Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2002

20.10 SAN MARCOS, TX (Castorama)
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.440 (1860 5298 5289 5375), Mathias Wennberg Castor 3.185 (1396 5230 4821 6163).

20.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF.
M: Tomas Larsson 1.353, Tomas lövgren 1.287, Dan-Olof Pettersson 908.
K: Caroline Ström 86 1.378.

20.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Per Andersson 1.664, Östen Eriksson 1.535, Alf Sjökvist 1.450, Åke Lindén 1.134, Jon Sjökvist 1.114, Jan Ejderklev 828, Eero Väisänen 792, Kay Bark 152.
K: Lillemor Johansson 826, Birgitta Ehrt 657.

19.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Robin Jansson 1.676, Östen Eriksson 1.411.

19.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Daniel Arrhenius Spårvägen 3.059 (1613 4696 5300 4215), Matt Holcomb USA 2.750, Marcum Hyde USA 2.216.

16.10 MALMÖ S/K (Castorama)
Samtliga Heleneholms IF.
M: Jonas Forsberg 2.409 (1315 3600 3693 4170), Fredrik Krook 1.652.

13.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.154, Johan Bark 85 1.907, Robin Jansson 1.766, Per Andersson 1.679, Östen Eriksson 1.609, Alf Sjökvist 1.558, Kjell Jansson 1.556, Jan Ejderklev 759.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 2.058, Christina Andersson 859.

13.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF.
M: Fredrik Carlsson 1.505, Tony Bäck 611.
K: Katarina Ström 83 1.891, Caroline Ström 86 1.275, Malin Eskilsson 87 887.

13.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle IF.
M: Robert Alneroth 84 2.628 (1136 4096 4258 5205), Rolf Skalk 1.663, Thomas Persson 1.569, Mats Åkerlind 808.

12.10 SAN MARCOS, TX (Castorama)
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.319 (1791 5173 4998 5237), Mathias Wennberg Castor 3.116 (1385 5207 4705 5860).

12.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Daniel Arrhenius Spårvägen 3.038 (1679 4686 5230 3919), Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2.961 (14.77 4662 4733 4802), Markum Hyde USS 2.127, Jeremy Radmall USA 1.976.

12.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle IF.
M: Guido Ripke 1.842, Mathias Rosengren 1.359, Mats Åkerlind 730.

12.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga IFK Gnesta.
M: Bertil Karlsson 800, Marcus Karlsson 89 277.
K: Elisabeth Vekas 85 1.060.

12.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö IK om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.190, Johan Bark 85 1.875, Östen Eriksson 1.685, Alf Sjökvist 1.491.

12.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF om ej annat anges.
M: Ronnie Enander Nord-Uppland 1.497, Patrik Enander 1.129.
K: Linda Åkesson 1.286, Maria Knutsson 1.172, Therese Ivarsson 1.090, Elin Andersson 1.074, Angelica Blom 1.044, Jennifer Rodin 84 994, Eva-Lena Lundin 944, Emma Andersson 85 860, Hanna Leijon 86 784, Madelene Lindberg 623. (Anm: Ett gäng fotbollstjejer som testade friidrott!)

10.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholms IF.
M: Jonas Forsberg 2.530 (1299 3950 3901 4401), Tommy Johansson 2.463 (1169 3419 4617 4170).

10.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga IFK Växjö.
M: Fredrik Ahlström 2.223, Cai Bolö 1.869.

10.10 KARLSTAD (Castorama)
Samtliga IF Göta.
K: Majken Lidén 86 1.611, Madelen Olsson 85 1.546, Therese Björkman 85 1.222.

8.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga SK Bore.
M: Mårten Ejdervall 2.655 (1181 4597 4011 5008), Hans Eriksson 86 2.304, Tommy Kristiansen 86 2.113, Tomas Ohlsson 86 1.371.

7.10 SÖDRA VI (Castorama)
M: Torbjörn Allvin Södra Vi 525.

6.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköpings BIS om ej annat anges.
M: Jerry Jönsson 2.344 (1418 3007 3950 4339), Jonas Birgersson 83 2.041, Marcus Jönsson FK013 970.

6.10 ÖRBYHUS (Castorama)
Samtliga Örbyhus IF.
M: Lars Widén 2.450 (1246 4502 4248 3192), Johan Mörner 2.100, Erik Eriksson 1.770, Ingemar Pettersson 1.529, Christer Åström 1.444, Mats Hemström 1.349.
K: Madelen Nylander 2.092.

6.10 LERUM (Castorama)
Samtliga IK Lerum FI om ej annat anges.
M: Erik Winerö 2.009, Christer Björkander 83 1.929, Jonatan Falk 86 1.861.
K: Lina Eriksson 88 Varberg 1.181.

6.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby SK om ej annat anges.
M: Jan Samuelsson Sundbyberg 2.020, Rasmus Olofsson 84 1.980, Johan Lundin 1.976, Andreas Mokdasi 84 1.754.
K: Annika Östlund 1.226, Jessica Östlund 93 74.

6.10 HENÅN (Castorama)
Samtliga Brattås CK.
M: Hans Bagge 1.695, Patrik Bagge 85 1.664, Niklas Bagge 87 1.225, Erik Jakobsson 88 763.

6.10 SAN MARCOS, TX
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.291 (1794 5058 5034 5098), Mathias Wennberg Castor 3.046 (1337 5025 4813 5592).

6.10 BORÅS (Castorama)
Samtliga IK Ymer om ej annat anges.
M: Lars Frison 1.897, Peter Bengtsson 1.869, Lars Diechle Sävedalen 1.841, Jonas Román 1.763, Mikael Sandqvist Trollhättans SK 1.518, Kent Nygren Hakarpspojkarna 1.495.

??.10 KALMAR (Castorama)
M: Christer Persson Högby 1.017.
K: Katarina Nilsson Högby 1.535.

6.10 ÄRLA (Castorama)
Samtliga Ärla IF
M: Pontus Ekström 1.241, Ernie Johansson 827, Peter Zeijlon 751, Jens Jönsson 88 608, Peter Ekström 607, Hans Thysell 137.
K: Mikaela Johansson 84 2.623 (1212 2798 3039 4109), Anna Jönsson 1.805, Frida Brolin 85 1.689, Maria Zeijlon 87 1.480, Linda Ekström 945, Anita Thysell 886, Ylva Ekström 475.

6.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryds IF.
M: Mikael Holst 2.139, Christoffer Melin 85 1.716, Stefan Holst 1.584, Greger Melin 1.308, Bengt Kourula 880, Göran Holst 289.
K: Lena Wallin 991.

6.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorps SK.
M: Berndt Isaksson 1.721, Pierre Arvidsson 1.606, Henrik Andersson 1.604, Patric Wåhlin 1.542, Thomas Malmsten 1.482, Jan Svensson 1.429, Thomas Andersson 84 1.387, Harald Henriksson 1.139, Per Fagerstrand 803, Allan Henriksson 693.
K: Kerstin Larsson 1.551, Ida Wadenrud 85 1.526, Maud Andersson 1.366, Jessica Arvidsson 1.163, Therese Sandberg 83 1.137, Eva Sandberg 672.

6.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF.
M: Tomas Larsson 1.297, Tomas Lövgren 1.246, Tony Bäck 879, Dan-Olof Pettersson 869.

6.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Johan Bark 85 1.866, Kjell Jansson 1.606, Per Andersson 1.494, Alf Sjökvist 1.480, Henrik Johansson 87 1.420, Kjell Jokiaho 63.
K: Ewa Wennbom 1.368, Linn Wennbom 89 1.285, Birgitta Ehrt 661.

6.10 ABILENE, TX (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne FI om ej annat anges.
M: Manuel Brändeborn 3.104 (1683 4262 5030 4997), Shai Shalev ISR 2.748.
K: Alice Bergström 2.478 (1163 3551 2890 2826), Sofi Hildenborg 2.336 (930 3553 2940 2837).

6.10 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholms IF.
M: Daniel Malm 2.312, Glenn Larsson 1.938, Niklas Blücher 1.804, Stefan Levin 1.688, Jan Axelsson 1.608.
K: Pernilla Hagberg 2.575 (1103 3053 4020 3143), Ann-Marie Jönsson 936.

6.10 MOTALA (Castorama)
Samtliga Motala AIF.
M: Alexander Flodin 85 2.069, Johnny Karlberg 2.056, Mikael Selvin 1.592, Per Husvall 1.508, Anders Elfving 1.236, Mikael Hammer 85 1.234.
K: Martina Efraimsson 85 2.446 (1070 3397 2948 3052), Anna Hansson 85 2.095, Alexandra Swärm 85 1.991, Josefine Swärm 85 1.940, Josefin Thudén 85 1.502.

6.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslövs AI om ej annat anges.
M: Ulf Landin 2.158, Kauko Harjuniemi Trelleborg 1.717, Thomas Hansson Trelleborg 1.568, Daniel Hägg 87 1.190, Andesr Dahl 86 Trelleborg 1.013, Sven Mattsson 807, Lennart Andersson 790, Gert-Åke Hansson 521, Alger Westring 266.
K: Jenny Tomasson 2.339 (1038 3588 2921 2458), Jasmine Henriksson 88 2.272 (914 3379 2605 3110), Maria Andersson 84 2.160, Ann-Sofie Åkesson 87 2.110, Anna Ohlsson 84 1.870, JEnny Olsson 87 1.799.

5.10 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga IFK Strömsund.
M: Hans Källén 2.550 (1218 3531 4099 5096), Johan Alm 1.266.
K: Annika Källén 2.228.

5.10 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne FI.
M: Vittorio Gabrielli 2.854 (1661 4938 4411 3550), Daniel Jonsson 2.670 (1633 4748 3564 3708).
K: Sofia Gustafsson 2.067.

5.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö IK om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.131, Johan Bark 85 1.811, Östen Eriksson 1.593, Alf Sjökvist 1.442.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 2.093.

5.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF om ej annat anges.
M: Ronnie Enander Nord-Uppland 1.432, Patrik Enander 965, Ellert Eriksson 536.

5.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi IF om ej annat anges.
M: Stefan Fredriksson 2.348 (1262 4081 3827 3361). Peter Fritz IK Sisu 2.002, Christian Hermansson IK Sisu 1.916, Evert Kvist Alvesta 1.892, Mikael Johansson 1.889, Jörgne Nicklasson 1.291, Stefan Jutterdahl 1.104.
K: Rebecka Kvist 83 Alvesta 2.579 (1129 2680 2857 4571), Jette Madsen 1.657

5.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga IF Udd.
M: Gordon Sjöqvist 2.212, Stefan Anderzén 2.050, Håkan Forsman 1.180, Per Truedsson 983, Freddie Johansson 633, Axel Rydström 25!! 582 (spjut 2701), Dan Eriksson 578, Ola Nilsson 512, Anders Eriksson 189.
K: Madelene Abrahamsson 85 1.343, Jenny Abrahamsson 87 1.237, Elsa Enarsson 204.

5.10 LINKÖPING (Castorama)
Samtliga FK 013 Athletics
M: Lars Sevén 1.949, Patrik Samuelsson 1.800, Lars-Henrik Stålmarck 1.775, Sven Nohrstedt 1.616, Alf Nede 1.414, Andreas Sandgren 1.304, Fredrik Westberg 1.289, Åke Davidson 1.256, Andreas Lindh 968, Thomas Lindh 0.

5.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga IFK Växjö om ej annat anges.
M: Mikael Persson 86 Contact 1.795, Per Jonsson 1.241, Mikael Nordin 974.
K: Sofie Widlund 85 1.213, Ingela Nilsson 1.139.

5.10 OREM, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2.757 (1394 3730 4770 4645), Daniel Arrhenius 2.346 (1674 4380 5215 X), Markum Hyde USA 1.803.

5.10 KYRKHULT (Castorama)
Samtliga Kyrkhults SK om ej annat anges.
M: Bengt Loo Contact 2.163, Jerry Gustafsson 1.895, Jens Lööv 1.694, Henrik Holmgren 1.685, Mattias Johansson 1.622, Joakim Svensson 1.336, Kent Johansson 1.311, Bengt Holmgren 1.124, Hampus Johnsson 86 1.095, Kjell Johnsson 782.
K: Ida-Maria Holmgren 2.340 (892 1904 3286 4520), Jenny Gustafsson 1.840, Emma Bengtsson 84 1.827, Anna Alexson 87 1.590, Lotta Ragnarsson 1.392, Paulina Olsson 89 1.324, Katarina Johansson 1.005, Britt Alexson 595, Frida Johnsson 89 469.

5.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorps SK.
M: Leif Gustavsson 1.681, Stig Arvidsson 1.347, Harald Henriksson 1.229.
K: Gunilla Pettersson 1.326, Åsa Danielsson 1.161, Majken Henriksson 679.

4.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga IFK Gnesta.
M: Roger Andersson 2.329, Johan Vekas 89 640.

2.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköpings BIS.
M: Kristian Tomtlund 1.687.
K: Linda Eriksson 87 1.850.

2.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi IF.
M: Stefan Fredriksson 2.319, Jörgen Nicklasson 1.326, Mats Lundberg 728.

1.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga SK Bore.
M: Krister Larsson 85 2.722 (1265 4376 4142 5131), Mårten Ejdervall 2.637 (1107 4610 4133 5046), Hans Eriksson 86 2.374, Tommy Kristiansen 86 2.123, Tomas Ohlsson 86 934.

30.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi IF.
M: Stefan Fredriksson 2.274, Jörgen Niklasson 1.345.
K: Johanna Lundmark 89 1.354.

29.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.310, Kjell Jansson 1.617, Östen Eriksson 1.559, Alf Sjökvist 1.504, Eero Wäisänen 788, Ulf Sandén 689, Jonathan Lundholm 91 0.
K: Ewa Wennbom 1.276, Lillemor Johansson 776.

29.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby SK om ej annat anges.
M: Jan Samuelsson Sundbyberg 2.160, JRasmus Olofsson 84 2.158, Magnus Wickert 2.002, Torbjörn Berg Hammarby 1.906, Johan Lundin 1.852, Per Östlund 1.582, Karl-Fredrik Bergqvist 86 1.060, Patrik Lythell 87 1.016, Martin Öhman 914, Mateusz Stec 809, Andreas Östlund 88 720, Robert Bergqvist 88 600, Mikael Karlsson 558.
K: Katrin Ahlford 83 2.012, Annika Östlund 1.332, Nina Clausen 1.184.

29.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslövs AI om ej annat anges.
M: Mikael Nordin Växjö 2.347, Ulf Landin 2.173, Mikael Westring 1.952, Lars Håkansson 1.592, Göran Olofsson 1.472, Mikael Widh 1.357, Anders Wall 1.330, Tord Andersson 1.306, Andreas Löfqvist 86 1.269, Daniel Hägg 87 1.203, Dick Blom 1.177, Sven Mattsson 839, Sebastian Mattsson 89 766, Lennart Andersson 718, Alger Westring 416.
K: Jasmine Henriksson 88 2.340 (946 3297 2771 3238), Jenny Tomasson 2.301 (976 3590 3105 2293), Ann-Sofie Åkesson 87 2.028 (kula 1016), Viktoria Svensson 1.429.

29.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Magnus Edström 2.792 (1401 5530 3872 4298), Anders Borgström 2.049, Raimo Pihl 1.788, Lennart Hedmark 44! 1.773 (spjut 4323).

29.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholms IF.
M: Daniel Malm 2.320, Stefan Nilsson 2.124, Lars Magnusson 1.951, Niklas Blücher 1.812, Bengt Nilsson 546.

29.9 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Turebergs FK.
M: Thomas Hirvonen 2.430, Mikael Jarnkvist 2.150, Marcus Engzell 85 708.
K: Jennie Hurkmans 84 2.077, Teresia Kovanen 1.985, Helena Bombas-Holmström 84 1.871.

29.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF om ej annat anges.
M: Fredrik Carlsson 1.607, Joel Söderberg 1.162, Arne Ström 1.137, Tony Bäck 605.
K: Katarina Ström 83 1.908, Angelica Ström Gefle 1.874, Helena Söderberg 1.853, Caroline Ström 86 1.327, Malin Eskilsson 87 855.

29.9 HENÅN (Castorama)
Samtliga Brattås CK.
M: Hans Bagge 1.727, Patrik Bagge 85 1.712.

28.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne FI.
M: Tony Settle 3.011 (1436 4625 4279 6032), Vittorio Gabrielli 2.885 (1584 5145 4617 3600), Rolf Öhman 2.635 (1184 4645 3947 3667), Arto Kekki 2.479 (1184 5274 3540 3840).
K: Sofia Gustafsson 2.114.

28.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Eric Wettreus Pallas 1.200.

28.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammars FI.
M: Lars-Göran Öberg 2.233, Johan Berg 2.062.

28.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Lerum FI om ej annat anges.
M: Christer Björkander 83 2.632 (1432 4692 3867 3872), Henrik Hallenbo 2.232, Erik Winerö 2.042, Christer Falk 1.951, Pontus Thomée 87 1.864 (spjut 5410), Jonatan Falk 86 1.837, Emil Guldbrandsen 1.620, Daniel Jacobsson 1.608, Magnus Willesson 1.529, Lars Jarnefjord 88 1.162, Daniel Falk 88 883.
K: Viktoria Oscarsson 87 Herrljunga 2.074, Karolina Pedersen 87 GKIK 1.919, Cecilia Dumbuya 87 1.655, Lina Eriksson 88 Varberg 1.149.

28.9 VISBY (Castorama)
Samtliga F Gotländsk FI om ej annat anges.
M: Erik Larsson 2.685 (1395 4036 4675 3965), Jöran Westberg Hammarby 1.993, Petter Hemph 83 1.786, Josef Karnebäck 87 1.308, Jorma Jääskeläinen 1.295.
K: Annie Henriksson 86 1.508.

28.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga från IK Pallas om ej annat anges.
M: Anders Wikander Helsingborg 2.540 (1274 4918 3752 3866), Glenn Håkansson 2.507, Kenneth Riggberger 2.112, Conny Håkansson 2.001.
K: Kristina Wärff 2.110, Susanna Nilsson 1.807.

28.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
M: Joakim Lindskog 86 Valbo 1.881, Marcus Hayden 86 Valbo 1.661.

26.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Andreas Fransson 86 IF Göta 1.947, Christoffer Sköld 86 Istrum 1.308.
K: Lina Törnqvist 86 Motala 2.185 (1082 2823 2610 2543), Jenny Larsson 86 Filipstad 2.000, Cristina de Melo Jonsson 86 IF Göta 1.892.

26.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga IFK Strömsund.
M: John-Ove Hansson 1.060, Jan Jonsson 993, Jan Johansson 821.
K: Carina Rhodin 1.900, Jessica Olsson 1.711, Veronica Sjögren 1.053.

25.9 NORRKÖPING (Castorama)
Samtliga Norrköpings FIK.
K: Stina Lindblad 2.568 (1139 2661 3939 3158), Charlotta Blomstrand 85 1.735, Mikaela Samuelson 87 1.586, Caroline Larsson 83 1.523, Ida Svensson 87 1.018.

25.9 VISBY (Castorama)
Samtliga F Gotländsk FI.
M: Erik Larsson 2.697 (1441 4517 4374 3772), Tore Olofsson 1.709, Petter Hemph 83 1.625, Urban Larsson 1.412, Josef Karnebäck 87 1.380, Jorma Jääskeläinen 1.380, Johannes Daun 84 1.303.
K: Christina Larsson 2.393 (1103 2792 3953 3233), Åsa Larsson 88 1.718, Annie Henriksson 86 1.590, Frida Yttergren 86 1.531, Ida Gillerfors 85 1.087.

25.9 NORRTÄLJE (Castorama)
K: Anette Nyström Rånäs 2.216.

29.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköpings BIS om ej annat anges.
M: Christer Berg 2.720 (1405 4264 4276 4422), Håkan Öberg 2.573 (1193 4614 3914 4495), Anders Sundström 2.542 (1449 4381 4374 2950), Sven Ohlson Södertälje IF 2.294, Jonas Birgersson 83 2.217, Viktor Andersson 86 1.856, Peter Reuss 1.775, Robin Karlsson 86 Råby-Rekarne 1.225.
K: Linda Eriksson 87 2.037 (slägga 3974), Petra Öberg 89 1.757.

25.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson 86 Järvsö 2.328 (1291 3904 3590 3494), Torbjörn Sörman 86 Wedevåg 2.297, Ibro Ribic 86 Falun 2.296, Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland 2.147, Johan Pihlgren 86 Strand 2.134, Johan Bark 85 Valö 1.917, Pontus Otterbring 86 Lima 1.743.
K: Mikaela Johansson 84 Ärla 2.850 (1222 3292 3559 4305), Emma Ståhlberg 86 Kilafors 2.184, Frida Brolin 85 Ärla 2.009, Angelica Henriksson 86 Hagen 1.974, Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 1.951.

24.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: David Frykholm IF Göta 2.640 (1199 6215 3629 3935), Joakim Johansson 86 Färjestaden 1.359.
K: Madeleine Frykholm 84 IF Göta 2.295 (791 3734 2670 3335).

23.9 SÖDRA VI (Castorama)
M: Kenny Lindberg 83 Södra Vi 914.

23.9 FALUN (Castorama)
M: Ibro Ribic 86 Falun 2.201, Johan Bark 85 Valö 1.910.
K: Mikaela Johansson 84 Ärla 2.840 (1223 3123 3592 4397), Emma Ståhlberg 86 Kilafors 2.120, Frida Brolin 85 Ärla 1.868.

22.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Östen Eriksson 1.633, Kjell Jansson 1.590, Alf Sjökvist 1.471, Åke Lindén 1.453, Jan Ejderklev 913, Eero Wäisänen 803, Andreas Norrgård 87 559, Tobias Andersson 91 2.
K: Linn Wennbom 89 1.651, Ewa Wennbom 1.167, Lovisa Johansson 89 879, Christina Andersson 865.

22.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköpings BIS.
M: Håkan Öberg 2.570 (1181 4356 4120 4504), Peter Reuss 1.704, Rickard Lundström 1.102.
K: Petra Öberg 89 1.740.

22.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga IFK Trelleborg om ej annat anges.
M: Kauko Harjuniemi 1.811, Magnus Linderoth 84 Finish 1.768 (kula 1228), Anders Dahl 86 1.424, Christer Widel 1.256, Mikael Harborn 1.151.
K: Tracey Andersson 84 2.754 (1134 2753 3407 4895), Marie Karlsson 1.664, Yvette Lindberg 1.439, Patricia Wiedel 89 1.283, Anne Harborn 760.

22.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF.
M: Ola Berlin 1.953, Jan Gunnarsson 1.713, Fredrik Carlsson 1.546, Lennart Söderlund 1.507, Tomas Lövgren 1.327, Tomas Larsson 1.272, Lars Andersson 1.225, Sivert Melin 1.138, Tony Bäck 908, Dan-Olof Pettersson 899, Mattias Melin 86 558, Sebastian Berlin 89 140.
K: Katarina Ström 83 2.004, Gunilla Ström 966.

22.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF.
M: Gabriel Wallin 2.609 (1133 6632 3556 3809), Sven Ohlson 2.257, Jacob Petersén 2.096, Robert Room 1.671.
K: Josefin Sundh 2.521 (1170 3440 3315 2676), Anna Hellströmer 2.453 (1068 3570 2429 3587).

22.9 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge AIS om ej annat anges.
M: Kenneth Bergén 2.528 (1108 5546 3352 4527), Jöran Westberg Hammarby 2.217, Kent Johansson 1.352, Leif Rundby 1.191, Mats Hansson 840.
K: Sara Wikström 84 Hässelby 2.512 (1208 3124 3663 2450). Annika Hjelm 86 2.229 (slägga 4748).

22.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholms IF.
M: Daniel Malm 2.340, Henrik Blücher 1.846, Niklas Blücher 1.731, Roger Carlsson 1.702, Magnus Cronberg 1.630, Robert Nilsson 85 1.274.
K: Pernilla Hagberg 2.562 (1106 3360 3812 2922), Ann-Marie Jönsson 1.039.

22.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga SK Bore om ej annat anges.
M: Krister Larsson 85 2.636 (1206 4179 3975 5226), Hans Eriksson 86 2.134, Mikael Sundler 88 1.640, Fredrik Johansson 87 Säffle 1.584, Christer Olsson 87 1.522, Tony Persson 89 1.464, Anders Lundell Arvika 1.398, Marcus Johansson 90 Säffle 404.
K: Sarah Lindberg 89 1.599.

21.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kils AIK.
M: Daniel Gustavsson 2.424 (1105 4474 3145 5144), Stefan Karlsson 2.161, Henrik Ånsund 86 1.647, Tomas Johansson 1.403, Marcus Jonasson 1.614, Jan-Inge Johannesen 1.246, Mauri Kanneli 1.227.

21.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga SK Bore.
K: Camilla Persson 2.210 (spjut 3869), Annette Nilsson 1.988, Gunilla Maschel 1.193.

21.9 FALKENBERG (Castorama)
Samtliga Falkenbergs IK.
M: Henrik Martinsson 1.812, Mikael Larsson 1.725, Mikael Bernhardt 1.139, Stefan Holman 997. Compen Savia 965.

21.9 OREM, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2.785 (1455 3930 4649 4520), Alec Rimmasch USA 2.351, Jeremy Radmall USA 1.783, Markum Hyde USA 1.698.

21.9 NYBRO (Castorama)
M: Peter Fritz IK Sisu 2.092, Christian Hermansson IK Sisu 1.967, Mikael Johansson IK Sisu 1.951, Evert Kvist Alvesta 1.928, Henrik Garpmo Hinden 1.802, Elias Ericsson Kalmar 1.658.
K: Rebecka Kvist 83 Alvesta 2.567 (1117 2410 2893 4848), Rebecka Karlsson Hinden 2.525 (984 3774 2610 3931), Carina Olsson Glasriket 1.696, Sofie Johansson Hinden 1.569.

21.9 SKELLEFTEÅ (Castorama)
Samtliga Skellefteå AIK.
M: Jacob Rosser 1.589, Sten-Erik Wihlborg 1.425, Kyle Sondes 862.

21.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Robin Jansson 1.858, Östen Eriksson 1.633, Alf Sjökvist 1.470, Björn Holm 1.218, Per Andersson 1.167, Daniel Holm 90 0.
K: Marcella Holm 93 0.

21.9 ÄRLA (Castorama)
Samtliga Ärla IF.
M: Jan Sörling 1.197, Ulf Carlsson 1.059, Jan Ekström 910, Bjarne Thysell 541.
K: Mikaela Johansson 84 2.715 (1123 3167 3252 4365), Anna Jönsson 1.734, Maria Zeijlon 87 1.382, Emelie Carlsson 86 1.289, Lina Aldrin 86 1.182, Anita Thysell 874.

21.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga GoIF Tjalve om ej annat anges
M: Krister Hultberg 1.546, Bo Taavenikku 1.356, Zinahid Tenic Tiwaz 1.151.
K: Stina Lindblad Norrköping 2.512 (1117 2752 3817 2951), Cecilia Larsson 83 Katrineholm 2.342 (1005 3867 3123 2160), Medina Tenic 88 Tiwaz 2.150 (978 2423 3126 2566), Lena Brattgård 2.091, Anita Norr-Ericson 1.981, Anna Palmerius 1.647, Ezmira Nuhanovic 88 Tiwaz 1.643, Mikaela Samuelson 87 Norrköping 1.538, Charlotta Blomstrand 85 Norrköping 1.114, Johanna Ruul 86 872.

18.9 ÖSTERSUND (Castorama)
Samtliga Östersunds GIF om ej annat anges.
M: Jens Edler 2.162, Magnus Brink 84 1.988, Oskar Edqvist 84 Frösö 1.811, Joakim Svedberg Sundsvall 1.747, Alexander Ögren 84 1.484, Håkan Nordin 85 Trångsviken 1.233, Fredrik Tallryd 85 877, Michael Lundgren 85 549.
K: Malin Renman 86 2.574 (1157 3294 2772 3807), Emma Johansson 85 Ånge 2.144 (1006 2729 3353 1952), Emmelie Holm 86 Orrviken 1.877, Maja Söderholm 85 782.

18.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköpings BIS om ej annat anges.
M: Christer Berg 2.569 (1371 3648 4231 4238), Jonas Birgersson 83 2.065, Jerry Jönsson 1.709, Marcus Jönsson FK013 1.279.
K: Malin Tallberg 83 1.644.

16.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi IF.
M: Stefan Fredriksson 2.217, Jörgen Nicklasson 1.244.
K: Jette Madsen 1.573, Therese Jutterdahl 1.544.

15.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF.
M: Gabriel Wallin 2.593 (1121 6500 3538 3872), Teodor Engqvist 84 1.625.
K: Josefin Sundh 2.405 (1124 3067 4411 2826).

15.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF.
M: Fredrik Casrlsson 1.558, Tomas Lövgren 1.254, Tomas Larsson 1.245, Sivert Melin 1.176, Tony Bäck 919.
K: Charlotta Melin 1.486.

15.9 NYKÖPING (Castorama)
M: Jonas Birgersson 83 Nyköping 1.968, Viktor Andersson 86 Nyköping 1.743, Marcus Jönsson FK013 1.527, Marcus Sjödin Nyköping 1.040.
K: Josefine Karlsson Nyköping 764.

15.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.193, Per Andersson 1.864, Åke Lundberg 1.769, Jan Ejderklev 854, Tobias Andersson 91 46, Henrik Eriksson 89 2.
K: Lovisa Johansson 89 814.

14.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammars FI om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 2.123, Johan Berg 1.843, Östen Eriksson Valö 1.664.

14.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryds IF.
M: Robert Melin 2.689 (1251 3712 4840 4737), Roger Stridh 2.175, Mikael Holst 2.154 (slägga 4967), Stefan Holst 1.673, Christoffer Melin 85 1.605, Greger Melin 1.392, Göran Holst 292.

14.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF
M: Lars Andersson 1.278, Göran Stoll 1.263, Jörgen Olsson 705.
K: Lina Isaksson 87 509.

14.9 OREM, UT (Castorama)
M: Daniel Arrhenius Spårvägen 2.923 (1649 4136 5231 3813), Leif Arrhenius 86 Spårvägen 2.819 (1406 4290 4790 4417), Andrew Levin USA 2.723 (1373 5367 4182 3408).

14.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga IFK Gnesta.
M: Carl Rosenqvist 2.172, Roger Andersson 2.060, Peter Thorsén 1.843, Stefan Andersson 1.677, Jonas Sandblom 1.589, Peter Bergvall 1.341.
K: Linda Eliasson 1.398.

14.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne FI.
M: Tony Settle 2.964 (1498 4499 4132 5736), Vittorio Gabrielli 2.835 (1594 5011 4548 3452), Andreas Ericsson 2.046.

13.9 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Christian Hermansson 2.079, Peter Fritz 2.053, Jonas Hesselgren 83 1.966, Mikael Johansson 1.841.

12.9 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga IFK Växjö om ej annat anges.
M: Kristian Pettersson 3.240 (1538 5585 5673 4512), Robert Melin Bottnaryd 2.838 (1216 4749 5154 4560), Anton Leion 83 2.829 (1213 4976 3965 5814).

9.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby SK.
M: Per Östlund 2.491 (1400 4222 4019 3296), Magnus Wickert 1.947, Johan Lundin 1.846, Andreas Mokdasi 84 1.735, Henrik Encke 84 1.339, Karl-Fredrik Bergqvist 86 1.066, Johan Thunberg 1.012, Patrik Lythell 87 996, Joakim Orreteg 87 946, Mikael Karlsson 779, Thomas Würtz 644, Yngve Forslin 87 615, Robert Bergqvist 88 597, Henrik Norelius 86 286.
K: Lina Engren 2.502 (1273 3231 3350 2405), Rosana Garcia 83 1.798, Nina Clausen 1.059

9.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi IF.
M: Daniel Lennartsson 88 516, Mattias Lennartsson 88 451, Marcus Hugo 88 21.
K: Jette Madsen 1.502.

8.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF.
M: Tomas Larsson 1.384, Sivert Melin 1.284, Tomas Lävgren 1.097, Dan-Olof Pettersson 930, Toby Bäck 844.
K: Tina Jansson 873.

8.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF.
M: Gabriel Wallin 2.604 (1198 6373 3578 3653), Sven Ohlson 2.188, Teodor Engqvist 84 1.583.
K: Josefin Sundh 2.484 (1062 3384 3626 2582).

8.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga IFK Strömsund om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson 3.038 (1317 7012 3770 5293), Hans Källén 2.689 (1296 3759 4147 5410), Mattias Eriksson Vännäs 2.670 (1285 7018 3562 3281), Markus Olofsson 2.311, Jens Edler Östersund 2.161, Tobias Olofsson 83 1.275.
K: Helena Engman Riviera 3.291 (1592 3677 3807 5134), Veronica Karlsson 2.974 (1120 3611 4333 4278).

8.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Per Andersson 1.830, Johan Bark 85 1.802, Östen Eriksson 1.604, Alf Sjökvist 1.516, Henrik Johansson 87 1.384, Jan Ejderklev 777, Rolf Sjökvist 612, Andreas Norrgård 87 472, Tobias Andersson 81 8, Jonathan Lundholm 91 0.
K: Linn Wennbom 89 1.339, Eva Wennbom 1.314, Lillemor Johansson 857, Birgitta Ehrt 646.

7.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Johan Bark 85 1.951, Östen Eriksson 1.661, Per Andersson 1.659.
K: Birgitta Ehrt 681.

7.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF
M: Johnny Eriksson 2.209, Lennart Söderlund 1.547, Lars Andersson 1.403, Göran Stoll 1.1.58, Tobias Johansson 1.025, Dan-Olof Pettersson 888.

7.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga IFK Strömsund om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson 3.007 (1315 6816 3741 5285), Hans Källén 2.720 (1264 3759 4218 5695), Markus Olofsson 2.171, Pär Järlebrant 84 2.121 (slägga 5699), Paul Ragnvaldsson 1.978, Tobias Olofsson 83 1.550, Lars Ragnvaldsson 1.489.
K: Veronica Karlsson 2.959 (1164 3388 4129 4476), Malin Renman 86 Östersund 2.573 (1059 3370 2973 3849), Ann Ragnvaldsson 1.395.

7.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne FI.
M: Tony Settle 2.989 (1438 4484 4434 5775).
K: Mikaela Johansson 86 2.138.

3.9 UPPSALA (Castorama)
M: Daniel Bergin Enköping 1.735, Anders Hardenborg 83 Upsala 1.584, Kim Dennerbring 83 Enköping 1.010.

1.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås FK.
M: Fred Schumacher 2.607 (1224 4112 4076 4869), Håkan Setthammar 2.395, Pasi Mäntylä 1.823, Mats Bodén 1.665.
K: Sofie Lundström 83 2.726 (1232 3220 3627 3482), Emma Olsson 83 2.353 (854 3644 2545 4816).

1.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF
M: Ola Berlin 1.953, Lennart Söderlund 1.511, Stefan Lind 1.322, Tomas Larsson 1.007, Dan-Olof Pettersson 714, Tony Bäck 682, Sebastian Berlin 89 62.

1.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK.
M: Per Andersson 1.905, Åke Lundberg 1.799, Johan Bark 85 1.703, Kjell Jansson 1.660, Östen Eriksson 1.589, Alf Sjökvist 1.509, Jan Ejderklev 869.
K: Maria Barman 88 1.037, Birgitta Ehrt 688.

31.8 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö IK om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.119, Johan Bark 85 1.920, Östen Eriksson 1.635, Krister Pettersson Östhammar 1.544, Henrik Johansson 87 1.441, Alf Sjökvist 1.429, Jan Ejderklev 836.

31.8 SMEDJEBACKEN (Castorama)
Samtliga IK Heros.
M: Roine Söderlund 2.000, Per Jansson 1.570, Tor Trondset 1.328, Ove Gustavsson 990, Björn Trondset 616.
K: Karin Kristoffersson 87 2.099, Katrin Nordkvist 84 2.038, Kristin Trondset 1.894.

31.8 SKELLEFTEÅ (Castorama)
Samtliga Skellefteå AIK.
M: Tobias Wallström 83 2.327 (spjut 6457), Christoffer Karlsson 85 2.294, Sten-Erik Wihlborg 1.810, Lars Bergsten 1.660, Jörgen Karlsson 1.353, Hans Lundström 1.262, Sune Marklund 1.257, Niklas Wallström 945, Torbjörn Lindkvist 900, Stig Marklund 791, Åke Pettersson 783, Stefan Lundström 86 611.
K: Galina Kuzenkova 1.590.

25.8 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge AIS.
M: Linus Bernhult 2.987 (1511 4194 5305 4606), Axel Bernhult 2.725 (1343 4813 4653 3750), Kenneth Bergén 2.631 (1132 5898 3454 4656), Henrik Reitz-Karlsson 2.173.

25.8 HERRLJUNGA (Castorama)
M: Robert Melin Bottnaryd 2.843, Anders Constantin Orient 2.549, Lennie Helander Ymer 2.463, Mikael Holst Bottnaryd 2.154, Oskar Berglund Bottnaryd 2.123, Thomas Edvinsson Alingsås 2.051, Sune Persson Tingberg 1.704, Stefan Holst Bottnaryd 1.637, Johan Wester 87 Lidköping 1.151, Jonas Nordmkar 84 Lidköping 1.033, Minh Le 86 Lidköping 562.
K: Viktoria Oscarsson 87 Herrljunga 1.917, Hanna Borg 87 Lidköping 1.114.

25.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö IK om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.265, Per Andersson 1.913, Åke Lundberg 1.835, Östen Eriksson 1.644, Kjell Jansson 1.525, Alf Sjökvist 1.429, Jan Ejderklev 904.

24.8 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierps IF
M: Sivert Melin 1.172, Kurt Lind 666, Mattias Melin 86 514.
K: Madeleine Melin 1.365, Charlotta Melin 1.333, Gunbritt Andersson 855.

Resultat

Resultat 2002

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>