Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2010

24.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: David Gustafsson 2.315, Andrus Klaar 2.163, Kristian Petersson Huddinge 1.781, Mikael Wallin 1.574.

24.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Berg Östhammar 2.016, Fredrik Nyman Östhammar 1.891, Jonathan Genborg Östhammar 1.767, Östen Eriksson 1.698, David Nyman 92 Östhammar 1.594, Per Andersson 1.440, Kjell Jansson 1.082, Stefan Söderkvist 1.055, Alf Sjökvist 954, Bernhard Karlsson 939, Simon Halvorsen 92 737, Olof Westerberg 555.
K: Linn Wennbom 2.049, Eva Wennbom 1.063, Tone Halvorsen 857, Ida Halvorsen 94 516.

23.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.725, Daniel Edin 1.405, David Stefansson 1.252, Patrik Sandström 1.199, Erik Sigurdsson 1.125, Per Andersson 1.057, Gustaf Börhag 987, Alexander Andersson 858, Johan Jörnevik 775, Armin Kapetanovic 768, Erik Johansson 683, Tom Larsson 91 683, Johan Jingfors 682, Daniel Olsson 651, Morgan Karlsson 633, Fredrik Björkman 563, Robert Friberg 91 527, Victor Wiklund 92 479.

23.10 VÄSTERÅS/A&Ap
Samtliga Västerås.
M: Fred Schumacher 2.359, Håkan Setthammar 2.328, Per-Olof Eriksson 2.233, Martin Astfors 1.582, Simon Gunnarsson 93 1.569, Emil Thessén 94 1.567, Henrik Astfors 1.372, Patric Hjort 93 1.078.
K: Emelie Johansson 1.447.

23.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Stefan Holst 1.650, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.575, Greger Melin 1.212, Göran Holst 113.

23.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Berg 2.010, Fredrik Nyman 1.734, David Carlsson 1.520, David Nyman 92 1.501, Alf Sjökvist Valö 1.165, Jon Sjökvist Valö 1.125.
K: Jenny Jansson 93 1.333.

23.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Max Andersson 95 1.393, Mathias Stålberg 91 1.100, Joel Mattsson 98 206.

23.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Jonathan Waern 1.573, Anders Tollstern 909.
K: Anna Pihlgren 2.428 (1101 3481 3306 2402), Jessica Andersson 1.399.

23.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.250 (1657 4180 5800 5299), Zack Taylor USA 2.700, Coby Barker USA 2.487.

21.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.142, Per Wiberg 1.438.
K: Jonna Nilsson 94 2.264.

17.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Ingmar Veinberg 2.574 (1325 5868 3292 3707), Åke Ruus 1.980, Kristian Petersson Huddinge 1.931.
K: Camilla Westerlund 2.739 (1067 3552 3410 4120), Taina Ståhl 2.041, Isabell Gradin Hässelby 1.840.

17.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Anders Holmström 2.935 (1478 5490 4335 4374), Theodor Thor 93 1.777, Hampus Bergman 1.518.

17.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.106, Inge Agrell 1.179, Rune Persson 1.176, Paul Runesson 1.120, Darko Josipovic 944.
K: Aleksandra Josipovic 1.862, Vickey Renard 1.018.

17.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.457 (Det var hans 200:e Castorama-serie!!!), Tobias Andersson 91 1.332, Björn Holm 1.202, Alf Sjökvist 1.188, Kjell Jansson 1.147, Bernhard Karlsson 1.083, Marcus Jansson 1.067, Gunnar Holmgren 908, Henrik Stenhall 871, Per Olsson 847, Daniel Holm 783, Anders Storm 736, Markus Holmgren 681, Lennart Storm 286.

17.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Fredrik Torstensson 1.423, Max Andersson 95 1.381, Lars-Olof Mattsson 681, Joel Mattsson 98 270.
K: Cecilia Strömmer 1.539, Jessica Mattsson 98 1.415, Josefin Mattsson 93 1.395, Lena Wennberg-Mattsson 1.034.

16.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Gustav Melén Gotland 2.190, Kristian Petersson 1.908, Jöran Westberg 1.894, Torbjörn Persson Tyresö 1.668, Mikael Wallin Spårvägen 1.606, Roger Karlsson Tumba 1.498, Alexander Persson 95 Tyresö 1.496, Östen Edlund Ragunda 1.442, Johan Löfstedt 1.345, Alf Nede IFK Linköping 1.200, Mikael Magnusson Tumba 1.151, Kalle Auvinen 922.

16.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 1.765, Jonatan Genborg 1.750, Östen Eriksson Valö 1.690, David Nyman 92 1.468, Johan Berg 1.418, Alf Sjökvist Valö 1.177.
K: Jenny Jansson 93 1.268, Joline Jansson 96 807.

16.10 PROVO, UT
K: Becky Reeves USA 2.766, Anneli Ståhl Spårvägen 2.591 (1008 2437 3113 5172), Becka Hutton USA 2.347, McKell Camp USA 2.062.

16.10 NYKÖPING/R+T (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Jonas Birgersson 2.521 (1208 3196 3949 5563), Jerry Jönsson 2.289.

10.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Daniel Larsson 1.743, Stig Arvidsson 1.605, Jan Svensson 1.380, Harald Henriksson 1.109, Mattias Carlsson 93 873, Patrik Nord 586.
K: Sara Westerberg 94 1.556, Kerstin Larsson 1.485, Tina Sandberg 1.346, Terese Sandberg 1.166, Åsa Danielsson 960.

10.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.093, Per Wiberg 1.509, Mikael Persson 1.411, Paul Runesson 1.155, Rune Persson 1.094.
K: Julia Wiberg 92 2.460 (1197 2497 4151 2366), Anette Johansson 1.004.

10.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 2.006, Kristian Petersson 1.946, Mikael Wallin Spårvägen 1.793, Alexander Persson 95 Tyresö 1.482, Antti Lindstedt 1.330, Kalle Auvinen 968.
K: Kristina Jacobsson 2.026, Karolina Lind 93 1.200.

10.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Michael Backer 1.232, Mats Jismyr 912.
K: Gabriella Nykvist 92 2.184, Hedvig Nykvist 95 1.725.

10.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Fred Stenberg 2.216, Guido Ripke 1.955, Andreas Ringstam 95 Skade 1.007, Jan Linde 844.

10.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.710, Anders Andersson 1.656, Håkan Rothén 1.030.
K: Moa Eskilsson 93 2.349 (1199 2007 3717 2723).

10.10 KYRKHULT (Castorama) | Resultat
Samtliga Kyrkhult.
M: Krister Svensson 1.841, Henrik Holmgren 1.557, Joel Johnsson 91 1.466, Kjell Johnsson 928.
K: Ida-Maria Holmgren 2.009, Frida Johnsson 1.369.

10.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Johansson 2.404, Simon Assarsson 91 2.015, Christian Hermansson 1.947, Peter Fritz 1.755, Peter Fredriksson 1.721, Stefan Johansson 1.545, Yuan-Zhong Wu 91 1.464, Fredrik Lundqvist 1.238, Martin Lundqvist 1.214, Dennis Johansson 887, Anu Wat Namsang 92 804, Markus Svensson 653, Peter Gunninge 558, Ronnie Lindberg 498, Jonathan Gunninge 96 4777, Mikael Nyström 352, Björn Forsum 326, Linus Söderholm 202, Jesper Enlund 96 177.
K: Angelika Kanelind 878, Poulina Gunninge 438, Ingela Lindberg 402, Pia Kanelind 393.

10.10 VÄSTERÅS/A&Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås
M: Per-Olof Eriksson 2.314, Martin Astfors 1.584, Emil Thessén 94 1.445, Henrik Astfors 1.404, Mikael Waltari 1.279.

10.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.195, Sebastian Mattsson 2.094, Daniel Hägg 1.960, Niklas Stjerndorff 1.750, Simon Henriksson 97 736.
K: Katja Axelsson 92 2.423 (949 2897 3430 3353), Johanna Enqvist 91 1.603, Sofie Beckvall 91 1.007, Anna Nilsson 904.

10.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.697, Fredrik Rossland 1.237, Christian Östervall 1.148, Daniel Fagerström 1.076, Alexander Lundholm 723.
K: Anna Wikström 2.788 (1256 3286 4164 3135), Astrid Molander 94 2.009, Marika Rydell 1.799, Sana Rehman 92 1.533, Hannah Rossland 95 1.428, Teresa Olsson 1.319, Marium Rehman 1.269, Katarina Rönnmark 95 1.173, Ida Ehrström 94 1.108.

10.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Ulf Ankarling 3.021 (1434 4858 5206 4638), Oscar Vestlund 93 Kil 2.873 (1482 4864 3842 5175), Joakim Strömwall 1.376.
K: Sofia Larsson 2.776 (1139 2269 4904 3902).

9.10 OSKARSHAMN (Castorama)
Samtliga Oskarshamn.
M: Tomas Fanta 1.879, Laszlo Komaromy 1.117, Mikael Johansson 773, Sandy Bengtsson 541.
K: Sandra Ronneteg 964.

9.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Christoffer Melin 1.911, Stefan Holst 1.780, Fredrik Lantz 1.321, Sonny Stridh 1.081, Roger Stridh 993, Christer Lantz 448, Göran Holst 107, Lars Fransson 53.
K: Pauline Holst 1.064.

9.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Jan Andersson 1.160, Anders Grönvall 1.019, Sebastian Andersson 93 613, Andreas Agelii 580.
K: Anna Ek 2.379 (992 2268 3274 3829).

9.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Ritchie Moba 1.210, Mikael Magnusson 1.132, Erik Karlsson 835.

9.10 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland om ej annat anges
M: Anders Grönberg 1.838, Mats Wihlborg 1.554, Tobias Söderberg 1.245, Jorma Jääskeläinen 1.180, Stefan Levin 1.104, Tomas Larsson 1.095, Thony Sundstrand 821.
K: Ellinor Sundstrand 94 2.087, Anete Seina LAT 1.978, Teresia Snäckström 91 1.924, Mari Sundstrand 1.315.

9.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Andreas Romin 91 1.896.
K: Madelene Östblom 94 2.100.

9.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Tomas Classon 2.016, Jöran Westberg 2.012, Kristian Petersson 1.993, Mikael Wallin Spårvägen 1.763, Torbjörn Petersson Tyresö 1.648, Alexander Persson 95 Tyresö 1.426, Tor Trondset Nynäshamn 1.110.

9.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Ulf Andersson 1.203, Sivert Melin 825, Joel Mattsson 98 261, Tomas Kleveholt 182.
K: Cecilia Strömmer 1.566, Jessica Mattsson 98 1.004.

9.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Edvin Heggemann 94 1.068.
K: Anna Pihlgren 2.294 (1077 3425 3115 2058), Alexandra Johansson 94 2.041.

9.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad om ej annat anges.
M: Jonas Rothén 1.896, Johan Andersson Växjö 1.759, Henric Rothén 1.683, Svante Edvardsson 1.509, Gustaf Andersson 1.452, Marcus Vierhout 1.184, Johannes Andersson 92 1.122, Håkan Rothén 1.094, Per Andersson 614.
K: Alexandra Bloch 1.310, Therese Andersson 1.022.

9.10 BORÅS (Castorama)
M: Lennie Helander Ymer 2.591 (1204 4136 4069 4827), Torbjörn Julin Kville 2.464 (1213 3320 3938 4972), Robert Fabian Herrljunga 1.943.
K: Sofie Bäverstrand Ymer 1.366.

9.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Leif Gustavsson 1.611, Stig Arvidsson 1.551, Ambjörn Martinsson Stensjön 1.103, Harald Henriksson 727.
K: Sara Westerberg 94 1.575, Majken Henriksson 910.

9.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.651, Per Andersson 1.460, Kjell Jansson 1.128, Alf Sjökvist 1.099, Bernhard Karlsson 1.025.

9.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Kalmarsund.
M: Oskar Nordborg 93 1.945, Pontus Eriksson 1.144, Hannes Carlsson 93 937, Filip Nilsson 92 879.
K: Lisa Nyström 1.212, Elin Iwarsson 91 1.185, Klara Åkesson 93 963.

8.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ymer 2.469 (1166 3831 3915 4691), Reine Eklund 1.858, Jonathan Carbe 1.798, Joel Spolén 1.478.

8.10 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtlinga Herrljunga om ej annat anges.
M: Oliver Carlehed 91 Ymer 1.936, Anders Carlehed 1.102, Jan Hansson 1.101, Roland Oscarsson 942.
K: Sandra Sandin 92 1.784, Sofia Sandin 94 1.716, Amanda Sandin 97 1.345, Malin Hansson 96 884.

7.10 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Gustav Melén 2.203, Håkan Jacobsson 1.672. Tomas Larsson 1.246, Alf Löfqvist 1.004.
K: Annie Hansson 2.100, Teresia Snäckerström 91 1.830.

7.10 UMEÅ/C (Castorama) | Resultat
Samtliga Ume FI om ej annat anges.
M: Dino Lindberg Nordanstig 1.541, Kristoffer Wahlström 1.030, Markus Lidström 804, Linus Persson Hagaby 509, Calle Knekta 164.
K: Liv Andersson 92 2.160, Anna Jonsson 1.410.

7.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 1.639, Gabriel Berg Örebro 1.602, David Nyman 92 1.314.

7.10 KALMAR (Castorama)
Samtliga Högby.
M: Marcus Nilsson 91 2.441, Olle Willsund 94 1.179, Oskar Thor 91 1.354, Alexander Lindholm 405, Carl-Gustaf Nilsson 523, Gustav Lindqvist 96 416.
K: Emma Persson 93 1.674, Katherine Karlström 91 1.654, Magdalena Persson 91 1.606.

6.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Martin Eriksson 2.082, Noel Ost 1.980, Jonathan Carbe 1.890, Erik Olsson 1.785
K: Theresia Nyberg 92 1.950.

5.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Lasse Ohtamaa 2.906 (1398 6101 4290 3376), Niklas Berg 2.126.

4.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.277, Niklas Stjerndorff 1.830, Quincy Andersson 95 1.825, Viktor Berggren 92 1.218, Simon Henriksson 97 990.
K: Katja Axelsson 92 2.364 (904 3212 3250 3067), Marion Axelsson 92 2.318, Lilly Andersson 96 1.662, Johanna Enqvist 91 1.478, Elvira Nilsson-Gullberg 94 910.

3.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Roger Karlsson 1.397, Mikael Magnusson 1.173, Alexander Lundholm 728.
K: Elisabet Molander 1.166.

3.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Robert Alneroth 2.793 (1233 3937 4350 6014), Niklas Ringstam Skade 1.218, Andreas Ringstam 95 Skade 1.120, Ali Tepe 94 Skade 983, Robert Eriksson 893.
K: Emelie Pettersson 94 1.980, Matilda Åström 95 1.456, Jenny Eriksson 95 Skade 1.043.

3.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.982, Tomas Classon 1.924, Alf Nede IFK Linköping 1.170, Tor Trondset Nynäshamn 1.157, Heimo Ojala 855.
K: Ann-Britt Jacobsson Gotland 2.206.

3.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Lars Jarnefjord 2.140, Ralf Ivarsson 1.284, Carl Ivarsson 520.
K: Olivia Axell 94 1.468, Linnea Ivarsson 94 1.147.

3.10 NYBRO (Castorama) | Resultat
K: Maja Eklund 94 Hinden 1.574, Fanny Eklund 91 Hinden 1.397.

3.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Max Andersson 95 1.269, Tomas Kleveholt 310, Joel Mattsson 98 297.
K: Cecilia Strömmer 1.511, Jessica Mattsson 98 1.315.

3.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.077, Per Wiberg 1.507, Mikael Persson 1.492, Karl Gustavsson 1.425, Rune Persson 1.055.
K: Julia Wiberg 92 2.261

3.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Berg Östhammar 1.830, Per Andersson 1.406, Åke Lindén 991.

3.10 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: David Linde 1.823.
K: Heidi Schmidt 93 2.678 (1119 2827 4213 3415).

2.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Kent Göransson 1.578, Gustav Kvist 94 1.072, Simon Ståhl 93 860, Björn Lindekrantz 658, Jonathan Ekvall 96 808, Eskil Grahn 95 801, Christer Lidén 593, Anders Persson 540, Robin Karlsson 96 101.
K: Rebecca Ekvall 94 2.200, Jessica Bloodworth 93 1.798, My Östh Gustafsson 91 1.764, Linn Samuelsson 95 1.688, Martina Klasson 1.598, Julia Folkesson 92 1.542, Alice Lidén 95 1.410, Annelie Jismyr 949, Anna Nykvist 729.

2.10 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
M: Marcus Janback Fredrikshof 2.040, Niklas Larsson Hässelby 1.636, Linus Skjutar Hammarby 775, Niklas Bougt 92 Hammarby 766.

2.10 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Håkan Jacobsson 1.666, Mats Wihlborg 1.589, Tore Olofsson 1.547, Jorma Jääskeläinen 1.254, Tobias Söderberg 1.234, Tomas Larsson 1.097, Stefan levin 1.088, Alf Löfqvist 934, Sture Åhs 788, Mattias Wihlborg 97 235, Amadeus Hansson 97 170.
K: Cornelia Hansson 95 2.156, Ellinor Sundstrand 94 2.146, Annie Hansson 2.089, Frida Levin 97 1.424, Mari Sundstrand 1.277, Susanne Hansson 802.

2.10 HABO (Castorama)
Samtliga Habo om ej annat anges.
M: Pontus Bjärkvik Hovslätt 2.529 (1256 6333 3535 3111), Alfred Rahm 94 1.885, Jacob Lindh 92 Hovslätt 1.830, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.658, Lars Elfgaard 1.566, Michael Ostrelius 1.564, Cristian Calzon 1.420, Tall Hirsh 770, Clas Aasa 758.
K: Hanna Erlandsson Hovslätt 2.805 (1138 3643 3962 3515), Matilda Elfgaard 92 2.481 (1046 4119 2554 3167).

2.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Daniel Ståhl 92 2.744 (1591 4020 4717 3574), Ingmar Veinberg 2.513 (1258 6457 3087 3438), Kristian Petersson Huddinge 1.950, Joel Ahl 1.796, Mikael Wallin 1.635.
K: Camilla Westerlund 2.698 (1065 3675 3138 4087), Nathalie Rohlén Lidingö 1.415.

2.10 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Guido Ripke 1.945, Thomas Persson 1.428, Andreas Ringstam 95 Skade 992, Timo Lindström 663.
K: Matilda Åström 95 2.563 (935 2544 3673 4424), Freja Liljedahl 94 2.214, Denise Eriksson 95 1.637, Christin Johansson 1.432.

2.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.321, Markus Kankaanpää 1.289.
K: Malin Andersson 93 2.369 (1044 3463 3170 2441), Lina Bengtson 94 2.296, Kyllan Quick Lund 1.791, Marinda Petersson 95 Hässelholm 1.543, Lovisa Helmius 95 Lund 1.344.

2.10 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M: Vittorio Gabrielli Eskilstuna 2.475 (kula 1475), Manuel Brändeborn 1.974, Tobias Ekberg 1.870, Arto Hämäläinen 1.472, Christian Hämäläinen 94 757, Håkan Andersson 284.
K: Cecilia Nilsson 2.913 (1205 2906 3368 6034), Sofia Gustafsson 1.818, Kristina Andersson 91 1.751, Ulrika Andersson 94 1.688.

2.10 BORÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.508 (1189 3974 3929 4686), Torbjörn Julin Kville 2.411, Ulf Sjöberg 2.146, Kristoffer Fagerlund 93 1.908 (slägga 5128), Robert Fabian Herrljunga 1.865, Gustav Erben 1.800, Kevin Gustavsson 91 1.755, Alexander Sennerteg 91 1.444, Mikael Jokiniva 95 981.
K: Sofie Bäverstrand 1.411, Johanna Ivarsson 94 1.184.

2.10 RIVERDALE, NY
M: Anders Constantin Orient 2.456 (slägga 5266), Nils Pettersson Boden 2.426, Rajne Svenssohn IF Göta 2.331, Magnus Åhlén IF Göta 1.829, Chris Sole USA 1.586, Lee McGovern GBR 1.274, Rasmus Liljegren 1.237
K: Karin Larsson (Garphyttan??) 2.391 (1076 2765 3042 3255). Tiina Mäge-Sole EST 1.963.

2.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Henrik Balkander 2.461, Daniel Falk 2.199, Erik Winerö 1.986, Emil Guldbrandsen 1.747, Christer Falk 1.738, Anders Björk 769.
K: Mia Callenberg 2.248, Linnéa Svensson 2.145, Sandra Johansson 91 Ullevi 1.752.

2.10 UMEÅ/V (Castorama) | Resultat
Samtliga IFK Umeå om ej annat anges.
M: Niklas Wiklund Skellefteå 2.721 (1247 5794 3805 4340), Mattias Lindberg Skellefteå 2.322, Johnny Karlsson Strömsund 1.808 (fel hand), Sten-Erik Wihlborg Skellefteå 1.746, André Brännström Skellefteå 1.617, Lars Bergsten Skellefteå 1.602, Erik Olofsson 93 1.465, Urban Lindberg Skellefteå 1.423, Adam Johansson Skellefteå 1.309, Mattias Brunström IFK Umeå 1.302, Fredrik Konradsson 94 1.113, Andreas Persson 94 824, Adam Andersson 91 Skellefteå 772.
K: Annie Johansson 93 2.070, Therese Konradsson 1.387.

2.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Bo Jacobsson Gotland 2.004, Jöran Westberg 1.969, Östen Edlund Ragunda 1.468, Roger Karlsson Tumba 1.462, Antti Lindstedt 1.358, Mikael Magnusson Tumba 1.312, Tor Trondset Nynäshamn 1.104.
K: Kristina Jacobsson 2.025.

2.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.514, Tomas Aggefors 1.390, Hans Svensson 1.153, Henrik Wettergren 1.070, Mattias Overud 808, Stefan Hedin 710, Wille Eklund 627.
K: Mathilda Eriksson 98 1.614, Teresa Olsson 1.334, Annica Eriksson 1.323, Lovisa Östervall 97 1.235, Mimmi Nordén 97 1.179, Andrea Hedin 98 994, Alicia Svensson 98 944, Johanna Dyremark 97 941.

1.10 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Anders Carlehed 1.172, Jan Hansson 1.119, Mikael Pettersson 964.
K: Viktoria Johansson 93 1.455, Malin Hansson 828, Maria Johansson 828.

1.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Mikael Tapio Ullevi 2.157, Christian Olsson 2.116 (1191 4472 2995 3007), Emil Svensson Växjö 2.111, Joel Spolén 1.868, Deniz Mahshid 1.850, Reine Eklund 1.807, Yannick Tregaro 1.424, Mathias Ström 1.371, Ousainou Mbye 1.289.
K: Angelica Johansson 1.881.

29.9 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Johan Askmar 94 IF Göta 1.534.
K: Nadia Shirafkan-Nejad 95 IF Göta 2.313.

29.9 NYKÖPING/R+T (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Kenneth Eriksson 1.981, Niklas Nysttörm 1.669, Micael Ljungberg 92 1.552 ("fel hand"), Erik Schenström 91 1.169 (fel hand).
K: Anna Wikström Tumba 2.997, Matilda Brandtberg 94 2.380, Emma Ljungberg 94 2.388 (dessutom Petra Öberg 1.037 med manliga betingelser - redskap och poäng!).

29.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Jöran Westberg Huddinge 1.932, Håkan Jacobsson 1.589, Mats Wihlborg 1.538, Tobias Söderberg 1.272, Jorma Jääskeläinen 1.130, Tomas Larson 1.111, Alf Löfqvist 845.
K: Teresia Snäckerström 91 1.758, Ellinor Sundstrand 94 1.482, Mari Sundstrand 1.329, Susanne Hansson 789.

29.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
K: Liza Jörnung Tureberg 1.844, Hanna-Mia Persson Örgryte 1.802, Malin Dahlström Ullevi 1.460.

28.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.754 (1351 6004 4397 3255).
K: Kristina Jacobsson 2.037, Karolina Lind 93 1.188, Lisa Sernbrandt 93 1.151.

28.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
K: Johanna Bromark 93 1.417, Josefin Palm 94 1.360, Malin Nilsson 94 1.330, Caroline Andersson 93 1.278, Saga Rehula 92 1.277, Stina M Jansson 94 1.156.

27.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Sebastian Axell 91 2.070, Emil Guldbrandsen 1.663, Jonathan Börnell 93 1.494, Pontus Ahlstedt 94 1.099, Christoffer Nilsson 94 Ullevi 693, John Collin 94 Sävedalen 618, Hampus Börjesson 94 Sävedalen 467, Jonathan Thörnqvist 364, Santino Plehan 99 0, Jacob Helgesson 98 0, Lukas Hagberg 98 0.
K: Sabine Hofmann 95 1.853, Annie Dahlgren 93 1.384, Jennifer Jeryd 93 1.352, Olivia Axell 94 1.321, Andrea Ågren 95 1.219, Sofia Thorstensson 92 1.189, Linnea Ivarsson 94 1.159, Nellie Fransson 97 1.127, Sofia Bilén 96 1.019, Ellen Sander 96 950, Sigrid Forsberg 96 943, Malin Smetana 96 756, Julia Kanerva 98 667, Julia Björk 97 568, Amanda Björk 97 563, Amanda Lindahl 98 539, Ellinor Eriksson 97 378, Filippa Sjölin 98 209, Kristin Wallén 98 134, Julianna Westerberg 98 38, Viktoria Boqvist 98 0.

27.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Kurt Lind 381, Joel Mattsson 98 177, Emil Eriksson 96 0.
K: Jessica Mattsson 98 1.347, Lena Wennberg-Mattsson 978, Felicia Karlsson 97 938, Lina Löfquist 93 933.

27.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Anders Borgström 1.695, Johan Engberg 1.606, Christer Bäcklin 981, Henrik Lowén 697, Stephan Hammar 643, Tomas Andersson 547, Ove Ejnebrand 424, Staffan Rönnedal 312, Simon Hidén 312.
K: Josefin Berg 2.425 (960 2200 2510 5511), Ellinor Johansson 1.117, Lotta Kruse 943, Annika Tångring 609, Maria Björklund 446, Emma Hjalmarsson 426.

26.9 STRÖMSUND (Castorama)
M: Robin Birgersson Strömsund 2.840 (1314 4481 4512 5138).

26.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Jonas Karlström 1.950, Alexander Nertlinge-Asp 92 568.
K: Linnea Frisk 95 1.593, Alexandra Svensson 91 1.532, Maria Johansson 96 1.456.

26.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Christer Björkander 2.526 (1358 3934 3953 4082), Hampus Corneliusson 94 1.152.
K: Mia Callenberg 2.151, Linnea Svensson 1.956, Sabine Hofmann 95 1.863, Emma ernung 96 Sävedalen 1.657, Anna Hildingsson 93 1.582, Sofia Hildingsson 95 1.389, Olivia Axell 94 1.340, Vera Törnberg 94 1.282.

26.9 BOLLNÄS (Castorama)
Samtliga Bollnäs.
M: Per Jonsson 1.938, Fredric Andersson 1.660, Andreas Andersson 92 1.651, Bertli Lundquist 1.291, Sören Henningsson 1.271, Robert Fjällrud 749, Anders Thornberg 664, Dan Andersson 452.
K: Saga Thornberg 92 2.171, Sandra Fjällrud 94 2.171, Emelie Henningsson 93 1.943, Anna Holm 1.671, Denise Fjällrud 96 1.014.

26.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Daniel Ståhl 92 2.598 (1548 2991 4932 3609), David Gustafsson 2.416, Andrus Klaar 2.334, Fredrik Högström 2.305, Mikael Wallin 1.720.

26.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Berg Östhammar 2.119, Östen Eriksson 1.704, David Nyman 92 Östhammar 1.485, Per Andersson 1.380, Alf Sjökvist 1.215, Kjell Jansson 1.081, Bernhard Karlsson 974, Ragnar Norén 523.
K: Linn Wennbom 2.098, Gabriella Melin 1.869, Eva Wennbom 1.092.

26.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Alexander Berlin 91 1.487, Sivert Melin 926, Lars Johansson 913, Mikael Broberg 837, Anton Kelmendi 93 696, Joel Rosén 94 642, Tony Bäck 143, Joel Mattsson 98 95.
K: Caroline Ström 1.643, Josefin Mattsson 93 1.535, Fanny Johansson 93 1.356, Jessica Mattsson 98 1.290, Linn Rosén 92 1.166, Maria Johansson 1.031, Carina Lindströmn 801.

26.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan om ej annat anges.
M: Andreas Magnusson 94 1.510, Peter Tofft 1.371, Staffan Holgersson 1.139, Joakim Wirén 93 983, Kevin Blomé 91 935, Hans Magnusson 930, Simon Tofft 93 926, Christoffer van Woensel 789, Mikael Nilsson 204.
K: Maria Bengtsson Växjö 2.530 (1038 2721 3456 3798), Lisa Lundberg 92 1.852, Helena Gummesson 1.736, Martina Holgersson 1.543, Fanny Holgersson 96 1.398, Maria Nilsson 1.159, Celine Blomé 97 863.

26.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Rasmus Olofsson 2.499 (1327 4045 4067 3775), Jan Samuelsson 2.013, Andreas Mokdasi 1.773, Per Östlund 1.763, Niklas Larsson 1.666, Daniel Olofsson 1.514, Fredrik Meyer 1.493, Henrik Encke 1.491, Sergej Nikolajev 1.404, Fredrik Samuelsson 95 1.184, David Westman 1.174, Isak Hampel Klang 96 1.055, Tomas Ljunglöf 1.051, Bengt Alfredsson 898, Peter Boltzius 815, Rune Stjernström 337, Sven-Erik Humla 0.
K: Louise Martin 1.851, Angelica Engberg 1.526, Linda Bergh 1.391, Rakel Ekendahl 91 1.320, Marianne Fricke 639, Solveig Humla 18.

26.9 VÄXJÖ (Castorama)
M: David Kallebäck Varberg 2.620 (1312 5464 4437 2975), Sebastian Thörngren 93 Bore 2.540 (1130 5685 3171 4656), Jonatan Laack 92 Bore 2.492 (1096 4479 3693 4825), Martin Rydenborg 93 1.279, Hampus Widlund 93 Växjö 843.

26.9 UMEÅ/V (Castorama)
M: Lars Andersson IFK Umeå 2.227, Fredrik Björklund IFK Umeå 1.997.

26.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Hammarby.
M: Jonathan Wulff 94 1.343, Anton Öberg 93 1.332, Gunnar Odenman 93 1.234, Dennis Acson 1.000, Alexander Persson 849.

26.9 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby om ej annat anges.
M: Nils-Göran Nilsson Tureberg 2.005, David Linde 1.825, Per Bielke 845.
K: Heidi Schmidt 93 2.470 (1173 2653 4343 2073.

25.9 STRÖMSUND (Castorama)
M: Robin Birgersson Strömsund 2.846 (1320 4759 4416 4992).

25.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Theodor Thor 93 1.945, Hampus Bergman 1.713, Arto Thor 1.401, Jerker Porat 1.295, Jörgen Drageryd 1.008, Petter Billinger 91 881, Edvin Heggemann 94 455.
K: Alexandra Johansson 94 1.871, Malin Eriksson 91 1.609, Elin Östlund 91 1.228.

25.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg om ej annat anges.
M: Magnus Linderoth Finish 1.970, André Gentile-Persson 91 1.424.
K: Ebba Green 96 1.501.

25.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.249, Wictor Petersson 98 Hässleholm 1.410, Ola Hallander 1.228.
K: Marinda Petersson 95 Hässleholm 2.334, Maria Brorson 2.070, Anna Wetterlin 96 1.507.

25.9 NORRKÖPING (Castorama)
Samtliga Tjalve om ej annat anges.
M: Sami Luttinen 91 2.345, Fabian Rosenquist 91 1.984, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.566, Krister Hultberg 1.403.
K: Camilla Norr-Ericson 91 2.777 (1131 2505 4053 4568), Lina Ögren 93 2.238, Ellinor Rosenquist 2.004, Anita Norr-Ericson 1.937, Sofia Lund Hässelby 1.596.

25.9 HENÅN (Castorama) | Resultat
M: Victor Magnusson 91 Brattås 1.728.

25.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Mattias Lindberg 2.266, Lars Bergsten 1.611, Urban Lindberg 1.455.
K: Sofie Ögren 91 1.691, Johanna Panboon 93 1.377, Evelina Nilsson 94 1.339, Emma Granlund 1.178.

25.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Oscar Vestlund 93 Kil 2.731 (1433 4275 4030 4619), Patrik Bodén 2.691 (1266 5321 4012 4193), Douglas Stenberg 2.186, Anders Pettersson 93 Säffle 1.964, Göran Pettersson 1.773, Johan Andersson 1.698, Anders Borgström 1.656, Fredrik Thörngren 1.361, Thomas Nyberg Mälarhöjden 1.345, Kaj Johansson 1.342, Fredrik Strandberg 1.312, Viktor Warg 93 Arvika 1.233, Tomas Olsson Kil 1.220, Martin Holm 1.185, Mats Lundström 1.169, Anders Tallgren Spårvägen 1.093, Michael Shirafkan-Nejad 95 1.092, Fredrik Karlsson 91 Kil 1.075, Hans Askmar 891, Bernt Karlsson 810, Björn Klingenberg 779, Fredrik Schützer 471, Tom Rydberg 91 444.
K: Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 2.857 (1163 2478 3119 6365), Karin Engström Spårvägen 2.622 (986 2555 3273 5104), Josefin Berg 2.453 (1036 2172 2535 5488), Nadja Shirafkan-Nejad 95 2.241, Amanda Hanstål 95 Säffle 2.061, Martina Borgler 94 Bore 1.985, Jenny Mentzer 1.324, Elisabet Gustavsson 1.312.

25.9 UMEÅ/C (Castorama) | Resultat
Samtliga IFK Umeå om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson 3.061 (1348 7166 3690 5307, Hans Källén Strömsund 2.551 (1282 3499 3938 5063), Jonas Jonsson Strömsund 2.106, Erik Olofsson 93 1.959, John Selberg 1.871, Benny Selberg 1.620, Andreas Pettersson 96 Umedalen 557, Jerry Selberg 438, Anton Andersson 96 Umedalen 404.
K: Malin Johansson 92 Strömsund 2.639 (948 2793 2990 5511).

24.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Robert Fabian 1.857, Juha Salmi 1.815, Anders Carlehed 1.222, Roland Oscarsson 984.
K: Viktoria Oscarsson 2.140, Sofia Sandin 94 1.851, Sandra Sandin 92 1.748, Amanda Sandin 97 1.528, Therese Johansson 95 1.101, Maria Johansson 904.

24.9 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Tureberg.
M: Nils-Göran Nilsson 2.117, Gustav Karnebäck 1.794, Patrik Berg 1.778, Anders Karnebäck 1.241.
K: Lotta Lindsén 1.204.

23.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Johan Berg 2.068, Fredrik Nyman 1.923, Tapio Vuontisvaara 1.584, Robert Carlsson 1.537, Jörgen Holmqvist Ununge 1.526, David Carlsson 1.470, Alf Sjökvist Valö 1.103.

22.9 NYKÖPING/R+T (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Micael Ljungberg 92 2.707 (1214 4707 4737 4164), Håkan Fridhäller 2.167, Niklas Nyström 1.530, Joel Andersson 92 1.103.
K: Anna Wikström Tumba 3.143 (1435 3503 4668 3898), Matilda Brandtberg 94 2.544 (1101 2792 3789 3185), Petra Öberg 2.394 (989 2116 2708 4930).

22.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.613 (1319 4346 4195 4100), Tobias Söderberg 1.215, Tomas Larsson 1.176.
K: Cornelia Hansson 95 2.102.

22.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.144. Viktor Berggren 92 1.644, Johan Berggren 94 1.574, Quincy Andersson 95 1.229, Emil Berggren 96 1.131, Dick Blom 865, Lennart Andersson 52 763, Simon Henriksson 97 676, Jens Andersson 665, Mats Klingberg 204.

21.9 FALUN (Castorama)
M: Rasmus Carlsson Falun 2.211, Anton Larsson 93 Järvsö 2.080, Tim Wunger 94 1.939, Viktor Husmark 92 Falun 1.741, Dennis Eriksson 93 Sundsvall 1.741.
K: Maria Kastberg 91 Järvsö 2.525 (1001 3088 3224 3786), Emma Haaranen 93 Gefle 2.289, Lisa Carlsson 94 Falun 2.109.

21.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Emelie Bjuremo 93 2.591 (1134 3493 3056 3434), Julia Marklund 96 2.395 (950 3365 2763 3490).

21.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 2.520 (1152 3703 3565 5806), Tommy Larsson 2.356 (slägga 5375), Mikael Larsson 92 2.338 (slägga 5176), Oscar Arlestrand Sunne 1.831, Victor Nilsson 91 1.699, Andreas Persson 91 968, Nils Andersson 94 740, Sven Visser 93 330.
K: Frida Olsson 94 2.637 (1066 3411 3358 3699), Anna Hedström 2.424 (850 3239 2610 4482), Julia Rabe 91 Bålsta 2.397 (925 3054 3716 2843), Malin Lunder 94 Filipstad 2.022, Anna-Clara Rydberg 94 1.889, Anna Nilsson 92 Sälen 855.

19.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.950, Torbjörn Persson Tyresö 1.491, Alexander Persson 95 Tyresö 1.478, Roger Karlsson Tumba 1.470, Johan Löfstedt 1.407, Heimo Ojala 884.
K: Anneli Schöldström 1.957.

19.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Åke Norén 1.067.
K: Linnea Frisk 95 1.701, Emmie Eriksson-Olsson 95 1.632, Agneta Frisk 1.420, Maria Johansson 96 1.392, Anna Barnestam 1.305, Anna Karlsson 1.001.

19.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm.
M: Jonas Forsberg 2.397, Christian Hulteberg 1.904, Micael Carlstedt 1.757, Greger Linde 1.696, Ola Hallander 1.125, Axel von Rosen 622.
K: Lina Bengtson 94 2.368 (1119 2272 3088 3445).

19.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.642 (1313 4343 4388 4082), Gustav Melén 1.981, Robert Ruthström 1.981, Jorma Jääskeläinen 1.172.

19.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Erik Winerö 1.899, Emil Guldbrandsen 1.755, Lars Frison Ymer 1.676. Billy Tornström 1.631, Christer Falk 1.548, Karl-Peter Axell 1.545, Ralf Ivarsson 1.090, Mikael Sandqvist 894, Anders Björk 739.
K: Olivia Axell 94 1.447.

19.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 1.954, Gabriel Berg Örebro 1.834, Jonathan Genborg Östhammar 1.722, Östen Eriksson 1.699, Per Andersson 1.345, Alf Sjökvist 1.169, Kjell Jansson 1.157, Bernhard Karlsson 951, David Nyman 92 Östhammar 868, Ulf Sandén 510.
K: Josefin Berg IF Göta 2.550 (1039 2210 2738 5635), Ingegerd Nyman Östhammar 1.097.

19.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg om ej annat anges.
M: Wictor Petersson 98 Hässleholm 1.531, Kauko Harjuniemi 1.503, André Gentile-Persson 91 1.478, Thomas Hansson 1.459.
K: Marinda Petersson 95 Hässleholm 2.417 (930 2431 3369 4013), Kyllan Quick Lund 1.833, Josefina Frenander 95 Lund 1.621, Malin Jönsson 95 Lund 1.316, Carolina Sühr 95 Lund 981.

18.9 NYKÖPING/R+T (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Micael Ljungberg 92 2.404, Erik Schenström 91 2.225, Bengt Andersson 1.279, Karl Schenström 91 1.045.
K: Anna Wikström Tumba 3.057 (1327 3377 4585 3971), Matilda Brandtberg 94 2.413 (1008 2371 3791 3249), Emma Ljungberg 94 2.365 (989 2835 3845 2516).

18.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Simon Bäckgren 895, Bertil Karlsson 294.
K: Eleonor Karlsson 1.098, Maria Ohlsson 1.082.

18.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Mårten Ejdervall IF Göta 2.660 (1187 4108 4239 5213), Erik Markusson 2.474, Stefan Sundler 91 2.463, Tommy Larsson 2.288 (slägga 5535), Mikael Larsson 92 2.276, Jan Sundler 1.571, Tommy Kristiansen 1.375.
K: Julia Marklund 96 2.314, Anna Hedström 2.320, Ida Thörngren 93 2.121, Anna-Clara Rydberg 94 2.008, Malin Linder 94 Filipstad 1.400.

18.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Theodor Thor 93 1.994, Hampus Bergman 1.709.
K: Mari Kogstad 2.584 (1175 3375 3478 2891).

18.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.938, Kristian Petersson 1.892, Torbjörn Persson Tyresö 1.654, Alexander Persson 95 Tyresö 1.477, Antti Lindstedt 1.255, Mikael Magnusson Tumba 1.227, Kalle Auvinen 923, Heimo Ojala 850.
K: Anneli Schöldström 1.941.

18.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Martin Järvsäter 1.791, Andreas Andersson 1.705, Mikael Persson 1.538, Robin Kruse 1.441, Mikael Andersson 1.244, Johan Edvinsson 1.192, Martin Ullström 93 883, Birger Edvinsson 832.
K: Jenny Johansson Västerås 3.009 (1265 3566 4675 3615), Fredrica Andersson 1.901, Anna-Karin Larsson 1.893, Cecilia Axelsson 1.382, Anna Stångberg 1.217, Madeleine Sundström 91 1.186.

18.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Gustaf Hultgren 2.396, Erik Olsson 1.821, Joel Spolén 1.812, Reine Eklund 1.805, Julius Haight 1.610, Mikael Wennerbeck 1.590, Rasmus Tjärndal Ullevi 1.462, Per Crona 1.223, Daniel Skatt 91 917, Felix Francois 874, Magnus Jomyr 95 492.
K: Mari Klaup 2.607 (1121 4428 2788 3044), Theresia Nyberg 92 1.904, Michaela Meijer 93 1.837, Sara Eriksson 91 Ullevi 1.720, Sara Skogman 95 1.337, Lisa Torell 91 Mölndal 1.288

18.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Philip Åman Kville 2.434 (1410 3903 3897 3407), Josua Gustafsson 2.383, Mattias Abulu 91 1.275.
K: Sara Westerlund 91 2.165.

18.9 BORÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.531 (1198 3854 3837 5057), Torbjörn Julin Kville 2.445, Gustav Erben 1.942, Robert Fabian Herrljunga 1.789, Christian Bäverstrand 760.
K: Sofie Bäverstrand 1.268.

18.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Ronny Granquist 1.585, Joakim Olofsson 1.307, Mattias Grundström 93 1.270, Mats Ulfvinger 1.094, Bengt Nilsson 623..
K: Cornelia Wikström 93 1.915, Emma Bengtsson 92 1.607, Jessica Granquist 898, Kristina Gunnarsson 890, Frida Nilsson 92 759, Anette Berggren 692.

17.9 MOTALA (Castorama)
Samtliga Motala.
M: Jesper Nielsen 2.159, Simon Karlsson 92 970, Krister Johansson 924, Peter Stormats 906, Peter Håkansson 479, Ulf Persson 75.
K: Martina Efraimsson 2.236, Frida Tunemar 93 2.156, Hanna Gustavsson 96 1.807, Elina Bengtsson 1.719, Linn Riddarström 96 1.324, Anna Karlsson 98 1.301, Linn Forssell 97 1.162, Elin Stormats 97 346.

16.9 SOLLENTUNA (Castorama)
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Nils-Göran Nilsson 2.014, Gustav Karnebäck 1.599, Martin Stjernlöf 842, Robin Leandersson Malmö 711.
K: Malin Forsberg 1.141.

16.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 1.800, Jonatan Genborg 1.799, David Nyman 92 1.646, Robert Carlsson 1.578, Alf Sjökvist Valö 1.097, David Carlsson 1.095, Michael Pettersson 93 565.
K: Ingegerd Nyman 991.

15.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Nils Andersson 94 754.
K: Frida Olsson 94 2.813 (1092 3622 3778 3975), Anna-Clara Rydberg 94 2.058, Malin Linder 94 Filipstad 1.965.

15.9 VÄXJÖ (Castorama)
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Fredrik Ahlström 1.787, Robin Gerlström 92 1.598, Rasmus Ingvarsson 94 210.
K: Maja Eklund 94 Hinden 1.648, Anna Höög 92 Udd 1.439, Rebecca Arnesson 92 1.135, Elsa Skagersten 94 Varberg 686.

13.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Roland Oscarsson 1001, Yukanom Ghebreamlak 349, Mahamed Hussen 287, Sakariye Mahamud 93 192, Ibrahim Abbasi 140, Ibrahim Mohamed Ali 71.
K: Nitshi Yemaneah 542, Lidya Tekle 381, Zinwar Abbasi 380, Fatmah Awand 335, Sahra Isaaq Ahmed 228, Merab Tesfaselase 129, Leila Sahle 64, Aiwar Abbasi 48, Ronda Al-Zeebare 38.

12.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Jöran Westberg 1.888, Johan Löfstedt 1.242, Ulf Berggren 1.234, Heimo Ojala 881.

12.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 2.557 (1321 3753 3873 4736), Mikael Sundler 2.155, Tommy Kristiansen 1.789, Jan Sundler 1.583.
K: Amanda Eriksson 2.437 (980 1930 2977 5173).

12.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.670, Per Andersson 1.427, Kjell Jansson 1.222, Alf Sjökvist 1.067, Bernhard Karlsson 931.
K: Eva Wennbom 1.152.

11.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Jens Duvander 1.676, Lesley Lundberg 966, Sebastian Wilgotsson 93 876, Alexander Nertlinge Asp 92 744.
K: Ellen Isaksson 92 1.740, Linnea Frisk 95 1.615, Alexandra Svensson 91 1.572, Cecilia Lundberg 1.381,

11.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Jonathan Gren 2.277, Gustaf Hultgren 2.191, Jonathan Carbe 2.034, Reine Eklund 1.741, Erik Olsson 1.719, Joel Spolén 1.661, Mikael Wennerbeck 1.560, Julius Haight 1.521, Andreas Petersson 92 1.240, Daniel Norgren 686.

11.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.685 (1262 5374 3707 4531), Mattias Lindberg 2.138 (slägga 5231), Robert Lindberg 1.916, Christer Sjödin 1.742, Sten-Erik Wihlborg 1.736, Lars Bergstén 1.673, Urban Lindberg 1.449, Petrus Nordlund 94 1.202, Rickard Larsson 1.193.
K: Lina Bjurman 91 1.767, Matilda Sjödin 93 1.562, Evelina Nilsson 94 1.549, Johanna Panboon 93 1.394, Galina Kuznetsova 1.344.

11.9 BORÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.539 (1181 4084 3920 4837), Torbjörn Julin Kville 2.320, Robert Fabian Herrljunga 1.766.
K: Mariam Abdul Jalil 2.054, Sofie Bäverstrand 1.352.

9.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 1.908, Lars-Göran Öberg 1.879, Matti Vuontisvaara 1.562, Jörgen Holmqvist Ununge 1.503, David Nyman 92 1.488, Alf Sjökvist Valö 1.037.
K: Kajsa Östlin 1.634.

9.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Sebastian Kemdal 91 635.
K: Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 3.040 (1168 2738 3697 6208), Jennie Söderholm 93 2.477 (1250 2609 3681 2402), Amanda Rydberg 93 2.294.

8.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Anders Lundell 2.553 (1503 3387 4027 4137), Philip Åman Kville 2.481 (1405 3937 4161 3365), Josua Gustafsson 2.320, Anton Hilmersson 92 1.846.
K: Emma Johannesson 2.896 (1096 2666 3609 5972), Tracey Andersson Trelleborg 2.886 (1179 2424 3354 6228), Veronica Karlsson 2.739 (1045 3211 3972 3914), Linda Nestorsson 2.592 (1209 2574 3685 3413), Mari Klaup Örgryte 2.501 (1086 3944 2790 2988), Sara Westerlund 91 2.446, Karolina Wäli 93 1.676, Angelica Wäli 94 1.527.

7.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
K: Josefine Tempsch 94 2.011, Linn Bäckegren 94 1.161, Amanda Köster 95 1.100, Lovisa Sintorn 95 1.062, Louise Åkerblad 94 994, Ida Johansson 95 984, Daniela Börjesson 95 974, Felicia Oddeby 95 956, Julia Karlsson 95 935, Aida Jordamovic 95 911, Mathilda Magnusson 95 716, Cecilia Schön 95 681, Sara Nyman 95 675, Lovisa Arnoldsson 94 654, Anna Järbur 94 570, Jennifer Söderholm 95 557, Jessica Svenrot 95 428, Louise Bergstrand 94 406, Johanna Pettersson 95 359.

6.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.553 (1881 4848 6280 5362), Zack Taylor USA 2.813, Clint Walker USA 2.607.

6.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Fredrik Erixon 1.249, Bengt Gustafson 1.143, Björn Innala 1.128, Gustaf Löfgren 1.036, Jan Stenvall 1.010, Johan Stenvall 970, Mats Engman 839, Viktor Engman 95 689, Gustav Innala 91 669, Conny Nyberg 610, Jesper Larsson 93 393.
K: Sara Nyberg 93 1.434, Emelie Gustafsson 95 1.000, Marie Gustafsson 635, Karin Löfgren 462, Emelie Larsson 98 439.

5.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: David Johansson 2.654 (1204 5647 3769 4267), Nichlas Bengtsson 1.165, Lesley Lundberg 969.
K: Cecilia Lundberg 1.486, Lisett Lundberg 574.

5.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Martin Jönsson 2.336, Nasser Sebabi Falun 1.727, Johan Björnstad 1.707, Daniel Zäll 93 1.683.
K: Tracey Andersson Trelleborg 2.926 (1176 2712 3222 6327), Sandra Andersson 2.767 (1301 2072 4525 3872), Anna-Karin Adriansson 2.237.

5.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Niklas Lindstedt 93 2.609 (1333 4292 3832 4539), Per Östlund 2.311, Jan Samuelsson 1.992, Christopher Bengtsson 93 1.567, Andreas Östlund 1.121, Markus Fride 91 292
K: Felicia Thomsson 92 2.301, Frida Helgesson 92 1.364, Nadia Bazydlo 92 1.282, Jessica Östlund 93 1.103,

5.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.002, David Nyman 92 Östhammar 1.360, Per Andersson 1.350, Kjell Jansson 1.206, Alf Jansson 608.

4.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson Hässelby 3.203 (1773 4575 4668 5505), Ibro Ribic Falun 2.741 (1429 3684 4358 4964), Olof Hansson KA2 2.309 (spjut 6231).
K: Catrine Gradin 93 Falun 1.560.

4.9 ÖSTHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lennart Berg 2.129, Fredrik Nyman 1.719, Jörgen Holmkvist Ununge 1.589, Matti Vuontisvaara 1.538, David Nyman 92 1.493, Åke Lundberg Märsta 1.353.
K: Ingegerd Nyman 1.039.

4.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Per-Olof Eriksson 2.197, Jörgen Viksell 2.138.
K: Matilda Gunnarsson 2.887 (1168 4365 4310 2883).

3.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Anders Axlid 2.629 (1417 3975 4106 4268).
K: Anna Söderberg 3.300 (1366 2961 5460 5018), Veronica Karlsson 2.751 (1105 3342 3870 3722), Karolina Pedersen 2.742 (1064 2082 3634 5825), Mari Klaup Örgryte 2.563 (1058 4293 2931 2974), Anna Zachrisson 2.316 (slägga 4614).

29.8 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ymer 2.429, Torbjörn Julin Kville 2.332, Juha Salmi 1.756, Peter Hagström Istrum 1.507, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.440, Anders Carlehed 1.067, Janne Hansson 1.017, Roland Oscarsson 961.
K: Suzanna Strandh 92 Ymer 1.698, Sofia Sandin 94 1.670, Sandra Sandin 94 1.655.

29.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Berg Östhammar 2.089, Östen Eriksson 1.565, David Nyman 92 Östhammar 1.386, Åke Lundberg Märsta 1.374, Per Andersson 1.362, Kjell Jansson 1.133, Alf Sjökvist 1.079, Bernhard Karlsson 864.

28.8 TORSBY (Castorama)
M: Hans Eriksson Bore 2.716 (1201 4261 3809 6034).

Resultat

Resultat 2010

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>