Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 14 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2019

24-25.8 STOCKHOLM/S (Finnkampen) | Resultat

24-25.8 STOCKHOLM/S (Ungdomsfinnkampen) | Resultat

17-18.8 KRISTIANSAND, NOR (Nordiska juniorkampen) | Resultat
OBS: F19 Stav dag 1 gick p g a regn inte på arenan i Kristiansand utan inomhus i hallen Grimstad!

9-11.8 BYDGOSZCZ, POL (Lag-EM) | Resultat
Fortsättning från post med dag 1 och 2
Dag 3
M 200m f
(-1.0): 8) K Kadestål 21.20. 800m: 5) Andreas Kramer 1:47.61. 3000m: 2) Kalle Berglund 8:02.79. 3000mH: -) Napoleon Solomon bröt. Stav: 2) Melker Svärd Jacobsson 571. Tresteg: 4) Jesper Hellström 1653/-1.7. Diskus: 3) Daniel Ståhl 6138. 4x400m B: 6) Sverige (Anton Sigurdsson 47.7m, Nick Ekelund Arenander 46.1m, E Dawlson 48.10, A Almgren 50.22) 3:12.13.
K 1500m: 7) Hanna Hermansson 4:10.59. 5000m: 6) Sara Christiansson 16:06.05. Höjd: 2) Erika Kinsey 194. Längd: 7) E Kinsey 629/-1.6. Kula: 2) Fanny Roos 1854. Slägga: 12) Ida Storm 6206. 4x400m B: 5) Sverige (M Kimumba 54.7m, L Killander 54.4m, L Lilja 54.77, M Hjelmer 52.14) 3:35.97.

9-11.8 BYDGOSZCZ, POL (Lag-EM) | Resultat
Lag: 1) POL 345, 2) GER 317½, 3) FRA 315½, 4) ITA 316, 5) GBR 302½, 6) ESP 294½, 7) UKR 225, 8) CZE 219½, 9) SWE 210½, 10) GRE 197, 11) FIN 190, 12) SUI 175.
Individuellt
Dag 1
M 100m h1
(+0.5): 5) Henrik Larsson 10.56. 200m h1 (+0.2): 4) Kasper Kadestål 21.07. 400m h2: 4) Carl Bengtström 00 47.16. 110mH h1 (+0.6): 5) Jonathan Holm 13.82. 400mH h2: 6) Hampus Widlund 51.16. Spjut: 8) Kim Amb 7323.
K 100m h2 (+0.6): 5) Daniella Busk 11.67. 200m h2 (-0.9): 5) Lisa Lilja 23.91. 400m h2: 5) Moa Hjelmer 53.55. 100mHh1 (+0.4): 6) Malin Skogström 13.93. 400mH h1: 5) Hanna Palmqvist 58.38. Diskus: 10) Vanessa Kamga 5838.
Dag 2
M 400m f:
-) C Bengström ej start. 1500m: 4) Andreas Almgren 3:49.53. 5000m: 5) Suldan Hassan 14:04.04. Höjd: 9) Simon Wiklund 207. Längd: 11) Andreas Carlsson 755w/+3.0 (752/+1.7). Kula: 8) Wictor Petersson 1945. Slägga: 9) Mattias Lindberg 6930. 4x100m B: 4) Sverige (Joel Groth, Emmanuel Dawlson, Marcus Tornée, H Larsson) 40.01.
K 400m f: 8) M Hjelmer 53.10. 800m: 10) Lovisa Lindh 2:03.32. 3000m: 1) Yolanda Ngarambe 9:07.67. 3000mH: 10) Linn Söderholm 10:22.58. 400mH f: 8) H Palmqvist 59.05. Stav: 3=) Angelica Bengtsson 446. Tresteg: 9) Emelie Nyman Wänseth 1310w/+2.4 (1301/+1.0). Spjut: 10) Anna Wessman 5139. 4x100m B: 6) Sverige (L Lilja, Linnea Killander, D Busk, Marie KimumbaI 44.51.
Dag 3
Se separat post.

5-6.7 RIBEIRA BRAVA, POR (Lag-EM mångkamp) | Resultat
Lag: 1) CZE 40.519, 2) FIN 38.212, 3) POL 37.319, 4) ITA 37.130, 5) SVERIGE 36.950, 6) LAT 35.057.
M Tiokamp: 3) Fredrik Samuelsson 7.930 (11.01/+2.0 729/+0.2 1456 204 49.53 15.40/-2.3 4207 490 5912 4:47.10), 13) Rasmus Elfgaard 7.017 (11.46/+0.3 667/+1.7 1236 183 52.42 16.12/-2.3 3998 470 6275 5:01.31), 17) Jonathan Carbe 6.892 (10.84w/+3.7 705/-1.3 1205 189 49.67 15.52/-1.3 3406 390 4191 4:47.72), -) Kevin Fankl bröt (11.47/+1.3 672/+1.1 1289 177 52.99 16.59/-1.6
3987 X -).
K Sjukamp: 5) Beatrice Lantz 5.477 (14.55w 162 1363 26.81/-0.7 574/+1.3 4477 2:22.54), 9) Lisa Linnell 5.369 (14.70 171 1149 26.44/-0.6 594/0.0 3527 2:19.83), 22) Elvira Carlén 01 4.265 (14.72w 165 960 26.59/-0.5 523/+0.4 X 2:26.95), -) Emma Stenlöf bröt (14.71w -).

8-9.6 UPPSALA (SWE-FIN mångkamp) | Resultat

10.2 BӔRUM, NOR (Nordenkampen) | Resultat

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>