Måndag 22 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2009

18.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
K: Mia Callenberg 2.290, Linnéa Svensson 1.945.

18.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.189, Roger Andersson 1.973, Peter Thorsén 1.690, Peter Bergvall 1.370, Bertil Karlsson 453.

18.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Åke Norén 1.190.
K: Anna Barnestam 1.545, Agneta Frisk 1.538, Cecilia Lundberg 1.531, Linnea Frisk 95 1.376, Anna Karlsson 1.065.

18.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ulf Andersson 1.252, Max Andersson 95 1.013, Sivert Melin 971.
K: Katarina Ström 1.812, Caroline Ström 1.710, Maja Söderlund 1.478, Josefin Mattsson 93 1.423, Lovisa Söderlund 92 1.331.

18.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.640, Per Andersson 1.457, Alf Sjökvist 1.408, Kjell Jansson 1.315, Bernhard Karlsson 1.242, Jon Sjökvist 1.122, Åke Lindén 1.034, Alf Jansson 737.
K: Anna-Maria Carlberg 1.701.

18.10 UMEÅ/V (Castorama)
Samtliga IFK Umeå.
M: Tommy Rosbäck 2.189, Fredrik Björklund 1.834, Daniel Andersson 92 1.307, Fredrik Konradsson 94 1.018, Andreas Persson 94 700.
K: Annie Johansson 93 1.874, Therese Konradsson 90 1.498, Charlott Kristoffersson 1.009, Nathalie Kristoffersson 93 807.

18.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Andrus Klaar 2.321, Åke Ruus 1.935, Kristian Petersson Huddinge 1.853, Anders Walther Kungsängen 1.740, Mikael Wallin 1.456.
K: Felicia Thomsson 92 Kungsängen 1.943.

18.10 RIMBO (Castorama)
M: Kenneth Kihlbäck Rånäs 1.515, Jan Sikén Rånäs 922.

18.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Staffan Jönsson 2.989 (1395 4527 5300 4780), Per Östlund 2.252, Stefan Samuelsson 2.220, Jan Samuelsson 1.959, Magnus Wickert 1.842, Johan Lundin 1.609, Fredrik Meijer 1.223, Fredrik Samuelsson 95 866, Bengt Alfredsson 828, Peter Bolzius 823.
K: Hanna Mårtensson 96 1.251, Annika Östlund 986, Marianne Fricke 604, Solveig Humla 30.

18.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 1.980, Torgny Persson 1.841, Rune Persson 1.286, Kristian Lundgren 1.136, Paul Runesson 1.119.
K: Jonna Nilsson 94 2.154, Julia Wiberg 92 2.008, Malin Persson 1.105, Vickey Renard 1.047.

17.10 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar.
M: Johan Berg 1.949, Fredrik Nyman 1.453, Philip Wallin 92 886, David Nyman 92 595, Michael Pettersson 93 314.
K: Kajsa Östlin 93 1.491, Josefin Jansson 1.349.

17.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Roger Stridh 2.036, Stefan Holst 1.773, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.614, Greger Melin 1.287, Göran Holst 77.

13.10 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar.
M: Johan Berg 1.851, Fredrik Nyman 1.377, Patrik Jansson 1.185.

11.10 VÄXJÖ (Castorama)
M: Jonathan Laack 92 Bore 2.289, Sebastian Thörngren 93 Bore 2.058, Mattias Olander 92 Högby 1.551, Sebastian Lundberg 92 Ljungby 1.124, Martin Rydenborg 93 Växjö 1.057, Pär Karlberg 93 Sävsjö 739, Hampus Widlund 93 559.

11.10 UMEÅ/V (Castorama)
Samtliga IFK Umeå om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.420, John Selberg 90 1.752, Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 1.726, Lars Bergsten Skellefteå 1.673, Urban Lindberg Skellefteå 1.317, Hans Olofsson 1.215, Daniel Andersson 92 1.194, Fredrik Konradsson 94 949, Felix Ek 92 912, Andreas Persson 94 864, Douglas Eriksson 233.
K: Annie Johansson 93 1.919, Therese Konradsson 90 1.349, Charlott Kristoffersson 1.156, Nathalie Kristoffersson 93 852, Kerstin Jonsson 514.

11.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.588.
K: Freja Liljedahl 94 2.158

11.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Ritchie Moba 90 1.430, Mikael Magnusson 1.151, Amir Rehman 1.125, Christian Östervall 1.097, Henrik Wettergren 1.085.
K: Anna Wikström 2.503 (11.78 3166 3748 2382), Marium Rehman 1.294.

11.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Lars Johansson 910, Mikael Broberg 902, Robert Johansson 618, Tony Bäck 527, Joel Mattsson 98 62.
K: Fanny Johansson 93 1.478, Jessica Mattsson 98 963, Carina Lindström 740.

11.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.487, Alf Sjökvist 1.421, Kjell Jansson 1.302, Åke Lindén 1.074, Gunnar Holmgren 850, Björn Stenberg 778, Birger Andersson 363, Bengt Eriksson 131.
K: Linn Wennbom 2.221, Eva Wennbom 1.225, Hilda Sjöberg 635, Kerstin Olenius 222.

11.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Thomas Lundmark 2.124, Per Tolf 703.
K: Johanna Lundmark 1.914.

10.10 KUNGSÄNGEN (Castorama)
Samtliga Kungsängen om ej annat anges.
M: Henrik Andersson 1.941, Anders Walther 1.391, Christoffer Älvenblad 1.336, Martin Kjos 90 1.296, Magnus Wass Hammarkind 1.230, Patrik Erlandsson 1.060, Erik Sönnerfors 91 1.048, Peter Sandström 90 1.017, Mikael Ydén 953, Oscar Johansson 92 Tureberg 935, Tommy Sandström 740, Lars Sönnerfors 495.
K: Felicia Thomsson 92 1.807, Marie Sönnerfors 93 1.295, Caroline Johansson 91 1.106.

10.10 NÄSSJÖ (Castorama)
OBS: Slägga i Eksjö!
M: Peter Fritz IK Sisu 1.944, Mikael Johansson Oskarshamn 1.102.

10.10 KATRINEHOLM (Castorama)
M: Bo Jacobsson Gotland 1.758.
K: Stina Jacobsson Huddinge 2.281, Cecilia Larsson Katrineholm 2.005.

10.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samliga Huddinge om ej annat anges.
M: Arwid Koskinen 92 2.695 (1453 5096 3494 4338), Sven-Olof Eriksson 2.031, Jöran Westberg 1.852, Kristian Petersson 1.786, Östen Edlund Ragunda 1.491, Johan Löfstedt 1.335, Heimo Ojala 1.004, Kalle Auvinen 802.
K: Tina Trensmar 1.817.

10.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.480, Mikael Magnusson 1.060, Pierre Davoust 672, David Svensson 98 21.
K: Sana Rehman 92 1.549, Elin Helgesson 96 1.522, Sofie Davoust 94 1.512, Mathilda Eriksson 98 1.339, Marium Rehman 1.316, Hannah Rossland 95 1.213, Sanja Juric 809.

10.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Daniel Ståhl 92 2.326, Andrus Klaar 2.271.
K: Taina Ståhl 2.075.

10.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Fred Stenberg 2.159, Guido Ripke 1.867, Jan Linde 671.

10.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.178, Anders Wester 1.734, Thomas Mattisson 1.399, Anders Bjursell 1.138, Åke Hägg 902, Thomas Takkula 880, Christer Erlandsson 617, Bjarne Öberg 554.
K: Eleonor Karlsson 1.675, Maria Ohlsson 1.522, Hedi Stucki 90 1.423.

10.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Jan Persson 1.153, Jan Andersson 1.148, Johan Damgren 1.094, Niklas Hansson 1.029, Anders Grönvall 1.020, Henrik Bergqvist 850, Niklas Bergqvist 93 631, Sebastian Andersson 93 438.
K: Anna Ek 2.424 (1041 2472 3245 3675), Martina Damgren 90 1.542, Eva Persson 802, Ingela Damgren 345.

10.10 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar.
M: Lars-Göran Öberg 1.981, Johan Berg 1.977, Joel Norberg 1.431, Michael Pettersson 93 436.
K: Kajsa Östlin 93 1.613, Ingegerd Nyman 1.125.

10.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Jens Duvander 1.668, Filip Essbrant 91 1.322, Åke Norén 1.106, Lesley Lundberg 883.
K: Amanda Rohlin 90 2.024, Emma Schack 95 1.544, Anna Barnestam 1.529, Cecilia Lundberg 1.469, Linnea Frisk 95 1.326.

10.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Håkan Jacobsson 1.590, Björn-Erik Franzén 1.031, Alf Löfqvist 994, Per-Ove Ringvall 296.
K: Teresia Snäckerström 91 1.902.

10.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.372 (1661 4935 5761 5452), Danny Lawson USA 3.067, Richard Nelson USA 2.129,

8.10 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.880 (1468 6039 4602 3323), Niklas Berg 2.203.

8.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Peter Holmroos 1.650, Martin Astfors 1.566, Joakim Frisk 90 1.450, Henrik Astfors 1.391, Jakob Lillberg 92 1.066.

7.10 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
M: David Fridell Spårvägen 1.587, Daniel Bergin Enköping 1.554, Andreas Thornell Södertälje IF 1.149, Mikael Peterson Hammarby 507.
K: Petra Eklund Täby 2.150, Anna Jonsson Järvsö 1.905, Johanna Axelsson Falun 985.

6.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Håkan Otter Skellefteå 2.115, Emil Guldbrandsen 1.860, Patrik Lindskog 1.513, Lars Frison Ymer 1.501.
K: Mia Callenberg 2.299, Linnéa Svensson 1.905.

5.10 HABO (Castorama) | Resultat
Samtliga Habo.
K: Matilda Elfgaard 92 2.456 (1048 3580 2569 3485), Fanny Andler 95 1.498, Ann-Louise Elfgaard 1.178.

5.10 TORSBY (Castorama)
K: Anna Jonasson 91 Bore 2.527 (940 2873 3610 3833).

4.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.399, Per-Olof Eriksson 2.204, Emil Thessén94 1.582, Henrik Astfors 1.457, Simon Gunnarsson 93 1.432, Peter Holmroos 1.349, Richard Willman 94 1.122, Patric Hjort 93 639.
K: Matilda Gunnarsson 90 2.779 (1170 3882 4086 2892).

4.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Robert Melin 3.190 (1555 4565 5460 5305), Roger Stridh 2.249, Christoffer Melin 1.894, Stefan Holst 1.839, Greger Melin 1.366, Sonny Stridh 992, Mattias Stridh 847, Anders Stridh 840.

4.10 NYBRO (Castorama)
Samtliga Hinden om ej annat anges.
M: Henrik Garpmo 1.502, Mikael Johansson Oskarshamn 790, Peter Arnesson 5.
K: Maria Gustavsson Falun 2.030, Ellen Karlsson 91 Kalmarsund 1.584, Fanny Eklund 91 1.396.

4.10 JÖNKÖPING (Castorama)
K: Anna Ek Hakarpspojkarna 2.518 (1052 2665 3480 3704).

4.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Didrik Andersson 90 1.625, Pierre Arvidsson 1.380, Berndt Isaksson 1.380, Fredric Arvidsson 93 1.336, Leif Carlsson 1.193, Harald Henriksson 1.043, Johnny Segerhammar 560.
K: Malin Fors 93 1.216, Åsa Danielsson 990, Majken Henriksson 842.

4.10 BORÅS (Castorama)
M: Lennie Helander Ymer 2.459, Gustav Erben Ymer 2.105, Robert Fabian Herrljunga 1.653, Juha Salmi Herrljunga 1.498.

4.10 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Thomas Lundmark 2.101, Sebastian Haglund 1.990, Stefan Fredriksson 1.954, Martin Östenberg 1.665, Jörgen Nicklasson 1.221, Jerry Knutsson 1.167, Robert Hubbard 1.153, Christoffer Haglund 93 721.
K: Johanna Lundmark 1.890, Nathalie Haglund 1.568, Jette Madsen 1.549, Rebecca Eriksson 91 1.289.

4.10 SOLLENTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Fredrik Hallinder 1.787, Torbjörn Persson Tyresö 1.754, Nils-Göran Nilsson 1.607, Patrik Berg 1.525, Mathias Stjernlöf 1.430, Gustav Karnebäck 1.414, Björn Ljusenius 921, Markus Hopponen 546
K: Annelie Schöldström Huddinge 1.885.

4.10 HÖGBY (Castorama)
M: Markus Andersson Högby 424.

4.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Bengt Loo 1.795, Torgny Persson 1.771, Per Wiberg 1.601, Danio Bonasin Växjö 1.441, Rune Persson 1.205, Paul Runesson 1.142, Simon Duljan 1.127, Kristian Lundgren 1.065.
K: Julia Wiberg 92 2.351 (1157 2559 3949 2080), Alexandra Josopovic 1.873, Vickey Renard 880.

4.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: David Johansson 91 2.216, Jonas Carlström 2.021, Åke Norén 1.099.
K: Amanda Rohlin 90 2.169, Anna Barnestam 1.484.

4.10 HUDDINGE/J (Castorama)
K: Stina Jacobsson Huddinge 2.254.

4.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.070, Marcus Karlsson 1.989, Peter Thorsén 1.564, Bertil Karlsson 351.

4.10 MOTALA (Castorama)
Samtliga Motala om ej annat anges.
M: Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.570, Krister Johansson 859, Peter Håkansson 409.
K: Erika Nyström 93 1.753, Emma Arvidsson 91 1.646, Rebecka Karlsson 94 1.569, Linn Riddarström 96 1.051, Hanna Gustavsson 96 798, Johanna Gustavsson 97 719, Linn Nyberg 94 509, Anna Karlsson 98 491.

4.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Fredrik Torstensson 1.422, Joel Söderberg 1.297, Max Andersson 95 1.021.
K: Helena Sdöerberg 1.626, Josefin Mattsson 93 1.452, Lovisa Söderlund 92 1.341, Malin Torstensson 913, Sigrid Söderberg 99 31.

3.10 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby om ej annat anges.
M: David Linde 1.774, Joacim Andersson Väsby 1.464, Adrian Oscarsson 93 1.332, Anders Olsson 910, Andreas Mårtensson 538.
K: Heidi Schmidt 93 2.529 (1041 2942 3930 3016), Astrid Lönnervall 1.310.

3.10 EKSJÖ (Castorama)
Samtliga Eksjö.
M: Filip Larsson 93 1.257, Johnny Brännström 1.169.
K: Lina Andreasson 91 1.827.

3.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Patrik Bodén 2.671 81256 5484 3794 4256), Kim Johansson Hede 2.440, Karl-Erik Ludvigsson 2.425, Tobias Otterbring Lima 2.406, Niklas Lindstedt 93 Hässelby 2.117, Kenth Eldebrink Södertälje IF 2.090, Johannes Henriksson 93 1.898, Patrik Ekholm 1.843, Andreas Larsson 90 Kristineholm 1.754, Oscar Vestlund 93 Kil 1.745, Ulf Ankarling IF Göta 1.600 ("fel hand"), Raimo Pihl 1.544, Anders Borgström 1.479, Kaj Johansson 1.328, Johan Kautto 1.326, Johan Askmar 94 1.227, Robin Nordenberg 1.094, Stefan Olsson 987, Hans Askmar 873, Joakim Strömwall 828, Bernt Karlsson 812, Michael Shirafkan-Nejad 95 698.
K: Maria Wennlund 93 Filipstad 2.273 (990 2115 3082 3620), Angela Åkesson 2.146, Amanda Hanstål 95 Säffle 2.018, Elisabet Gustavsson Säffle 1.374, Erika Anderskär 94 657.

3.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Patrik Melin 2.871 (1302 5345 4726 4316), Fred Stenberg 2.195, Mats Bertilsson 2.045, Fredrik Burman 1.916, Niclas Persson 1.893, Stefan Persson 1.870, Guido Ripke 1.835, Fredrik Persson 1.527, Mathias Rosengren 1.347, Thomas Persson 1.330, Johan Jackson 1.207, Andreas Efverström 91 1.163, Fredrik Åkerlind 1.088, Carl H Sundell 1.010, Michael Matton 990, Daniel Broqvist 709,

3.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.513, Alf Sjökvist 1.388, Kjell Jansson 1.276, Bernhard Karlsson 1.243, Ulf Sandén 568.

3.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Gustav Melén 2.206, Morgan Unogardt 90 1.739, Mats Wihlborg 1.550, Magnus Westberg 1.498, Jorma Jääskeläinen 1.256, Tomas Larsson 1.180, Stefan Levin 1.069.
K: Teresia Snäckerström 91 1.973, Ellinor Sundstrand 94 1.929.

3.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad om ej annat anges.
M: Johan Andersson Växjö 1.966, Jonas Rothén 1.856, Henric Rothén 1.651, Svante Edvardsson 1.580, Marcus Vierhout 1.150, Håkan Rothén 1.092, Jan Erlandsson 1.050, Johannes Andersson 92 937, Per Andersson 664, Daniel Fisk-Dahl 436.
K: Moa Eskilsson 93 2.142, Catrin Larsson 1.863, Viktoria Bloch 1.286, Alexandra Bloch 1.267.

3.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson 1.613, Jakob Lindh 92 Hovslätt 1.505, Daniel Larsson 92 1.346, Fredrik Thorén 1.098, Harald Henriksson 1.040, Magnus Claar 595.
K: Kerstin Larsson 1.426, Tina Sandberg 90 1.257, Hanna Larsson 1.134, Majken Henriksson 864.

3.10 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar.
M: Johan Berg 2.058, Lennart Berg 1.406, David Nyman 92 1.020, Michael Pettersson 93 362.
K: Kajsa Östlin 93 1.635.

3.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Tobias Lundqvist 2.347, Miakel Johansson 2.239, Christian Hermansson 2.119, Simon Assarsson 91 1.980, Peter Fritz 1.873, Yuan-Zhong Wu 91 1.656, Stefan Johansson 1.546, Hannes Assarsson 91 1.446, Fredrik Lundqvist 1.215, Johan Assarsson 1.148, Joakim Assarsson 1.067, Martin Lundqvist 90 1.027, Fredrik Pettersson 985, Dennis Johansson 820, Jonas Assarsson 782, Daniel Peterson 779, Patrik Andersson 731, Tommy Dahlbom 609, Tobias Assarsson 574, Johan Eliasson 91 539, Mikael Nyström 472, Peter Gunninge 465, Johan Hulting 402, Joakim Eliasson 92 378.
K: Elina Rapp 93 2.050, Nicole Uddén 93 2.017, Celine Uddén 95 1.800, Linda Beckius 90 1.528, Hanna Lundqvist 1.389, Poulina Gunninge 596, Stephanie Johansson 90 205.

3.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Nicklas Wiberg Kalmarsund 2.584 (1418 4485 4195 3410), Rasmus Olofsson 2.349, Henrik Encke 1.545, Niklas Larsson 1.453, Björn Sverre 675.

3.10 HABO (Castorama)
Samtliga Habo.
M: Lars Elfgaard 1.400, Hannes Rahm 1.092, Hansi Pernsteiner 1.051, Clas Rahm 890, Tal Hirsh 857, Mustafa Jawadi 92 852, Tomas Aldeborg 797, Johan Arvidsson 721, Clas Aasa 647, Rasmus Elfgaard 94 545, Thomas Wåhlin 511.
K: Matilda Elfgaard 92 1.680, Fanny Andler 95 1.546, Ann-Louise Elfgaard 1.230, Jenny Pernsteiner 1.135, Åsa Hirsh 590, Elin Öberg 95 425.

3.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Olof Göransson 91 1.656, Kent Göransson 1.384, Rolf Säll 1.300, Michael Backer 1.220, Tobias Igefors 1.034, Arvid Berglund 91 944, Christer Lidén 437.
K: Gabriella Nykvist 92 2.108, Rebecka Ekvall 94 2.073, Lowa Göransdotter 91 1.626, Matilda Ryrhagen 92 1.569, Jessica Bloodworth 93 1.559, Martina Klasson 1.485, Alice Lidén 95 1.283, Linn Samuelsson 95 1.221, Jenny Karmskog 92 1.192, Eva Säll 1.116, Hedvig Nykvist 95 1.109, Anna Nykvist 1.070, Jennifer Omolwa 91 1.019, Anette Ekvall 916, Annelie Jismyr 889, Agneta Gustavsson 592.

3.10 RÅBY-REKARNE (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M: Manuel Brändeborn 2.676 (1510 3552 4435 4232), Vittorio Gabrielli Eskilstuna 2.424, Tobias Ekberg 1.943, Arto Hämäläinen 1.602, Håkan Westerholm 1.302, Pontus Evertsson 1.101, Christian Hämäläinen 94 763, Håkan Andersson 318.
K: Cecilia Nilsson 2.919 (1154 2533 3571 6122), Ulrika Andersson 94 1.735, Kristina Andersson 91 1.621.

3.10 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: Joel Thorén Hässelby 2.543 (1290 6254 3454 3170), Timo Moorast 2.346, Jonathan Eklund 2.155, Jonas Elgered 2.076, Philip Bäck 39 1.733, Henrik Norgren 1.413, Felix Andersson 93 Tyresö 1.327, Anton Öberg 93 1.114.

1.10 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.844 (1416 6053 4626 3250), Niklas Berg Väsby 2.217.
K: Tina Trensmar Huddinge 2.053.

1.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Stefan Sundler 91 2.463 (1175 4726 4058 3586), Tommy Larsson 90 2.264.
K: Anna Hedström 90 2.309 (831 3239 2594 3840), Amanda Eriksson 90 2.246, Julia Rabe 91 Bålsta 1.774, Malin Linder 94 Kristinehamn 1.565.

30.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Gustav Hansson 1.860, Mats Wihlborg 1.414, Jacob Shatohin 94 911, Alf Löfqvist 900, Vladimir Shatohin 478.
K: Christina Larsson 2.158, Annie Hansson 2.046, Ellinor Sundstrand 94 1.979, Teresia Snäckerström 91 1.949, Boel Tetens 1.279.

30.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Heleneholm.
M: Jonas Forsberg 2.328, Martin Andersson 90 1.942.
K: Hanna Bengtson 92 2.554 (1187 2090 3256 4400), Lina Bengtson 94 2.119, Barbro Bengtson 2.087.

30.9 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 90 2.132, Daniel Hägg 2.058, Ulf Landin 1.894, Niklas Stjerndorff 90 1.570, Viktor Berggren 92 1.523, Kristian Beckvall 92 1.432, Rickard Kjellin 1.355, Christian Nilsson 1.324, Johan Berggren 94 1.082, Kristian Glans 1.080, Dick Blom 860, Martin Möller 839, Christopher Swenning 95 549, Simon Svensson 93 501, Emil Berggren 96 500,
K: Katja Axelsson 92 2.350 (890 3101 3311 3090), Marion Axelsson 92 2.243, Lilly Andersson 96 1.565, Ida Andersson 96 1.116.

30.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Robin Birgersson 90 2.568 (1306 4570 4409 4794), Urban Johansson 887, Jan Johansson 813, Kjell Karlsson 289.
K: Veronica Sjögren 1.293, Sandra Johansson 95 1.030.

30.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Erik Olsson 1.915, Jonathan Carbe 90 1.859, Mikael Wennerbeck 1.749, Joel Spolén 1.681, Julius Haight 1.519, Daniel Lennartsson Växjö 1.490, Geir Ove Rasmussen NOR 1.463, Yannick Tregaro 1.437, Mathias Ström 1.339.
K: Johanna Froode 90 Udd 1.395.

29.9 TORSBY (Castorama)
K: Julia Marklund 96 Bore 2.217, Anna-Clara Rydberg 94 Bore 1.719.

28.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge.
K: Stina Jacobsson 2.087, Erika Chytraeus 92 1.512, Frida Hansson 92 1.406, Karolina Lind 93 1.274, Lisa Sernbrandt 93 1.058.

27.9 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.497, Amir Rehman 1.390, Roger Karlsson 1.288, Fredrik Rossland 1.137, Christian Östervall 1.097, Daniel Fagerström 1.008, Joakim Joholt 943, Erik Karlsson 853, Alexander Lundholm 817, Jonathan Luttner 93 769, Jonas Isaksson 699, Pierre Davoust 690, Thomas Karlsson 694, Gunnar Wellmar 627, Fredrik Huldt 585.
K: Anna Wikström 2.625 (1208 3076 3990 2767), Marika Rydell 1.941, Astrid Molander 94 1.872, Sofie Davoust 94 1.645, Sana Rehman 92 1.556, Marium Rehma n 1.323, Hannah Rossland 95 1.219, Annika Eriksson 1.174, Lovisa Östervall 97 780.

27.9 HENÅN (Castorama) | Resultat
K: Malin Andersson 92 Brattås 1.724.

27.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Robert Melin 3.354 (1610 5212 5630 5418), Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.656, Greger Melin 1.375, Christian Melin 1.351, Fredrik Lantz 1.315, Christer Lantz 641.

27.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Robert Bergqvist 2.236, David Westman 90 796.
K: Karin Bergqvist 90 1.485, Angelica Engberg 1.427.

27.9 ÖRBYHUS (Castorama)
Samtliga Örbyhus.
M: Johan Mörner 2.135, David Ståhlberg 1.984, Adam Ståhlberg 1.434.
K: Linnea Christiansson 1.434.

27.9 SÖDRA VI (Castorama)
Samtliga Södra Vi.
M: Thomas Lundmark 2.255, Stefan Fredriksson 1.932, Jörgen Nicklasson 1.182.

27.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Gustav Hansson 1.743, Håkan Jacobsson 1.484, Jorma Jääskeläinen 1.282, Thony Sundstrand 796.
K: Cornelia Hansson 95 2.082, Annie Hansson 2.079, Åsa Larsson 2.072, Teresia Snäckerström 91 1.961, Ellinor Sundstrand 94 1.854, Boel Tetens 1.312.

27.9 BOLLNÄS (Castorama) | Resultat
Samtliga Bollnäs om ej annat anges.
M: Fredric Andersson 90 1.865, Per-Erik Söderqvist 1.641, Andreas Andersson 92 1.501, Johan Henningsson 90 1.411, Sören Henningsson 1.329, Hilal Haaron 92 1.292, Mattias Bäckman 91 1.170, Joel Jansson 93 998, Fredrik Lundgren 94 Gefle 780, Robert Fjällrud 757, Hans Jansson 700m Björn Jonsson 512, Oskar Myrberg 96 505, Sven-Åke Holm 394, Björn Myrberg 276.
K: Matilda Åström 95 Gefle 2.380 (925 2643 3140 3824), Saga Thornberg 92 2.276, Ida Rosén 94 1.857, Sandra Fjällrud 94 1.830, Jenny Öhman 91 1.692, Emelie Henningsson 93 1.536, Freja Liljedahl 94 1.469, Malin Ström 1.424, Maria Thornberg 971, Karima Ali 91 937, Karin Öhman 881, Helen Fielding-Holm 588, Rose-Marie Fjällrud 469.

27.9 GÄVLE (Castorama)
M: Fred Stenberg Gefle 2.169.

27.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Lars Andersson 1.197, Sivert Melin 1.007, Max Andersson 95 874, Erik Wendin 92 759, Tony Bäck 446, Joel Mattsson 98 81.
K: Josefin Mattsson 93 1.546, Lovisa Söderlund 92 1.384, Lena Wennberg-Mattsson 1.002, Jessica Mattsson 98 844.

27.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Östen Eriksson 1.697, Fredrik Nyman Östhammar 1.609, Per Andersson 1.468, Alf Sjökvist 1.379, Bernhard Karlsson 1.207, Kjell Jansson 1.126, Åke Lindén 1.114, David Nyman 92 Östhammar 964.

27.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Jens Duvander 1.681, Lesley Lundberg 818,
K: Amanda Rohlin 90 2.082, Ida Claesson 90 1.682, Zehra Jusupovic 92 1.675, Cecilia Lundberg 1.459, Anna Barnestam 1.417, Kerstin Karlström 1.255, Anna Karlsson 996.

27.9 STRÖMSUND (Castorama) | Resultat
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Robin Birgersson 90 2.862 (1302 4875 4612 4822), Erik Olofsson 93 IFK Umeå 1.532, Felix Lohf 93 Nedre Soppero 1.377, Hans Källén 1.311.
K: Liv Andersson 92 Ume FI 2.392 (918 2041 3089 4467).

27.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Kevin Blomé 91 1.604, Peter Tofft 1.432, Staffan Holgersson 1.393, Robert Mathisson 1.294, Åke Blomé 968, Christoffer van Woensel 90 950, Joakim Wirén 93 941, Simon Tofft 93 927, Lars Wirén 609.
K: Martina Holgersson 1.350, Fanny Holgersson 96 1.264, Johanna Grünfeldt 94 978.

26.9 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba.
K: Mathilda Eriksson 98 1.394, Elin Helgesson 96 1.265, Mimmi Nordén 97 917, Hanna Nilsson 97 711.

26.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.707 (1399 5952 4223 2985), Joel Thorén Hässelby 2.620 (1289 6217 3707 3330), Rasmus Olofsson Hässelby 2.418, Jonathan Eklund 2.213, Jonas Elgeredd 2.190, Henrik Balkander Lerum 2.160, Johan Attersand 1.988, Erik Jakobsson Brattås 1.804, Erik Odenman 91 1.788, Jonathan Söderling 1.494, Henrik Norgren 1.416, Hannes Skugghall 92 1.069, Joakim Löfwing 1.016, Alexander Persson 968, Magnus Jensen 939, Timo Moorast 902 (spjut 7207!), Björn S Hjellödegård 837, Selman Özkan 91 748, Dennis Acson Örgryte 747, Rain Kallaste 723, Niklas Bougt 92 681.
K: Jasmin Sabir 92 1.716, Lova Wåhlin 92 1.473, Linnea Alstermark 92 1.223, Hilde Adrianzon 92 580.

26.9 STRÖMSUND (Castorama) | Resultat
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Johnny Karlsson 2.998 (1348 4676 4993 5300), Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 2.943 (1333 6773 3688 4844), Robin Birgersson 90 2.702 (1291 4752 4337 4243), Jonas Jonsson 90 1.924, Felix Lohf 93 Nedre Soppero 1.510.
K: Linn Jonsson 92 2.595 (930 2511 3376 5100), Malin Johansson 92 2.542 (889 2802 2871 5273), Liv Andersson 92 2.470 (946 2233 3204 4780), Charlotta Hyvönen 92 1.343.

26.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg om ej annat anges.
M: Magnus Linderoth Finish 1.879, Thomas Hansson 1.641, Håkan Jönsson Lund 1.552, Kauko Harjuniemi 1.516, Mats Sjölin 939.
K: Kyllan Quick Lund 2.012, Lina Sjölin 1.358.

26.9 UMEÅ/V (Castorama)
Samtliga IFK Umeå om ej annat anges.
M: Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 1.777, Lars Bergsten 1.711, John Selberg 90 1.691, Benjamin Hyvönen 90 1.139, Thomas Björklund 928, Felix Ek 871.
K: Rebecka Djerf 92 919, Nathalie Kristoffersson 93 918, Ulla Björklund 768.

26.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Arwid Koskinen 92 2.786 (1518 4663 3768 4703), Sven-Olof Eriksson Huddinge 2.200, Jöran Westberg 1.994, Antti Lindstedt 1.387, Timo Torri 1.142.
K: Annelie Schöldström 2.106, Tina Trensmar 2.048.

26.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.807 (1273 4168 4268 5770), Mikael Sundler 2.530 (1198 5028 3883 3859), Erik Markusson 2.443, Tommy Larsson 90 2.291, Erik Olsson 1.997, Jan Sundler 1.688, Oskar Arlestrand 92 Sunne 1.659.
K: Julia Rabe 91 Bålsta 2.438 (999 3301 3548 2709), Anna Hedström 90 2.376 (889 3274 2464 4144), Julia Marklund 96 2.008, Ingela Marklund 1.860.

26.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Magnus Kling 1.063, Per Jacobsen 1.049.
K: Tina Mikaelsson 968.

26.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Rickard Karlsson Athletique 2.055, Andreas Andersson 1.915, Martin Järvsäter 1.792, Johan Edvidsson 1.346, Mikael Andersson 1.263, Johan Lindberg 1.092, Simon Luup 92 1.059, Andesr Helander 980, Roine Jägerstedt 800, Lars Stenström 716, Jaan Luup 631, Martin Ullström 93 592.
K: Fredrica Andersson 1.801, Lotta Skytt 1.743, Cecilia Axelsson 1.367, Madeleine Sundström 91 1.276, Ylva Stenström 92 990.

26.9 ÖREBRO (Castorama) | Resultat
Samtliga Örebro.
M: Theodor Thor 93 1.561, Hampus Bergman 1.485.
K: Mari Kogstad 2.323 (1072 2778 3560 2919), Alexandra Johansson 94 1.871.

26.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Berg 2.044, Fredrik Nyman 1.636, Mattias Vuontisvaara 1.614, Alf Sjökvist Valö 1.442, Krister Pettersson 1.267, David Nyman 92 860, Philip Wallin 92 703, Michael Pettersson 93 277.
K: Pernilla Hedin Rånäs 2.018, Josefin Jansson 1.222, Ingegerd Nyman 1.176.

25.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.791, Stephan Hammar 615, Simon Hidén 351, Tony Harborn 0.
K: Ellinor Johansson 1.144, Berit Nilsson 764.

24.9 FALUN (Castorama)
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Oscar Törnros 92 Sala 2.171, Erik Sundlöf 91 Glanshammar 2.032, Rasmus Carlsson 1.947, Grälls-Johan Kvarnström 91 1.815, Joar Rüdrich 90 Märsta 1.542, Dennis Eriksson 93 Sundsvall 1.120, Fredrik Lindeberg 93 Upsala 912.
K: Evelina Strömberg 93 Sundsvall 1.415, Linnea Neldemo 91 Kvarnsveden 1.243, Rebecka Markus 91 1.223.

23.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Joakim Axelsson 2.637 (1251 4285 3749 5239), Jonas Birgersson 2.507 (1261 2785 4095 5502), Kent Eriksson 1.384, Micael Ljungberg 92 1.283 ("fel hand": 813 2269 2837 2216).
K: Matilda Brandtberg 94 Trosa 2.230, Petra Öberg 1.749 (med M-redskap: 694 2344 1758 3336 = 1.125 M-poäng!).

23.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.250, Fredrik Persson 848.
K: Ida Storm 91 Malmö 2.690 (1152 2292 3416 4989), Hanna Bengtson 92 2.609 (1168 2261 3406 4416), Maria Brorson 2.036, Lina Bengtson 94 2.019, Barbro Bengtson 2.004, Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund 1.742.

22.9 GÄVLE (Castorama)
K: Madelene Nilsson 91 Valbo 1.670, Johanna Bromark 93 Tierp 1.551, Petra Olofsson 92 Valbo 1.489, Julia Wigren 93 Gefle 1.270, Saga Rehula 92 1.240, Emelie Domanders 91 Valbo 1.237, Linda Frödin Glad 93 Gefle 1.124, Elin Brodin 92 Skade 992.

21.9 VÄXJÖ (Castorama)
M: Axel Härstedt Malmö 3.137 (1595 5956 5281 3751), Daniel Nyman Växjö 2.632 (1205 3553 3940 5977), David Kallebäck Varberg 2.382.

20.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.786 (1264 4302 4100 5756), Tommy Kristiansen 2.546 (1290 3940 4362 3975), Mikael Sundler 2.177, Stefan Sundler 91 1.912, Jan Sundler 1.653.
K: Amanda Eriksson 90 Bore 2.473 (911 2082 3180 5243).

20.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Jonas Carlström 2.087, Stefan Persson 1.369, David Johansson 91 1.228, Åke Norén 1.185, Christopher Martinsson 90 891, Lesley Lundberg 799, Alexander Nertlinge-Asp 92 516
K: Ida Claesson 90 2.535, Amanda Rohlin 90 2.018, Matilda Stjärnfeldt 93 1.877, Ellen Isacsson 92 1.694, Alexandra Svensson 91 1.684.

20.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Christer Björkander 2.621 (1379 4350 3965 4191), Josua Gustafsson Ullevi 2.378, Sebastian Axell 91 2.335, Daniel Falk 2.103, Emil Guldbrandsen 1.949, Billy Tornström 1.687, Karl-Peter Axell 1.579, Markus Lindahl 1.561, Daniel Jacobsson 1.526, Patrik Lindskog 1.508, Pontus Ahlstedt 94 1.080, Hampus Corneliusson 94 989, Carl Ivarsson 96 91, Andreas Söderlund 96 20, Jonatan Edsinger 96 0.
K: Emelie Larsson 91 Ullevi 2.329 (874 4482 2945 2262), Sara Westerlund 91 Ullevi 2.295, Mia Callenberg 2.220, Linnéa Svensson 1.801, Anna Hildingsson 93 1.629, Sandra Johansson 91 Ullevi 1.489, Sabine Hofmann 95 1.431, Julia Forsberg 94 1.305, Sofia Hildingsson 95 1.130, Andrea Ågren 95 1.049, Olivia Axell 94 1.039, Sigrid Forsberg 96 998, Felicia Börjesson 96 874, Linnea Ahlstedt 96 827, Vera Tornberg 94 794, Sofie Tornström 94 627, Ellinor Eriksson 97 131, Amanda Lindhl 98 122.

20.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.244, Kenneth Riggberger Pallas 1.912, Mattias Ekborg Rånäs 1.888, Erik Månsson 210, Magnus Bergh 110
K: Malin Andersson 93 2.341 (1007 3955 3376 1862), Maria Brorson 2.108, Elisabet Ekborg Rånäs 1.273

20.9 HÄSSELBY (Castorama)
samtliga Hässelby om ej annat anges.
M A: Rasmus Olofsson 2.369, Jonathan Eklund Hammarby 2.250, Per Östlund 2.157, Jonas Elgered Hammarby 2,122, Joel Thorén 1.953, Björn Sverre 878.
M B: Anders Walther Kungsängen 1.838, Henrik Norgren (ej klubb) 1.602, Markus Essesjö (ej klubb) 1.487, Andreas Thiel 1.336, Per Enigk (ej klubb) 1.240, David Westman 90 1.194, Olle Forslin 93 1.151.
K: Felicia Thomsson 92 Kungsängen 1.977, Amanda Murua 93 1.727, Rakel Ekendahl 91 1.510, Frida Helgesson 92 1.394, Jessica Östlund 93 1.182, Annika Östlund 397.

20.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Elias Håkansson 92 1.966, Erik Olsson Örgryte 1.818, Emil Predan Mölndal 1.817, Marcus Persson 1.683, Carl Dahlöf 1.634, Mattias Abulu 91 1.373, Anders Palmqvist 1.235, Jonathan Malka Kville 411.
K: Louise Eliasson 1.568.

20.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Johan Börjesson 2.055, Kristian Olofsson 90 1.582, Oliwer Åstrand 92 1.336.
K: Mariam Abdul-Jalil 2.128.

20.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Markus Svensk 1.738, Fredrik Nyman 1.525, Jörgen Holmqvist Ununge 1.460, Johan Berg 1.413, Alf Sjökvist Valö 1.396, David Nyman 92 874, Michael Pettersson 93 576.
K: Pernilla Hedin Rånäs 1.876, Jenny Jansson 95 1.491, Pia Östlin 1.414, Josefin Jansson 1.222, Ingegerd Nyman 1.193.

20.9 KYRKHULT (Castorama)
Samtliga Kyrkhult.
M: Joel Johnsson 91 1.447, Kjell Johnsson 767.
K: Frida Johnsson 1.327, Malin Johansson 1.023.

20.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje IF om ej annat anges.
M: Johan Holmberg 2.167, Emil Olars 91 1.891, Kristian Petersson Huddinge 1.745, Björn-Erik Johansson 91 949, Björn Olars 765.
K: Emma Swärd 2.246, Louise Johansson 90 2.010, Anna Johansson 94 1.255, Sonja Olars 1.086.

19.9 KYRKHULT (Castorama)
Samtliga Kyrkhult.
M: Krister Svensson 2.097, Henrik Holmgren 1.625, Mats Svensson 1.591, Bengt Holmgren 906, Piort Wawrzyniuk 726.

19.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Gustaf Hultgren 2.280, Lars Håkansson 1.899, Erik Olsson 1.839, Reine Eklund 1.746, Mikael Wennerbeck 1.673, Julius Haight 1.671, Rasmus Tjärndal Ullevi 1.511, Geir Ove Rasmussen NOR 1.475, Andreas Petersson 92 1.182, Simon Gyllensten 92 1.173, Johan Ehlinger 93 1.020, David Sunnemar 91 677, Anders Andreasson 94 652.
K: Mari Klaup 90 2.548 (1098 4415 2846 2751), Michaela Meijer 93 1.355, Madeleine Olsson 90 1.294, Karin Wennerbeck 1.223.

19.9 UMEÅ/V (Castorama) | Resultat
Samtliga IFK Umeå om ej annat anges.
M: Johnny Karlsson Strömsund 3.049 (1428 4840 4702 5525), Daniel Ragnvaldsson 3.048 (1390 6863 3676 5290), Daniel Hedström Valbo 2.393, Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 1.690, Lars Bergsten Skellefteå 1.555, Felix Lohf 93 Nedre Soppero 1.444, Erik Olofsson 93 1.413, Hans Olofsson 1.226.
K: Malin Johansson 92 Strömsund 2.674 (930 2777 3492 5148), Charlotta Hyvönen 2.291, Linn Jonsson 92 Strömsund 1.698.

19.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Sebastian Berlin 1.634, Alexander Berlin 91 1.342, Tony Bäck 553, Emil Pettersson 91 408, Joel Mattsson 98 45.
K: Caroline Ström 1.629, Josefin Mattsson 93 1.575, Lena Wennberg-Mattsson 964, Jessica Mattsson 98 963.

19.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.731, Alf Sjökvist 1.391, Bernhard Karlsson 1.212.

19.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: David Johansson 91 2.342, Mats Ekberg 1.534, Rune Persson Contact 1.295, Åke Norén 1.226, Daniel Karlsson 1.221, Rolf Milvén 966, Lesley Lundberg 827, Axel Milvén 94 669.
K: Ellen Isacsson 92 1.695, Cecilia Lundberg 1.452, Anna Barnestam 1.399, Kerstin Karlström 1.176, Annie Milvén 92 1.147, Anna Karlsson 993,

19.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Peo Eriksson 1.928, Zdravko Kopparvik 1.577, Emil Thessén 94 1.515, Rickard Willman 94 1.354, Leif Gunnarsson 1.163.
K: Jennie Söderholm 93 2.406 (1160 2975 3383 2468).

19.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Micael Ljungberg 92 2.680 (1344 4522 4504 3891), Joakim Axelsson 2.648 (1184 4259 3928 5419), Jonas Birgersson 2.543 (1252 3066 4070 5488), Bengt Andersson 1.436, Karl Schenström 91 1.039.
K: Matilda Brandtberg 94 Trosa 2.334 (1043 2569 3369 2898), Emma Ljungberg 94 2.033.

19.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Kenneth Bergén 2.403, Jöran Westberg 2.036, Ulf Berggren 1.240, Alf Nede IFK Linköping 1.159, Timo Torri 1.142, Heimo Ojala 1.036.
K: Annelie Schöldström 2.150, Tina Trensmar 1.969.

18.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Tommy Larsson 90 2.278, Mikael Larsson 92 2.100, Oscar Arlestrand 92 Sunne 1.801, Victor Nilsson 91 1.541.
K: Julia Rabe 91 Bålsta 2.334 (993 3042 3457 2526), Anna Hedström 90 2.274, Amanda Eriksson 2.055.

18.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.506 (1149 4080 3827 4889), Gustav Erben 2.020, Alfred Strandh Falköping 832.
K: Suzanna Strandh 92 1.782.

17.9 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.692 (1465 6070 4164 2721), Niklas Berg Väsby 2.108.

17.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Ulf Ankarling 3.338 (1558 6074 5589 4781), David Frykholm 2.594 (1190 5790 3607 4036), Karl-Erik Ludvigsson 2.561 (1159 4015 3584 5682), Richard Olsson 2.528 (1248 6499 3745 2747), Philip Gustafsson 92 Katrineholm 2.230, Andreas Larsson 90 Kristinehamn 2.181, Johannes Henriksson 93 2.085, Johan Andersson 1.613, Michael Dahlström 92 1.612, Richard Lindgren 1.601, Joakim Strömwall 1.419, Robin Nordenberg 1.406, Johan Askmar 94 1.319, Viktor Warg 93 Arvika 1.216, Tomas Olsson Kil 1.105, Michael Shirafkan-Nejad 95 693.
K: Maria Wennlund 93 Filipstad 2.510 (1010 2462 3525 4029), Josefin Berg 2.279, Ulrika Nyhlén 93 Mölndal 2.030, Julia Karlsson 95 1.928, Nadia Shirafkan-Nejad 95 1.905, Therese Lindhe 91 Kristinehamn 1.726, Elina Palmquist 91 1.630, Susan Shirafkan-Nejad 95 1.240.

16.9 NYKÖPING (Castorama)
M: Erik Schenström 91 Nyköping 2.160.
K: Matilda Brandtberg 94 Trosa 2.302.

16.9 FALUN (Castorama)
M: Torbjörn Sörman Wedevåg 2.746 (1277 4265 4057 5485), Pär Järlebrant Strömsund 2.352 (1181 2851 3143 6158).

16.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Jan Hansson 1.121, Roland Oscarsson 1.062.
K: Viktoria Johansson 93 1.529, Therese Johansson 95 1.016, Maria Johansson 860, Malin Hansson 96 654.

15.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Oscar Vestlund 93 Kil 2.590 (1403 4288 3532 4538), David Frykholm 2.430 (1178 5932 3046 3705), Philip Gustafsson 92 Katrineholm 2.236, Johannes Henriksson 93 2.147, Mathias Frykholm 2.028.
K: Elinor Forssander Hässelby 2.993 (1159 3188 4235 4849), Sofia Larsson 2.773 (1036 2078 5100 4381), Maria Wennlund Filipstad 2.524 (1066 2331 3533 4037).

15.9 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby om ej annat anges.
M: David Linde 1.802, Christer Åberg 90 1.364, Lars Linde 1.119, Anders Olsson 1.025, Simon Rasmussen Rånäs 1.001, Carl Hallgren 91 531.

14.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Frida Ohlsson 94 2.666 (991 3751 3484 3695), Emelie Bjuremo 93 2.575 (1058 3446 3259 3440), Helena Åhlén 97 1.852.

13.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Robert Melin 3.178 (1541 4586 5356 5377), Roger Stridh 2.374, Christoffer Melin 1.967, Stefan Holst 1.688, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.599, Greger Melin 1.173, Sonny Stridh 1.094, Mattias Stridh 1.060, Anders Stridh 811, Claes Fredriksson 722, Göran Holst 67, Lars Fransson 9.
K: Ann-Christin Fredriksson 718, Ros-Marie Stridh 428, Lovisa Dahl 90 388

13.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.898, Alpo Tornikoski 1.506, Ulf Berggren 1.287, Timo Torri 1.099, Alf Nede IFK Linköping 1.069, Heimo Ojala 1.047.
K: Annelie Schöldström 2.058, Tina Trensmar 1.530.

13.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: David Gustafsson 2.396, Daniel Ståhl 92 2.310, Andrus Klaar 2.264.
K: Camilla Westerlund 2.841 (1088 3745 3611 4248).

12.9 RIVERDALE, NY (Castorama)
M: Rajne Svenssohn IF Göta 2.519 (1280 5108 4042 3212), Anders Constantin Orient 2.491 (1398 3230 3364 5287), Nils Pettersson Boden 2.444 (1299 4645 3953 3180), Magnus Åhlén IF Göta 1.893.
K: Jessica Jansson Heby 2.006, Marisa Pettersson USA 1.058, Birgitta Tsoma GRE 877.

12.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.967, Alpo Tornikoski 1.560, Antti Lindstedt 1.288, Timo Torri 1.194, Heimo Ojala 972, Antero Mäkinen 491.
K: Ann-Britt Jacobsson Gotland 2.242, Annelie Schöldström 2.087.

12.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Josua Gustafsson 2.273, Anton Hilmersson 92 1.836, Rikard Lorén 92 1.435, Johan Björnstad 90 1.296, Mattias Abulu 91 1.207.
K: Anna Söderberg 3.294 (1340 3082 5311 5091), Linda Nestorsson 2.724 (1238 2895 3810 3607), Mari Klaup 90 Örgryte 2.571 (1029 4436 2902 3041), Anna-Karin Svensson 1.845 (1195 1873 4132 X), Anna Zachrisson 1.474.

12.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jonas Birgersson 2.404, Jerry Jönsson 2.259, Johan Malmberg 1.351, Jimmy Birgersson 1.104, Andreas Nyquist 996, Michal Grygorcewicz 704.

12.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Bengt Persson 1.691, Mattias Grundström 93 1.431, Joakim Olofsson 1.255, Mats Ulfwinger 1.115, Anders Bengtsson 805, Ronny Westelindh 705.
K: Emma Bengtsson 92 2.023, Cornelia Wikström 93 1.884, Josefine Westelindh 90 1.800, Emma Nilsson 1.548, Frida Nilsson 92 941, Anette Berggren 773.

12.9 VALÖ (Castorama)
M: Östen Eriksson 1.706, Per Andersson 1.486, Alf Sjökvist 1.414, Bernhard Karlsson 1.299, Kjell Jansson 1.208.

12.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.444, Dick Wiklund 2.426, Robert Lindberg 1.775, Sten-Erik Wihlborg 1.698.
K: Galina Kuznetsova 1.122.

12.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Jonas Carlström 2.069, Rune Persson Contact 1.230, Åke Norén 1.137.
K: Ida Claesson 90 2.341, Agneta Frisk 1.387, Linnea Frisk 95 1.450.

12.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Alexander Berlin 91 1.353, Sivert Melin 937, Tony Bäck 473, Kenneth Strömmer-Nord 207, Joel Mattsson 98 29, Henrik Strömmer-Nord 95 0.
K: Cecilia Strömmer 1.634, Josefin Mattsson 93 1.586, Maja Söderlund 90 1.568, Lovisa Söderlund 92 1.263, Linn Rosén 92 1.163, Jessica Mattsson 98 852.

12.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Anders Holmström 3.007 (1583 5128 4429 4639), Linus Bernhult 2.848 (1464 4380 4717 4378), Axel Bernhult Huddinge 2.638 (1318 4785 4316 3718).
K: Mari Kogstad 2.291 (991 2818 3625 2365).

12.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.451, Stefan Holst Bottnaryd 1.677, Juha Salmi Herrljunga 1.552
K: Johanna Ivarsson 94 1.743

12.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar.
M: Markus Svensk 1.898, Matti Vuontisvaara 1.671, Johan Berg 1.502, Fredrik Nyman 1.475.

11.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Anders Carlehed 1.127, Roland Oscarsson 1.065, Jan Hansson 967, Christer Andersson 537.
K: Sofia Sandin 94 1.685, Sandra Sandin 92 1.627, Birgitta Saunders 1.385, Johanna Hansson 95 981, Therese Johansson 95 927, Maria Johansson 669, Anna Hansson 642, Malin Hansson 96 475.

10.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson Järvsö 3.045 (1622 4729 4643 4843), Ibro Ribic Falun 2.667 (1368 3481 4261 5072), Torbjörn Sörman Wedevåg 2.649 (1220 4182 3848 5450), David Ståhlberg Örbyhus 2.076, Andreas Andersson Upsala 1.901.
K: Jenny Johansson Västerås 2.974 (1227 3512 4870 3327).

9.9 TORSBY (Castorama)
M: Krister Larsson Bore 2.658 (1330 4160 3765 5134).
K: Anna-Clara Rydberg 94 1.832.

9.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Niklas Nyström 1.635.
K: Petra Öberg 2.569 (957 2653 2847 5360).

9.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Anders Axlid 2.704 (1465 4153 4280 4172), Philip Åman Kville 2.426, Martin Gren 2.166.
K: Anna Söderberg 3.303 (1354 2961 5461 5089), Tracey Andersson Trelleborg 3.041 (1226 2975 3440 6268), Veronica Karlsson Ullevi 2.709 (1044 3102 4034 3782), Anna-Karin Svensson Ullevi 2.525 (1233 1888 4268 3179), Mari Klaup 90 Örgryte 2.487 (1036 4309 2813 2761), Emelie Larsson 91 2.426 (940 4455 3008 2462), Ida Fälted 2.306, Elin Töllborg 1.948, Emma Jones 1.881, Karolina Wäli Arvidsson 92 1.816, Anna Johansson 1.277.

9.9 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.843 (1450 6016 4560 3230), Niklas Berg Väsby 2.159, Jöran Westberg Huddinge 1.951.

9.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Lennie Helander 2.545 (1216 4322 3689 4795), Ulf Sjöberg 1.984, Kristoffer Faglerund 93 1.804, Darko Sarovic 90 1.575, Cedric Ullberg 92 1.495.

8.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
M: Simon Gustafsson 90 Katrineholm 3.038 (1637 5356 4389 4488), Markus Johansson 90 Säffle 3.020 (1425 4472 4234 6396), Pontus Rabe 90 Bålsta 2.652 (1329 5050 3679 4345), Philip Gustafsson 92 Katrineholm 2.153, Johannes Henriksson 93 IF Göta 2.034, Anders Pettersson 93 Säffle 1.870.
K: Elinor Forssander Hässelby 3.030 (1201 3116 4141 5130), Sofia Larsson IF Göta 2.894 (1109 2282 5170 4514), Johanna Larsson 92 Filipstad 2.084.

8.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Patrik Olofsson 1.363, Björn Innala 1.201, Fredrik Erixon 1.073, Oskar Wirén-Tjärner 90 955, Bengt Gustavsson 923, Jan Stenvall 882, Niklas Laestadius 871, Per Widgren 852, Johan Stenvall 95 821, Conny Nyberg 625, Gustav Innala 91 545, Tim Jonsson 93 506, Rickard Oscarsson 344, Urban Wirén 309.
K: Sara Nyberg 93 1.271, Anki Lind 658, Marie Gustafsson 655.

6.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.731, Per Andersson 1.487, Alf Sjökvist 1.297, Kjell Jansson 1.205, Reino Väisänen 418.
K: Laila Väisänen 842.

6.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Fred Schumacher 2.360, Emil Thessén 94 1.287.
K: Matilda Gunnarsson 90 2.950 (1185 4390 4298 3159), Johanna Rydberg 2.471 (912 2147 3316 4931), Amanda Rydberg 93 2.273, Michaela Tens 94 1.462.

6.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Jonas Carlström 2.133, David Johansson 90 2.075.
K: Ida Claesson 90 2.454 (1025 2504 3529 3560), Amanda Rohlin 90 1.933, Alexandra Svensson 91 1.751, Ellen Isacsson 92 Åhus 1.600, Cecilia Lundberg 1.461, Lesley Lundberg 805.

6.9 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ymer 2.446, Oliver Carlehed 91 Ymer 2.060, Thomas Edvinsson Alingsås 1.994, Rikard Karlsson 93 Alingsås 1.767, Juha Salmi 1.614, Anders Carlehed 1.093, Roland Oscarsson 1.002.
K: Viktoria Oscarsson 2.227, Suzanna Strandh 92 Ymer 1.886, Sandar Sandin 92 1.585, Viktoria Johansson 93 1.428, Marie Schdein Alingsås 863, Karin Messer Alingsås 482.

5.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Sivert Melin 936, Tony Bäck 430, Kurt Lind 400, Joel Mattsson 98 68.
K: Cecilia Strömmer 1.626, Lena Wennberg-Mattsson 950.

5.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Robert Alneroth 2.931 (1232 4295 4629 6286), Stefan Alneroth 2.266, Fredrik Persson 2.149.
K: Annika Petersson Gefle 3.021 (1207 5027 3353 4182), Annika Larsson 2.495 (1160 2332 4256 2740), Angelica Ström 1.882.

5.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar.
M: Johan Berg 1.967, Fredrik Nyman 1.454.

2.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Mikael Ljungberg 92 2.433, Erik Schenström 91 2.042, Niklas Nyström 1.596.
K: Petra Öberg 2.576 (955 2626 3045 5158), Matilda Brandtberg 94 Trosa 2.058.

2.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Jonas Lohse Mölndal 2.875 (1483 6763 4104 3289), Anders Axlid 2.744 (1476 4302 4283 4255), Anders Lundell 2.676 (1498 3797 4096 4457), Martin Gren 2.166, Niklas Bardin 92 1.914, Anton Hilmersson 92 1.878, Daniel Zäll 93 1.716.
K: Tracey Andersson Trelleborg 2.960 (1190 2684 3550 6065), Karolina Pedersen 2.797 (996 2308 4035 5661), Emma Johannesson 2.785 (1042 2375 3647 5778), Mari Klaup 90 Örgryte 2.487 (1036 4309 2813 2761), Ida Fälted 2.406 (1037 1869 3193 4483), Erika Wiklund Trångsviken 1.868 (864 2360 2416 2383), Emma Jones 1.680.

29.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.522, Alf Sjökvist 1.390, Bernhard Karlsson 1.165.

29.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.393, Mattias Lindberg 90 2.025, Sten-Erik Wihlborg 1.654, Lars Bergsten 1.567, Urban Lindberg 1.064.

29.8 TORSBY (Castorama)
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.650 (1197 4028 4257 5145), Tommy Kristiansen Bore 2.524 (1191 4270 4415 3867).

27.8 ARVIKA (Castorama)
M: Anders Lundell Ullevi 2.764 (1606 3503 4285 4691)

27.8 TORSBY (Castorama)
M: Hans Eriksson Bore 2.724 (1270 4002 3891 5909), Tommy Kristiansen Bore 2.391.

23.8 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Tureberg.
M: Fredrik Hallinder 2.020, Nils-Göran Nilsson 1.837, Gustav Karnebäck 1.625, Jonas Flink 1.603, Mathias Stjernlöf 1.536, Markus Hopponen 685.

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!