Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 17 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Slutresultat 2017

 
 

Män individuellt

 
1
  Simon Pettersson Upsala IF 3.541
2
  Leif Arrhenius Spårvägens FK 3.508
3
  Niklas Arrhenius Spårvägens FK 3.414
4
  Daniel Ståhl Spårvägens FK 3.272
5
  Lasse Ohtamaa Huddinge AIS 3.033
6
  Gustav Liberg Ullevi FK 3.025
7
  Tim Wunger Upsala IF 3.016
8
  Marcus Nilsson Högby IF 3.012
9
  Elias Håkansson Spårvägens FK 3.004
10
  Axel Norén Hässelby SK 2.959
         
11
  Niklas Wiklund Skellefteå AIK 2.953
12
  Arwid Koskinen Huddinge AIS 2.953
13
  Jakob Gardenkrans Malmö AI 2.912
14
  Gabriel Heen Hässelby SK 2.870
15
  Jakob Samuelsson Hässelby SK 2.830
16
  Mattias Lindberg Skellefteå AIK 2.823
17
  Patrik Lindstedt Hässelby SK 2.801
18
  Oscar Vestlund IF Götga 2.792
19
  Krister Larsson SK Bore 2.781
20
  Niklas Lindstedt Hässelby SK 2.763
         
21
  Fredrik Gerdsdorff Timrå AIF 2.710
22
  Alexander Larsson Upsala IF 2.707
23   Wictor Petersson Malmö AI 2.663
24
  Erik Larsson Visby IF Gute 2.649
25
  Stellan Back Turebergs FK 2.634
 
 

Kvinnor individuellt

 
1
  Fanny Roos Athletics 24Seven SK 3.714
2
  Vanessa Kamga Upsala IF 3.234
3
  Anna Karlsson Motala AIF 3.209
4
  Mathilda Eriksson Huddinge AIS 3.133
5
  Ida Storm Malmö AI 2.971
6
  Sara Lennman Katrineholms SK 2.936
7
  Emma Thor Turebergs FK 2.921
8
  Hillevi Carlsson Falu IK 2.911
9   Marinda Petersson Malmö AI 2.908
10
  Victoria Engström Kindmark Upsala IF 2.825
         
11
  Ida Stenbäck SK Bore 2.820
12
  Heidi Schmidt Spårvägens FK 2.800
13
  Daniella Gherman Åhus FK 2.717
14
  Frida Bååth Timrå AIF 2.699
15
  Julia Axtelius Enköpings AI 2.688
16
  Matilda Elfgaard Habo FIF-04 2.683
17
  Hanna Bengtson Heleneholms IF 2.677
18
  Amanda Fridberg IF Göta 2.669
19
  Ellen Pettersson Örbyhus IF 2.666
20
  Hanna Mårtensson Turebergs FK 2.657
         
21
  Caisa-Maria Lindfors Upsala IF 2.656
22   Ida Wåhlstrand IFK Växjö 2.631
23
  Kajsa Wennberg Upsala IF 2.624
24   Jessica Mattsson Spårvägens FK 2.623
25
  Erica Larsson IF Göta 2.597
 
 

Lagtävlingen

 
 
   
Poäng
Antal
1
  Spårvägens FK
32.508
14
2
  Upsala IF
32.412
37
3
  Hässelby SK
30.469
30
4
  IF Göta Karlstad
27.997
21
5
  Turebergs FK
26.314
13
6
  Örgryte IS
24.169
29
7
  Åhus FIK
23.252
15
8
  Huddinge AIS
23.221
16
9
  Malmö AI
22.776
10
10
  Skellefteå AIK
22.568
15
         
11
  Timrå AIF
22.081
14
12
  Högby IF
20.532
50
13
  IK Sisu
20.508
19
14
  Visby IF Gute
19.989
25
15
  Råby-Rekarne FI
19.777
24
16
  Gefle IF
19.713
20
17
  Ullevi FK
19.501
20
18
  UF Contact
19.439
13
19
  Västerås FK
19.373
10
20
  FIF Gnistan
18.558
13
         
21
  Ljungby FIK
18.302
29
22
  SK Bore
18.163
14
23
  Göteborgs KIK
17.725
14
24
  Tranås AIF
17.483
18
25
  Lekeryds-Svarttorps SK
17.317
30
26
  IFK Gnesta
16.121
15
27
  Ösmo-Nynäs FIK
15.850
15
28
  Boden FI
15.601
17
29
  Kils AIK
15.406
18
30
  IFK Tumba
14.664
16
         
31
  KA 2 IF
13.823
12
32   IF Rigor 13.587 12
33
  Wärnamo SK
13.458
12
34
  Linköpings GIF
13.405
11
35
  IK Hakarpspojkarna
13.404
12
36
  Eslövs IF
13.173
9
37
  Bollnäs FIK
13.007
12
38
  Södertälje IF
12.898
9
39
  Glanshammars IF
12.473
12
40
  Falu IK
12.195
7
         
41
  Habo FIF-04
11.862
7
42
  IK Orient
11.397
8
    KFUM Örebro 11.397 8
44
  Tjalve IF Norrköping
11.312
7
45
  Bottnaryds IF
11.123
10
46
  Herrljunga SK
9.733
9
47
  IFK Umeå
9.697
5
48
  Ängelholms IF
9.411
8
49
  Eksjö Södra IK
9.353
6
50
  Villstads GIF
9.334
6
         
51
  Valö IK
9.142
15
52
  Umedalens IF
8.941
5
53
  IFK Växjö
8.867
5
54
  Valbo AIF
8.851
6
55
  Oskarshamns SK
8.465
7
56
  Tierps IF
8.438
7
57
  Östhammar FI
8.146
6
58
  IK Lerum FI
8.117
5
59
  Tibro AIK
7.762
10
60
  Nyköpings BIS
7.258
5
         
61
  Heleneholms IF
6.881
3
62
  Öresund FK
6.180
3
63
  Örbyhus IF
5.705
3
64
  IFK Trelleborg
5.201
4
65
  Istrums SK
4.295
5
66
  IF Kville
3.902
2
67
  IK Ymer
3.891
2
68
  Kalmar SK
3.842
2
69
  IFK Kristinehamn
3.818
2
70
  Athletics 24Seven SK
3.714
1
         
71
  IFK Märsta
3.383
2
72
  Motala AIF
3.209
1
73   Danderyds SK 3.044 2
74
  Katrineholms SK
2.936
1
75
  Finspångs AIK
2.884
2
76
  Enköpings AI
2.688
1
77
  Söderhamns IF
2.680
2
78
  Hälle IF
2.567
1
79
  Säters IF
2.406
1
80
  IFK Strömsund
2.334
1
         
81
  Djurmo-Sifferbo IF
2.304
1
82
  Hammarby IF
2.283
1
83
  F Bålsta IK
2.136
1
84
  Estuna IF
2.054
1
85
  KFUM Arvika
2.043
1
86
  iggesunds SK
2.035
1
87
  Sundbybergs IK
2.000
1
88
  Gällivare SK
1.993
1
89
  IK Tjelvar
1.935
1
90
  Luleå FI
1.916
1
         
91
  Mölndals AIK
1.905
1
92
  Piteå IF
1.864
1
93
  Stockholms FTF
1.733
1
94
  Brattås CK
1.731
1
95
  Strands IF
1.728
1
96
  Roma IF
1.609
1
97   Sundsvalls FI 1.593 1
98   IK Vista 1.269 1
99   Stensjöns IF 1.189 1
100   Falköpings AIK 1.147 1
         
101   Nedre Soppero IK 1.087 1
102   IFK Linköping 1.084 1
103   Hovslätts IK 1.083 1
104   Ragunda IF 1.039 1
105   Umara SC 943 1






Kontaktperson

A Lennart Julin

A Lennart Julin

a 0705-32 66 44
e-post

 

 


 

TOPP-100
GENOM TIDERNA