Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 24 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2019

23.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

23.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

23.6 UPPSALA (Uppsalakastet 4) | Resultat

23.6 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 3) | Resultat

20.6 SKARA (Kasttävling) | Resultat

19.6 NORRKÖPING (DM 2) | Resultat

19.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

19.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

19.6 GLANSHAMMAR (DM 5000m) | Resultat

18.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

18.6 MOTALA (DM 1) | Resultat

17.6 VÄRNAMO (Öppna KM 5000m) | Resultat

16.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 14) | Resultat

16.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 2) | Resultat

15.6 SÖDERHAMN (Niklas Minne) | Resultat

15.6 LIDKÖPING (Vänerspelen inkl DM) | Resultat

15-16.6 SUNDSVALL (Mitt Norden Cup) | Resultat

15.6 UPPSALA (Uppsalakastet 3) | Resultat

15-16.6 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

15-16.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

15-16.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

15.6 SÖDERHAMN (Kraftmätningen kval) | Resultat

15.6 UMEÅ (Björkspelen inkl DM) | Resultat

15.6 HABO (Habo Challenge) | Resultat

15.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

15-16.6 VISBY (Gutegalan) | Resultat

14-16.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

13.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 13) | Resultat

13.6 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

12.6 HÄRNÖSAND (Brännakastet 2) | Resultat

10.6 VISBY (Resultattävling inkl DM) | Resultat

9.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 12) | Resultat

9.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat

9.6 SÄFFLE (Imarc-spelen) | Resultat

8-9.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat

8-9.6 KALMAR (DM) | Resultat

8-9.6 SOLLEFTEÅ (Sollefteåspelen) | Resultat

8.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

8-9.6 GÖTEBORG/S (Sävedalsspelen) | Resultat

8-9.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat

7.6 LIDKÖPING (KM) | Resultat

7-9.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

6.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 SKARA (Skararacet) | Resultat

6.6 LUDVIKA (Ludvikaspelen) | Resultat

6.6 HELSINGBORG (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö Ungdoms- och Veteranspel) | Resultat

6.6 GÖTEBORG/S (Nationaldagskampen) | Resultat

6.6 KUNGSBACKA (Kasttävling) | Resultat

6.6 BÅLSTA (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 MALMÖ/S-K (VDM kast) | Resultat

5.6 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

4.6 KROKOM (Poängjakt 2) | Resultat

4.6 UDDEVALLA (DM 1) | Resultat

4.6 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

3.6 VALLENTUNA (Vallentunakvällen 1) | Resultat

2.6 NYBRO (Hindenspelen) | Resultat

2.6 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

2.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 11) | Resultat

2.6 SPÅNGA (Kasttävling) | Resultat

2.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

2.6 KLIPPAN (Bedaspelen) | Resultat

2.6 SÖDERHAMN (DM 2) | Resultat

1.6 SKELLEFTEÅ (Ungdomsmångkamp) | Resultat

1.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

1.6 LJUNGBY (Kraftmätningen kval) | Resultat

1.6 BORÅS (Kraftmätningen kval) | Resultat

1.6 KIL (Stefan Holm-spelen) | Resultat

1-2.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

1.6 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

30.5 LIDKÖPING (Resultattävling) | Resultat

30.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

30.5 LUND (DM 10000m) | Resultat

29.5 VALLENTUNA (Vallentuna Hammer Challenge) | Resultat

29.5 LIDINGÖ (Veckans gren - höjd) | Resultat

28.5 KARLSTAD (DM 5000m) | Resultat

27.5 VISBY (Resultattävling inkl DM) | Resultat

26.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 9) | Resultat

26.5 UPPSALA (Uppsalakastet 1) | Resultat

26.5 LINKÖPING (East Sweden Games) | Resultat

26.5 SÄTER (Säterspelen) | Resultat

26.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

26.5 LULEÅ (Mayday) | Resultat

25.5 SUNDBYBERG (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

25.5 PITEÅ (Kraftmätningen kval) | Resultat

25-26.5 KROKOM (Storsjöspelen) | Resultat

25.5 JÖNKÖPING (Lag-UDM kval) | Resultat

25-26.5 UMEÅ (MångCampus) | Resultat

25.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

25.5 UMEÅ (Umekastet 3) | Resultat

25.5 UMEÅ (PRK 1) | Resultat

25.5 HUDDINGE (Stavhoppet) | Resultat

25.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

25.5 LAHOLM (Laholmskampen) | Resultat

25.5 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

25.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

25.5 KUNGÄLV/S (Trekungakastet) | Resultat

23.5 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat
Ungdomstrekamp:
http://www.halleif.nu/wp-content/uploads/2019/05/Sverige-på-fötterkampen-2019-res.pdf

23.5 UMEÅ (Campusspelen 1) | Resultat

22.5 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

22.5 HUDDINGE (Onsdagstävling 3) | Resultat

21.5 BOLLNÄS (DM 10000m) | Resultat

21.5 MALMÖ/He (Heleneholms Vårtävling) | Resultat

19.5 NYKÖPING (Nyckelspelen) | Resultat

19.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

19.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

19.5 KARLSKOGA (Värmlandsserien) | Resultat

18.5 UMEÅ (Pre-Jump) | Resultat

18.5 UMEÅ (Kraftmätningen kval) | Resultat

18-19.5 ESLÖV (Pannkaksspelen) | Resultat

18-19.5 SOLLENTUNA (Stora Turebergskastet) | Resultat

18.5 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

18-19.5 LJUNGBY (Ljungby Mångkamp) | Resultat

18.5 NYKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

18.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

18.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 1) | Resultat

18.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

18.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

18.5 NORRTÄLJE (4H-spelen) | Resultat

18-19.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

18.5 HÄRNÖSAND (Brännankastet) | Resultat

18.5 TIMRÅ (NU-kastet) | Resultat

16.5 KROKOM (Poängjakt 1) | Resultat

16.5 ÅKERSBERGA (KM 1) | Resultat

15.5 HUDDINGE (Onsdagstävling 2) | Resultat

15.5 VALLENTUNA (Arenamilen) | Resultat

15.5 LIDINGÖ (Veckans gren 1) | Resultat

14.5 VÄSTERÅS (Se inga hinder) | Resultat

13.5 VISBY (Resultattävling inkl DM slägga) | Resultat

12.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 8) | Resultat

12.5 SKÖVDE (Hagenspelen) | Resultat

12.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

12.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

11.5 UMEÅ (Umekastet 2) | Resultat

11.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

11.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

11.5 BOLLNÄS (Bollnässläggan) | Resultat

11.5 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

11-12.5 TÄBY (Täby Open) | Resultat

11.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 2) | Resultat

11.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

10.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

10.5 VÄXJÖ/A (Kasttävling) | Resultat

9.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 7) | Resultat

8.5 HUDDINGE (Onsdagstävling 1) | Resultat

5.5 STENUNGSUND (Stenungsundsspelen) | Resultat

5.5 NÄSSJÖ (Höglandsolympiaden) | Resultat

4.5 UMEÅ (Umekastet 1) | Resultat

4.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat
OBS: All slägga Sätra/K.

4.5 SKARA (Lilla Skarakampen) | Resultat

4.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

2.5 NYNÄSHAMN (Resultattävling 5) | Resultat

2.5 FINSPÅNG (DM 5000m) | Resultat

1.5 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

1.5 SOLLENTUNA/E (Turebergskastet 1) | Resultat

1.5 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

29.4 VISBY (Resultattävling/DM) | Resultat

27.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

27-28.4 TRELLEBORG (Startskottet/Palmkastet) | Resultat

27.4 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

23.4 VÄSTERÅS (Öppna KM 10000m) | Resultat

22.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

21.4 SPÅNGA (Resultattävling) | Resultat

20.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

17.4 MÄRSTA (Kasttävling) | Resultat

13.4 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

13.4 ENKÖPING/K (Enakastet) | Resultat

6.4 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

1.4 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

2-3.3 GÖTEBORG/S-K (RM Vinterkast) | Resultat
OBS: Icke-RM-grenen kula gick inomhus!

2-3.2 VÄXJÖ/A (Växjö Inomhuskast) | Resultat
Slägga utomhus!

Resultat

Resultat 2019

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>