Lördag 20 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2007

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORBERG (Sylvesterloppet) | Resultat

8.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat

8.12 VALLENTUNA (Bore Cup 1) | Resultat

8.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat

8.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

14.11 TUVE (Terrängserien 2) | Resultat

10.11 STOCKHOLM (Tömilen) | Resultat

4.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

3.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

3.11 UPPSALA (Granebergsvarvet) | Resultat

3.11 ÖREBRO/Karlslund (Kilsbergsleden) | Resultat

3.11 STRÖMSUND (Vattudalsmaran/Vintermaran) | Resultat

31.10 GÖTEBORG/Skatås (Skatåsåttan) | Resultat

28.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

28.10 TORUP (Yddingeloppet) | Resultat

28.10 TULLINGE/Lida (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

21.10 ÖREBRO/Karlslund (Karlslundsloppet) | Resultat

21.10 JÄRBO/Kungsberget (Kungsberget opp!) | Resultat

21.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

21.10 NACKA (Hellaslöpet) | Resultat

21.10 TIDAHOLM (Åsaflåset) | Resultat

21.10 NÄSSJÖ (Höglandsloppet) | Resultat

21.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

20.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

20.10 TÄBY (Tjur Ruset) | Resultat

14.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

14.10 HACKMORA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

13.10 ÖSTANSJÖ (DM terräng) | Resultat

13.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

13.10 TANUMSHEDE (Tanumsmilen) | Resultat

13.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

13.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

13.10 BÅLSTA (Bålsta Halvmarathon / DM) | Resultat

10.10 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

7.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumba) | Resultat

7.10 STOREBRO (Visans Skepp-loppet) | Resultat

7.10 BROMMA/Smedslätten (Solviksloppet) | Resultat

6.10 BOCKEBODA (Bockatorpsrundan) | Resultat

6.10 TORSBY (Torsby halvmaraton) | Resultat
Uppgift om kontrollmätning av sträcklängden saknas.

6.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

6.10 HORDA - RYDAHOLM (Gummiloppet) | Resultat

6.10 STOCKHOLM (Stockholmsloppet) | Resultat

6.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

6.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

4.10 STOCKHOLM (Urban Night Run) | Resultat

29.9 BORGHOLM (Sollidenloppet) | Resultat

28-30.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

25.9 VÄNNÄS (DM terräng) | Resultat

23.9 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

23.9 VALBO (Godisterrängen) | Resultat

22.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

22.9 BÄLINGE (Bälingeloppet) | Resultat

16.9 SUNDBYBERG (Sundbybergsterrängen) | Resultat

16.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

15.9 HELSINGBORG/Pålsjö (Öresundsloppet) | Resultat

15.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

15.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

11.9 GÖTEBORG (Lindholmenloppet) | Resultat

11.9 GÖTEBORG (Lindholmenstafetten) | Resultat

9.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

9.9 BROTTBY (Brottbyrundan) | Resultat

8.9 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat

8.9 UDDEVALLA (Torpjoggen) | Resultat

8.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

8.9 LIDKÖPING/Råda (Rådalunken) | Resultat

2.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

2.9 RYD (Järnvägsloppet) | Resultat

1.9 STOCKHOLM (S:t Eriksloppet) | Resultat

1.9 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

1.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

1.9 FALSTERBO (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat

28.8 GÖTEBORG (Skatåsstafetten) | Resultat

26.8 LANDSKRONA (Landskrona Marathon) | Resultat

26.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

26.8 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

25.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

25.8 VALLENTUNA (Vallentuna Flås) | Resultat

25.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

25.8 MARIESTAD (Mariestads Marathon) | Resultat

22.8 SÖDERKÖPING (Söderköpings Stadslopp) | Resultat

18.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat

18.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

18.8 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat

18.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

17.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

17.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat

16.8 HAGFORS (Eldfestjoggen) | Resultat

11.8 LYSEKIL (Fjällajoggen) | Resultat

11.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

11.8 SKELLEFTEÅ (Tjejloppet) | Resultat

7.8 MALMÖ (DM 10 km landsväg) | Resultat

7.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

4.8 MORA (Morarundan) | Resultat
Seniorer

4.8 MORA (Morarundan) | Resultat
Ungdomar

3.8 HENÅN (Gallerianloppet) | Resultat

28.7 ÅHUS (Åhus by night) | Resultat

28.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

28.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

28.7 OSKARSHAMN (Hamninloppet) | Resultat

28.7 ÖSTERGARN (Östergarn Marathon) | Resultat

28.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

21.7 ÖSTERSUND (Östersund Marathon) | Resultat

21.7 HORN (Hornsjön Runt) | Resultat

21.7 MELLBYSTRAND (Laholmsloppet) | Resultat

20.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

19.7 SJÖBO (Färsingaloppet) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

14.7 HÖRKEN-FREDRIKSBERG (Säfsbanan Marathon) | Resultat

13.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

7.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

5.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat

4.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

4-7.7 TRONDHEIM, NOR - ÖSTERSUND (St Olavsloppet) | Resultat

30.6 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

30.6 JOCKFALL-ÖVERKALIX (Arctic Circle Marathon) | Resultat

29.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

27.6 OFFERDAL (Offerdalsmilen) | Resultat

22.6 ORSA (Orsakajt'n) | Resultat

22.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

16.6 HAMMARSTRAND - BERGEFORSEN (Indalsledenloppet) | Resultat

16.6 MALMÖ (Swedbank Malmö 10 km) | Resultat

16.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

16.6 KARLSTAD (Karlstad Minilopp) | Resultat

16.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

16.6 FELLINGSBRO (Käglanloppet) | Resultat

15.6 KISA (Kisa stadslopp) | Resultat

10.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

9.6 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

6.6 KVARNTORP (Konst på hög loppet) | Resultat

2.6 SÖDERTÄLJE (Brolöpet) | Resultat

31.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

30.5 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

29.5 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

27.5 ÖSMO (Ösmoloppet) | Resultat

26.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

25.5 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

25.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat

24.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

23.5 STOCKHOLM (MilSpåret) | Resultat

22.5 UMEÅ (Gammliaterrängen) | Resultat

21.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

19.5 IGGESUND (Iggesundsmilen) | Resultat

19.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

19.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

19.5 NÄSHULTA (Näshulta Halvmarathon) | Resultat

19.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

19.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

17.5 TIBRO (Milterrängen) | Resultat

17.5 GENARP (Klintenloppet) | Resultat

17.5 VENDEL (Ottarsloppet) | Resultat

17.5 NYKÖPING/Krikonbacken (Oppebylöpet) | Resultat

17.5 VIMMERBY (Vimmerbyloppet) | Resultat
OBS: Uppgift saknas om att halvmarathonsträckan kontrollmätts av förbundsbanmätare.

15.5 JÖNKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

13.5 SOLLENTUNA (Rösjöloppet) | Resultat

13.5 GÖTEBORG (Lilla GöteborgsVarvet) | Resultat

12.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

12.5 LULEÅ (Vårlöpet) | Resultat

12.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat

6.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat

6.5 LJUNGSBRO - BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat

6.5 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat

6.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

5.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

5.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

5.5 SUNNE (Sunne Marathon) | Resultat

5.5 STOCKHOLM (Spring Cross) | Resultat

5.5 ÄLVÄNGEN (Älvängenloppet) | Resultat

5.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

5.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

5.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

5.5 VÄRNAMO (Wärnamo kvartsmarathon) | Resultat

5.5 VÄNNÄS (Vännäs Halvmarathon) | Resultat

4.5 HULTSFRED (Strandmilen) | Resultat

2.5 BORÅS (Grabbataget/Tösarännet) | Resultat

1.5 RÄLLA (Ölandsmästerskap terräng) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 BRÅLANDA (Grananloppet) | Resultat

1.5 GÄVLE (Gefleortenterrängen 3) | Resultat

29.4 KAXHOLMEN (Landsjön runt) | Resultat

28.4 LULEÅ (Porsörundan) | Resultat

28.4 YSTAD (Kretsmästerskap terräng) | Resultat

25.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 2) | Resultat

25.4 EDSBYN (DM terräng) | Resultat

24.4 VALBO (DM terräng) | Resultat
Ungdom & veteran

24.4 VALBO (DM terräng) | Resultat
Seniorer

24.4 FALUN/Stångtjärn (DM terräng) | Resultat

22.4 BOVALLSTRAND (DM terräng) | Resultat

22.4 YSTAD (Ystadterrängen) | Resultat

22.4 SYA (DM terräng) | Resultat

22.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

22.4 VALLENTUNA (DM terräng) | Resultat

21.4 SALA/Annedal (DM terräng) | Resultat

21.4 OSKARSHAMN (DM terräng) | Resultat

21.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

21.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat
OBS: Halvmarathonsträckan EJ kontrollmätt av förbundsbanmätare.

21.4 SKÖVDE (Skövde Marathon) | Resultat

21.4 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

21.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

21.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

21.4 NORRTÄLJE (DM terräng) | Resultat

21.4 DALBY (Skrylleloppet) | Resultat

21.4 DEJE (Nike Run Cup 3) | Resultat

18.4 FLEN (DM terräng) | Resultat

18.4 GÄVLE (Gefleortenterrängen 1) | Resultat

18.4 ARBRÅ (Långloppsserien 4) | Resultat

18.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

15.4 ÖLMBROTORP (DM terräng) | Resultat

15.4 KLIPPAN (Klippan X-trem) | Resultat

15.4 HUDDINGE (Kvantumjoggen) | Resultat

15.4 BOLLEBYGD (DM terräng) | Resultat

14.4 KARLSKOGA (DM terräng) | Resultat

14.4 GÄVLE/Hemlingby (Terrängserie 2) | Resultat

14.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat

14.4 MALMÖ (Heleneholms Halvmarathon) | Resultat

14.4 GÖTEBORG/Skatås (Göteborg Cross Country) | Resultat

14.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

11.4 ÖREBRO (Örebro AIK Halvmarathon) | Resultat

11.4 LJUSNE (Långloppsserien 3) | Resultat

9.4 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat

9.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

9.4 KARLSTAD (Nike Run Cup 1) | Resultat

7.4 GÄVLE/Hemlingby (Terrängserie 1) | Resultat

6.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

6.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

4.4 IGGESUND (Långloppsserien 2) | Resultat

1.4 STOCKHOLM (Premiärmilen) | Resultat

1.4 RIMBO/Rånäs (Brukslunken) | Resultat

1.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

1.4 HELSINGBORG (Helsingborgs Terränglopp inkl DM) | Resultat

31.3 TIBRO (Snickarloppet) | Resultat

31.3 VÄLLINGBY (Vällingby Marathon) | Resultat

31.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

31.3 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

28.3 EDSBYN (Långloppsserien 1) | Resultat

25.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

24.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 2) | Resultat

24.3 LANDSKRONA (Landskrona Cross) | Resultat

18.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

17.3 SKÖVDE (Skövde 6 timmars) | Resultat

17.3 HELSINGBORG (Götacrossen) | Resultat

17.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 1) | Resultat

10.3 BROMÖLLA (Kvantumloppet) | Resultat

10.3 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 4) | Resultat

10.2 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 3) | Resultat

20.1 VALLENTUNA (Bore Cup 2) | Resultat

20.1 STRÖMSUND (Vattudalsmaran Extra) | Resultat

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!