Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Marathon/Halvmarathon utomlands 2019

7.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
M½: 28) Max Ueda Spårvägen 1:07:26 (10 km 32:10), 69) Peter Hallgren 1:13:32.

22.6 TROMSØ, NOR (Midnight Sun Marathon) | Resultat
K½: 4) Emilia Siltanen Studenterna 1:23:15.

19.5 KØBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon) | Resultat
M: 19) Björn Morén Akele 2:29:50, ... Erik Kasselstrand 2:41:16, Oscar Hellström 2:46:03, Carl Toller Solvikingarna 2:48:02, Jonas Lundström Varberg 2:49:27, Tobias Lidving 2:50:13, Jonas Hansson 2:52:21, Viktor Lindelöw 2:52:35, Ola Johnsson 2:52:46, David Kierkegaard Vegan Runners 2:53:15, Aron Wohlström Malmö Löp 2:53:37. Johan Malk 2:53:52, Carl Leonardsson 2:54:08, Jesper Fuhr 2:54:50.
K: ... Mirella Carlsson Kongahälla 3:09:35, Emma Rengbo F&S Malmö 3:12:54, Hanna Gerhardsson Hestra 3:17:26, Mollie Nohave 3:23:45, Amelie Lorentzson 3:26:17, Lisa Abrahamsson 3:26:58, Karin Ahlstedt 3:28:24, Sofia Gruvberger Saal 3:28:24.

18.5 HELSINKI, FIN (Helsinki City Marathon) | Resultat
K: 6) Petra Hurtig Hälle 3:10:26, 8) Marie Dasler Start 3:18:56.

5.5 TRIESTE, ITA (Trieste Half Marathon) | Resultat
M: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:13:06 (10 km 33:37).

5.5 PRAHA, CZE (Maraton Praha) | Resultat
M: 100) Antonio Lavecchia Huddinge 2:47:59.
K: 45) Martina Mijokovic 3:16:38, 48) Sofia Evnert IF Göta 3:17:53, 57) Alice Petersson Kalmar 3:21:03, 59) Pernilla Karman 3:21.32, 83) Eva-Maj Erneby Västerås SOK 3:28:13, 85) Sarah Hirschfeldt 3:28:15.

5.5 NICE, FRA (Sémi-Marathon International) | Resultat
M½: 9) Markus Vall Fredrikshof 1:13:27.
K 10 km väg: 7) Louise Sundström 40:41.

5.5 WASHINGTON, DC (Potomac River Run Marathon) | Resultat
M: 1) John Kingstedt Huddinge 2:37:24.

4.5 SKOPJE, KD (Skopski Maraton) | Resultat
K½: 3) Emilia Todorovska Elias Studenterna 1:27:25.

28.4 LYNGBY, DEN (Den Grønne Halvmaraton) | Resultat
M: 3) Johan Fagerberg Malmö Löp 1:09:53 (10 km 32:59).

28.4 DÜSSELDORF, GER (Marathon Düsseldorf) | Resultat
M: ... Ola Söderblom Studenterna 2:52:19.
K: 39) Lena Lönnmark 3:12:32

28.4 GREENWICH - LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: ... Claes Bengtsson Spårvägen 2:31:41, Anders Olausson 2:52:48.
K B: 1) Mikaela Larsson Spårvägen 2:31:40 (10 km/halvmarathon 35:39/1:15:07), ... Frida Falk 3:07:31, Sandra Borglin 3:18:14, Åsa Bäck 3:19:16, Charlotta Puhringer 3:28:58.

28.4 HAMBURG, GER (Marathon Hamburg) | Resultat
M½: 3) Tony Hatefnejad Hälle 1:13:13 (10 km 33:49).
M: 17) David Nilsson Högby 2:13:29 (10 km/halvmarathon 30:41/1:04:36), 24) Adhanom Abraha Eskilstuna 2:14:44 (29:55/1:03:30), 41) Klas Johansson Vegan Runners 2:22:49 (33:42/1:11:26), 49) David Olerup Terrible Tuesdays 2:28:35 (1:14:35), 50) Erik Anfält Örebro AIK 2:29:34 (1:14:21), 59) Patrik Brants Kongahälla 2:32:59, 65) Andreas Ingberg Örebro AIK 2:34:10, 69) Nils Wetterberg 2:35:08, 85) Gustav Myrberg Lidköpings VSK 2:38:39, ... Martin Larvia 2:46:02, Patrik Nyström IFK Göteborg 2:47:32.
K: 5) Hanna Lindholm Huddinge 2:29:34 (35:15/1:14:21), 10) Johanna Bäcklund Runacademy 2:35:10 (35:24/1:15:16), 28) Sofia Byhlinder Mora 2:47:25 (38:36/1:21:31), 37) Gloria Vinstedt Studenterna 2:54:35 (1:28:00), 42) Lisa Bjurström 2:57:00 (1:28:26), ... Beatrice Taavo 3:12:20, Karin Ahlstedt 3:14:57, Sofia Gruvberger Saal 3:24:06, ... bröt: Ida Nilsson Högby (36:13/1:16:10), Sara Smith Roslagen (1:30:13).

28.4 ALLENTOWN, PA (St. Luke's Half Marathon) | Resultat
M: 1) John Kingstedt Huddinge 1:10:39 (10 km 32:21).

15.4 HOPKINTON - BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat
M B: ... Maximilian Lohm Isberg Studenterna 2:45:41, Erik Kasselstrand 2:45:57, Jens Eriksson Wibring 2:48:12, Victor Eliasson Solvikingarna 2:54:50.
K B: ... Sara Trané Runacademy 2:55:57 (halvmarathon 1:28:38), Catarina Malmberg Hässelby 3:17:01, C: ... Sophia Lindorsson 3:11:58, Emma Holstad 3:16:42, Lisa Bjerke 3:18:36.

14.4 AUCKLAND, NZL (Waterfront Half Marathon) | Resultat
M: 11) Rasmus Bengtsson Spårvägen 1:16:08.

14.4 BEOGRAD, SRB (Beogradski Maraton) | Resultat
M: 5) Alexander Söderberg Spårvägen 2:37:18.

14.4 PARIS, FRA (Marathon de Paris) | Resultat
M: ... Toni Österholm 2:48:12, David Olsson 2:52:47, Marcus Svensson 2:53:48.
K B: ... Nikita Steiner Hässelby 2:58:33 (halvmarathon 1:28:11), Elmina Saksi Tjalve 2.59:04 (1:29:26), Elin Balck 3:07:55, Ida Lindgren 3:16:54, Katarina Johnsson 3:18:31, Josefine Swärm 3:26:43, Sofie Engström 3:27:46.
Anm: Resultaten är fortfarande preliminära och innehåller en del oklarheter.

14.4 ENSCHEDE, NED (Enschede Marathon) | Resultat
M½: 1) Johan Fagerberg Finspång 1:08:06.

14.4 WARSZAWA, POL (Orlen Marathon) | Resultat
M: 21) Patrik Eklund 2:30:51 (halvmarathon 1:13:09), 107) Marcus Svensson 2:51:58.

7.4 HANNOVER, GER (Hannover Marathon) | Resultat
M: 29) Jonatan Groop Västerås LK 2:43:59, ... Marcus Johansson 2:52:16.

7.4 WIEN, AUT (Vienna City Marathon) | Resultat
M: 24) Fritjof Fagerlund Roslagen 2:27:35 (halvmarathon 1:12:12), 63) Kristoffer Linna 2:46:04.
K: 21) Helena Hallgren Simlångsdalen 3:05:05 (1:30:53).

7.4 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
K: 23) Therese Allbäck 3:18:12.

7.4 MILANO, ITA (Milano Marathon) | Resultat
M: 16) Niklas Sjöblom Terrible Tuesdays 2:29:36 (halvmarathon 1:14:29), 22) Anders Österlund Västerås SOK 2:35:36, ... Axel Lönnqvist Hässelby 2:45:03.
K: 20) Marie Dasler Start 3:08:20.

7.4 MANCHESTER, GBR (Greater Manchester Marathon) | Resultat
M: 35) Niklas Henningsson Sundbyberg 2:34:59, ... Oscar Jönsson 2:43:52, Erik Aschan Runacademy 2:44:46.

7.4 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon) | Resultat
M: 44) Martin Holm Studenterna 1:09:02 (10 km 32:56), 46) Kristofer Låås Fredrikshof 1:09:14 (32:41), 57) Fredrik Eriksson Akele 1:09:45 (32:44), 58) Ted Armgren Dalasjö 1:09:46 (32:41), 60) Isak Hellström Studenterna 1:09:56 (32:55), 61) Johan Falk Studenterna 1:10:04 (32:56), 75) Anton Rehn Högby 1:11:46 (32:17), 83) Patrik Engström Studenterna 1:12:26 (32:55), 84) Christofer Salmén Terribel Tuesdays 1:12:30 (33:59), 85) Andreas Lundegård Studenterna 1:12:30 (33:58).
K: 9) Mikaela Larsson Spårvägen 1:14:35 (34:55), 10) Cecilia Norrbom Spårvägen 1:14:37 (34:34), 18) Johanna Larsson Örgryte 1:18:23 (37:19), 31) Malin Gibrand Studenterna 1:21:04 (38:21), 32) Johanna Salminen Studenterna 1:21:32 (38:22), 35) Fanny Schulstad 1:22:26 (39:06), 47) Emilia Todorovska-Elias Studenterna 1:25:20 (39:13), ... Helena Edling Studenterna 1:27:58, Michelle Schnellbacher Knalle 1:29:46, Mireia Domingo Oriol 1:30:04.

7.4 ROTTERDAM, NED (Rotterdam Marathon) | Resultat
M: 35) Erik Anfält Örebro AIK 2:24:38 (10 km/halvmarathon 33:44/1:11:41), 44) Jonas Nilsson Örebro AIK 2:27:04 (33:57/1:12:03), ... Markus Living 2:33:36, Axel Smith Björnstorp 2:44:32, Fredrik Westerdahl Fredrikshof 2:48:21, Erik Olofsson 2:53:32, Henrik Wahlberg 2:54:59, ... David Nilsson Högby bröt (hare).
K: ... Sigrid Andersson 3:28:13.

6.4 PRAHA, CZE (½Maraton Praha) | Resultat
M: 32) Richard Bäckström Hälle 1:13:02.
K: 13) Malin Ewerlöf Lidingö 1:21:51 (10 km 38:32), 17) Helena Wallin Huddinge 1:25:32 (40:03), 19) Liselotte Hellsten Hemlingby 1:26:12 (40:39), 31) Sanna Hed 1:31:19, 35) Ingrid Svensson 1:31:46.

31.3 FREDRIKSTAD, NOR (Fredrikstadløpet) | Resultat
K½: 4) Gloria Vinstedt Studenterna 1:23:21.

31.3 VENLO, NED (Venloop) | Resultat
M 10 km väg: 2) Robert Alexandersson Hälle 32:04.
M½: 25) Oscar Carlsson Hälle 1:06.34 (10 km 30:41), 33) Arvid Örn Hälle 1:08:42 (31:58), 43) Anders Grahl Hälle 1:09:51 (31:59), 75) Daniel Cullin Hälle 1:14:08.
K½: 3) Hanna Lindholm Huddinge 1:12:39 (33:28), 8) Samrawit Mengsteab Hälle 1:15:28 (35:08), 12) Sarah Edsberger Hälle 1:19:34 (37:00).

30.3 AZKOITIA - AZPEITIA, ESP (Media Maratón) | Resultat
K: 2) Meraf Bahta Hälle 1:11:42 (10 km 33:11).

17.3 NEW YORK, NY (NYC Half) | Resultat
M: 14) David Nilsson Högby 1:03:30 (10 km 29:42).
K: ... Frida Falk 1:30:49.

17.3 LISBOA, POR (Meia Maratona de Lisboa) | Resultat
K: 6) Meraf Bahta Hälle 1:12:08.

15.3 ZALLAQ, BRN (Bahrain Night Half Marathon) | Resultat
M: 10) Robel Fsiha Spårvägen 1:01:18 (10 km 29:08).

10.3 PARIS, FRA (Semi de Paris) | Resultat
M: 14) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:10:14 (10 km 33:05), 20) Nils Spetz Spårvägen 1:11:41 (33:19).

10.3 BRESCIA, ITA (Brescia Art Marathon) | Resultat
M: 6) John Kumlin Ymer 2:44:04.
K: 3) Hanna Kumlin Örgryte 2:56:06 (halvmarathon 1:27:18).

10.3 BARCELONA, ESP (Marató Barcelona) | Resultat
M: ... Daniel Överfjord Västerås LK 2:44:23, Jonas Johansson 2:48:10, Joakim Andersson 2:54:42, Linus Brohult Hammarby 2:55:43.
K: 9) Johanna Eriksson Motala 2:39:27 (10 km/halvmarathon 37.57/1:19:50), 22) Emilia Todorovska Elias Studenterna 2:59:06 (40:05/1:25:48), ... Karin Lagerström 3:26:56.

10.3 LONDON, GBR (The Big Half) | Resultat
M: 8) Mustafa Mohamed Hälle 1:04:42 (10 km 30:51), .... Olof Simann 1:13:30.
K: ... Hanna Karlsson Malmö 1:23:34 (10 km 39:28).

3.3 TOKYO, JPN (Tokyo Marathon) | Resultat
M: ... Maximilian Lohm Isberg Studenterna 2:40:11, Henrik Jaensson 2:53:19.
K: ... Åsa Bäck 3:20:57.

24.2 NAPOLI, ITA (Napoli City Half Marathon) | Resultat
M: 10) David Nilsson Högby 1:05:54 (10 km 31:58).

23.2 KIEL, GER (Kiel-Marathon) | Resultat
M: 4) Mattias Ekman Apladalen 2:50:37.

17.2 SEVILLA, ESP (Sevilla Maratón) | Resultat
M: 26) Fred Grönwall Roma 2:24:20 (10 km/halvmarathon 33:55/1:11:58), 35) Klas Johansson Vegan Runner 2:26:01 (34:27/1:12:41), 46) Gert Tuinstra Sävedalen 2:29:27 (1:14:40), ...Oscar Östlin Terrible Tuesdays 2:48:43.
K: 7) Charlotta Fougberg Ullevi 2:29:40 (35:20/1:14:40), 12) Malin Starfelt Runacademy 2:38:40 (36:59/1:18:00), 52) Sofie Petersson IS Göta 3:12:27, 72) Isabell Svensson Uppsala LK 3:21:02.

10.2 SCHOORL, NED | Resultat
M 10 km väg: 11) Johan Rogestedt Stenungsund 29:41.
K 10 km väg: 1) Meraf Bahta Hälle 31:09 Svenskt rekord.
K½: 1) Caroline Almkvist Hässelby 1:17:45.

10.2 BARCELONA, ESP (Mitja Marató de Barcelona) | Resultat
M: 5) Napoleon Solomon Tureberg 1:01:17 Svenskt rekord (10 km 29:27), 6) Robel Fsiha Spårvägen 1:01:19 (29:27), 11) Mustafa Mohamed Hälle 1:03:02 (29:31), 44) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:07:18 (31:49), ... Ted Armgren Dalasjö 1:09:18 (32:26), Anders Johansen NocOut 1:09:20 (32:52).
K: 21) Johanna Eriksson Motala 1:15:12 (35:29), 28) Carolina Wikström Roslagen 1:16:55 (35:44), 33) Louise Ringström Spårvägen 1:17:49 (36:24), 41) Sara Trané Runacademy 1:21:55 (38:10), 52) Josephine Swanson 1:23:37 (39:52), 53) Emma Bergman Ryssberget 1:23:55 (39:52), 54) Lina Nodbrant 1:24:31 (40:50), 59) Martina Bergsell Ocab 1:25:12 (40:37), ... Sara Smith Roslagen 1:27:05, Madeleine Ekblad Ryda 1:28:29.

27.1 MARRAKECH, MAR (Marrakech Marathon) | Resultat
K½: 17) Maria Slars Paulsson 1:26:04.
K: 11) Frida Södermark Tjalve 3:00:19, 12) Karima Makrof Majorna 3:07:19, 17) IngMarie Johansson 3:23:55.

27.1 MIAMI, FL (Miami Marathon) | Resultat
M: 9) Nicklas Sjöblom Terrible Tuesdays 2:43:58.
K: 12) Marlene Persson Vattudalen 3:18:38.

27.1 LAS PALMAS, ESP (Gran Canaria Maraton) | Resultat
M: 10) Patrik Eklund 2:37:28.
K: 5) Jenny Björnberg Falun 3:04:42.

25.1 DUBAI, UAE (Dubai Marathon) | Resultat
M: 18) Patrik Wikström IFK Umeå 2:27:55 (halvmarathon 1:13:37), 33) Andreas Rehnborg Hässelby 2:48:54.

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>