Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 17 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2011

11.12 VELENJE, SLO (EM-JEM terräng) | Resultat
M 9.87 km terräng: 31) Adil Bouafif 30:05.
M22 8.17 km terräng: 13) Andreas Åhwall 24:04, 27) Mikael Ekvall 24:18, 43) Jerker Lysell 24:35, 61) Anton Danielson 25:08, 77) Olle Kalered 25:35. Lag: 9) Sverige 144.

12.11 UDDEVALLA (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9 km terräng: 2) Mikael Ekvall 27:09, 4) Jerker Lysell 27:12, 6) Andreas Åhwall 27:19, 13) Eric Senorski 27:36, 17) Anton Danielson 27:46, 20) Johan Larsson 27:56, 24) David Nilsson 28:51. Lag: 2) Sverige 25.
P19 6 km terräng: 4) Johan Rogestedt 93 18:38, 8) Filip Johansson 92 18:52, 13) Alexander Palm 93 19:01, 14) Elmar Engholm 92 19:06, 16) John Kingstedt 92 19:12, 19) Carl Senorski 93 19.39, -) Albin Olausson 92 bröt. Lag: 3) Sverige 25.
K 7.5 km terräng: 5) Louise Wiker 26:18, 6) Meraf Bahta 26:21, 7) Charlotta Fougberg 26:22, 9) Hanna Bartholomew 26:34, 11) Cecilia Kleist 26:47, 18) Maria Borglund 27:40, 19) Louise Nilsson 28:03. Lag: 2) Sverige 18.
F19 4.5 km terräng: 2) Sarah Lahti 95 15:56, 4) Lina Alainentalo 92 16:15, 14) Frida Kristiansson 92 16:40, 16) Amanda Lönnqvist 94 16:51, 19) Maria Larsson 94 16:58, 20) Amelie Andersson 93 17:00. Lag: 3) Sverige 20.

10.9 WINSCHOTEN, NED (VM/EM 100 km) | Resultat
M 100 km: 7) Jonas Buud 6:52:19 (3:a EM), 66) Daniel Nilsson 8:33:28 (52:a EM).
K 100 km: 7) Gloria Vinstedt 7:55:09 (4:a EM), -) Kerstin Rosenqvist bröt.

27.8-4.9 DAEGU, VM | Resultat
Dag 1
M Stav Q1:
9) Alhaji Jeng 550. Slägga Q2: 14) Mattias Jons 6793.
K 400m h5: 3) Moa Hjelmer 52.26. Marathon: 7) Isabellah Andersson 2:30:13. Längd Q1: 4) Carolina Klüft 660/+0.5.
Dag 2
K 400m s1:
5) M Hjelmer 52.35. Stav Q1: 13) Malin Dahlström 425. Längd f: 5) C Klüft 656/+0.4.
Dag 3
M Diskus Q1:
12) Niklas Arrhenius 6057, Q2: 11) Leif Arrhenius 6133.
Dag 3-4
K Sjukamp:
16) Jessica Samuelsson 6.119 (13.77/+1.6 168 1452 24.55/-1.2 605/-0.7 4132 2:10.20).
Dag 6
M Längd Q1:
15) Michel Tornéus 765/0.0. Spjut Q2: 13) Gabriel Wallin 7444.
K 200m h5 (-0.2): 6) M Hjelmer 23.31. Höjd Q1: 2=) Emma Green Tregaro 195, Q2: 9) Ebba Jungmark 192.
Dag 7
M Tresteg Q2:
3) Christian Olsson 1716/0.0.
Dag 8
K Höjd f:
11) E Green Tregaro 189.
Dag 9
M Tresteg f:
6) C Olsson 1723/0.0.

21-24.7 TALLINN, EST (JEM19) | Resultat
Dag 1
P19 100m h2
(-0.5): 4) Odain Rose 92 10.80. 400m h2: 4) Axel Bergrahm 92 47.65, s1: 6) A Bergrahm 47.78. 1500m h1; 7) Elmar Engholm 92 3:54.02, h2: 9) Marcus Hallbäck 92 3:59.11. Kula Q1: 16) Arwid Koskinen 92 1693, Q2: 10) Daniel Ståhl 92 1755, 14) Niklas Lindstedt 93 1700. Slägga Q1: -) Oscar Vestlund 93 X, Q2: 1) Elias Håkansson 92 7403.
F19 100m h4 (-1.5); 4) Caroline Sandsjoe 92 12.04, s1 (-0.5): 7) C Sandsjoe 12.08. Stav Q1: 6) Michaela Meijer 93 400, Q2: 3=) Angelica Bengtsson 93 410. Diskus Q1: 7) Julia Wiberg 92 4394, Q2; 3) Heidi Schmidt 93 4602, 7) Moa Eskilsson 93 4446.
Dag 1-2
F19 Sjukamp:
12) Therese Jernbeck 92 5.324 (15.06/-0.6 166 1280 25.42/-1.1 529/-0.9 4072 2:21.75).
Dag 2
P19 800m h3:
2) Johan Rogestedt 93 1:51.21. 3000mH h1: 7) Emil Blomberg 92 9:12.92, h2: -) Albin Olausson 92 bröt. 110mH h3 (-1.1): 4) Filip Lööv 92 14.04, s2 (-1.6): -) F Lööv bröt. Stav Q1: 4) Simon Gyllensten 92 505, 6) Andreas Duplantis 93 495, Q2: 10) Carl Sténson 93 470. Slägga f: 3) E Håkansson 7499.
F19 400mH h1: 3) Ewa Marcinkiewicz 93 60.14. Diskus f: 11) H Schmidt 4208. Slägga Q1: 4) Linn Jonsson 92 5854, 11) Malin Johansson 92 5602, Q2: 7) Eleni Larsson 93 5753.
Dag 3
P19 800m s2:
1) J Rogestedt 1:48.59. Diskus Q1: 12) Micael Ljungberg 92 4841, Q2: -) D Ståhl X.
F19 200m h2 (-1.8): 6) C Sandsjoe 24.52, h3 (-1.5): 5) Pernilla Nilsson 92 24.38. 400mH s1: 6) E Marcinkiewícz 60.64. Stav f: 1) A Bengtsson 457 SVENSKT REKORD. Slägga f: 12) Linn Jonsson 5639.
Dag 4
P19 800m f:
3) J Rogestedt 1:47.88. 3000mH f: -) E Blomberg bröt. Stav f: 9) A Duplantis 500, -) S Gyllensten X.
F19 1500m: 8) Kajsa Barr 92 4:30.40.

14-17.7 OSTRAVA, CZE (JEM22) | Resultat
Dag 1
M22 100m h1
(-0.4): 6) Tom Kling Baptiste 10.74, h2 (-1.1): 3) Benjamin Olsson 10.68. 800m h3: 6) Johan Svensson 1:51.77. 10000m: 9) Mikael Ekvall 29:27.58. Spjut Q1: 4) Kim Amb 7671.
K22 400m h1: 5) Josefin Magnusson 54.18. 3000mH h1: 6) Klara Bodinson 10:17.71. Höjd Q1: 8) Ellen Björklund 180, Q2: 8) Victoria Dronsfield 182. Tresteg Q2: 9) Kristin Franke Björkman 1271/0.0. Diskus Q1: 10) Sandra Andersson 4492. Spjut Q1: 3) Anna Wessman 5519.
Dag 1-2
M22 Tiokamp:
8) Petter Olson 7.724 (10.99/+1.6 709/+0.6 1290 195 48.36 14.73/-0.9 4054 460 5066 4:26.29), 16) Marcus Nilsson 7.141 (11.83/-1.9 628/+0.5 1329 183 51.55 15.62/0.0 4252 430 5907 4:20.64), -) David Kallebäck bröt (10.95/+1.6 685/+0.9 1396 195).
Dag 2
M22 200m h4
(-0.4): 6) Alexander Nordkvist 21.71. 3000mH h1: 10) Andreas Åhwall 9:01.06, h2: 6) Eric Senorski 8:45.78. Höjd Q1: 5) Emil Svensson 208.
K22 200m h1 (-2.1): 1) Moa Hjelmer 23.62. Kula Q1: 12) Frida Åkerström 1355. Slägga Q2: 10) Ida Storm 5960.
Dag 3
M22 1500m h2:
15) Johan Hydén 4:05.00. 5000m: 4) Erik Johansson 14:24.44, 21) Anton Danielson 14:48.56. Diskus Q1: 10) Johnny Karlsson 5507. Slägga Q1: 4) Markus Johansson 7009. Spjut f: 4) K Amb 7948.
K22 200m s1 (+0.6): 1) M Hjelmer 23.20, f (-1.0): 2) M Hjelmer 23.24 (ursprungligen 3:a, men ukrainska segraren senare diskad för doping). 1500m h1: 9) Mary Alenbratt 4:20.43, h2: 6) Sofia Öberg 4:19.04. Längd Q1: 11) Malin Olsson 597/-0.7. Spjut f: 6) A Wessman 5550.
Dag 3-4
K22 Sjukamp:
13) Ellinor Rosenquist 5.359 (15.13/+1.3 169 1103 26.43/-1.4 575/+2.0 4078 2:15.98).
Dag 4
M22 3000mH f:
9) Eric Senorski 8:50.02. Slägga f: 4) M Johansson 7227. 4x100m h2: 4) Sverige (David Sennung, Oskar Åberg, A Nordkvist, T Kling-Baptiste) 40.45.
K22 Stav f: 5) M Dahlström 425.

10.7 BURSA-ULUDAG, TUR (EM backlöpning) | Resultat
M 12 km (stigning 1245 m): 8) Anders Kleist 1:00:47.

6-10.7 VILLENEUVE D'ASCQ, FRA (UVM) | Resultat
Dag 1
P17 100m h12
(+0.3): -) Erik Hagberg 95 bröt (skadad). 800m h5; 4) Andreas Almgren 95 1:52.46. Längd Q2; 6) Johan Taléus 94 726/+2.0, 9) Simon Karlén 94 719w/+2.5 (-). Diskus Q1: 2) Viktor Gardenkrans 95 5747, f: 6) V Gardenkrans 5918.
F17 Tresteg Q1: 6) Lynn Johnson 94 1263/+0.4, Q2: 1) Khaddi Sagnia 94 1364/+0.9 SVENSKT JUNIORREKORD, Kula Q2: 3) Fanny Roos 95 1394, f: 10) F Roos 1354. Spjut Q2: 3) Sofi Flinck 95 5068.
Dag 1-2
P17 Åttakamp:
2) Fredrick Ekholm 94 6.127 (11.51/-2.4 700/+1.2 1378 50.60 14.34/-1.0 204 4531 2:49.60).
Dag 2
P17 800m s2:
6) A Almgren 1:52.26. Längd f: 2) J Taléus 744w/+2.9 (736(+1.4), 5) S Karlén 734/+1.9. Kula Q1: 6) V Gardenkrans 1822. Slägga Q2: 4) Anders Eriksson 94 7032.
F17 800m h3: 4) Betty Strandberg 95 2:10.54. Stav Q1: 1=) Alissa Söderberg 94 385. Spjut f: 2) S Flinck 5462 SVENSKT JUNIORREKORD.
Dag 3
P17 Stav Q2:
3=) Melker Svärd Jacobsson 94 480, 7=) Anders Andreasson 94 470. Slägga f: 10) A Eriksson 6801.
F17 800m s3: 6) B Strandberg 2:10.90. Tresteg f: 5) L Johnson 1291/+2.0, 9) K Sagnia 1272w/+3.6 (-). Diskus Q1: 15) Emma Ljungberg 94 4360.
Dag 3-4
F17 Sjukamp:
5) Elise Malmberg 95 5.335 (14.08/-0.7 169 1022 24.70/+0.2 597/+0.6 2713 2:21.34), 8) Sofia Linde 95 5.298 (14.09/0.0 172 1119 25.86/-1.9 563/+0.9 3325 2:24.77).
Dag 4
P17 Spjut Q1:
11) Axel Lönegren 94 6155.
F17 Stav f: 5) A Söderberg 410. Längd Q2: 4) K Sagnia 591/+1.2.
Dag 5
P17 Stav f:
2) M Svärd Jacobsson 515.
F17 Längd f: 11) K Sagnia 575/-1.2.

6-17.7 SACRAMENTO, CA (Veteran-VM) | Resultat
Dag 6
K35 Vikt:
5) Anna Ek Hakarpsojkarna 1132.
Dag 7
M35 Vikt
(15.88 kg): 2) Daniel Korhonen Kville 1671.
K35 Slägga: 5) A Ek 4041.
Dag 8
M35 Slägga:
3) D Korhonen 5187.
M 40 Längd Q1: 2) Christer Ek Ymer 619w/+2.3 (-).
K40 Kula: 8) Kristin McFall 911.
Dag 10
M35 Kastfemkamp
(slägga, kula, diskus, spjut, vikt): 2) D Korhonen (5053 1299 3892 4070 1449).
M40 Längd f: 4) C Ek 631/+0.4.
M70 Stav: 2) Hans Lagerqvist Duvbo 310.
K35 Kastfemkamp: 4) A Ek (3752 998 3245 2423 1213).
K40 Höjd: 8) K McFall 150.
Dag 11
M60 Stav:
4) Anders Tollstern Örebro 310.
(OBS: Detta är inte alla svenska resultat.)

1-3.7 LAPPEENRANTA, FIN (VNM) | Resultat

18-19.6 SIPOO, FIN (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
M22 Tiokamp: 1) Petter Olson 7.641 (10.97/+0.1 707/-0.2 1339 188 48.50 14.81/+1.0 3786 475 5136 4:31.45), 4) Douglas Stenberg 6.897 (11.24/+0.1 693/+0.2 1229 179 50.15 15.75/+1.0 3420 405 5067 4:36.64), 5) Marcus Nilsson 6.853 (11.60/+0.1 633/+0.5 1339 179 50.94 15.55/+1.0 4020 335 5719 4:23.57). Utom JNM: David Kallebäck 7.194 (11.06/+0.1 684/+0.5 1278 185 49.77 16.93/+1.0 4352 435 5655 4:44.56).
P19 Tiokamp: 3) Filip Hjorth 93 6.746 (11.55/-0.6 677/+0.4 1255 185 52.17 15.69/+1.1 3272 445 5025 4:54.32), 7) Oscar Törnros 92 6.219 (11.78/-0.6 593/+1.5 1387 173 53.53 16.88/0.0 4254 395 4814 5:12.78), 8) Oskar Nordborg 93 6.109 (11.76/-0.6 607/+0.8 1217 176 54.67 16.18/0.0 3831 385 5161 5:19.09).
P17 Tiokamp: 2) Victor Ivarsson 93 6.997 (14.69/+1.8 4479 365 5498 36.96 11.51/+0.8 619/+2.0 1452 173 2:57.05), 3) Simon Pettersson 94 6.849 (15.30/+1.8 5061 355 4846 38.03 11.80/+0.8 606/+0.2 1696 179 3:09.92), 7) Fredrik Samuelsson 95 5.971 (15.35/+1.8 3540 345 4131 39.46 12.13/+0.8 580/+0.2 1231 176 3:01.01).
K22 Sjukamp: 2) Josefin Svensson 5.143 (14.93/+1.6 164 1187 26.27/+0.1 545/-0.5 3533 2:20.37).
F19 Sjukamp: 4) Therese Jernbeck 92 5.029 (15.61/+1.7 161 1216 25.35/+0.7 496/+1.8 3734 2:19.65), 8) Sabina Sandberg 93 4.766 (14.86/+1.3 167 909 26-90/+0.7 537/+0.5 3059 2:25.73).
F17 Sjukamp: 1) Sofia Linde 95 5.472 (13.98/+0.5 167 1398 25.84/+2.0 563/+1.9 3467 2:24.28), 2) Elise Malmberg 95 5.467 (14.44/+0.5 167 1259 24.68/+2.0 600/+1.6 3009 2:22.64), 8) Farydah Inoussa 94 4.695 (14.69/+0.5 152 1064 25.81/+1.7 546/+1.4 2966 2:35.57).

16-20.3 GENT, BEL (IVEM) | Resultat
Dag 1
M40 Femkamp
(60mH/99.1 - längd - kula - höjd 1000m): 1) Mattias Sunneborn Spårvägen 4.302 (8.52 711 1336 187 2:55.41).
M45 3000m A: 5) Gunnar Durén Hässelby 9:07.90.
K40 Vikt: 10) Anneli Schöldström Huddinge 1071.
Dag 2
M60 Stav:
1=) Anders Tollstern Örebro 330.
M70 Stav: 3) Hans Lagerqvist Duvbo 290.
Dag 3
M35 Stav:
4) Stefan Jeppsson Vittsjö 410, 8) Sergej Nikolajev Hässelby 380.
M45 Stav: 10) Tomas Bengtsson Märsta 320.
M50 Stav: 5) Jan Johansson Uddevalla FI 350. Längd: 3) Anders Olsson Huddinge 605.
Dag 4
M45 Kula:
3) Bengt Pettersson Huddinge 1388.
K45 400m h1: 1) Görel Kroné Solna 62.53, f: 5) G Kroné 62.68.
Dag 5
M45 1500m B:
1) G Durén 4:13.66.
K45 Längd: 4) Carina Palmquist Villstad 499.
Anm: Detta är bara ett begränsat urval av de svenska resultaten.

4-6.3 PARIS, FRA (IEM) | Resultat
Dag 1
M 400m h2:
6) Nil de Oliveira 48.64, h4: 3) Johan Wissman 47.95. 3000m h2: 8) Adil Bouafif 8:20.69. Stav Q: 10) Alhaji Jeng 555. Längd Q1: 5) Michel Tornéus 788, Q2: 10) Andreas Otterling 763. Tresteg Q: 5) Christian Olsson 1687. Kula Q: 14) Niklas Arrhenius 1921.
K 1500m h1: 4) Charlotte Schönbeck 4:11.96. Femkamp: 5) Jessica Samuelsson 4.497 (8.63 174 1432 604 2:12.55)
Dag 2
M 60m h4:
4) Stefan Tärnhuvud 6.72, s2: 8) S Tärnhuvud 6.72. Längd f: 7) M Tornéus 784.
K 60m h3: 5) Lena Berntsson 7.45. Höjd Q: 5) Ebba Jungmark 194. Stav Q: 12=) Angelica Bengtsson 435, 14) Malin Dahlström 435.
Dag 3
M Tresteg f:
5) C Olsson 1720.
K Höjd f: 3) Ebba Jungmark 196.

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>