Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2019

13.7 KLADNO, CZE | Resultat
M Slägga: 4) Mattias Lindberg Skellefteå 7050.

13.7 GÖTTINGEN, GER | Resultat
F17 Höjd: 1) Linnea Hallsten 06 Dals Södra 155. Slägga: 2) Johanna Hallsten 03 Hälle 4606.

13.7 KORTRIJK, BEL | Resultat
M 800m E: 2) Benjamin Åberg Hälle 1:51.74.

12.7 MONACO, MON (DL) | Resultat
M Stav: 2) Armand Duplantis Upsala 592.
K Höjd: 7=) ErikaKinsey Trångsviken 185.

12.7 LA ROCHE-SUR-YON, FRA | Resultat
K 400m B: 1) Marie Kimumba 54.94.

10.7 OSLO, NOR
K 400m A: 3) Virva Rylander Västerås 59.19.

9.7 SZÉKESFEHÉRVÁR, HUN | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 6877.
K Kula: 2) Fanny Roos 24Seven 1854.

9.7 LUZERN, SUI | Resultat
M Spjut: 4) Kim Amb Bålsta 8086.
K 800m: 3) Lovisa Lindh Ullevi 2:01.67. Stav: 3) Angelica Bengtsson Hässelby 456.

8-13.7 NAPOLI, ITA (Universiaden) | Resultat
Dag 1
M Tresteg Q2:
11) Artur Engström Örgryte 1492/+0.9.
K 800m h2: 5) Madeleine Björlin-Delmar IFK Göteborg 2:11.48. 400mH h1: -) Hanna Palmqvist Mölndal diskv, h3: 4) Johanna Holmén Svensson Ullevi 59.83. Längd Q2: 11) Elin Larsson Halmstad 588/+0.7. Diskus Q2: 14) Amanda Nordin Skellefteå 4114.
Dag 2
M 3000mH h2:
8) Awet Mengsteab Örgryte 9:28.61.
K 400mH s1: 8) J Holmén Svensson 59.68. Stav Q1: 11) Annika Jönsson Helsingborg 360, Q2: 8) Hanna Jansson Ullevi 360.
Dag 3
K 200m h1
(0.0): 5) H Palmqvist 24.88, h2 (-0.2): 2) Lisa Lilja Ullevi 24.01. Tresteg Q2: 7) Rebecka Abrahamsson Örgryte 1293/-1.0.
Dag 4
K 200m s3
(+1.1): 4) L Lilja 23.71. 1500m h1: 5) Linn Söderholm Sävedalen 4:22.44. 3000mH: 14) Amélie Svensson Sävedalen 10:37.35. Höjd Q1: 4) Evelina Erlandsson IF Göta 180. Kula Q2: 8) Sara Lennman Spårvägen 1570, f: 10) S Lennman 1594.
Dag 6
K 1500m f:
9) L Söderholm 4:21.40. Höjd f: 6=) E Erlandsson 180.

7-12.7 GIBRALTAR, GIB (Island Games) | Resultat
Dag 1
M 200m h3
(-4.8): 5) Gabriel Vikic 02 Visby Gute 23.41. 10000m: 2) Daniel Antonsson Lidingö 32:15.41, 3) Fred Grönwall Roma 32:16.13. Höjd: 8=) Johan Burvall 02 Visby Gute 180.
K 400m h3: 3) Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute 59.36. Längd: 2) Moa Örevik 03 Visby Gute 590w/+6.5 (ok?).
Dag 2
M 200m s1
(-5.3): 5) G Vikic 23.00. Kula: 2) Erik Larsson Visby Gute 1387.
K 10000m: 3) Sarah Vallin 40:57.87, 4) Sofie Kindberg Roma 41:25.32.
Dag 3
M Diskus:
4) E Larsson 3925. 4x100m h1: 3) Gotland (Daniel Örevik, Noel Montelin 01, Joel Angerth 02, G Vikic) 44.42.
K 400m f: 8) B Lindgren de Flon 63.64.
Dag 4
M 100m h3
(-1.3): 3) D Örevik 11.51. 400m h1: 3) G Vikic 50.90. 1500m h1: 9) Oscar Owen-Berghmark Roma 4:19.34. Längd: 4) D Örevik 689/+0.2.
K 200m h2 (+1.0): 4) B Lindgren de Flon 26.35. 5000m: 5) S Kindberg 19:38.92.
Dag 5
M 100m s1
(+2.4): 8) D Örevik 11.49w.
K 200m s1 (+3.3): 4) B Lindgren de Flon 26.28w. Tresteg: 1) M Örevik 1144/+4.0 (ok?).
Dag 6
M Halvmarathon:
3) F Grönwall 1:09:18, 4) D Antonsson 1:10:52. Tresteg: 3) D Örevik 1422w/+2.2 (ok?), 5) J Burvall 1296/+0.3. 4x100m f: 6) Gotland (samma lag som i försöken) 43.25.
K Halvmarathon: 5) S Vallin 1:27:08.

6-7.7 ROTTACH-EGERN, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
3) Angelica Bengtsson Hässelby 466, 7) Michaela Meijer Örgryte 435.
Anm: Tävling på uppbyggd bana vid en sjöstrand!

6.7 IVRY-SUR-SEINE, FRA | Resultat
K 200m A (+0.7): 3) Marie Kimumba 24.33.

5-7.7 ANGERS, FRA (Franska junior/ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 1
P17 100m h1
(-0.9): 2) Sidney Léger 02 Hammarby 11.14, s1 (-0.8): 2) S Léger 11.06, f (+0.2): 5) S Léger 10.95.
Dag 2
P17 200m h2
(+2.3): 1) S Léger 21.86w.
Dag 3
P17 200m f
(+3.1): 2) S Léger 21.58w.

5.7 LAUSANNE, SUI (DL) | Resultat
M Stav: 3=) Armand Duplantis 581.
K 800m: 6) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.60. Höjd: 7=) Erika Kinsey Trångsviken 191. Kula: 3) Fanny Roos 24Seven 1841.

5.7 OSLO, NOR | Resultat
M 800m A: 3) Anton Persson Hässelby 1:51.50, 4) Gustav Berlin Hässelby 1:52.64, 7) Anton Axelsson 01 Hässelby 1:54.25, B: 5) Mattias Ohlsson Heleneholm 1:53.17. 5000m A: 18) Daniel Gleimar Spårvägen 15:03.65. Slägga: 3) Mattias Lindberg Skellefteå 6836, 7) Anton Andersson Tureberg 5520.
K 800m C: 2) Olivia Weslien IF Göta 2:14.95.

4.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
K Stav: 5=) Michaela Meijer Örgryte 457.
OBS: "Torgtävling" på uppbyggd bana.

2.7 POZNAŃ, POL | Resultat
K Diskus: 3) Vanessa Kamga Upsala 5578.

30.6 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
M 200m E (+1.2): 2) Sidney Léger 02 Hammarby 21.62.
K 400m D: 5) Matilda Hellqvist Ullevi 55.36.

29.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 1500m B: 5) Abubakar Abdullahi Malmö 3:46.91. 3000m: 8) Gabriel Steffensen Mölndal 8:14.63. 3000mH: 7) Simon Sundström Lidingö 8:50.96.

29-30.6 ST. WENDEL, GER | Resultat
Dag 1
K 1500m:
4) Amélie Svensson Sävedalen 4:33.21.

28-30.6 EDMONTON, CAN | Resultat
Dag 2
F15 100m h2
(+2.3): 1) Emma Carlsson 05 Tureberg 12.92w, f (+0.7): 1) E Carlsson 12.94. Stav: 2) E Carlsson 2.60.
Dag 3
F15 Längd:
3) E Carlsson 485/0.0.

27-29.6 SOMERO, FIN | Resultat
Dag 1
M Stav:
2) Carl Sténson Hellas 500.
Dag 3
M Stav:
6) C Sténson 515.

27.6 FREDERIKSBERG, DEN | Resultat
M 800m A: 1) Joakim Andersson Trelleborg 1:50.7m, 2) Gustav Berlin Hässelby 1:51.7m, 3) Warsame Doley Malmö 1:51.9m, 4) Mattias Ohlsson Heleneholm 1:53.9m.

25.6 ATHINA, GRE | Resultat
M Stav: 5) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 550.
Anm: "Torgtävling" på uppbyggd bana.

23.6 SOPOT, POL | Resultat
M Kula: 2) Wictor Petersson Malmö 1983.

23.6 LOKEREN, BEL | Resultat
K 400mH A: 1) Hanna Palmqvist Mölndal 57.31.

22-23.6 KOBLENZ, GER | Resultat
Dag 2
K 1500m:
10) Amélie Svensson Sävedalen 4:35.52.

22-23.6 DISCHINGEN, GER | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Hanna Mårtensson Tureberg 5501.

22.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 100m A (+0.5): 3) Tony Darkwah Hammarby 10.66, B (+0.7): 1) Lion Martinez Spårvägen 10.79, X (-0.8): 4) L Martinez 10.98, -) T Darkwah ej start. 400mH A: 4) Isak Andersson Upsla 51.07, B: 6) Ludvig Hillenfjärd Huddinge 53.75.
K 100m B (+1.4): 4) Hanna Palmvist Mölndal 12.09, Y (+1.5): 1) H Palmqvist 11.75. 400m B: 2) Ebba Svantesson Upsala 57.04.

22.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 800m: 3) Robin Rohlén IFK Umeå 1:49.15. Spjut: 5) Kim Amb Bålsta 8216.

22-23.6 SAINT ETIENNE, FRA | Resultat
Dag 1
P17 100m h1
(+1.0): 1) Sidney Léger 02 Hammarby 11.10, A (+1.1): 1) S Léger 10.91.
Dag 2
P17 200m A
(+0.6): 1) S Léger 21.62.

22-23.6 ANGERS, FRA | Resultat
Dag 1
K 400m A:
3) Marie Kimumba 55.33.
Dag 2
K 400m A:
1) M Kimumba 54.43.

20-23.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
F15 1500m:
3) Jessica Silber 04 4:54.81.
Dag 2
M 200m A
(+1.3): 4) Marcus Tornée Helsingborg 21.69.
K 200m A (+1.1): 7) Fanny Runheim Thorengruppen 25.05.
Dag 3
K 3000m:
2) Jennifer Andersson 00 Dalaporten 11:06.13.
Dag 4
M 100m h2
(+1.5): 1) M Tornée 10.86, A (+0.8): -) M Tornée ej start.
F15 800m: 4) J Silber 2:20.03.

20.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 191.
K Längd: 1) Erica Jarder IF Göta 620/-1.4.

20.6 HALDEN, NOR | Resultat
Ungdomar från Bohus och Kongahälla.

19.6 JYVÄSKYLÄ, FIN | Resultat
M Stav: 2) Carl Sténson Hellas 517.

19.6 HORSPATH, GBR | Resultat
M 100m A (+0.6): 2) Malte Wilhelmsson 02 Falun 11.71. 200m B (+0.1): ) M Wilhelmsson 24.15.

18.6 KØBENHAVN, DEN | Resultat
M 1500m: 9) Abubakar Abdullahi Malmö 3:47.11. 110mH (-0.4): 7) Alexander Brorsson 24Seven 14.43. Diskus: 5) Jakob Gardenkrans 24Seven 5620.
K 100m h2 (-1.5): 5) Emelie Rantzow Ymer 12.18, f (-0.5): 8) E Rantzow 12.11. Diskus: 5) Vanessa Kamga Upsala 5427, 8) Emma Ljungberg Spårvägen 5174, 9) Mathilda Eriksson Malmö 4828.

16.6 CHORZÓW, POL | Resultat
K Kula: 3) Fanny Roos 24Seven 1832.

16.6 RABAT, MAR (DL) | Resultat
M 800m A: 6) Andreas Kramer Sävedalen 1:46.75. Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 6994.

15.6 ŠAMORÍN, SVK | Resultat
K Längd: 4) Erica Jarder IF Göta 622/-1.0, 6) Kaiza Karlén IF Göta 614/-0.7.

15-16.6 FOUGÈRES, FRA | Resultat
Dag 1
K 400m A:
2) Marie Kimumba 55.40.

15.6 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 800m C: 1) Anton Axelsson 01 Hässelby 1:51.54. 1500m D: 4) Miguel Palm Mölndal 3:55.32, E: 6) Olof Silvander Lidingö 3:58.37.
K 800m B: 3) Lovisa Bivstedt 01 Hässelby 2:08.76, C: 4) Greta Graziani Täby 2:11.16.

15.6 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 5000m A: 4) Emil Danielsson Spårvägen 14:11.16, 7) John Foitsik Spårvägen 14:22.43.
K 3000mH: 6) Julia Samuelsson Högby 10:28.33, 8) Ellinor Aurell 01 Ängelholm 10:57.86.

15.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 110mH A (+2.6): 5) Max Hrelja Malmö 14.10w. 4x100m: 5) M22-kombination (Kasper Kadestål, Austin Hamilton, Max Hrelja, Anders Pihlblad) 40.21.
K 100m A (+2.1): 7) Claudia Payton Ullevi 11.70w, D (-0.6): 3) Maja Almgren Visby Gute 12.09. Stav: ... Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 380 (tävlingen bröts i första omgången på 400). Diskus: 4) Vanessa Kamga Upsala 5425. 4x100m: 8) K22-kombination (C Payton, Denise Eriksson, Emelie Rantzow, M Almgren) 45.30.
Anm: Tävlingen fick avbrytas i förtid p g a oväder.

15.6 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K 400mH: 8) Ellen Eklund Piteå 63.93. Stav: 7) Annika Jönsson Helsingborg 375.

15.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 191.

15.6 UXBRIDGE, GBR | Resultat
M Slägga A: 1) James Ericsson-Nicholls 01 Örebro 4496.

14-16.6 CALGARY, CAN | Resultat
Dag 3
F15 200m h6
(-0.4): 1) Emma Carlsson 05 Tureberg 26.78, A (+0.5): -) E Carlsson ej start.

14-16.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Aktiva från åtminstone IFK Göteborg, Sunne och Strömstad.

14-16.6 NARVIK, NOR | Resultat
Aktiva från Nedre Soppero.

14.6 DESSAU, GER | Resultat
M Spjut: 4) Kim Amb Bålsta 7504.

13.6 OSLO, NOR (DL) | Resultat
M 800m: 4) Andreas Kramer Sävedalen 1:46.77 (400m 51.8m). 1500m: 9) Suldan Hassan Ullevi 3:47.21, 14) Elmar Engholm Hässelby 3:53.54. 1 mile: 8) Kalle Berglund Spårvägen 3:53.83 Svenskt rekord (1500m 3:38.36). Stav: 4) Armand Duplantis 581.
K 800m: 4) Hanna Hermansson Tureberg 2:02.90 (400m 59.7m), 5) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.08 (59.6m). 400mH B: 1) Hanna Palmqvist Mölndal 57.91, 4) Johanna Holmén Svensson Ullevi 59.43. Höjd: 2) Erika Kinsey Trångsviken 196. Kula: 3) Fanny Roos 24Seven 1875.
F15 800m: 7) Jessica Silber 04 2:21.43.

11.6 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
M Längd: 3) Andreas Otterling Lidingö 759w/+3.9 (599/0.0), 4) Erik Olsson Örgryte 681/+1.8. Tresteg: 1) Tobias Carlryd 00 Örgryte 1510/0.0, 2) Victor Koch Örgryte 1448/0.0.
K Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 645w/+2.4 (632/+2.0), 4) Alexandra Schill 00 Örgryte 540/+1.5. Tresteg: 1) M Marmbrandt 1300/0.0, 6) A Schill 1048/+1.2.

11.6 TURKU, FIN | Resultat
M 100m h2 (+1.4): 3) Henrik Larsson IF Göta 10.25, f (+1.3): 5) H Larsson 10.35. 3000mH: 9) Napoleon Solomon Tureberg 8:38.42. Diskus: 9) Simon Pettersson Hässelby 5820, -) Daniel Ståhl Spårvägen X.
K 1500m A: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:08.98. Stav: 2) Michaela Meijer Örgryte 456. Kula: 5) Fanny Roos 24Seven 1829, 11) Sara Lennman Spårvägen 1633.

10.6 KØBENHAVN, DEN | Resultat
M 1 mile väg: 6) David Nilsson Högby 4:23.

9.6 DURBAN - PIETERMARITZBURG, RSA | Resultat
M 86.83 km: 14) Elov Olsson Ockelbo 5:55:11, 25) Fritjof Fagerlund Roslagen 6:06:10.

9.6 REHLINGEN, GER | Resultat
M 1500m: 10) Elmar Engholm Hässelby 3:42.36. 3000m: 9) Suldan Hassan Ullevi 8:02.30.

9.6 GRANADA, ESP | Resultat
M 200m B (0.0): 3) Victor Koch Örgryte 22.05. 400m B: 5) Felix Siljebäck Larsen IF Göta 54.55. 400mH: 2) Carl Bengtström 00 Örgryte 50.77, 5) F Siljebäck Larsen 58.92. Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 195. Längd: 5) Erik Olsson Örgryte 674/+0.3.
K Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 645/+1.9, 5) Malin Olsson Lidingö 579/+1.3.

9.6 HENGELO, NED | Resultat
M Längd: 2) Thobias Montler Malmö 814/+0.4.
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 196, 6) Sofie Skoog IF Göta 188.

9.6 LEIGH, GBR | Resultat
K 400m A: 2) Linnea Killander Malmö 54.05.

9.6 HENDON, GBR | Resultat
K Stav A: 1) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 400.

8.6 TORNIO, FIN | Resultat
K 200m A (-1.2): 5) Olivia Bojang 02 Örgryte 26.62. Längd: 1) O Bojang 574/+1.5.

8-9.6 FAGERNES, NOR | Resultat
Dag 1
F15 1500m:
1) Jessica Silber 04 5:00.74.
Dag 2
F15 800m:
1) J Silber 2:24.54.

8.6 INNSBRUCK, AUT | Resultat
OBS: "Torgtävling" på uppbyggd bana.
K Stav: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 461.

8-9.6 HVIDOVRE, DEN | Resultat
Aktiva från Lund, Hälle, Genarp, Malmö, Helsingborg, Eslöv, Södra Sandby, Örebro, Lidingö, Heleneholm och Ystad.

8.6 NITTEDAL, NOR | Resultat
K 800m: 2) Lovisa Bivstedt 01 Hässelby 2:10.95.

8.6 LEIDEN, NED | Resultat
K 800m A: 1) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.92, 2) Hanna Hermansson Tureberg 2:04.07.

8.6 GRENOBLE, FRA | Resultat
M 200m A (+1.0): 3) Sidney Léger 02 Hammarby 21.65.
P17 100m A (+0.1): 1) S Léger 10.93, X (+0.1): 1) S Léger 10.86.

8-9.6 FRÄNKISCH-CRUMBACH, GER | Resultat
Dag 2
K Slägga A:
4) Ida Storm Malmö 6684.

7.6 KARLOVAC, CRO | Resultat
M 10 km vägn: 9) David Nilsson Högby 31:17.

7-8.6 JENA, GER | Resultat
Dag 2
M Spjut A:
3) Kim Amb Bålsta 8169.

6.6 ROMA, ITA (DL) | Resultat
M 800m: 9) Andreas Kramer Sävedalen 1:45.33.
K Stav: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 476 Svenskt rekord.

6.6 JESSHEIM, NOR | Resultat
M 1500m A: 3) Emil Danielsson Spårvägen 3:45.87, 14) Abubakar Abdullahi Malmö 3:52.47, 15) Johan Walldén Spårvägen 4:03.64, -) John Foitzik Spårvägen bröt, B: 3) Gustav Berlin Hässelby 3:54.68, 4) Alexander Holmblad Spårvägen 3:54.86, 5) Simon Wallenlind Mölndal 3:55.46, 10) Sebastian Nilsson Mölndal 3:58.46, 16) Anton Axelsson 01 Hässelby 4:01.37, C: 1) Axel Djurberg Hässelby 4:00.83.
K 400m: 2) Lovisa Bivstedt 01 Hässelby 57.04. 1500m A: 2) Elin Brink Mölndal 4:27.25, 13) Olivia Weslien IF Göta 4:36.64, 15) Sara Dädeby Hovslätt 4:38.26, 17) Ellinor Aurell 01 Ängelholm 4:40.19, B: 2) Ida Holm Täby 4:43.35. Kula: 1) Frida Åkerström Hässelby 1661.

5.6 LAHTI, FIN | Resultat
K 1500m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:07.61.

5.6 GRENOBLE, FRA | Resultat
M 100m A (-4.9): 5) Sidney Léger 02 Hammarby 11.60, X (-0.5): 5) S Léger 11.22.

4.6 LAMBERTSETER, NOR | Resultat
M 300m: 2) Kasper Kadestål Malmö 33.83. 800m: 6) Benjamin Åberg Hälle 1:52.93. Längd: 3) Andreas Carlsson Ymer 753/-0.4.
K 200m (+0.2): 2) Daniella Busk Malmö 24.26. Diskus: 1) Vanessa Kamga Upsala 5589. Slägga: 1) Ida Storm Malmö 6730, 2) Tracey Andersson Ullevi 6606, 4) Grete Ahlberg Hammarby 6567.

4.6 RIGA, LAT | Resultat
K Längd: 4) Erica Jarder IF Göta 625/+0.9.

1.6 ANDÚJAR, ESP | Resultat
K 400mH: 3) Ellen Eklund Piteå 63.43. Stav: 1) Annika Jönsson Helsingborg 365.

1-2.6 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Kula A:
7) Wictor Petersson Malmö 1956. Spjut: 2) Kim Amb Bålsta 8075.
P19 Slägga: 6) Ivar Moisander 00 Spårvägen 6582.
K Kula A: 2) Fanny Roos 24Seven 1888 Svenskt rekord, B: 2) Frida Åkerström Hässelby 1700, 3) Sara Lennman Spårvägen 1642. Diskus B: 2) Vanessa Kamga Upsala 5906, 9) Emma Ljungberg Spårvägen 4833. Slägga A: 7) Tracey Andersson Ullevi 6687.
F19 Kula: 8) Axelina Johansson 00 Hässelby 1402. Diskus: 10) Daniella Persson 00 Hälle 4631. Slägga A: 8) Jennifer Quick 00 Lund 5535.
Dag 2
M22 Kula:
5) Jesper Arbinge Spårvbägen 1764. Diskus A: 8) Jakob Gardenkrans 24Seven 5553.
K22 Diskus: 5) Matilda Eriksson Malmö 5088. Slägga: 4) Frida Bååth Timrå 6202, 10) Michaela Norrbelius Gefle 5361.
F17 Kula: 6) Victoria Quainoo 02 Malmö 1555. Slägga: 2) V Quainoo 6422, 4) Hillevi Carlsson 02 Falun 6099.

1.6 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 400m C: 2) Anton Sigurdsson Malmö 47.75. 800m D: 3) Alexander Lundskog Ullevi 1:51.11. 1500m C: -) Leo Magnusson Sävedalen bröt. 110mH A (+0.3): 2) Max Hrelja Malmö 13.92, B (-0.3): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 14.54, X (+0.5): 2) M Hrelja 13.81, 5) J Bengtsson 14.31.
K 800m A: 10) Gaël De Coninck 01 Sävedalen 2:10.61, B: 3) Madeleine Björlin Delmar IFK Göteborg 2:09.61.

1.6 LES SABLES D'OLONNE, FRA | Resultat
K 400m A: 2) Marie Kimumba 55.10.

1-2.6 GRÄFELFING, GER | Resultat
Dag 1
M Stav A:
2) Carl-Einar Söderström Eskonniemi Hellas 431.
Dag 2
M Stav A:
2) Carl Sténson Hellas 526, B: -) C-E Söderström Eskonniemi Hellas X.
P19 Stav: 4) Oliver Edman 01 Örgryte 436.
P15 Stav: 1) William Asker 04 Örgryte 381.
K Stav A: 3) Hanna Jansson Ullevi 411, -) Malin Dahlström Örgryte X.

1-2.6 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 1
K Stav:
1) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 390.

31.5-2.6 OSLO, NOR | Resultat
Dag 3
F19 200m
(+1.2): 2) Linnea Gateman 01 Strömstad 25.99.

29.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 1500m: 9) Miguel Palm Mölndal 3:58.03.

28.5 FORNEBU, NOR (Fornebuløpet) | Resultat
M 10 km väg: 9) Julius Strömberg Hälle 33:25.
K 5 km väg: 5) Jessica Gunnarsson 17:47. 10 km väg: 16) Annica Hernes 41:07.

27.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Agustin Hilmersson 03 Orient 185, 4) Casper Bergstrand 04 Stenungsund 170. Längd: 1) David Svensson 98 Hammarby 735w/+2.5 (688/-0.1), 3) C Bergstrand 546/0.0, 4) Hampus Hassel 05 Orient 463/0.0. Tresteg: 1) Erik Ehrlin Hammarby 1497/0.0.
K Höjd: 1) Louise Ekman Gefle 179, 2) Doris Erixon 05 Stenungsund 155, 3) Kim Rodén 03 Håfreström 150. Längd: 1) Kaiza Karlén IF Göta 655w/+2.6 (638/0.0), 2) Erika Kinsey Trångsviken 644/-0.9, 3) Erika Jarder IF Göta 640/+1.4. Tresteg: 1) Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala 1187/+1.3, 3) Siri Pellmé 04 Stenungsund 1094w/+2.6 (1055/0.0), 5) Tilde Johansson 02 Bokenäs 1015/+0.9.

26.5 NUNEATON, GBR | Resultat
P19 Kula: 4) James Ericsson-Nicholls 01 Örebro 838. Diskus: 4) E Ericsson-Nicholls 2602. Slägga: 1) J Ericsson Nicholls 5230. Spjut: 5) J Ericsson-Nicholls 2183.

26.5 SAINT JEAN DE MAURIENNE, FRA | Resultat
M 100m A (+1.1): 2) Sidney Léger 02 Hammarby 10.90. 200m A (+1.2): 1) S Léger 21.71.

25-26.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 15) Fredrik Samuelsson Hässelby 8.022 (11.10/+0.7 740w/+2.4 (-) 1402 200 49.76 14.65/-0.1 4519 480 5639 4:33.99), 20), Marcus Nilsson Högby 7.883 (11.23/-0.5 730/+0.7 1534 200 49.85 14.73/+0.7 4542 460 5062 4:36.00).

25.5 BATTERSEA, GBR | Resultat
M 100m A (+0.4): 6) Oskar Persson 11.72. 200m A (+1.1): 4) O Persson 23.28.

25-26.5 OORDEGEM, BEL | Resultat
Dag 1
M 5000m B:
8) David Nilsson Högby 13:49.47. 3000mH A: -) Simon Sundström Lidingö bröt.
K 400m F: 3) Josephine Risberg Thoor Helsingborg 56.74. 800m D: 6) Madeleine Björlin Delmar IFK Göteborg 2:10.49. 3000mH B: 8) Ellinor Aurell 01 Ängelholm 10:45.77, 11) Olivia Weslien IF Göta 11:09.67. 400mH B: 5) Hanna Palmqvist Mölndal 58.71. Stav: -) Alva Sundin Täby X.
Dag 2
M 1500m J:
10) Olof Silvander Lidingö 4:01.90. 5000m C: 2) Gabriel Steffensen Mölndal 14:05.48, 5) Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna 14:08.76, -) Omar Nuur 01 Växjö bröt.

23.5 TORREMOLINOS, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Arvid Ryberg IF Göta 200, 2) Ola Carlsson Örgryte 194, 3) Simon Throgen IF Göta 185. Längd: 1) Thobias Montler Malmö 843w/+2.4 (-), 2) Victor Pettersson IF Göta 727/+1.4, 3) Angelos Roussos Örgryte 692/+1.5, 4) Artur Engström Örgryte 683w/+2.3 (-). Tresteg: 1) Erik Ehrlin Hammarby 1562w/+2.8 (-), 2) Timothy Olsson Huddinge 1413/+1.3.
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 194, 2) Evelina Erlandsson IF Göta 185, 3) Sofie Skoog IF Göta 185, 4) Louise Ekman Gefle 175. Längd: 1) E Kinsey 651/+1.2, 2) Erica Jarder IF Göta 645/+2.0, 3) Kaiza Karlén IF Göta 637w/+2.9 (-), 4) Claudia Spanier Upsala 575w/+2.3 (566/+2.0). Tresteg: 1) Rebecka Abrahamsson Örgryte 1322w/+2.1 (1263/+1.8), 2) Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala 1218w/+2.9 (1196/+1.8).

22.5 FANA, NOR | Resultat
M 1500m: 11) Johan Rogestedt Stenungsund 3:51.73. 3000m: 9) Napoleon Solomon Tureberg 8:12.59. Längd: 1) Andreas Otterling Lidingö 753/-2.4. Kula: 1) Wictor Petersson Malmö 1971, 3) Viktor Gardenkrans 24Seven 1782.
K Tresteg: 3) Malin Marmbrandt Västerås 1250/-1.1.

19.5 EMMERICH AM RHEIN, GER | Resultat
F19 Tresteg: -) Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala X.

19.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 3000mH: -) Miguel Palm Mölndal bröt.
K Stav: 8) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 365.

19.5 HARROW, GBR | Resultat
K Tresteg A (vind?): 2) Mia Callenberg Lerum 975. Kula A: 3) M Callenberg 1068. Diskus A: 1) M Callenberg 3734. Slägga A: 2) M Callenberg 4089.

19.5 ANTONY, FRA | Resultat

19.5 CROYDON, GBR | Resultat
M Slägga B: 2) James Ericsson-Nicholls 01 Örebro 4182.

18.5 CHELTENHAM, GBR | Resultat
F14 300m A: 3) Hannah Kinane 06 Hässelby 44.7m. 800m A: 2) H Kinane 2:23.0m.

18-19.5 LEIDEN, NED (Leiden Marathon) | Resultat
Dag 1
M 10 km väg:
3) David Nilsson Högby 29:42.
K 10 km väg: 2) Sarah Lahti Hässelby 36:41.

18.5 BAD NEUENAHR-AHRWEILER, GER | Resultat
K 400mH: 1) Johanna Holmén Svensson Ullevi 60.03.

18.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 191.

18.5 SHANGHAI, CHN | Resultat
K Kula: 7) Fanny Roos 24Seven 1830.

18.5 KARLSRUHE, GER | Resultat
M 800m B: 3) Alexander Lundskog Ullevi 1:51.42, 4) Berhe Kidane Ärla 1:51.48. 1500m A: 3) Andreas Almgren Tureberg 3:40.18, 12) Johan Rogestedt Stenungsund 3:45.63, B: 8) Abdelfath Yassin Gefle 3:49.96, D: 5) Gustav Berlin Hässelby 3:55.40. 5000m A: 15) John Foitzik Spårvägen 14:19.48.
K 5000m: 8) Lisa Havell Spårvägen 16:27.08. 3000mH: 12) Amélie Svensson Sävedalen 10:34.79.

18-19.5 LANDQUART, SUI | Resultat
M Tiokamp: 2) Andreas Gustafsson Falun 7.400 (11.12/+0.2 702w/+2.6 (ok?) 1291 183 50.64 14.56/+1.6 3968 440 5457 4:36.88).
P19 Tiokamp: 2) Emil Uhlin 00 Falun 6.977 (11.69/+1.4 681w/+2.5 (ok?) 1143 195 52.77 15.22/+1.0 4020 440 4902 4:40.47), 6) Carl af Forselles 01 Hässelby 6.807 (11.27/+1.4 710w/+3.0 (ok?) 1233 189 51.91 14.69/+0.6 3578 460 3757 5:20.97), 8) Simon Thor 00 Märsta 6.742 (11.94/+1.4 652w/+2.3 (ok?) 1452 186 57.06 15.88/+1.0 4362 460 5246 5:07.03).
P19-resultaten:
https://tvlandquart.ch/wp-content/uploads/sites/9/2019/05/Schlussrangliste_U20M.pdf

18.5 AIX-LES-BAINS, FRA | Resultat
M 400m A: 1) Sidney Léger 02 Hammarby 50.00. Diskus: 9) S Léger 2788.

17.5 SCHMÖLLN, GER | Resultat
M Höjd: 1) Simon Wiklund 99 Wilske 205.

15.5 WATFORD, GBR | Resultat
M 400m C: 2) Linnea Killander Malmö 55.61.
Anm: 400m genomfördes mixat. Heat A och B var rent manliga och Linnea var bästa kvinnliga deltagare i heat C.

15.5 FANA, NOR
K 3000m: 10) Olivia Weslien IF Göta 9:59.27.

11.5 VALENCIA, ESP | Resultat
K 400mH: 4) Ellen Eklund Puiteå 63.95. Stav: 3) Annika Jönsson Helsingborg 370.

11-12.5 HORSPATH, GBR | Resultat
Dag 1
P19 Slägga:
1) James Ericsson-Nicholls 01 Örebro 5596.
P17 100m B (+2.8): 2) Malte Wilhelmsson 02 Falun 11.84w. 400m B: 3) M Wilhelmsson 57.50.

11.5 BALLERUP, DEN | Resultat
M Slägga: 1) Stefan Kvist Alvesta 6322. Spjut: 1) Sebastian Thörngren Växjö 7258.
P17 Kula: 1) Leo Janén 02 Växjö 1479. Diskus: 1) L Janén 5550, 2) Hampus Wallin 02 Hovslätt 4493. Slägga: 1) H Wallin 4626.
K Diskus: 6) Hanna Grönvall Malmö 3410. Slägga: 1) Cecilia Larsson Växjö 5958, 7) H Grönvall 4794.
F19 Slägga: 1) Jennifer Quick 00 Lund 5382.
F17 Kula: 1) Emilia Wamsler 03 Heleneholm 1210. Diskus: 1) E Wamsler 3519.
F15 Kula: 2) Hanna Kamrad 05 Södra Sandby 967. Diskus: 1) H Kamrad 3090. Slägga: 2) H Kamrad 2861.

11.5 ÉVIAN-LES-BAINS, FRA | Resultat
M 100m A (+3.0): 1) Sidney Léger 02 Hammarby 10.83w. 300m A: 1) S Léger 34.68.

11-12.5 KINGSTON, GBR | Resultat
Dag 1
K Diskus:
2) Mia Callenberg Lerum 3272.
Dag 2
K slägga:
4) M Callenberg 3882.

8.5 BATTERSEA, GBR | Resultat
K Tresteg (vind?): 1) Mia Callenberg Lerum 991. Slägga: 1) M Callenberg 3932. Spjut: 1) M Callenberg 2817.

5.5 STOURPORT, GBR | Resultat
P19 Kula A: 3) James Ericsson-Nicholls 01 Örebro 839. Diskus A: 3) J Ericsson-Nicholls 2202. Slägga: -) J Ericsson-Nicholls X. Spjut: 4) J Ericsson-Nicholls 2142.

5.5 SAINT-RENAN, FRA | Resultat
K 200m A (-0.3): 1) Marie Kimumba 24.85.

4.5 ANDÚJAR, ESP | Resultat
K 400mH A: 1) Ellen Eklund Piteå 65.23.

4.5 BONNEVILLE, FRA | Resultat
M 400m A: 1) Sidney Léger 02 Hammarby 49.98.

4-5.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
K Diskus:
1) Mathilda Eriksson Malmö 4827, 6) Hanna Grönvall Malmö 3361. Spjut: 1) Louise Cronstedt Malmö 4032.
F19 Diskus: 3) Vilma Engbe 00 Öresund 3777.
Dag 2
M 3000m:
1) Omar Nuur 01 Växjö 8:36.18.
K 3000m: 1) Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 Växjö 9:49.50. Slägga: 2) Ida Storm Malmö 6591, 3) Cecilia Larsson Växjö 5943, 7) H Grönvall 4534.
F19 Slägga: 1) Jennifer Quick 00 Lund 5408.
Anm: Dessutom ungdomar från Eslöv, Malmö, Heleneholm, Klippan, Genarp, Ystad, Kronan och Åhus.

4.5 ANDÚJAR, ESP | Resultat
K Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 195. Stav: 9) O Carlsson 340.

4-5.5 CASTELLÓN, ESP | Resultat
Dag 1
K Stav:
7) Annika Jönsson Helsingborg 345.

4.5 HØNEFOSS, NOR | Resultat
K 5 km väg: 3) Jessica Gunnarsson 17:50.

4-6.5 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 1
M 3000mH h1:
1) Miguel Palm Mölndal 9:38.92.
Dag 2
M 200m h3
(-0.5): 6) Oskar Persson 23.67.
Dag 3
M 3000mH f:
4) M Palm 9:28.67.

3.5 DOHA, QAT (DL) | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 7056.
K Höjd: 2=) Erika Kinsey Trångsviken 191.

1.5 LONDON, GBR | Resultat
K 800m: 3) Hannah Kinane 06 Hässelby 2:20.73.

28.4 MÁLAGA, ESP | Resultat
K 400mH: 2) Ellen Eklund Piteå 65.65.

27-28.4 LANA, ITA | Resultat
M Tiokamp: -) Kevin Fankl 24Seven bröt (11.64/-0.8 645/-0.9 1231 189 -).
K Sjukamp: 15) Lisa Linnell 24Seven 5.435 (14.97/-0.8 169 1211 26.18/-0.2 573w/+2.2 (570/+0.2) 3999 2:17.10), 24) Lovisa Karlsson 00 Högby 4.564 (13.88/-0.4 X 1152 25.61/-0.2 609/+1.8 3363 2:30.67).

27.4 OSLO, NOR (Sentrumsløpet) | Resultat
K 10 km väg: 1) Sanna Mustonen Hässelby 34:31, 5) Johanna Eriksson Motala 36:08, 8) Jessica Gunnarsson 36:46, 25) Annica Hernes 39:29.

27.4 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 3000m: 8) Miguel Palm Mölndal 8:48.52.

27.4 NORWICH, GBR | Resultat
K Tresteg (vind?): 3) Mia Callenberg Lerum 999. Kula: 3) M Callenberg 1072. Diskus: 3) M Callenberg 3241. Slägga: 3) M Callenberg 4084. Spjut: 3) M Callenberg 2699.

20.4 ENFIELD, GBR | Resultat
M 100m C (+1.9): 1) Oskar Persson 11.54. 200m B (+2.3): 2) O Persson 23.20w.

9.4 STAVANGER, NOR
M40 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1235. Diskus: 1) D Korhonen 3755. Vikt: 1) D Korhonen 1486.

7.4 MILTON KEYNES, GBR | Resultat
P19 Diskus: 1) James Ericsson-Nicholls 01 Örebro 2354. Slägga: 1) J Ericsson-Nicholls 5545.

30.3 MORRISTOWN - CROWN KING, AZ | Resultat
M 50 km trail: 1) David Nilsson Högby 3:47:10.
K 50 km trail: 1) Ida Nilsson Högby 4:26:44.
Anm: Total stigning 1990 m!

30.3 AARHUS/Moesgaard, DEN | Resultat
M 10 km VM-bana: 4) Andreas Åhwall Hässelby 36:04.
M 4 km terräng: 3) Anton Hermansson Högby 15:51.
K 2 km terräng: 1) Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 Växjö 8:02.
K 4 km terräng: 1) Nelly Össmar 03 Högby 18:03.

28.3 FUENLABRADA, ESP | Resultat
K Stav: 3) Annika Jönsson Helsingborg 320.

24.3 ABINGDON, GBR | Resultat
P19 100m A (+0.7): 5) Malte Wilhelmsson 02 Falun 11.90. 200m B (+2.0): 3) M Wilhelmsson 24.73. Höjd: 1=) M Wilhelmsson 160.

24.3 BRUNSSUM, NED | Resultat
M 10 km väg: 44) Fredrik Uhrbom Spårvägen 30:39, 49) Daniel Lundgren Tureberg 30:52, 69) Jonatan Claesson Spårvägen 31:35.
K 10 km väg: 7) Sarah Lahti Hässelby 32:52.

16.3 LAREDO, ESP | Resultat
K 10 km väg: 2) Cecilia Norrbom Spårvägen 33:49.

10.3 PARTINGTON, GBR | Resultat
M 10 km väg: 73) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 33:20.

9-10.3 ŠAMORÍN, SVK (Europacupen kast) | Resultat
Dag 1
M Diskus A:
12) Axel Härstedt 5618.
M22 Slägga: 8) Ragnar Carlsson 00 6570.
K Slägga A: 7) Ida Storm 7001, B: 4) Tracey Andersson 6550.
K22 Diskus: 2) Vanessa Kamga 5773.
Dag 2
M22 Diskus A:
4) Jakob Gardenkrans 5591.
K Kula A: 1) Fanny Roos 1844, B: 5) Frida Åkerström 1554.
K22 Slägga: 4) Grete Ahlberg 6569.

23.2 FALKIRK, GBR (Skotska terrängmästerskapen) | Resultat
M 10 km terräng: 91) Oliver Langselius Spårvägen 39:01.

3.2 ALBUFEIRA, POR (Europacupen klubblag terräng) | Resultat
M 9.73 km terräng: 3) Robel Fsiha Spårvägen 29:50, 13) Muhammad Reza Spårvägen 30:32, 53) Archie Casteel Spårvägen 32:19, 59) Fredrik Uhrbom Spårvägen 32:35, 60) Anders Fox Spårvägen 32:36. Lag: 6) Spårvägen 128.
P19 6.09 km terräng: 6) Omar Ismail 00 Högby 19:15, 31) Love Carlsson 00 Högby 20:39, 43) Ludvig Bjurelid 00 Högby 21:08, 55) Abdisamed Khader 00 Högby 21:23. Lag: 8) Högby 135.

3.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10.33 km terräng: 2) Andreas Åhwall Hässelby 35:48.

2.2 OSLO, NOR | Resultat
M 10 km väg: 1) Linus Hultegård Sävedalen 35:00.
K 10 km väg: 1) Evelina Hultegård 40:34.

20.1 KERKRADE, NED | Resultat
M 10.5 km terräng: 3) David Nilsson Högby 33:18, 4) Mohammad Reza Spårvägen 33:29, 10) Archie Casteel Spårvägen 34:21, 17) Fredrik Uhrbom Spårvägen 35:53.

12.1 OEIRAS, POR (Portugisiska mästerskapen) | Resultat
M 10 km väg: 4) David Nilsson Högby 29:48.

12.1 STIRLING, GBR | Resultat
M 8 km terräng: 2) Napoleon Solomon Tureberg 23:48.

1.5 ODERZO, ITA | Resultat
M 10 km väg: 3) Mustafa Mohamed Hälle 29:55.
P19 10 km väg: 1) Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna 31:03, 16) Anton Axelson 01 Hässelby 32:54, 22) Emil Jälknäs 00 Sävedalen 33:13. Lag: 4) Sverige 1:37:10.
K 5 km väg: 8) Samrawit Mengsteab Hälle 17:01.
F19 5 km väg: 7) Elsa Wallenius 01 Västerås 17:28, 19) Tilda Knauer 03 Hälle 18:30, 21) Almida Thörjesson 01 Kyrkhult 18.41, 27) Julia Svennblad 03 Bohus 19:03, 37) Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK 20:27. Lag: 5) Sverige 54:39.

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>