800m O:
6) Adel Araya Spårvägen 2:01.71.

28-30.3 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Ellen Ekholm Ullevi 181.
Dag 3
K Slägga:
10) Kajsa Wennberg Upsala 5899.

27-30.3 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
M 400mH h4:
5) William Frobe Täby 52.61.
K 400mH h3: 3) Minna Svärd IF Göta 59.76.
Dag 3
F18 Stav:
14) Johanna Duplantis 02 Upsala 358.

23.3 PHILADELPHIA, PA | Resultat
K 100mH D (-0.5): 5) Sofia Calabrese 17.58. Kula: 23) S Calabrese 949.

23.3 COLLEGEVILLE, PA | Resultat
M 100m h2 (+1.9): 3) Nicklas Brink Hässelby 11.76.

23.3 SAN MATEO, CA | Resultat
M 800m A: 4) Adel Araya Spårvägen 2:03.81.

22-23.3 NEW ORLEANS, LA | Resultat
Dag 1
F18 Stav:
3=) Johanna Duplantis 02 Upsala 335.

22-23.3 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
10) Anton Ledell Huddinge 4:19.31.

22-23.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 2
K Slägga:
6) Annika Larsson Upsala 5616.

22-23.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 200m A
(-5.7): 7) Erik Martinsson Gefle 22.25.

22-23.3 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 2
M 400mH A:
4) William Frobe Täby 52.91.

22-23.3 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
4) Awet Mengsteab Örgryte 3:57.94.

22-23.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 100mH E
(-0.5): 6) Anna Larsson Varberg 16.15. Längd: 18) A Larsson 543/0.0. Spjut: 14) A Larsson 3045.

22.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
F18 Kula: 4) Kajsa Borrman 04 1092. Diskus: 1) K Borrman 3894.

22-23.3 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K Kula:
22) Maja Gustavsson Västerås 1091. Slägga: 1) Emma Thor Tureberg 6273, 5) Kajsa Wennberg Upsala 5709, 8) Jessica Mattsson Spårvägen 5365.
Dag 2
K Höjd:
2) Ellen Ekholm Ullevi 176. Spjut: 4) M Gustavsson 41.31.

22-23.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Linnea Jönsson Upsala 5972.
Dag 2
K Kula:
8) L Jönsson 1199.

22.3 COMMERCE, TX | Resultat
K Stav: 1) Minna Svärd IF Göta 378.

21-23.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
1) Astrid Rosvall Hässelby 2:10:89.
Dag 3
M Stav:
21) Karl Zuber 377.
K 800m A: 3) A Rosvall 2:07.89.

16.3 LONGMONT, CO | Resultat
F18 Kula: 4) Kajsa Borrman 04 1030. Diskus: 2) K Borrman 3440.

15-16.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Diskus:
17) Karl Zuber 3377. Spjut: 1) Simon Litzell Hässelby 7124, 20) K Zuber 3709.
Dag 2
M 400m D:
7) K Zuber 53.82.

15-16.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 2
M 800m F:
8) Adel Araya Spårvägen 2:03.61.

14.3 HOUSTON, TX | Resultat
K 100mH C (+1.2): 2) Anna Larsson Varberg 15.69. Stav: -) A Larsson X. Kula: 14) A Larsson 973.

9.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 800m: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:10.35. 1500m: 1) A Rosvall 4:25.55.

8.3 MODESTO, CA | Resultat
M 800m A: 7) Adel Araya Spårvägen 2:09.74.

2.3 LONG BEACH, CA | Resultat
K 800m A: 1) Astrid Rosvall Hässelby 2:10.29.

1-2.3 HAYWARD, CA | Resultat
Dag 2
M 800m:
3) Adel Araya Spårvägen 2:03.11.

22.2 PLEASANT HILL, CA | Resultat
M 800m: 4) Adel Araya Spårvägen 2:04.15.

16.2 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 1 mile A: 1) Astrid Rosvall Hässelby 4:55.82.

2.2 NEW YORK, NY | Resultat
K 10 km väg: 1) Fanny Fredriksson Mantra Sport 39:26.

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>