Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2012

21.10 SÄTRA + HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Ingmar Veinberg 2.456, David Gustafsson 2.287, Andrus Klaar 2.246, Jöran Westberg Huddinge 1.843.
K: Maria Arveström 1.182.
Anm: Kula/spjut på Sätra, diskus/slägga på Huddinge/J p g a översvämning på Sätras kastplan.

21.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.150, David Nyman Östhammar 1.942, Östen Eriksson 1.423, Per Andersson 1.103, Simon Halvorsen 991, Stefan Söderkvist 927, Marcus Jansson 922, Gunnar Holmgren 821, Markus Holmgren 809, Bernhard Karlsson 701.
K: Gabriella Melin 1.690, Sabina Norling 1.183, Jenny Jansson 93 Östhammar 1.124, Tone Halvorsen 631.

21.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Niclas Norling 1.874, Joel Mattsson 98 1.180, Tony Bäck 169.
K: Jessica Mattsson 98 2.114.

21.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Rasmus Olofsson 2.402, Daniel Almgren 2.342, Andreas Thiel 1.614, Niklas Larsson 1.540, Per Robin Enigk 1.173, Björn S Hjellödegård 530.
K: Stine Tomb Hammarby 1.238, Caroline Nyqvist 287.

21.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Roger Stridh 2.185, Fredrik Lantz 1.465, Sonny Stridh 1.331, Greger Melin 1.120, Pontus Lantz 96 1.093, Anders Stridh 722, Lars Fransson 53, Göran Holst 40.

21.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenqvist 2.150, Marcus Karlsson 2.093, Peter Thorsén 1.659, Stefan Andersson 1.562, Bertil Karlsson 172.

21.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
M: Bengt Loo 1.548, Per Wiberg 1.287, Paul Runesson 1.006.
K: Daniela Costaniuc 1.434, Vickey Renard 1.185.

21.10 TINGSTÄDE (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Håkan Jacobsson 1.505, Tomas Larson 1.194.

20.10 SUNDSVALL (Castorama)
Samtliga Sundsvall om ej annat anges.
M: Fredrik Gerdsdorff 96 2.226, Elias Högström 97 1.477, Tomas Gerdsdorff 1.338.
K: Simone Himmerlid 97 2.102, Linda Vilpula 95 Timrå 1.390, Moa Adolfsson 95 1.352, Lisa-Marie Lööt 95 Timrå 839.

19.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Mattias Olander 1.961.
K: Maria Tell 93 1.781.

18.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Camilo Karlström 1.035, Tomas Almén 779, Martin Tornegård 93 671.
K: Emma Persson 93 1.943.

17.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Filip Essbrant 1.457.
K: Maria Johansson 96 2.047, Ellen Isacsson 1.668.

17.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Linus Bernhult 2.817 (1438 4255 4613 4528), Arto Thor 1.295.

15.10 PROVO, UT (Castorama)
K: Anneli Ståhl Spårvägen 2.752 (1003 2711 3366 5632), Valerie Jensen USA 2.526, Lisa McMurdie USA 2.256.

14.10 VILLSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Villstad.
M: Johan Andersson 1.855, Henric Rothén 1.701, Jonas Mårtensson 1.650, Johannes Andersson 1.100.

14.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Pontus Andersson 844, Krister Andersson 443.
K: Linnea Frisk 95 1.971, Maria Johansson 96 1.944, Emmie Ericsson Olsson 95 1.816, Emma Schack 95 1.673, Agneta Frisk 1.447, Marie Andersson 1.331, Linnea Svensson 95 Kristianstad 1.038.

14.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.373, David Nyman 1.912, Lars-Göran Öberg Östhammar 1.805, Östen Eriksson 1.611, Per Andersson 1.167, Kjell Jansson 1.051, Ragnar Norén 492.

14.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.128. (Jessica Mattsson 98 652 med redskap/poäng för män.)
K: Katarina Ström 1.781, Caroline Ström 1.555, Josefin Mattsson 1.374, Madeleine Melin 1.366.

14.10 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge.
M: Alexander Persson 95 2.194, Tomas Classon 1.914, Jöran Westberg 1.784, Torbjörn Persson 1.644, Lars Fyhr 1.309.

14.10 KALLINGE (Castorama)
Samliga Gnistan.
M: Andreas Magnusson 94 1.893, Martin Arnemar 1.759, Henrik Johansson 1.589, Bo Nilsson 1.381, Filip Karlsson 97 1.204, Staffan Holgersson 999, Charlie Roos 96 799, Henrik Gummesson 732.
K: Erika Berntsson 96 1.899, Helena Gummesson 1.750, Martina Holgersson 1.581, Fanny Holgersson 96 1.454, Annelie Pettersson 593.

13.10 FLAGSTAFF, AZ
M: Micael Ljungberg Nyköping 2.594 (1252 4410 4556 3759).
K: Julia Wiberg Spårvägen 2.484 (1089 2390 4516 2637).

13.10 LINKÖPING (Castorama)
Samtliga IFK Linköping.
M: Lars-Henrik Stålmarck 1.565, Alf Nede 1.054, Jan Haraldsson 1.027.

13.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Erik Karlsson 977.
K: Sana Rehman 1.529, Marium Rehman 1.252.

13.10 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Carl-Herbert Wessely 1.363.
K: Eva Martinsson 1.936.

13.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Anders Holmström 2.786 (1366 4778 4420 4354), Torbjörn Sörman 2.540 (1176 4178 3666 5254).

13.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Kville.
M: Philip Åman 2.283, Fredrik Sangberg 1.514, Erik Hagström 1.473, Nasser Sebabi 1.334, Eric Persson 1.226, Oskar Rybo 1.082, Shahbaz Safdar 1.018, Anders Ebenfelt 273.
K: Sofie Ström 1.603, Johanna Aalto 1.372, Anette Persson 1.138.

13.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.827, Hans Nordberg Täby 1.818, Lars Fyhr 1.201.
K: Katja Lefwerth 1.388.

13.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp
M: Stig Arvidsson 1.593, Leif Gustavsson 1.551, Ulf Ekfeldt 1.237, Fredrik Thorén 1.097, Gustav Klevenhed 94 1.048, Harald Henriksson 1.001, Jonas Modén 957, Gustav Hessel Bjurgren 917, Alexander Levén 883, Oskar Hessel 878, Magnus Claar 860, Daniel Einegard 823, Albin Malmsten 95 803, Erik Brusbäck 800, Johnny Segerhammar 800, Patrik Nord 776, Olivier Franic 96 740, Christoffer Östhed 734, Oskar Nordholm 722, Isak Albertsson 96 370.

11.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.638, Greger Melin Bottnaryd 1.158, Allan Henriksson Lekeryd-Svarttorp 287.

11.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Zef Kolaj 94 1.406, Pren Kolaj 845, Lars Holmberg 818, Carl-Gustaf Nilsson 656, Alexander Lindholm 635.

10.10 TORSBY (Castorama)
K: Emelie Bjuremo 93 Bore 2.472 (1004 3458 3136 3174), Ida Stenbäck 99 Bore 2.076.

10.10 NÄSSJÖ (Castorama)
M: Peter Fritz Sisu 1.990, Tommy Dahlbom Sisu 884.

7.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.135, Mikael Persson 1.582, Per Wiberg 1.197, Rune Persson 853.
K: Daniela Costaniuc 1.514, Vickey Renard 1.200.

7.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.543 (1148 4422 4241 4250), Quincy Andersson 95 2.356, Sidney Andersson 00 47.

7.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
K: Linnea Frisk 95 1.918, Agnes Jansdotter 98 1.517, Melinda Ymsén 1.250, Nathalie Nilsson 1.069.

7.10 HABO (Castorama)
Samtliga Habo.
M: Rasmus Elfgaard 94 1.700, Lars Elfgaard 1.567, Cristian Calzon 1.474.

7.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Niclas Rickardsson 93 2.101, Andreas Romin 1.391.
K: Matilda Åström 95 2.873 (1011 2766 4233 5227), Michaela Norrbelius 97 2-.087, Gabriella Mårtensson 98 Skade 1.606.

7.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: David Gustafsson 2.346, Kristian Peterson Huddinge 2.051, Mattias Sunneborn 2.035, Åke Ruus 1.971, Hunter S Mabon Studenterna 1.867, Urban Evjen Studenterna 1.372.
K: Camilla Westerlund 2.698 (1045 3727 3339 3854).

7.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Robert Rosenberg 1.775, Svante Curestam 1.513, Anders Grönvall 795, Andreas Agelii 679.
K: Anna Ek 2.368 (961 2447 3313 3618).

7.10 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.853, Anders Melkersson 640.
K: Gunnevi Magnusson 1.884, Amanda Mellby 97 1.678, Mia Rosengren 1.502, Monica Callenberg 936.

7.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Tumba.
M: Roger Karlsson 1.317, Mikael Magnusson 1.075.
K: Katarina Rönnmark 95 1.594.

7.10 KALMAR/D (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
K: Emma Persson 93 1.903, Magdalena Persson 1.500, Ida Persson 1.356.

7.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.309, Lars-Göran Öberg Östhammar 1.768, Östen Eriksson 1.619, Åke Lundberg Upsala 1.300, Sören Axelsson 1.277, Kjell Jansson 1.049, Jonathan Nykvist 95 966

7.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Max Andersson 95 1.439, Mathias Ståhlberg 1.427, Joel Mattsson 98 1.273.
K: Jessica Mattsson 98 2.181, Fanny Hjorth 95 Säter 1.980.

7.10 VÄSTERÅS/A+Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Robert Ekman 1.875, Rickard Willman 94 1.792, Martin Astfors 1.656, Joakim Frisk 1.512, Zdravko Kopparvik 1.449, Henrik Astfors 1.437, Mikael Waltari 1.113.

7.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Rasmus Olofsson 2.580 (1347 4072 4293 3910), Fredrik Samuelsson 95 2.308.

6.10 OSKARSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Oskarshamn om ej annat anges.
M: Tomas Fanta 1.734, Oskar Karlsson 93 1.419, Ronny Nilsson 1.032, Jan Brundby 851, Lars Karlsson 683, Johan Sandsten 95 619, Sandy Bengtsson 496, Tomas Sandsten 588, Patrik Nilsson 527.
K: Lisa Karlsson 96 1.386, Josefin Nilsson 94 1.253, Sandra Rönneteg 1.114, Birgitta Uppgården 1.040, Sarah Lahti 95 Klippan 855.

6.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 2.723 (1347 4214 3930 5220).
K: Lisa Einarsson 96 2.452 (1205 2144 2594 4494), Anna-Clara Rydberg 94 2.212.

6.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås om ej annat anges.
M: Jonathan Ekvall 96 1.491, Michael Backer 1.468, Mikael Storm Eksjö Södra 1.338, Anders Nykvist 1.087, Arvid Berglund 1.030, Jonathan Johansson 98 832, Rickard Norberg 817, Axel Nykvist 98 799, Johan Broman 779, Anders Molin 760.
K: Rebecca Ekvall 94 2.383 (1032 3427 2620 3207), Gabriella Nykvist 2.328 (945 2666 3172 3359), Hedvig Nykvist 95 1.977, Sofia Johansson 95 1.474, Ingela Carlsson 1.444, Lovisa Bauer Eksjö Södra 1.409, Martina Klasson 1.404, Alma Folke 99 1.364, Olivia samuelsson 99 1.307, Anette Ekvall 1.138, Anna Nykvist 1.076, Ronja HEdström 99 981, Ann-Sofie Karlsson 886, Lena Folke 691, Maria Broman 578.

6.10 TINGSTÄDE (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Bo Jacobsson 1.928, Mats Wihlborg 1.632, Håkan Jacobsson 1.432, Tobias Söderberg 1.288, Tomas Larson 1.198, Per-Ove Ringvall 88.
K: Kristina Jacobsson Huddinge 2.230, Karolina Lind 93 Huddinge 1.495.

6.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Magnus Håkansson Valbo 2.412, Hampus Bergman 1.783, Anton Johansson 96 1.628, Pontus Waern 1.602, Patrik Lado 1.145.
K: Åsa Lundgren 1.963.

6.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Fredrik Lantz 1.471, Greger Melin 1.223, Pär Blomqvist 1.130, Pontus Lantz 96 1.094, Patrik Melin 1.085, Christer Lantz 481, Göran Holst 67, Lars Fransson 54.

6.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
M: Marcus Mattisson Kristianstad 2.502 (1611 3749 4173 2936), Åke Norén Åhus 1.073, Alexander Nertlinge-Asp 783.

6.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Alexander Persson 95 2.087, Jöran Westberg 1.814, Mikael Wallin Spårvägen 1.679, Torbjörn Persson 1.647, Östen Edlund Ragunda 1.347, Antti Lindstedt 1.127, Mikael Magnusson Tumba 1.111, Tor Trondset Ösmo-Nynäs 984.
K: Anneli Schöldström 1.967.

6.10 GÄVLE (Castorama)
M: Tobias Engqvist Gefle 1.942.
K: Michaela Norrbelius 97 Gefle 1.968, Gabriella Mårtensson 98 Skade 1.521.

6.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Johan Engberg 1.805, Johan Andersson 1.773, Richard Lindgren 1.538, Mats Lundström 1.496, Christian Sjöberg 1.471, Martin Holm 1.399, David Mathiasson 1.320, Jonas Asplund 1.288, Richard Sjöberg 1.234, Jakob Eriksson 98 1.105, Tomas Olsson Kil 1.080, Sten-Ulrik Eriksson 1.053, Pär Sundström 994, Naser Shirafkan Nejad 963, Robin Liundgren 910.
K: Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.093.

6.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Niklas Bagge Brattås 2.019, Inge Blom 1.703, Ola Hallander 1.249, Magnus Fahl 966, Erik Månsson 164, Magnus Bergh 77.
K: Lina Bengtson 94 Öresund 2.679 (1246 2157 3724 4304), Kristina Wärff 1.901, Barbro Bengtson 1.659, Ina Altrell 1.124.

6.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Staffan Hedelin 870, Michael Rosman 864, Andreas Forsell 742, Mikael Sönner 618, Kent Nyman 533.
K: Maria Forsell 826, Luanne Lambert 773, Jenny Johansson 438, Maria Hedelin 425, Jenny Rastman 240.

6.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Johansson 2.306, Christian Hermansson 2.022, Peter Fritz 1.795, Stefan Johansson 1.540, Kjell Sandstedt 1.312, Johan Sjösten 1.274, Fredrik Lundqvist 1.258, Dennis Johansson 1.015, Mikael Bruksås 920, Tommy Dahlbom 908, Philip Hernberg 95 652, Theodor von der Luft 93 643, Peter Gunninge 614.
K: Pia Fältmars 806, Poulina Gunninge 601, Malin Schultz 357.

4.10 KALMAR (Castorama)
Samtliga Högby.
M: Olle Willsund 94 1.659, Jonathan Persson 1.572, Christer Persson 765.
K: Maria Tell 93 1.847, Emma Persson 93 1.826, Magdalena Persson 1.473, Elin Vertetics 98 1.425, Ida Persson 1.237.

4.10 TORSBY (Castorama)
K: Frida Olsson 94 Bore 2.677 (1127 3472 3291 3715), Anna Hedström 2.364 (852 3531 22155 4553).

3.10 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Axel Lönegren 94 2.271, Erik Hagberg 951.791, Alexander Larsson 94 1.661, Akram Adinda 961.413, Tobias Westman 96 Rånäs 1.288, Carl Bergström 94 Örbyhus 1.270, Victor Björklund 96 1.235, Gustav Norén 96 1.232, Jonathan Kruse 95 1.021, Jonatan Forsberg 94 937, Simon Söderlund 94 901, Rikad Hällberg 94 342, Antonis Dinopoulos 95 268, Timothy Edwards 95 162, Pontus Aattåsen 96 138.
K: Linnea Jönsson 95 1.782, Annika Larsson 96 1.680, Sofia Andersson 94 Örbyhus 1.507, Alice Andreasson 95 1.475, Anna holmin 95 1.462, Liza Larsson 96 1.287, Isabelle Pauksens 95 Rånäs 1.212, Emma Bouw 96 1.181, Olivia Hawkins 95 Rånäs 1.076, Karolina Nikamo 95 1.004, Klara Zetterberg 96 882, Caroline Jansson 94 Örbyhus 850, Malin Ekblad 96 837, matilde Andersson 96 Östhammar 715, Amanda Jansson 96 Örbyhus 467.

3.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Mårten Ejdervall 2.446, Andreas Holmgren 96 1.294.
K: Lisa Einarsson 96 2.390 (1132 2033 2688 4409).

2.10 KALMAR/D (Castorama)
Samtliga Högby.
M: Olle Willsund 94 1.684, Gustav Lindqvist 96 1.083, Carl-Gustaf Nilsson 553.
K: Maria Tell 93 1.633, Elin Vertetics 98 1.234, Katarina Nilsson 1.080.

1.10 ADELAIDE, AUS (Castorama)
M: Robert Melin Bottnaryd 3.156 (1573 4642 5031 5442), Daniel Malm 2.206.

1.10 NORRKÖPING (Castorama)
Samtliga Tjalve.
M: Sami Luttinen 2.572 (1261 4171 3717 4887), Adam Björling 2.209.
K: Camilla Norr Ericson 2.917 (1204 2763 4022 4910), Annica Norr Ericson 1.256.

30.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Åke Lindén 1.049, Kjell Janssomn 981, Ulf Sandémn 496.

30.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.525 (1189 4490 4024 4166), Viktor Berggren 2.094, Niklas Stjerndorff 1.697, Emil Berggren 96 1.600, Ronny Berggren 145.
K: Anna Ringdahl 93 1.375, Ella Andersson 90 1.295.

30.9 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Roger Karlsson 1.378, Christian Östervall 1.149. Bo Öhnqvist 606.
K: Mathilda Eriksson 98 2.280, Marika Rydell 1.891, Johanna Dyremark 97 1.581, Katarina Rönnmark 95 1.470.

30.9 VÄSTERÅS/A+Ap (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Rickard Willman 94 1.754, Robert Ekman 1.664, Joakim Frisk 1.530, Zdravko Kopparvik 1.447, Henrik Astfors 1.310, Aksel Holmberg 968

30.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan om ej annat anges.
M: Andreas Magnusson 1.858, Henrik Johansson 1.604, Bo Nilsson 1.440, Filip Karlsson 97 1.344, Jonas Magnusson 1.301, Håkan Fransson 695, Sverker Sjölin 571.
K: Maria Bengtsson 2.710 (1208 2646 3791 4125), Tina Runesson 1.420, Rebecka Abrahamsson 94 1.413, Jane Runesson Växjö 1.405.

30.9 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Lars-Göran Wijk 1.095, Anders Melkersson 565.
K: Amanda Mellby 97 1.707.

30.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
K: Lars Andersson 1.149, Joel Mattsson 98 1.115, Sivert Melin 961.
K: Josefin Mattsson 93 1.498, Madeleine Melin 1.420, Josfine Melin 02 29.

30.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.101, Per Wiberg 1.570, Rune Persson 893.
K: Daniela Costaniuc 1.474, Vickey Renard 1.083.

30.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Martin Jonsson 95 1.227, Nils Andersson 94 1.035.
K: Anna Hedström 2.446 (819 3448 2463 4767), Lisa Einarsson 96 2.279 (1100 1888 25834 4195), Anna-Clara Rydberg 94 2.225 (904 2251 2304 4606).

30.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.265, Johan Bark Valö 1.945, David Nyman 1.912, Matti Vuontisvaara 1.564, Patrik Jansson 1.309, Anton Vuontisvaara 98 1.254, Jonatan Jansson 1.220, Jonas Hedén 944.
K: Josefine Jansson 1.447, Joline Jansson 96 1.135.

30.9 BORÅS (Castorama)
M: Robert Fabian Herrljunga 1.963, Tobias Hagström 96 Istrum 1.890, Mikael Jokiniva 95 Ymer 1.472, Peter Hagström Istrum 1.381.
K: Sara Tordjman FRA 2.146, Viktoria Oscarsson Herrljunga 1.808, Wilma Eriksson 99 Ymer 1.238.

30.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Adam Ståhlberg 1.736, Jonathan Waern 1.630, Jonathan Malmberg FIN 1.534, Dennis Fransson Bergetoft 1.312, Tim Sundström 1.220, Daniel Andersson 1.009.
K: Mari Kogstad NOR 2.534 (1153 2918 3575 3022).

30.9 NYBRO (Castorama)
M: Henrik Garpmo Hinden 1.460, Kristian Andersson klubb? 1.411, Patrik Ejderstedt klubb? 1.087, Peter Arnesson Hinden 0.
K: Maria Ejderstedt klubb? 1.909, Maja Eklund Hinden 94 1.877.

29.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Åke Norén 1.151, Fredrik Persson 1.056.
K: Maria Johansson 96 2.005, Emmie Olsson Ericsson 95 1.829, Ellen Isacsson 1.636, Erica Karlström 98 1.591, Alexandra Svensson 1.543, Matilda Andersson 96 1.490, Agnes Jansdotter 98 1.472, Frida Lundberg 99 1.437.

29.9 ENSKEDE (Castorama)
Samtliga Hammarby.
M: Andreas Almlöf 95 1.575, Jonathan Wulff 94 1.544, Gunnar Odenman 93 1.414, Henrik Rodhe 946, Dick Lindberg 881.

29.9 HENÅN (Castorama)
K: Ebba Olsson 97 Brattås 2.187.

29.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
K: Lina Bengtson 94 Öresund 2.665 (1282 2401 4099 3349), Marinda Petersson 95 Hässleholm 2.451 (1038 2197 2702 4987).

29.9 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M A: Lasse Ohtamaa Väsby 2.654 (1342 5842 4043 3212), Alexander Persson 95 2.150, Kristian Petersson 2.048, Hans Norberg Täby 1.840, Jöran Westberg 1.831, Torbjörn Persson 1.635, Antti Lindstedt 1.159, Alf Nede IFK Linköping 1.065, Tor Trondset Ösmo-Nynäs 1.053.
M B: Fredrick Ekholm 94 2.195, Anton Nilsson 1.840, Tomas Ekholm 1.490, Alexander Nordkvist 1.300, Anders Rydén 783, Anton Johansson 93 704.
K A: Annelie Schöldström 1.886.
K B: Maria Richtnér 2.215 (1156 4050 2425 1696), Monica Rydén 1.784, Frida Lindström 1.392, Karolina Lind 193 1.377, Anna Silvander 93 Danderyds SK 988, Nette Thorngren 629

29.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Gustav Melén 2.083, Håkan Jacobsson 1.471, Tobias Söderberg 1.294, Jorma Jääskeläinen 1.233, Tomas Larson 1.100, Alf Lövqvist 728, Thony Sundstrand 547.
K: Marie Sundstrand 1.233.

29.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Torbjörn Julin Ullevi 2.370, Oscar Janson Ullevi 2.230, Erik Olsson 2.030, Rikard Karlsson Kil 1.407, Andreas Petersson 1.385, Mattias Berglund 1.382, Felix Francois 1.337, Takanori Sugi 1.330, Christer Strand 970.
K: Theresia Nyberg 1.714.

29.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Michael Shirafkan Nejad 95 1.376, Kaj Johansson 1.368, Naser Shirafkan Nejad 1.014, Bernt Karlsson 807.
K: Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.023, Elisabeth Gustavsson 1.268.

29.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.661, Magnus Jansson 870, Harald Henriksson 742.
K: Malin Fors 93 1.512, Majken Henriksson 797.

29.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Fred Stenberg 2.250, Stefan Alneroth 2.124.
K: Madelene Östblom 94 2.232, Michaela Norrbelius 97 1.125.

29.9 SUNDSVALL (Castorama)
Samtliga Sundsvall om ej annat anges.
M: Fredrik Gerdsdorff 96 2.188, Elias Högström 97 1.260, Tomas Gerdsdorff 1.202, Bengt Nyström Timrå 761.
K: Simone Himmerlid 97 Sundsvall 2.188, Amanda Rohlin Åhus 1.909.

29.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala.
M: Mikael Andersson 1.290, Peter Andersson 1.239, Isak Andersson 96 1.206, Oskar Lundqvist 97 1.081, Anders Helander 861, Janne Engman 724, Gustav Helander 98 93.
K: Agnes Jansson 96 1.828, Klara Helander 95 1.620, Amanda engman 97 1.555, Felicia engman 95 1.212, Malin Engman 1.177, Catarina Jansson 1.116.

29.9 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
K: Mathilda Eriksson 98 2.226, Lovisa Östervall 97 1.894, Linda Mårtensson 96 1.522, Tove Olsson 98 1.351, Johanna Dyremark 97 1.307, Teresa Olsson 1.248, Elin Sjöström 98 1.277, Sandra Östby 97 1.236, Maria Östby 1.091.

29.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Fredrik Samuelsson 95 2.180, Jan Samuelsson 1.854.

28.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Anders Carlehed 1.015, Hassan Hussen 95 450, Rolf Andersson 397.
K: Lisa Gustafsson 1.747, Therese Johansson 95 772.

27.9 FALUN (Castorama)
M: Nicklas Karlsson 96 Finspång 1.508, Jacob Staaf 96 Bålsta 1.229, Isak Andersson 96 Upsala 1.190.
K: Linnéa Hård 96 Karlskoga 2.190, Sara Lennman 96 Katrineholm 1.855, Hanna Jansspon 95 Falun 1.835, Ellinore Englundh 96 Säter 1.711, Sandra Bergenulf 96 Falun 1.558.

26.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Elin Edgren 97 2.157, Helena Åhlén 97 2.081, Ida Stenbäck 99 2.077, Anna Karlsson Tufuga 97 2.008, Johanna Edgren 98 1.833, Carolin Näslund 98 1.799, Lina Bonander 99 1.180.

26.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Deniz Mahshid 1.646, Reine Eklund 1.600, Yannick Tregaro 1.420.
K: Sara Skogman 95 1.507.

26.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.372, Viktor Berggren 2.110, Johan Berggren 94 2.082, Niklas Stjerndorff 1.615, Emil Berggren 96 1.543, Simon Henriksson 97 1.352, Lennart Andersson 497, Dick Blom 248, Ronny Berggren 8.
K: Anna Ringdahl 93 1.444, Ella Andersson 00 1.112.

26.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Mats Wihlborg 1.575, Håkan Jacobsson 1.345, Tomas Larson 1.088, Mattias Wihlborg 97 969.
K: Kristina Jacobsson Huddinge 2.173, Ellinor Sundstrand 94 2.055, Marie Sundstrand 1.300.

26.9 SUNDSVALL (Castorama)
M: Mattias Eriksson Castor 2.483.

25.9 FALUN (Castorama)
M: Anton Larsson 93 Järvsö 2.581 (1306 4976 4004 3625), Oscar Törnros Sala 2.529 (1311 4856 4256 3118), Johan Carlqvist Falun 2.489 (1228 5989 3043 3817), Olof Hansson Hässelby 2.414, Olov Bylund Falun 2.001, Max Andersson 95 Tierp 1.444.
K: Fanny Hjorth 95 Säter 2.004.

24.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Carlsson 1.066.
K: Sara Vesterberg 94 1.658, Shane Sareno 98 941.

24.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Pontus Thomée 2.658 (1237 5899 4272 3332), Lars Frison Mölndal 1.720, Emil Guldbrandsen 1.664, Patrik Söderqvist 845, Sebastian Eliasson 95 623.
K: Mia Callenberg 2.099, Linnea Svensson 2.004, Linnea Ivarsson 94 1.445, Olivia Axell 94 1.263, Linnea Ahlstedt 96 1.112, Louise Bergstrand 94 1.031, Julia Kanerva 98 1.030, Sandra Lindholm 99 887, Linnea Åberg 99 565.

24.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.341, Johan Berggren 94 2.188, Viktor Berggren 2.003, Emil Berggren 96 1.473, Simon Henriksson 97 1.366.
K: Anna Ringdahl 93 1.310.

24.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.829 (1416 4965 4543 4120), Jorma Jääskeläinen 1.233, Gustav Wessberg 98 0.
K: Ellinor Sundstrand 94 2.174, Astrid Åkerblom 96 543.

23.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.779.
K: Madeleine Nilsson 1.576, Malin Nilsson 94 1.556.

23.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Tjalve.
M: Sami Luttinen 2.451, Fabian Rosenquist 2.362, Isak Borén 1.901, Christoffer Gustafsson 1.593, Mikael Leindahl 1.390, Krister Hultberg 1.382.
K: Camilla Norr Ericson 2.748 (1067 2609 3826 4798), Anna Hall 93 2.045, Moa Ullgren 96 1.810, Sara Bley 1.573, Jonna Kowalski 94 1.566, Emelie Bley 93 1.459.

23.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Robert Alneroth Gefle 2.728 (1211 4027 4296 5598), Stefan Alneroth Gefle 2.104, Lars-Göran Öberg Östhammar 1.803, Daniel Carlsson Ununge 1.643, Jörgen Holmqvist Ununge 1.574, David Nyman 905 ("fel hand").

23.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.649, Åke Lindémn 1.030, Bernhard Karlsson 806.

23.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Lars Andersson 1.205, Joel Mattsson 98 1.078, Sivert Melin 993, Per Johansson 765, Joel Johansson 00 0, Emil Johansson 02 0.
K: Jessica Mattsson 98 2.134.

23.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: David Gustafsson 2.381, Andrus Klaar 2.318, Karl-Erik Ludvigsson 2.225.
K: Maria Arveström 1.235.

23.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Magnus Håkansson Valbo 2.382, Tim Sundström 1.115, Mikael Kroon 956, Lars Drageryd 922.
K: Malin Eriksson 1.780.

23.9 VILLSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.797, Johan Hammarström 1.675, Svante Edvardsson 1.426.
K: Thelma Hammarström 01 203, Tilda Rothén 04 19.

23.9 KIL (Castorama)
M: Anders Johansson Kil 1.853.
K: Sandra Vestlund 99 Kil 1.830.

23.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Oscar Gustafsson 97 1.799, Lars Palmgren 1.156, Karl Schenström 1.126, Michael Östergren 1.118, Robert Söderlind-Odin 948, Thomas Holmstedt 725.
K: Anna Wikström Tumba 3.088 (1332 3585 4579 3934), Emma Ljungberg 94 2.726 (1181 2979 4300 3219), Petra Öberg 2.129, Siv Lundin 594, Ann Gustafsson 518.

23.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges
M: Hans Eriksson 2.710 (1214 4435 3722 5851), Fred Schumacher 2.475, Håkan Setthammar 2.386, Erik Eriksson Bore 2.055, Rickard Willman 94 1.840, Martin Astfors 1.681, Henrik Astfors 1.311
K: Matilda Gunnarsson 2.748 (1133 4115 4133 2625), Jennie Söderholm 93 2.444 (1228 2754 3553 2487)

23.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Andreas Henriksson FIN 1.653, Patrik Sjöö 1.572, Daniel Katuric 1.186, Lukas Nilsson 1.041
K: Felicia Thomsson 2.155, Louise Martin 1.749, Sofia Lund 1.580, Angelica Engberg 1.431.

22.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Kville om ej annat anges.
M: Erik Olsson Örgryte 1.805, Fredrik Sangberg 1.445, Robert Kronberg 1.356, Eric Persson 1.304, Viktor Fröberg 1.193, Oskar Rybo 1.098, Björn Mattsson 812, Måns Åkerberg 782, Milad Mohammadieh 603.
K: Reetta Hallila FIN 1.462.

22.9 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
K: Gunnevi Magnusson 1.942, Elvira Nilsson 97 1.644, Emilia Andersson 98 1.288, Lovisa Wallman 98 1.042.

22.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Stefan Holst 1.704, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.623, Lars Fransson 73, Göran Holst 45.
K: Pauline Holst 888.

22.9 UDDEVALLA (Castorama) | Resultat
M: Anders Johansson 93 Orient 1.826, Bo Johansson Orient 1.780.

22.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Gustaf Hultgren 2.047, Erik Olsson 1.938, Reine Eklund 1.651.

21.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
K: Jonna Nilsson 94 Contact 2.489 (1025 2741 3372 3677), Aleksandra Josipovic Contact 1.896.

20.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Jerry Jönsson 2.207, Johan Malmberg 1.358.

20.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Rasmus Carlsson 2.364.
K: Anna Pihlgren 2.447 (1174 3710 3053 2320).

19.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.804, Knut Jenssen 1.313, Anders Torgilsman 523, Lars Johansson 420, Simon Hidén 257, Torbjörn Harborn 99.
K: Ellinor Johansson 1.273, Sanna Holm 968, Lena Calais 910.

19.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson 1.577, Ambjörn Martinsson Stensjön 1.111, Greger Melin Bottnaryd 1.148, Harald Henriksson 990.

19.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Anders Carlehed 1.053, Rolf Andersson 347, Bo Reteike 0, Fredrik Karlsson 0.
K: Sofia Sandin 94 1.834, Sandra Sandin 1.700, Therese Johansson 95 967.

19.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.565 (1268 4325 3617 4795), Torbjörn Julin Ullevi 2.300.
K: Mari Klaup Örgryte 2.822 (1186 4596 3162 3460).

19.9 TÄBY (Castorama)
Samtliga Täby.
M: John Rosshagen 1.326, Gabriel Rosshagen 98 986, Åke Jernberg 654.
K: Sofia Linde 95 2.363 (1160 3311 3218 2130), rakel rosshagen 95 1.629.

18.9 ARVIKA (Castorama)
M: Anders Lundell Ullevi 2.525 (1457 3030 4201 4305).

18.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge.
M: Tomas Classon 1.857, Jöran Westberg 1.711.
K: Anneli Schöldström 1.960.

18.9 UMEÅ (Castorama) | Resultat
M: Jonatan A Ceder Ume FI 1.502, Johan Stenvall 95 Boden 1.388, Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå 1.307, Markus Johansson IFK Umeå 1.215, Andreas Pettersson 96 Umedalen 996, Christoffer Olsson 93 Umedalen 902, Eric Hallquist 96 Castor 478, Daniel Eriksson 96 Vingarna 122.
K: Jennifer Hemström 95 Märsta 2.136, Annie Johansson 93 IFK Umeå 2.019, Ina Westin 95 Haparanda 1.270, Angelica Strandberg 96 IFK Umeå 892, Hilda Johansson Arbab 93 IFK Umeå 624, Paula Israelsson 96 Umedalen 589, Frida Wallström 96 IFK Umeå 525.

16.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Thomas Persson 1.494.
K: Freja Liljedahl 2.604 (955 2761 3188 4967), Madelene Östblom 94 2.089, Madeleine Nilsson 1.670, Malin Lindblom 1.558, Petra Larsson 1.556, Jenny Eriksson 95 Skade 1.259.

16.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Erik Schenström 2.374, Håkan Fridhäller 2.058, Oscar Gustafsson 97 1.797, Mattias Andersson 95 1.344.
K: Anna Wikström Tumba 3.076 (1279 3584 4622 4019), Emma Ljungberg 94 2.813 (1101 3093 4436 3787).

16.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Tomas Lövgren 1.483, Joel Mattsson 98 1.016, Sivert Melin 974, Lars-Olof Mattsson 820, Kurt Lind 227, Tony Bäck 87.
K: Jessica Mattsson 98 2.051, Lena Wennberg Mattsson 859.

16.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.743 (1266 5583 3819 4576).
K: Frida Norlund 95 2.105, Galina Kuznetsova 1.372.

16.9 HABO (Castorama)
Samtliga Habo.
K: Matilda Elfgaard 2.664 (1115 4450 2677 3509). Fanny Andler 95 2.102, Amanda Aasa 99 1.385, Ann-Louise Elfgaard 1.180.

16.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Theodor Thor 93 2.251.
K: Olivia Didriksson 2.047.

16.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Daniel Ståhl 3.138 (1831 3743 5865 4238), Andrus Klaar 2.319.

16.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.258, Johan Bark 2.131, Östen Eriksson 1.627, Matti Vuontisvaara Östhammar 1.620, David Nyman Östhammar 1.464, Anton Vuontisvaara 98 Östhammar 1.155, Per Andersson 1.135, Jonathan Nykvist 95 1.027, Kjell Jansson 1.020.
K: Ingegerd Nyman Östhammar 1.118.

16.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Per Östlund 2.303, Marcus Friede 457
K: Felicia Thomsson 2.413 (963 2848 3921 2777), Jessica Östlund 93 1.323, Annica Östlund 905.

15.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Jonas Birgersson 2.550 (1239 3277 3935 5533), Jerry Jönsson 2.263, Johan Malmberg 1.441.

15.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Pontus Thomée 2.639 (1231 5559 4170 3617), Ulf Petersson 2.417.

15.9 STRÖMSUND (Castorama + DM kast) | Resultat
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Hans Källén 2.582 (1253 3634 3945 5264), Magnus Mårtensson 2.213, Johnny Karlsson 1.680,
K: Lovisa Sjöstrand 97 Castor 2.653 (1065 3230 3711 3580), Malin Johansson 2.559 (948 2768 2565 5631), Linn Jonsson 2.491 (932 2273 2916 5369), Annika Källén 2.138, Carina Källén 1.666.

15.9 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Tobias Hagström 96 Istrum 1.968, Robert Fabian 1.920. Juha Salmi 1.916, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.293, Anders Carlehed 1.100, Roland Oscarsson 882, Rolf Andersson 445.
K: Sofia Sandin 94 1.951, Amanda Sandin 97 1.810, Viktoria Oscarsson 1.729, Sandra Sandin 1.719, Lisa Gustafsson 1.207.

15.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: Magnus Linderoth 1.861, Andree Gentile Persson 1.630, Thomas Hansson 1.537, Kauko Harjuniemi 1.465, Mats Sjölin 887.
K: Kristina Ponton 1.602, Lina Sjölin 1.209.

15.9 VILLSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.771, Jonas Rothén 1.759, Svante Edvardsson 1.449, Mikael Rydkvist 1.174, Håkan Rothén 1.106, Sami Westerholm 1.075, Jonas Larsson 93 1.062.
K: Alexandra Bloch 1.285, Ida Rydqvist 1.018, Veronica Rothén 637.

15.9 TORSBY (Castorama)
M: Mikael Larsson Bore 2.446, Tommy Larsson Bore 2.441.

14.9 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
Samtliga Herrljunga.
M: Oliver Carlehed 1.832, Anders Carlehed 1.069, Hassan Ismailov 851, Timur Hachukaev 727, Ahmed Jama 108.

13.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Harald Henriksson 996.
K: Majken Henriksson 772.

13.9 MOTALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Motala.
M: Mikael Bäckman 886, Krister Samuelsson 611.
K: Anna Karlsson 98 2.507 (1068 3414 3228 3070), Linn Forsell 97 1.953, Julia Johansson Elvin 99 1.399, Sara Derelöv 96 1.350, Emma Yngve 99 1.075, Tova Åhs 99 1.001, Tilda Ånborg 00 901, Emelina Wirebro 99 637, Frida Stormats 00 516.

11.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge.
M: Jöran Westberg 1.876, Johan Löfstedt 1.420.
K: Anneli Schöldström 1.882.

11.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ullevi 2.459, Jonathan Gren 2.317, Gustav Liberg 95 Ullevi 2.264, Erik Liberg 93 Ullevi 2.190, Jonathan Carbe 1.983, Martin Eriksson 1.944, Gustaf Hultgren 1.914, Reine Eklund 1.886, Joel Spolén 1.757, Gauti Asbjörnsson 1.588, Julius Haight 1.481, Mikael Wennerbeck 1.348, Mattias Berglund 1.280, Andreas Petersson 1.208, Felix Francois 1.204, Daniel Skatt 1.121.
K: Mari Klaup 2.727 (1179 4143 3380 3081), Linn Bergstrand 96 Ullevi 2.384 (969 2881 3206 3311).

9.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Jiannis Smalios 2.813 (1305 6865 3970 3586), Theodor Thor 93 2.305, Hampus Bergman 1.866.
K: Alexandra Johansson 94 2.158.

9.9 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Jöran Westberg Huddinge 1.815, Hans Norberg Täby 1.660, Mikael Wallin Spårvägen 1.639.

9.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Alexander Larsson 94 2.696 (1294 4240 3624 5718), Kent Larsson 2.098, Åke Lundberg 1.462.
K: Freja Liljedahl 94 Gefle 2.618 (953 2902 3160 4926), Linnea Jönsson 95 2.346 (1000 1891 2749 4842), Annika Larsson 96 937.

9.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Anders Johansson 1.879, Fredrik Karlsson 1.611, Christer Säwe 1.001, Leif Johansson 204.
K: Camilla Mattson 2.420 (975 1845 3574 4393), Linn Karlsson 97 1.558.

9.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.208, Johan Berg Östhammar 1.997, Johan Bark 1.983, Östen Eriksson 1.564, Per Andersson 1.025, Kjell Jansson 996, Bernhard Karlsson 831, Alf Sjökvist 534.

8.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.271, Johan Bark Valö 2.156, David Nyman 1.946, Jörgen Holmqvist Ununge 1.573, Stefan Stjernberg 969.
K: Josefin Berg IF Götga 2.608 (1093 2516 2476 5769), Pernilla Hedin 2.073.

8.9 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Jöran Westberg Huddinge 1.750, Antti Lindstedt 1.174.

8.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.397, Johan Stenvall 95 1.416, Victor Engman 95 1.256, Bengt Gustafsson 1.176, Jan Stenvall 1.159, Tomas Pettersson 1.027, Björn Innala 899, Mats Engman 873.
K: Marisa Pettersson 859, Sara Engman 787, Evelina Pettersson 682, Marie Gustafsson 674, Erika Gustafsson 02 206.

8.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Johan Westö 1.780, Per Crona 1.123, Magnus Jomyr 95 1.076.
K: Mari Klaup 2.698 (1168 4454 3025 3092).

8.9 TORSBY (Castorama)
M: Tommy Kristiansen Bore 2.445, Mikael Sundler Bore 2.276.

7.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Jorma Jääskeläinen 1.279.
K: Ellinor Sundstrand 94 2.078.

7.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.649 (1939 5168 6014 5855), Niklas Arrhenius Spårvägen 3.478 (1864 4730 6207 5089), Coby Barber USA 2.786.

6.9 KALMAR (Castorama)
M: Marcus Nilsson Högby 2.582 (1383 4724 4075 3471).
K: Emma Persson 93 Högby 1.938.

5.9 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
Samtliga Herrljunga.
M: Robert Fabian 2.067, Rolf Andersson 349.
K: Lisa Gustafsson 1.315, Therese Johansson 95 1.020.

5.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Daniel Larsson 1.782, Didrik Andersson 1.674, Stig Arvidsson 1.636, Mattias Arvidsson 1.234, Harald Henriksson 896.

5.9 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Eskilstuna om ej annat anges.
M: Tony Settle 2.365, Viktor Ohlsson 1.694, Johan Taléus 94 1.654, Johan Eriksson Tureberg 1.629, Rewbar Ali Khalid 93 391.

5.9 KALMAR (Castorama)
Samtliga Kalmarsund,
M: Filip Nilsson 1.492.
K: Elsa Salomonsson 1.721, Lisa Nyström 991.

4.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.597 (1965 4794 5862 5920), Adam Pyne USA 2.711, Clint Prestwich USA 2.628.

4.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.558 (1210 4031 3731 5169), Martin Jönsson 2.449 (1253 3897 3570 4574), Gustav Liberg 95 2.325, Erik Liberg 93 2.269, Pontus Thomée Lerum 1.901, Johan Björnstad 1.793,
K: Karolina Pedersen 2.745 (1079 1988 3420 6248), Tracey Andersson 2.678 (1077 2277 2640 6504), Linn Bergstrand 96 2.474 (1009 2694 3585 3457), Linda Kryander 2.440 (1108 2470 3476 3248), Alessandra Wall 95 2.142.

2.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala.
M: Alexander Larsson 94 2.584 (1282 3887 3551 5442).
K: Linnea Jönsson 95 2.263, Annika Larsson 96 1.411, Siv Jönsson 1.011.

2.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.316, Johan Bark 2.012, David Nyman 1.806, Östen Erikssion 1.585, Matti Vuontisvaara Östhammar 1.584, Anton Vuontisvaara 98 Östhammar 1.269, Kjell Jansson 958, Bernhard Karlsson 837.

2.9 TORSBY (Castorama)
M: Hans Eriksson Västerås 2.859 (1278 4705 3929 6071), Erik Eriksson Bore 2.110.

1.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.689 (1288 5646 3889 3978), Mattias Lindberg 1.548, Lars Bergsten 1.484, Urban Lindberg 1.166, Kurt Jonsson 1.068, Leif Boman 1.045.
K: Johanna Panboon 93 1.555, Evelina Nilsson 94 1.521, Elvira Lindstgröm 94 1.511, Galina Kuznetsova 1.115.

1.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.296, Johan Bark Valö 2.194, Johan Berg 2.026, Lennart Berg 1.970, David Nyman 1.891, Robert Carlsson 1.566.

30.8 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: Martin Gren 2.619 (1487 4860 4165 3101), Lennie Helander 2.502 (1200 4214 3463 5010), Martin Jönsson 2.484 (1260 4044 3602 4578), Johan Björnstad 1.807, Torbjörn Julin 1.529.
K: Elinor Forssander 2.941 (1187 2312 4742 4917).

29.8 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Juha Salmi 1.944, Robert Fabian 1.910, Anders Carlehed 1.084, Roland Oscarfsson 814.
K: Therese Johansson 95 1.103.

29.8 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.455 (1215 3695 3935 4488).

29.8 TORSBY (Castorama)
M: Tommy Kristiansen Bore 2.489 (1172 3504 4539 4329).
K: Amanda Eriksson Bore 2.629 (1004 2447 3101 5469).

29.8 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
K: Tina Sandberg 1.423, Kerstin Larsson 1.276, Jessica Andersson 1.158, Terese Sandberg 1.088, Åsa Danielsson 1.004, Malena Joufs 906, Annika Elmgren 870, Anita Andersson 837.

26.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Johan Bark 2.290, Fredrik Nyman Östhammar 2.283, David Nyman Östhammar 1.905, Östen Eriksson 1.610, Bernhard Karlsson 895, Alf Sjökvist 474.

25.8 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.199, Johan Berg 2.025, David Nyman 1.978, David Carlsson 1.660, Joel Norberg 1.633, Jörgen Holmquist Ununge 1.594, Matti Vuontisvaara 1.568, Anton Vuontisvaara 98 1.173, Stefan Stjernberg 867.
K: Pernilla Hedin 1.964, Ingegerd Nyman 1.088.

25.8 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Mattias Grundström 93 2.128, Joakim Olofsson 1.359, Daniel Nilsson 1.283, Martin Paulsson 94 1.248, Mats Ulfwinger 1.078, Staffan Ahlandsberg 804, Johan Söderkvist 479, Per Hörfelt 277.
K: Emma Bengtsson 1.713, Agnes Ulfwinger 98 1.568, Erika Bengtsson 96 1.543, Annette Berggren 808.

Resultat

Resultat 2012

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>