Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2004

17.10 GÄVLE (Castorama)
K: Madelen Fahlstedt Gefle 2.466 (909 2443 3157 4698), Simon Geries 89 Skade 2.170, Linnea Pira 91 Skade 1.501.

17.10 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge.
M: Jöran Westberg 2.030, Mike Hazlewood 1.946, Kristian Petersson 1.202.

17.10 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Daniel Malm 2.450, Magnus Kronberg 1.748.

17.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.642 (1395 4590 3690 4407), Henrik Balkander 2.235, Henrik Hallenbo 2.086, Erik Winerö 1.907.
K: Cecilia Persson 90 1.369, Jenny Nylund 90 1.122.

17.10 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF.
M: Sven Ohlson 2.020, Thomas Nilsson 1.580, Kenneth Spetz 924, Thorbjörn Johansson 648.
K: Louise Johansson 90 1.257, Elin Spetz 90 924, Josefin Sollén 89 822.

17.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Fredrik Carlsson 1.534, Ronnie Enander 1.529, Markus Mäki 1.027, Tony Bäck 761, Markku Mäki 661, Robin Stenborg 91 86.
K: Katarina Ström 1.867, Angelica Ström Gefle 1.825, Caroline Ström 86 1.697.

17.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.273, Johan Berg Östhammar 2.078, Per Anderson 1.759, Henrik Johansson 87 1.599, Alf Sjökvist 1.540, Åke Lindén 1.167, Eero Väisänen 802, Tobias Andersson 91 312.
K: Linn Wennbom 89 2.205, Lovisa Johansson 89 1.286, Ewa Wennbom 1.156, Lillemor Johansson 889.

17.10 PALO ALTO, CA (Castorama)
M: Michael Hoffer Väsby 2.636 (1323 5074 4348 3410), Nicholas Taylor USA 1.743.

16.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Kjell Jansson 1.566, Stefan Söderqvist 1.185, Christer Edvinsson 1.049, Gunnar Holmgren 1.016, Michael Gille 801, Ulf Sandén 647, Sören Westerman 603, Joachim Jansson 388.
K: Jessica Lindgren 810, Lena Pettersson 669.

16.10 SÄTRA/HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Fredrik Högström 2.548 (1355 5016 3917 3314), Andrus Klaar 2.345.
K: Camilla Westerlund 85 2.463 (968 3042 3182 3640), Rebecca Ringström 1.399, Lina Byman 86 1.001, Minna Rössel 97 0.

16.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Bengt Johansson 2.707 (1224 3227 4113 6646), Håkan Setthammar 2.382, Johan Bark 85 2.329, Peter Holmroos 1.779, Martin Astfors 1.668, Björn Johansson 88 1.517, Per Malmqvist 1.436, Niklas Jansson 86 1.433, Henrik Astfors 87 1.147, Göran Kihl 745, Eddy Willför 88 709.
K: Johanna Rydberg 88 2.130, Madelene Widequist 85 2.073, Camilla Eriksson 88 1.456.

16.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
K: Linda Eriksson 87 2.189, Isabelle Eriksson 86 2.077, Madeleine Andersson 90 1.889.

16.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 2.239, Johan Berg 2.094, Östen Eriksson Valö 1.657, Alf Sjökvist 1.426, Jon Sjökvist 1.048, Eero Väisänen Valö 748.

13.10 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Manuel Brändeborn 2.836 (1590 3529 4666 4722), Tony Settle 1.869.

13.10 UMEÅ (Castorama)
Samtliga IFK Umeå.
M: Lars Andersson 2.497 (1424 3494 4190 3772), Fredrik Björklund 1.959, Fredrik Andersson 1.359, Thomas Björklund 1.036.

13.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
K: Lina Engren 2.558 (1210 3450 3447 2595), Linda-Marie Mårtensson 2.238 (1498 2809 4269 X).

13.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 85 2.599 (1326 4207 3848 4559).
K: Annette Nilsson 2.268, Ingela Marklund 2.078.

10.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.780, Alf Sjökvist 1.531, Kjell Jansson 1.502, Åke Lindén 1.077, Reino Väisänen 875, Eero Väisänen 704.
K: Ewa Wennbom 1.180.

10.10 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: Nils-Göran Nilsson 88 1.545, Linus Dageryd 716, Magnus Gärdin 520.

10.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ola Berlin 1.814, Fredrik Carlsson 1.451, Ronnie Enander 1.423, Joel Söderberg 1.370, Sebastian Berlin 89 761, Tony Bäck 653, Alexander Pettersson 89 641, Ivan Englund 477, Alexander Berlin 91 90.
K: Caroline Ström 86 1.742, Anna Wesslén 85 1.066, Malin Eskilsson 87 972, Ida Eriksson 86 811, Camilla Englund 89 640.

10.10 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Daniel Malm 2.489, Magnus Kronberg 1.786.

10.10 RÅBY-REKARNE (Castorama)
K: Michaela Johansson 86 2.468 (950 3700 2831 3532).

10.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 2.125, Johan Berg 1.941, Östen Eriksson Valö 1.680.

10.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.403, Sebastian Kjellerup DEN 1.997, Max Mikkelsen 1.838, Micael Carlstedt 1.791, Robert Glembro 1.528, Olof Lindberg 1.363, Niclas Carlstedt 1.144, Ola Hallander 1.023.
K: Tracey Andersson 2.715 (1119 2669 3076 5263).

9.10 LINKÖPING (Castorama)
Samtliga Linköpings GIF om ej annat anges.
M: Jerry Jönsson Nyköping 2.469, Gustav Melén Gotland 2.071, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.602, Alf Nede IFK Linköping 1.357, Jerker Jönsson Nyköping 1.299, Fredrik Westberg 1.290, Andreas Sandgren 1.095, Pierre Söderfjord 833.

9.10 MOTALA (Castorama)
Samtliga Motala.
M: Henrik Karlsson 2.255, Johnny Karlberg 1.915, Mikael Hammer 85 1.368.
K: Martina Efraimsson 85 2.693 (1126 4259 3320 3049), Sandra Landström 2.258, Anna Hansson 85 2.064, Elina Bengtsson 88 1.991.

9.10 HUDDINGE/SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: David Gustafsson 2.460, Åke Ruus 2.226, Jöran Westberg Huddinge 2.117.

9.10 HENÅN (Castorama)
Samtliga Brattås.
M: Patrik Bagge 85 1.911, Niklas Bagge 87 1.708.

9.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Henrik Nilsson 1.384 (908 3769 2084 2003).
K: Petra Öberg 89 2.143, Linda Eriksson 87 1.854, Isabelle Eriksson 86 1.790, Madeleine Andersson 90 1.193.

9.10 KUNGSÄNGEN (Castorama)
Samtliga Kungsängen om ej annat anges.
M: Anders Walther 1.672, Tomas Holmqvist 88 1.292, Vesa Meriläinen 1.168, Hannes Öckerman 87 1.087, Sune Andersson 1.011, Mattias Claesson 86 Hässelby 780, Björn Holmqvist 728, Kjell Stensiö 579, Peter Ngarariga 561, Bawan Barzanji 416.
K: Emma Wallin 90 1.762, Sofia Stensiö 88 1.655, Sophie Kling 91 1.488.

9.10 MÖLNDAL (Castorama)
Samtliga Mölndal.
M: Christian Ehrenborg 2.343, Jonas Lohse 87 1.843, Ulf Petersson 1.683, Pontus Norman 88 1.005.

9.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Robert Melin Bottnaryd 2.991 (1414 5123 4607 5009), Anton Leion 2.651 (1189 4529 3620 5587), Stellan Kjellander 2.505 (1037 4304 3437 5808), Mikael Persson 86 Contact 2.066, Joakim Johansson Bottnaryd 1.549.
K: Maria Bengtsson 88 2.430 (1057 2758 3007 3312), Anna Wessman 89 2.109, Erika Jonasson 88 1.898

9.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
K: Eva Berlin 1.884, Sandra Berlin 1.351.

9.10 NÄSSJÖ (Castorama
Samtliga IK Sisu om ej annat anges.
M: Mikael Johansson 2.228, Christian Hermansson 2.026, Stefan Johansson 1.501, Peter Fredriksson 1.479, Kent Samuelsson 1.198, Patrik Persson 1.171, Johan Assarsson 1.044, Peter Fritz 985, Christer Beckius 856, Simon Andersson Frinnaryd 808, Göran Johansson 795, Jonas Assarsson 648, Sven-Åke Hermansson 319.
K: Rebecka Karlsson Hinden 2.491 (909 3452 2772 4164), Bodil Lundström 1.514, Eva-Christine Juberg-Johnsson 1.175, Birgitta Beckius 332.

9.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga Udd.
M: Anders Eriksson 89 1.142, Per Truedsson 1.137, Joachim Ivarsson 89 956, Axel Eriksson 87 610, Axel Rydström 24!! 348.
K: Emmie Borgqvist 88 1.690, Malin Johansson 88 1.580.

8.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Mårten Ejdervall 2.743 (1125 4640 4101 5758), Svante Söderlund 2.616 (1165 4502 3888 5075), Martin Zetterlund 2.037, Patrik Johansson 2.013.

8.10 BOISE, ID (Castorama)
M: Mattias Jons Hässelby 3.118 (1567 5350 3770 6290), Staffan Jönsson Hässelby 2.994 (1525 4510 4920 4750).
K: Sofie Lundström Västerås 2.673 (1214 3170 3320 3635).

8.10 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Tony Settle 2.800 (1393 4269 3971 5460), Daniel Jonsson 2.634 (1603 4589 3561 3728), Rolf Öhman 2.474.

8.10 STRÖMSUND (Castorama)
M: Johnny Karlsson 89 Strömsund 2.096.

7.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.664 (1348 5406 4375 3204), Hans Eriksson 86 Bore 2.620 (1131 4723 3504 5628), Mikael Sundler 88 Bore 2.466 (1075 5865 3685 3567), Fredrik Johansson 87 Säffle 2.274, Richard Johansson 88 Mariestad 1.943, Christoffer Pedersen 88 Kristinehamn 1.848, Per-Ola Andersson Gnistan 1.776, Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore 1.746, Tomas Ohlsson 86 Bore 1.456, Tommy Kristiansen 86 Bore 1.420.
K: Karin Engström IF Göta 2.813 (1046 2595 3863 5092), Elinor Forssander 88 Mariestad 2.445 (932 2139 3877 3968), Pia Ankarling 86 IF Göta 2.404 (1103 2422 3305 3305), Sofia Larsson 88 Säffle 2.362 (1085 3482 2892 2539), Gullan Andersson 87 Arvika 2.310 (940 2288 3386 3462).

7.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö.
M: Per Karlsson 2.687 (1233 3283 4130 6325), Fredrik Ahlström 2.079.

7.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.585 (1387 4291 4080 3832), Henrik Balkander 2.226, Jonatan Falk 86 1.959, Christer Falk 1.776, Daniel Jacobsson 1.464, Karl-Peter Axell 1.444, Daniel Falk 88 1.380, Sebastian Axell 91 1.112.

6.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Håkan Öberg 2.724 (1245 4438 4276 4988).
K: Lena Borg-Oké 2.032, Sofia Lundgren 1.779.

6.10 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Johnny Karlsson 89 2.087.
K: Jessica Olsson 1.626, Ingalill Karlsson 534.

6.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.702, Johan Hammarström 1.692, Peter Dubrefjord 1.549, Svante Edvardsson 1.532.
K: Hanna Ohliw 88 1.448.

5.10 UPPLANDS VÄSBY (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Thomas Hirvonen 2.772 (1432 5435 4012 3943), Tommy Sarenbrant 2.453, Patrik Andersson 2.270, Lasse Ohtamaa 1.745, Markku Huhtanen 1.599, Reijo Heilman 1.148.

5.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.614 (1310 5305 4298 3219), Fredrik Johansson 87 Säffle 2.023, Richard Johansson 88 Mariestad 1.922, Erik Jakobsson 88 Brattås 1.338.
K: Elinor Forssander 88 Mariestad 2.545 (1023 2296 3924 3940), Jenny Larsson 86 Filipstad 2.108, Maria Pettersson 87 Kristinehamn 1.923.

4.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
K: Ann-Sofie Åkesson 87 2.304 (1059 2350 3305 3260), Jenny Olsson 87 2.007.

3.10 KATRINEHOLM (Castorama)
M: Bo Jacobsson Gotland 1.852.
K: Stina Jacobsson Norrköping 2.264, Mikaela Samuelson 87 Norrköping 1.616, Amelie Gustafsson 88 Katrineholm 1.544, Maria Panzar 86 Katrineholm 798.

3.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.182, Johan Bark 85 Västerås 2.179, Per Andersson 1.800, Alf Sjökvist 1.529, Ragnar Norén 969, Eero Väisänen 849, Tobias Andersson 91 443, Kay Bark 200, Tim Carlsson 92 0.
K: Birgitta Ehrt 530.

3.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Kristian Pettersson 2.846 (1383 4984 4977 3835), Håkan Andersson Väsby 2.815 (1611 4807 4264 3759), Anton Leion 2.611 (1161 4405 3705 5431), Erik Svensson Vittsjö 2.542 (1281 5797 3628 3315), Pär Wisme 2.503 (1258 5569 3749 3193), Johan Pyrell 2.401, Mikael Nordin 2.275, Eric Svensson 87 2.143, Björn Lundin 1.865, Tobias Karlsson 1.364.
K: Rebecka Kvist Alvesta 2.692 (1053 2846 2858 5496), Rebecka Karlsson Hinden 2.469 (868 3448 2991 3580), Frida Karlsson 87 2.112.

3.10 ÖRBYHUS (Castorama)
Samtliga Örbyhus.
M: Lars Widén 2.566 (1306 4586 4214 3612), Johan Mörner 2.148, David Ståhlberg 87 1.452.

3.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Gustavsson 1.662, Patric Wåhlin 1.622, Mattias Arvidsson 1.302, Pierre Arvidsson 1.569,
K: Sofie Sandberg 85 1.538, Kerstin Larsson 1.458, Gunilla Pettersson 1.301, Ulrika Arvidsson 1.260, Terese Sandberg 1.068.

3.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Svante Curenstam 85 1.386, Johan Helgesson 1.320, Anders Gustavsson 1.309, Magnus Larsson 1.181, Adam Jonsson 88 998, Johan Damgren 86 995, Anders Grönvall 920, Niklas Isaksson 86 866, Andreas Nyberg 87 575, Bo Larsson 473.
K: Maja Larsson 88 1.285, Linnea Larsson 86 1.245, Elisabeth Wånge 885, Irene Larsson 875, Berit Säf 589, Ingela Damgren 315.

3.10 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Christoffer Fredriksson 1.653, Thorbjörn Johansson 614.
K: Anna Wikström 87 Tumba 2.537 (1209 2729 3780 2841), Louise Johansson 90 1.572, Emma Swärd 89 1.520.

3.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Tomas Lövgren 1.398, Sivert Melin 1.143, Markus Mäki 1.028, Tony Bäck 748.

3.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Erik Larsson 2.723 (1453 4671 3975 4248), David Gustafsson Spårvägen 2.582 (1193 4137 4005 4918), Gustav Melén 2.305, Andrus Klaar Spårvägen 2.231, Åke Ruus Spårvägen 2.173, Robert Ruthström 2.161, Jonas Kysinger 1.741, Håkan Jacobsson 1.709, Jorma Jääskeläinen 1.384, Nicolaus Daun 1.255, Erik Scheller 87 339.
K: Christina Larsson 2.750 (1220 3224 3643 3657), Åsa Larsson 88 2.017, Annie Henriksson 86 1.995, Ida Gillerfors 85 1.385, Teresia Snäckerström 91 Tjelvar 1.170, Camilla Olsson 89 1.169.

3.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Philip Åman Ullevi 2.661 (1431 4374 4691 3360), Jonatan Falk 86 2.071, Thomas Edvinsson Alingsås 1.968, Emil Guldbrandsen 1.798, Daniel Jacobsson 1.631, Karl-Peter Axell 1.610, Daniel Falk 88 1.410, Sebastian Axell 91 980, Robin Höglund 87 932, Jimmy Olausson 89 417.
K: Alexandra Axell 89 2.050, Therese Andersson 89 1.691.

3.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Guido Ripke 1.873, Magnus Odén 1.418, Mikael Nyman 1.150.
K: Simona Geries 89 Skade 2.299, Linnea Pira 91 Skade 1.569, Therese Hedlund 1.077.

3.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.472, Sebastian Kjellerup DEN 2.001, Marko Kiviniemi 1.967, Jens Wesemann 87 1.881, Fredrik Persson 946, Ola Hallander 907.
K: Maria Brorson 2.417 (1033 2379 3307 3708).

3.10 NYBRO (Castorama)
M: Christian Hermansson IK Sisu 2.037, Elias Ericsson Kalmar 1.740, Sonny Bodén Hinden 1.353.
K: Louise Josefsson 88 IK Sisu 1.772, Carina Garpmo Glasriket 1.727, Maria Thulin 88 IK Sisu 1.657.

3.10 GLANSHAMMAR (Castorama)
Samtliga Glanshammar.
M: Kjell-Arne Sjögren 1.335, Fredrik Djupström 943, Lennart Andersson 803, Tomas Gustavsson 794, Roland Notstam 750, Allan Bodare 739, Kalevi Partanen 645, Sture Bodare 194.
K: Elin Sundlöf 89 1.707, Julia Skugge 88 1.168, Pernilla Svensson 882.

2.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Håkan Öberg 2.631 (1200 4527 4025 4795), Jerry Jönsson 2.593 (1462 3702 4150 4795), Henrik Adolfsson 88 2.191, Jonas Birgersson 83 2.167, Viktor Andersson 86 1.930.
K: Petra Öberg 89 2.040, Linda Eriksson 87 1.865, Malin Eriksson 89 752.

2.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Robert Melin 2.953 (1448 4639 4677 4973), Christoffer Melin 85 1.850, Stefan Holst 1.779, Greger Melin 1.322, Göran Holst 202.

2.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Bark 85 Västerås 2.208, Lars-Göran Öberg 2.204, Östen Eriksson Valö 1.697, Krister Pettersson 1.510, Kjell Jansson Valö 1.505, Bernt Pettersson 554.

2.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga Udd.
M: Martin Arnemar 2.345, Gordon Sjöqvist 2.107, Patrik Borgqvist 1.232, Anders Eriksson 89 983, Thord Eriksson 812, Freddi Johansson 589, Dan Eriksson 568, Magnus Carlsson 382, Johan Malmros 91 351, Daniel Malmqvist 88 184, Christoffer Enckell 90 95.
K: Emmie Borgqvist 88 1.770, Jenny Abrahamsson 87 1.506, Beatrice Enckell 88 1.153, Ellinor Thorsell 89 825, Ingela Ask 751.

2.10 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Vittorio Gabrielli 2.902 (1561 4895 4570 4060), Andreas Ericsson 1.965.

2.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi om ej annat anges.
M: Stefan Fredriksson 2.222, Mikael Johansson IK Sisu 2.178, Christian Hermansson IK Sisu 1.957, Sebastian Haglund 88 1.597, Daniel Lennartsson 88 1.284, Mattias Lennartsson 88 1.205, Mikael Johansson Oskarshamn 917.
K: Maria Thulin 88 IK Sisu 1.791, Louise Josefsson 88 IK Sisu 1.689.

2.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Jonas Rothén 2.019, Anders Andersson 1.809, Henric Rothén 1.744, Svante Edvardsson 1.587, Jonas Mårtensson 88 1.501, Johan Andersson 88 1.343, Kent Karlsson 1.115, Håkan Rothén 1.060, Niklas Löfgren 89 981, Alexander Lindell-Svensson 89 933, Johan Lundkvist 87 924, Per Andersson 778, Pelle Lindberg 743, Jan Norborg 643, Bo Sandberg 487, Magnus Jonsson 377, Jesper Rothén 148.
K: Catrin Larsson 1.869, Johanna Andersson 90 1.679, Alexandra Bloch 87 1.311, Viktoria Bloch 89 1.219, Sofia Norborg 90 1.024, Åsa Cliffordsson 564.

2.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Thomas Andersson 1.722, Richard Fagerstrand 1.624, Stig Arvidsson 1.604, Berndt Isaksson 1.590, Leif Gustavsson 1.587, Jan Svensson 1.507, Leif Carlsson 1.381, Harald Henriksson 1.062.
K: Åsa Danielsson 1.082, Majken Henriksson 838.

2.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
M: Joakim Lindskog 86 Valbo 2.432, Magnus Odén Gefle 1.420, Lars-Åke Frisell Gefle 970.
K: Simona Geries 89 Skade 2.336 (948 3327 3422 2475).

2.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Mikael Snällfot Nedre Soppero 2.612 (1231 6478 3702 3332), Daniel Hedström Valbo 2.523 (1310 5132 3851 3331), Lasse Ohtamaa Väsby 2.467, Johan Szabo Danderyd Athl 2.271, Rasmus Olofsson Hässelby 2.187, Bo Palmberg 2.116, Jöran Westberg 2.018, Hans Eriksson Hellas 1.922, Bo Jacobsson Gotland 1.803, Joakim Stenman 1.689, Christian Hansson-Bergén 90 1.456, Mikael Magnusson Tumba 1.249.
K: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 3.193 (1501 2882 4749 4619), Linda Wijkander Klippan 2.745 (1194 2502 3530 4736), Stina Jacobsson Norrköping 2.443 (994 2781 3837 2980), Anna-Karin Kullberg 1.761.

2.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 86 2.158, Per Wiberg 1.622, Rune Persson 1.124, Reino Ripatti 887.

2.10 KYRKHULT (Castorama)
Samtliga Kyrkhult.
M: Krister Svensson 2.029, Jan-Erik Aronsson 1.997, Henrik Holmgren 1.672, Jens Lööw 1.576, Leif Persson 1.543, Jonny Svensson 1.375, Joakim Svensson 1.375, Martin Hansson 1.372, Bengt Holmgren 1.242, Sten Olsson 1.233, Kenth Johansson 1.232, Peter Persson 1.163, Göran Stensson 847.
K: Emma Bengtsson 1.963, Jenny Gustafsson 1.791, Sara Bengtsson 86 1.479, Ida Johansson 86 1.469, Katarina Johansson 1.237, Alexandra Stensson 87 1.074, Eva Holmgren 1.063.

30.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.570 (1339 5241 4149 3062), Fredrik Johansson 87 Säffle 2.260, Richard Johansson 88 Mariestad 1.942.
K: Lina Törnqvist 86 Motala 2.397 (1131 2763 3121 2989), Elinor Forssander 88 Mariestad 2.391 (951 2491 3540 3896), Madeleine Frykholm IF Göta 2.204, Sofia Larsson 88 Säffle 2.171, Cristina de Melo Jonsson 86 IF Göta 1.927, Victoria Österberg 87 IF Göta 1.897.

30.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson 86 Järvsö 2.722 (1385 4436 4020 4693), Ibro Ribic 86 Falun 2.710 (1429 3944 3942 5040), Torbjörn Sörman 86 Wedevåg 2.564 (1283 4595 3442 4714).
K: Marie Hilmersson Hässelby 3.030 (1151 3120 4187 5335), Emma Ståhlberg 86 Kilafors 2.360, Frida Brolin 85 Ärla 2.101, Nuulu Ndiwabene Hofors 2.063, Jenny Kallur Falun 1.900 (pers i diskus och slägga!), Sara Ståhlberg 88 Kilafors 1.819.

29.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.507 (1438 3477 4083 4725), Jonas Birgersson 2.219.

29.9 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: Nils-Göran Nilsson 88 1.510, Martin Augustsson 86 1.282, Linus Dageryd 88 830, Anders Olsson 88 758.
K: Karin Jernberg 1.859, Emelie Haaparanta 88 1.761, Frida Linde 90 1.627, Therese Kollin 90 1.023.

29.9 UMEÅ (Castorama)
M: Kent Lennerfjäll Bore 2.554 (1118 5274 3669 4433), Jonas Arnsten Trångsviken 1.920.

29.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Tore Olofsson 1.743, Urban Larsson 1.651, Håkan Jacobsson 1.617, Josef Karnebäck 87 1.468, Gustav Hansson 1.370, Nicolaus Daun 1.269, Jorma Jääskeläinen 1.230.
K: Christina Larsson 2.617 (1176 2856 3543 3541), Annie Henriksson 86 Gotland 2.005, Åsa Larsson 88 1.927, Frida Yttergren 86 1.597, Ida Gilerfors 85 1.451, Angelica Töllinen 90 1.324, Camilla Olsson 89 1.318, Boel Tetens 88 1.243, Carita Hansson 91 Gute 1.214, Teresia Snäckerström 91 Tjelvar 1.067, Benita Hansson 90 841.

28.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Fredrik Johansson 87 Säffle 2.259, Richard Johansson 88 Mariestad 1.795.
K: Lina Törnqvist 86 Motala 2.388 (1155 2892 3006 2859), Elinor Forssander 88 Mariestad 2.376 (981 2148 3472 3775), Jenny Larsson 86 Filipstad 2.137, Cristina Jonsson de Melo 86 IF Göta 1.995.

28.9 FALUN (Castorama)
M: Marie Hilmersson Hässelby 3.007 (1177 2939 4134 5315), Jenny Johansson 88 Västerås 2.560 (1119 3038 3543 3205), Elisabeth Henriksson 86 Hagen 2.548 (1018 3143 3219 3806), Emma Ståhlberg 86 Kilafors2.492 (971 2877 3000 4243), Angelica Henriksson 86 Hagen 2.464 (1063 2342 3411 3797), Joanna Nilsson 87 Nynäshamn 2.420 (1005 2790 3262 3409), Frida Brolin 85 Ärla 2.092, Kristin Sörman 88 Wedevåg 2.024, Angelica Persson 88 Västerås 2.015, Maria Gustafsson Hinden 1.995, Nuulu Ndiwabene Hofors 1.978, Lina Nygren 87 Söderhamn 1.571, Sofie Jansson 88 Valbo 1.566, Jessika Gustavsson 87 Gefle 1.489, Lina Pohl 87 Örebro 1.447, Stina Bolö 86 Mora 1.415, Anne Kahrs 87 GER 1.114.
M: Ibro Ribic 86 Falun 2.637 (1384 4062 3714 4917), Tobias Otterbring 85 Lima 2.611 (1365 4724 4100 3681), Samuel Lindén 86 Falun 2.217, Tommy Nordin 88 Trångsviken 2.095, Marcus Hayden 86 Valbo 2.079, Ken Pihlblad Malmö 1.841, Fredrik Persson 86 Gefle 1.514, Carl Westberg 86 Falun 1.464, Christian Ahlsén Hässelby 1.353, Bo Johansson Lima 904, Thomas Johansson Sävedalen 595.

28.9 ARVIKA (Castorama)
Samtliga Arvika.
M: Anders Lundell 88 2.162.
K: Sandra Andersson 90 2.114.

27-28.9 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Leif Johansson 1.190, Martin Levander 1.170, Anders Nykvist 1.163, Kent Göransson 1.145, Göran Johansson 772, Anders Clarén 442, Joakim Karlsson 391.
K: Helene Attlid 1.229, Marie-Louise Carlsson 986, Anette Larsson 86.

27.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Sebastian Mattsson 89 1.977, Daniel Hägg 87 1.851, Sven Mattsson 1.065, Robin Hägg 90 581, Gert-Åke Hansson 430.
K: Sara Cronsioe 90 1.823, Sofie Svensson 87 1.489, Anna Jönsson 90 1.389.

26.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Sebastian Mattsson 89 1.823, Joakim Nilsson 1.720, Daniel Hägg 87 1.716, Andreas Löfqvist 86 1.677, Anders Wall 1.303, Dick Blom 1.116, Sven Mattsson 1.093, Martin Lindsäter 1.082, Martin Weterberg 870, Andreas Blom 88 666, Robin Hägg 90 620.
K: Jasmine Henriksson 88 2.805 (1118 3583 3534 4158), Maria Andersson 2.169, Hanna Jönsson 88 1.995, Sara Cronsioe 90 1.821, Jannica Nilsson 89 1.671, Sofie Svensson 87 1.409, Anna Jönsson 90 1001.

26.9 KROKOM (Castorama)
M: Alexander Ögren Östersund 1.622, Olle Arnsten Trångsviken 810, Johan Norberg Gefle 410.

26.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Fredrik Mäkk 2.941 (1383 4723 5050 4612), Rasmus Olofsson 2.140, Magnus Wickert 1.996, Andreas Thiel 1.930, Johan Lundin 1.887, Daniel Almgren 1.831, Patric Storm 1.717, Per Östlund 1.658 (fel hand!), Henry Paulvong 1.511, Andreas Liljemark 1.317, Andreas Östlund 88 1.305, Tommy Ackås 1.184, Mikael Karlsson 594.
K: Linda-Marie Mårtensson 3.225 (1508 3042 4629 4751), Linda Wijkander Klippan 2.871 (1245 2536 3900 4873), Nina Clausen 1.285, Annika Östlund 1.231.

26.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Mikael Sundler 88 2.519 (1065 5841 3534 4153), Anders Lundell 88 Arvika 2.229 (1270 3047 3748 3721), Victor Laack 90 1.786, Robert Lundell Arvika 1.399, Stefan Sundler 91 976.
K: Sarah Lindberg 89 2.295 (823 3081 3393 2992).

26.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp
M: Tomas Lövgren 1.506, Ronnie Enander 1.475, Joel Söderberg 1.430, Tomas Larsson 1.425, Peter Nilsson 1.159, Markus Mäki 946, Dan-Olof Pettersson 932, Mattias Melin 86 862, Robin Stenborg 91 127.
K: Helena Söderberg 1.932, Sara Hillgren 1.766.

26.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg om ej annat anges.
M: Magnus Linderoth Finish 1.893, Kauko Harjuniemi 1.846, Anders Dahl 86 1.459, Mattias Green 88 1.344, Mikael Harborn 1.337, Mats Sjölin 1.120, Joakim Larsson 86 825.
K: Victoria Joäng 89 1.954, Marie Karlsson 1.854, Madeleine Persson 88 1.800, Patricia Wiedel 89 1.703, Yvette Lindberg 1.276, Lina Sjölin 88 1.003.

26.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.513 (1298 4013 3827 4328), Pawel Szczyrba KA2 2.275, Johan Carlsson 85 Malmö 2.212, Jesper Fritz 85 Malmö 1.902, Sebastian Zawadski Malmö 1.639, Philip Nossmy Malmö 1.553 (X i diskus), Robert Glembro 1.527.
K: Maria Brorson 2.499 (1097 2434 356 3635).

26.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 86 2.122, Bengt Loo 1.987, Per Wiberg 1.660, Torgny Persson 1.519, Karl Gustavsson 1.392, Rune Persson 1.089, Simon Duljan 89 847, Bertil Karlsson 510, Kurt Öhman 489, Simon Magnusson 89 330, Leif Karlsson 126, Gösta Rörstrand 57, Kalle Karlsson 34, Agne Blomqvist 12.

26.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark 85 Västerås 2.195, Per Andersson 1.780, Kjell Jansson 1.589, Alf Sjökvist 1.214, Ulf Sandén 693, Tobias Andersson 91 454.
K: Birgitta Ehrt 582.

25.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Philip Åman Ullevi 2.684 (1400 4393 4588 3707), Christer Björkander 2.668 (1411 4527 4066 4072), Jonatan Falk 86 2.092, Daniel Falk 88 1.436.
K: Therese Andersson 89 1.546.

25.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Johan Persson 90 1.615, Kenneth Andersson Arvika 812, Jonathan Laack 92 667.
K: Sandra Andersson 90 Arvika 2.012 (1012 1636 2786 3004), Eva-Britt Andersson Arvika 917.

25.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Johnny Eriksson 2.303, Markus Mäki 1.057.
K: Katarina Ström 1.891, Caroline Ström 86 1.801.

25.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Kenneth Bergén 2.589 (1132 5388 3429 4504), Erik Holmgren 2.120, Joakim Stenman 1.747, Christian Bergén Hansson 90 1.412, Heimo Ojala 1.101, Johan Löfstedt Linden 927.
K: Carolina Hjelt 86 2.899 (1372 2811 3920 4177), Teresia Kovanen 2.178, Ingela Charléz 1.490.

25.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Rolf Gustavsson 1.950, Magnus Forsberg 1.946, Daniel Gustavsson 1.796, Martin Gustavsson 85 1.755, Lars-Göran Nylén 1.535, Henrik Ånsund 86 1.385, Per Ljunghage 1.301, Tomas Johansson 1.219, Mauri Kanneli 1.206.
K: Camilla Mattson 2.872 (1075 3496 3844 4497).

23.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Ulf Ankarling 88 2.590 (1242 510 4215 3579), Nick Fertita USA 1.909, Christoffer Sköld 86 Istrum 1.465, Erik Jakobsson 88 Brattås 1.438, Jonny Johansson 85 Dals Södra 1.397, Simon Johansson 87 Kil 1.358, David Tegel 87 Trollhättans SK 1.271, Mattias Brunström 88 1.108, Oscar Adolfsson 88 Orient 1.064, Victor Lohr 87 Orient 1.017, Joakim Strömwall 87 821.
K: Elinor Forssander 88 Mariestad 2.523 (1006 2510 3689 3870), Sofia Larsson 88 Säffle 2.255, Jenny Larsson 86 Filipstad 2.214, Maria Pettersson 87 Kristinehamn 2.050, Erika Persson 88 1.708, Rebecca Fahlgren 87 1.492, Karin Sindsjö 87 Säffle 1.357, Johanna Berg 88 Orient 1.168.

23.9 ARVIKA (Castorama)
Samtliga Arvika.
K: Sandra Andersson 90 1.784, Nina Ljung 89 1.707.

22.9 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: Richard Edman 1.500, Nils-Göran Nilsson 88 1.469, Martin Augustsson 86 1.373, Linus Dageryd 88 741, Filip Söderlind 88 631, Alexander Georgellis 90 277.
K: Frida Linde 90 1.791, Sara Långfors 90 1.130, Lisa Nerell 90 864.

22.9 NORRTÄLJE (Castorama) | Resultat
Samtliga Rånäs om ej annat anges.
M: Teddy Jonasson 1.992, Mattias Ekborg 1.973, Matti Hast Ununge 1.483, Kenneth Kihlbäck 1.404, Fredrik Ekstrand 1.011, Jan Sicklén 440.
K: Pia Lindström 1.313.

21.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Fredrik Johansson 87 Säffle 2.302, Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.266, Richard Johansson 88 Mariestad 1.738, Nick Fertita IF Göta?? 1.717, Johnny Johansson 85 Dals Södra 1.520, Christoffer Sköld 86 Istrum 1.493, Erik Jacobsson 88 Brattås 1.205.
K: Ellinor Forsander 88 Mariestad 2.399 (960 2336 3323 3940), Sofia Larsson 88 Säffle 2.306 (1104 3384 2593 2281), Jenny Larssopn 86 Filipstad 2.116 (slägga 4131), Madeleine Frykholm IF Göta 2.065, Maria Petterson 87 Kristinehamn 1.939.

19.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.529 (1466 3373 4185 3937), Jonas Birgersson 2.120, Jimmy Birgersson 1.070, Toni Birgersson 605.

19.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Tomas Larsson 1.496, Karl Holmgren 1.489, Tomas Lövgren 1.443, Lars Andersson 1.274, Arne Ström 1.154, Tony Bäck 668, Robin Stenborg 91 118.
K: Caroline Ström 86 1.740, Gunilla Ström 843.

19.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.720, Östen Eriksson 1.686, Alf Sjökvist 1.250.
K: Linn Wennbom 89 1.903, Ewa Wennbom 1.187.

18.9 NORRKÖPING (Castorama)
M: Jesper Sandberg 85 Tjalve 2.209, Alf Nede IFK Linköping 1.303.
K: Mikaela Samuelson 87 Norrköping 1.778.

15.9 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Väsby om ej annat anges.
M: Thomas Hirvonen 2.735 (1442 5112 4110 3812), Tommy Sarenbrant 2.357, Lasse Ohtamaa 2.353, Sorena Aghili 1.989, Matthias Krook 1.966, Martin Järvsäter 1.646, Joacim Andersson 89 1.033, Johan Andersson 89 980.
K: Petra Eklund Täby 2.116, Jennica Andersson 87 1.726, Mikaela Rosén 87 1.481, Asal Nagsbandi 87 1.102.

12.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Jimmy Nordin Malmö 3.260 (1859 5119 4904 4731), Lars Widén Örbyhus 2.402, Rolf Skalk 1.581, Mikael Nyman 1.375, Magnus Odén 1.346, Fredrik Lax 262.
K: Emma Allvin 1.922, Sara Mentzer 1.719, Cecilia Odén 85 1.595, Cecilia Höglund 1.110.

12.9 HERRLJUNGA (Castorama)
M: Oskar Berglund Bottnaryd 2.207 (slägga 5051), Stefan Holst Bottnaryd 1.741.
K: Viktoria Oscarsson 87 Herrljunga 2.144.

12.9 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Väsby om ej annat anges.
M: Thomas Hirvonen 2.780 (1439 5526 4132 3742), Håkan Andersson 2.719 (1559 4570 4290 3530), Tommy Sarenbrant 2.395, Lasse Ohtamaa 2.236, Henrik Hassel 87 Tureberg 1.936, Sorena Aghili 1.834, Martin Järvsäter 1.561, Patrik Fromell 86 1.427, Torbjörn Johansson 1.191.
K: Marie Barenfeld 85 Örebro 2.528 (1171 3759 3467 2296), Petra Eklund Täby 2.177.

12.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ola Berlin 1.874, Tony Bäck 671, Robert Örnehag 660, Kurt Lind 614, Sebastian Berlin 89 605, Alexander Berlin 91 162, Robin Stenborg 91 113.
K: Caroline Ström 86 1.732.

12.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Hans Källén 2.680 (1271 3271 4041 5025), Jonny Karlsson 89 1.946, Jens Edler Östersund 1.695.
K: Carina Källén 1.855.

12.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Per Östlund 2.585 (1389 4110 4166 3896), Rasmus Olofsson 2.129, Sergej Nikolajev 1.574, Staffan Strand 1.563, Håkan Tunander 1.528, Henry Paulvong 1.503, Karl Bergqvist 86 1.374, Robert Bergqvist 88 1.362, Christian Ahlsén 1.296, Tommy Ackås 1.277, Filip Bergqvist 90 155.
K: Katrin Ahlford 2.307 (959 2622 2838 3628).

12.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Bengt Johansson 2.858 (1262 3316 4519 6932), Håkan Setthammar 2.550 (1283 4788 3794 3949), Fred Schumacher 2.513 (1167 3976 3824 4970), Dindar Simitko 1.604.
K: Johanna Rydberg 88 2.206.

12.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.214, Per Andersson 1.674, Åke Lundberg 1.264, Eero Väisänen 821, Alf Jansson 622.
K: Linn Wennbom 89 2.071, Ewa Wennbom 1.295, Elsa Hedlund 90 1.125, Lillemor Johansson 1.015.

12.9 HELSINGBORG (Castorama)
K: Maria Pettersson Helsingborg 2.910 (1313 2705 5035 3410).

11.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.684, Alf Sjökvist 1.361, Alexander Brännkärr 88 840.

11.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Heikki Seppänen 1.999, Kjell Jansson 1.531, Kjell Jokiaho 49.

11.9 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Tony Settle 2.217, Tobias Ekberg 2.162, Andreas Ericsson 1.793.
K: Sofi Hildenborg 2.413 (958 3712 3017 2923), Sofia Gustafsson 2.347 (1020 3357 3140 2254), Jenny Jansson 2.207.

11.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson 3.002 (13.08 6716 3766 5313), Hans Källén 2.594 (1224 3657 4192 5108), Magnus Mårtensson Hammarby 2.389, Jens Edler Östersund 2.091, Jonny Karlsson 89 1.853.
K: Carina Källén 1.861.

11.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Axel Bernhult 2.671 (1303 4593 4572 3848), Jöran Westberg 2.070, Henrik Reitz-Karlsson 1.978, Joakim Stenman 1.867, Kenneth Björk 1.866, Mike Hazlewood 1.828, Mats Krigh 1.541, Mikael Magnusson Tumba 1.311, Kristian Petersson 1.179.
K: Stina Jacobsson Norrköping 2.439 (1037 2951 3627 2830), Teresia Kovanen 2.174, Mikaela Samuelson Norrköping 1.260.

10.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Per-Ola Andersson 1.731, Henrik Johansson 85 1.540, Jens Håkansson 1.228, Douglas Andersson 1.192, Sverker Sjölin 738.

9.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Victor Laack 90 1.649, Karl-Erik Ludvigsson 88 1.492.
K: Anna Hedström 90 1.821, Erika Markberg 87 1.652.

8.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.535 (1456 3710 4010 3900), Jimmy Birgersson 1.071.

6.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Hasse Lindström 953, Lars Johansson 838, Mikael Lindberg 738, Göran Kolm 653, Mats Bromark 558, Tomas Brunnsberg 477, Robin Stenborg 91 119.
K: Maria Johansson 1.090, Carina Lindström 663.

5.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark 85 Västerås 2.187, Per Andersson 1.760, Alf Sjökvist 1.487, Kjell Jansson 1.453, Eero Väisänen 860, Rolf Sjökvist 350.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 2.222 (slägga 5025), Ewa Wennbom 1.247.

5.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Tomas Larsson 1.530, Tomas Lövgren 1.370, Jakob Englund 1.174, Sivert Melin 1.080, Tony Bäck 670, Robin Stenborg 91 109, Alexander Berlin 91 70.
K: Caroline Ström 86 1.743, Madeleine Melin 1.439.

5.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.579 (1383 3947 4218 3970), Jonas Birgersson 2.292.

4.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.155, Johan Bark 85 Västerås 2.118, Robin Jansson Valö 1.737, Östen Eriksson Valö 1.664, Gabriel Berg 85 Östhammar 1.653.
K: Josefin Berg 85 Östhammar 2.397 (974 2002 2677 5254).

4.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Sten-Erik Wihlborg 1.934, Urban Lindberg 1.334, Kristoffer Johansson 1.138, Andreas Johansson 828.
K: Ida Johansson 86 1.711, Galina Kuznetsova 1.610.

4.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Pallas.
M: Glenn Håkansson 2.545 (1250 5357 3676 3733), Kenneth Riggberger 2.094, Conny Håkansson 1.909.

2.9 TORSBY (Castorama)
Samliga Bore.
M: Mårten Ejdervall 2.786 (1197 4497 4188 5753), Hans Eriksson 86 2.532 (1132 4350 3380 5552), Tommy Kristiansen 86 2.356, Erik Eriksson 2.244.

1.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.346, Jonas Birgersson 2.100.

30.8 SÖDRA VI (Castorama)
K: Johanna Lundmark Södra Vi 1.748.

30.8 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Per Östlund 2.585 (1354 4399 4078 3876), Stefan Samuelsson 2.314, Jan Samulsson 2.147, Rasmus Olofsson 2.142, Magnus Wickert 1.995, Johan Lundin 1.719, Sergej Nikolajev 1.427.

30.8 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Vittorio Gabrielli 2.887 (1591 4907 4416 4022), Tony Settle 2.700 (1304 3823 4015 5593), Daniel Jonsson 2.584 (1569 5040 3521 3229), Arto Kekki 2.554 (1322 5206 3693 3594), Kaj Jokinen 2.251.

29.8 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
M: Lars-G Öberg Östhammar 2.180, Östen Eriksson Valö 1.617.

29.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark 85 Västerås 2.0223, Per Andersson 1.590, Alf Sjökvist 1.499, Kjell Jansson 1.410, Reino Väisänen 856.
K: Linn Wennbom 89 2.148, Ewa Wennbom 1.320, Elsa Hedlund 90 1.069, Lillemor Johansson 1.024, Birgitta Ehrt 590.

29.8 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ola Berlin 1.880, Tomas Larsson 1.486, Mikael Öhman 1.395, Ulf Andersson 1.388, Tomas Lövgren 1.361, Tony Bäck 620, Alexander Berlin 91 108.
K: Jenny Englund 1.052, Gunbritt Andersson 681.

28.8 SMEDJEBACKEN (Castorama)
Samtliga Heros.
M: Roine Trondset 1.952, Mats Pettersson 1.493, Tor Trondset 1.270, Kent Hurnasti 1.200, Bo Sundström 1.171, Ove Gustafsson 1.013, Tommy Johannesson 998.
K: Karin Kristoffersson 87 1.995, Kristin Trondset 1.753, Karin Ströberg 1.045.

28.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 85 2.333, Christoffer Karlsson 85 2.325, Sten-Erik Wihlborg 1.836, Jakob Nyberg 88 998, Robert Lindberg 88 923, Stig Marklund 866, Kjell Klingstedt 775, Bengt Eklund 634.
K: Therese Öhman 88 1.723, Helena Dahlkvist 1.683.

28.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Hans Eriksson 86 2.412 (slägga 5602), Erik Eriksson 2.130.

27.8 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Jorma Jääskeläinen 1.347, Gustav Hansson 1.337, Mattias Dufour 88 559.
K: Annie Henriksson 86 2.103, Åsa Larsson 88 1.981, Carita Hansson 91 1.146, Camilla Olsson 89 936, Susan Hansson 865, Benita Hansson 90 725.

27.8 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Karl Holmgren 1.541, Lars Andersson 1.335, Fredrik Wendin 1.172, Peter Lindström 1.104, Tobias Johansson 989, Henrik Sandin 871, Fredrik Holmgren 727, Jörgen Ohlsson 664, Patric Carlsson 634.

21.8 STRÖMSUND (Castorama)
M: Marcus Olofsson 2.119, Tobias Olofsson 1.620, Håkan Bergström 1.477, Tomas Bergström 1.324, Jimmy Lundqvist 1.307, Brodde Almer 1.211.
K: Annika Källén 2.418.

Resultat

Resultat 2004

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>