Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2006

22.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.504 (1408 4426 3504 3864), Pontus Thomée 87 2.219, Karl-Peter Axell 1.662, Johannes Hjelte 1.253, Per Ulander 1.048.
K: Ingrid Malm 92 772.

22.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Henrik Johansson 87 1.757, Per Andersson 1.655, Östen Eriksson 1.635, Alf Sjökvist 1.337, Åke Lindén 1.292, Bernhard Karlsson 1.186, Gunnar Holmgren 885, Eero Väisänen 774, Alf Jansson 681.
K: Maria Ahlberg 851.

22.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.761, Leif Gustavsson 1.667, Kristian Martin 1.469, Jan Svensson 1.348, Harald Henriksson 1.020, Dan Nilsson 616.

22.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi om ej annat anges.
M: Håkan Jansson Rånäs 1.313, Örjan Edenhofer 1.126, Martin Svensson 422.
K: Kicki Carlsson 1.614, Sofia Isaksson 1.456, Johanna Isaksson Rånäs 1.420.l

21.10 MONROE, LA (Castorama)
M: Johan Persson Falun 2.315 (1303 3077 4345 3368), John Ridgway USA 2.285.

21.10 PALO ALTO, CA (Castorama)
M: Michael Hoffer Väsby 2.479 (1354 4854 4065 2893), Jeff Clark USA 973.

21.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.497 (1361 3344 4258 4094), Henrik Adolfsson 88 2.458, Jonas Birgersson 2.223.

21.10 FORT COLLINS, CO (Castorama)
M: Mattias Borrman Västerås 3.146 (1399 5454 5018 5348), Adam Trainor USA 3.029.
K: Shelley Borrman USA 2.613.

21.10 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Tony Settle 2.600 (1228 4069 4026 4906).
K: Caroline Serrander 2.049.

17.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.537 (1294 4418 3658 4343), Pontus Thomée 87 2.330 (spjut 6320), Erik Winerö 2.010, Christer Falk 1.706.
K: Alexandra Axell 89 2.320 (955 3162 3124 2818), Mia Callenberg 89 2.045.

17.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö.
M: Göran Ivarsson 2.149, Fredrik Ahlström 2.083.

15.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.576 (1387 5721 4228 2529), Niklas Berg Väsby 2.002, Mats Krigh 1.469.
K: Stina Jacobsson 2.398 (1029 3548 3816 2858), Annelie Schöldström 1.832.

15.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Håkan Westerberg 708, Kent Danielsson 470.
K: Frida Danielsson 912, Lena Pettersson 829.

15.10 GLANSHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Glanshammar om ej annat anges.
M: Kjell-Arne Sjögren 1.219, Fredrick Djupström 990, Thomas Lahall 850, Klas Flygare 798, Lennart Andersson 619, Allan Bodare 612.
K: Joanna Nydén 89 Wedevåg 2.403 (985 2654 2965 3918), Elin Sundlöf 89 2.133, Pernilla Svensson 1.255.

15.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.755, Östen Eriksson 1.664, Kjell Jansson 1.606, Alf Sjökvist 1.485, Antti Roswald 1.317, Bernhard Karlsson 1.298, Björn Holm 1.245, Eero Väisänen 757, Bo Mattsson 741, Ragnar Norén 728.
K: Erika Roswald 1.320.

15.10 UMEÅ/V (Castorama) | Resultat
Samtliga IFK Umeå.
M: Thomas Björklund 1.005, Hans Weslien 758, Mattias Larsson 553, Douglas Eriksson 320.

15.10 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Lennie Helander 2.486, Johan Börjesson 1.820, Gustav Erben 89 1.691, Patrik Sparrman 1.582.

15.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.780 (1198 4560 4181 5635), Krister Larsson 2.636 (1307 4242 3845 4876), Tommy Kristiansen 2.573 (1249 4075 4323 4231), Hans Eriksson 2.537 (1145 4537 3278 5495).

15.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Fredrik Carlsson 1.558, Dennis Tenggren 90 797, Ulf Lind 560.
K: Malin Westman 1.066.

14.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Simon Assarsson 91 1.027, Hannes Assarsson 91 1.023, Emil Starck 91 957.

14.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.298, Marcus Karlsson 89 1.941, Peter Thorsén 1.765, Stefan Andersson 1.681, Robert Danielsson 1.158, Mathias Rosenquist 88 759, Bertil Karlsson 734, Henrik Bränn 87 631.

14.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.482, Henrik Adolfsson 88 2.399, Jonas Birgersson 2.350, Joakim Axelsson 2.226, Mikael Ljungberg 92 1.307, Fredrik Jurstrand 89 1.215, Niklas Nyström 89 781, Erik Schenström 91 739.

14.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga Udd.
M: Martin Arnemar 2.407, Daniel Malmqvist 88 957.
K: Emmie Borgqvist 88 1.877.

14.10 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen.
M: Fredrik Högström 2.412, Åke Ruus 2.035, Peter Pons 1.389.
K: Camilla Westerlund 2.753 (1110 3580 3262 4185), Erica Jarder 1.365, Sofie Lindesten 88 1.222, Sofia Bejgarn 88 1.147.

14.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.709 (1350 5747 4445 3133), Niklas Berg Väsby 1.963, Alf Nede IFK Linköping 1.379, Martin Järvsäter Väsby 1.232, Mats Krigh Huddinge 1.098, Markus Hopponen Tumba 607.
K: Caroline Piri 91 Huddinge 1.870, Carina Jääskeläinen Tumba 1.598.

14.10 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 2.096, Johan Berg 2.021, Daniel Karlsson Ununge 1.751, Jörgen Holmquist Ununge 1.386.
K: Pernilla Hedin Rånäs 2.043, Kajsa Östlin 93 1.331, Jenny Jansson 93 950.

11.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Stefan Samuelsson 2.089, Jan Samuelsson 2.045, Torbjörn Berg Hammarby 1.696.

8.10 TORSBY (Castorama)
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.718 (1171 4511 4080 5510), Tommy Kristiansen Bore 2.650 (1295 4421 4320 4215).

8.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Johan Hammarström 1.962, Jonas Rothén 1.926, Svante Edvardsson 1.824, Henric Rothén 1.811, Johan Andersson 88 1.788.
K: Johanna Andersson 90 1.986.

8.10 SUNDSVALL (Castorama)
Samtliga Sundsvall om ej annat anges.
M: Mattias Eriksson Castor 2.233, Lars Eriksson Castor 1.823, Stefan Hägglund 911.451, Robert Berglund 1.342.
K: Veronica Lundgren Ånge 2.597 (1173 3241 2684 4067), Emma Fridlund 90 1.627, Maja Unander 90 1.295, Isabell Sundin 90 1.238.

8.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Jan Gunnarsson 1.723, Ulf Gunnarsson 1.563, Fredrik Carlsson 1.508, Tomas Lövgren 1.240, Tomas Larsson 1.055, Tony Bäck 512, Per-Erik Thomsson 92 154.
K: Katarina Ström 1.979, Malin Westman 885, Gunilla Ström 795.

8.10 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Daniel Hägg 87 2.044, Joakim Nilsson 1.791, Robin Hägg 90 1.545, Rune Brandt 1.520, Andreas Blom 88 1.234, Dick Blom 988, Emil Jönsson 90 893.
K: Hanna Jönsson 88 2.359 (1040 3901 2843 2547), Jannica Nilsson 89 2.074, Marion Axelsson 92 1.923, Katja Axelsson 92 1.683, Emilia Olsson 89 641.

8.10 NYBRO (Castorama)
Samtliga Hinden om ej annat anges.
M: Peter Fritz IK Sisu 2.137, Henrik Garpmo 1.762, Sonny Bodén 1.529, Henrik Gustavsson 1.360, Joakim Håkansson 87 1.170.
K: Carina Garpmo Glasriket 1.618.

8.10 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Håkan Öberg 2.872 (1313 4782 4576 4988), Christian Tomtlund 1.559, Mikael Ljungberg 92 1.353, Andreas Nyquist 1.288.
K: Petra Öberg 89 2.374 (970 2193 2909 4476).

8.10 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Gustav Erben 89 1.799, Patrik Sparrman 1.560.
K: Mariam Abdul Jalil 90 1.895, Hanna Brändmark 91 1.644, Emma Jalnefjod 91 1.047, Olivia Forsell 91 953.

8.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Per Andersson 1.726, Östen Eriksson 1.604, Kjell Jansson 1.427, Lars-Göran Öberg Östhammar 1.423, Alf Sjökvist 1.412, Bernhard Karlsson 1.293, Tobias Andersson 91 1.171, Jon Sjökvist Valö 1.033.
K: Anna-Maria Carlberg 1.552.

8.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Robert Alneroth 2.720 (1216 3869 4327 5647), Guido Ripke 1.828, Per-Gunnar Berglund 1.203, Martin Maxe 91 877, Hans Nordlöf 578, Markus Andersson Högby 530.

8.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Jöran Westberg 2.023, Johan Löfstedt 1.180.
K: Stina Jacobsson 2.430 (1050 2379 3696 3277), Annelie Schöldström 1.736.

8.10 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Sven Ohlson 2.128, Jacob Petersén-Klingberg 2.004, Tyko Johansson 1.891, Johan Holmberg 1.841, Kristian Petersson Huddinge 1.719, Christoffer Fredriksson 1.482, Andreas Thornell 1.197, Kenneth Spetz 1.010, Mikael Sjögren 951, Emil Olars 91 892, Thorbjörn Johansson 771.
K: Emma Swärd 89 1.949, Louise Johansson 90 1.862, Sonja Olars 1.010, Anna Johansson 94 787, Christina Swärd 753, Helena Holmer 747, Annelie Karlsson 602, Elin Spetz 90 570.

7.10 MALMÖ/He (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.400, Micael Carlstedt 1.654, Martin Andersson 90 1.509, Charlie Persson 1.391, Ola Hallander 1.149, Niklas Carlstedt 1.060, Peter Andersson 699.
K: Kyllan Quick 1.829, Matilda Ekelund-Axelsson 90 1.499.

7.10 UDDEVALLA (Castorama)
Samtliga Orient.
M: Bo Johansson 1.965, Per-Joan Lorentzon 1.619, Ingvald Almfjärd 814, Joakim Hjelm 88 771.
K: Linda Johansson 90 2.213 (870 2546 2557 3919), Malin Andersson 89 1.989, Cecilia Lyngstam 89 1.357, Helena Reisdahl 90 1.349, Lina Hansson 90 1.288, Camilla Lööf 90 1.213, Charlotte Johansson 91 755.

7.10 UMEÅ/V (Castorama) | Resultat
Samtliga IFK Umeå.
M: Christer Sarin 2.387 (diskus 4476), Roger Boström 2.158, Benny Selberg 1.708, Mattias Lundberg 1.457, Thomas Björklund 1.189, John Selberg 587, Douglas Eriksson 129.

7.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu om ej annat anges.
M: Mikael Johansson 2.419, Tobias Lundqvist 2.347, Peter Fritz 2.152, Christian Hermansson 2.138, Jonas Hesselgren 1.974, Rickard Lundqvist 87 1.666, Stefan Johansson 1.533, Cristian Carlzon Habo 1.522, Stellan Broman Eksjö 1.466, Fredrik Lundqvist 1.241, Kent Samuelsson 1.204, Johan Assarsson 1.122, Uno Svensson 968, Roger Härlebo 938, Kenneth Starck 866, Markus Ederwall 88 784.
K: Rebecka Karlsson Alvesta 2.557 (954 3645 2791 4154), Louise Josefsson 88 2.103, Catrin Wallin 1.741, Sara Samuelsson 89 1.684, Hanna Lundqvist 1.320, Liz Starck 521.

7.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Oscar Wallin 89 1.572, Svante Curenstam 1.502, Adam Jonsson 88 1.241, Martin Rogemark 90 1.239, Anders Grönvall 1.027, Johan Damgren 1.019, Daniel Rogemark 89 938, Andreas Agelii 489, Johan Rogemark 242.
K: Anna Ek 2.168, Martina Damgren 90 1.501, Marie Magnusson 1.358, Josefine Agelii 855, Lena Wallin 841, Berit Säf 580, Christina Rogemark 365, Ingela Damgren 358, Ulla Agelii 317.

7.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Christer Björkander 2.448, Henrik Balkander 2.086, Sebastian Axell 91 2.006, Jonatan Falk 1.821, Lars Frison Ymer 1.780, Lars Diechle Sävedalen 1.667, Karl-Peter Axell 1.583, Mikael Sandqvist Trollhättans SK 1.127, Pär Ulander 947.
K: Ingrid Malmer 92 734, Jennifer Jeryd 93 472.

7.10 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 2.021, Kristian Petersson 1.810, Johan Löfstedt 1.251.
K: Johanna Wikström 87 2.317 (1047 3088 3211 2452), Rose-Marie Blom Järvsö 1.943, Anneli Schöldström 1.719.

7.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Roger Stridh 2.143, Christoffer Melin 1.924, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.543, Jonas Svensson 1.307, Niklas Nyberg 973, Mikael Andersson 914, Christian Svensson 766, Mikael Leion 87 698, Alexander Rosén 88 553, Linus Wallismo 88 366, Joakim Tinnis 90 343, Martin Henningsson 87 311, Niklas Svahn 90 307,

7.10 SOLLENTUNA (Castorama) | Resultat
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.663 (1393 5781 4442 2710), Joel Thorén 87 Hammarby 2.501 (1206 5875 3578 3364), Johan Szabo Väsby 2.445, Jonas Elgered Hammarby 1.937, Patrik Rosencrantz Hammarby 1.549, Gustav Karnebäck 87 Tureberg 1.508, Johan Lagerlund Väsby 1.455, Patrik Berg 88 Väsby 1.382.
K: Jennie Hurkmans Tureberg 2.306 (1014 3876 2679 2399), Åsa Carlsson Spårvägen 2.101, Cecilia Instebö 87 Tureberg 1.281.

7.10 HENÅN (Castorama)
Samtliga Brattås.
M: Patrik Bagge 2.102, Victor Magnusson 91 1.001.

7.10 KUNGSÄNGEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Kungsängen om ej annat anges.
M: Anders Walther 1.826, Peter Holmroos Västerås 1.751, Tomas Holmqvist 88 1.561, Jimmy Nilsson 1.548, Vesa Meriläinen 1.514, Hannes Öckerman 87 1.395, Patric Erlandsson 88 1.279, Christoffer Älvenstrand 89 1.219, Sune Andersson 1.104, Jimmy Homroos 89 Västerås 1.094, Per Thomsson 1.059, Joakim Kling 971, Peter Ngarariga 726, Björn Holmqvist 697, Robin Leandersson 88 Kyrkhult 669, Erik Sönnerfors 91 616, Oskar Majling 464, Kent Wallin 456, Oliver Kling 93 408.
K: Emma Wallin 90 2.055, Sophie Kling 91 1.807, Sofia Stensiö 88 Hässelby 1.691, Felicia Thomsson 92 1.538, Jenny Andersson 87 Ununge 1.519, Marie Sönnerfors 93 893.

7.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Berg 2.056, Daniel Karlsson Ununge 1.565, Alf Sjökvist 1.458, Daniel Holm 1.397, Jörgen Holmquist Ununge 1.388, Eero Väisänen Valö 664.

7.10 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Per-Ola Andersson 1.811, Henrik Johansson 1.605, Douglas Andersson 1.080, Sverker Sjölin 668.
K: Jane Runesson 90 1.500.

7.10 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: Nils-Göran Nilsson 88 1.565, Christer Åberg 88 937.

7.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.169, Mikael Persson 1.968, Torgny Persson 1.758, Per Wiberg 1.589, Rune Persson 1.019, Reino Ripatti 855, Kalle Karlsson 9.
K: Malin Persson 1.458, Julia Wiberg 92 1.599.

7.10 KARLSHAMN (Castorama)
Samtliga Udd.
M: Jens Petersen 1.963, Anders Eriksson 89 1.697, Joachim Ivarsson 89 1.325, Hans Lind 1.033, Torbjörn Ask 887, Thord Eriksson 885, Dan Eriksson 696, Ola Nilsson 568.
K: Jenny Abrahamsson 87 1.537, Ingela Ask 1131.

7.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.435, Jonas Birgersson 2.281, Jimmy Birgersson 917.

7.10 KYRKHULT (Castorama)
Samtliga Kyrkhult.
M: Krister Svensson 2.114, Jan-Erik Aronsson 2.018, Leif Persson 1.591, Mats Svensson 1.553, Henrik Holmgren 1.540, Bo Gustafsson 1.515, Jonny Svensson 1.354, Joel Johnsson 91 1.163, Joakim Svensson 1.157, Sten Olsson 1.107, Kenth Johansson 1.084, Bengt Holmgren 998, Jimmy Olsson 925.
K: Ida-Maria Holmgren 2.461 (957 2097 3301 4404), Emma Bengtsson 1.737, Ida Johansson 1.494, Frida Johnsson 1.229, Ulrika Olsson 1.121, Katarina Johansson 951.

6.10 TORSBY (Castorama)
M: Svante Söderlund Bore 2.699 (1160 4802 3960 5293).

5.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Torbjörn Karlsson 1.949, Per-Ola Andersson Gnistan 1.887, Johan Arnqvist 1.377, Ola Thorängen 364.
K: Matilda Häggström 88 1.454, Madelen Olsson 1.439, Maria Westher 90 Karlskoga 636.

4.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Sebastian Haglund 88 2.056, Tobias Adolfsson 88 421.

3.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Richard Olsson 89 IF Göta 1.417, Victor Lohr 87 Orient 1.365.

3.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Tore Olofsson 1.646.
K: Teresia Snäckerström 91 1.663.

2.10 BOISE, ID
M: Mattias Jons Hässelby 3.273 (1505 5583 4420 6548), Drew Tavares USA 2.055.
K: Amber Tavares USA 2.883, Annika HjelmHuddinge 2.637 (884 2713 3185 5642).

1.10 ÖRBYHUS (Castorama)
M: Tobias Levén 87 1.087.

1.10 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Sebastian Mattsson 89 2.253, Daniel Hägg 87 2.013, Mikael Westring 1.684, Robin Hägg 90 1.511, Rune Brandt 1.400, Kenneth Olsson 824.
K: Jannica Nilsson 89 2.034, Sara Cronsioe 90 1.744, Rebecca Henriksson 90 1.261, Emilia Olsson 89 463.

1.10 MOTALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Motala.
M: Johnny Karlberg 2.240, Per Husvall 1.414, Dennis Johansson 1.227, Anders Elfving 1.136, Janne Vartiainen 90 858, Peter Håkansson 567.
K: Therese Adler 2.061, Sandra Landström 1.970, Elina Bengtsson 88 1.710, Erika Sigvardsson 1.436, Jaana Kuoppakangas 1.333, Emma Arvidsson 91 1.291, Susanne Karlsson 1.215.

1.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Gustavsson 1.774, Ulf Ekfeldt 1.634, Daniel Larsson 92 1.203, Patrik Ekfeldt 1.174, Christoffer Ekfeldt 89 1.150, Tommy Fors 90 1.044, Per-Anders Thörnkvist 978, Harald Henriksson 921.
K: Tina Sandberg 90 1.495, Majken Henriksson 908.

1.10 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Väsby om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa 2.627 (1357 5278 4307 3124), Niklas Berg 1.976, Thomas Hirvonen 1.957, Patrik Rosencrantz Hammarby 1.607.
K: Jennie Hurkmans Tureberg 2.214 (1035 3847 2209 2430).

1.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Stefan Persson 1.223, Ricard Lindblad 1.098.
K: Ida Claesson 90 1.724, Mimmie Andersson 89 1.486, Amanda Rohlin 90 1.471, Josefin Englund 88 1.339, Jennie Karström 1.328, Ellen Isacsson 92 1.141, Malin Friberg 1.121, Johanna Englund 1.035, Kristina Lindblad 975, Carina Jönsson 815.

1.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Magnus Wickert 1.915, Philip Hébert-Wegman 1.478, Fredrik Bitén 90 1.098, Filip Bergqvist 90 1.059, David Flygar 89 820, Mikael Schantli 89 810, Johnny Johansson 90 575, Viktor Silverberg 90 506, Edwin Billsten 91 297, Martin Rosén 91 0.
K: Linda Bergh 89 1.342, Jessica Nalin 90 1.244, Carolina Eriksson 88 1.238, Caroline Hallén 89 1.196, Angelica Engberg 89 1.060, Lilian Riveros 90 1.036, Sofie Sjögren 90 1.001, Emma Wallin 91 999, Denise Hagberg 90 970, Rosanna Engberg 90 933, Kajsa Wallin 91 880, Elin Pöllänen 90 844, Rakel Ekendahl 91 752.

1.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Dan-Olof Pettersson 902, Kurt Lind 522, Tony Bäck 518, Per-Erik Thomsson 92 92.
K: Gunbritt Andersson 329.

1.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Magnus Emanuelsson 1.957, Johan Hammarström 1.927, Johan Andersson 88 1.802, Henric Rothén 1.727, Anders Andersson 1.708, Alexander Lindell-Svensson 89 1.592, Håkan Rothén 904, Per Andersson 823, Josef Sandberg 89 597, Felix Dubrefjord 255, Johannes Andersson 92 115.
K: Johanna Andersson 90 1.940, Catrin Larsson 1.805, Alexandra Bloch 87 1.237, Viktoria Bloch 89 1.061.

1.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.662, Alf Sjökvist 1.435, Åke Lindén 1.331, Bernhard Karlsson 1.262.

1.10 HENÅN (Castorama)
Samtliga Brattås.
M: Patrik Bagge 2.013, Victor Magnusson 91 984.
K: Malin Andersson 92 1.211, Caroline Lindgren 92 920.

1.10 BOLLNÄS (Castorama) | Resultat
Samtliga Bollnäs om ej annat anges.
M: Fredrik Andersson 90 1.590, Anton Larsson 91 1.383, Ingemar Norrman 1.195, Ulf Engberg 1.178, Ulf Larsson 1.175, Dennis Martinsson 1.084, Anders Thornberg 1.084, Björn Kvist Järvsö 909, Henrik Fröjd 869, Björn Skoglund 91 713, Dan Andersson 708, Björn Jonsson 634, Rino Hedblom 612, Mattias Bäckman 91 580, Mattias Sundberg 92 451, Daniel Engström 350.
K: Maria Kastberg 91 Järvsö 2.091, Saga Thornberg 92 1.833, Sandra Engberg 91 1.826, Jenny Öhman 91 1.515, Malin Kvist 92 Järvsö 1.432, Anna Holm 90 1.414, Helen Norrman 90 1.402, Marie Larsson 1.198, Maria Thornberg 1.100, Karin Öhman 886, Sara Öhman 87 484, Helen Sundberg 322, Helen Fielding-Holm 264.

1.10 SAN MARCOS, TX (Castorama)
M: Robert Melin Bottnaryd 3.303 (1676 5140 5140 5449), Andrew Ysebaert CAN 2.242, David Lee Hernandez 87 USA 1.894.

30.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 2.194, Robin Jansson Valö 1.776, Östen Eriksson Valö 1.601, Krister Pettersson 1.465, Alf Sjökvist Valö 1.341, Alexander Brännkärr 88 834, Eero Väisänen Valö 717, Gustav Norvik 89 497.
K: Pia Östlin 1.550, Kajsa Östlin 93 1.485, Josefin Jansson 89 1.131, Jenny Jansson 93 918.

30.9 HABO (Castorama)
Samtliga Habo.
M: Lasse Elfgaard 1.609, Christian Carlzon 1.523, Hannas Rahm 1.249, Mikael Widlund 1.011, Hannu Tuomainen 1.018, Ronny Sandberg 951, Johan Arvidsson 905, Claes Rahm 785.
K: Martina Carlsson 91 1.958, Veronica Helte 92 1.846, Julia Frank 89 1.614, Matilda Elfgaard 92 1.585, Ann-Louise Elfgaard 1.232.

30.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Lars Widén 2.429, Guido Ripke 1.766, Joakim Wikström 1.225, Markus Andersson Högby 590.
K: Eleonore Larsson 90 1.942.

30.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Gustav Melén 1.873, Håkan Jacobsson 1.714, Jorma Jääskeläinen 1.402.

30.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Kenneth Bergén 2.420, Jöran Westberg 2.059, Kristian Petersson 1.768, Tomas Classon 1.622, Johan Holmberg 88 Södertälje IF 1.599, Mats Krigh 1.511, Johan Löfstedt 1.204, Antero Mäkinen 965.
K: Stina Jacobsson 2.481 (1007 2771 3771 3224), Emma Swärd 89 Södertälje IF 1.868, Anneli Schöldström 1.725, Mikaela Samuelson 87 Tjalve 1.635, Marium Rehman Tumba 1.522, Sana Rehman 92 Tumba 1.298, Parthena Gavra 92 Tumba 580.

30.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.434, Glenn Håkansson Pallas 2.396, Kauko Harjuniemi Trelleborg 1.703, Martin Andersson 90 1.507, Charlie Persson 1.397, Ola Hallander 1.201, Torbjörn Olsson 896.
K: Tracey Andersson Trelleborg 2.812 (1116 2752 3133 5422).

30.9 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen.
M: David Gustafsson 2.489, Andrus Klaar 2.236, Åke Ruus 1.967, Daniel Ståhl 92 1.579, Peter Pons 1.248, Jörgen Johansson 1.233.
K: Camilla Westerlund 2.807 (1087 3600 3519 4303), Taina Ståhl 2.132, Anneli Ståhl 90 1.602, Sofie Lindesten 88 1.297, Sofia Bejgarn 88 927.

30.9 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Svante Edvardsson 1.641, Fredrik Ahlström 91 1.024, Andreas Lindell-Svensson 91 854.

30.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Gustavsson 1.784, Stig Arvidsson 1.731, Jan Svensson 1.489, Didrik Andersson 90 1.442, Leif Carlsson 1.273, Harald Henriksson 694.
K: Kerstin Larsson 1.542, Tina Sandberg 90 1.379, Åsa Danielsson 1.197, Lisette Olsson 490.

30.9 PROVO, UT
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.303 (1697 4723 5754 5021), Adam Pyne USA 2.492, Brodie Wright USA 2.050.

30.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Nicholas Fertitta IF Göta 2.757 (1631 4688 4503 3196), Markus Johansson 90 Säffle 2.420 (1125 4016 3479 4969), Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.163 (1444 5682 X 4200), Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås 2.163, Anders Borgström IF Göta 1.925, Andreas Larsson 90 Kristinehamn 1.900.
K: Elinor Forssander 88 Mariestad 2.521 (1036 2498 3208 4479), Sofia Larsson 88 IF Göta 2.431 (931 3642 3612 2559), Josefin Berg Östhammar 2.365 (1001 1967 2580 5098), Linda Drougge 90 Rånäs 1.314.

30.9 EKSJÖ (Castorama)
Samtliga Eksjö om ej annat anges.
M: Mikael Johansson IK Sisu 2.314, Stellan Broman 1.385, Leif Andreasson 822.
K: Lina Andreasson 91 1.953, Hanna Larsson 88 1.637, Ewalena Waerme 541.

30.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Marko Lötjönen 1.561, Zdravko Kopparvik 1.513, Tomas Holmqvist 88 Kungsängen 1.417, Henrik Astfors 87 1.381, Mikael Waltari 1.202, Linus Kopparvik 91 1.156, Leif Gunnarsson 1.125, Jimmy Holmroos 89 941, Joakim Frisk 90 864, Eddy Willför 88 817, Jonatan Johansson 91 733, Robin Leandersson 88 Kyrkhult 693, Jakob Lillberg 92 466.
K: Matilda Gunnarsson 90 2.667 (1102 3640 4028 2792), Leena Hautala 1.422.

30.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.496 (1420 3566 3979 3973), Jonas Birgersson 2.392, Henrik Adolfsson 88 2.383, Joakim Axelsson 2.310, Christian Hansson-Bergén 90 2.257, Niklas Nyström 89 860.
K: Petra Öberg 89 2.346 (956 2193 2730 4601).

30.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi om ej annat anges.
M: Stefan Kvist 87 Alvesta 2.407 (slägga 5480), Christian Hermansson IK Sisu 2.294, Peter Fritz IK Sisu 2.133, Stefan Fredriksson 2.036, Sebastian Haglund 88 2.014, Daniel Lennartsson 88 1.726, Jörgen Nicklasson 1.377, Robert Hubbard 1.364, Mattias Lennartsson 1.252, Anders Milton 796.
K: Rebecca Kvist Alvesta 2.761 (1136 2694 3010 5591), Rebecka Karlsson Alvesta 2.558 (957 3698 2896 3943), Sara Samuelsson 89 1.218, Hanna Milton 89 1.192.

30.9 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Vittorio Gabrielli 2.748 (1567 4654 4013 3944), Tony Settle 2.592 (1270 3833 3942 5038).

30.9 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås om ej annat anges.
M: Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.638, Kent Göransson 1.451, Rolf-Inge Säll 1.410, Leif Johansson 1.401, Anders Nykvist 1.287, Alf Nede IFK Linköping 1.267, Fredrik Ohlsson 1.215, Jörgen Olsson 1.134, Joakim Karlsson 1.028, Mats Jismyr 891, Göran Johansson 874, Per-Åke Johansson 849, Christer Lidén 575, Daniel Lantz 279.
K: Martina Klasson 1.522, Alma Bågefalk 88 1.422, Gunnel Karlsson 1.027, Gunilla Göransson 1.019, Annelie Jismyr 1.006, Anette Ekvall 997, Ewa Säll 937, Anna Nykvist 932, Helena Jonsson 758, Carina Hallén 735, Lena Johansson 715, Agneta Gustafsson 650, Jenny Ohlsson 639, Anna Lidén 614, Maria Kvist 553, Eva Olsson 324.

30.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Kurt Öhman 509, Leif Karlsson 129, Kalle Karlsson 27.

30.9 ENSKEDE (Castorama)
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: Peter Häggström 1.753, Per Molin 90 1.524, Daniel Bernebrant 91 1.086, Love Fältström 91 1.017, Matthew Mereman 92 753, Lars Höckerstrand 681, Rain Kallaste 495, Magnus Molin 490.
K: Sandra Höckerstrand 90 2.009, Marie Mereman 88 Hanviken 1.475, Ulrika Jacobsson 91 1.220, Helene Callert 871, Linn Hellstrand 813, Tove Tengvall 91 752, Karin Mereman 489.

29.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Niclas Marklund 1.396, Anders Johansson 1.379, Kjell-Ove Jönsson 1.120, Magnus Sjödin 1.108.
K: Ingela Marklund 2.003, Julia Marklund 96 1.188.

29.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Rasmus Olofsson 2.365, Jan Samuelsson 2.039, Torbjörn Berg Hammarby 1.776.

28.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Markus Johansson 90 Säffle 2.474 (1154 4204 3539 4929), Pontus Rabe 90 Bålsta 2.170, Robin Lundgren 89 Katrineholm 1.792, Erik Jakobsson 88 Brattås 1.728, Douglas Stenberg 90 IF Göta 1.541, Victor Lohr 87 Orient 1.339, Johan Andersson 89 Väsby 1.292, Mattias Brunström 88 IF Göta 1.181, Henrik Borg 90 IF Göta 827
K: Elinor Forssander 88 Mariestad 2.663 (984 2570 3739 4760), Josefin Berg Östhammar 2.395 (1038 2169 2418 5088), Sofia Larsson 88 IF Göta 2.388 (1017 3483 3811 2019), Teres Christensson 89 Trollhättans SK 2.371 (1120 2206 3434 3186), Linda Drougge 90 Rånäs 2.171, Malin Bjergestam 88 Kil 1.317.

27.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Hans Eriksson 2.671 (1150 4515 3724 5790), Karl-Erik Ludvigsson 88 2.109, Jonathan Laack 92 1.957, Christoffer Pedersen 88 1.903, Erik Olsson 89 1.790, Andreas Adolfsson 89 1.720, Tommy Larsson 90 1.676, Ulf Axelsson 1.077.
K: Anna Jonasson 91 2.752 (982 3358 3883 4228), Sandra Andersson Arvika 2.484 (1123 1770 4013 3768), Amanda Eriksson 90 Kil 2.216, Anna Hedström 90 Bore 2.060, Louise Bergvall 91 Mosjö 1.790.

27.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Stefan Fredriksson 1.925, Sebastian Haglund 88 1.908, Jörgen Nicklasson 1.345.
K: Hanna Milton 89 1.301.

27.9 FALUN (Castorama)
M: Torbjörn Sörman Wedevåg 2.604 (1253 4303 3630 5147), Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden 1.935, Olle Bywall 89 Valbo 1.669, Rasmus Nim 89 Gäddede 1.613, Henrik Rosenberg 89 Hede 1.263.

26.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson Järvsö 2.801 (1484 4350 4164 4687), Samuel Lindén Falun 2.441.

26.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Josef Karnebäck 87 1.366, Jorma Jääskeläinen 1.340, Jan-Olof Schalén 1.020, Björn-Erik Franzén 853.
K: Annie Henriksson 2.280, Teresia Snäckerström 91 1.780, Carita Hansson 91 1.695, Camilla Olsson 89 1.657, Lotta Börjesson 92 1.626, Boel Tetens 88 1.523, Julia Kimbäck 93 1.480, Ellinor Sundstrand 94 1.318, Frida Björkegren 92 706.

26.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Jöran Westberg 2.059.
K: Stina Jacobsson 2.421 (1036 2603 3724 2996), Anneli Schöldström 1.592.

26.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.904 (1450 5704 4343 4089), Simon Gustafsson 90 Katrineholm 2.498 (1262 5164 4271 2869), Markus Johansson 90 Säffle 2.305 (1082 3894 3364 4678), Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås 2.131, Pontus Rabe 90 Bålsta 2.071, Nick Fertita IF Göta 2.012, Andreas Larsson 90 Kristinehamn 2.011, Douglas Stenberg 90 IF Göta 1.443, Johan Andersson 89 Väsby 1.409, Henrik Borg 90 IF Göta 678.
K: Sarah Lindberg 89 Bore 2.624 (955 3790 3630 3383), Linda Drougge 90 Rånäs 2.288 (901 2614 2303 4546).

25.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Sebastian Haglund 88 1.847, Anders Milton 781.
K: Hanna Milton 89 1.427, Madelene Johnsson 1.141.

25.9 TÄBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Täby om ej annat anges.
M: Nils-Göran Nilsson 88 1.712, Joacim Andersson 89 Väsby 1.444, Markus Stålbom 1.415, Kalle Linde 88 1.389, Anders Leinås Tureberg 1.351, David Linde 1.305, Lars Linde 1.145, Linus Dageryd 88 1.084, Jan-Erik Danielsson 1.035, Lars Hamrebjörk 993, Johan Edvinsson 88 Upsala 961, Krister Åberg 90 930, Åke Jernberg 734, Fredrik Engström 88 570, Calle Hallgren 91 311, Henrik Casstvall 92 89, Pontus Bergstrröm 92 75.
K: Frida Linde 90 2.304 (980 3450 2364 3263), Therese Kollin 90 1.555, Emma Aronson 92 1.524, Heidi Schmidt 93 1.418, Therese Pettersson 91 1.211.

24.9 ESKILSTUNA (Castorama)
K: Michaela Johansson Råby-Rekarne 2.292 (905 3265 2649 3312).

24.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.761 (1451 4538 4107 4468), Sebastian Axell 91 2.102, Emil Guldbrandsen Lerum 1.757, Karl-Peter Axell 1.709.

24.9 TRELLEBORG (Castorama) | Resultat
Samtliga Trelleborg om ej annat anges.
M: Jens Wesemann 87 Heleneholm 1.883, Magnus Linderoth Finish 1.800, Kauko Harjuniemi 1.715, Thomas Hansson 1.554, Mattias Andersson 91 Lund 1.388, Mats Sjölin 1.036, Alexander Wallden 91 973, Andree Gentile-Persson 91 772, Andreas Wallden 91 385.
K: Kyllan Quick Lund 1.866, Alison Anderberg 92 Malmö 1.545, Kris Anderberg Malmö 1.279, Lina Sjölin 88 1.225.

24.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Heikki Seppänen 2.077, Kjell Jansson 1.470, Alf Sjökvist 1.340, Tobias Andersson 91 1.296, Bernhard Karlsson 1.252, Åke Lindén 1.238, Eero Väisänen 805, Bo Mattsson 776, Alf Jansson 755, Ulf Sandén 689.

24.9 VEDEVÅG (Castorama)
Samtliga Wedevåg om ej annat anges.
M: Torbjörn Sörman 2.507 (1184 4168 3701 4822), Jim Asprou 1.321.
K: Joanna Nydén 89 2.497 (980 2978 3081 4355), Lina Pohl 87 Örebro, Sofie Lindkvist 91 1.825.

24.9 ÖRBYHUS (Castorama)
Samtliga Örbyhus.
M: Johan Mörner 2.180, David Ståhlberg 87 1.810, Krister Åström 1.393, Tobias Levén 87 1.084, Johan Åhlund 88 959.
K: Madelen Nylander 2.142.

24.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Henrik Johansson 1.505, Robert Mathisson 1.062, Kevin Blomé 91 1.048, Sverker Sjölin 738, Felix Lohf 93 285.
K: Lilian Pyka 2.224, Lisa Lundberg 92 1.869, Jane Runesson 90 1.520, Johanna Mathisson 92 1.474, Tina Runesson 92 1.257, Lars Lohf 89 1.125, Cajsa Johansson 91 812.

24.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Lennie Helander 2.497 (1204 4125 3619 4809), Johan Börjesson 1.902, Gustav Erben 89 1.617, Patrick Sparrman 1.550, Lars Fridén 1.524, Kristian Olofsson 90 1.423, Kevin Gustavson 91 1.255.
K: Mariam Abdul-Jalil 90 1.798, Hanna Brändmark 91 1.518, Frida Carlsson 92 1.268, Johanna Åhs 1.140.

24.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.564 (1348 5512 4356 2606), Rasmus Olofsson 2.297, Niklas Berg Väsby 1.942, Robert Bergqvist 88 1.910, Daniel Olofsson 1.615, Philip Hébert-Wegman 88 1.478, Patrik Lythell 87 1.153, Filip Bergqvist 90 958, Shayan Shirazi-Fard 87 651.

24.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ronnie Enander 1.729, Tomas Lövgren 1.495, Sivert Melin 1.056, Göran Pettersen 794, Tony Bäck 475.
K: Helena Söderberg 1.793.

23.9 MALMÖ/He (Castorama)
Samtliga Heleneholm.
M: Jonas Forsberg 2.295, Martin Andersson 90 1.450, Ola Hallinder 967, Magnus Månsson 134.
K: Malin Andersson 93 2.126, Maria Söderqvist 93 1.702.

23.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Fred Schumacher 2.471 (1153 3911 3713 4968), Håkan Setthammar 2.279, Peter Holmroos 1.867, Zdravko Kopparvik 1.401, Henrik Astfors 87 1.374, Mikael Waltari 1.224, Mikael Nordmark 849.

23.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Guido Ripke 1.914, Daniel Brännlund 1.595, Felix Sonebäck 91 Tumba 1.284, Jocke Wikström 1.249, Mikael Nyman 1.227, Roger Sonebäck Tumba 1.091, Tomas Demasure 998, Andreas Jansson 90 Tumba 896, Erik Karlsson 88 Tumba 806, Alexander Lundholm 88 Tumba 419.
K: Martina Rossland 90 Tumba 1.103, Linnea Djurling 90 Tumba 820.

23.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Hans Eriksson 2.583 (1165 4445 3529 5429), Tommy Kristiansen 2.511 (1247 4065 4202 4002), Patrik Johansson 2.043, Jan Sundler 1.634, Nicklas Marklund 1.273, Stefan Sundler 91 1.888.
K: Sarah Lindberg 89 2.527 (979 3506 3473 3165).

23.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson 2.845 (1257 6494 3379 5192), Johnny Karlsson 89 2.662 (1249 4651 4098 4558), Hans Källén 2.604 (1270 3528 4177 5130), Mattias Eriksson Huddinge 2.595 (1236 6794 3568 3151), Jens Edler Östersund 2.303, Jonas Jonsson 90 1.666.
K: Linn Jonsson 92 2.316 (944 2388 2791 4111), Malin Johansson 92 1.368, Linnea Figaro 93 1.176.

23.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
M: Daniel Karlsson Ununge 1.507, Johan Berg Östhammar 1.506, Jörgen Holmquist Ununge 1.310.
K: Kajsa Östlin 93 Östhammar 1.494.

22.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: Joel Thorén 87 2.495 (1231 5825 3548 3307), Marcus Janback 87 Fredrikshof 2.396, Niklas Kleebinder 2.383, Jonas Elgered 87 2.200, Björn Barrefors 87 2.198, Dejan Mirkovic 2.042, Johan Attersand 1.994, Patric Rosencrantz 1.649, Esbjörn Backlund 89 1.445, Björn Lindén 1.438, Johan Klinteskog 1.260, Erik Nordström 1.201, Henrik Norgren 87 1.119, Jan Pihlblad 1.051, Jan Wulff 1.029, Fredrik Karlsson 894, Robert Nyman 723, Peter Gustafsson 623.
K: Jennie Hurkmans Tureberg 2.311 (1019 3955 2683 2344), Lina Karlsson 2.008, Paulina Engfors 90 1.640, Emelie Persson 91 1.436, Jessica Torsell 91 1.420, Sofia Hellberg-Jonsén 89 886, Ulrika Hellberg 867.

21.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling 88 IF Göta 2.820 (1493 5655 3983 3878), Daniel Larsson 89 Filipstad 1.951, Andreas Larsson 90 Kristinehamn 1.891, Johan Andersson 89 Väsby 1.380.

20.9 ESKILSTUNA (Castorama)
M: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 2.981 (1548 3923 5187 4837).

20.9 NORRTÄLJE (Castorama)
Samtliga Rånäs om ej annat anges.
M: Johan Berg Östhammar 2.117, Håkan Jansson Ununge 2.094, Mattias Ekborg 1.477, Jörgen Holmquist Ununge 1.407, Daniel Karlsson Ununge 1.307, Leif Drougge 1.220, Fredrik Danielsson 951, Daniel Skördell 770, Björn Lindström 753, Bo Larsson 685, Ulf Emilsson 505, Magnus Lundgren 493.
K: Pernilla Hedin 1.963, Helene Tollbring 1.376, Anna Emilsson 1.016, Ann Danielsson 765, Birgitta Lindström 565.

20.9 FALUN (Castorama)
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Ibro Ribic 2.793 (1415 3856 4415 5138), Torbjörn Sörman Wedevåg 2.528 (1156 4470 3585 4957), Samuel Lindén 2.504 (1260 5081 3857 3434).

20.9 FALUN (Castorama)
M: Torbjörn Sörman Wedevåg 2.465, Samuel Lindén 2.402, Tobias Thor 88 Upsala 2.092, Olle Bywall 89 Valbo 1.705, Andreas Andersson 87 Upsala 1.550, Mikael Persson 87 Pallas 1.481, Rasmus Nim 89 Gäddede 1.409, Markus Liwing 89 Gefle 933.
K: Lina Pohl 87 Örebro 2.178, Sofie Jansson 88 Valbo 1.793, Julia Tollin 89 Åre 1.437.

20.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Erik Markusson 89 2.317, Karl-Erik Ludvigsson 88 2.089 (slägga 5167), Christoffer Pedersen 88 1.747, Erik Olsson 89 1.746, Tommy Larsson 89 1.572, Andreas Adolfsson 89 1.215.
K: Amanda Eriksson 90 Kil 2.071, Anna Hedström 90 1.980.

19.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.509 (1381 4227 3709 3914), Sebastian Axell 91 1.883, Erik Winerö 1.881.

19.9 UMEÅ/I20 (Castorama) | Resultat
M: Johnny Karlsson 89 Strömsund 2.701 (1213 4361 4533 4710), Johnny Ulinder Vingarna 2.429, Peter Edfos 89 Sollefteå 1.949, Jonas Jonsson 90 Strömsund 1.743, Benjamin Hyvönen 90 Vännäs 1.712, Henrik Ragnvaldsson Strömsund 1.183, Markus Johansson 90 Örån 1.046, Simon Lundmark 88 Slagnäs 987, Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna 855, Robin Rohlén 90 IFK Umeå 786, Robin Lundqvist 88 Morjärv 565, Anton Asplund Ume FI 142.
K: Sofie Linnér 90 Sollefteå 1.757, Erika Wiklund 88 Trångsviken 1.608, Ronja Fjellner 89 Slagnäs 14.95, Nina Fjellner 88 Slagnäs 1.411, Jasmine Lundbäck 90 Haparanda SKT 1.212, Isabelle Eurenius 89 Sollefteå 1.135, Jennifer Lundbäck 88 Haparanda SKT 783.

17.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ola Berlin 1.691, Sebastian Berlin 89 1.256, Sivert Melin 1.024, Alexander Berlin 91 620, Kent-Ola Nordlund 510, Christoffer Dahlberg 91 277.

17.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.656, Kjell Jansson 1.502, Alf Sjökvist 1.481, Tobias Andersson 91 1.237, Joakim Andersson 907.

17.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.902, Magnus Odén 1.618, Henrik Sahlström 1.596, Mikael Nyman 1.206.
K: Cecilia Odén 1.745.

17.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.535 (1306 5559 4099 2817), Magnus Westbrg 1.977, Kristian Peterson 1.873, Tomas Classon 1.636, Mikael Magnusson Tumba 1.214, Felix Sonebäck 91 Tumba 1.147, Ulf Berggren 1.132.
K: Stina Jacobsson 2.492 (1037 2980 3735 2986), Teresia Kovanen 2.038, Mikaela Samuelson 87 Tjalve 1.763, Anneli Schöldström 1.684, Martina Rossland 90 Tumba 1.103.

17.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.122 (spjut 5975), Mikael Persson 1.982, Torgny Persson 1.779, Rune Persson 1.066, Leif-Owe Hubertsson 811, Mats Bergqvist 384.

16.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Pallas.
M: Kenneth Riggberger 1.847, Micael Widh 1.306.
K: Elinor Holgersson 2.101 (1113 4106 1651 2101).

16.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 2.148, Östen Eriksson Valö 1.641, Gabriel Berg 1.632, Daniel Holm 1.438, Alf Sjökvist 1.431, Dan Englesson 88 1.245, Bernhard Karlsson Valö 1.206.
K: Josefin Berg 2.299 (921 2203 2394 4958).

16.9 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M: Håkan Jacobsson Gotland 1.650, Pekka Serrander 900.
K: Ann-Britt Jacobsson Gotland 2.083, Caroline Serrander 1.770.

16.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.458, Christer Berg 2.381, Jonas Birgersson 2.375 (slägga 4912), Joakim Axelsson 2.341, Marcus Jönsson 1.472, Jimmy Birgersson 1.145.

16.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.842, Henrik Sahlström 1.533, Mikael Nyman 1.165.
K: Emma Allvin 1.802.

16.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Per Östlund 2.277, Jan Samuelsson 2.045, Robert Bergqvist 88 1.850, Johan Lundin 1.777, Andreas Mokdasi 1.673, Henrik Encke 1.656, Karl-Fredrik Bergqvist 1.640, Patrik Lythell 87 1.524, Daniel Olofsson 1.381, Tommy Ackos 1.227.
K: Nina Clausen 1.433.

13.9 KUNGSÄNGEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Kungsängen.
M: Anders Walther 1.784, Vesa Meriläinen 1.517, Martin Kjos 90 953.
K: Sophie Kling 91 1.867, Felicia Thomsson 92 1.815, Marie Sönnerfors 93 998.

12.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jari Kemi 88 2.132, Magnus Westberg 2.115, Jöran Westberg 1.998, Roger Karlsson Tumba 1.197.
K: Carolina Hjelt 2.991 (1358 2899 4010 4632), Stina Jacobsson 2.494 (1047 2888 3702 3087).

12.9 KUNGSÄNGEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Kungsängen.
M: Vesa Meriläinen 1.484, Hannes Öckerman 87 1.469, Christoffer Älvenstrand 89 1.204, Sune Andersson 1.137, Erik Sönnerfors 91 791.
K: Sophie Kling 91 1.938, Felicia Thomsson 92 1.737, Marie Sönnerfors 93 980.

12.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Anders Axlid 2.894 (1541 4485 4578 4443), Philip Åman 2.763 (1459 4421 4686 3838, Lennie Helander Ymer 2.513 (1243 4242 3449 4875), Daniel Korhonen Kville 2.498 (1229 4067 3466 5002), Lars Jarnefjord 88 2.229, Josua Gustafsson 88 2.131.
K: Anna Söderberg 3.407 (1371 3168 6051 4868), Linda Nestorsson 3.141 (1434 3085 4607 4427), Veronica Karlsson 3.044 (1220 3532 4624 4094), Anna-Karin Svensson 2.643 (1252 1820 4353 3818), Adalheidur Vigfusdottir ISL 2.287, Anna Zachrisson 2.189.

11.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
K: Ida Claesson 90 1.653, Amanda Rohlin 90 1.536, Mimmie Andersson 89 1.393, Jennie Karström 1.284, Josefin Englund 88 1.267.

10.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Hans Källén 2.466 (1209 3243 4034 4963), Jens Edler Östersund 2.120.
K: Carina Källén 1.650.

10.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå om ej annat anges.
M: Christoffer Karlsson 2.866 (1318 5542 4388 4467), Niklas Wiklund 2.546 (1160 5301 4082 3647), Jan-Erik Holmbom Nedre Soppero 1.821 (diskus 4923), Christer Sjödin 1.669.
K: Therese Öhman 88 2.129, Galina Kuzentsova 1.488

10.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Christian Hansson-Bergén 90 2.249.
K: Petra Öberg 89 2.293.

10.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.619, Kjell Jansson 1.494, Alf Sjökvist 1.412, Rolf Sjökvist 0.
K: Lillemor Johansson 1.027.

10.9 SÖDERTÄLJE (Castorama) | Resultat
Samtliga Södertälje IF.
M: Thomas Nilsson 1.625, Johan Holmberg 88 1.590, Kenneth Spetz 958, Björn-Erik Johansson 91 669.
K: Emma Swärd 89 2.043, Louise Johansson 90 1.848, Christina Swärd 741.

10.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Hasse Lindström 1.169, Lasse Johansson 995, Göran Kolm 703.
K: Caroline Ström 1.519, Alexandra Lindström 93 1.155, Fanny Johansson 93 1.073, Kristina Bergman 783, Carina Lindström 734, Lena Kolm 687.

9.9 VÄXJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Kristian Pettersson 2.981 (1439 5089 5255 4083), Håkan Andersson Väsby 2.614 (1487 4279 4146 3572), Pär Wisme 2.493 (1202 5913 3800 3046), Eric Svensson 87 2.344, Mikael Nordin 2.280, Anton Leion 2.217, Emil Svensson 89 2.142, Joachim Ivarsson 89 Udd 1.930 (spjut 6328).
K: Anna Wessman 89 2.850 (1140 4840 3650 3044), Maria Bengtsson 88 2.782 (1280 2767 3580 4222), Marie Barenfeld 2.729 (1348 3941 3617 2474), Erika Jonasson 88 2.008

9.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.541 (1395 3535 4135 4193), Jonas Birgersson 2.246, Joakim Axelsson 1.847.

9.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M: Bengt Johansson Västerås 2.952 (1252 4142 4425 6833), Vittorio Gabrielli 2.743 (1602 4835 4130 3503), Daniel Jomalm 2.581 (1479 4825 3418 3840), Tobias Ekberg 2.142, Andreas Ericsson 1.992, Gunnar Lögdahl 1.494, Magnus Vitén 1.109.
K: Cecilia Nilsson 3.188 (1286 3222 3775 6303), Johanna Rydberg 88 Västerås 2.426 (974 1804 3498 4603), Sofi Hildenborg 2.106, Sofia Gustafsson 2.050.

9.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Hans Källén 2.585 (1268 3447 4143 5145), Magnus Mårtensson Huddinge 2.421, Jens Edler Östersund 2.212.
K: Annika Källén 2.182, Carina Källén 1.604.

7.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Jorma Jääskeläinen 1.208.
K: Annie Henriksson 2.138, Teresia Snäckerström 91 1.615, Camilla Olsson 89 1.545, Boel Tetens 88 1.267, Ellinor Sundstrand 94 1.160.

6.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Bengt Johansson 2.850 (1254 3692 4218 6870), Håkan Åberg 2.199.
K: Johanna Rydberg 88 2.351 (999 1275 3495 4877).

6.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Anders Axlid 2.829 (1531 4265 4432 4446), Philip Åman 2.617 (1380 4099 4633 3586), Daniel Korhonen Kville 2.482 (slägga 5017), Gunnar Axlid 2.296, Josua Gustafsson 88 2.047, Mikael Zäll 88 1.804.
K: Linda Nestorsson 2.986 (1410 2644 4563 4086), Veronica Karlsson 2.932 (1201 3294 4301 4057), Karolina Pedersen 87 2.652 (970 1824 3776 5860), Anna-Karin Svensson 2.531 (1212 1820 4067 3589), Petra Andersson 88 Ullevi 1.937.

5.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Hans Eriksson 2.713 (1199 4976 3557 5647), Tommy Kristiansen 2.624 (1270 4255 4440 4155), Erik Eriksson 2.114.

4.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.217 (1622 4383 5726 5081), Randy Patterson USA 2.456, Adam Pyne USA 2.373, Colby Gage USA 2.184.

3.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå om ej annat anges.
M: Christoffer Karlsson 2.845 (1317 5393 4448 4367), Niklas Wiklund 2.597 (1207 5947 3942 3435), Dick Wiklund 87 1.762, Robert Lindberg 88 1.760, Lars Bergsten 1.725, Urban Lindberg 1.489, Kurt Jonsson 1.410, Mattias Lindberg 90 1.331, Kristofer Johansson 1.277, Sune Marklund 1.211, Andreas Johansson 1.089, Alvar Johansson 959, Åke Pettersson 750, Bengt Eklund 706, Stig Marklund 699, Jan-Erik Holmbom Nedre Soppero bröt (diskus 4931).
K: Therese Öhman 88 1.985, Lina Bjurman 91 1.544.

3.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.628, Åke Lundberg 1.408, Tobias Andersson 91 1.144, Åke Lindén 527.

3.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.818, Mikael Nyman 1.227.
K: Annika Larsson 2.614 (1238 1825 5246 2849), Madelen Fahlstedt 2.400 (871 2046 3254 4877).

2.9 BOTTNARYD (Castorama) | Resultat
M: Thomas Edvinsson Alingsås 1.941, Stefan Holst Bottnaryd 1.789.
K: Pauline Isberg Bottnaryd 1.071.

2.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.160, Johan Berg Östhammar 2.078, Östen Eriksson Valö 1.607.

29.8 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Linus Bernhult 2.967 (1481 4677 4967 4524), Axel Bernhult 2.765 (1286 4897 5015 3753), Kenneth Bergén 2.503, Henrik Reitz-Karlsson 2.194.

27.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark Västerås 2.265, Lars-Göran Öberg Östhammar 2.145, Per Andersson 1.653, Östen Eriksson 1.641, Åke Lundberg 1.585, Alf Sjökvist 1.333, Bernhard Karlsson 1.191, Eero Väisänen 788, Alf Jansson 788.
K: Linn Wennbom 89 2.218, Malin Sandman 613.

27.8 HERRLJUNGA (Castorama)
M: Thomas Edvinsson Alingsås 2.155 (slägga 4965), Stefan Holst Bottnaryd 1.765 (slägga 4982).
K: Viktoria Oscarsson 87 Herrljunga 2.162, Nathalie Magnusson 90 Tibro 1.558, Pauline Isberg Bottnaryd 1.013.

27.8 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Ruben Kiefer 1.742, Guido Ripke 1.724, Magnus Odéen 1.518, Henrik Sahlström 1.512, Mikael Nyman 1.340.

27.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Sebastian Thörngren 93 1.376.
K: Julia Karlenäs 93 1.855, Pia Sandberg 1.806, Frida Ohlsson 1.678.

26.8 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Valbo om ej annat anges.
M: Joakim Lindskog 2.438, Daniel Hedström 2.291, Markus Hayden 2.269, Daniel Rosengren Valö 1.726, Anders Wahlman 1.326.

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>