Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2016

23.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.972.
K: Charlotta Melin 1.156, Emelie Meln 05 615, Julia Melin 08 0.

23.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
K: Nova Gustafsson 04 947, Jenny Rastman 796, Malin Olsson 692, Beatrice Kinga Basalic 687.

23.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Christoffer Melin Bottnaryd 1.913, Lars Fransson Bottnaryd 0.

23.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.052, Lars Karlsson 1.720, Jörgen Holmqvist Ununge 1.525, David Nyman 1.497.

23.10 BLACKSBURG, VA (Castorama)
K: Emma Thor 97 Tureberg 2.781 (1095 2422 3300 5918), Kajsa Wennberg Upsala 2.492 (895 2340 2985 5359).

23.10 LEKERYD (Castorama)
Alla Lekeryd-Svarttorp.
M: Mattias Arvidsson 1.166, Jan Svensson 1.120.

23.10 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 896, Åke Lindén Valö 702.

23.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 1.977, Bengt Loo 1.815, Per Wiberg 1.141, Björn Olofsson 990, Rune Persson 625.
K: Freja Olofsson 02 1.831.

23.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Andrus Klaar 2.194, David Gustafsson 2.111, Åke Ruus 1.659.
K: Anneli Ståhl 2.018.

23.10 TIMRÅ (Castorama)
Samtliga Timrå.
M: Lukas Hamrin 99 1.835, Tomas Gerdsdorff 1.175, Torbjörn Hamrin 908, Claes Åkerlund 873, Johan Åkerlund 99 787.
K: Emelie Gerdsdorff 99 2.428 (911 2228 3545 4226), Ebba Åkerlund 607.

23.10 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.643, Christoffer Sköld 1.491, Torbjörn Nilsson 1.431, Ahmad Alerr 750, Farid Ali Noor 260.
K: Eva Martinsson 1.727, Mia Rosengren 1.537.

22.10 HEDEMORA (Castorama)
M: Lars Gustafsson Säter 2.008.
K: Johanna Seger Hedemora 978.

22.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Daniel Arrhenius Spårvägen 2.385.

22.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Jan Magnusson 1.042, Anders Barth 936, Torkel Persson 849, Anders Stenbäck 619.

22.10 VÄSTERÅS/Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.304, Johannes Nilsson 98 1.568, Leo Bystedt 03 907.
K: Nina Björkman 98 2.434 (1155 1716 3272 4280)

22.10 BOERNE, TX (Castorama)
M: Stefan Blomqvist Örgryte 2.630 (1421 3889 4102 4358), Robert Lopez USA 2.260.

22.10 DANDERYD (Castorama)
Samtliga Hässelby.
K: Malin Skogström 2.306, Charlotte Skogström 1.777, Ann-Catrin Skogström 1.169.

22.10 FLAGSTAFF, AZ (Castorama)
K: Julia Viberg Spårvägen 2.699 (1128 2470 4918 3231).

22.10 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala.
K: Vanessa Kamga 98 2.586 (1050 2299 3722 4322), Caisa-Marie Lindfors 00 2.478 (1117 1960 3945 3557), Marianna Dinopoulos 99 2.217, Nora Jansson 98 2.148.

21.10 ATHENS, GA (Castorama)
M: Alexander Larsson Upsala 2.660 (1267 4267 3541 5686)

21.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
M: Mikael Larsson Högby 1.316.

20.10 RIVERDALE, NY (Castorama)
M: Love Litzell Hässelby 2.831 (1212 4375 4059 6360), Irenej Bozovicar SLO 2.696, Gustav Monocal USA 2.586, Ryan Addlesberger USA 2.580, Eric Waugh USA 2.491, Nick Kocienda USA 2.472.

20.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Arvid Forsell 02 296, Marcus Kleinerud 02 0.
K: Malou Edoff 03 1.210, Elina Kizjalo 03 404.

19.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
K: Linnea Frisk 2.003, Nora Kindberg 99 1.472.

19.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Oscar Vestlund 2.989 (1419 4125 4214 6621), Johan Engberg 1.381, Håkan Uttman 259.
K: Amanda Fridberg 02 2.242, Hannah Johansson 1.555.

19.10 BLACKSBURG, VA (Castorama)
K: Emma Thor 97 Tureberg 2.945 (1146 2541 3908 5866), Kajsa Wennberg Upsala 2.637 (1006 2614 2973 5470).

18.10 KALMAR/D (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Magnus Grimheden 394.
K: Selma Lundin 02 1.459, Carina Hermansson 1.009, Git Karlsson 818, Ulla Willsund 752, Nelly Össmar 03 496.

16.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Andrée Nilsson 97 2.181, Adrian Nilsson 1.530, Kjell-Ove Jönsson 1.070.
K: Ida Stenbäck 99 2.552 (1047 2369 3696 4047), Lina Bonander 99 2.518 (942 2992 3046 4342), Maja Persson 01 2.157, Johanna Edgren 98 2.126, Maria Stenbäck 1.137.

16.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Patrik Melin Spårvägen 2.598 (1196 4885 4091 4173), Joel Mattsson 98 1.945, Kjell Larsson Örbyhus 52.
K: Madeleine Melin 1.439.

16.10 VÄSTERÅS/Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Patric Hjort 1.596, Johannes Nilsson 98 1.570, Rickard Willman 1.301, Leo Bystedt 03 788.

16.10 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.556, Per Svensson 756, Anders Melkersson 571.
K: Lovisa Wallman 98 1.773, Emilia Andersson 98 1.749, Lotta Arvidsson 1.091.

16.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Kristian Petersson Huddinge 1.952, Hans Nordberg Huddinge 1.725, Östen Eriksson 1.411, Johan Löfstedt Ösmo Nynäs 1.341, Sören Axelsson 1.317, Per Andersson 885, Åke Lindén 839, Bernhard Karlsson 567, Kjell Jansson 546.
K: Eva Wennbom 830.

16.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Didrik Andersson 1.837, Pierre Arvidsson 1.398, Harald Henriksson 827, Johnny Sgerhammar 762.
K: Jessica Arvidsson 1.186, Majken Henriksson 604.

16.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Jörgen Alm 1.255, Tomas Lind 1.207, Michael Robisch 460.
K: Gabriella Jansson 00 1.726, Meja Stridsberg 01 1.483, Mia Jansson 1.117.

16.10 TUSCALOOSA, AL (Castorama)
M: Kord Ferguson USA 3.249 (1732 4403 5349 5305), Elias Håkansson Spårvägen 2.882 (1369 3955 3768 6934).

15.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Håkan Rothén 1.040, Ehsan Khodadadi 97 876, Elias Hannan 97 539, Milad Jafari 520, Rebar Brimo 414, Rezgar Brimo 216.
K: Therese Andersson 611.

15.10 TIERP (Castorama)
M: Lars Andersson Tierp 1.203, Sivert Melin Tierp 683.

15.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
M: Jöran Westberg Huddinge 1.374, Mats Burvall Visby Gute 1.372.

15.10 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne om ej annat anges.
M: Edvin Larsson 98 Eskilstuna 2.127, Johan Taléus Eskilstuna 1.806, Ali Alsaadi 1.718, Öystein Krogen 1.543, Noa Fridell 99 Eskilstuna 1.173, Markus Thorsell 99 1.135, Arto Hämäläinen 1.130. Henrik Berglund Oxelösund 985, Robert Söderlind Odin 786, Tomas Runström 593, Yasir Hussein Eskilstuna 98 362, Mose Hussein 00 Eskilstuna 360, Jonas Essman 282.
K: Kristina Andersson 1.968, Iveta Lundin 755, Elinor Essman 496.

15.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu om ej annat anges.
M: Peter Fritz 1.796, Peter Fredriksson 1.532, Christer Nilsson 1.262, Otto Nilsson 01 1.240, Inge Melin Bottnaryd 795, Simon Lennermo 597.
K: Elina Fältmars 99 1.634, Maria Wahlgren 1.268, Pia Fältmars 1.172.

15.10 NYKÖPING (Castorama)
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.326, Jerry Jönsson Nyköping 2.177.

14.10 VÄSTERÅS/Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Rickard Willman 1.543, Patric Hjort 1.523, Sajjad Alshuwaili 99 1.381, Leo Bystedt 03 831.

14.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Valbo.
M: Viking Wulff 1.074, Stefan Hellman 486.
K: Caroline Carlberg 1.620, Emilia Struijk 1.469.

9.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 1.893, Mikael Persson 1.823, Livio Monas 1.347, Björn Olofsson 1.036, Rune Persson 670, Rune Pedersen 657.
K: Freja Olofsson 02 1.829.

9.10 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Johan Andersson 1.847, Jonas Mårtensson 1.731, Henrik Rothén 1.699, Johannes Andersson 1.445, Svante Edvardsson 1.418, Lukas Selin 99 758, Alfred Selin 01 230.
K: Johanna Andersson 2.116, Viktoria Bloch 1.216, Alexandra Bloch 1.117, Sevrina Edvardsson 99 812, Tilda Rothén 04 657.

9.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 875, Åke Lindén 688.
K: Christina Andersson 855, Elin Sjöberg 298, Alva Andersson 03 220.

9.10 SKARA (Castorama) | Resultat
Samtliga Istrum om ej annat anges.
M: Tobias Hagström Hälle 2.488 (1166 4494 3262 5102), Gustav Jacobson 97 2.156, Per-Joan Lorentzon Orient 1.651, Peter Hagström 1.163, Johan Björk 1.148, Ulf Genitz 735, Mattias Hermansson 588, Adam Trönnberg 01 503, Josef Andersson 01 258.
K: Cecilia Hagström 966.

9.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna om ej annat anges.
M: Sebastian Haglund 1.731, David Engvall 00 1.034, Anders Grönvall 880, Mats Lindberg 858, Björn Engvall 847, Andreas Agelii 573.
K: Anna Ek 2.429 (1009 2595 3215 3739), Birgitta Eriksson Hovslätt 1.162, Annika Engvall 1.064, Ann-Christin Olsson 858.

9.10 HÖGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Peter össmar 1.198, Peter Hermansson 990, Anders Svensson 979, Jörgen Ohlsson 925, Mikael Persson 814, Rickard Nilsson 811, Carl-Gustaf Nilsson 367.
K: Lovisa Karlsson 00 2.046, Selma Lundin 02 1.500, Marija Bodrova 1.340, Katarina Nilsson 1.142, Helen Svensson 1.034, Nelly Össmar 03 945, Hanna Lundberg 03 549, Git Karlsson 544.

9.10 NYKÖPING (Castorama)
M: Jerry Jönsson Nyköping 2.080, Jonas Birgersson Nyköping 1.397.

9.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs om ej annat anges.
M: Johan Jergander 1.801, Henrik Arnerdal 1.682, Peder Johansson 1.679, Henrik Friberg 1.648, Roland Sundqvist Upsala 1.636, Johan Löfstedt 1.406, Hercules Lopes Ramos 1.166, Roger Malm 909, Simon Johansson 02 757, Tor Trondset 631, Gabriel Jergander 01 587.
K: Ida Arnerdal 02 1.288.

9.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Jesper Ullbing 97 1.373, Leif Persson 574, Andreas Hall 537, Bahta Tadese 97 473.
K: Meja Stridsberg 01 1.456.

8.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
K: Daniella Gherman 97 2.607 (958 2585 3508 4775), Emma Schack 1.623, Alexandra Svensson 1.329, Kerstin Karlström 1.332.

8.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
M: Alexander Persson Huddinge 2.681 (1482 3469 4013 5033), Torbjörn Persson Huddinge 1.337.

8.10 MÖLNDAL (Castorama)
M: Richard Olsson Örgryte 2.446, Lennie Helander Örgryte 2.368, Per-Joan Lorentzon Orient 1.757.
K: Jennifer Rudberg Ymer 2.204.

8.10 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Jonas Forsberg Heleneholm 1.908.
K: Ida Storm Hässelby 2.963 (1246 2120 3705 6497).

8.10 BOERNE, TX (Castorama)
M: Stefan Blomqvist Örgryte 2.578 (1414 3696 4079 4261), Robert Lopez USA 2.270.

8.10 LINKÖPING (Castorama)
M: Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.298, Alf Nede IFK Linköping 1.015.

8.10 ROMA (Castorama) | Resultat
Samtliga Roma.
M: Vilhelm Olofsson 1.612, Simon Johansson 1.104, Elias Engström 907.

8.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Hernberg 2.313, Tobias Lundqvist 2.155, Jonathan Gunninge 2.130, Peter Fritz 1.774, Stefan Johansson 1.365, Kjell Sandstedt 1.326, Christer Nilsson 1.2.67, Filip Hernberg 825, Magnus Hernberg 609, Patrik Adolfsson 465. Joel Knutsson 402, Mikael Bruksås 401, Mikael Tilstam 346.
K: Elma Fältmars 99 1.781, Sandra hernberg 862, Linnea Hernberg 650, Lena Wallin Hernberg 630.

8.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 2.615 (1343 4076 3647 5031), Patrik Johansson 1.813.
K: Ida Stenbäck 99 2.724 (1132 2618 3774 4400), Maja Persson 01 1.835.

8.10 GÄVLE (Castorama)
M: Guido Ripke Gefle 1.628, Per-Gunnar Berglund Gefle 1.372.
K: Johanna Edvall 00 Gefle 2.583 (1078 2740 2986 4556).

5.10 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.390.
K: Mathilda Eriksson 98 2.965 (1214 3130 4434 4254), Emelie Svensson 00 1.346, Izabella Ripsweden 00 1.104, Evelina Sjöström 02 1.026.

2.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Axel Nykvist 98 1.898, Figge Eklund 01 1.071, Anders Nykvist 867, Joakim Berg 97 855, Andreas Lundqvist 813, Mats Aztor 612, John Ericson 98 259.
K: Rebecca Ekvall 2.483 (1019 3407 2786 3655), Ingela Carlsson 1.539, Martina Klasson 1.438, Ronja Hedström 99 1.411, Ajla Poljak 02 1.251, Frida Johansson 02 964, Stina Johansson 99 945, Miranda Hedström 97 789, Bitte Andersson 647.

2.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.441.
K: Lena Wennberg Mattsson 1.023.

2.10 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba.
M: Anders Lublin 1.493, David Svensson 98 1.326.
K: Mathilda Eriksson 98 2.941 (1191 3491 4286 3953), Lovisa Östervall 97 2.161, Malin Eriksson 00 1.979, Tove Olsson 98 1.841.

2.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.103, Lars Karlsson Östhammar 1.716, Östen Eriksson 1.479, Per Andersson 960, Åke Lindén 833, Kjell Jansson 543.

2.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.247, Marcus Karlsson 2.145, Stefan Andersson 1.742, Robert Danielsson 1.400, Joakim Eriksson 1.373, Bertil Karlsson 116.

2.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Andreas Henriksson 1.605, Lukas Nilsson 1.142.
K: Therese Lindhe 1.687, Linda Bergh 1.685, Angelica Engberg 1.426.

1.10 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Tomas Classon Huddinge 1.786, Jöran Westberg Huddinge 1.349.

1.10 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Mattias Grundström 1.960, Jimmy Dewens 702.
K: Agnes Ulfwinger 98 1.834, Alva Nilsson 02 1.448, Kia Dewens 988, Anne-Marie Jönsson 777, Boel Berndtsson 548.

1.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Oscar Vestlund 1.857, Felix Siljebäck Larsen 1.716, Hans Askmar 867, Bernt Karlsson 602.
K: Amanda Fridberg 02 2.408 (1016 2580 3339 3443), Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.124, Lina Jernberg 99 Kristinehamn 1.566.

1.10 LINKÖPING (Castorama)
Samtliga Linköping om ej annat anges.
M: Dariusz Kaminski 2.166, Martin Rudberg 2.043, Max Hrelja 98 1.745, Gunnar Östholm 1.697, Jonas Renholm 1.208, Anton Östebo Glanshammar 1.073, Fredrik Tjärnström 1.028, Tim Yngesjö 97 Nyköping 1.001, Dag Hultberg Tjalve 741, Samuel Viveland 547, Mikael Nilsson 427.
K: Anna Karlsson 98 Motala 3.159 (1187 3322 5093 4735), Jenny Lestander 98 1.532.

1.10 KARLSKRONA (Castorama) | Resultat
Samtliga KA2 om ej annat anges.
M: Emil Persson 2.435, Krister Svensson 1.993, Samuel Olsson Lund 1.560, Oscar Hjerm 97 1.426, Niklas Lundberg 1.018, Sebastian Huynh 97 Hässleholm 758.

1.10 FALUN (Castorama) | Resultat
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Ragnar Carlsson 00 2.646 (1210 4467 3831 5190), Magnus Carlsson 2.035, Andreas Gustafsson 97 1.979.
K: Hillevi Carlsson 02 2.677 (1090 2842 3426 4414), Anna Klingberg Kvarnsveden 1.532.

1.10 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.055, Andreas Leveau Öresund 1.525, David Hegardt Lund 1.523, Öyvind Nörregård Öresund 894.
K: Barbro Bengtson Heleneholm 2.061, Carolina Wamsler 98 Lund 1.497, Erika Wamsler Lund 1.472.

1.10 OSKARSHAMN (Castorama)
Samtliga Oskarshamn.
M: Tomas Fanta 1.794, Patrik Eriksson 1.548, Sandy Bengtsson 690.
K: Sandra Ronneteg 1.132, Birgitta Uppgården 1.011, AnnLis Hellsten 944.

1.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
M: Vilhelm Olofsson Roma 1.697, Jorma Jääskeläinen Visby Gute 1.256, Tomas Larsson Visby Gute 1.182.

1.10 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: David Gustafsson 2.040, Andreas Almlöf 2.015, Hans Eriksson 1.732, Urban Evjen Danderyd 1.329, Nicklas Holm 97 1.220, Roland Bergman 1.156, Kristian Svensson 1.033, Fritz Ekane 853, Mathias Hansson 815, Daniel Lundgren Tureberg 534.
K: Elin Westerlund 1.744, Saga Berneryd 99 1.614, Ulrika Evjen Danderyd 1.545, Moa Hjelmer 1.235, Isabelle Eurenius 1.206.

1.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.883, Lars-Olof Mattsson 753.
K: Lena Wennberg Mattsson 958.

1.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.307, Marcus Karlsson 2.191, Stefan Andersson 1.482, Anders Strömquist 1.228.

1.10 VÄRNAMO (Castorama) | Resultat
Samtliga Wärnamo.
M: Jörgen Wallstenius 1.315.
K: Maria Jonasson 2.023, Emma Jonasson 98 1.922, Satu Nyberg Schoug 1.373.

30.9 SÖDERTÄLJE (Castorama)
Samtliga Södertälje.
M: Jonas Engman 1.348.
K: Amanda Kaarna 02 1.127, Emelie Forsberg 02 911, Ylva Björnsjö 02 890, Alice Abrahamsson 03 684, Simone Salida 02 590, Moa Wiik 03 585, Julia Jonsson 02 543.

30.9 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Linus Boyer 1.806, Victor Wisén 01 1.653, Östen Eriksson Valö 1.372.
K: Vanessa Kamga 98 2.642 (1033 2444 4083 4142), Klara Helander 2.086, Marianna Dinopoulos 99 2.083, Sofia Mossberg Falun 1.134.

28.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Didrik Andersson 1.753, Leif Carlsson 1.005, Emil Johansson 03 575.
K: Sara Vesterberg 1.707, Shane Sareno 98 1.473, Annie Skaar 03 1.114.

28.9 TRANÅS (Castorama) | Resultat
M: Anders Nykvist Tranås 968.

27.9 HUDDINGE/J (Castorama)
K: Frida Åkerström Huddinge 3.081 (1477 3051 4054 4537), Heidi Schmidt Spårvägen 2.982 (1193 3568 4589 3807).

27.9 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.542, Ambjörn Martinsson Stensjön 1.180, Greger Melin Bottnaryd 981, Inge Melin Bottnaryd 738.

27.9 MÖLNDAL (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.437, Jonathan Carbe 2.192, Erik Olsson 2.111.
K: Michaela Meijer 2.490 (1105 3143 3124 3225), Amanda Gabrielsson 2.209, Jessica Östlund Hässelby 1.767.

27.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Gabriel Heen 2.741 (1596 5711 4001 2981), Axel Ohlson 2.663 (1325 4787 4015 4224), Jakob Samuelsson 98 2.506 (1351 5560 3997 2621).

26.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Daniel Larsson 1.696.
K: Kerstin Larsson 1.237, Åsa Danielsson 954.

25.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.035, Åke Lindén 796, Bernhard Karlsson 667.
K: Moa Andersson 02 698, Alva Andersson 03 254.

25.9 BOLLNÄS (Castorama) | Resultat
Samtliga Bollnäs om ej annat anges.
M: Joel Jansson 1.931, Lars Hammargren 1.198, Mats Edwardsson 880, Bertil Lundquist 842, Thomas Arousell Iggesund 839, Dennis Martinsson 684, Hans Jansson 665, Theodor Lundvall Valtersson 03 568, Leif Lundvall 497, Mille Edwardsson 04 0.
K: Julia Jonsson 01 1.972, Lina Arousell 02 Iggesund 1.845, Linnea Hammargren 01 1.468, Maria Jonsson 818, Lotta Svedberg 754.

25.9 UDDEVALLA (Castorama) | Resultat
Samtliga Orient om ej annat anges.
M: Tim Söderqvist Hälle 2.994 (1366 5334 3905 6061), Tobias Hagström Hälle 2.431, Per Kåberg 2.292, Johan Bark Örgryte 1.976, Christoffer Johansson Brattås 1.832, Per-Joan Lorentzon 1.811, Erik Dahlqvist 98 1.618, Gustav Magnusson 1.556.
K: Josefine Nordgren 2.048, Caroline Larsson Hässelby 1.758.

25.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Niklas Lindstedt 2.886 (1678 4331 3920 4868), Gabriel Heen 2.761 (1557 5675 4389 2828), Axel Ohlson 2.676 (1355 5019 4113 3856), Sebastian Ruthström 97 Spårvägen 2.621 (1205 6172 3836 3557), Rasmus Olofsson Hässelby 2.566 (1314 3922 4146 4283), Fredrik Samuelsson 2.494 (1351 5026 4165 2755), Petter Olson 2.303, Jakob Samuelsson 98 2.108, Kamil Kaminski 2.046, Per Östlund 2.015, Thomas Larsson 1.381, John Östlund 816.
K: Maria Samuelsson 1.365, Lena Håkansson 1.228, Annika Östlund 919.

25.9 TUMBA (Castorama)
Samtliga Tumba.
M: Tomas Ackerberg 706, Filip Lublin 02 406, Viktor Larsson 351, Sebastian Lind 02 122.
K: Evelina Sjöström 02 1.453, Linnéa Molander 01 1.367, Filippa Ichu 02 1.177, Terese Ackerberg 01 1.008, Josefin Lulbin 00 954.

25.9 OLOFSTRÖM (castorama)
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Mikael Persson 1.954, Bengt Loo 1.860, Dario Bonasin Alvesta 1.414, Rune Persson 735.
K: Jonna Nilsson 2.489 (1068 2532 3495 3594), Freja Olofsson 02 1.873, Madeleine Borg 1.715, Daniela Costaniuc 1.421.

25.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Christoffer Melin 1.938, Pontus Lantz 1.573, Greger Melin 1.045, Christer Lantz 423.

25.9 GÄVLE (Castorama)
M: Daniel Hedström Valbo 2.384, Stefan Alneroth Gefle 1.704.

25.9 HEDEMORA (Castorama)
M: Lars Gustafsson Säter 2.057, Erik Wigge Hedemora 565.
K: Johanna Seger Hedemora 1.045.

25.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Patrik Melin Spårvägen 2.582 (1191 4892 4214 3929), Joel Mattsson 98 1.911, Lars Andersson 1.103.
K: Josefin Mattsson 1.495, Josefine Melin 02 717.

25.9 KALLINGE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gnistan om ej annat anges.
M: Danijel Milenkovic 01 1.961, Andreas Magnusson 1.704, Filip Karlsson 97 1.662, Petter Roos 01 Gnistan 1.298, Niclas Lennartsson 949, Jonathan Petersson 859, Maximilian Lennartsson 03 424.
K: Helena Gummesson Hall 1.700, Tilda Petersson 01 1.664, Marie Grahn KA2 1.646, Maja Pettersson 02 1.636, Martina Holgersson 1.476.

25.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
K: Lina Hagberg 01 2.348 (912 3065 2342 4278), Jennie Hurkmans 2.073, Annelie Schöldström Huddinge 1.929, Karin Schöldström 00 1.444.

25.9 BORÅS (Castorama) | Resultat
M: Lennie Helander Örgryte 2.388, Jonathan Carbe Örgryte 2.174, Johan Börjeson Ymer 1.850, Ulf Sjöberg Ymer 1.762, Oliwer Åstrand Örgryte 1.659, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.162.
K: Jennifer Rudberg Ymer 2.249, Viktoria Oscarsson Herrljunga 2.105, Jessica Östlund Hässelby 1.654, Alma Eriksson 01 Ymer 1.593.

24.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: Carl Krüsell Berg 98 1.929, Erik Ehrlin 1.770, Ritchie Moba 1.611, Magnus Berg 1.557, Mehdi Katib 1.517, Linus Skjutar Apell 892.
K: Charlott Danko 97 Hanviken 1.925, Jasmin Sabir 1.638, Ebba Detlovson 700.

24.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa 2.764 (1380 6237 4286 3162), Jöran Westberg 1.332, Antti Lindstedt 1.079, Anton Johansson 1.013.
K: Heidi Schmidt Spårvägen 2.909 (1174 3193 4547 3866), Therese Lård 1.384.

24.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Robert Wärff Heleneholm 2.476, Niklas Cederström Lund 2.247, Jonas Forsberg Heleneholm 2.141, Christoffer Pihlstrand Lund 1.829.
K: Daniela Gherman Åhus 2.628 (938 3069 3340 4614), Erika Wärff 00 Malmö 2.340 (1150 3780 2654 2231), Jennifer Quick 00 Lund 2.201, Kyllan Quick Lund 1.866, Kristina Wärff Heleneholm 1.806, Johanna Bergman Lund 1.472.

24.9 ÖREBRO (Castorama) | Resultat
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Albin Lager 2.249, Anton Johansson 2.007, Emil Bergqvist 1.986, Jonathan Malmberg 1.504, Oscar Östebo Glanshammar 1.314, Mikael Jansson 98 1.043.
K: Amanda Lejros 99 2.417 (1079 2287 2989 4039), Lina Larsson 00 Säter 2.195, Eunice Nilsson 98 1.999, Kaiza Karlén 98 Arvika 1.933, Linnea Bodin 00 1.536, Ebba Löfholm 00 1.378.

24.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M; Torbjörn Julin 1.545.
K: Mari Klaup 3.063 (1294 5091 3671 3503), Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK 2.231, Erika Wik 99 Ullevi 1.754.

24.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Stefan Hjelm 1.499.
K: Maria Johansson 2.209, Fanny Lundberg 01 2.192, Amanda Rohlin 2.096, Frida Lundberg 99 1.747, Cecilia Flyckt 1.452, Kerstin Karlström 1.389.

24.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute om ej annat anges.
M: Erik Larsson 2.791 (1380 4810 4541 4149), Daniel Örevik 97 1.912, Gustav Melén 1.896, Wilhelm Olofsson Roma 1.764, Mats Wihlborg 1.565, Mats Burvall 1.377, Kim Larsson Roma 1.352, Jorma Jääskeläinen 1.331, Tomas Larsson 1.033, Albin Ahlin 98 301.
K: Anna Sunneborn Spårvägen 1.216, Jennifer Laveryd 98 996.

24.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.934 (1366 6091 3979 4802), Robert Lindberg 1.959, Oskar Nilsson 1.833, Ludwig Sjödin 1.532, William Lindberg 99 1.444, Urban Lindberg 1.347, Lars Bergsten 1.344, Sten-Erik Wihlborg 1.261, Kurt Jonsson 1.074, Sune Marklund 1.015, Sebastian Häggström 98 626.
K: Thea Norlund 00 1.184, Galina Kuznetsova 1.158.

24.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 2.371, Jerry Jönsson 2.051, Lars Palmgren 1.523.
K: Tilde Jönsson 02 Linköping 1.446, Josefin Jönsson Linköping 1.036, Jenny Birgersson 612.

23.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
K: Aleksandra Josipovic 1.940, Alexandra Costaniuc 00 1.332.

22.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Marcus Nilsson 2.865 (1405 5903 4335 3869), Olle Willsund 1.872, Simon Strand 00 1.387, Ivar Glasberg 1.087, Melwin Strömqvist 02 312.
K: Selma Lundin 02 1.568, Anna Lundin 966.

21.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Mattias Gross 1.026, Harald Henriksson 952.
K: Majken Henriksson 683.

21.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Daniel Korhonen Kville 2.521 (1267 4095 3580 4790), Erik Olsson 2.180, Jonathan Carbe 2.155, Artur Engström 1.770, Oliwer Åstrand 1.548, Samuel Wiik 98 1.491, Max Hejdenberg 98 1.475, Mikael Wennerbeck 1.383.
K: Amanda Gabrielsson 2.208, Judith Sjöman 99 2.043, Jessica Östlund Hässelby 1.728.

21.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Båda Herrljunga.
M: Anders Carlehed 1.026, Stephen York 565.

20.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Magnus Stenfelt 99 421.
K: Amanda Seger 98 1.551, Moa Nykvist 98 1.490, Klara Nolemo 01 1.412, Vilma Åkerman 99 1.391, Linnéa Anonsen 98 1.307, Moa Eriksson 99 1.267, Ebba Vikegård 99 871, Linda Skoglund 98 831, Maja Swang 98 734.

19.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute om ej annat anges.
M: Daniel Örevik 97 1.804, Jorma Jääskeläinen 1.244, Mats Burvall 1.236, Tomas Larsson 1.200, Johan Burvall 02 820, Tristan Cales 02 502, Noel Montelin 01 435.
K: Kristina Jacobsson Tjelvar 2.193, Annie Hansson 2.108, Åsa Larsson 1.778, Jennifer Laveryd 98 1.075, Anna Östergren 02 926, Malva Stenlund 04 561, Emilia Hellgren 04 419.

18.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.447, Per Andersson 954, Åke Lindén 745, Alf Jansson 421.
K: Alva Andersson 03 152.

18.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Stefan Hjelm 1.465, Magnus Jiwestam 1.112.
K: Fanny Lundberg 01 2.151, Maria Johansson 2.132, Moa Kjellander 99 1.942, Amanda Rohlin 1.924, Agnes Jansdotter 98 1.773, Frida Lundberg 99 1.738, Nora Kindberg 99 1.454, Kerstin Karlström 1.338, Cecilia Flykt 1.255, Maria Åkesson 1.190, Ellen Nilsson 00 1.154.

18.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Tjalve om ej annat anges.
M: Sami Luttinen 2.745 (1228 4658 4028 5345), Fabian Rosenquist 2.496, Karl Schenström 1.342, Krister Hultberg 1.307, Erik Ekelund 1.227, Noak Ringman 1.216, Dag Hultberg 1.060, Anton östebo Glanshammar 1.055, Christoffer Rappe 695.
K: Moa Ullgren 2.078, Sara Söderberg 2.022, Sara Bley 1.658, Amanda Järnvall 99 1.286, Cecilia Ullgren 1.191.

18.9 FALUN (Castorama) | Resultat
M: Tim Wunger Upsala 2.905 (1550 4511 4280 4849), Mats Olsson Hässelby 2.807 (1548 4101 4306 4550), Marcus Hayden Valbo 2.246, Tim Holmberg Falun 2.020.

18.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: John Amundsson 1.875, Torbjörn Julin 1.441.
K: Mari Klaup 3.148 (1308 5122 3646 3977).

18.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact om ej annat anges.
M: Bengt Loo 2.030, Mikael Persson 1.883, Dario Bonasin Alvesta 1.392, Björn Olofsson 1.018, Rune Persson 648.
K: Freja Olofsson 02 1.829, Vickey Renard 1.043.

18.9 HEDEMORA (Castorama)
M: Lars Gustafsson Säter 2.011.
K: Johanna Seger Hedemora 1.030.

18.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Patrik Lundström 1.403, Johan Vestlund 1.045, Patric Larsson 993, Christer Säwe 931, Mattias Walan 760.
K: Camilla Mattsson 2.581 (1007 2738 3490 4194), Emmy Lindström 02 1.280, Marie Lindström 1.236, Victoria Lundström 1.201, Sophie Säwe 04 1.085, Sandra Larsson 03 917, Jennifer Hägg 869, Hanna Vestlund 512.

18.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Roger Stridh 2.175, Stefan Holst 1.556.
K: Helena Hegg 975.

17.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Hans Eriksson Västerås 2.727 (1266 4221 3709 5977).
K: Ida Stenbäck 99 2.852 (1188 2903 3942 4452), Maja Persson 01 2.267, Jessica Billa 01 2.003, Anne Berit Billa 975.

17.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
K: Tilda Petersson 01 1.599, Maja Pettersson 02 1.507, Annelie Pettersson 802.

17.9 UMEÅ (Castorama) | Resultat
M: Fredrik Gerdsdorff Timrå 2.596 (1318 3431 4271 484?), William Ullberg IFK Umeå 2.406, Mattias Nilsson Umedalen 2.365, Tor Lindberg IFK Umeå 2.340, Hans Källén Strömsund 2.325, Erik Olofsson IFK Umeå 2.237, Magnus Mårtensson Strömsund 2.120, Andreas Almlöf Spårvägen 1.978, Lukas Hamrin 99 Timrå 1.916, Albert Ottander 00 Estuna 1.645, Markus Johansson IFK Umeå 1.541, Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen 1.308, Arthur Kankaanpää Skellefteå 1.220, Anders Hofer IFK Umeå 1.106, Philip Ngwe Luckey Mölndal 1.084, Christoffer Olsson Umedalen 1.082, Jens Wikström 99 Strömsund 684, Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå 670.
K: Frida Bååth 97 Timrå 2.737 (1116 2221 3367 5692), Frida Norlund Skellefteå 2.329, Anna Nogolova 99 Umedalen 1.991, Madelene Ahlström 00 Luleå 1.809, Anna Johansson 98 Nedre Soppero 1.445, Isabelle Wiberg Eriksson 01 Strömsund 1.381, Ellen Tyni Bogdanoff 98 Nedre Soppero 1.355, Felicia Wiberg Eriksson 01 Strömsund 1.174, Klara Hofer Mattsson 00 IFK Umeå 1.148.

17.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Patrik Lindstedt Hässelby 99 2.706 (1443 3559 4128 5107), Stellan Back 2.674 (1281 5916 3969 3602), Fredrik Hallinder 2.251, Lukas Björninger 00 1.784, Emil Holm 01 980, Karl Ludvik 02 499.
K: Hanna Mårtensson Hässelby 2.794 (1070 3191 3209 5194), Tilde All 99 Täby 2.226, Annelie Schöldström Huddinge 1.933, Saga Berneryd 99 Spårvägen 1.459, Karin Schöldström 00 922.

17.9 MÖLNDAL (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Lennie Helander 2.276, Erik Olsson 2.030.
K: Thea Nyberg 2.077.

17.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
K: Tilde Jönsson 02 Linköping 1.508.

17.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: Kauko Harjuniemi 1.388, Thomas Hansson 1.370.
K: Lina Sjölin 1.194.

17.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Martin Brodd 1.355, Stefan Abrahamsson 1.320, Jasmin Hasak 1.167, Pierre Andersson 1.147, Peter Björklund 1.010, Emil Hjalmarsson 980, Per Karlsson 972.

17.9 ESKILSTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Ali Alsaadi 1.995, Öystein Krogen 1.421, Arto Hämäläinen 1.249, Per-Anders Rundlöf 889, Daniel Hellsten 836, Robert Bainamara 831, Robert Söderlind Odin 795, Jonas Essman 430, Tomas Runström 423.
K: Kristina Andersson 2.127, Ulrika Andersson 2.019, Tova Rundlöf 01 1.133, Maja Åskag 02 1.018, Ellinor Rundlöf 828. Elin Lennell 00 729.

17.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa 2.598 (1330 5978 3985 2914), Per Östlund Hässelby 1.999, Johan Löfstedt Ösmo-Nynäs 1.408, Jöran Westberg 1.337, Alpo Tornikoski 1.172, Mikael Magnusson Tumba 1.013, John Östlund Hässelby 753.
K: Marika Rydell Tumba 1.791, Emma Ericsson 1.368, Therese Lård 1.292, Vendela Eklund 98 1.243, Lisa Thor 98 1.044.

17.9 GLANSHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Glanshammar om ej annat anges.
M: Albin Lager Örebro 2.172, Oscar Östebo 1.340, Anton Östebo 1.052, Hans Persson 1.036, Hampus Nordin Jansson 99 812, Lennart Andersson 333, Sture Bodare 53.
K: Sabina Forsberg 98 1.823, Josefine Larsson 98 1.763, Therese Knutsson 00 1.482, Moa Seger 99 1.312, Signe Flygare 1.263, Sanna Lindström 97 1.008, Emelie Lindgren 02 928.

17.9 GÄVLE (Castorama)
M: Stefan Alneroth Gefle 2.241, Guido Ripke Gefle 1.596.

15.9 GÖTEBORG/S+K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Jonas Meijer 2.673 (1738 4810 3520 3372), Gustaf Hultgren 2.156, Erik Olsson 2.049, Joel Spolén 1.800, Tommy Karlsson 1.728, Anders Walther Kville 1.573, Max Hejdenberg 98 1.398, Samuel Wiik 98 1.347, Per Tedenrud 1.094, Per Crona 972, Victor Koch 98 839
K: Sara Cannmo 1.614.

15.9 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg.
M: Christoffer Hagren 1.894, Edvin Hagberg 99 1.806.

14.9 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen.
M: Daniel Ståhl 3.494 (1871 5043 6180 4891), Andrus Klaar 2.231.
K: Heidi Schmidt 2.925 (1104 3387 4684 3900).

14.9 VÄXJÖ/A (Castorama) | Resultat
M: Simon Pettersson Upsala 3.355 (1617 5704 5474 5122), Theodor Ahlström 98 Växjö 2.594 (1317 6101 3901 2948), Jonathan Amneskog 98 Klippan 2.588 (1154 6080 3626 3897).
K: Ida Olsson 99 Hagen 2.837 (1238 2486 3986 4629), Frida Åkerström Huddinge 2.381 (1541 3428 4322 X), Jennifer Quick 00 Lund 2.144.

14.9 FALUN (Castorama) | Resultat
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Ragnar Carlsson 00 2.748 (1215 4569 4129 5375), Simon Thor 00 Märsta 2.134, Andreas Gustafsson 97 1.879, Henning André 97 Nyköping 1.620, Ivar Moisander 00 Huddinge 1.569, Max Andersson Upsala 1.413, Frank Ude 1.399, Simon Björnstedt 99 Enköping 1.379, Johan Nordström 99 1.302, Tim Svantesson 00 Nyköping 1.278, Emil Uhlin 00 1.181, Gustaf Borg 98 Nyköping 846.
K: Mathilda Björklund 97 Bålsta 2.252, Jonna Claesson 00 Stora Skedvi 2.109, Elin Bärjegård 99 Leksand 1.575, Maja Almgren 98 Visby Gute 1.243.

13.9 BORÅS (Castorama)
Samtliga Ymer.
M: Filip Anell 99 1.246, Henrik Carlberg 968, Sören Rantzow 773, Bo Ytterberg 261, Awet Kidane 98 714.
K: Jennifer Rudberg 98 2.021, Karin Ytterberg 97 1.787, Emelie Rantzow 98 1.768, Alma Eriksson 01 1.520, Clara Augustsson 00 1.465, Elina Lanndalen 97 1.409, Signe Hedin 00 1.360.

12.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Visby Gute.
M: Daniel Örevik 97 1.777, Jorma Jääskeläinen 1.223, Linus Örevik 00 1.192, Johan Burvall 02 922, Noel Montelin 01 292, Gabriel Rosmar 02 0.
K: Jenny Helin 1.121, Jennifer Laveryd 98 1.019, Anna Östergren 849, Emilia Hellgren 04 502.

12.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Carlsson 993, Benny Andersson 650, Hans-Jörgen Hansson 626, Carl Andersson 01 0.
K: Annie Skaar 03 1.388.

11.9 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Johan Andersson 2.018, Svante Edvardsson 1.440, Johannes Andersson 1.326, Per Andersson 554.
K: Johanna Andersson 2.009, Sevrina Edvardsson 99 785.

11.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 994, Kjell Jansson 599, Ulf Sandén 554, Alf Jansson 463.
K: Moa Andersson 02 593.

11.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslövs IF.
M: Robin Hägg 2.414, Daniel Hägg 1.879, Niklas Stjerndorff 1.717, Christian Nilsson 1.465, Rickard Kjellin 1.315, Eric Olofsson 1.050, Mikael Isaksson 970, Rasmus Glimberg 00 596.
K: Hanna Ringdahl 1.516, Tini Kjellin 1.334, Anna Eronen Henricsson 1.139, Melissa Borgqvist 1.088, Fanny Bengtsson 01 1.040, Filippa Bengtsson 01 968.

11.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 1.878. Per Wiberg 1.257, Rune Persson 703.

10.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.945 (1376 6028 4012 4831), Mattias Lindberg 2.720 (1174 3744 4204 6198), Robert Lindberg 2.032, William Lindberg 99 1.602, Urban Lindberg 1.288, Sune Marklund 999.
K: Frida Norlund 2.384 (928 1921 2856 5260), Emma Granlund 1.667, Thea Norlund 00 1.273.

10.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Simon Pettersson Upsala 3.501 (1689 6106 5592 5389), Oscar Vestlund 3.225 (1478 4626 4638 7019), Gustav Liberg Ullevi 3.003 (1558 3947 5238 4864), Tim Wunger Upsala 2.870 (1506 4639 4226 4742), Johan Carlqvist Falun 2.711 (1318 6351 3587 3829), Johannes Henriksson 2.595 (1010 6549 3615 4236), Kristofer Fagerlund Ullevi 2.363, Mikael Larsson 2.362, Simon Karlén 2.312, Tommy Larsson 2.237, David Östling 2.080, Tim Holmberg Falun 2.071, Emil Nilsson 99 Habo 1.898, Jakob Thorvaldsson Lidingö 1.851, Henrik Thoms 1.441, André Rangelind 929, Daniel Nilsson 870, Ulf Ankarling 830, Anton Leion 322, Albin Lager Örebro 318.
K: Sofie Skoog 2.107, Sofi Flink Västerås 2.064, Claudia Payton 98 1.647, Evelina Erlandsson 1.628, Kaiza Karlén 98 Arvika 1.589, MaryAnn Andréasson 1.412.

10.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.468 (1845 4672 6049 5330), Jacob Foutz USA 2.955 (1452 4118 4721 5377).

10.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Åke Norén 942.
K: Daniella Gherman 97 2.670 (915 3279 3421 4655), Fanny Lundberg 01 2.055, Amanda Rohlin 2.023, Moa Kjellander 99 1.993, Erica Karlström 98 1.811, Frida Lundberg 99 1.728, Kerstin Karlström 1.323, Cecilia Flykt 1.159.

10.9 GÄVLE (Castorama)
M: Daniel Hedström Valbo 2.184, Stefan Alneroth Gefle 2.084.

9.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Oliver Carlehed 1.521, Anders Carlehed 1.011, Roland Oscarsson 736.
K: Sandra Sandin 1.359, Amanda Sandin 97 800.

9.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Ulf Ekfeldt 1.264, Nicklas Ingvarsson 856, Bengt Johansson 800, Magnus Claar 605.

8.9 SUNDSVALL (Castorama)
Samtliga Sundsvall om ej annat anges.
M: Johan Wissman Hässelby 1.546, Per Jutterström 1.524, Mikael Gerlach 1.328, Stefan Tärnhuvud 901, Håkan Andersson 539.
K: Pernilla Tornemark Malmö 1.326.

8.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden om ej annat anges.
M: Nils Pettersson 2.395, Jonas Senbom 1.245, Bengt Gustafsson 1.036.
K: Maria Hedström 1.827, Emelie Gustafsson Lidingö 1.535, Erika Gustafsson 02 1.099.

7.9 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Anders Nykvist 865, Sören Claeson 601.
K: Martina Klasson 1.431, Ingela Carlsson 1.393.

7.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala.
M: Simon Pettersson 3.461 (1672 5489 5878 5380), Tim Wunger 2.750 (1534 4260 4227 4173), Erik Hagberg 2.415 (1378 4639 3685 3040), Adam Stålberg 1.980, Isak Andersson 1.949, Linus Otto Boyer 1.780, Antonis Dinopoulos 1.721, Lars Gustafsson 1.572, Akram Adinda 1.524.
K: Vanessa Kamga 98 2.616 (1085 1934 3949 4627), Klara Helander 2.212, Sofia Andersson 2.182, Caisa-Marie Lindfors 00 1.740.

6.9 VÄXJÖ/A (Castorama)
K: Fanny Roos 24Seven 3.695 (1728 4360 5053 5235), Jessica Mattsson 98 Tierp 2.827 (1171 3458 3146 4723), Ida Olsson 99 Hagen 2.787 (1277 2240 3940 4525).

4.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
K: Victoria Engström Kindmark 97 2.553 (1215 2306 3899 3254), Vanessa Kamga 98 2.522 (968 2268 4047 3930), Caisa-Marie Lindfors 00 2.499 (1041 1861 3880 4220), Sofia Andersson 2.178, Marianna Dinopoulos 99 2.074, Klara Helander 2.074, Daniella Ekström 99 Örbyhus 1.920, Nora Jansson 98 1.876, Hedvig Engström Kindmark 97 1.298, Maria Lindeberg 98 1.221, Levina Ahlgren 98 1.128, Linnea Wolvan 98 909.

4.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs om ej annat anges.
M: Kristian Petersson Huddinge 1.952, Johan Jergander 1.688, Henrik Arnerdal 1.561, JoHan Löfstedt 1.339, Jim Carlsson 1.271, Jörgen Wehmonen 1.060, Palle Storm 980, Mikael Magnusson Tumba 940, Gabreil Jergander 01 922, Simon Johansson 02 686, Tor Trondset 607.
K: Veronica Lindqvist 1.375, Ulrika Wilkman 1.287, Maja Friberg 03 914, Wilma Wilkman 02 881.

4.9 LJUNGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Ljungby.
M: Jörgen Alm 1.250, Gustav Alm 00 1.032, Johan Stenbäck 991, Michael Robisch 368.
K: Linnéa Alm 98 1.549, Mia Jansson 1.171, Nura Selman 00 800.

4.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Östen Eriksson 1.466, Peter Lundmark Bålsta 1.052, Per Andersson 823, Åke Lindén 690.
K: Moa Andersson 02 769.

4.9 BORÅS (Castorama)
M: Daniel Korhonen Kville 2.633 (1276 4197 3868 5018), Kristoffer Fagerlund Ullevi 2.480, Lennie Helander Örgryte 2.385, Robert Fabian Herrljunga 1.962.

3.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.281.

3.9 KATRINEHOLM (Castorama)
Samtliga Katrineholm.
M: Björn Sund 1.323, Lars Emanuelsson 774, Albin Melin 00 291.
K: Maja Olofsson 01 1.033.

3.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Lasse Ohtamaa 2.105, Anton Nilsson 1.706, Mikael Wirstedt 1.234, Anton Johansson 1.036, Isac Barrow 793, Amadou Sussoho 767, Nikolas Jansson 759, Hamid Amini 738.
K: Johanna Vikström 2.466 (1089 2834 3692 2851), Emilia Jandér 99 1.389, Johanna Hillbom 1.262, Sara Hermansson 99 1.051, Therese Lård 1.018, Marion Sackey Mensah 98 974, Alva von Gerber 00 689.

3.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.578 (1942 4570 6052 5870), Jefferson Jarvis USA 2.916 (1602 4112 4864 4342).

1.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Gustaf Löfgren 1.307, Jonas Senbom 1.233, Patrik Nyström 1.179, Bengt Gustafsson 1.056, Mattias Grahn 945.
K: Marisa Pettersson 1.307, Cecilia Nyström 1.192, Linda Nyström 914, Marie Gustafsson 533.

29.8 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.477, Leif Gustafsson 1.441, Harald Henriksson 751.

28.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.425, Per Andersson 941, Åke Lindén 757, Bernhard Karlsson 614, Kjell Jansson 493, Joel Ahlberg-Eriksson 06 0.

27.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.352, Oskar Nilsson 1.659, William Lindberg 99 1.427, Lars Bergsten 1.340, Sten-Erik Wihlborg 1.239, Jonathan Marklund 97 873.
K: Frida Norlund 2.365 (895 1911 2723 5512), Emma Granlund 1.667.

27.8 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden om ej annat anges.
M: Nils Pettersson 2.296, Mika Raappana 1.018, Mats Engman 951.
K: Jessica Preiman 98 Haparanda 1.937, Therese Hedlund 00 1.472, Sara Engman 99 1.393.

27.8 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.232.

Resultat

Resultat 2016

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>