Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 14 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2019

2.11 VÄSTERÅS/Ap (Halloweenkastet) | Resultat

27.10 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

26.10 SOLLENTUNA/E (Halloweenkstet) | Resultat

22.10 UPPSALA (DM 10000m) | Resultat

19.10 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

12.10 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

7.10 VÄSTERÅS (Öppna KM 5000m) | Resultat

5.10 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

5.10 EKSJÖ (DM 10000m) | Resultat

5.10 TINGSTÄDE (VDM Kastfemkamp) | Resultat

29.9 ENKÖPING/K (Öppna KM) | Resultat

28.9 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

28.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

29.8 BODEN (Hoppkväll) | Resultat

27.9 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

26.9 HELSINGBORG (GGP11) | Resultat

25.9 LYCKSELE (Löparnas kväll 400m/800m) | Resultat

24.9 KARLSTAD (Entimmeslöpning) | Resultat

22.9 LIDKÖPING (Kasttävling) | Resultat

22.9 BOHUS (Kasttävling) | Resultat

22.9 GÄVLE (DM 10000m) | Resultat

22.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat

22.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

22.9 ESKILSTUNA (KM) | Resultat

21.9 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

21.9 ALUNDA (Marmaspelen) | Resultat

21.9 SOLLENTUNA/E (Rekordjakten 09/4) | Resultat

21.9 ÄRLA (KM) | Resultat

21.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

21.9 HALLSBERG (Närkespelen) | Resultat

21.9 KALMAR (Kalmarspelen) | Resultat

21.9 LANDSKRONA (Kretsmästerskap) | Resultat

21-22.9 JÄRVSÖ (Lilla Olympiaden) | Resultat
Hopp/kast:
https://idrottonline.se/JarvsoIF-Friidrott/globalassets/jarvso-if---friidrott/lilla-os/2019/lillaosresultatsondagteknik.html

21.9 SPÅNGA (Kasttävling) | Resultat

18.9 LYCKSELE (Löparnas kväll 1500m) | Resultat

18.9 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

17.9 KROKOM (Hinderhöstkväll) | Resultat

17.9 KRISTIANSTAD (Öppna Åhusmästerskapen) | Resultat

15.9 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

15.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling 18) | Resultat

15.9 UMEÅ (Öppna kommunmäserskap inkl UDM) | Resultat

15.9 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen) | Resultat

15.9 NÄSSJÖ (Lag-DM) | Resultat

15.9 TRANÅS (PRK) | Resultat

14.9 HÖGBY (Ölandsmästerskap) | Resultat

14.9 HABO (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

14.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

14.9 BJÖRKNÄS (Björknässpelen) | Resultat

14.9 STOCKHOLM/S (ALJ Open) | Resultat

14.9 EKSJÖ (Ränneborgskastet) | Resultat

14-15.9 VÄSTERÅS (Svealands 13/14 år) | Resultat
Dag 2:
http://resultat.vasterasfriidrott.se/Results_20190915.html

14.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

13.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

13.9 GÖTEBORG/S+S/K (Lemming Memorial) | Resultat

13.9 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

12.9 LINKÖPING (DM 10000m) | Resultat

12.9 LYCKSELE (Löparnas kväll) | Resultat

12.9 UMEÅ (Löparnas kväll 10000m) | Resultat

11.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

11.9 HUDDINGE (DM stafett 2) | Resultat

11.9 LIDINGÖ (Öppna KM 5000m) | Resultat
Ungdom 2000m:
http://www.lidingofri.se/docs/790/18988/resultat%20KM%202000%20m%202019.pdf

10.9 FALUN (Kasttävling) | Resultat

10.9 KRISTIANSTAD (Öppna Åhusmästerskapen 3) | Resultat

9.9 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

8.9 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

8.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

8.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

8.9 KIL (Släggkometen) | Resultat

8.9 KIL (Trestegsraketen) | Resultat
Kvinnor:
http://www.kilsfriidrott.se/globalassets/kils-aik-fik---friidrott/trestegsraketen-damer.pdf

8.9 STOCKHOLM/S (Brommaspelen) | Resultat

8.9 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

7.9 KRISTINEHAMN (Värmlandsserien final) | Resultat

7-8.9 KALMAR (Götalands 13/14 år) | Resultat

7-8.9 HÄRNÖSAND (Norrlands) | Resultat

7.9 MALMÖ/S-K (VDM kastmångkamp) | Resultat

7.9 LIDINGÖ (Septemberhoppet 2) | Resultat

7.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

7.9 BÅLSTA (Kvantumsspelen) | Resultat

6.9 SÖDERTÄLJE (Kringelkastet) | Resultat

5.9 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 5) | Resultat

5.9 SOLLENTUNA (Turebergs High Jump) | Resultat

5.9 BODEN (Kastkväll) | Resultat

4.9 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

4.9 HELSINGBORG (GGP 9+10) | Resultat

4.9 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

3.9 VÄXJÖ (Smålandsspelen yngre) | Resultat

3.9 ÅHUS (Öppna Åhusmästerskapen 2) | Resultat

3.9 UDDEVALLA (DM 10000m & stafett) | Resultat

2.9 BODEN (Sprintkväll) | Resultat

1.9 LJUNGBY (Lag-UDM) | Resultat

1.9 LIDINGÖ (Septemberhoppet 1) | Resultat

1.9 LIDKÖPING (Lilla Vänerspelen) | Resultat

1.9 ÅKERSBERGA (ÅSK-spelen) | Resultat

1.9 GARPHYTTAN (Kilsbergskampen) | Resultat

1.9 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

31.8 MORA (Moraspelen) | Resultat

31.8-1.9 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

31.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

31.8-1.9 TROLLBÄCKEN (UDM) | Resultat

31.8 OLOFSTRÖM (VDM) | Resultat

31.8-1.9 UPPSALA (DM) | Resultat

31.8 MORA (DM 5000m) | Resultat

31.8 LIDINGÖ (KM) | Resultat

31.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

31.8 UMEÅ (Resultattävling) | Resultat

28.8 SUNDBYBERG (Entimmeslöpning) | Resultat

28.8 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

28.8 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

28.8 MARIESTAD (Resultattävling) | Resultat

28.8 KÖPING (Sommarserien 3) | Resultat

27-28.8 HALLSBERG (UDM) | Resultat

27.8 HUDDINGE (Viking Line Spelen) | Resultat

27.8 ÅHUS (Öppna Åhusmästerskapen) | Resultat

26.8 VALLENTUNA (Vallentunakvällen 2) | Resultat

25.8 STOCKHOLM/S (Veteranstafetten) | Resultat

25.8 HERRLJUNGA (Herrljungaspelen) | Resultat

24-25.8 KUNGSBACKA (Kungsbackaspelen) | Resultat

24.8 SKARA (Skarakampen) | Resultat

24.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

24-25.8 LULEÅ (Nyckelkampen inkl JDM/UDM) | Resultat

24-25.8 TÄBY (Kraftmätningen final) | Resultat
OBS: 6x200m på Stockholm/S.

24.8 HEDESUNDA (Mosaikenspelen) | Resultat

24-25.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

24.8 KARLSHAMN (Östersjöspelen) | Resultat

23.8 VALLENTUNA (Vallentuna Hammer Challenge 3) | Resultat

22.8 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

22.8 KROKOM (Poängjakt 6) | Resultat

22.8 ÖRBYHUS (SixarbySimons Kast) | Resultat

21.8 UMEÅ (Campusspelen 2) | Resultat

20.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

20.8 STOCKHOLM/S (Studenteras Sommarspel) | Resultat

20.8 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

19.8 VISBY (Resultattävling) | Resultat

18.8 KARLSTAD (Kasttävling) | Resultat

18.8 FALUN (Falu Sommarspel) | Resultat
Säsongsmångkampen:
https://idrottonline.se/FaluIK-Friidrott/globalassets/falu-ik---friidrott-bilmetrospelen/dokument/falu-sommarspel-2019/prel-res-sasongsmangkamp-190818.htm

18.8 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat
Trekamp:
http://www.warnamosk.se/globalassets/warnamo-sk---friidrott/2019/tavlingar-2019/wsk-spelen-2019/wsk-spelen-2019-poangberkaning-trekamp-p9-och-f9.pdf

18.8 KRISTINEHAMN (Värmlandsserien 3) | Resultat

17.8 HUDIKSVALL (Strands Ungdomsspel) | Resultat

17.8 ÄNGELHOLM (Resultattävling) | Resultat

17-18.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

17-18.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat

17.8 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat
OBS: Alla kast utom spjut 13 år och yngre på Karlstad/M.

17-18.8 BODEN (UDM mångkamp) | Resultat
Delgrensresultat:
http://www.bfi.nu/contentassets/a14b32960b8b48baaae9e45e7d40df97/grenresultat-dm-mangkamp-2019.pdf

17.8 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

16-17.8 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat
Dag 2:
http://www.uiffriidrott.se/docs/610/13687/uppsalaspelen2019_resultat_lördag.pdf

15.8 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

14.8 SÄTRA (Tjejernas Kväll) | Resultat

13.8 KARLSTAD (DM 10000m) | Resultat

13.8 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

13.8 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

13.8 GÄVLE (DM 3) | Resultat

12.8 UMEÅ (Löparnas Kväll 5000m) | Resultat

12.8 NYNÄSHAMN (Resultattävling 17) | Resultat

12.8 LIDKÖPING (Kasttävling) | Resultat

12.8 LYCKSELE (Löparnas Kväll 5000m) | Resultat

10-11.8 BOHUS (Jennylunds Sommarspel) | Resultat

10.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

8.8 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

8.8 LINKÖPING (Öppna KM 5000m) | Resultat

7.8 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 4) | Resultat

7.8 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

6.8 GÄVLE (DM 2) | Resultat

6.8 KVARNSVEDEN (Kasttävling) | Resultat

6.8 UPPSALA (Uppsalakastet 7) | Resultat

4.8 SOLLENTUNA (Turebergs Höjdare) | Resultat

3.8 KARLSKRONA (Resultattävling 2) | Resultat

3.8 HALLSBERG (DM 10000m) | Resultat

3-4.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

3-4.8 VÄSTERÅS (Westinghouse Gurkspel) | Resultat
OBS: All slägga Västerås/Ap

3.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

3.8 NÄSSJÖ (Sisuspelen) | Resultat

3.8 MÖLNDAL (Sky is the limit) | Resultat

3.8 LANDSKRONA (Säsongsmångkampen) | Resultat

1.8 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

1.8 LERUM (Stafettävling) | Resultat

1.8 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

1.8 HELSINGBORG (GGP 7 inkl DM 1500m) | Resultat

31.7 NORRKÖPING (Friidrottskväll) | Resultat

31.7 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

31.7 STOCKHOLM/S (Friidrottskväll på Stadion) | Resultat

31.7 GÄVLE (DM 1) | Resultat

31.7 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

30.7 ENSKEDE (Hammarby Sommarspel) | Resultat

30.7 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

30.7 VÄSTERÅS (Veckans gren 4) | Resultat

29.7 VISBY (Resultattävling inkl DM) | Resultat

28.7 SUNDSVALL (Windsprint) | Resultat

28.7 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

28.7 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

27.7 HÄRNÖSAND (Öbackaspelen) | Resultat

27.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

27-28.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

27-28.7 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

27.7 GÖTEBORG/S (Övertrampet) | Resultat

26-28.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

26.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

25.7 FALUN (Resultattävling) | Resultat

25.7 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

25.7 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

24.7 HUDDINGE (Julitävling 2) | Resultat

24.7 GÖTEBORG/S (Senorski Open) | Resultat

23.7 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

23.7 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

23.7 GÖTEBORG/S (Plankträffen) | Resultat

23.7 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

21.7 HUDDINGE (Julitävling 1) | Resultat

21.7 YSTAD (Ystadspelen) | Resultat

21.7 LIDKÖPING (Resultattävling) | Resultat

21.7 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

20.7 BÅLSTA (Sommarkastet) | Resultat

20.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

20.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 3) | Resultat

20.7 HUDDINGE (Stavhoppet) | Resultat

20-21.7 LEKSAND (Sparbanksspelen) | Resultat

18.7 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

18.7 HELSINGBORG (GGP 6) | Resultat

17.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

17.7 VÄSTERÅS (Veckans gren 3) | Resultat

16.7 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

15.7 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

15.7 VISBY (Resultattävling) | Resultat

14.7 UMEÅ (Pre-Nogolova United) | Resultat

14.7 KALMAR (Kalmar Sommarspel) | Resultat

14.7 KALMAR (Säsongsmångkampen) | Resultat

13.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

13.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

13.7 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

12.7 LIDINGÖ (Hoppsan) | Resultat

11-12.7 HALMSTAD (Öppna KM mångkamp) | Resultat

11.7 KRISTIANSTAD (Sommarspelen) | Resultat

11.7 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

11.7 ESKILSTUNA (Kasttävling) | Resultat

10.7 HENÅN (Upp till 15) | Resultat

10.7 HÄRNÖSAND (Brännakastet 4) | Resultat

10.7 STRÖMSUND (Poängjakt 4) | Resultat

9.7 VÄSTERÅS (Veckans gren 2) | Resultat

9.7 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

7.7 KVARNSVEDEN (Kvarnsvedenspelen) | Resultat

7.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

6-7.7 HÖGBY (VDM) | Resultat

6.7 KARLSTAD (Baltic Sea Youth Games) | Resultat

6.7 UPPSALA (Uppsalakastet 6) | Resultat

6.7 ÖRNSKÖLDSVIK (Vingaspelen) | Resultat

6.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

6.7 EKSJÖ (Ränneborgsmångkamp) | Resultat

6.7 STRÖMSUND (Dunderkast) | Resultat

5-7.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

3.7 MOTALA (Vänortskamp) | Resultat

3.7 STRÖMSUND (Onsdagstävling) | Resultat

3.7 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

2.7 KARLSTAD/M (Lemmingiaden 40 år) | Resultat

2.7 HÖGBY (Veteran-ÖM) | Resultat

2.7 KARLSKRONA (Löparkväll) | Resultat

29-30.6 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

28-30.6 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat
Anm: All slägga Göteborg/S-K

27.6 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

27.6 VÄSTERÅS (Veckans gren) | Resultat

27.6 HELSINGBORG (GGP 5) | Resultat

26.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

26.6 HÄRNÖSAND (Brännakastet 3) | Resultat

26.6 JÖNKÖPING (Resultattävling) | Resultat

26.6 NORRTÄLJE (Klubbmatchen 2) | Resultat

25.6 ENSKEDE (Långlöparnas kväll) | Resultat

25.6 SIMRISHAMN (Kretsmästerskap) | Resultat

24.6 VÄXJÖ/A (Kastttävling) | Resultat

24.6 VISBY (Resultattävling inkl DSM) | Resultat

24.6 UMEÅ (Löparnas kväll 3000m) | Resultat

24.6 LYCKSELE (Löparnas kväll 3000m) | Resultat

23.6 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 3) | Resultat

23.6 UPPSALA (Uppsalakastet 4) | Resultat

23.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

23.6 SÄFFLE (Kasttävling) | Resultat

23.6 SPÅNGA (Kasttävling) | Resultat

23.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 216) | Resultat

23.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

20.6 SKARA (Kasttävling) | Resultat

19.6 GLANSHAMMAR (DM 5000m) | Resultat

19.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

19.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

19.6 NORRKÖPING (DM 2) | Resultat

19.6 YSTAD (DM 3000m/2000m) | Resultat

18.6 MOTALA (DM 1) | Resultat

18.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

18.6 MALMÖ/S (Malmö Shot Put) | Resultat

17.6 VÄRNAMO (Öppna KM 5000m) | Resultat

16.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 2) | Resultat

16.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 14) | Resultat

15.6 LIDKÖPING (Vänerspelen inkl DM) | Resultat

15-16.6 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

15-16.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

15-16.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

15.6 SÖDERHAMN (Kraftmätningen kval) | Resultat

15.6 UMEÅ (Björkspelen inkl DM) | Resultat

15.6 HABO (Habo Challenge) | Resultat

15.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

15-16.6 VISBY (Gutegalan) | Resultat

15-16.6 SUNDSVALL (Mitt Norden Cup) | Resultat

15.6 SÖDERHAMN (Niklas Minne) | Resultat

15.6 UPPSALA (Uppsalakastet 3) | Resultat

14-16.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

13.6 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

13.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 13) | Resultat

13.6 HELSINGBORG (GGP 4) | Resultat

12.6 HÄRNÖSAND (Brännakastet 2) | Resultat

11.6 TIBRO (Tibrotimman) | Resultat

11.6 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

10.6 VISBY (Resultattävling inkl DM) | Resultat

9.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 12) | Resultat

9.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat

9.6 SÄFFLE (Imarc-spelen) | Resultat

8-9.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat

8.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

8-9.6 KALMAR (DM) | Resultat

8-9.6 SOLLEFTEÅ (Sollefteåspelen) | Resultat

8-9.6 GÖTEBORG/S (Sävedalsspelen) | Resultat

8-9.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat

7.6 LIDKÖPING (KM) | Resultat

7-9.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

6.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

6.6 KUNGSBACKA (Kasttävling) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 SKARA (Skararacet) | Resultat

6.6 LUDVIKA (Ludvikaspelen) | Resultat

6.6 HELSINGBORG (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö Ungdoms- och Veteranspel) | Resultat

6.6 GÖTEBORG/S (Nationaldagskampen) | Resultat

6.6 MALMÖ/S-K (VDM kast) | Resultat

6.6 BÅLSTA (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 ALUNDA (Marmakampen) | Resultat

5.6 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

4.6 KROKOM (Poängjakt 2) | Resultat

4.6 UDDEVALLA (DM 1) | Resultat

4.6 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

4.6 KARLSHAMN (Kasttävling) | Resultat

3.6 VALLENTUNA (Vallentunakvällen 1) | Resultat

2.6 NYBRO (Hindenspelen) | Resultat

2.6 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

2.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 11) | Resultat

2.6 SPÅNGA (Kasttävling) | Resultat

2.6 SÖDERHAMN (DM 2) | Resultat

2.6 ÖSTHAMMAR (Klubbmatchen 1) | Resultat

2.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

2.6 KLIPPAN (Bedaspelen) | Resultat

1-2.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

1.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

1.6 LJUNGBY (Kraftmätningen kval) | Resultat

1.6 BORÅS (Kraftmätningen kval) | Resultat

1.6 KIL (Stefan Holm-spelen) | Resultat

1.6 SKELLEFTEÅ (Ungdomsmångkamp) | Resultat

1.6 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

30.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

30.5 LUND (DM 10000m) | Resultat

30.5 LIDKÖPING (Resultattävling) | Resultat

29.5 LIDINGÖ (Veckans gren - höjd) | Resultat

29.5 VALLENTUNA (Vallentuna Hammer Challenge) | Resultat

28.5 KARLSTAD (DM 5000m) | Resultat

27.5 VISBY (Resultattävling inkl DM) | Resultat

27.5 VISBY (DM 5000m) | Resultat

26.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 9) | Resultat

26.5 SÄTER (Säterspelen) | Resultat

26.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

26.5 LULEÅ (Mayday) | Resultat

26.5 LINKÖPING (East Sweden Games) | Resultat

26.5 UPPSALA (Uppsalakastet 1) | Resultat

25.5 JÖNKÖPING (Lag-UDM kval) | Resultat

25.5 PITEÅ (Kraftmätningen kval) | Resultat

25.5 SUNDBYBERG (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

25.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

25.5 LAHOLM (Laholmskampen) | Resultat

25.5 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

25.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

25-26.5 KROKOM (Storsjöspelen) | Resultat

25.5 HUDDINGE (Stavhoppet) | Resultat

25-26.5 UMEÅ (MångCampus) | Resultat

25.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

25.5 UMEÅ (Umekastet 3) | Resultat

25.5 UMEÅ (PRK 1) | Resultat

25.5 KUNGÄLV/S (Trekungakastet) | Resultat

23.5 UMEÅ (Campusspelen 1) | Resultat

23.5 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat
Ungdomstrekamp:
http://www.halleif.nu/wp-content/uploads/2019/05/Sverige-på-fötterkampen-2019-res.pdf

22.5 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

22.5 HUDDINGE (Onsdagstävling 3) | Resultat

21.5 MALMÖ/He (Heleneholms Vårtävling) | Resultat

21.5 BOLLNÄS (DM 10000m) | Resultat

19.5 NYKÖPING (Nyckelspelen) | Resultat

19.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

19.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

19.5 KARLSKOGA (Värmlandsserien) | Resultat

18-19.5 SOLLENTUNA (Stora Turebergskastet) | Resultat

18.5 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

18-19.5 LJUNGBY (Ljungby Mångkamp) | Resultat

18.5 NYKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

18.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

18.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 1) | Resultat

18.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

18.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

18.5 NORRTÄLJE (4H-spelen) | Resultat

18-19.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

18.5 HÄRNÖSAND (Brännankastet) | Resultat

18.5 TIMRÅ (NU-kastet) | Resultat

18.5 UMEÅ (Pre-Jump) | Resultat

18.5 UMEÅ (Kraftmätningen kval) | Resultat

18-19.5 ESLÖV (Pannkaksspelen) | Resultat

16.5 KROKOM (Poängjakt 1) | Resultat

16.5 ÅKERSBERGA (KM 1) | Resultat

16.5 HELSINGBORG (GGP 2) | Resultat

15.5 KÖPING (Sommarserien 1) | Resultat

15.5 LIDINGÖ (Veckans gren 1) | Resultat

15.5 HUDDINGE (Onsdagstävling 2) | Resultat

15.5 VALLENTUNA (Arenamilen) | Resultat

14.5 VÄSTERÅS (Se inga hinder) | Resultat

13.5 VISBY (Resultattävling inkl DM slägga) | Resultat

12.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 8) | Resultat

12.5 SKÖVDE (Hagenspelen) | Resultat

12.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

12.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

11.5 UMEÅ (Umekastet 2) | Resultat

11.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

11.5 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

11-12.5 TÄBY (Täby Open) | Resultat

11.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 2) | Resultat

11.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

11.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

11.5 BOLLNÄS (Bollnässläggan) | Resultat

10.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

10.5 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

9.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 7) | Resultat

8.5 HUDDINGE (Onsdagstävling 1) | Resultat

5.5 STENUNGSUND (Stenungsundsspelen) | Resultat

5.5 NÄSSJÖ (Höglandsolympiaden) | Resultat

4.5 UMEÅ (Umekastet 1) | Resultat

4.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat
OBS: All slägga Sätra/K.

4.5 SKARA (Lilla Skarakampen) | Resultat

4.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

2.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 5) | Resultat

2.5 FINSPÅNG (DM 5000m) | Resultat

1.5 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

1.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 1) | Resultat

1.5 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

29.4 VISBY (Resultattävling/DM) | Resultat

27.4 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

27.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

27-28.4 TRELLEBORG (Startskottet/Palmkastet) | Resultat

23.4 VÄSTERÅS (Öppna KM 10000m) | Resultat

22.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

21.4 SPÅNGA (Resultattävling) | Resultat

20.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

17.4 MÄRSTA (Kasttävling) | Resultat

13.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

13.4 ENKÖPING/K (Enakastet) | Resultat

6.4 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

1.4 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

2-3.3 GÖTEBORG/S-K (RM Vinterkast) | Resultat
OBS: Icke-RM-grenen kula gick inomhus!

2-3.2 VÄXJÖ/A (Växjö Inomhuskast) | Resultat
Slägga utomhus!

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>