Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 20 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2005

23.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Kristian Peterson 1.820, Thorbjörn Johansson Södertälje IF 874.
K: Teresia Kovanen 2.264, Nike Hermans 90 1.921, Louise Johansson 90 Södertälje IF 1.799.

23.10 TIERP (Castorama)
M: Johan Viklund Tierp 1.741.

23.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Per Andersson 1.703, Alf Sjökvist 1.387, Bernhard Karlsson Hässelby 1.178, Ragnar Norén 876, Eero Väisänen 721.
K: Lovisa Johansson 89 1.322, Ewa Wennbom 1.313, Lillemor Johansson 977, Hanna Älvebrink 92 540.

23.10 TIMRÅ (Castorama)
M: Mattias Eriksson Bollnäs 2.488 (1462 3024 4215 4034), Lars Eriksson Castor 2.020.

23.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Henrik Adolfsson 88 2.238.
K: Lena Borg-Oké 2.125 (spjut 3755).

22.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.115, Johan Berg 1.905, Gabriel Berg 1.580, Östen Eriksson Valö 1.505, Magnus Lindfors 1.303, Ronny Burman 1.178, Alf Sjökvist Valö 1.149, Eero Väisänen Valö 763
K: Josefin Berg 2.189 (slägga 4659), Malin Sandman Valö 466.

22.10 KUNGSÄNGEN (Castorama)
Samtliga Kungsängen.
M: Anders Walther 1.876, Christoffer Älvenstrand 89 942.

22.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
K: Anna-Karin Wikström Huddinge 1.576.

20.10 FORT COLLINS, CO (Castorama)
M: Mattias Borrman Västerås 3.170 (1423 5693 5113 5076).

20.10 SUNDSVALL (Castorama)
M: Mattias Eriksson Bollnäs 2.708 (1487 3404 4572 4519).

17.10 TORSBY (Castorama)
K: Sarah Lindberg 89 Bore 2.457 (993 2873 3437 3391).

16.10 GLANSHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Glanshammar om ej annat anges.
M: Kjell-Arne Sjögren 1.244, Peter Nyberg 1.016, Fredrick Djupström 958, Tomas Lahall 947, Allan Bodare 597, Sture Bodare 237.
K: Joanna Nydén 89 Wedevåg 2.200, Elin Sundlöf 89 2.055, Pernilla Svensson 1.266, Sandra Borgström 90 546.

16.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Guido Ripke 1.779, Magnus Odén 1.532.
K: Cecilia Odén 1.817, Fanny Lundmark 92 Skade 1.585, Therése Hedlund 1.218.

16.10 NYKÖPING (Castorama)
M: Frank Canderskog Katrineholm 1.060.

16.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.193, Per Andersson 1.750, Östen Eriksson 1.695, Kjell Jansson 1.475, Alf Sjökvist 1.348, Eero Väisänen 819.
K: Ewa Wennbom 1.342, Malin Sandman 565.

16.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Niclas Norling Tureberg 2.129, Fredrik Carlsson 1.624, Mattias Norling Tureberg 1.488, Andreas Lindblom 1.300, Anders Pettersson 1.046, Dan-Olof Pettersson 1.025, Christer Skytt Upsala 1.011, Robert Norling 801, Tony Bäck 601, Kent-Ola Nordlund 476.
K: Lotta Skytt Upsala 1.644, Amanda Skytt 91 1.546, Anna Norling 1.234, Lovisa Norlinder 942, Evy Norling 487.

16.10 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Tobias Ekberg 2.110.
K: Michaela Johansson 86 2.207, Jenny Jansson 2.185.

15.10 HUNTSVILLE, TX (Castorama)
M: Christian Ehrenborg Mölndal 2.692 (1384 3975 4717 4065), 3) Thomas Johansson Sävedalen 605 (714 2170 1746 1048).

15.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Stefan Samuelsson 2.348, Rasmus Olofsson 2.238, Jan Samuelsson 2.184, Tomi Vuorenmaa 2.070, Karl Bertrandt 2.004, Robert Bergqvist 88 1.927, Magnus Rystedt 1.672, Patrik Lythell 87 1.629, Henrik Encke 1.441, Daniel Olofsson 1.389, Philip Hébert-Wegman 88 1.076.
K: Lina Engren 2.491 (1199 3269 3335 2560).

15.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 89 1.608, Bertil Karlsson 817.

15.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Joakim Stenman 2.182, Kristian Peterson 1.799.

15.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Fredrik Persson 86 1.985, Guido Ripke 1.814.
K: Fanny Lundmark 92 Skade 1.652.

15.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Christian Hansson-Bergén 90 2.320 (1174 3243 3951 4233), Jonas Birgersson 2.309, Henrik Adolfsson 88 2.306, Joakim Axelsson 86 2.124, Åke Adolfsson 872.
K: Isabelle Eriksson 86 2.136.

15.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.145, Johan Bark Västerås 2.119, Robin Jansson 1.718, Östen Eriksson 1.680, Erik Spjut Danderyd Athl 1.573, ?? 1.229, Alf Sjökvist 1.124, Eero Väisänen 762, Malin Sandman 437.

14.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Anders Lindblom 812, Ulf Olsson 805, Mats Dahlberg 748, Örjan Hed 353, Jörgen Kops 0.

13.10 UPPLANDS VÄSBY (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Thomas Hirvonen 2.799 (1488 4971 4312 3914), Johan Szabo 2.639 (1295 5270 3907 3916), Lasse Ohtamaa 2.569 (1393 5137 4114 2993), Niklas Berg 1.762, Johan Lagerlund 1.191.

13.10 FORT COLLINS, CO (Castorama)
M: Magnus Lohse Mölndal 3.336 (1837 6143 4691 4700), Mattias Borrman Västerås 3.210 (1450 5714 5016 5340).

13.10 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Christian Hansson-Bergén 90 2.088.
K: Petra Öberg 89 2.208.

12.10 KUNGSÄNGEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Kungsängen.
M: Anders Walther 1.867, Vesa Meriläinen 1.473, Björn Holmqvist 754.
K: Emma Wallin 90 1.947, Sophie Kling 90 1.828.

10.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Hans Eriksson 86 2.716 (1182 4775 3824 5545), Tommy Kristiansen 86 2.597 (1263 4401 4405 3914), Erik Eriksson 2.055.

10.10 BOISE, ID (Castorama)
M: Mattias Jons Hässelby 3.056 (1473 4860 4072 6271), Staffan Jönsson Hässelby 2.931 (1409 4768 4818 4678).
K: Annika Hjelm 86 Huddinge 2.448 (850 2410 3021 5129).

9.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Niclas Norling Tureberg 1.985, Ola Berlin 1.806, Jan Gunnarsson 1.680, Mattias Norling Tureberg 1.554, Stefan Beronius 1.431, Joel Söderberg 1.355, Sebastian Berlin 1.138, Sivert Melin 1.062, Dan-Olof Pettersson 957, Robert Norling 814, Göran Kolm 712, Tony Bäck 626, Roland Norling 539, Kent-Ola Nordlund 453, Alexander Berlin 91 407.
K: Katarina Ström 2.000.

9.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Brännlund 1.693, Thomas Persson 1.659, Magnus Odén 1.597, Guido Ripke 1.354, Mikael Nyman 1.196.
K: Cecilia Odén 1.860, Malin Sjöberg 92 Skade 1.417, Emma Nääs 1.265, Therése Hedlund 1.197.

9.10 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: David Gustafsson Spårvägen 2.533 (1248 4036 3719 4817), Lasse Ohtamaa Väsby 2.528 (1288 5175 3916 3329), Ingmar Veinberg Lidingö 2.260 (spjut 5995), Bo Palmberg 2.088, Jöran Westberg 2.057, Bo Jacobsson Gotland 1.859, Kristian Peterson 1.622, Johan Löfstedt Linden 1.161, Johan Wansölin 89 Södertälje IF 1.049, Jari Kemi 88 767.
K: Carolina Hjelt 86 2.852 (1380 2620 3804 4205), Karin Engström IF Göta 2.765 (1024 2479 3921 5240), Anna Wikström 87 Tumba 2.488 (1255 3058 3778 2475), Stina Jacobsson 2.438 (1052 2621 3690 3318), Louise Johansson 90 Södertälje IF 1.865, Marium Rehman Tumba 1.489, Sana Rehman 92 Tumba 1.045.

9.10 NYBRO (Castorama) | Resultat
M: Stefan Fredriksson Södra Vi 2.083, Henrik Garpmo Hinden 1.716, Jörgen Nicklasson Södra Vi 1.331, Joakim Håkansson 87 Hinden 1.167, Mikael Johansson Oskarshamn 1.085.
K: Carina Garpmo 1.598.

9.10 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.446, Niklas Jansson 86 1.928.
K: Jenny Johansson 88 2.696 (1179 3708 3033 3703).

9.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgerson 2.257, Anders Sundström 2.229, Joakim Axelsson 86 1.912, Fredrik Jurstrand 89 1.272, Andreas Nyquist 86 1.196.
K: Petra Öberg 89 2.243 (866 2246 2419 4311), Amelie Gustafsson 88 Katrineholm 1.777, Lina Larsson 90 Nyköping 1.331.

9.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.271, Östen Eriksson 1.716, Kjell Jansson 1.507, Alf Sjökvist 1.369, Jon Sjökvist 1.218, Eero Väisänen 825.
K: Linn Wennbom 89 2.086, Ewa Wennbom 1.368, Elsa Hedlund 90 1.092, Hanna Älvebrink 92 519, Malin Sandman 489, Birgitta Ehrt 485.

9.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga Udd.
K: Martin Arnemar 2.288, Magnus Carlsson 389.
K: Malin Johansson 88 1.850, Ida Johansson 88 1.530.

9.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Kenneth Jansson Helsingborg 2.086, Roger Stridh 2.075, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.615, Greger Melin 1.330.
K: Teresia Kovanen Huddinge 2.145.

8.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga Udd.
M: Gordon Sjöqvist 2.128, Joachim Ivarsson 89 1.602, Per Truedsson 1.234, Anders Eriksson 89 1.178, Axel Eriksson 87 908, Thord Eriksson 782.
K: Emmie Borgqvist 88 1.888, Jenny Abrahamsson 87 1.592, Malin Åkesson 92 856.

8.10 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Linus Bernhult 3.011 (1507 4979 4862 4568), Axel Bernhult 2.678 (1300 4743 4329 4068), Kenneth Bergén 2.632 (1138 5825 3664 4401), Lasse Ohtamaa Väsby 2.498 (1315 5387 3951 2862), Jöran Westberg 2.146, Henrik Reitz Karlsson 2.067, Joakim Stenman 2.013, Niklas Berg Väsby 1.766, Östen Eriksson Valö 1.765, Kristian Peterson 1.694, Mats Krigh 1.673, Alf Nede IFK Linköping 1.338.
K: Carolina Hjelt 86 2.813 (1376 2699 3962 3730), Anna Wikström 87 Tumba 2.675 (1218 3126 4115 2838), Stina Jacobsson 2.420 (1001 2701 3520 3233), Annelie Schöldström 1.606.

8.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Jonatan Falk 86 2.072, Torbjörn Palm Sävedalen 1.873, Daniel Falk 88 1.743, Lars Frison Ymer 1.736, Emil Guldbrandsen 1.726, Lars Diechle Sävedalen 1.705, Karl-Peter Axell 1.639, Christer Björkander 1.597, Mikael Sandqvist Trollhättans SK 1.349, Richard Bensryd 1.221.
K: Alexandra Axell 89 2.223, Mia Callenberg 2.000.

8.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Fredrik Persson 2.174, Magnus Odén 1.429, Mikael Nyman 1.289, Thomas Walch 91 963, Martin Maxe 91 704.
K: Malin Sjöberg 92 Skade 1.406, Mikaela Engvall 91 Skade 810.

8.10 HENÅN (Castorama)
Samtliga Brattås.
M: Patrik Bagge 2.056, Niklas Bagge 87 2.054.

8.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Johnny Eriksson 2.311, Anders Bergman 1.486, Arne Ström 1.030, David Rabuco 640.
K: Katarina Ström 1.985, Gunilla Ström 691.

8.10 AUSTIN, TX (Castorama)
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.099 (1727 4633 4612 4945), Mathias Wennberg Castor 2.806 (1284 4294 4254 5590), Henrik Wennberg Upsala 2.714 (1763 X 5950 4577).

8.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.055, Mikael Persson 86 1.956, Per Wiberg 1.397, Rune Persson 1.106.
K: Julia Wiberg 92 1.435.

8.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Jonathan Laack 92 1.694, Stefan Sundler 91 1.588, Jan Sundler 1.476.

6.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.714 (1408 5388 4154 3536), Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås 1.978, Robin Lundgren 89 Katrineholm 1.534, Mattias Brunström 88 IF Göta 1.321.
K: Elinor Forssander 88 Mariestad 2.693 (1006 2788 3766 4545), Maria Pettersson 87 Kristinehamn 1.780

5.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Isaac Atlinger 1.870.
K: Annie Henriksson 86 2.170, Åsa Larsson 88 2.140, Teresia Snäckerström 91 1.620, Boel Tetens 88 1.551, Julia Kimback 93 Tjelvar 1.293, Carita Hansson 91 1.229, Ellinor Sundstrand 94 Visby Gute 827.

5.10 UMEÅ (Castorama)
M: Johnny Ulinder Vingarna 2.161.

5.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Christian Hansson-Bergén 90 Huddinge 2.164, Johan Axelsson 86 2.049, Henrik Hassel 87 1.463, Tobias Gunnarsson 89 1.257, Andreas Nyquist 86 1.246.
K: Petra Öberg 89 2.213, Lina Larsson 90 1.427, Michaela Holmer 89 1.389.

5.10 VÄXJÖ (Castorama)
M: Fredrik Ahlström Växjö 1.896.

4.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Annette Nilsson 2.119, Ingela Marklund 2.073, Pia Sandberg 1.848, Gunilla Maschel 1.448.

4.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.828, Anders Andersson 1.724, Svante Edvardsson 1.633, Andreas Lindell-Svensson 91 701, Alexander Augustsson 91 695.

4.10 UPPLANDS VÄSBY (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Lasse Ohtamaa 2.489, Patrik Fromell 86 1.392, Patrik Berg 88 1.149, Reijo Heilman 1.002.

4.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås 1.881, Andreas Larsson 90 Kristinehamn 1.447, Robin Lundgren 89 Katrineholm 1.399.

3.10 BOISE, ID (Castorama)
M: Mattias Jons Hässelby 3.158 (1455 5685 4192 6120), Staffan Jönsson 2.917 (1425 4852 4768 4500).
K: Annika Hjelm 86 Huddinge 2.320 (slägga 5073).

2.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Pär Wisme 2.495 (1255 5534 3653 3297), Daniel Nyman 87 Svenljunga 2.386, Erik Svensson 87 2.317, Emil Svensson 89 2.175, Björn Barrefors 87 Falköping 2.171, Joachim Ivarsson 89 Udd 1.769, Jonas Mårtensson 88 Villstad 1.538, Erik Karlsson 87 1.536.

2.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.229, Mikael Persson 86 1.929, Per Wiberg 1.635, Simon Duljan 89 1.025, Rune Persson 1.020, Bertil Karlsson 532, Gösta Rörstrand 19.

2.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ola Berglund 1.752, Jan Levin 1.201, Joakim Lindström 1.086, Dan-Olof Petterson 901, Peter Dahlberg 767, Holger Petersén 667, Tony Bäck 612, Kent-Ola Nordlund 466, Kurt Lind 424.

2.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.782 (1244 4486 3997 5773), Svante Söderlund 2.740 (1232 4627 3898 5517), Hans Eriksson 86 2.578 (1107 4310 3609 5704), Mikael Zetterlund 2.324, Tomas Ohlsson 86 1.649.
K: Maria Eriksson 2.147.

2.10 HENÅN (Castorama)
Samtliga Brattås.
M: Patrik Bagge 2.011, Niklas Bagge 87 1.947.

2.10 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Håkan Åberg 2.309 (slägga 4932), Niklas Jansson 86 1.959.

2.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.639, Patric Wåhlin 1.552, Berndt Isaksson 1.524, Leif Carlsson 1.295, Didrik Andersson 90 1.197, Harald Henriksson 1.123, Tommy Fors 90 965.
K: Majken Henriksson 981.

2.10 HABO (Castorama)
Samtliga Habo.
M: Johan Rogö 2.184, Lsse Elfgaard 1.572, Hannu Tuomainen 923
K: Eleanor Knowles 2.149, Martina Carlsson 91 1.571, Ann-Louise Elfgaard 1.348, Matilda Elfgaard 1.153, Malin Andersson 90 1.126.

2.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.273, Per Andersson 1.842, Kjell Jansson 1.500, Alf Sjökvist 1.274, Tobias Andersson 91 908, Eero Väisänen 859, Tim Carlsson 92 0.
K: Elsa Hedlund 90 1.146, Hanna Älvebrink 92 742.

2.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Magnus Odén 1.379.
K: Simona Geries 89 Skade 2.268 (985 3532 3059 2192), Cecilia Odén 1.781, Malin Lindblom 91 Skade 1.094, Mikaela Engvall 91 Skade 829.

2.10 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Sebastian Mattsson 89 2.107, Daniel Hägg 87 1.927, Andreas Löfqvist 86 1.597, Robin Hägg 90 1.137, Andreas Blom 88 1.099, Dick Blom 1.085, Arne Thell 1.066, Sven Mattsson 1.028, Kenneth Olsson 1.013.
K: Ann-Sofie Åkesson 87 2.267 (1032 2309 2900 3387), Hanna Jönsson 88 2.200, Sara Cronsioe 90 1.931, Sofie Svensson 87 1.917, Anna Jönsson 90 1.831, Jannica Nilsson 89 1.827, Emelie Hoffer 89 1.692, Rebecca Henriksson 90 1.092.

2.10 SÖDERTÄLJE (Castorama) | Resultat
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Jacob Petersén-Klingberg 1.968, Kristian Peterson Huddinge 1.766, Johan Holmberg 88 1.403, Mikael Magnusson Tumba 1.226, Nicolas Thalén 1.203, Johan Wansölin 89 906, Victor Kriström 90 Bromma 794, Thorbjörn Johansson 791, Andreas Eklund 703, Daniel Fagerström Tumba 618, Erik Karlsson 88 Tumba 579, Carl Svensson 91 Bromma 17.
K: Johanna Gustafson 2.672 (994 3510 3535 3905), Louise Johansson 90 1.859.

2.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu om ej annat anges.
M: Christian Hermansson 2.155, Peter Fritz 1.985, Mikael Johansson 1.931, Peter Fredriksson 1.549, Stefan Johansson 1.451, Patrik Persson 1.401, Jorma Antikainen 1.379, Fredrik Lundqvist 1.236, Johan Assarsson 1.107, Bo Knutsson Frinnaryd 1.045, Kent Samuelsson 1.020, Roger Härlebo 736, Tobias Hesselgren 86 681.
K: Rebecka Karlsson Alvesta 2.392 (931 3465 2660 3850), Louise Josefsson 88 1.930, Catrin Wallin 1.539, Sara Samuelsson 89 1.519.

2.10 MOTALA (Castorama)
Samtliga Motala om ej annat anges.
M: Johnny Karlberg 2.202, Johan Ericsson IFK Linköping 1.804, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.658, Mikael Selvin 1.653, Anders Elfving 1.138, Per Husvall 1.070.
K: Martina Efraimsson 2.186, Sandra Landström 2.041, Erika Sigvardsson 1.606, Karin Glavstedt Huddinge 1.467, Susanne Karlsson 1.019.

2.10 EKSJÖ (Castorama)
Samtliga Eksjö om ej annat anges.
M: David Hällgren 88 1.924, Stellan Broman 1.308, Johnny Brännström 1.199, Dennis Fagerberg 918, Leif Andreasson 724.
K: Teresia Kovanen Huddinge 2.058, Ellinor Nilsson 1.295, Linda Nilsson 1.259.

1.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Pawel Szczyrba Malmö 2.255, Johan Carlsson Malmö 2.252, Jonas Forsberg 2.208, Sebastian Zawadski Malmö 1.738, Martin Andersson 90 1.545, Petter Olson 91 Malmö 1.140, Olof Lindberg 1.140, Ola Hallander 964, Fredrik Persson 703, Jonathan Ström 92 Malmö 654.

1.10 NORRKÖPING (Castorama)
Samtliga Tjalve om ej annat anges.
M: Kemal Alic Tiwaz 2.420, Jesper Sandberg 2.229, Isak Borén 1.880.
K: Camilla Norr-Ericson 91 2.053, Anita Norr 1.890.

1.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Bo Palmberg 2.112, Mike Hazlewood 1.885, Mikael Magnusson Tumba 1.316, Roger Karlsson Tumba 1.202, Gunnar Wellmar Tumba 623.
K: Anna Wikström 87 Tumba 2.500 (1216 2881 4062 2226), Stina Jacobsson 2.465 (985 2871 3756 3143), Mikaela Samuelsson 87 Tjalve 1.718.

1.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Svante Curenstam 1.383, Oscar Wallin 89 1.269, Anders Grönvall 1.158, Andreas Agelii 575, Bo Larsson 496.
K: Anna Ek 2.086, Maja Larsson 88 1.316, Berit Säf 553, Ingela Damgren 354.

1.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Stefan Alneroth 2.365 (slägga 4870), Tobias Björklund 1.977, Guido Ripke 1.904, Ruben Kiefer 1.856, Henrik Sahlström 1.643, Magnus Odén 1.439.
K: Simona Geries 89 Skade 2.299 (975 3672 3358 1986), Cecilia Odén 1.705, Malin Sjöberg 92 Skade 1.327, Malin Lindblom 91 Skade 1.036.

1.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Erik Larsson 2.851 (1479 4910 4491 4122), Andrus Klaar Spårvägen 2.391, Gustav Melén 2.285, Jonas Kysinger 1.976, Urban Larsson 1.701, Håkan Jacobsson 1.504, Jorma Jääskeläinen 1.261, Aron Widén 1.016.
K: Christina Larsson 2.254 (1034 2323 3060 2828), Annie Henriksson 86 2.182, Åsa Larsson 88 2.034, Teresia Snäckerström 91 1.561, Boel Tetens 88 1.538, Carita Hansson 91 1.057, Ellinor Sundstrand 94 Visby Gute 785, Benita Hansson 90 673.

1.10 KUNGSÄNGEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Kungsängen om ej annat anges.
M: Henrik Hassel 87 Nyköping 1.948, Anders Walther 1.793, Tomas Holmqvist 88 1.535, Jimmy Nilsson 1.421, Hannes Öckerman 87 1.374, Reine Rasmusson 1.219, Christoffer Älvenstrand 89 1.184, Mattias Claesson 86 Hässelby 1.134, Sune Andersson 1.131, Joakim Kling 1.065, Patric Erlandsson 88 1.020, Jimmy Holmroos 89 Västerås 934, Pär Thomsson 918, Björn Holmqvist 793, Robin Leandersson 88 Kyrkhult 695, Russel Segar 678, Oskar Majling 86 613, Max Berglund 86 388.
K: Emma Wallin 90 1.906, Elin Andersson 86 Hässelby 1.846, Sofia Stensiö 88 Hässelby 1.732, Emilie Andersson 89 Hässelby 1.594, Charlotta Brishammar 87 Lidingö 1.452, Felicia Thomsson 92 1.234, Camilla Åhlund 932, Julia Appeldahl 91 239.

1.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi om ej annat anges.
M: Stefan Fredriksson 2.251, Christian Hermansson IK Sisu 2.186, Peter Fritz IK Sisu 2.084, Gustav Nilsson 2.066, Daniel Lennartsson 88 1.607, Jörgen Nicklasson 1.408, Thomas Lundmark 87 1.352, Mikael Johansson 1.099.
K: Rebecka Kvist Alvesta 2.729 (1143 2753 2910 5390), Rebecka Karlsson Alvesta 2.603 (1023 3373 3007 4147), Sara Samuelsson 89 IK Sisu 1.718, Louise Josefsson 88 IK Sisu 1.431, Ingela Charléz Huddinge 1.400.

1.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson 1.684, Leif Gustavsson 1.609, Richard Fagerstrand 1.588, Jan Svensson 1.474, Greger Melin Bottnaryd 1.268, Ambjörn Martinsson Stensjön 1.240.
K: Åsa Danielsson 1.149.

1.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Jonas Rothén 1.938, Henric Rothén 1.774, Svante Edvardsson 1.655, Johan Andersson 88 1.598, Alexander Lindell-Svensson 89 1.266, Håkan Rothén 1.092, Andreas Lindell-Svensson 91 1.088, Per Andersson 793, Fredrik Ahlström 91 714, Leif Dahlberg 683, Josef Sandberg 89 682, Johannes Andersson 92 73.
K: Johanna Andersson 90 1.852, Alexandra Bloch 87 1.336, Viktoria Bloch 89 1.224, Therese Andersson 929, Veronika Larsson 797.

1.10 ÖRBYHUS (Castorama)
Samtliga Örbyhus.
M: Johan Mörner 2.148, David Ståhlberg 87 1.698, Johannes Hiding 966.

1.10 KYRKHULT (Castorama)
Samtliga Kyrkhult om ej annat anges.
M: Ken Pihlblad Malmö 1.960, Krister Svensson 1.951, Leif Persson 1.667, Mathias Olsson 1.635. Mats Svensson 1.499, Jonny Svensson 1.493, Martin Hansson 1.481, Bo Gustafsson 1.397, Roland Pihlblad 1.234, Leif Johnsson 1.156, Bengt Holmgren 1.138, Sten Olsson 1.056, Joel Johnsson 91 1.044, Robin Rolandersson 87 963, Peter Persson 942, Fredrik Höög 89 696, Daniel Johansson 89 693, Kjell-Arne Pihlblad Lönsboda 628.
K: Ida-Maria Holmgren 2.368 (919 2050 3450 4323), Ida Johansson 86 1.545, Lotta Ragnarsson 1.426, Frida Johnsson 86 1.224, Katrina Johansson 1.169, Therese Pihlblad 89 818, Jenny Ahlroth 89 797, Anna Höög 92 704.

1.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Jan Gunnarsson 1.767, Ulf Gunnarsson 1.615, Ronnie Enander 1.502, Fredrik Carlsson 1.498, Robert Kastemyr 87 1.309, Andreas Sjöberg 1.155, Douglas Hagberg 1.092, Joar Sjöström 88 1.015, Patrik Enander 950, Hans Andersson 893, Mattias Knutsson 825, Jesper Pettersson 88 764, Markus Kastemyr 89 724, Stefan Larsson 613, Jakob Pettersson 89 506, Jesper Hallén 89 494, Jakob Levin 89 457, Dan Mineur 90 445, Erik Deremar 90 439, Niklas Engström 429, Anton Eriksson 90 413, John Mattsson 89 378, Jim Berger 90 368, Fabian Pettersson 89 229.

1.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.188, Johan Berg Östhammar 2.126, Östen Eriksson 1.779, Erik Spjut Danderyd Athletics 1.598, Alf Sjökvist 1.425, Alexander Brännkärr 88 1.011, Alexander Foxegård 89 938, Eero Väisänen 820, Reino Väisänen 818.
K: Ewa Wennbom 1.321.

1.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Joakim Axelsson 86 1.589, Andreas Nyquist 86 1.184, Fredrik Jurstrand 89 1.114.
K: Petra Öberg 89 2.164, Madeleine Andersson 90 1.975.

30.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Arto Kekki 2.414.
K: Heidi Ruottinen 2.119.

29.9 TORSBY (Castorama)
K: Sandra Andersson 90 Arvika 2.286(1107 1939 3303 3204).

29.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Ulf Ankarling 88 2.740 (1420 5586 4417 3205), Erik Jakobsson 88 Brattås 1.780, Daniel Larsson 89 Filipstad 1.775, Robin Lundgren 89 Katrineholm 1.540, Johan Andersson 89 Väsby 1.263, Johan Arnqvist 1.224, Ola Thorängen 89 587.
K: Elinor Forssander 88 Mariestad 2.546 (1018 2550 3325 4369), Madeleine Frykholm 2.249 (858 3999 2435 3132), Matilda Häggström 88 Ulricehamn 1.425, Malin Bjergestam 88 Kil 1.089, Sara Holmgren 90 835.

29.9 FALUN (Castorama)
M: Torbjörn Sörman 86 Wedevåg 2.540 (1187 4388 3676 4849), Tobias Thor 88 Upsala 1.859, Andreas Andersson 87 Upsala 1.513.
K: Emma Ståhlberg 86 Kilafors 2.502 (986 2520 3149 4488).

29.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.513 (1362 4426 3307 4383), Jonatan Falk 86 2.168, Erik Winerö 2.025, Sebastian Axell 91 1.787 (949 4426 2873 2366), Emil Guldbrandsen 1.757, Daniel Jacobsson 1.732, Karl-Peter Axell 1.624, Ralf Ivarsson 1.182, Mathias Sabel 91 347.
K: Alexandra Axell 89 2.181, Mia Callenberg 89 1.953, Therese Andersson 89 1.842, Åse Thorsen 89 1.717, Anita Andersson 1.506, Nathali Corneliusson 91 45.

28.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson 86 Järvsö 2.695 (1460 4239 3949 4482), Ibro Ribic 86 Falun 2.689 (1384 3696 4324 4832), Torbjörn Sörman 86 Wedevåg 2.633 (1250 4601 3726 4930), Samuel Lindén 86 Falun 2.056, Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden 1.929, Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden 1.729, Rasmus Nim 89 Gäddede 1.122.
K: Marie Hilmersson Falun 3.131 (1212 3041 4284 5753), Joanna Nilsson 87 Nynäshamn 2.379 (1022 2753 3093 3343), Joanna Nydén 89 Wedevåg 2.254 (862 2608 2875 3699), Lina Pohl 87 Örebro 2.136, Sofie Jansson 88 Valbo 1.789, Stina Bolö86 Mora 1.389.

28.9 UMEÅ (Castorama)
M: Simon Staaf 86 Vingarna 2.333, Krister Sarinen IFK Umeå 2.189, Peter Edfors Sollefteå 1.461, Jan-Erik Holmberg Nedre Soppero 1.118.

28.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Christian Hansson-Bergén 90 Huddinge 1.930, Tobias Gunnarsson 89 1.207, Fredrik Jurstrand 1.147.
K: Petra Öberg 89 2.194, Lina Larsson 90 1.396, Michaela Holmer 1.364.

27.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.540 (1370 5623 3553 3192), Richard Johansson 88 Mariestad 2.039, Erik Jakobsson 88 Brattås 1.940, Daniel Larsson 89 Filipstad 1.724, Per-Ola Andersson Gnistan 1.700, Joakim Strömwall 87 IF Göta 759.
K: Elinor Forssander 88 Mariestad 2.692 (1033 2434 3868 4746), Sofia Larsson 88 Säffle 2.252 (1060 3346 2789 2299), Maria Pettersson 87 Kristinehamn 1.995, Sanna Jansson 89 Örebro 1.846, Karin Sindsjö 87 Säffle 1.543.

27.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson 86 Järvsö 2.792 (1460 4464 3971 4891), Ibro Ribic 86 Falun 2.761 (1378 3933 4392 5014), Torbjörn Sörman 86 Wedevåg 2.634 (1257 4763 3612 4898), Johan Pihlgren 86 Strand 2.569 (1441 4570 3656 3811).
K: Jenny Johansson 88 Västerås 2.753 (1148 3478 3503 3785), Joanna Nilsson 87 Nynäshamn 2.188.

25.9 BOLLNÄS (Castorama) | Resultat
Samtliga Bollnäs om ej annat anges.
M: Ulf Larsson 1.197, Ulf Engbrg 1.189, Fredrik Andersson 90 1.161, Hans-Olov Näsman 1.115, Joakim Näsman 1.107, Anton Larsson 91 1.082, Pär Malmros 1.009, Anders Thornberg 868, Dan Andersson 670, Jan Kastberg 637, Björn Jonsson 499, Sven-Åke Holm Edsbyn 419, Håkan Vikström 0.
K: Maria Kastberg 91 Järvsö 1.831, Sandra Engberg 91 1.716, Kajsa Jonsson 90 Edsbyn 1.664, Maria Norgren 1.646, Jenny Öhman 91 1.367, Saga Thornberg 92 1.289, Anna Holm 90 Edsbyn 1.236, Maria Thornberg 1.119, Nina Vikström 90 1.071, Karin Öhman 853.

25.9 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Axel Bernhult 2.638 (1286 4443 4518 3910), Lasse Ohtamaa Väsby 2.605 (1362 5230 4120 3230), Jöran Westberg 2.165, Bo Palmberg 2.160, Mike Hazlewood 1.947, Niklas Berg Väsby 1.922, Martin Järvsäter Väsby 1.612, Mats Krigh 1.520, Antero Mäkinen 1.234, Johan Löfstedt Linden 1.004.

25.9 SÖDERTÄLJE (Castorama) | Resultat
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Sven Ohlson 2.127, Tyko Johansson 2.027, Kristina Peterson Huddinge 1.791, Johan Holmberg 88 1.375, Mikael Magnusson Tumba 1.116, Kenneth Spetz 890, Johan Wansölin 89 777, Thorbjörn Johansson 709, Adam Busznyak 88 Tumba 664, Erik Karlsson 88 Tumba 532, Björn-Erik Johansson 91 349.
K: Anna Hellströmer 2.459 (1045 3522 2708 3392), Anna Wikström 87 Tumba 2.451 (1167 2851 3829 2367), Louise Johansson 90 1.916, Sofia Eriksson 89 Hellas 1.904, Emma Swärd 89 1.699, Anna Björneman 89 525, Elin Spetz 90 519.

25.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Henrik Sahlström 1.652, Magnus Odén 1.621, Mikael Nyman 1.344.
K: Cecilia Odén 1.825.

25.9 TRELLEBORG (Castorama) | Resultat
Samtliga Trelleborg om ej annat anges.
M: Magnus Lindroth Finish 1.863, Kauko Harjuniemi 1.760, Thomas Hansson 1.716, Anders Dahl 86 1.545, Mats Sjölin 1.041, Håkan Anderberg Malmö 1.025, Håkan Persson 346.
K: Madeleine Persson 88 1.864, Lina Sjölin 88 1.136.

25.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Håkan Öberg 2.816 (1288 4902 4326 4907), Joakim Axelsson 86 1.931, Andreas Nyquist 86 1.015.
K: Petra Öberg 89 2.214 (891 2290 2511 4218), Lina Larsson 90 1.355, Michaela Holmer 89 1.313, Madeleine Andersson 90 1.201.

25.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.150, Johan Bark Västerås 2.044, Kjell Jansson 1.559, Per Andersson 1.509, Alf Sjökvist 1.274, Åke Lindén 1.109, Eero Väisänen 819, Tobias Andersson 91 717, Ulf Sandén 709.
K: Ewa Wennbom 1.434, Christina Andersson 968, Lillemor Johansson 880, Hanna Älvebrink 92 693, Malin Sandman 400.

25.9 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Daniel Hägg 87 1.767, Christoffer Henriksson 1.383, Patrik Beckvall 1.182, Andreas Blom 88 1.117, Robin Hägg 90 1.003, Dick Blom 957, Anders Cronsioe 516.
K: Jasmine Henriksson 88 2.876 (1191 3813 3809 4119), Sara Cronsioe 90 1.966, Sofie Svensson 87 1.871, Anna Jönsson 90 1.813, Jannica Nilsson 89 1.755.

25.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Johan Lundin 1.836, Andreas Mokdasi 1.671 (974 3901 2485 2548), Andreas Liljemark 1.639, Henrik Encke 1.571, Patrik Lythell 1.559, Niklas Larsson 926.

25.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Fredrik Savilahti 1.637, Fredrik Westberg 1.199, Lars-Olof Färnström 900, Jan Ritze 713, Kent-Ola Nordlund 333.

24.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.464 (1230 4396 3823 3936), Johan Bark 2.353, Peter Holmroos 1.927, Niklas Jansson 86 1.865, Martin Astfors 1.675, Mats Bodén 1.594, Zdravko Kopparvik 1.548, Henrik Astfors 87 1.269, Mikael Waltari 1.178, Erik Folke 86 1.074, Tomas From 1.056, Bo Johansson 939, Jens Fröjd Gustafsson 87 928, Jimmy Holmroos 89 876, Mattias Astfors 90 863, Eddy Willför 88 788, Mikael Nordmark 733, Jan Frisk 725, Lars Eriksson 490.
K: Johanna Rydberg 88 2.240 (923 1772 2958 4354), Sirpa Holmroos 1.690, Jenny Holmroos 86 1.594, Evelina Lunner 86 1.570, Leena Hautala 1.467, Amanda Rydberg 93 1.318, Lotta Domås Westling 1.134.

24.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 2.164, Gabriel Berg 1.636, Ronny Burman-Nyström 1.355, Magnus Lindfors 1.281, Bernhard Karlsson Hässelby 1.229.

24.9 ÅNGE (Castorama)
Samtliga Ånge.
K: Veronica Lundgren 86 2.736 (1168 3943 2942 3882), Erika Sundin 89 1.666.

24.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.349, Pawel Szczyrba Malmö 2.224, Martin Andersson 90 1.451.
K: Barbro Bengtson 2.199 (bl a kula 1162), Hanna Bengtson 92 1.064, Lina Bengtson 94 451.

24.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Henrik Balkander 2.420, Christer Björkander 2.390 (kula 1402), Jonatan Falk 86 2.109, Daniel Falk 88 1.843, Emil Guldbrandsen 1.749, Sebastian Axell 91 1.666.

24.9 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.518 (1361 5279 3912 2938), Jöran Westberg 2.056, Tobias Björklund Gefle 1.960, Johan Szabo Väsby 1.937, Martin Szabo Väsby 1.825, Kristian Peterson 1.811, Antero Mäkinen 1.191.
K: Anneli Schöldström 1.761.

22.9 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Väsby om ej annat anges.
M: Thomas Hirvonen 2.839 (1498 5121 4397 3906), Johan Szabo 2.627 (1283 5170 3793 4118), Lasse Ohtamaa 2.609 (1345 5482 4188 3052), Joacim Andersson 89 1.357, Patrik Berg 88 1.230.
K: Petra Eklund Täby 2.234 (1067 3099 2856 2331), Mikaela Rosén 87 1.586, Therese Rosén 88 1.250, Anna Aronsson 88 1.106, Caroline Almgren 89 981.

22.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Pallas.
M: Glenn Håkansson 2.366, Kenneth Riggberger 2.013, Conny Håkansson 1.961, Anna Palm 1.291, Linda Carlén 1.156, Johan Palm 935, Anders Lidfors 900.

22.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 2.609 (1295 4125 3882 4816), Viktor Laack 90 2.045, Jonatan Laack 92 1.553.
K: Anna Hedström 90 2.004.

21.9 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 90 1.171, Sven Mattsson 980.

21.9 NORRTÄLJE (Castorama) | Resultat
Samtliga Rånäs om ej annat anges.
M: Teddy Jonasson 2.096, Sören Thuresson Hagunda 1.333, Conny Renman 1.240, Mats Jällrud 1.141, Björn Johansson Hagunda 1.053, Erik Björk Hagunda 657, Tommy Ekström 623, Fredrik Danielsson 618.
K: Jenny Packalén 87 1.874 (753 1484 2583 3786), Louise Arbstig Holm Hagunda 1.419.

21.9 UMEÅ (Castorama)
M: Kent Lennerfjäll Bore 2.621 (1135 5745 3624 4471), Johnny Karlsson 89 Strömsund 2.426 (1156 4195 3935 4049), Simon Staaf 86 Vingarna 2.331, Johnny Ulinder Vingarna 1.646, Peter Edfors 89 Sollefteå 1.452, Fredrik Andersson 87 Luleå 1.189.
K: Emelie Olofsson 89 Vingarna 2.121.

18.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Johnny Karlsson 89 2.470 (1093 4201 4126 4367).
K: Veronica Karlsson 3.037 (1220 3593 4452 4025).

18.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Sven Ohlson 2.057, Tyko Johansson 1.957, Kristian Pettersson Huddinge 1.813, Christofer Fredriksson 1.680, Johan Holmberg 88 1.482, Mattias Ljungkvist 1.419, Andreas Thornell 1.177, Torbjörn Johansson 734, Johan Wansölin 89 723, Björn-Erik Johansson 91 501, Viktor Svärd 91 361.
K: Louise Johansson 90 1.992, Emma Svärd 89 1.634.

18.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Thomas Hirvonen Väsby 2.761 (1430 5075 4272 3861), Andrus Klaar Spårvägen 2.389, Jöran Westberg 2.164, Bo Palmborg 1.955, Mike Hazlewoo 1.927, David Olsson 88 Hammarby 1.749, Jari Kemi 88 1.559, Antero Mäkinen 1.223, Heimo Ojala 1.083, Amir Rehman 88 Tumba 848, Markus Hopponen Tumba 585.
K: Camilla Westerlund Spårvägen 2.763 (1057 3609 3603 4035), Anneli Schöldström 1.554, Marium Rehman Tumba 1.515.

18.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Fredrik Carlsson 1.556, Ulf Andersson 1.410, Jörgen Olsson 1.248, Andreas Lindblom 1.214, Hasse Lindström 1.119, Sivert Melin 1.103, Lars Johansson 922, Dennis Tenggren 90 502, Kent-Ola Nordlund 250.
K: Caroline Ström 86 1.644, Maria Johansson 1.188, Petra Stork 946, Kristina Bergman 811, Carina Lindström 739, Alexandra Lindström 93 658, Fanny Johansson 93 624.

18.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Jan Samuelsson 2.170, Per Östlund 2.084, Johan Lundin 1.840, Henrik Encke 1.681, Andreas Liljemark 1.556, Daniel Olofsson 1.504, Torbjörn Berg Hammarby 1.039.
K: Katrin Ahlford 2.182.

18.9 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: Nils-Göran Nilsson 88 1.726, Per Söderström 88 1.632, Richard Edman 1.598, Kalle Linde 88 1.552, Viktor Ritchey 88 1.172, Linus Dageryd 88 1.009, Åke Jernberg 786, Daniel Hedén 90 461.
K: Frida Linde 90 1.991, Sara Långfors 90 1.283, Sofia Tångelin 1.221, Heidi Schmidt 93 978, Hanne Olsson 88 573.

18.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.217, Henrik Johansson 87 1.850, Alf Sjökvist 1.334, Eero Väisänen 853, Tobias Andersson 91 789, Reino Väisänen 778, Stefan Lundgren 87 762.
K: Linn Wennbom 89 2.035, Ewa Wennbom 1.366, Lillemor Johansson 957, Laila Väisänen 916, Birgitta Ehrt 579, Hanna Älvebrink 92 534, Malin Sandman 271.

17.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Henrik Johansson 87 1.770, Kjell Jansson 1.465, Ulf Sandén 725.
K: Lillemor Johansson 890.

17.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Kevin Blomé 91 253.
K: Jane Runesson 90 1.292.

17.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.374, Pawel Szczyrba Malmö 2.278.

17.9 MÖLNDAL (Castorama)
Samtliga Mölndal om ej annat anges.
M: Philip Åman Ullevi 2.673, Gunnar Axlid Ullevi 2.495 (1503 3075 3784 4421), Jonas Lohse 87 1.981, Ulf Petersson 1.740, Emil Predan 88 1.544, Marcus Uussalu 88 1.474, Carl Melin 89 1.220, Joakim Norman 1.089, Pontus Norman 88 926, Anders Soovik 505.
K: Caroline Höglund IF Göta 2.444 (1076 2057 3764 3591), Erica Johansson 2.277 (1044 3039 2769 2766), Karin Höglund 87 2.192, Kajsa Levin 1.545, Maria Persson 862.

17.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.331, Lars-Göran Öberg 2.104, Lars Karlsson 1.879, Östen Eriksson Valö 1.736, Alf Sjökvist Valö 1.398, Rolf Sjökvist Valö 130.

17.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson 3.063 (1338 6949 3930 5264), Mattias Eriksson Huddinge 2.663 (1252 7064 3405 3524), Johnny Karlsson 89 2.454 (1125 4399 3854 4286).
K: Veronica Karlsson 3.095 (1245 3692 4590 4189).

16.9 KATRINEHOLM (Castorama)
Samtliga Katrineholm om ej annat anges.
M: Bo Jacobsson Gotland 1.858, Rikard Hultberg 87 1.234, Frank Canderskog 1.008, Emil Larsson 87 362.
K: Stina Jacobsson Huddinge 2.376 (1034 2461 3752 2885), Anna Hultberg 89 1.048, Sanna Canderskog 88 1.045, Sofia Eriksson 88 427.

15.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.716 (1233 4330 3960 5552), Hans Eriksson 86 2.615 (1141 4818 3695 5145), Tommy Kristiansen 86 2.418, Mikael Sundler 88 2.253 (spjut 6406), Erik Markusson 89 2.126, Karl-Erik Ludvigsson 88 1.826, Erik Olsson 89 1.709, Andreas Adolfsson 89 1.512.
K: Karin Emanuelsson 1.459, Frida Ohlsson 94 1.323.

15.9 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Eric Svensson 87 Växjö 2.412, Daniel Nyman 87 Svenljunga 2.299, Odd Wiking 86 2.248, Björn Barrefors 87 Falköping 2.099, Olof Hjertman 88 1.904, Hampus Sjöqvist 90 1.599, Emil Svensson 89 1.586, Joachim Ivarsson 89 Udd 1.567, Jonas Mårtensson 88 Villstad 1.514, Daniel Lennartsson 88 Södra Vi 1.498, Johan Andersson 88 Villstad 1.460, Niclas Åkerström 88 Ymer 1.393.
K: Anna Wessman 89 2.708 (1007 4558 3444 2863), Maria Bengtsson 88 2.368 (1149 2726 3288 2639), Erika Jonasson 88 1.696, Ida Andreasson 88 Eksjö Södra 1.656.

14.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Linus Djurstedt 88 687.
K: Johanna Lundmark 89 2.088, Rebecca Eriksson 91 1.138.

11.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Janne Johansson 1.144.
K: Malin Johansson 92 1.882, Linn Jonsson 92 1.866, Veronica Sjögren 1.265.

11.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Janne Johansson 1.190.
K: Linn Jonsson 92 1.969, Malin Johansson 92 1.942, Veronica Sjögren 1.162.

11.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ola Berlin 1.804, Fredrik Carlsson 1.373, Jan-Olov Pettersson 1.182, Sivert Melin 1.132, Sebastian Berlin 89 1.084, Daniel Tell 983, Dan-Olof Pettersson 944, Kent-Ola Nordlund 468, Alexander Berlin 91 336.
K: Caroline Ström 86 1.658.

11.9 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Manuel Brändeborn 3.141 (1593 4471 5365 5001), Tony Settle 2.815 (1305 4701 3995 5493), Tobias Ekberg 2.124.

11.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.334, Kjell Jansson 1.444, Åke Lindén 1.210, Eero Väisänen 811.
K: Desiré Ehrt 1.444, Ewa Wennbom 1.341.

11.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Johan Szabo Väsby 2.549 (1271 5140 3739 3764), Lasse Ohtamaa Väsby 2.504 (1299 5566 3981 2795), Per Östlund 2.453 (1268 4626 4037 3257), Tommy Sarenbrant Väsby 2.393, Håkan Andersson Väsby 2.157 (1525 X 4429 3568), Daniel Almgren 2.044, Magnus Wickert 2.028, Robert Bergqvist 88 1.819, Niklas Berg 1.73, Patric Storm 1.646, Karl Fredrik Bergqvist 86 1.492, Thomas Hirvonen Väsby 1.425 (1475 5141 X X), Sergej Nikolajev 1.388, Tommy Ackås 1.257, Philip Hebert-Wegman 88 761, Stefan Ackås 597.
K: Nina Clausén 1.351

10.9 HELSINGBORG (Castorama)
Samtliga Helsingborg.
K: Catharina Andersson 3.438 (1523 3842 4430 5479), Maria Pettersson 2.937 (1266 2868 5106 3481).

9.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Tore Olofsson 1.838, Jorma Jääskeläinen 1.338.
K: Annie Henriksson 86 2.036, Carita Hansson 91 1.375, Ellinor Sundstrand 94 Visby Gute 778.

5.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Jimmy Nordin 3.228 (1907 4656 4618 5136).
K: Annika Larsson 2.653 (1251 2080 5245 2998).

4.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.511 (1320 5502 4002 2782), Jan Samuelsson 2.111, Johan Lundin 1.853, Per Östlund 1.619, Tommy Ackås 1.363, Andreas Östlund 88 1.258, Jan Gustavsson 1.066.

4.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Hans Källén 2.584 (1301 3473 4095 5030), Jens Edler Östersund 2.254, Jonas Jonsson 90 1.652.
K: Veronica Karlsson 3.046 (1270 3483 4888 3698).

4.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Anders Axlid 2.976 (1594 4772 4496 4618), Philip Åman 2.636 (1491 4042 4690 3292), Gunnar Axlid 2.428 (1452 2878 3712 4507), Daniel Korhonen Kville 2.451, Mikael Norén 86 2.192, Lars Jarnefjord 88 2.007, Thomas Edvinsson Alingsås 1.915, Sebastian Höglin-Thordén 87 1.865, Magnus Gustafsson 87 Ullevi 1.767.
K: Anna Söderberg 3.431 (1441 2944 5970 5531), Linda Nestorsson 3.149 (1460 3065 4538 4488), Karolina Pedersen 87 2.690 (984 2166 3716 5585), Anna-Karin Svensson 2.639 (1308 2002 4244 3444), Anna Zachrisson 2.285 (914 2800 2110 4542).

4.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ola Berlin 1.709, Alexander Pettersson 89 1.104, Sebastian Berlin 89 1.073, Dan-Olof Pettersson 1.010, Kurt Lind 518, Alexander Berlin 91 290, Kent-Ola Nordlund 276.
K: Gunbritt Andersson 506.

4.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.368, Lars-Göran Öberg Östhammar 2.209, Gabriel Berg Östhammar 1.806, Östen Eriksson 1.686, Magnus Lindfors Östhammar 1.669, Åke Lundberg 1.484, Åke Lindén 1.306, Alf Sjökvist 1.193, Eero Väisänen 847.
K: Josefin Berg Östhammar 2.418 (1049 2139 2587 4975), Ewa Wennbom 1.228.

3.9 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Manuel Brändeborn 3.092 (1597 4405 4929 5252), Vittorio Gabrielli 2.892 (1518 4961 4395 4308), Daniel Jonsson 2.676 (1489 4640 3819 4052), Andreas Ericsson 2.035.
K: Sofia Gustafsson 2.247, Sofi Hildenborg 1.962.

3.9 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Kristian Pettersson 2.951 (1369 5089 5278 4146), Erik Larsson Gotland 2.853 (1492 5039 4276 4239), Håkan Andersson Väsby 2.800 (1545 4867 4185 3952), Anton Leion 2.272, Eric Svensson 87 2.260, Mikael Nordin 2.218, Emil Svensson 89 2.019, Björn Barrefors 87 Falköping 1.985, David Hällgren 88 Eksjö 1.980.
K: Anna Wessman 89 2.433 (1034 4430 2545 2697).

3.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Roger Stridh 2.014, Christoffer Melin 1.813, StefanHolst 1.730, Greger Melin 1.397, Göran Holst 188.

3.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Hans Källén 2.672 (1296 3700 4252 5205), Pär Järlebrant 2.414 (slägga 6058), Johnny Karlsson 89 2.408, Magnus Mårtensson Hammarby 2.388, Jens Edler Östersund 2.290.

28.8 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Johnny Karlsson 89 2.314, Jonas Jonsson 90 1.348, Jan Johansson 1.090, Urban Jonsson 968.
K: Malin Johansson 92 2.086, Linn Jonsson 92 2.009 (slägga 3626!), Veronika Sjögren 1.218.

28.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.325, Östen Eriksson 1.741, Kjell Jansson 1.410, Reino Väisänen 825, Eero Väisänen 789, Alf Jansson 704.
K: Laila Väisänen 996.

27.8 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.318, Lars-Göran Öberg 2.136, Östen Eriksson Valö 1.742, Magnus Lindfors 1.741, Lars Karlsson 1.727, Ronny Burman Nyström Östhammar 1.208.

27.8 SKELLEFTEÅ (Castorama)
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.366 (bl a spjut 6202), Sten-Erik Wihlborg 1.802, Christer Sjödin 1.708, Lars Bergsten 1.633, Dick Wiklund 87 1.507, Urban Lindberg 1.437, Robert Lindberg 88 1.373, Kurt Jonsson 1.329, Christoffer Johansson 1.201, Alvar Johansson 1.077, Viktor Johansson 86 992, Åke Pet6tersson 770, Stig Marklund 720, Mathias Lindberg 90 698, Bengt Eklund 691.
K: Jessica Larsson 2.212, Therese Öhman 88 2.085, Galina Kuznetsova 1.452, Lina Bjurman 91 1.385.

27.8 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Johnny Karlsson 89 2.248, Jonas Jonsson 90 1.505, Jan Johansson 994.
K: Veronica Karlsson 2.996 (1203 3323 4629 3953), Malin Johansson 92 2.043 (slägga 3541!), Linn Jonsson 92 2.003, Elin Andersson 91 1.577, Veronika Sjögren 1.260, Eva Jonsson 727.

Resultat

Resultat 2005

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>