Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 15 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2019

13-14.4 MYLLYPURO, FIN | Resultat
K40 Fjortonkamp (60m - längd - 800m - kula - 400m - höjd - 3000m / vikt - 60mH - stav - 1500m - 200m - tresteg - 5000m): 1) Linda Holmström Nyköping 9.063 (8.55 474 2:35.99 888 64.31 142 12:12.61 936 10.07 200 5:37.39 28.74 1117 21:49.75).

14-17.3 TALLINN, EST (Döv-IVM) | Resultat
Dag 1
M 400m h3:
4) Stefan Franzén 03 Örebro 55.63. Längd: 7) Simon Sharapo 01 Örebro 628.
Dag 3
M 60m h2:
6) S Franzén 7.56, h3: 2) S Sharapo 7.20, s2: 5) S Sharapo 7.18. 3000m: 5) Otto Kingstedt Huddinge 8:54.55.

10.3 CARDIFF, GBR | Resultat
K Stav A: 8) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 383.

7-9.3 WINNIPEG, CAN | Resultat
Dag 3
K Tresteg:
10) Saga Sjöberg Öresund 1123.

3.3 UXBRIDGE, GBR | Resultat
K Stav A: 1) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 386.

24.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 196. Tresteg: 2) O Carlsson 1261.

24.2 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K Stav: 3) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 395.

24.2 CLERMONT-FERRAND, FRA | Resultat
M Stav: 7=) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 570.
K Stav: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 481 Svenskt inomhusrekord.

23-24.2 LIÉVIN, FRA (Franska ungdomsmästerskapen= | Resultat
Dag 1
P17 60m h1:
3) Sidney Léger 02 Hammarby 7.16, s1: 5) S Léger 7.14.
Dag 2
P17 200m h4:
1) S Léger 21.87, f: 1) S Léger 21.81.

23-24.2 MADRID, ESP | Resultat
Dag 1
K Stav:
1) Annika Jönsson Helsingborg 420.

22-24.2 JOENSUU, FIN (Finska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
F17 Tresteg:
2) Olivia Bojang 02 Örgryte 1245.
Dag 3
F17 Längd:
2) O Bojang 589.

22-23.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
6) Saga Sjöberg Öresund 1148.

20.2 BEOGRAD, SRB | Resultat
M Längd: 2) Michel Tornéus Hammarby 767.

20.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 800m A: 1) Andreas Kramer Sävedalen 1:48.19.
K Kula: 2) Fanny Roos 24Seven 1847.

17.2 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

16.2 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

16-17.2 ANTEQUERA, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Stav:
7) Annika Jönsson Helsingborg 381.

16.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M Längd: 4) Thobias Nilsson Montler Malmö 795.

15.2 TORONTO, CAN | Resultat
K Tresteg: 1) Saga Sjöberg Öresund 1134.

13.2 ATHLONE, IRL | Resultat
K 1500m: 3) Anna Silvander Lidingö 4:13.80.

12.2 EAUBONNE, FRA | Resultat
K 800m: 4) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.85. 3000m: 6) Lisa Havell Spårvägen 9:02.04.

12.2 RANHEIM, NOR
M 3000m A: 4) Anton Sjökvist 8:26.7m, 8) Emil Granqvist 8:42.8m.

10.2 METZ, FRA | Resultat
M 3000m: 6) Amanuel Gergis Tureberg 8:10.98.
K 800m: 1) Lovisa Lindh Ullevi 2:02.70.

10.2 LYON, FRA | Resultat
P19 60m A: 5) Sidney Léger 02 Hammarby 7.09. 200m A: 1) S Léger 21.80.

9-10.2 MADRID, ESP | Resultat
Dag 1
K Stav:
1) Annika Jönsson Helsingborg 400.

9-10.2 SALAMANCA, ESP (Spanska 22-årsmästerskapen) | Resultat
Dag 1
K22 60mH h3:
6) Ellen Eklund Piteå 9.36.
Dag 2
K22 60mH s1:
7) E Eklund 9.43.

9.2 LINZ, AUT | Resultat
K 60mH h2: 4) Amanda Hansson Hässelby 8.48, f: 5) A Hansson 8.44.

9.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
K Höjd: 3=) Sofie Skoog IF Göta 190.

9.2 GENT, BEL | Resultat
M 3000m: 5) Mohammad Reza Spårvägen 8:14.08, 7) Daniel Lundgren Tureberg 8:18.66.

9-10.2 NANTES, FRA (Franska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 400m h2:
3) Marie Kimumba 57.72.
Dag 2
K 400m f:
4) M Kimumba 57.10.

8.2 MADRID, ESP | Resultat
K 1500m: 7) Hanna Hermansson Tureberg 4:14.47.

8-10.2 BӔRUM, NOR | Resultat
Dag 1
F19 60m h3:
5) Linnea Gateman 01 Strömstad 8.14.
Dag 2
F19 200m B:
3) L Gateman 25.87.
Dag 3
K 400m A:
5) L Gateman 59.06.

6.2 TORUŃ, POL | Resultat
M 1500m: 3) Kalle Berglund Spårvägen 3:36.63 Nordiskt inomhusrekord (800m/1000m 1:56.8m/2:26.3m). Längd: 2) Thobias Nilsson Montler Malmö 797.
K Kula: 4) Fanny Roos 24Seven 1835 Nordiskt inomhusrekord.

6.2 BRNO, CZE | Resultat
K Höjd: 7) Erika Kinsey Trångsviken 184.

3.2 REYKJAVÍK, ISL | Resultat
M 400m A: 2) Nick Ekelund Arenander Malmö 48.23, B: 3) Anton Sigurdsson Malmö 49.87.
K Höjd: 1) Ellen Huldén Lund 176.

3.2 UXBRIDGE, GBR | Resultat
K Stav A: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 410.

3.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 194.

3.2 MADRID, ESP | Resultat
K Stav: 2) Annika Jönsson Helsingborg 385.

2-3.2 LYON, FRA | Resultat
Dag 1
P17 60m h1:
2) Sidney Léger 02 Hammarby 7.15, A: 1) S Léger 7.08.
Dag 2
P17 200m A:
1) S Léger 21.97.

2-3.2 MIRAMAS, FRA | Resultat
Dag 2
K Längd:
5) Louise Gabrielsson Huddinge 533.

2.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M 800m A: 1) Andreas Kramer Sävedalen 1:46.52. Längd: 1) Thobias Nilsson Montler Malmö 808, 3) Michel Tornéus Hammarby 791.
K Stav: 7) Angelica Bengtsson Hässelby 463.

2-3.2 NANTES, FRA | Resultat
Dag 2
K 200m h4:
1) Marie Kimumba 25.35, A: 2) M Kimuba 25.43.

1.2 NEHVIZDY, CZE | Resultat
K Höjd: 8=) Louise Ekman Gefle 179.

1.2 BERLIN, GER | Resultat
M 60m h2: 4) Austin Hamilton Malmö 6.72.

1.2 VAL DE REUIL, FRA | Resultat
K 800m: 4) Hanna Hermansson Tureberg 2:04.97.

1-2.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
14) Saga Sjöberg Öresund 1094.

30.1 COTTBUS, GER | Resultat
M Stav: 2) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 580.
K Höjd: 5) Erika Kinsey Trångsviken 192.

29.1 TŘINEC, CZE | Resultat
M Höjd: 12) Fabian Delryd Täby 215.
K Höjd: 7) Sofie Skoog IF Göta 185.

27.1 DORTMUND, GER | Resultat
M 60m h2: 1) Austin Hamilton Malmö 6.71, f: 3) A Hamilton 6.68.

26.1 OULU, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana.
F17 300m A: 3) Olivia Bojang 02 Örgryte 42.53. Tresteg: 1) O Bojang 1213.

26.1 NESKOLLEN, NOR | Resultat
M 300m A: 1) Dennis Forsman Ullevi 34.25.
K Höjd: 1) Maja Nilsson Örgryte 190, 3) Ebba Jungmark Mölndal 182.

26.1 HUSTOPEČE, CZE | Resultat
M Höjd A: 13) Fabian Delryd Täby 220.
K Höjd A: 10) Sofie Skoog IF Göta 188.

26.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 195.

26.1 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K Stav: 6) Annika Jönsson Helsingborg 376.

26-27.1 ENFIELD, GBR | Resultat
Dag 1
K Stav A:
2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 396.

26-27.1 SINDELFINGEN, GER | Resultat
Dag 2
K 1500m:
2) Amélie Svensson Sävedalen 4:51.38.

26.1 APELDOORN, NED | Resultat
K 3000m: 5) Julia Samuelsson Högby 10:03.46.

25.1 ULSTEINVIK, NOR | Resultat
M 200m: 1) Erik Annerfalk Ullevi 21.60. 400m: 4) Andreas Kramer Sävedalen 47.75. Längd: 3) Andreas Otterling Lidingö 758.
K 3000m: 2) Lisa Havell Spårvägen 9:05.57. Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 614.

19.1 KULDIGA, LAT | Resultat
K Längd: 2) Erica Jarder IF Göta 606.

19.1 BӔRUM, NOR | Resultat
K 400m B: 3) Linnea Gateman 01 Strömstad 59.51.

19-20.1 ENFIELD, GBR
Dag 2
K 400m h1:
2) Linnea Killander Malmö 56.83, f: 4) L Killander 56.76. Stav: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 400.

19-20.1 RENNES, FRA | Resultat
Dag 1
K 400m A:
4) Marie Kimumba 57.25.

13.1 ROVANIEMI, FIN | Resultat
K 200m B: 1) Olivia Bojang 02 Örgryte 26.43.

12.1 ORLÉANS, FRA | Resultat
M Stav A: 3) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 571, D: 11) Oliver Edman 01 Örgryte 406, 15) William Asker 04 Kville 386.
K Stav A: 1) Michaela Meijer Örgryte 450, B: 6) Malin Dahlström Örgryte 386, 7=) Hanna Jansson Ullevi 386, -) Fanny Berglund Örgryte X.

11.1 NICE, FRA | Resultat
K Längd: -) Louise Gabrielsson Huddinge X.

11-12.1 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
6) Saga Sjöberg Öresund 1105.
Dag 2
K Längd:
24) S Sjöberg 468.

5-6.1 MIRAMAS, FRA | Resultat
Dag 2
K 60m D:
3) Louise Gabrielsson Huddinge 8.53.

5.1 RENNES, FRA | Resultat
K 200m A: 4) Marie Kimumba 25.52, X: 3) M Kimumba 25.30.

4.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson 75 Örgryte 194. Längd: 7) O Carlsson 595.

29.12 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Längd: 6) Kiran Karlström 01 Tureberg 596.

23.12 MAYENNE, FRA | Resultat
K 60m h7: 1) Marie Kimumba 7.87, A: 3) M Kimumba 7.80.

22.12 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Tresteg: 9) Ola Carlsson Örgryte 1230.

21.12 NICE, FRA | Resultat
K 50m C: 1) Louise Gabrielsson Huddinge 7.27, Z: 2) L Gabrielsson 7.18.

16.12 LYON, FRA | Resultat
P17 60m h1: 1) Sidney Léger 02 Hammarby 7.13, A: 1) S Léger 7.06. 200m A: 1) S Léger 22.00.

15-16.12 MIRAMAS, FRA | Resultat
Dag 1
K 200m h14:
1) Louise Gabrielsson Huddinge 27.62. Längd: 7) L Gabrielsson 499.

25.11 MIRAMAS, FRA | Resultat
K 60m h15: 2) Louise Gabrielsson Huddinge 8.54, F: -) L Gabrielsson ej start. Längd A: 8) L Gabrielsson 512.

23-24.11 OSLO, NOR (Bislett 24-timers) | Resultat
OBS: Överlång bana (546 m).

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>