Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2001

21.10 KATRINEHOLM (Castorama)
K: Stina Lindblad Norrköping 2.465 (1044 2583 3951 3011), Cecilia Larsson 83 Katrineholm 2.383 (1061 3654 3013 2454).

21.10 WEST LAFAYETTE, IN (Castorama)
M: Mattias Eriksson Bollnäs 3.122 (1691 4092 5194 5066), Dan Salas USA 2.283, Sam Killin USA 1.195.

21.10 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.980, Johan Bark 85 Valö 1.874, Kjell Jansson Valö 1.684, Alf Sjökvist Valö 1.493, Östen Eriksson Valö 1.381, Kjell Jokiaho Valö 47.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 1.742, Ewa Wennbom Valö 1.184, Birgitta Ehrt Valö 628.

21.10 TIERP (Castorama)
M: Johnny Eriksson Tierp 2.190, Fredrik Carlsson Tierp 1.452, Daniel Petersén Tierp 1.449, Lennart Söderlund Tierp 1.431, Arne Ström Tierp 1.336, Peter Johansson Tierp 1.278, Tony Englund Tierp 1.238, Karl-Gunnar Molneryd Tierp 1.208, Anders Johansson Tierp 1.159, Tony Bäck Tierp 792, Dan-Olof Pettersson Tierp 761, Jörgen Funke Tierp 493.
K: Katarina Ström 83 Tierp 1.818, Caroline Ström 86 Tierp 1.365.

21.10 RÅBY-REKARNE (Castorama)
K: Jenny Jansson Råby-Rekarne 2.374 (1107 3074 2948 2832), Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 2.014 (958 3361 2389 1912).

21.10 ÄNGELHOLM (Castorama)
M: Jan Axelsson Ängelholm 1.618.
K: Therese Johansson Ängelholm 1.648, Anne-Marie Jönsson Ängelholm 1.005.

21.10 HUDDINGE (Castorama)
M: David Gustafsson Gotland 2.540 (1226 4361 3718 4638), Åke Ruus Spårvägen 2.248.
K: Camilla Westerlund 85 Spårvägen 2.419 (945 3268 2938 3533).

20.10 TIERP (Castorama)
M: Ronnie Enander Tierp 1.481, Peter Backman Tierp 1.317, Stefan Lind Tierp 1.217, Alf Lindberg Tierp 1.178, Lars Sundin Tierp 1.105, Joakim Lindberg 82 Tierp 1.017, Hans-Olof Olsson Tierp 1.015, Patrik Enander Tierp 893, Mats Ingvarsson Tierp 786, Fredrik Klint Tierp 397.
K: Therese Ivarsson Tierp 994, Maria Sjögren Tierp 722, Madelene Lindberg Tierp 540.

20.10 VALÖ (Castorama)
M: Tobias Andersson 91 Valö 0.

20.10 GREENFIELD, IN (Castorama)
M: Mattias Eriksson Bollnäs 3.177 (1652 4492 5268 5107), Dan Salas USA 2.308, Chris Sanders USA 1.785, Eric Demeter USA 1.738.

20.10 GÄVLE (Castorama)
M: Erik Proos Gefle 1.159, Jim Nääs Gefle 1.031, Johan Norberg Gefle 471.

20.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Daniel Arrhenius Spårvägen 2.982 (1628 4120 5375 4114), Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2.432 (1247 3919 4006 3873), Andrew Levin USA 2.267, Zack Foulger 83 USA 2.247.

20.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Johan Berg Östhammar 2.168, Lars-Göran Öberg Östhammar 2.158, Per Andersson Valö 1.906, Johan Bark 85 Valö 1.798, Östen Eriksson Valö 1.491, Alf Sjökvist Valö 1.479.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 1.627, Birgitta Ehrt Valö 604.

14.10 HUDDINGE (Castorama)
M: David Gustafsson Gotland 2.448 (1199 4050 3627 4572), Bo Jacobsson Gotland 1.858, Kent Johansson Huddinge 1.504, Magnus Storbjörk Huddinge 1.233, Mikael Andersson Wärnamo 1.191, Olof Svensson Huddinge 800, Erik Isaksson Huddinge 587.
K: Stina Lindblad Norrköping 2.478 (1073 2832 3486 3188), Ellinor Storbjörk Huddinge 2.477 (1127 2398 3605 3304), Carrolina Hjelt 86 Huddinge 2.388 (1102 2352 3173 3451), Jenny Skilberg 84 Huddinge 1.586 (slägga 3767), Karin Wirén Huddinge 781.

14.10 TIERP (Castorama)
M: Peter Dahlberg Tierp 1.537, Lennart Söderlund Tierp 1.469, Lars Andersson Tierp 1.295, Fredrik Carlsson Tierp 1.287, Arne Ström Tierp 1.275, Peter Johansson Tierp 1.237, Sivert Melin Tierp 1.180, Stefan Lind Tierp 1.129, Tony Englund Tierp 1.072, Peter Lindberg Tierp 1.051, Tony Bäck Tierp 823, Mattias Melin 86 Tierp 421.
K: Angelica Ström Tierp 1.711, Caroline Ström 86 Tierp 1.340, Sudsanne Lindberg Tierp 1.090.

14.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Robert Melin 82 Bottnaryd 2.403 (1141 3919 4307 3767), Oskar Berglund Habo 2.288 (slägga 4610), Roger Stridh Bottnaryd 2.104, Stefan Holst 82 Bottnaryd 1.546 (slägga 4133), Greger Melin Bottnaryd 1.295, Anders Stridh Bottnaryd 1.155, Göran Holst Bottnaryd 284
K: Lena Wallin Bottnaryd 795

14.10 BORÅS (Castorama)
M: Anders Sjögren 86 Bergaström 315.
K: Susanne Sjögren Bergaström 1.050, Ulla Josefsson-Romell Bergaström 552.

14.10 VALÖ (Castorama)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.271 (slägga 4152), Per Andersson Valö 1.963, Johan Bark 85 Valö 1.865 (slägga 4000), Åke Lundberg Valö 1.810, Kjell Jansson Valö 1.675, Alf Sjökvist Valö 1.478.
K: Josefine Berg 85 Östhammar 1.750, Biorgitta Ehrt Valö 652.

14.10 ÄNGELHOLM (Castorama)
M: Daniel Malm Växjö 2.225, Stefan Nilsson Ängelholm 2.158, Lars Magnusson Ängelholm 2.094, Stellan Nilsson Ängelholm 1.817, Henrik Blücher Ängelholm 1.753, Stefan Levin Ängelholm 1.627, Leif Larsson Ängelholm 1.271.

14.10 NÄSSJÖ (Castorama)
M: Peter Fritz IK Sisu 2.090, Stefan Johansson IK Sisu 1.484.
M "fel hand": Peter Fritz 1.249, Christian Hermansson IK Sisu 1.195, Stefan Johansson 595.

13.10 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.920, Johan Bark 85 Valö 1.807, Tobias Andersson 91 Valö 0, Michael Stahre 92 Valö 0, Johan Älvebrink 92 Valö 0.

13.10 NYKÖPING (Castorama)
M: Jonas Birgersson 83 Nyköping 2.221 (slägga 4870), Lasse Ohtamaa Tullinge-Tumba 2.153, Jesse Halme 84 Tullinge-Tumba 1.627, Viktor Andersson 86 Nyköping 1.616, Joakim Axelsson 86 Nyköping 1.167.
K: Linda Eriksson 87 Nyköping 1.340, Petra Öberg 89 Nyköping 989, Jennie Karlsson 83 Nyköping 948.

13.10 KALMAR (Castorama)
M: Henrik Johansson Kalmar 1.972

13.10 KARLSHAMN (Castorama)
M: Martin Arnemar 82 Udd 2.125, Michael Strömberg Udd 2.116, Per Truedsson Udd 1.385, Axel Rydström 25! Udd 728, Freddie Johansson Udd 665, Dan Eriksson Udd 602, Magnus Carlsson Udd 420, Gösta Enarsson Udd 311.

13.10 LERUM (Castorama)
M: Christer Björkander 83 Lerum 2.411 (1295 4070 3474 4101), Henrik Balkander Lerum 2.365, Erik Winerö Lerum 2.064, Jonatan Falk 86 Lerum 1.441.
K: Veronica Gulldén 84 Lerum 1.896, Lena Falk Lerum 834.

13.10 HUDDINGE (Castorama)
M: David Gustafsson Gotland 2.438 (1201 4073 3609 4492), Åke Ruus Spårvägen 2.199, Jöran Westberg Hammarby 1.920, Patrik Stenström Gotland 1.834, Mats Björkegren Gotland 789.
K: Ulrika Lundgren Gotland 1.554, Marie Liljegren 84 Gotland 1.378.

13.10 ÄRLA (Castorama)
M: Adam Hägg 87 Ärla 491, Jens Jönsson 88 Ärla 429.
K: Mikaela Johansson 84 Ärla 2.514 (1076 2805 3299 3632), Frida Brolin 85 Ärla 1.813 (slägga 3513), Anna Jönsson Ärla 1.812, Camilla Feretti 84 Ärla 1.497, Emma Andersson 82 Ärla 1.377, Maria Zeijlon 87 Ärla 1.309, Lina Aldrin 86 Ärla 1.194, Emelie Carlsson 86 Ärla 1.123.

11.10 SÖDRA VI (Castorama)
M: Stefan Fredriksson Södra Vi 1.227 ("fel hand"), Jörgen Nicklasson Södra Vi 762 ("fel hand").
K: Jette Madsen Södra Vi 1.542.

11.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Andreas Fransson 86 IF Göta 1.783.
K: Karin Engström 83 IF Göta 2.576 (959 2198 3755 4779), Marie Nordh 84 IF Göta 1.880 (slägga 3804), Johanna Danielsson 84 Filipstad 1.590.

10.10 NYKÖPING (Castorama)
M: Jerry Jönsson Nyköping 2.508 (1389 3685 4168 3810), Jonas Birgersson 83 Nyköping 2.163 (slägga 4661), Viktor Andersson 86 Nyköping 1.455.
K: Josefin Karlsson Nyköping 881.

10.10 BORÅS (Castorama)
M: Niklas Trennéus Ymer 2.620 (1310 3680 4612 4323), Lennie Helander Smögen 2.585 (1153 4327 4000 4930), Kent Nygren Hakarpspojkarna 1.871.

7.10 ÄNGELHOLM (Castorama)
M: Bengt Persson Ängelholm 1.658, Stefan Levin Ängelholm 1.563.
K: Anne-Marie Jönsson Ängelholm 1.017.

7.10 VALÖ (Castorama)
M: Johan Bark 85 Valö 1.815, Åke Lindén Valö 1.356, Tobias Andersson 91 Valö 0.
K: Josefine Berg 85 Östhammar 1.851, Maria Barman 88 Valö 783, Jessica Lindén 95 Valö 0.

7.10 LEKERYD (Castorama)
M: Leif Gustavsson Lekeryd-Svarttorp 1.675, Pierre Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.617, Richard Fagerstrand Lekeryd-Svarttorp 1.576, Thomas Malmsten Lekeryd-Svarttorp 1.548, Jan Svensson Lekeryd-Svarttorp 1.452, Kristian Martin Lekeryd-Svarttorp 1.397, Mattias Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.274, Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 1.166, Johnny Segerhammar Lekeryd-Svarttorp 938, Allan Henriksson Lekeryd-Svarttorp 681.
K: Veronica Jansson Lekeryd-Svarttorp 1.741, Kerstin Larsson Lekeryd-Svarttorp 1.549, Ida Wadenrud 85 Lekeryd-Svarttorp 1.436, Gunilla Pettersson Lekeryd-Svarttorp 1.285, Terese Sandberg 83 Lekeryd-Svarttorp 1.1.69, Jessica Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.078.

7.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Lennart Berg Östhammar 2.081 (slägga 4380), Johan Berg Östhammar 2.069, Per Andersson Valö 1.829, Östen Eriksson Valö 1.306.

7.10 TIERP (Castorama)
M: Peter Dahlberg Tierp 1.640, Ronnie Enander Tierp 1.443, Lennart Söderlund Tierp 1.427, Peter Johansson Tierp 1.373, Ulf Andersson Tierp 1.364, Fredrik Carlsson Tierp 1.277, Sivert Melin Tierp 1.207, Stefan Lind Tierp 1.191, Tony Englund Tierp 1.109, Peter Lindberg Tierp 1.098, Fritz Olsson Tierp 1.047, Tony Bäck Tierp 853, Mattias Dahlberg 86 Tierp 550.
K: Susanne Lindberg Tierp 1.085.

7.10 ESLÖV (Castorama)
M: Ulf Landin Eslöv 2.152, Ola Persson Ystad 1.831, Kauko Harjuniemi Trelleborg 1.828, Anders Dahl 86 Trelleborg 1.398, Göran Olofsson Eslöv 1.359, Dick Blom Eslöv 1.258, Tord Andersson Eslöv 1.119, Mikael Harborn 84 Trelleborg 1.101, Roland Mohr Eslöv 992, Andreas Löfqvist 86 Eslöv 936, Daniel Hägg 87 Eslöv 865, Georg Persson Ystad 836.
K: Maria Andersson 84 Eslöv 2.197 (892 3374 2368 3076).

7.10 SKRUV (Castorama)
M: Victor Johansson 82 Skruv 2.139, Jarmo Turunen Skruv 1.517, Ari Turunen Skruv 1.318, Göran Eriksson Skruv 1.119.
K: Maria Turunen Skruv 2.585 (1069 3340 3575 3206), Carola Feuerpfeil Skriv 1.754 (slägga 3640).

7.10 MOTALA (Castorama)
M: Henrik Karlsson Motala 2.221, Alexander Flodin 85 Motala 1.678, Anders Elfving Motala 1.178, Mikael Hammer 85 Motala 1.168.
K: Martina Efraimsson 85 Motala 2.325 (979 3173 3035 2842), Alexandra Swärm 85 Motala 2.133 (spjut 3500), Anna Hansson 85 Motala 2.096, Josefine Swärm 85 Motala 1.940.

7.10 KATRINEHOLM (Castorama)
M: Christian Blomberg 82 Katrineholm 1.178, Christer Nilsson Söderköping 767, Björn Lindblad Katrineholm 587.
K: Stina Lindblad Norrköping 2.384 (1020 2394 3629 3180), Cecilia Larsson 83 Katrineholm 2.364 (966 3944 2880 2592).

7.10 LERUM (Castorama)
M: Christer Björkander 83 Lerum 2.394 (kula 1333), Henrik Hallenbo Lerum 2.331 (slägga 4550), Emil Guldbrandsen Lerum 1.617, Daniel Jacobsson Lerum 1.560, Jonatan Falk 86 Lerum 1.473, Ove Jonsson Lerum 799.

7.10 SÖDERTÄLJE (Castorama)
M: Sven Ohlson Södertälje IF 2.411 (1155 4397 3627 4180), Thomas Nilsson Södertälje IF 1.704.
K: Anna Hellströmer Södertälje IF 2.442 (1043 3519 2865 3380).

6.10 HUDDINGE (Castorama)
M: Jöran Westberg Hammarby 1.842, Kent Johansson Huddinge 1.405, Magnus Westberg 85 Hammarby 1.308, Patrik Sjöbom 86 Huddinge 995, Jesper Granlund 86 Huddinge 977, Lars Ekegård 86 Huddinge 797.
K: Stina Lindblad Norrköping 2.431 (984 2543 3792 3144).

6.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
K: Susanna Nilsson Pallas 1.978 (kula 1001).

6.10 NYKÖPING (Castorama)
M: Jerry Jönsson Nyköping 2.504 (1373 3562 4100 4060), Lasse Ohtamaa Tullinge-Tumba 2.110, Jonas Birgersson 83 Nyköping 2.090 (slägga 4705), Antero Mäkinen Tumba 1.875, Marcus Jönsson FK013 1.351.

6.10 VRETSTORP (Castorama)
M: Jörgen Holm Vretstorp 1.651, Kent Granberg Vretstorp 1.121.

6.10 SÖDRA VI (Castorama)
M: Stefan Fredriksson Södra Vi 2.338 (diskus 4024), Peter Fritz IK Sisu 2.019, Henrik Garpmo 82 Hinden 1.706, Jörgen Nicklasson Södra Vi 1.281.
K: Rebecka Kvist 83 Alvesta 2.722 (1141 2585 3098 5304), Rebecka Karlsson Hinden 2.516 (933 3401 2919 4070), Jette Madsen Södra Vi 1.585, Emma Gjörloff 84 Södra Vi 1.281

6.10 TIERP (Castorama)
M: Jan Gunnarsson Tierp 1.706, Ulf Gunnarsson Tierp 1.643, Kurt Lind 650.
K: Katarina Ström 83 Tierp 1.892, Caroline Ström 86 Tierp 1.386, Gunilla Ström Tierp 999, Lena Andersson Tierp 827, Gunbritt Andersson Tierp 795.

6.10 LEKERYD (Castorama)
M: Pär Holmberg Lekeryd-Svarttorp 1.584, Henrik Andersson Lekeryd-Svarttorp 1.565, Jan Svensson Lekeryd-Svarttorp 1.469, Leif Carlsson Lekeryd-Svarttorp 1.362, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.272, Tony Svärd Lekeryd-Svarttorp 1.239, Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 1.217, Eddie Wilén Lekeryd-Svarttorp 997, Per Fagerstrand Lekeryd-Svarttorp 964, Conny Runbacken Lekeryd-Svarttorp 913, Niklas Bravell Lekeryd-Svarttorp 776.
K: Åsa Danielsson Lekeryd-Svarttorp 1.071, Inger Henriksson Lekeryd-Svarttorp 648, Majken Henriksson Lekeryd-Svarttorp 642.

6.10 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.926, Johan Bark 85 Valö 1.806, Kjell Jansson Valö 1.647.
K: Birgitta Ehrt Valö 669.

6.10 RIVERDALE, NY (Castorama)
M: Thomas Freeman USA 2.869, Rajne Svenssohn IF Göta 2.762 (1430 5848 4374 3156), Mike Pellet USA 2.444.
K: Karin Larsson Garphyttan 2.382 (1120 2020 3750 3114), Lauren Primerano USA 2.213.

6.10 UPPSALA (Castorama)
M: Henrik Wennberg Tureberg 3.384 (1752 5280 5550 5085), Sören Tallhem Spårvägen 2.691 (1765 2985 4320 4140).

5.10 TIERP (Castorama)
M: Johnny Eriksson Tierp 2.279, Robert Herzig Tierp 1.593, Johan Friberg Tierp 1.577, Thomas Östblom Tierp 1.573, Roger Jansson Tierp 1.508.

4.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Andreas Fransson 86 IF Göta 1.664, Jonny Johansson 85 Dals Södra 1.191, Patrik Bagge 85 Brattås 1.098, Per Tedenrud 85 Kil 1.009.
K: Pia Ankarling 86 IF Göta 2.374 (1099 2643 2866 3412), Majken Lidén 86 IF Göta 1.510, Madelen Olsson 85 IF Göta 1.490.

3.10 HÄSSELBY (Castorama)
M: Jöran Westberg Hammarby 1.985, Magnus Wickert Hässelby 1.934, Rasmus Olofsson 84 Hässelby 1.926, Torbjörn Berg Hammarby 1.869, Andreas Thiel 83 Hässelby 1.742, Andreas Liljemark 82 Hässelby 1.461, Sergej Nikolajev Hässelby 1.392, Per Östlund 1.382 ("fel hand").
K: Sara Wikström 84 Hässelby 2.435 (1165 2825 3845 2304), Katrin Ahlford 83 Hässelby 2.223 (1034 2827 2133 3546), Brigitta Lado Hässelby 2.127 (985 3455 2115 2618), Rosana Garcia 83 Hässelby 1.797.

3.10 SÖDRA VI (Castorama)
M: Stefan Fredriksson Södra Vi 2.400 (1242 4216 4134 3281), Jörgen Nicklasson Södra Vi 1.247.

2.10 TORSBY (Castorama)
M: Kent Lennerfjäll Bore 2.631 (1115 6415 3474 4291), Krister Larsson 85 Bore 2.573 (1201 4215 4003 4727), Joel Engström 87 Bore 1.232, Tomas Ohlsson 86 Bore 1.231.

30.9 KYRKHULT (Castorama)
M: Jan-Erik Aronsson Kyrkhult 2.036, Henrik Holmgren Kyrkhult 1.788, Bo Gustafsson Kyrkhult 1.787, Mathias Johansson Kyrkhult 1.734, Jens Lööv Kyrkhult 1.637, Torbjörn Olsson Kyrkhult 1.431, Kenth Johansson Kyrkhult 1.134, Bengt Holmgren Kyrkhult 1.111, Hampus Johnsson Kyrkhult 1.050, Kjell Johnsson Kyrkhult 745.
K: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 2.163 (slägga 4055), Jenny Gustafsson Kyrkhult 1.821, Monika Svensson 84 Kyrkhult 1.349, Lotta Ragnarsson Kyrkhult 1.335, Martina Olsson Kyrkhult 1.325, Katarina Johansson Kyrkhult 1.044, Paulina Olsson 89 Kyrkhult 1.034, Britt Alexson Kyrkhult 617, Frida Johansson 89 Kyrkhult 433.

30.9 TRELLEBORG (Castorama)
M: Ulf Linder Trelleborg 1.841, Kauko Harjuniemi Trelleborg 1.812, Magnus Linderoth 84 Finish 1.741, Thomas Hansson Trelleborg 1.635, Jens Wesemann 87 Trelleborg 1.156, Anders Dahl 86 Trelleborg 887, Pier Funevi 87 Trelleborg 723, Pontus Axelsson 87 Trelleborg 723.
K: Tracey Andersson 84 Trelleborg 2.528 (1109 2372 3095 4385), Yvette Lindberg Trelleborg 1.385, Petronella Strandberg 85 Heleneholm 1.344, Emma Svensson 86 Trelleborg 936, Madeleine Svensson Trelleborg 830.

30.9 FALUN (Castorama)
M: Johan Persson Falun 2.600 (1464 3843 4562 3484), Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland 2.038, Ibro Ribic 86 Falun 1.771.
K: Linda Wijkander 83 Klippan 2.669 (1304 2442 3167 4319), Mikaela Johansson 84 Ärla 2.597 (1179 3171 3154 3512), Kristina Helander 84 Kvarnsveden 2.489 (1133 1673 3752 4199), Frida Brolin 85 Ärla 1.697 (slägga 3086).

30.9 TIERP (Castorama)
M: Ola Berlin Tierp 1.907, Peter Dahlberg Tierp 1.842, Peter Johansson Tierp 1.287, Fritz Olsson Tierp 1.141, Peter Lindberg Tierp 1.024, Lars-Olof Färnström Tierp 973, Tony Bäck Tierp 863, Mattias Dahlberg 86 Tierp 611.
K: Angelica Ström Tierp 1.782, Caroline Ström 86 Tierp 1.391, Katarina Ström 83 Tierp 1.370, Susanne Lindberg Tierp 912.

30.9 HÄSSELBY (Castorama)
M: Per Östlund Hässelby 2.570 (1367 4485 4004 3746), Åke Ruus Spårvägen 2.202, Johan Lundin Hässelby 2.008, Magnus Wickert Häselby 1.981, Conny Silfver Hässelby 1.627.
K: Camilla Westerlund 85 Spårvägen 2.450 (958 3122 3116 3600), Taina Ståhl Spårvägen 2.352 (1019 1610 3762 3895), Katrin Ahlford 83 Hässelby 2.224 (1002 2514 2376 3266), Rosana Garcia 83 Hässelby 1.900, Helena Gissle Spårvägen 1.533.

30.9 LINKÖPING (Castorama)
M: Lars-Henrik Stålmarck FK013 1.805, Patrik Samuelsson FK013 1.721, Patrik Ingström FK013 1.694, Sven Nohrstedt FK013 1.554, Fred Gustavsson FK013 1.382, Per Bergqvist FK013 1.213, Alf Nede FK013 1.211, Åke Davidson FK013 1.183, Pierre Söderfjord FK013 1.047, Tomas Agné FK013 993, Jan Staaf FK013 747, Thomas Lundh FK013 694.
K: Eva Larsson FK013 1.182, Kristine Carlsson FK013 1.092.

30.9 ESLÖV (Castorama)
M: Ulf Landin Eslöv 2.225, Dick Blom Eslöv 1.136, Tord Andersson Eslöv 958, Daniel Hägg 87 Eslöv 793.
K: Jenny Tomasson Eslöv 2.416 (1049 3848 2877 2646), Jasmine Henriksson 88 Eslöv 2.089 (917 3106 2560 2425), Ann-Sofie Åkesson 87 Eslöv 1.853, Anna Ohlsson 84 Eslöv 1.844, Sandra Bergman 86 Eslöv 1.152.

30.9 VALÖ (Castorama)
M: Åke Lundberg Valö 1.834, Kjell Jansson Valö 1.690, Alf Sjökvist Valö 1.559.
K: Josefine Berg 85 Östhammar 1.784.

29.9 VALÖ (Castorama)
M: Alf Sjökvist Valö 1.505, Tobias Andersson 91 Valö 0, Christoffer Dahlström 91 Valö 0, Simon Halvorsen 92 Valö 0, Johan Älvebrink 92 Valö 0.
K: Tonje Halvorsen 90 Valö 61.

29.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
M: Glenn Larsson Ängelholm 2.076, Jan Axelsson Ängelholm 1.569.
K: Pernilla Hagberg Ängelholm 2.741 (1123 3759 4009 3045), Anne-Marie Jönsson Ängelholm 939.

29.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
M: Daniel Jonsson Råby-Rekarne 2.764 (1661 4910 3819 3726), Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 2.631 (1573 4483 4297 3036), Tony Settle Råby-Rekarne 2.345 (1415 X 4290 5460), Pontus Evertsson Råby-Rekarne 1.308.

29.9 NYKÖPING (Castorama)
M: Jonas Birgersson 83 Nyköping 2.099 (slägga 4705), Viktor Andersson 86 Nyköping 1.660, Marcus Jönsson FK013 1.406, Jimmy Birgersson Nyköping 1.049, Toni Birgersson Nyköping 735.
K: Malin Tallberg 83 Nyköping 1.352, Carina Öberg Nyköping 1.016

29.9 BOLLNÄS (Castorama)
M: Stellan Back Söderhamn 2.680 (1318 5810 4119 3391), Carl Fack Järvsö 2.358 (1335 3130 3399 4680), Niklas Tannerstål Bollnäs 2.222 (kula 1323).

29.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.210 (slägga 4201), Lasse Ohtamaa Tullinge-Tumba 1.987 (spjut 5419), Antero Mäkinen Tumba 1.834, Per Andersson Valö 1.764, Heikki Seppänen Valö 1.732, Jesse Halme 84 Tullinge-Tumba 1.615, Alpo Tornikoski Tullinge-Tumba 1.564, Krister Pettersson Östhammar 1.422, Östen Eriksson Valö 1.346, Gabriel Berg 82 Östhammar 1.236, Bert Pettersson Östhammar 1.129.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 1.812.

29.9 GÄVLE (Castorama)
M: Patrik Melin Gefle 2.871 (1398 5137 4517 4347), Robert Alneroth 84 Gefle 2.316 (slägga 4714), Anders Bergström Gefle 1.760 (slägga 4408), Thomas Persson Gefle 1.627, Fredrik Persson Gefle 1.614, Fredrik Åkerlind Gefle 1.296, Jim Nääs Gefle 1.114.
K: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 2.370 (891 2147 3173 4530), Karin Funke Melin Gefle 2.107, Linda Wallerman 83 Gefle 1.861, Lisa Hannula 83 Gefle 1.711, Emma Jansson Gefle 1.208.

29.9 LEKERYD (Castorama)
M: Oskar Berglund Habo 2.275 (slägga 4111), Greger Melin Bottnaryd 1.362, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.335, Anders Johansson Stensjön 1.324, Leif Carlsson Lekeryd-Svarttorp 1.293.

29.9 NORRKÖPING (Castorama)
M: Johan Henriksson 82 Tjalve 1.960, Isak Borén 84 Tjalve 1.765, Jesper Sandberg 85 Tjalve 1.636, Anders Nilsson 84 Tjalve 1144, Gunnar Krig 84 Tjalve 957, Christer Nilsson Söderköping 746.
K: Stina Lindblad Norrköping 2.457 (1033 2748 3847 2929), Cecilia Larsson 83 Katrineholm 2.280 (1027 3197 2923 2541), Anna Palmerius Tjalve 1.721, Charlotta Blomstrand 85 Norrköping 1.627, Caroline Larsson 83 Norrköping 1.601, Mikaela Samuelsson 87 Norrköping 1.434, Hanna Skärstrand 85 Tjalve 1.185, Ida Svensson Norrköping 900, Henny Olofsson 86 Norrköping 808.

29.9 SAN MARCOS, TX (Castorama)
M: Henrik Wennberg Tureberg 3.464 (1817 5014 5853 5298), Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 3.022 (1666 4154 4808 4872), Mathias Wennberg Castor 2.662 (1270 3790 718 840).

29.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.555 (1375 3845 3839 4447), Fredrik Krook 82 Heleneholm 1.731.

29.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
M: Gabriel Wallin Södertälje IF 2.536 (1095 6233 3474 3908), Sven Ohlson Södertälje IF 2.437 (1148 4151 3679 4553), Peter Mattsson Södertälje IF 2.127, Teodor Engqvist 84 Södertälje IF 1.630.
K: Anna Hellströmer Södertälje IF 2.454 (1062 3455 2576 3537).

29.9 HUDDINGE (Castorama)
M: Magnus Mårtensson Hammarby 2.517 (slägga 4951), Mats Krigh Huddinge 1.648, Henrik Rundby 83 Huddinge 1.512, Kent Johansson Huddinge 1.431, Patrik Sjöbom 86 Huddinge 1.013, Lars Ekegård 86 Huddinge 850, Cenneth Bäckdahl Huddinge 848, Jesper Granlund 86 Huddinge 788.
K: Carolina Hjelt 86 Huddinge 2.488 (1154 2370 3178 3530), Carina Källén Strömsund 2.125, Malin Rosenberg 84 Huddinge 1.776.

29.9 SUNDSVALL (Castorama)
M: Jens Forslund 83 Kovland 2.289, Jerry Rautakorpi 83 Sundsvall 2.123, Håkan Johansson Sollefteå 1.566, Erik Söderlund 84 Sundsvall 1.560, Mattias Söderberg Sundsvall 1.454, Robert Berglund Sundsvall 1.281, John Sundstrand 84 Kovland 975.
K: Veronica Lundgren 86 Ånge 2.309 (984 3072 2690 3233), Linda Aguzey 85 Sundsvall 1.717, Åsa Nilsson 84 Timrå 1.510, Pernilla Nilsson 84 Timrå 1.332, Ida Lindqvist 86 Sundsvall 1.219, Monica Lindqvist Sundsvall 1.142, Rose-Marie Aguzey Sundsvall 804.

29.9 VISBY (Castorama)
M: Erik Larsson Gotland 2.712 (1463 4449 4317 3911), David Gustafsson Gotland 2.513 (1201 4215 3828 4553), Gustav Melén 82 Gotland 2.045 (spjut 5549), Jöran Westberg Hammarby 1.945, Håkan Jacobsson Gotland 1.674, Jorma Jääskeläinen Gotland 1.441, Petter Hemph 83 Gotland 1.390, Josef Karnebäck 87 Visby Gute 896.
K: Åsa Larsson 88 Visby Gute 1.615, Annie Henriksson 86 Gotland 1.271, Lucy Yusef 87 Gotland 1.061.

29.9 MALMÖ (Castorama)
M: Anders Wikander Helsingborg 2.566 (1297 5199 3732 3727), David Reidhav Pallas 2.564 (1391 4904 3833 3469), Glenn Håkansson Pallas 2.406, Kenneth Riggberger Pallas 2.330, Conny Håkansson Pallas 2.071, Patrik Dahlberg Pallas 1.916, Erik Wettreus Pallas 1.2476, Leif Jacobsen Pallas 1.226, Sven Lindstrand 765.
K: Barbro Bengtson Pallas 2.245 (kula 1142), Lena Rasmusson Pallas 2.048, Kristina Wärff Pallas 2.034, Susanna Nilsson Pallas 1.861 (kula 1005), Charlotte Claeson Pallas 1.229, Linda Carlén Pallas 1.166, Kajsa Ackermann 88 Pallas 777, Miryam Condé 88 Pallas 632, Amy Jow 89 Pallas 550, Cleo Kempe-Towers 89 Pallas 240.

28.9 WEST LAFAYETTE, IN (Castorama)
M: Mattias Eriksson Bollnäs 2.966 (1598 3948 4933 4816).

27.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: David Frykholm IF Göta 2.512 (1137 6146 3636 3424), Anders Borgström IF Göta 2.137, Patrik Bagge 85 Brattås 1.539, Per Jacobsen IF Göta 1.305, Björn Johansson 84 Trollhättans SK 1.022, Nils Pettersson IF Göta 982 ("fel hand"), Johan Arnqvist 85 IF Göta 966, Fredrik Närman 84 IF Göta 739, Carl-Henrik Wall 84 IF Göta 441.
K: Sofie Lundström 83 Västerås 2.577 (1231 3201 3304 3333), Caroline Höglund 85 Mölndal 2.355 (1009 2062 3371 3758), Marie Nordh 84 IF Göta 2.030 (slägga 3636), Johanna Danielsson 84 Filipstad 1.877.

27.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 3.100 (1584 4376 5680 4480), Daniel Arrhenius Spårvägen 2.965 (1621 4363 5230 3962), Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2.380 (1213 3731 4036 3831), Andrew Levin USA 2.367.

26.9 SÖDRA VI (Castorama)
M: Jörgen Nicklasson Södra Vi 1.188, Stefan Fredriksson Södra Vi 1.136 ("fel hand").
K: Jette Madsen Södra Vi 1.528, Emelie Madsen 89 Södra Vi 760, Maria Haglund Södra Vi 548, Nathalie Haglund 89 Södra Vi 459, Sara Klingstedt 89 Södra Vi 231.

26.9 NORRTÄLJE (Castorama)
M: Teddy Jonasson Rånäs 2.179, Daniel Hansson 83 Rånäs 1.979, Mattias Ekborg Rånäs 1.755, Jöran Westberg Hammarby 1.216, Mikael Jansson 86 Rånäs 1.049, Daniel Skördell Rånäs 1.015, Niklas Österberg Rånäs 996, Simon Rasmussen 86 Rånäs 514, Joakim Öhman 84 Rånäs 380.
K: Marketta Korpi Rånäs 1.578, Elisabeth Ekborg Rånäs 1.319.

26.9 VISBY (Castorama)
M: Erik Larsson Gotland 2.747 (1470 4746 4302 3861), Gustav Melén 82 Gotland 1.949 (spjut 5277), Anders Göthberg Gotland 1.919, Johan Smitterberg Gotland 1.765, Tore Olofsson Gotland 1.725 (slägga 3980), Håkan Jacobsson Gotland 1.600, Nicolaus Daun 82 Gotland 1.421, Jorma Jääskeläinen Gotland 1.334, Petter Hemph 83 Gotland 1.305, Josef Karnebäck 87 Visby Gute 836.
K: Christina Larsson Gotland 2.665 (1265 2999 3476 3406), Ida Gillerfors 85 Gotland 1.004.

25.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: David Frykholm IF Göta 2.474 (1147 5933 3498 3494), Nils Pettersson IF Göta 1.907, Jens Håkansson Gnistan 1.794, Per-Ola Andersson Gnistan 1.778, Christoffer Bengtsson 83 IF Göta 1.734, Nicklas Henriksson Boden 1.133, Erik Pettersson 85 Motala 901, Joel Blid 83 IF Göta 638, Thomas Johansson Hällbybrunn 257.
K: Sofie Lundström 83 Västerås 2.688 (1207 3330 3582 3293), Emma Johannesson 84 Hovslätt 2.547 (985 2881 3282 4484), Pia Ankarling 86 IF Göta 2.379 (1071 2614 2938 3494), Caroline Höglund 85 Mölndal 2.314 (989 2160 3290 3865), Madelen Olsson 85 IF Göta 1.416, Majken Lidén 86 IF Göta 1.403, Linda Svensson 83 Arvika 1.199.

24.9 SÖDRA VI (Castorama)
M: Stefan Fredriksson Södra Vi 2.342 (diskus 4083), Jörgen Nicklasson Södra Vi 1.309, Mats Lundberg Södra Vi 782, Daniel Lennartsson 88 Södra Vi 353, Sebastian Haglund 88 Södra Vi 323, Mattias Danielsson 88 Södrar Vi 94.
K: Johanna Lundmark 89 Södra Vi 876, Nathalie Haglund 89 Södra Vi 457.

23.9 TIERP (Castorama)
M: Peter Dahlberg TGierp 1.829, Johan Lindström Tierp 1.467, Mikael Öhman Tierp 1.369, Ulf Andersson Tierp 1.350, Jörgen Andersson Tierp 1.333, Peter Johansson Tierp 1.309, Fredrik Carlsson Tierp 1.298, Torgny Eriksson Tierp 1.151, Fredrik Westberg Tierp 1.099, Alf lindberg Tierp 1.083, Marcus Jonsson Tierp 1.078, Lars-Olof Färnström Tierp 951, Tony Bäck Tierp 906, Micael Jansson Tierp 870, Göran Pettersen Tierp 833, Jaakko Malinen Tierp 654, Jonny Persson Tierp 612, Mattias Dahlberg 86 Tierp 581, Johan Ennerfelt Tierp 511.
K: Katarina Ström 83 Tierp (diskus 3080, slägga 3185), Angelica Ström Tierp 1.846, Malin Eskilsson 87 Tierp 731.

23.9 NYKÖPING (Castorama)
M: Håkan Öberg Nyköping 2.826 (1257 4864 4329 5168), Sven Ohlson Södertälje IF 2.499 (1165 4212 3762 4719), Jonas Birgersson 83 Nyköping 2.174 (slägga 4829).
K: Josefin Sund Södertälje IF 2.255 (kula 1064).

23.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.566 (1387 4137 3666 4405), Rikard Krook Lund 1.606, Fredrik Krook 82 Heleneholm 1.419.

23.9 STRÖMSUND (Castorama)
M: Hans Källén Strömsund 2.535 (1244 3501 4029 4999), Jens Edler Östersund 2.118 (slägga 4425), Tony Holmkvist Strömsund 1.569.

23.9 ÖRBYHUS (Castorama)
M: Johan Mörner Örbyhus 2.112, Markus Svensk 83 Örbyhus 1.899, Erik Eriksson Örbyhus 1.612.

23.9 VALÖ (Castorama)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.135 (slägga 4296), Per Andersson Valö 1.824, Åke Lundberg Valö 1.800, Johan Bark 85 Valö 1.698, Kjell Jansson Valö 1.656, Alf Sjökvist Valö 1.495, Henrik Johansson 87 Valö 1.100, Ragnar Norén Valö 1.008, Ulf Sandén Valö 696, Tobias Andersson 91 Valö 0, Michael Stahr 92 Valö 0.
K: Lillemor Johansson Valö 842, Birgitta Ehrt Valö 612.

23.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
M: Roger Carlsson Ängelholm 1.617, Stefan Levin Ängelholm 1.404, Jan Axelsson Ängelholm 1.315, Joakim Nilsson Ängelholm 1.308, Tobias Axelsson Ängelholm 1.277, Leif Larsson Ängelholm 1.252, Robert Nilsson 85 Ängelholm 1.095, Bengt Nilsson Ängelholm 630.
K: Pernilla Hagberg Ängelholm 2.723 (1142 3860 3880 2914), Anne-Marie Jönsson Ängelholm 932.

22.9 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.818, Johan Bark 85 Valö 1.798, Eero Wäisänen Valö 724, Reino Wäisänen Valö 599.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 1.826, Christina Andersson Valö 863, Birgitta Ehrt Valö 624.

22.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
M: Tony Settle Råby-Rekarne 2.949 (1470 3964 4366 6010), Andreas Gustafsson Heleneholm 2.851 (1679 3764 4365 4616), Arto Kekki Råby-Rekarne 2.409 (1240 5330 3462 3239), Rolf Öhman Råby-Rekarne 2.403 (1175 4534 3765 3738), Kaj Jokinen Råby-Rekarne 2.401 (1187 5665 3350 3298), ... Daniel Jonsson Råby-Rekarne bröt (1703 X 3654),

22.9 SOLLENTUNA (Castorama)
M: Thomas Hirvonen Tureberg 2.703 (1418 5220 4133 3589), Hans Nordberg Tureberg 1.741, Mattias Norling Tureberg 1.588, Thomas Byrberg Tureberg 1.458, John Laselle Tureberg 1.349, Fredrik Kjellberg Tureberg 809.
K: Teresa Kovanen Tureberg 1.991, Helena Bombas Holmström 1.644 (slägga 3499).

22.9 STRÖMSUND (Castorama)
M: Hans Källén Strömsund 2.564 (1286 3594 4056 4864), Jens Edler Östersund 2.193 (slägga 4684), Pär Järlebrant 84 Strömsund 1.892 (slägga 5302), Tony Holmkvist Strömsund 1.685.
K: Helena Engman Riviera 3.359 (1600 3616 4166 5198), Veronica Karlsson Strömsund 1.798.

22.9 LERUM (Castorama)
M: Christer Björkander 83 Lerum 2.447 (1280 4324 3562 4031), Billy Tornström Lerum 1.722, Daniel Jacobsson Lerum 1.580, Magnus Willesson Lerum 1.447, Hans Stjärne Lerum 379.
K: Karina Stjärne Lerum 757, Titti Brüün Lerum 305.

22.9 SMEDJEBACKEN (Castorama)
M: David Johansson Ludvika 2.334 (1412 4142 3457 3132), Roine Söderlund Heros 2.116, Per Jansson Heros 1.562, Lars Morell Heros 1.431, Tor Trondset Heros 1.311, Magnus Gardsiö Heros 1.249, Björn Trondset Heros 612.
K: Karin Kristofferson 87 Heros 1.801.

21.9 SKELLEFTEÅ (Castorama)
M: Fredrik Björklund IFK Umeå 2.019 (spjut 5468), Lars Bergsten Skellefteå 1.663, Rikard Långström Skellefteå 1.619, Sune Marklund Skelleftgeå 1.366, Stig Marklund Skellefteå 963, Åke Pettersson Skellefteå 957, Malte Westermark Skellefteå 762.
K: Caroline Granberg 83 Skellefteå 1.642

20.9 TORSBY (Castorama)
M: Krister Larsson 85 Bore 2.514 (1216 4229 3718 4626), Erik Eriksson 82 Bore 2.458 (944 5051 3597 4951), Hans Eriksson 86 Bore 2.073 (Slägga 3956), Tommy Kristiansen 86 Bore 2.032, André Liljemark 83 Bore 1.834, Rolf-Erik Keck 83 Bore 1.626, Björn Olsson 83 Bore 1.214, Lars Jonsson 83 Bore 1.190, Arne Bergkvist Bore 827..
K: Jill Persson 87 Bore 2.116 (slägga 3669), Sarah Lindberg 89 Bore 1.820, Annelie Johansson 85 Bore 897.

20.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Per-Ola Andersson Gnistan 1.735, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 1.705, Jens Håkansson Gnistan 1.654.
K: Karin Engström 83 IF Göta 2.643 (1025 2459 3532 4847).

19.9 TIERP (Castorama)
M: Johnny Eriksson Tierp 2.153, Robert Herzig Tierp 1.597, Roger Jansson Tierp 1.363, Alf Lindberg Tierp 1.105, Marcus Jonsson Tierp 1.105, Niklas Holmström Tierp 1.039, Roger Lindström Tierp 947, Jaakko Malinen Tierp 765, Bo Hillgren Tierp 679, Stig Persson Tierp 660, Johan Ennerfeldt Tierp 550.

18.9 FALUN (Castorama)
M: Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland 2.385 (1139 4886 3918 3299), Johan Persson Falun 2.221 (1434 2741 4388 2677), Tobias Otterbring 85 Lima 2.085 (1067 4918 3249 2658), Ibro Ribic 86 Falun 1.928, Johan Bark 85 Valö 1.687, Hans Sjögren Bergaström 1.501, Robert Ekman 82 Stål 1.462 (spjut 5385).
K: Linda Wijkander 83 Klippan 2.634 (1313 2670 2873 4164), Kristina Helander 84 Kvarnsveden 2.597 (1159 2076 3756 4196), Mikaela Johansson 84 Ärla 2.588 (1191 3045 3062 3657), Frida Brolin 85 Ärla 1.656.

17.9 HÄSSELBY (Castorama)
M: Per Östlund Hässelby 2.352 (1307 3665 3980 3425), Johan Sörin 84 Hässelby 2.285 (1218 4993 3060 3373), Thomas Hirvonen Tureberg 2.038 (1446 4894 3892 X), Magnus Wickert Hässelby 1.924, Johan Lundin Hässelby 1.787, Andreas Mokdasi 84 Hässelby 1.484, Sergej Nikolajev Hässelby 1.414, Andreas Liljemark 82 Hässelby 1.378, Henrik Encke 84 Hässelby 1.173, Daniel Olofsson 84 Hässelby 1.108, Josef Mokdasi Hässelby 790, Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby 694, Robert Bergqvist 88 Hässelby 156.
K: Katrin Ahlford 83 Hässelby 2.422 (1064 2958 2773 3601), Ylva Forslin 84 Hässelby 1.792.

16.9 NYBRO (Castorama)
M: Peter Fritz IK Sisu 2.055, Henrik Johansson Kalmar 1.911, Elias Ericsson 82 Kalmar 1.846, Henrik Garpmo 82 Hinden 1.725, Andreas Petersson 82 Hinden 1335.
K: Anna-Lena Svensson Hinden 2.542 (939 3396 3445 3557), Rebecka Karlsson Hinden 2.412 (842 3662 2670 3887), Helena Jonsson 82 Hinden 1.679 (slägga 3367), Carina Olsson Glasriket 1.660 (spjut 2619).

16.9 GÄVLE (Castorama)
M: Robert Alneroth 84 Gefle 2.409 (slägga 4846), Anders Larsson Gefle 2.048 (1399 4390 4457 X), Johan Larsson Gefle 1.572, Hans Andersson Gefle 1.437.
K: Annika Larsson Gefle 2.805 (1301 2345 5390 2948), Madelen Fahlstedt 83 Gefle 2.464 (961 2095 3306 4732), Lisa Ryner Gefle 1.006.

16.9 TIERP (Castorama)
M: Peter Dahlberg Tierp 1.828, Mikael Öhman Tierp 1.486, Peter Johansson Tierp 1.366, Joel Söderberg Tierp 1.158, Fritz Olsson Tierp 1.151, Sivert Melin Tierp 1.128, Pontus Nordman Tierp 990, Tony Bäck Tierp 840, Mattias Dahlberg 86 Tierp 486.
K: Helena Söderberg Tierp 1.839, Madeleine Melin Tierp 1.530, Ida Harju 88 Tierp 1.028, Monica Ulfsdotter Tierp 1.005, Jenny Gouffrich Tierp 943.

16.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.528 (1392 3907 3655 4372), Rikard Krook Lund 1.500.

16.9 VALÖ (Castorama)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.132 (slägga 4144), Per Andersson Valö 1.708, Henrik Johansson 87 Valö 987, Tobias Andersson 91 Valö 0.
K: Ewa Wennbom Valö 1.352, Lillemor Johansson 719.

16.9 KALLINGE (Castorama)
M: Peter Andersson Gnistan 2.607 (1243 3768 3740 5643), Tomas Pyka Gnistan 2.527 (1100 4518 3548 5234), Erik Olofsson Gnistan 2.347 (13.21 3745 3602 3724), Henrik Johansson 85 Gnistan 1.263.
K: Lilian Pyka Gnistan 2.621 (1076 3104 3133 4177).

15.9 VALÖ (Castorama)
M: Rolf Sjökvist Valö 502.

15.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
M: Tony Settle Råby-Rekarne 3.203 (1465 5602 4582 5928), Daniel Jonsson Råby-Rekarne 2.757 (1654 4759 3835 3810), Andreas Ericsson Råby-Rekarne 2027, Pontus Evertsson Råby-Rekarne 1.308.
K: Alice Bergström Råby-Rekarne 2.260 (1111 3090 2695 2487).

15.9 ABILENE, TX (Castorama)
M: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 3.213 (1819 4491 5179 4818).
K: Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 2.288 (902 3314 2852 2475).

15.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
M: Sven Ohlson Södertälje IF 2.441 (1086 4284 3887 4527).
K: Anna Hellströmer Södertälje IF 2.572 (995 3602 3214 3819), Josefin Sundh Södertälje IF 2.208 (1084 2767 2510 2832).

15.9 GÄVLE (Castorama)
M: Robert Alneroth 84 Gefle 2.424 (1054 3709 3986 4949), Anders Bergström Gefle 1.817 (slägga 4157).
K: Annika Larsson Gefle 2.750 (1229 2451 5275 2864).

15.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.153 (slägga 4247), Johan Berg Östhammar 2.088, Per Andersson Valö 1.858.

15.9 MALMÖ (Castorama)
M: David Reidhav Pallas 735 (kula 1411).
K: Catarina Andersson Pallas 3.354 (1511 3612 4460 5153).

9.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
M: Gabriel Wallin Södertälje IF 2.572 (1132 6399 3430 3900), Sven Ohlson Södertälje IF 2.462 (1163 4275 3714 4485), Björn Abrahamsson Södertälje IF 2.145 (slägga 4472), Johan Moberg Södertälje IF 1.980, Jacob Petersén Södertälje IF 1.955, Teodor Engqvist 84 Södertälje IF 1.488, Nicholas Thalén Södertälje IF 1.227, Tony Kuzmanovski 86 Södertälje IF 1.131.
K: Anna Hellströmer Södertälje IF 2.664 (1076 3702 3386 3490), Josefin Sundh Södertälje IF 2.350 (1146 3245 2884 2493), Erica Engman 86 Södertälje IF 805, Josefin Hanö 86 Södertälje IF 695.

9.9 TIERP (Castorama)
M: Peter Dahlberg Tierp 1.817, Peter Johansson Tierp 1.215, Fritz Olsson Tierp 996, Tony Bäck Tierp 869.

8.9 FALKENBERG (Castorama)
M: Henrik Martinsson Falkenberg 1.927, Robert Sturesson Falkenberg 1.746, Mikael Larsson Falkenberg 1.700, Mikael Bernhardt Falkenberg 1.061.

8.9 HUDDINGE (Castorama)
M: Linus Bernhult Huddinge 3.121 (1539 4936 5469 4508), Fredrik Mäkk Hässelby 2.910 (1377 5030 4897 4321), Axel Bernhult Huddinge 2.859 (1381 5265 4907 3778), Daniel Nornvall Ymer 2.595 (1291 4711 4251 3706), Henrik Reitz-Karlsson Huddinge 2.306 (spjut 5273), Krister Persson Huddinge 1.061.
K: Cecilia Nilsson Ymer 3.142 (1312 3714 3474 5607), Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 2.642 (1105 2651 5020 2703), Carolina Hjelt 86 Huddinge 2.387 (1218 2202 3196 3173).

8.9 STRÖMSUND (Castorama)
M: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 3.000 (1327 6869 3659 5250), Svante Söderlund Bore 2.739 (1191 4127 4158 5875), Mattias Eriksson Vännäs 2.579 (1203 6655 3353 3572), Hans Källén Strömsund 2.515 (1201 3369 4077 5139), Magnus Mårtensson Hammarby 2.373 (slägga 4788), Mikael Snällfot Nedre Soppero 2.204 (1305 6839 3949 X), Jens Edler Östersund 2.200 (1271 3006 3131 4423), Henrik Hjalmarsson Hagen 2.042 (spjut 5567), Bertil Lundquist Vännäs 1.688, Andreas Thomasson 82 Gäddede 1.458, Tobias Olofsson 83 Strömsund 1.278.
K: Helena Engman Riviera 3.325 (1548 3603 4081 5284), Karin Åkerstedt Östersund 2.457 (989 3544 2760 3514), Annika Källén Strömsund 2.154 (slägga 3559), Carina Källén Strömsund 2.114 (slägga 3643).

4.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.152 (slägga 4151), Per Andersson Valö 1.839, Östen Eriksson Valö 1.468, Håkan Albinsson Östhammar 1.132.

2.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Bo Palmberg Malmö 2.168, Lars-Göran Öberg Östhammar 2.116 (slägga 4070), Östen Eriksson Valö 1.487.

2.9 TIERP (Castorama)
M: Peter Dahlberg Tierp 1.606, Mikael Öhman Tierp 1.429, Peter Johansson Tierp 1.303, Fritz Olsson Tierp 871, Tony Bäck Tierp 775, Mattas Dahlberg 86 Tierp 395.
K: Maria Hillbom Tierp 1.923, Jenny Englund Tierp 889.

1.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 3.130 (1627 4484 5549 4550), Daniel Arrhenius Spårvägen 2.942 (1579 4254 5236 4068), Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2.355 (1215 3563 3998 3891), Zack Foulger USA 2.317

1.9 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.798, Kjell Jansson Valö 1.720, Jan Ejderklev Valö 851, Ulf Sandén Valö 685.

1.9 (???) SKELLEFTEÅ (Castorama)
M: Niklas Wiklund 85 Skellefteå 1.953, Lars Bergsten Skellefteå 1.565, Rikard Långström Skellefteå 1.514, Sune Marklund Skellefteå 1.358, Tommy Holmberg Skellefteå 948, Åke Pettersson Skellefteå 865, Stig Marklund Skellefteå 808.
K: Caroline Carlberg 83 Skellefteå 1.559.

30.8 NYKÖPING (Castorama)
M: Håkan Öberg Nyköping 2.843 (1287 4782 4284 5289), Jonas Birgersson 83 Nyköping 2.253 (1250 2585 3683 4588), Viktor Andersson 86 Nyköping 1.665

26.8 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.846, Johan Bark 85 Valö 1.831 (slägga 4045), Åke Lundberg Valö 1.796, Kjell Jansson Valö 1.561, Östen Eriksson Valö 1.513, Alf Sjökvist Valö 1.440, Jan Ejderklev Valö 852, Rolf Sjökvist Valö 732.
K: Ewa Wennbom Valö 1.354, Linn Wennbom 89 Valö 893, Birgitta Ehrt Valö 664.

26.8 HERRLJUNGA (Castorama)
M: Lennie Helander Smögen 2.537 (1192 4262 3707 4878), Sune Persson Tingberg 1.715, Tomas Oscarsson Herrljunga 1.620, Thomas Edvinsson Alingsås 1.231.

25.8 VALÖ (Castorama)
M: Johan Bark 85 Valö 1.741 (slägga 4032), Jan Ejderklev Valö 829, Kay Bark Valö 298.
K: Birgitta Ehrt Valö 623.

Resultat

Resultat 2001

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>