Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 17 december 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Slutresultat 2016

 
 

Män individuellt

 
1
  Leif Arrhenius Spårvägens FK 3.578
2
  Simon Pettersson Upsala IF 3.501
3
  Daniel Ståhl Spårvägens FK 3.494
4
  Niklas Arrhenius Spårvägens FK 3.468
5
  Oscar Vestlund IF Göta Karlstad 3.225
6
  Gustav Liberg Ullevi FK 3.003
7
  Tim Söderqvist Hälle IF 2.994
8
  Niklas Wiklund Skellefteå AIK 2.945
9
  Tim Wunger Upsala IF 2.905
10
  Niklas Lindstedt Hässelby SK 2.886
         
11
  Elias Håkansson Spårvägens FK 2.882
12
  Marcus Nilsson Högby IF 2.865
13
  Love Litzell Hässelby SK 2.831
14
  Mats Olsson Hässelby SK 2.807
15
  Erik Larsson Visby IF Gute 2.791
16
  Lasse Ohtamaa Huddinge AIS 2.764
17
  Gabriel Heen Hässelby SK 2.761
18
  Ragnar Carlsson Falu IK 2.748
19
  Sami Luttinen Tjalve IF Norrköping 2.745
20
  Hans Eriksson Västerås FK 2.727
         
21
  Mattias Lindberg Skellefteå AIK 2.720
22
  Johan Carlqvist Falu IK 2.711
23   Patrik Lindstedt Hässelby SK 2.706
24
  Alexander Persson Huddinge AIS 2.681
25
  Axel Ohlson Hässelby SK 2.676
 
 

Kvinnor individuellt

 
1
  Fanny Roos Athletics 24Seven SK 3.695
2
  Anna Karlsson Motala AIF 3.159
3
  Mari Klaup Ullevi FK 3.148
4
  Frida Åkerström Huddinge AIS 3.081
5
  Heidi Schmidt Spårvägens FK 2.982
6
  Mathilda Eriksson IFK Tumba 2.965
7
  Ida Storm Hässelby SK 2.963
8
  Emma Thor Turebergs FK 2.945
9   Ida Stenbäck SK Bore 2.852
10
  Ida Olsson IF Hagen 2.837
         
11
  Jessica Mattsson Tierps IF 2.827
12
  Hanna Mårtensson Hässelby SK 2.794
13
  Frida Bååth Timrå AIF 2.737
14
  Julia Viberg Spårvägens FK 2.699
15
  Hillevi Carlsson Falu IK 2.677
16
  Daniella Gherman Åhus FIK 2.670
17
  Vanessa Kamga Upsala IF 2.642
18
  Kajsa Wennberg Upsala IF 2.637
19
  Johanna Edvall Gefle IF 2.583
20
  Camilla Mattsson Kils AIK 2.581
         
21
  Victoria Engström Kindmark Upsala IF 2.553
22   Lina Bonander SK Bore 2.518
23
  Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 2.499
24   Michaela Meijer Örgryte IS 2.490
25
  Jonna Nilsson UF Contact 2.489
 
 

Lagtävlingen

 
 
   
Poäng
Antal
1
  Spårvägens FK
33.067
25
2
  Hässelby SK
32.296
30
3
  Upsala IF
30.571
25
4
  Örgryte IS
27.509
23
5
  IF Göta Karlstad
25.872
22
6
  Huddinge AIS
24.436
29
7
  Åhus FIK
23.344
21
8
  SK Bore
23.154
16
9
  Skellefteå AIK
21.940
18
10
  Turebergs FK
21.232
12
         
11
  IFK Tumba
20.289
20
12
  GoIF Tjalve
19.628
13
13
  Visby IF Gute
19.514
21
14
  UF Contact
19.460
14
15
  IK Sisu
19.345
22
16
  Falu IK
19.237
10
17
  IK Ymer
18.230
14
18
  Gefle IF
17.944
14
19
  Högby IF
17.864
25
20
  Bodens FI
17.409
17
         
21
  Lekeryd-Svarttorps SK
17.335
26
22
  Eslövs IF
16.927
14
23
  Ösmo-Nynäs FIK
16.645
18
24
  Västerås FK
16.526
9
25
  Råby-Rekarne FI
16.493
20
26
  Villstads GIF
16.268
20
27
  FIF Gnistan
16.135
12
28
  Tranås AIF
16.123
17
29
  KFUM Örebro
16.119
9
30
  Herrljunga SK
15.924
15
         
31
  IFK Lund
15.667
9
32   Linköpings GIF 14.937 11
33
  Varbergs GIF
14.779
12
34
  IFK Gnesta
14.735
15
35
  Kils AIK
14.301
13
36
  Ljungby FIK
14.278
15
37
  Glanshammars IF
14.173
13
38
  Timrå AIF
14.027
9
39
  Tierps IF
13.935
13
40
  Ullevi FK
13.805
6
         
41
  Bollnäs FIK
12.277
13
42
  Hammarby IF
11.614
8
43   IFK Umeå 11.448 7
44
  Nyköpings BIS
11.428
8
45
  Bottnaryds IF
10.480
9
46
  IK Hakarpspojkarna
10.274
9
47
  Valö IK
9.953
15
48
  Valbo AIF
9.279
6
49
  KA 2 IF
8.518
5
50
  Heleneholms IF
8.484
4
         
51
  Ängelholms IF
8.257
7
52
  IFK Strömsund
7.684
5
53
  Istrumds SK
7.517
8
54
  Umedalens IF
6.746
4
55
  Wärnamo SK
6.633
4
56
  Oskarshamns SK
6.429
6
57
  IK Orient
6.151
5
58
  Södertälje IF
6.135
8
59
  Eskilstuna FI
5.828
5
60
  Hälle IF
5.482
2
         
61
  Östhammar FI
5.320
3
62
  Roma IF
5.127
4
63
  Sundsvalls FI
4.292
4
64
  Säters IF
4.252
2
65
  IF Kville
4.206
2
66
  IFK Trelleborg
3.952
3
67
  Athletics 24Seven SK
3.695
1
68
  IFK Kristinehamn
3.690
2
69
  Malmö AI
3.666
2
70
  Katrineholms SK
3.421
4
         
71
  IFK Lidingö
3.386
2
72
  F Bålsta IK
3.304
2
73
  Motala AIF
3.159
1
74
  Danderyds SK
2.874
2
75
  IF Hagen
2.837
1
76
  Nedre Soppero IK
2.800
2
77
  Iggesunds SK
2.684
2
78
  IFK Växjö
2.594
1
79
  Klippans FK
2.588
1
80
  Öresund FK
2.419
2
         
81
  IFK Linköping
2.313
2
82
  Göteborgs KIK
2.231
1
83
  Täby IS
2.226
1
84
  IK Tjelvar
2.193
1
85
  IFK Märsta
2.134
1
86
  Stora Skedvi IK
2.109
1
87
  KFUM Arvika
1.933
1
88
  Hanvikens SK
1.925
1
89
  Örbyhus IF
1.920
1
90
  Habo FIF-81
1.898
1
         
91
  Brattås CK
1.832
1
92
  Luleå FI
1.809
1
93
  Estuna IF
1.645
1
94
  IFK Hedemora
1.610
2
95
  Leksands FIK
1.575
1
96   Stensjöns IF 1.542 1
97   Kvarnsvedens GIF 1.532 1
98   Ununge IF 1.525 1
99   Alvesta FI 1.414 1
100   Enköpings AI 1.379 1
         
101   Hovslätts IK 1.162 1
    Falköpings AIK 1.162 1
103   Mölndals AIK 1.084 1
104   SLK Oxelösund 985 1
105   Hässleholms AIS 758 1






Kontaktperson

A Lennart Julin

A Lennart Julin

a 0705-32 66 44
e-post

 

 


 

TOPP-100
GENOM TIDERNA