Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2008

19.10 STRÖMSUND (Castorama)
M: Kjell Karlsson Strömsund 485.

19.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Tony Bäck 543, Henrik Strömmer-Nord 95 74.
K: Cecilia Strömmer 1.546, Maja Söderlund 90 1.399, Josefin Mattsson 93 1.399, Lovisa Söderlund 92 1.141, Jessica Mattsson 98 725.

19.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Per Andersson 1.503, Östen Eriksson 1.481, Alf Sjökvist Björklinge 1.386, Åke Lindén 1.101, Gunnar Holmgren 895.

19.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.947, Johan Löfstedt 1.437, Antti Lindstedt 1.413, Alf Nede IFK Linköping 1.329, Ulf Berggren 1.254, Antero Mäkinen 621.
K: Annelie Schöldström 1.864, Tina Trensmar 1.789.

19.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
M: Fred Stenberg Gefle 1.256, Jan Linde Gefle 742.

19.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Kristian Petersson Huddinge 2.048, Daniel Ståhl 92 1.922 (diskus 4036), Mikael Wallin 1.469.
K: Taina Ståhl 2.137.

19.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Christer Björkander 2.364 (1404 3867 4112 3990), Daniel Jacobsson 1.679, Janne Boman 1.092, Pär Ulander 1.026.
K: Julia Forsberg 94 1.116.

19.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Jonas Carlström 1.876, David Johansson 91 1.680, Filip Essbrant 90 1.319, Åke Norén 1.016, Lesley Lundberg 866, Alexander Nertlinge-Asp 92 438.
K: Ida Claesson 90 2.258, Amanda Rohlin 90 1.720, Zehra Jusupovic 92 1.575, Melinda Ymsén 1.440, Agneta Frisk 1.435, Cecilia Lundberg 1.363, Julia Magntorn 91 1.227.

19.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Bengt Loo 2.022, Dario Bonasin Växjö 1.742, Torgny Persson 1.699, Karl Gustavsson 1.502, Rune Persson 1.252.
K: Malin Persson 1.451, Vickey Renard 1.069.

18.10 KYRKHULT (Castorama)
K: Frida Johnsson 89 Kyrkhult 1.279.

18.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Peter Fritz 1.986, Dennis Johansson 725.

18.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Joakim Axelsson 2.581 (1173 4135 3824 5264), Jonas Birgersson 2.509 (1240 3234 3820 5448), Christian Hansson Bergén 90 2.419 (slägga 5164), Henrik Adolfsson Hammarby 2.306.

18.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.571 (1378 5850 3910 2770), Arwid Koskinen 92 2.555 (1357 5193 3478 3757), Niklas Berg Väsby 1.975, Heimo Ojala 1.062, Emil von Gerber 92 799.
K: Frida Åkerström 90 2.790 (1276 2989 3770 4005), Nike Hermans 90 2.313 (967 2014 2702 4745), Maria Bjerlöw 450.

18.10 FALUN (Castorama)
M: Johan Pihlgren Hässelby 2.473.

18.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.414 (1612 4921 5764 6000), Danny Lawson USA 2.779, Oliver Whale USA 2.347.
K: Tiffany Arrhenius USA 2.807 (1169 3998 3394 3696).

18.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Robert Ekman 1.904, Martin Astfors 1.687, Joakim Frisk 90 1.327, Henrik Astfors 1.294, Jakob Lillberg 92 945.

18.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
M: Jani Kuusisto Gefle 1.837, Fred Stenberg Gefle 1.386.

15.10 ENSKEDE (Castorama)
K: Sandra Höckerstrand 90 Hammarby 2.033.

14.10 TORSBY (Castorama)
M: Krister Larsson Bore 2.612 (1330 4337 3655 4778).

12.10 KYRKHULT (Castorama)
Samtliga Kyrkhult om ej annat anges.
M: Krister Svensson 1.993, Ken Pihlblad Malmö 1.956, Henrik Holmgren 1.612, Leif Persson 1.508, Mats Svensson 1.460, Andre Pihlblad Lönsboda 1.454, Stanley Pihlblad Lönsboda 1.409, Joel Johnsson 91 1.349, Fredrik Nyberg Lönsboda 1.272, Kenth Johansson 1.257, Leif Johnsson 1.091, Roland Pihlblad Lönsboda 1.029, Bengt Holmgren 970, Kjell Johnsson 577.
K: Ida-Maria Holmgren 2.125, Ida Johansson 1.320, Katarina Johansson 1.020, Ronja Persson 97 224.

12.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Stefan Fredriksson 1.990, Jörgen Nicklasson 1.339.
K: Johanna Lundmark 89 1.880, Sara Svensson 91 1.791

12.10 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö.
M: Kristian Pettersson 2.962 (1440 5645 4549 4305), Pär Wisme 2.469, Mikael Nordin 2.225.

12.10 LEKERYD (Castorama) | Resultat
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.577, Patric Wåhlin 1.469, Jan Svensson 1.364, Daniel Larsson 92 1.201, Harald Henriksson 1.122, Fredric Arvidsson 93 1.053, Mattias Carlsson 93 958.
K: Tina Sandberg 1.410, Kerstin Larsson 1.407, Terese Sandberg 1.097, Åsa Danielsson 1.081, Majken Henriksson 947.

12.10 HÖGBY (Castorama)
Samtliga Högby.
M: Göran Almén 1.047, Christer Persson 1.023, Martin Persson 765, Markus Andersson 513.
K: Emma Persson 93 1.710.

12.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad om ej annat anges.
M: Johan Andersson Växjö 1.831, Henric Rothén 1.780, Svante Edvardsson 1.526, Johannes Andersson 92 788, Per Andersson 701.
K: Johanna Andersson 2.209, Viktoria Bloch 89 1.375, Alexandra Bloch 1.141.

12.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Fred Stenberg 1.899, Jani Kuusisto 1.884, Martin Mohebbi 92 1.336, Jan Linde 665.
K: Sofie Erenlöf 89 1.957.

12.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Arwid Koskinen 92 2.293 (1302 4516 3294 3188), Jöran Westberg 1.829, Johan Löfstedt 1.527, Ulf Berggren 1.301, Timo Torri 1.107, Heimo Ojala 1.106.
K: Frida Åkerström 90 2.762 (1253 2461 4152 3919), Fredrica Kremlhofer 92 2.246, Anneli Schöldström 1.887, Tina Trensmar 1.762.

12.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Jonas Carlström 1.824, David Johansson 91 1.528, Filip Essbrant 90 1.327, Mikael Persson 1.099, Åke Norén 1.007, Roger Essbrant 932, Alexander Nertlinge Asp 92 422.
K: Amanda rohlin 90 1.691, Cecilia Lundberg 1.353, Karin Claesson 1.051, Ida Claesson 90 1.044.

12.10 HABO (Castorama)
Samtliga Habo.
M: Cristian Calzon 1.668, Magnus Brukén 1.611, Lars Elfgaard 1.554, Hannu Tuomainen 970, Johan Arvidsson 916, Tomas Aldeborg 650, Thomas Wåhlin 632, Jonny Melin 309.
K: Matilda Elfgaard 92 2.000, Martina Carlsson 91 1.345, Johanna Carlsson 93 1.275, Ann-Louise Elfgaard 1.241, Maria Frank 975.

12.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Sivert Melin 864, Lars-Olof Mattsson 812, Joel Mattsson 98 17.
K: Cecilia Strömmer 1.540, Josefin Mattsson 93 1.406, Sara Lindqvist 93 1.138, Lena Wennberg-Mattsson 892, Jessica Mattsson 98 587.

12.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Heikki Seppänen 1.841, Per Andersson 1.480, Bernhard Karlsson 1.310, Alf Sjökvist Björklinge 1.270.

11.10 LEKERYD (Castorama) | Resultat
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.608, Leif Gustavsson 1.578, Leif Carlsson 1.151, Harald Henriksson 1.109.
K: Tina Sandberg 1.348.

11.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Kjell Jansson 1.457, Stefan Lundgren 697, Richard Wennbom 682.
K: Linn Wennbom 89 2.102, Ewa Wennbom 1.301.

11.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Martin Rogemark 89 1.483, Johan Damgren 1.160, Jan Andersson 1.049, Anders Grönvall 1.026, Jan Persson 997, Johan Cimen 654.
K: Anna Ek 2.210, Martina Damgren 90 1.535, Eva Persson 805, Ann-Christin Olsson 508.

11.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Jonas Carlström 1.691, David Johansson 91 1.616, Åke Norén 1.023, Tomas Hallin 978, Lesley Lundberg 827, Alexander Nertlinge Asp 92 615.
K: Ida Claesson 90 2.402 (995 2703 3355 3330), Ellen Isacsson 92 1.371, Cecilia Lundberg 1.368, Emma Hallin 607.

11.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: David Gustafsson 2.396, Åke Ruus 1.969, Kristian Petersson Huddinge 1.929, Daniel Ståhl 92 1.827.
K: Camilla Westerlund 2.786 (1068 3650 3494 4216), Anneli Ståhl 90 2.174.

11.10 BOTTNARYD (Castorama) | Resultat
Samtliga Bottnaryd.
M: Christoffer Melin 1.907, Fredrik Lantz 1.135, Greger Melin 1.080, Christer Lantz 485, Lars Fransson 85.
K: Pauline Holst 1.134,

11.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 89 2.163.
K: Maria Ohlsson 1.505, Jessica Björklund 1.046.

11.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Tobias Lundqvist 2.391, Mikael Johansson 2.348, Christian Hermansson 2.274, Peter Fritz 2.043, Peter Fredriksson 1.735, Stefan Johansson 1.657, Erik Ederwall 1.512, Yuan-Zhong Wu 91 1.377, Fredrik Lundqvist 1.192, Stefan Lundström 1.077, Martin Lundqvist 90 1.067, Kristian Jacobsson 1.027, Bo Knutsson 830, Stefan Valtersson 798, Christer Ahlsgård 768, Daniel Peterson 749, Björn Rapp 645.
K: Malin Johansson 90 1.925, Elina rapp 93 1.861, My Larsson 93 1.749, Julia Knutsson 90 1.656, Linda Beckius 90 1.334, Moa Larsson 95 1.265, Maria Holmberg 1.115.

11.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Staffan Jönsson Hässelby 2.785 (1310 4252 4780 4651), Glenn Håkansson Pallas 2.415, Christian Hulteberg Heleneholm 2.090, Adam Lindberg 1.186.
K: Charlotte Engberg Heleneholm 1.425.

11.10 TRANÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Tranås om ej annat anges.
M: Tommy Lantz 90 1.707, Olof Göransson 91 1.695, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.630, Rolf Säll 1.540, Anders Nykvist 1.336, Kent Göransson 1.269, Joakim Karlsson 1.131, Christer Hallén 922, Gustav Jilderfält 92 911, Anders Persson 834, Mats Jismyr 785, Christer Lidén 580, Leif Gustafsson 440, Daniel Lantz 245.
K: Gabriella Nykvist 92 2.008, Victoria Johansson 92 1.970, My Östh Gustafsson 91 1.874, Martina Klasson 1.544, Julia Folkesson 92 1.207, Anette Ekvall 1.202, Lowa Göransdotter 91 1.170, Jenny Karmskog 92 1.145, Eva Säll 1.047, Annelie Jismyr 1.005, Anna Nykvist 955, Lena Johansson 840, Carina Hallén 837, Anna Lidén 819.

11.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad om ej annat anges.
M: Jonas Rothén 1.863, Anders Andersson 1.800, Henric Rothén 1.698, Johan Andersson Växjö 1.417, Svante Edvardsson 1.262, Håkan Rothén 1.085, Jan Erlandsson 1.008, Per Andersson 846, Johannes Andersson 92 755, Jesper Rothén 69.
K: Johanna Andersson 90 2.108, Catrin Larsson 1.987, Moa Eskilsson 93 1.812, Alexandra Bloch 1.343, Viktoria Bloch 89 1.250, Cajsa Roos 933.

11.10 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Anders Johansson 89 1.824, Ronnie Eriksson 1.666, Mats Lundström 1.075, Patrik Ahlberg 596, Adam Johansson 533

11.10 UDDEVALLA (Castorama)
Samtliga Orient.
M: Bo Johansson 2.019, Per Kåberg 1.624.
K: Linda Johansson 90 2.253 (856 2524 2927 3752), Josefine Karlsson 91 1.655.

9.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Ulf Ankarling 3.124 (1502 5475 4943 4817), Philip Gustafsson 92 Katrineholm 2.136, Johan Andersson 89 Spårvägen 1.418, Joakim Strömwall 1.179.
K: Sofia Larsson 3.096 (1115 3880 4927 4173), Elinor Forssander Hässelby 2.929 (1103 2620 4329 5272), Angela Åkeson 2.205.

9.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Håkan Jacobsson 1.633, Thomas Larsson 1.186, Alf Löfqvist 1.008.
K: Teresia Snäckerström 91 1.904.

8.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.538, Stephan Hammar 622, Simon Hidén 327, Tony Harborn 0.
K: Charlotte Björkman 1.232, Ellinor Johansson 1.086, Berit Nilsson 723.

8.10 KUNGSÄNGEN (Castorama)
Samtliga Kungsängen.
M: Anders Walther 1.813, Martin Kjos 1.491.
K: Sophie Kling 91 2.087, Felicia Thomasson 92 1.914.

6.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Jörgen Nicklasson 1.213.
K: Sara Svensson 91 1.754.

5.10 TÄBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Täby.
M: David Linde 1.542, Nils-Göran Nilsson 1.525, Lars Linde 1.132.

5.10 HÄSSELBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Hässelby.
M: Niklas Lindstedt 93 2.101, Jan Samuelsson 2.059.
K: Linda-Marie Mårtensson 2.653 (1313 2193 3755 3793), Annika Östlund 1.097, Solveig Humla 47.

5.10 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Jan Johansson 802, Urban Jonsson 799.
K: Eva Jonsson 797.

5.10 ENSKEDE (Castorama)
Samtliga Hammarby.
M: Per Molin 90 1.506, Linus Vigert 90 1.352, Love Fältström 91 1.319, Joakim Löfwing 973, Jesper Johansson 90 972, Jan Pihlblad 884, Rain Kallaste 89 847, Patrik Nilsson 91 726, Magnus Jensen 690, Linus Skjutar Apell 89 654, Peter Gustavsson 571, Niklas Bougt 92 561, Solomon Tsegaye 187.
K: Elina Almström 91 1.647, Lina Karlsson 1.462, Linda Wikström 1.242.

5.10 VALÖ (Castorama)
M: Östen Eriksson Valö 1.484, Åke Lindén Valö 824.

5.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Johan Löfstedt 1.388, Antti Lindstedt 1.351, Timo Torri 892, Antero Mäkinen 447.
K: Tina Trensmar 1.613.

5.10 MOTALA (Castorama)
Samtliga Motala.
M: Johan Hultqvist 1.158, Mika Niemi 1.115, Peter Håkansson 536, Emil Särnehed 94 32.
K: Vendela Strömbeck 93 1.928, Erika Nyström 93 1.541, Hanna Hultqvist 92 1.459, Rebecka Karlsson 94 1.380, Susanne Karlsson 1.132, Alexandra Falk 94 1.040, Miranda Falk 95 358.

5.10 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Lennie Helander 2.533 (1179 4190 3732 4960), Gustav Erben 89 2.058.
K: Suzanna Strandh 92 1.612.

5.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Jonas Carlström 1.429, David Johansson 91 1.329, Åke Norén 933, Per-Olof Asp 723, Lesley Lundberg 656, Alexander Nertlinge Asp 92 404.
K: Melinda Ymsén 1.286, Margareta ingvarsson 402.

4.10 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Manuel Brändeborn 2.812 (1552 3729 4370 4890), Vittorio Gabrielli 2.648 (1514 4281 4048 3801), Tobias Ekberg 2.091, Simon Lindblom 91 2.023, Andreas Ericsson 1.760, Viktor Ohlsson 89 1.751, Mathias Stjernlöf Tureberg 1.624, Gunnar Lögdahl 1.486, Peter Norstedt 1.199, Christian Norstedt 879.
K: Sofia Gustafsson 1.913.

4.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Jöran Westberg 1.857, Jens Nielsen 667.
K: Stina Jacobsson 2.006.

4.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Roger Karlsson 1.323, Mikael Magnusson 1.191, Henrik Wettergren 1.185, Alexander Lundholm 757, Pierre Davoust 644.
K: Marika Rydell 1.779, Sana Rehman 92 1.483, Martina Rossland 90 1.451, Marium Rehman 1.355.

4.10 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Bengt Loo 2.180, Dario Bonasin Växjö 1.605, Per Wiberg 1.516, Rune Persson 1.250, Paul Runesson 991, Reino Ripatti 823, Günther Wigö 692, Kurt Öhman 217.
K: Julia Wiberg 92 2.212 (1088 2446 3667 1980), ingbritt Carlqvist 159.

4.10 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Robert Ekman 1.821, Peter Holmroos 1.618, Nicholas Coleman 90 1.595, Joakim Frisk 90 1.402, Henrik Astfors 1.384, Jakob Lillberg 92 966, Armin Tayefeh 92 262.

4.10 RIVERDALE, NY (Castorama)
M: Anders Constantin Orient 2.496 (1315 3466 3610 5036), Rajne Svenssohn IF Göta 2.480 (1243 5033 4025 3205), Nils Pettersson Boden 2.427 (1309 4976 3892 2862), Margus Must EST 1.962, Magnus Åhlén IF Göta 1.785.
K: Marisa Pettersson USA 1.075.

4.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Gustav Hansson 1.776, Morgan Unogaart 90 1.716, Håkan Jacobsson 1.554, Mats Whilborg 1.441, Magnus Näslund 1.431, Jorma Jääskeläinen 1.207, Thomas Larsson 1.200, Alf Löfqvist 1.008, Björn-Erik Franzén 836, Joshua Höglund 92 744, Gabriel Rohnström 92 712, Sture Åhs 604.
K: Annie Henriksson 2.186, Åsa Larsson 1.966, Teresia Snäckerström 91 1.775, Ellinor Sundstrand 94 1.633.

4.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Christer Björkander 2.555 (1443 4193 3956 3678), Lars Frison Ymer 1.839, Ralf Ivarsson 1.203, Janne Boman 1.118, Pär Ulander 226, Carl Ivarsson 96 0.
K: Erika Hallenbo 2.178, Ellen Sjöstrand 96 797.

4.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Lars-Olof Mattsson 875, Henrik Strömmer-Nord 95 30.
K: Cecilia Strömmer 1.567, Josefin Mattsson 93 1.523, Lena Wennberg-Mattsson 892.

4.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Patrik Bodén 2.832 (1351 6180 3775 4373), Mårten Ejdervall 2.721 (1237 4389 3932 5549), Kim Johansson Hede 2.661 (1259 4666 3635 5160), Magnus Edström 2.551 (1277 5049 3759 3808), Roman Stoudjesdijk GER 2.457, Richard Olsson 89 2.423, Pontus Rabe 90 Bålsta 2.177, Andreas Larsson 90 Kristinehamn 2.119, Göran Pettersson 2.081, Patrik Ekholm 2.072, Bo Henriksson 2.021, Johannes Henriksson 93 1.954, Johan Engberg 1.740, Christian Sjöberg 1.501, Fredrik Karlsson 91 Kil 1.488, Kaj Johansson 1.424, Robin Nordenberg 89 Kil 1.267, Joakim Strömwall 1.208, Tomas Olsson 89 Kil 1.127, Rickard Karlsson 89 Kil 1.118, Filip Lööv 92 Kil 1.078, Hans Askmar 952, Johan Askmar 94 645, Daniel Nordqvist 91 219.
M: Sofia Larsson 3.023 (1127 3534 4833 4118), Amanda Öberg 90 2.532 (1201 3121 3715 2522), Johanna Larsson 92 2.417 (1095 2556 2732 3973), Mia Axelsson 91 Kristinehamn 2.174, Andrea Nybäck 90 Westmannia 1.701, Amanda Björklund 92 1.464, Kristin Franke Björkman 91 1.308, Caroline Tegel 90 Trollhättans SK 1.229, Lovisa Sonesson 92 1.213, Victoria Dronsfield 91 934.

4.10 KUNGSÄNGEN (Castorama)
Samtliga Kungsängen.
M: Tomas Holmqvist 1.822, Martin Kjos 90 1.530, Mattias Holmqvist 1.441, Henrik Andersson 1.440, Oskar Johansson 92 1.172, Joakim Kling 1.085, Russel Segar 659, Tomas Nilsson 560, Leif Skoglund 317.
K: Sophie Kling 91 1.994, Felicia Thomsson 92 1.758, Carolin Johansson 91 1.201, Marie Sönnerfors 93 338.

3.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Christian Olsson 2.138 (1162 4775 3223 2729), Martin Eriksson 1.875, Joel Spolén 1.780, Yannick Tregaro 1.626, Gustaf Hultgren 1.572, Anton Andersson 1.529, Geir Ove Rasmussen NOR 1.444, Erik Olsson 89 1.435, Mathias Ström 1.332, Ousainou Mbye 1.237.
K: Angelica Johansson 1.868, Hanna-Mia Persson 1.715.

3.10 KIL (Castorama)
Samtliga Kil om ej annat anges.
M: Anders Johansson 89 1.897, Morgan Vestlund 1.432, Ronnie Eriksson 1.287, Mats Lundström 1.035.

2.10 BOISE, ID (Castorama)
M: Pontus Thomée Lerum 2.372.

1.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Thomas Lundmark 1.908, Stefan Fredriksson 1.810, Jörgen Nicklasson 1.092.

1.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.166, Martin Andersson 90 1.168.
K: Hanna Bengtson 92 2.435 (1138 2410 2782 4028), Ellinor Widh 90 Pallas 2.299 (1144 3020 2765 2571), Barbro Bengtson 2.060.

1.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Morgan Unogaart 90 1.967, Gustav Hansson 1.727, Anders Göthberg 1.695, Tore Olofsson 1.607, Håkan Jacobsson 1.458, Mats Wihlborg 1.444, Magnus Näslund 1.372, Jorma Jääskeläinen 1.328, Thomas Larsson 1.144, Jonas Pettersson 897, Joshua Höglund 92 831, Gabriel Rohnström 92 552.
K: Annie Henriksson 2.229, Cornelia Hansson 95 1.801, Ellinor Sundstrand 94 1.683, Carita Hansson 91 1.661, Teresia Snäckerström 91 1.188.

30.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Simon Gustafsson 90 Katrineholm 3.075 (1663 5855 4596 3966), Ulf Ankarling 3.004 (1466 5329 5046 4161), Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås 2.035, Pontus Rabe 90 Bålsta 1.983 (1427 4523 X 4109), Johannes Henriksson 93 1.758, Fredrik Karlsson 91 Kil 1.446, Joakim Strömvall 1.127, Tomas Olsson 89 Kil 1.066, Anders Teigen 92 Kil 333.
K: Sofia Larsson 3.093 (1235 3915 4964 3598), Elinor Forssander Hässelby 3.046 (1164 2870 4376 5442), Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn 1.711, Therese Lindhe 91 Kristinehamn 1.672.

29.9 FALUN (Castorama)
M: Erik Sundlöf 91 Glanshammar 1.939.
K: Maria Kastberg 91 Järvsö 2.388 (992 2976 2789 3649), Amanda Skytt 91 Upsala 1.939, Regina Paet 91 Falun 1.551.

29.9 NORRTÄLJE (Castorama)
Samtliga Rånäs.
M: Gustaf J Bjurhammer 90 1.340, Conny Abrahamsson 901, Magnus Ulander 784.
K: Kristin Svensson 834, Lovisa Messing 746, Ulrika Sacklén 608, Lotta Waldvik 579.

29.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Stefan Fredriksson 1.976, Sebastian Haglund 1.944.
K: Sara Svensson 91 1.784.

28.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Bengt Pettersson 2.371 (kula 1515), Kenneth Bergén 2.337, Mike Hazlewood 2.120, Tomas Classon 2.061, Johan Löfstedt 1.438, Alpo Tornikoski 1.433, Mats Krigh 1.311, Alf Nede IFK Linköping 1.204, Timo Torri 1.130.
K: Anneli Schöldström 1.891, Gunnel Tolfes 1.100.

28.9 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Thomas eriksson 1.397, Roger Karlsson 1.289, Daniel Fagerström 90 1.188, Amir Rehman 1.115, Christian Östervall 1.020, Erik Karlsson 964, Hans Svensson 818, Alexander Lundholm 662, Michael Tjörnmark 93 612, Pierre Davoust 594.
K: Astrid Molander 94 1.865, Sana Rehman 92 1.434, Marium Rehman 1.398, Sofie Davoust 94 1.262, Annika Eriksson 1.131, Karolina Busznyak 1.123, Sanja Juric 993, Mathilda Eriksson 98 893, Sofia Maiorana 96 824, Lotta Östervall 783, Lovisa Östervall 97 614, Moa Pettersson 97 688.

28.9 BOLLNÄS (Castorama) | Resultat
Samtliga Bollnäs.
M: Fredric Andersson 90 1.725, Dennis Martinsson 93 1.626, Markus Åkerlund 1.386, Sören Henningsson 1.253, Rino Hedblom 974, Robert Fjällrud 867, Mattias Bäckman 91 867, Anders Thornberg 768, Rasmus Krantz 89 712, Dan Andersson 536, Björn Jonsson 475, Sven-Åke Holm 274.
K: Saga Thornberg 92 1.963, Anna Holm 90 1.837, Sandra Fjällrud 94 1.720, Jenny Öhman 91 1.658, Emelie Henningsson 93 1.514, Maria Thornberg 1.049, Karin Öhman 929, Rose-Marie Fjällrud 645, Helen Fielding-Holm 636, Denise Fjällrud 96 536, Carima Ali 91 531.

28.9 NYBRO (Castorama) | Resultat
M: Martin Jönsson 90 Kalmarsund 1.990, Sonny Bodén Hinden 1.123, Joakim Håkansson Hinden 713.

28.9 SOLLENTUNA (Castorama)
M: Thomas Hirvonen Tureberg 2.465 (1386 4489 3637 3484), Tommy Johansson Väsby 2.435 (1232 3322 4452 3976), Mattias Krook Tureberg 1.890.
K: Petra Eklund Täby 2.288.

28.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Åke Lundberg Märsta 1.543, Per Andersson 1.439, Bernhard Karlsson 1.420, Kjell Jansson 1.364.

28.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ulf Andersson 1.268, Lars-Olof Mattsson 905, Daniel Holm 91 593, Max Andersson 95 302, Joel Mattsson 98 11.
K: Katarina Ström 1.908, Caroline Ström 1.601, Maja Söderlund 90 1.461, Josefin Mattsson 93 1.414, Lovisa Söderlund 92 1.068, Jessica Mattsson 98 678.

28.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Ingmar Veinberg Spårvägen 2.431 (1239 6202 3011 3458), Johan Holmberg 2.023, Sven Ohlson 2.011, Thomas Nilsson 1.612, Björn-Erik Johansson 91 934.
K: Karin Engström Spårvägen 2.694 (1054 2310 3517 5318), Louise Johansson 90 2.010, Sara Lande Rise NOR 1.948.

28.9 ENSKEDE (Castorama)
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: Jonas Elgered 2.140, Jonathan Eklund 1.987, Per Molin 90 1.666, Björn Barrefors 1.212, Jan Wulff 1.153, Esbjörn Backlund 89 954.
K: Elina Eriksson 93 2.154, Moa Packalén 96 738.

28.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Sebastian Mattsson 89 2.339, Daniel Hägg 2.001, Robin Hägg 90 1.951, Mikael Westring 1.851, Niklas Isaksson 1.491, Dick Blom 877, Sven Mattsson 718.
K: Katja Axelsson 92 2.287, Marion Axelsson 92 2.219.

28.9 RONNEBY/KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Bo Nilsson 1.513, Robert Mathisson 1.387, Staffan Holgersson 1.300, Mats Andersson 1.217, Kevin Blomé 91 1.057, Joakim Wirén 93 913, Simon Tofft 93 672, Sverker Sjölin 665.
K: Johanna Mathisson 92 1.981, Martina Holgersson 1.565, Annika Saremi 92 1.155, Fanny Holgersson 96 997.
Anm: Slägga i Kallinge, övriga grenar i Ronneby.

28.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Per Östlund 2.473, Magnus Wickert 1.833, Johan Lundin 1.760, Conny Silfver 1.722, Per-Ola Bengtsson 1.585, Patrik Sjöö 92 1.529, Philip Hebert Wegmann 1.485, Filip Bergqvist 90 1.168, Tommy Ackås 1.157.
K: Amanda Murua 93 1.843, Louise Martin 1.672, Sofia Lund 1.561, Naima Clareus 93 1.380, Joanna Kamph 93 1.301, Karin Bergqvist 90 1.156, Nadia Bazydlo 92 1.030, Denise Hagberg 90 762, Ellinor Snickars 92 693.

27.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Rasmus Olofsson 2.118, Ludvig Törnqvist 1.085, Kristoffer Uulas 959, John Bjuvman 794, Johan Chytraeus 702, Björn Sverre Hjellödegård 623.

27.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg om ej annat anges.
M: Mattias Andersson 91 Lund 2.250, Magnus Linderoth Finish 2.033, Alexander Walldén 91 1.689, Thomas Hansson 1.587, Kaurko Harjuniemi 1.567, André Gentile.Persson 91 1.227, Anders Dahl 1.212, Mats Sjölin 991, Andreas Walldén 803.
K: Kyllan Quick Lund 2.095, Alison Anderberg 92 Malmö 1.716, Yvette Lindberg 1.469, Lina Sjölin 1.344, Ebba Green 96 727, Fifi Andersson-Thysell 94 709.

27.9 GÖTEBORG/S (Castorama) | Resultat
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Gustaf Hultgren 2.289, Lars Håkansson 2.098, Mikael Wennerbeck 1.727, Reine Eklund 1.685, Gauite Asbjörnsson ISL 1.647, Erik Olsson 89 1.548, Geir Ove Rasmussen NOR 1.252, Julius Haight 89 1.135, Dennis Acson 1.034.
K: Michaela Meijer 93 1.959, Madelene Olsson 90 1.416, Theresia Nyberg 92 Göteborgs KIK 1.285.

27.9 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen.
M: Jan Kowalski 1.528, Daniel Ståhl 92 1.507 (X 34 23 3821 2824).
K: Camilla Westerlund 2.777 (1046 3561 3589 4240), Anneli Ståhl 90 2.316 (990 2195 2339 4846).

27.9 UMEÅ/V (Castorama)
M: Johnny Karlsson 89 Strömsund 2.935 (1348 5020 4327 5382), Erik Olofsson 93 IFK Umeå 1.586.
K: Linn Jonsson 92 Strömsund 2.545 (955 2781 3225 4488), Charlotta Hyvönen 92 Vännäs 1.422.

27.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Rickard Karlsson Lidingö 2.017, Andreas Andersson 1.643, Mikael Persson Pallas 1.619, Christian Sonehag 1.490, Robin Kruse 90 1.296, Mikael Andersson 1.254, Simon Luup 92 1.153, Johan Edvinsson 1.130, Niclas Kruse 1.110, Pierre Sonehag 1.031, Christer Skytt 957, Janne Luup 756, Ulf Thornander 741.
K: Lotta Skytt 1.794, Fredrica Andersson 1.781, Åsa Nyman 1.305, Madeleine Sundström 91 981, Carin Thornander 973, Felicia Thornander 94 792, Cecilia Hjorth 702, Eva Luup 456, Rebeca Thornander 93 290.

27.9 RÅBY-REKARNE (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Manuel Brändeborn 2.900 (1489 4077 4814 4815), Simon Lindblom 91 2.137, Tobias Ekberg 2.048, Vktor Ohlsson 89 1.747, Arto Hämäläinen 1.476, Johan Björkkvist 1.050.
K: Cecilia Nilsson 2.757 (1003 2583 3538 5605), Frida Brolin 2.175 (slägga 4572), Kristina Andersson 91 1.584, Malin Strandberg 701

27.9 HENÅN (Castorama)
M: Patrik Bagge Brattås 2.009.

27.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.267, Robert Ekman 1.705, Nicholas Coleman 90 1.735, Zdravko Kopparvik 1.600, Joakim Frisk 90 1.391, Leif Gunnarsson 1.189, Mikael Waltari 1,127, Emil Thessén 94 951, Jakob Lillberg 92 951, Cornelis Christensson 92 674, Armin Tayefeh 92 475, Pär Holmér 474, Simon Samuelsson 93 237.
K: Sabine Fleschner 2.072.

27.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Lennie Helander Ymer 2.630 (1197 4411 3860 5151), Gustav Erben 89 2.238, Oliver Carlehed 91 2.081, Kevin Gustavsson 91 1.640, Andreas Exner 90 990, Patrik Nilsson 91 660.
K: Johanna Ivarsson 94 1.578, Ida Lager 90 1.504.

27.9 ÖRBYHUS (Castorama)
Samtliga Örbyhus om ej annat anges.
M: Johan Mörner 2.171, Erik Eriksson Hellas 1.757, Tobias Levén 1.067.

26.9 TÄBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Täby om ej annat anges.
M: Nils-Göran Nilsson 2.117, David Linde 1.705, Gustav Karnebäck Tureberg 1.617, Mathias Stjernlöf Tureberg 1.458, Anders Karnebäck 1.265, Lars Linde 1.077, Carl Hallgren 91 481.
K: Heidi Schmidt 93 2.389 (1004 3273 3470 2546).

25.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Lasse Ohtamaa 2.859 (1421 6427 4505 3197), Johan Szabo 2.310.

25.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Björn Innala 1.159, Mats Loggert 871, Mats Lindgren 756, Lars Alainentalo 671, Mats Andersson 655, Conny Nyberg 645, Åke Lundberg 361, Gustav Innala 91 310, Tim Jonsson 93 272.
K: Emelie Gustafsson 95 759, Ida Alainentalo 90 641, Marie Gustafsson 608, Maria Lindgren 564, Lotta Morin 220.

25.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Simon Gustafsson 90 Katrineholm 3.037 (1638 5419 4791 3931), Markus Johansson 90 Säffle 2.970 (1395 4093 4431 6283), Philip Gustafsson 92 Katrineholm 2.360 (1180 4470 3746 3525), Richard Olsson 89 2.287, Johannes Henriksson 93 1.680, Filip Lööv 92 Kil 1.149.
K: Johanna Larsson 92 Filipstad 2.530 (1082 2588 2975 4385), Linda Drougge 90 Rånäs 2.083, Amanda Björklund 92 1.574.

25.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Stefan Sundler 91 2.495 (1172 4560 4353 3582), Jan Sundler 1.580, Mikael Larsson 92 1.513, Viktor Nilsson 91 1.512.

24.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm.
M: Jonas Forsberg 2.274, Martin Andersson 90 1.840.
K: Hanna Bengtson 92 2.465 (1114 2385 3105 3921), Malin Andersson 93 2.401 (966 3637 3056 2848), Lina Bengtson 94 1.730.

24.9 KIL (Castorama)
M: Anders Johansson 89 Kil 1.814, Ronnie Eriksson Kil 1.713, Mats Lundström IF Göta 1.193.

24.9 VÄXJÖ (Castorama)
M: Jonathan Laack 92 Bore 2.237 (1096 4316 3303 3832).
K: Matilda Berglund 92 Växjö 2.571 (1141 3197 3382 3202), Erica Lundbladh 91 KA2 2.264 (1063 1879 3365 3245), Julia Wiberg 92 Contact 2.073, Sandra Hallberger 91 Svenljunga 4270.

24.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Sebastian Haglund 2.079.
K: Elin Nilsson 92 782.

23.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Lasse Ohtamaa 2.805 (1393 6122 4479 3232), Niklas Berg 2.166.

22.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Jonas Lohse Mölndal 2.919 (1482 6922 3846 3751), Josua Gustafsson 2.385, Anton Hilmersson 92 1.762, Erik Olsson 89 Örgryte 1.333, Mattias Abulu 91 1.152.
K: Adelina Karlsson 2.466 (1059 2959 3334 3202), Emelie Larsson 91 2.296 (901 4054 3222 2055).

22.9 HÄSSELBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Per Östlund 2.187, Magnus Wickert 1.710, Johan Lundin 1.628, Philip Hebert Wegmann 1.510, Patrik Sjöö 92 1.480, Torbjörn Berg Hammarby 1.286, David Westman 90 1.033, Joakim Olsson 93 905, Olle Forslin 93 780, Sergej Nikolajev 581, Axel Ohlsson 96 337, Anton Snällfot 95 299, Olle Sandström 96 269, Isak Hampel-Klang 96 185, Eric Hacksell 96 93, Andreas Engberg 96 0.
K: Johanna Vunder 1.863, Louise Martin 1.765, Angelica Ciucci 93 1.499, Angelica Engberg 89 1.461, Samia Adan 90 1.341, Linda Bergh 89 1.288, Frida Helgesson 92 1.267, Rakel Ekendahl 91 1.209, Caroline Hallén 89 1.145, Jenny Hytte 91 817, Elin Pöllänen 90 801.

22.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Karl-Erik Ludvigsson 2.403 (slägga 6234), Jonathan Laack 92 2.324 (1095 4569 3390 4039).
K: Sofia Jakobsson 92 1.764, Helena Åhlén 97 1.480.

21.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Nicholas Coleman 90 1.747, Henrik Astfors 1.415, Joakim Frisk 90 1.408, Jakob Lillberg 92 1.053, Simon Samuelsson 93 338, Armin Tayefeh 92 316.

21.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Anders Holmström 2.790 (1510 4973 3922 4258), Arto Thor 1.812, Hampus Bergman Finspång 1.565, Johan Stjernqvist 89 1.202.
K: Karin Andersson 89 1.846, Breanna Large 91 USA 1.714, Sofie Sandgren 1.672, Rebecca Högberg 1.506, Johanna Kroon 90 1.277.

21.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Tommy Kristiansen 2.762 (1270 4453 4688 4588), Sebastian Thörngren 93 2.259, Jonathan Laack 92 2.240.
K: Frida Ohlsson 94 2.395 (930 3242 2963 3450).

21.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.267, Mattias Andersson 91 Lund 2.223, Martin Andersson 90 Heleneholm 1.836, Kenneth Riggberger Pallas 1.388, Kaj Rolf Lomma 1.073, Robert Glembro Heleneholm 902
K: Hanna Bengtson 92 Heleneholm 2.285 (1097 2268 3032 3135), Kyllan Quick Lund 2.024, Natalie Johansson 92 Lomma 2.006, Felicia Hast 93 Lomma 1.678, Marika Ljungberg 92 Lomma 1.427.

21.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.947, Heimo Ojala 1.216, Timo Torri 1.197.
K: Carolina Hjelt 2.930 (1400 2934 4245 3758), Ann-Britt Jacobsson 2.148, Tina Trensmar 1.581, Annelie Schöldström 1.508

21.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Lars-Olof Mattsson 920, Tony Bäck 498, Joel Mattsson 98 0.
K: Caroline Ström 1.599, Cecilia Strömmer 1.526, Josefin Mattsson 93 1.487, Sara Lindqvist 93 1.176, Gunilla Ström 841, Lena Wennberg-Mattsson 777

21.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Åke Lundberg Märsta 1.546, Per Andersson 1.542, Kjell Jansson 1.421, Simon Halvorsen 92 764, Alf Jansson 740, Ulf Sandén 531.

21.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Johan Holmberg 1.974, Sven Ohlson 1.958, Kristian Petersson Huddinge 1.957, Tyko Johansson 1.512, Emil Olars 91 1.444, Björn-Erik Johansson 91 886, Thorbjörn Johansson 677, Björn Olars 89 513.
K: Emma Swärd 89 2.153, Louise Johansson 90 2.138, Sonja Olars 1.097, Annelie Karlsson 832, Christina Swärd 540.

20.9 UMEÅ/V (Castorama) | Resultat
Samtliga IFK Umeå om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 3.096 (1348 7205 3718 5490), Svante Söderlund Bore 2.453, Mattias Eriksson Huddinge 2.455 (spjut 6220), Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 1.519, John Selberg 90 1.500, Erik Olofsson 93 1.136, Hans Olofsson 1.065, Thomas Björklund 936.
K: Charlotta Hyvönen 92 Vännäs 2.100.

20.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.716 (1423 5913 4373 2876), Niklas Berg Väsby 2.058, Kristian Petersson 1.972, Jöran Westberg 1.935, Heimo Ojala 1.171, Timo Torri 1.148.
K: Carolina Hjelt 2.873 (1283 3146 3952 3912), Stina Jacobsson 2.088, Teresia Kovanen 1.980, Gunnel Tolfes 734.

20.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Hans Källén 2.626 (1301 3641 4135 5074), Magnus Mårtensson 2.271, Jonas Jonsson 90 2.202, Johnny Karlsson 89 2.159 (1336 4918 X 5335).
K: Annika Källén 2.100, Carina Källén 1.854, Linn Jonsson 92 550.

20.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Joakim Axelsson 2.519 (1118 4031 3935 5029), Mikael Leindahl Tjalve 2.457 (slägga 5452), Jerry Jönsson 2.415, Mikael Ljungberg 92 2.405 (1162 4425 4182 3393), Erik Schenström 91 1.806, Jonas Birgersson 1.667, Niklas Nyström 89 1.595, Oscar Hinrichsen 91 838, Karl Schenström 91 798.
K: Petra Öberg 89 2.410 (929 2451 2710 4854), Michaela Holmér 89 1.504.

20.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Sebastian Axell 91 2.406 (1130 5710 4083 2665).
K: Julia Forsberg 94 993.

20.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lennart Berg 2.151, Johan Berg 2.091, Lennart Berglund 2.040, Lars-Göran Öberg 2.014, Håkan Jansson Ununge 1.856, Östen Eriksson Valö 1.473, Jörgen Holmquist Ununge 1.436, Christer Pettersson 1.301.
K: Pernilla Hedin Rånäs 2.103.

20.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.645 (1254 4325 3747 5241), Gustav Erben 89 2.221, Johan Börjesson 2.009, Stefan Holst Bottnaryd 1.708.
K: Mariam Abdul Jalil 90 2.239, Suzanna Strandh 92 1.779

20.9 KUNGSÄNGEN (Castorama)
Samtliga Kungsängen.
M: Anders Walther 1,828, Tomas Holmqvist 1.638, Martin Kjos 90 1.528, Hannes Öckerman 1.482, Christoffer Älvenstrand 89 1.471, Henrik Andersson 1.384, Eric Sönnefors 91 1.234, Oscar Johansson 92 1.114, Mattias Holmqvist 880, Oskar Majling 445.
K: Sophie Kling 91 2.149, Felicia Thomsson 92 1.976, Caroline Johansson 91 1.270, Marie Sönnefors 93 1.143, Sara Harju 91 1.110, Julia Appeldahl 91 910

20.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Bengt Loo 2.124, Danio Bonasin Växjö 1.746, Per Wiberg 1.337, Rune Persson 1.244, Paul Runesson 1.066, Günther Wigö 728.
K: Julia Wiberg 92 1.984, Vickey Renard 876, Anette Johansson 754, Ingbritt Carlqvist 195.

20.9 HELSINGBORG (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Rasmus Olofsson 2.311, Daniel Almgren 2.278, Björn Lundin Helsingborg 1.905, Andreas Mokdasi 1.733, Daniel Olofsson 1.720, Henrik Encke 1.574, Fredrik Sturesson Helsingborg 1.505, Niklas Larsson 1.441, Ilias Nikolaidis Helsingborg 1.144

18.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Sebastian Thörngren 93 2.313 (1105 4469 3256 4210), Patrik Johansson 1.927.

18.9 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Eric Svensson 2.362, Fredrik Ahlström 1.857, Andreas Lindell-Svensson 91 Villstad 1.759, Johan Andersson 1.547, Oscar Ivarsson 91 1.537, Hannes Assarsson 91 IK Sisu 1.305, Erik Wesslund 91 1.238, Elias Blomstrand 91 1.123, Sebastian Lundberg 92 Ljungby 1.117, Marcus Eriksson 90 771, Patrik Nilsson 92 Oskarshamn 559, Christoffer van Woensel 90 Gnistan 558, Adam Wretström 91 Graal 558, Kenan Harbas 90 396, Dennis Davidsson 91 392, Simon Kempinsky 91 324, Danny Fransson 91 301, Tawakal Abdi Kadid 90 164.
K: Johanna Andersson 90 Villstad 2.329 (889 3119 3179 3105), Erika Femzén 90 1.857, Kim Peterson Ek 90 Vittsjö 1.625, Anna Jonsson 1.539, Emelie Lundin 90 Vittsjö 1.493, Ellinor Tuvhag 91 Växjö 1.294, Elin Nilsson 1.273, Frida Johansson 91 1.153, Anna Höög 92 Udd 1.068, Amanda Josefsson 91 1.027, Rebecca Arnesson 92 Skruv 970, Louise Persson 91 906, Ingela Nilsson 875, Linda Johansson 91 766, Therese Lindqvist 90 Mullsjö SOK 445.

17.9 TÄBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Täby om ej annat anges.
M: Nils-Göran Nilsson 2.032, Richard Edman 1.419, Anders Leinås Tureberg? 1.323, Marcus Stålbom 1.301, Christer Åberg 1.129, Anders Olsson 907, Åke Jernberg 755, Christofer Äng 92 512, Carl Hallgren 91 505.
K: Frida Linde 90 2.550 (1104 3774 2843 3298), Heidi Schmidt 93 2.317 (1040 3422 3105 2303), Petra Eklund 2.205, Sara Långfors 90 1.476.

17.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Stefan Sundler 91 2.398, Tommy Larsson 90 2.107, Patrik Johansson 1.920, Erik Olsson 89 1.859, Mikael Larsson 92 1.768, Viktor Nilsson 91 1.534, Oskar Arlestrand 92 1.330, Andreas Persson 91 810, André Rangelind 91 Likenäs 713, Sven Visser 93 171.
K: Anna Jonasson 91 2.357 (926 2630 3700 3057), Julia Rabe 91 Bålsta 2.139, Anna Nilsson 92 Sälen 648

17.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil om ej annat anges.
M: Anders Johansson 89 1.837, Ronnie Eriksson 1.667, Fredrik Karlsson 91 1.499, Mats Lundström IF Göta 1.109.

17.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Josua Gustafsson 2.209, Jonas Lohse Mölndal 2.203 (X 6774 4008 4047).
K: Anna Söderberg 3.434 (1394 3062 5827 5338), Anna-Karin Svensson 2.472 (1185 1861 4263 3083), Mari Klaup 90 Örgryte 2.382 (1045 3872 2927 2412).

16.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Sebastian Thörngren 93 2.181, Ronnie Eriksson Kil 1.661, Emil Enander-Boqvist 91 933.
K: Julia Marklund 96 1.886.

15.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Jonatan Jardelid 94 1.592, Emil Enander-Boqvist 91 1.358.
K: Ida Thörngren 93 1.802.

15.9 HUDDINGE/J (Castorama)
K: Maria Bjerlöw Väsby 778.

14.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Alpo Tornikoski 1.506, Ulf Berggren 1.304, Heimo Ojala 1.129, Timo Torri 1.011.
K: Anna Wikström Tumba 2.558 (1152 2817 3935 2905), Annelie Schöldström 1.709.

14.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Kit Norling Norduppland 2.267, Niclas Norling 2.064, Fredrik Carlsson 1.428, Mattias Norling 1.417, Lars Johansson 1.005, Sivert Melin 893, Lars-Olof Mattsson 866, Robert Norling 837, Mikael Broberg 795, Anton Norling 97 0.
K: Cecilia Strömmer 1.499, Josefin Mattsson 93 1.413, Anna Norling 1.387, Fanny Johansson 93 1.364, Maja Söderlund 90 1.299, Sara Lindqvist 93 1.152, Maria Johansson 1.144, Lovisa Söderlund 92 1.039, Kristina Norling 992, Carina Lindström 861, Evy Norling 574, Jessica Mattsson 98 574.

14.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.577, Per Andersson 1.414, Bernhard Karlsson 1.379, Kjell Jansson 1.373.
K: Lillemor Johansson 879.

13.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jerry Jönsson 2.392, Mikael Leindahl Tjalve 2.375 (slägga 5427), Jonas Birgersson 1.481.

13.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Robert Lindberg 1.933, Sten-Erik Wihlborg 1.593, Nils Lindholm 1.015.
K: Galina Kuznetsova 1.376.

13.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.749 (1394 6114 4413 2982), Kristian Petersson 1.863, Johan Löfstedt 1.485, Alpo Tornikoski 1.468, Ulf Berggren 1.245, Antti Lindstedt 1.238, Timo Torri 1.124, Heimo Ojala 1.063.
K: Carolina Hjelt 2.837 (1380 2794 3903 3783), Tina Trensmar 1.400, Annelie Schöldström 1.299.

13.9 ARVIKA (Castorama)
M: Anders Lundell Ullevi 2.573 (1374 3611 4184 4352).

13.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Berg 1.963, Lars-Göran Öberg 1.865.
K: Pernilla Hedin Rånäs 2.087.

13.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.412 (1754 4604 6091 5306), Leif Arrhenius Spårvägen 3.408 (1673 4902 5586 5928), Danny Lawson USA 2.818, Oliver Haley USA 2.443.

13.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.603 (1221 4113 3795 5253), Ulf Sjöberg 1.842, Kristian Sandström 1.662, Kevin Gustavsson 91 1.656, Robert Fabian Herrljunga 1.487.
K: Johanna Ivarsson 94 1.509.

12.9 TÄBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Täby om ej annat anges.
M: Nils-Göran Nilsson 1.967, Joacim Andersson 89 Väsby 1.471, Lars Hamrebjörk 740.

11.9 FALUN (Castorama)
M: Mattias Jons Hässelby 3.155 (1505 5125 4159 6480), Mats Olsson Järvsö 3.032 (1659 4288 4758 4903), Ibro Ribic Falun 2.694 (1381 3743 4155 5053), Johan Persson Falun 2.395 (1348 2781 4523 3791), David Ståhlberg Örbyhus 1.939, Andreas Andersson Upsala 1.746.

11.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Per Rosell Ullevi 2.831 (1514 4576 5608 2969), Anders Axlid Ullevi 2.810 (1547 4266 4373 4323), Henrik Balkander 2.264, Josua Gustafsson Ullevi 2.175, Håkan Otter Mölndal 2.110, Erik Winerö 1.939, Billy Tornström 1.665, Patrik Lindskog 1.577, Martin Tempsch 1.117, Pontus Ahlstedt 94 614.
K: Adelina Karlsson Ullevi 2.368 (1086 2712 3389 2840), Mia Callenberg 89 2.161, Josefine Tempsch 94 1.854, Mari Klaup 90 Örgryte 1.795, Carina Söderman 1.648, Anna Hildingsson 93 1.560, Lina Marcussen 93 1.428, Sabine Hofmann 95 1.389, Matilda Hultman 91 1.150, Lisa Engström 94 1.130, Hannah racklin 92 1.096, Andrea Ågren 95 917, Linnea Ahlstedt 96 890, Sofie Tornström 94 514, Emma Westlund 94 384, Emelie Tornström 94 214, Maja Tempsch 78.

10.9 GÖTEBORG/S (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: Per Rosell 2.870 (1595 3791 5731 3476), Philip Åman 2.563 (1389 4260 4618 3120), Anders Lundell 2.421 (1359 3140 3948 4223), Anton Hilmersson 92 1.595.
K: Emma Johannesson 2.784 (1089 2455 3467 5674), Linda Nestorsson 2.612 (1208 2466 3706 3640).

9.9 HUDDINGE/J (Castorama)
M: David Fridell Spårvägen 1.467, Björn Lindén Hammarby 1.349, Andreas Thornell Södertälje IF 1.102, Tomas Brandt Spårvägen 570, Fredrik Trahn Spårvägen 277.
K: Anna Jonsson Järvsö 1.684, Maria Norlin Täby 1.472.

9.9 KUNGSÄNGEN (Castorama)
Samtliga Kungsängen om ej annat anges.
M: Anders Walther 1.788, Hannes Öckerman 1.620, Christoffer Älvenstrand 89 1.592, Martin Kjos 90 1.429, Henrik Andersson 1.041, Erik Sönnerfors 91 1.021.
K: Felicia Thomsson 92 1.906, Sofia Stensiö Hässelby 1.699.

8.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Morgan Unogaart 90 1.511, Magnus Näslund 1.254, Jorma Jääskeläinen 1.174, Jacob Shatohin 94 820, Joshua Höglund 92 761.
K: Annie Henriksson 2.173, Teresia Snäckerström 91 1.756, Cornelia Hansson 95 1.747, Camilla Olsson 89 1.587, Ellinor Sundstrand 94 1.503, Frida Björkegren 92 1.221, Hanna Jansson 93 793.

7.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Johnny Karlsson 89 2.932 (1341 5158 4367 5202).

7.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Jöran Westberg 1.928, Johan Löfstedt 1.485, Alpo Tornikoski 1.460, Antti Lindstedt 1.288, Timo Torri 991, Antero Mäkinen 620.
K: Tina Trensmar 1.397.

7.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Mikael Gakis-Lindestrand 90 1.529, Bo Nilsson 1.418, Peter Tofft 1.274, Mats Andersson 1.107, Joakim Wirén 93 752, Simon Tofft 93 708, Ingmar Södergren 522.
K: Sandra Södergren 89 955, Hanna Södergren 97 504.

7.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Tony Bäck 469, Joel Mattsson 98 0.
K: Cecilia Strömmer 1.482, Josefin Mattsson 93 1.315, Maja Söderlund 90 1.259, Sara Lindqvist 93 1.214, Lovisa Söderlund 92 1.057, Jessica Mattsson 98 407.

7.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Guido Ripke 1.814, Jani Kuusisto 1.747, Per-Gunnar Berglund 1.558, Thomas Persson 1.419.
K: Freja Liljedahl 94 Gefle 2.139 (slägga 3899), Anna Juggas Öberg 92 1.945, Madeleine Nilsson 91 Valbo 1.783, Malin Nilsson 94 Valbo 1.658, Caroline Carlberg 91 Valbo 1.527, Emilia Struyk 91 Valbo 1.443, Sofie Leima 90 1.350, Olivia Lindh 91 1.341.

7.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.536, Bernhard Karlsson 1.354, Åke Lindén 1.016.

7.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Joakim Axelsson 2.496 (1143 3654 3992 5071), Jerry Jönsson 2.401, Jonas Birgersson 1.813 (slägga 5572).

6.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå om ej annat anges.
M: Christoffer Karlsson 2.697 (1190 4697 4313 4750), Mattias Lindberg 90 2.047, Dick Wiklund 1.947, Robert Lindberg 1.831, Fredrik Björklund IFK Umeå 1.803, Sten-Erik Wihlborg 1.673, André Brännström 1.671, Staffan Ekefjärd 1.510, Urban Lindberg 1.302, Niklas Wiklund 1.292 ("fel hand"), Sune Marklund 1.193, Lars Bergstén 1.187, Stig Marklund 476.
K: Galina Kuznetsova 1.249.

6.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
M: Johan Berg Östhammar 2.010.

6.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.904, Lasse Ohtamaa Väsby 1.840 (1468 X 3775 2692), Ulf Berggren 1.470, Timo Torri 1.281, Antero Mäkinen 402.
K: Anneli Schöldström 1.841.

4.9 TORSBY (Castorama)
M: Krister Larsson Bore 2.568 (1286 4170 3682 4805).

3.9 GÖTEBORG/S (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Niklas Bardin 92 1.753, Anton Hilmersson 92 1.665, Johan Björnstad 90 1.394,
K: Veronica Karlsson 2.810 (1145 3021 4098 4041), Anna-Karin Svensson 2.500 (1159 1839 4182 3447), Lisa Haag 92 2.472 (977 2557 3359 4008), Adelina Karlsson 2.409 (1036 3092 3235 2946), Mari Klaup 90 Örgryte 2.404 (1003 4072 2604 2874), Jennie Glarbjerg 90 2.218.

2.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Christer Björkander 2.692 (1431 4114 4162 4426), Henrik Balkander 1.209, Emil Guldbrandsen 1.768, Christer Falk 1.735, Karl-Peter Axell 1.638, Daniel Falk 1.630, Pär Ulander 993, Jocke Eriksson 823.
K: Mari Klaup 90 Örgryte 2.330 (1042 4041 2489 2511), Mia Callenberg 89 2.127, Linnea Svensson 89 1.871, Åse Thorsen 89 Ullevi 1.693, Jennifer Jeryd 93 1.081, Sofia Jeryd 90 1.068.

2.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Väsby
M: Lasse Ohtamaa 2.773 (1456 5920 4444 3001), Niklas Berg 2.094, Martin Järvsäter 1.746.

31.8 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.459.

31.8 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF
M: Emil Olars 91 1.553, Alexander Rópeter 89 998, Björn-Erik Johansson 91 931.
K: Emma Swärd 89 2.154, Louise Johansson 90 2.081, Anna Johansson 94 1.053, Sonja Olars 993.

31.8 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Daniel Korhonen Kville 2.487, Lennie Helander Ymer 2.451, Robert Fabian 1.335, Peter Hagström Istrum 1.330, Juha Salmi 1.260, Magnus Wahlberg Nyköping 1.159, Anders Carlehed 1.081, Roland Oscarsson 1.077, Roger Magnusson Tibro 383.
K: Viktoria Oscarsson 2.112, Nathalie Magnusson 90 Tibro 1.731, Suzanna Strandh 92 Ymer 1.571, Lisa Gustafsson 91 1.503, Sandra Sandin 92 1.316, Viktoria Johansson 93 994.

31.8 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Sivert Melin 921, Lars-olof Mattsson 775, Kurt Lind 484, Tony Bäck 446, Joel Mattsson 98 0.
K: Josefin Mattsson 93 1.372, Sara Lindqvist 93 1.118, Jessica Mattsson 98 462.

31.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Hans Eriksson 2.729 (1250 4190 3817 5948).
K: Ingela Marklund 1.851, Julia Marklund 96 1.793, Maria Wennlund 93 Filipstad 1.262.

31.8 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jonas Birgersson 2.440 (slägga 5426), Christer Berg 2.242, Joakim Axelsson 1.250.

30.8 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Fred Schumacher 2.493, Sebastian Kemdahl 91 813.
K: Matilda Gunnarsson 90 2.842 (1218 4230 4109 2767), Johanna Rydberg 2.547 (903 2498 3284 5049), Amanda Rydberg 93 2.189, Jenny-Lee Angbah 90 1.954, Sabine Flechner 1.916.

29.8 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Daniel Nyman 2.616 (1191 3688 3855 5900), Andreas Wulff 2.549 (1256 6553 3422 3174), Emil Svensson 89 2.371, David Kallebäck 89 Varberg 2.363.

27.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Hans Eriksson 2.735 (1257 4383 3630 6033).
K: Amanda Eriksson 90 2.317 (947 1751 2656 5222).

24.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Tommy Kristiansen 2.713 (1294 4494 4710 4088), Erik Eriksson 2.245.

24.8 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Robert Alneroth 2.871 (1206 4478 4565 5830), Fredrik Persson 2.129.
K: Madelen Fahlstedt 2.538 (893 2352 3265 5276), Freja Liljedahl 94 2.071, Matilda Åström 95 1.915, Madelene Östblom 94 1.713, Ida Rosén 94 1.689, Moa Årman 93 1.301.

24.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Per Andersson 1.564, Åke Lundberg Märsta 1.539, Östen Eriksson 1.532, Kjell Jansson 1.337, Bernhard Karlsson 1.319, Åke Lindén 1.224, Tobias Andersson 91 1.198, Simon Halvorsen 92 813.

24.8 GÖTEBORG/S (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Gunnar Axlid 2.468 (1369 3245 3919 4422), Johan Björnstad 90 1.570.
K: Linda Nestorsson 2.658 (1276 2449 3890 3492), Lisa Haag 92 2.626 (992 2817 3542 4390), Adalheidur Vigfusdottir 2.606 (1082 2449 3184 4811), Tracey Andersson Trelleborg (X X X 6524).

24.8 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Lasse Ohtamaa 2.661 (1405 5778 4304 2799), Martin Järvsäter 1.555.

24.8 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö.
M: Daniel Nyman 2.582 (1129 3707 3906 5908).
K: Maria Bengtsson 2.967 (1303 3204 4129 4173).

23.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Hans Eriksson 2.603 (1178 4286 3333 6014), Tommy Kristiansen 2.590 (1224 4170 4652 3960), Sebastian Thörngren 93 2.092 (spjut 4987), Jan Sundler 1.637.
K: Amanda Eriksson 90 2.344 (945 1970 2706 5112), Julia Rabe 91 Bålsta 2.101.

23.8 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Stefan Holst 1.772.
K: Pauline Holst 1.078.

Resultat

Resultat 2008

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>